Тема 1 Същност, значение и особености на транспорта



Дата10.02.2018
Размер327.33 Kb.
#56492
Тема 1

Същност, значение и особености на транспорта

Транспорта е процес на пространствено преместване на стоки и услуги във времето. В този процес не се създава нова продукция,натурално- веществена форма,а само се увеличава стойността на транспортирания обем. Транспортът е услуга с производствен характер.

Транспортна система-представлява организирана съвкупност от 2 или повече вида транспорт,осъществяваща превозната си дейност на основата на конкуренцията и взаимодействието между тях. Определението важи за всички йерархични нива,а те са:

-регионална транспортна система,която функционира на територията на определен район,които в България са:районите за планиране и областите. На тяхна територия най-често се осъществяват взаимовръзката между ЖП и автотранспорта.

-националната транспортна система включва регионите от цялата страна в тяхната връзка и взаимодействие и интернационалните транспортни системи функционират на територията на общност от държави, във взаимодействието на техните национални транспортни системи.



Значението на транспорта се определя от следните му функции:

-икономическа функция-изразяваа се в осъществяването на икономически връзки между отделни предприятия,фирми,региони и държави. Количеството на тази функция се мери в разходите за транспорт на съответния регион.

-социална функция-мери се чрез икономията на време за осъществяване на доставката на стоки или за времетраенето на пътниците.

-военно отбранителна функция

-политическа функция

-културна функция

-екологична функция

Особености на транспорта:

1.Транспортът не създава нова продукция,но има показатели чрез които се измерва извършената работа:

-товарна- превозна работа- измерва се в тон/километър/количество превозени стоки по разтоянието/

-пътническа превозна работа/броя на пътниците по разстоянието/

2. Транспортът е длъжен да подържа резерв от мощности,което снижава неговата ефективност

3. Транспортната инфраструктура също се строи със задължителен резерв,който се отлага във времето

4.Транспортните средства и съораженията са с дълъг физически живот,което поставя проблема за моралното им остаряване

5. Производството и реализацията съвпадат по време. Времето за оборот на капитала е относително кратко

6. Клиентите на транспорта указват влияние върху количество и качество на превозите

7. По повод международните товарни превози между превозвачите и клиентите възникват взаимоотношения от правен характер.

Тема 2

Място на транспорта в осъществяване на доставката. Основни проблеми.

Транспорта се явява основен компонент на дистрибуцията на продуктите от гледна точка на изискването,доставката на продуктите,влагането им в производството и продажбите да се извършат в точното време на точното място в необходимото количество и качество на приемлива цена. Поради тази причина превозния процес е съществен в търговските взаимоотношения,като най-важния момент е избор на транспорт и превозвач. Мястото на транспорта в логистичния процес се определя от следното:

- превозът на продуктите,обект на покупко-продажба е част от договорните отношения между производителя и доставчика

- транспортни проблеми,като аварии,катастрофи и др.забавящи доставката съществено влияят на състоянието и годноста на продукта

- от размера на транспортните разходи, включващ транспортни цени и други такси

- условията на превозната услуга,застраховките,митнически такси и операции,оформянето на транспортните документи са важен документ на търга


Тема 3

Елементи на транспортните възможности

За превоза и доставката на продукти е важно да се изяснят отделните етапи на избор на транспортно решение. Те включват определянето на възможностите за извършване на превоз,избор на вида транспорт със собствено или наето превозно средство. От тук определянето на транспортните възможности зависи от следните 4 елемента:

1. Какви са транспортните икономически връзки

- вътрешни

- регионални

- международни

2. Вида и количеството на транспортния поток-потребностите на производството и осигоряване на входящи потоци от тях. Превоза на завършените продукти на необходимото място.

3. Технология на превозния процес,която се определя от вида на продукга/продукти эс масов характер и генерални продукти/. Изключения от тях правят т.нар.опасни продукти/химични и вривни вещества/

4. Търговски съоражения-има се в предвид допустимото времетраене на доставката,което се определя от вида на превозвания эпродукт и неговото предназначение.

След този преглед на транспортните възможности следво избор на вид транспорт. Основно влияние върху избор на транспорт оказва разстоянието,вида на продукта,неговите габарити,количеството,възможна цена на превоза,срок за доставка и др.

База за сравнение могат да бъдат различни видове цени за доставка:

- цена на превоза

- цена на опаковката

- цена на карго застраховка

- цена на складовите операции/извършвани при съхранение и транспортни съоражения/

- комисионни за посредници/спедитори,брокери,търговски и транспортни агенти/

Собствения транспорт предполага достъп до личен инфраструктурен пункт/жп клон,кейово място,контейнерен терминал,лична писта,притежание на собствен парк от вагони,автомобили и кораби/.

Предимствата на собствения транспорт са във възможноста за контролиране на разходите. Най –подходящ е за дистрибуция на еднотипни товари при постоянен товаропоток и в големи количества.

Недостатъците в притежание на собствен транспорт се изразяват в големи инвестиции,голям дял на празния оборот. Наемането на превозвач е втората възможност при която чрез директен контакт се сключва превозен договор и се разпределят задълженията по организацията на превоза между участниците в него.

Товародателя изпълнява своята част от тях и поверява останалото на превозвача. Проблема произтича от това,че превозвача сам защитава своите интереси,рекламациите към превозвачите от клиентите обикновено отнемат време и резултатът не винаги оправдава очакванията,затова е необходимо всичко да бъде установено в договорните отношения. Тези договорни отношения се уреждат с помоща на посредниците.

Тема 4

Транспорта в сферата на логистиката

Развиването на логистиката указва влияние върху транспортната политика и по отношение развитието на транспортните системи,свързани с товарните превози. Изразява се във възможноста за повишаване ефективността на функционирането на отделните транспортни отрасли и отделното транспортно предприятие.

Намаляването на държавната намеса върху транспортните фирми създава възможност за свободно предлагане на транспортни услуги в условия на засиленаа конкуренция. На лице е свобода на избор от страна на клиентите. Изпълнението на целите свързано със синхронизацията на работата на транспортните и производствени предприятия изискват съвремените системи за управление. Това се проявява чрез изискването точно на време да се подават товарите към транспортните средства да се осъществява с точност до минута с което се спестява складирането на продукцията.

Основния принцип на логистиката който е доставка в оптимален срок на точното място при високо качество и оптимални цени,изисква участие на всички видове транспорт по отделно или в комбинация на техните експлоатационни или икономически предимства.

Водещата насока,коятоа характеризира промяната на транспортните фирми в условията на логистиката е предоставянето на пакети от услуги,свързани с превоза. Предимство в това отношение са постигнали спедиторските фирми/които са посредници в транспортния процес/,които предлагат основни и допълнителни услуги по осъществяване на доставката. Поемат надзора върху товаро-разтоварните операции,контролните функции по време на превоза,предават и информация за свото местоположение и евентуалното време на пристигането му. Предлагането на подобни пакети от услуги изисква предварително проучване на потребностите на клиента. В развитите държави има логистични центрове или други подобни стуктури,които се занимават със следните по-важни дейности:

- организация на оптимални товаропотоци на т.нар.масови видови транспорт/воден и жп/,както пож количество така и по време

- начините за преразпределяне на товаропотоците между видовете транспорт

- комплектоване на товарите

- сключване и оформяне на превозните документи


Тема 5

Тенденции в развитие на транспортните системи. Политика и опазване на околната среда

1. Тенденции

Вътрешноевропейският транспорт е в 5те му основедни разноведности/жп,въздушен,автотранспорт,воден-речен и морски и тръбопроводен/. Основните тенденции са 2:

- развитие на превозните технологии

- усъвършенстване организацията на превозите

Към увеличаване на комбинираните превози/извършвани от повече от 1 вид транспорт и управлявани от 1 или повече превози и агенти/. Комбинираните превози обединяват предимствата на видовите транспорт и намаляване на неговите недостатъци. В основата на комбинираните превози стоят контейнирите които без прекъсване осъществяват логистичната верига и улесняват взаимодействието между видовете транспорт. Развитието на комбинираните превози изисква оеднаквяване на правилата за тяхното осъществяване. ЕС счита комбинирания транспорт за важна алтернатива на превозите на товари,с цел намаляване дела на автопревозите и възстановяване дела на ЖП транспорта. В международните съобщения и в най-нов аспект засилване влиянието на речния транспорт. Втората тенденция е свързана със създаването на общ европейски пазар,включващ обща транспортна дейност,тъй като международния бизнес зависи от използването на транспортните мрежи на отделните държави и региони. Освен ЖП транспорта,който ще се развива с предимство поради своята екология и икономия,на дневен ред са поставени крайбрежния транспорт и вътрешно водните пътища. След свързване на канала Рейн-Майн-Дунав дължината на речните пътища стана 3000км.,свързва Северно с Черно море. Дунава свързва РБ с Украйна,Румъния,Сърбия,Унгария,Австрия,Германия,Белгия,Дания,Холандия,Словакия и Нидерландия и посредством каналите с Полша,Франция и посредством р.Сава до някои пристанища на Хърватска.

Проблемите на дерегулация на транспорта са свързани с околната среда,парниковия ефект,замърсяване на водите и почвата,въздуха и различни рискове причинявани от превозите на опасни стоки. Транспортният отрасъл контролира 30% от енергиета в ЕС,като всички тези енергийни източници са невъзобновяеми. Със създаването на ЕС през 50те години се постигнаха сл.по важни възможности за единен пазар в транспорта:

- Превозвачите от ЕС извличат всички предимства на вътрешните пазари и осъществяват дейността си в условията на конкуренция,хармонизирана със спазването на изискванията за сигурност,технически спецификации,общи професионални стандарти,правила за застраховки,разрешителни за правоспособност.

- Сформират се нормативни условия за функциониране на единен транспортен пазар без дескриминация в областа на националностите.

Стратегията на ЕС се изразява в подобряване на инфраструктурата и транспортните средства,постигане по-голяма сигурност за потребителите на транспортни услуги и по-добра защита на околната среда. За реализирането на тези цели се предвижда доизграждане на трансевропейски пътни мрежи. През територията на РБ преминават 5 основни транс/пан/европейски коридора:№4/Видин-Куата/;№7-р.Дунав;№8-Русе-Подкова-Дедеагач;№9-Дурас-Скопие-София-Бургас с отклонение Варна;№10-Белград-София с отклонение Солун-Инстамбул. Европейската транспортна система функционира в условия на конкуренция между превозвачите на видивете тпанспорт,което осигурява подобряване качеството на превозните услуги при минимизиране на цените. Европейската транспортна система съдейства за ускоряване икономическия район на отделните страни членки.

За ЖП транспорта през последните години в целия ЕС е характерно намаляване значението му за превоз на хора и товари. За последните 20год.относителния дял на ЖП транспорта в товарните превози е намалял от 28% на 15%,а на пътници от 10% на 6%. Недостатъчната държавна намеса довежда до изпускане на конкуренцията . ЕС планира да наблегне възстановяване на дела на ЖП транспорта. Налага се засилена държавна интервенция. Не достатъчно гъвкавата система на железниците ги прави силно уязвими от конкуренцията на автомобилния транспорт. Надежда за подобряване на ЖП транспорта дава появата на високоскоростни влакове,които са по-ефтини,по-бързи и по-екологично чисти. Общата дължина на ЖП мрежите от държавите на ЕС също намалява. В различните държави са 6% до 10%. От първостепенно значение се явява осъвършенстването на железопътната мрежа чрез въвеждане на по-съвременни технологии:

- Електрификация на ЖП лините

-Замяна на дизелова тяга с електриеческа има икономически и екологични предимства.

- Електровозите са с по-високо КПД/коефицент на полезно действие/,отпадат разходите на дефицитни течни горива.

При електровозите намаляват разходите за ремонт. По – голяма е брутната величина на елвлакове. С най-висок дял в електрификацията на мрежите е Люксембург-95%,Белгия-84%,Швеция-77%. Последните години се наблюдава известно увеличение на пътническите превози по ЖП с около 6% за ЕС,като най-голямо е увеличението във Великобритания-18%,Испания-14% и Франция-15%.

Морският транспорт заема важно място в търговията между европейските държави като повече от 30% от вътрешните превози във ЕС се осъществяват чрез морски транспорт. Европейската комисия през 1989г.е приела доклад за бъдещето на морския транспорт,в който е предвидено създаване на морски регистър на общността,който допълва националните корабни регистри и дава възможност регистрираните кораби да плават под европейски флаг и се ползват редица предимства,намаляващи разходите. Бързо развитие през последните години получи въздушния транспорт благодарение на високата и търговска скорост. Той е без конкурентен и е предпочитан за пътнически превози на дълечни разстояния. Висока е културата на обслужване на пътниците по време на полетите. Неблагоприятното при въздушния транспорт са големите разходи и голямата зависимост на полетите от метеорологичните условия. Превозите с въздушен транспорт между отделните страни се регулират от двустранни спогодби. Тарифите за пътници се договарят между авиокомпаниите на новостранна основа но се определят от съответната държава. Неблагоприятно върху околната среда се отразява голямото нарастване през последните години на броя на леките автомобили особено бензиновите. Бензиновите за същия обем превози отделят 28 пъти повече въглероден диоксид и 30 пъти повече в сравнение с ЖП влакови състави с дизелова тяга. Замърсяването на околната среда влошава здравето на хората,вегетацията на растенията,почвите и водите,включително подпочвените води. Глобалната екологична криза наложи вземането на мерки в развитите западно европейски държави,като се въведоха изисквания към транспортните средства и законодателните мерки. За да се намали вредното въздействие на отделяните автомобилни газове се въведе употреба на безоловен бензин. Грижата за опазването на околнота среда доведе до създаването на нови горива като бензин с ниско съдържание на бензоли и дизелово гориво с ниско съдържение на сяра. В европейските държави се въведоха катализатори за прочистване на изгорелите газове. Освен това се проучват възможности за използване втечнен газ като гориво за локомотивите по неелектрифицираните линии. В морският транспорт също се проучват и въвеждат подобрени горива,масла и добавки.

По вътрешноводният транспорт се въвеждат в експлоатация плавателни съдове задвижвани от водогоривни смеси.


Тема 6

Национална дългосрочна програма за насърчаване на

употребата на биогорива

Нашата национална програма в транспорта през 2008 до 2020г.е разработена на основа на Закона за възобновяемите и алтернативни енергийни източници и биогорива. В световен мащаб потреблението на изкопаеми горива/въглища,нефт,газ/достигна 80% от световното енергийно потребление и тези горива/въглища,петрол/са източника на емисии на парникови газове. Тяхна алтернатива са ВЕИ/възобновяеми енергийни източници/. Съществува значително количество биомаса,която е 65% от всички ВЕИ и от нея може да се добиват биогорива. Във Бялата книга на европейската комисия нар.Европейска транспортна политика за 2010г.-време за решения е записано, че се очаква до 2010г.емисите от въглероден диоксид да достигнат повече от 1милиард тона и призовават за намаляване зависимостта от петролни горива,която засега е 98%.

Биогоривата в чиста форма и в смес с другите могат да бъдат изгаряни в МПС. РБ силно зависи от вноса на енергийни източници,но същевременно притежава добър потенциал и площи за отглеждане на необходимите култури които са суровина за биогоривата. През 2000г.в Зелената книга към Европейската комисия е било записано,че 20% от горивата трябва да бъдат биогорива,природен газ и водород. 2005г.е констатирано,че тази цел не може да се изпълни,което налага инвестиране на големи средства за научни изследвания и купуване на нови средства. Основните цели на българския Закон за възобновяемите и алтернативни енергоизточници са свързани с диверсификацията на енергийните доставки.

Намаляване разходите за внос на енергийни ресурси,повишаване капацитета на малките и средни производители на енергия от ВЕИ и АЕИ и производители на биогорива. Прие се и Закон за акзите,уреждащ облагането със акциз,контрол върху производството и употребата на тези стоки,като от акциз се освобождават биодизела и биоетанола.



  1. Производство на биогорива

Основни агрокултури,използвани за производството на биоетанол са:захаррното цквекло,пшеницата и царевицата.

Средния добив на цвекло в РБ е 20т./хектар,което отговаря на 1,75т./хектар-алкохол.

Пшеницата –среден добив 3,4т./хектар,което отговаря на 1т.алкохол на хектар.

Царевицата 4,5т./хектар това е 1,5т.алкохол от хектар.

Основна енергийна култура за производство на биодизел е слънчогледа и рапицата. Средно добива на слънчоглед е 1,5т./хектар и 0,6т. Олио от хектар. От олиото преминало през обработка се получава биодизел. Част от дизеловите автомобили могат да се движат и на 100% с биодизел. Биогоривата като биодизел се водят като биогорива първо поколение. Биодизела се произвежда при естерефикация на растително масло. Това е скъп процес,който прави цената на биодизела по-висока от тази на нефта. От 1т.олио и 110кг.метанол се произвеждат 1т.биодизел и 110кг.глицерин. Биодизела е с 8% по-ниско енергийно съдържание но е с по-добри качества за запалване,поради по-високото му цетаново число.

Биоетанол-от захарни култури,скорбялни и целулозни суровини. Биомасата от тах се подлага на ферментация и след това на дистилация. За да се намали цената на етанола има разработени технологии за използване на по-ефтина лигноцелулозно биомаса,която да замени скъпите скорбялни и захарни суровини. Лигноцелулозни култури са:дървен материал,сухи остатъци от захарни култури,листа,царевичак,остатъци от коноп,просо и др. Целулозният състав на матариалите се превръща във ферментирали захари,които по нататък се превръщат в етанол,който е напълно биоразградим. Освен биоетанола това има още 1 вид биометанол/от природен газ/.




Тема 7

Организация на транспортно решение. Обща постановка,

регулация и дерегулация на транспорта

1. Общи положения- ключовите въпроси на които трябва да се отговори при търсени на транспортни услуги са:

- Кой до определи вида на транспорта/доставчика..................../

- Как да се разработи ефективна траспортна стратегия със високо качество доставка,нисък процент на рекламациите и най-изгодни цени предлагани от превозвачите.

Отговора на тези въпроси е свързан с искането на клиентите да се намалят разходите за пространствено преместване на материалните продукти. Освен минимизирането на транспортни разходи е необходимо да се обърне внимание и върху качеството на обслужването,вида на товарите,складовите запаси и др.фактори. решението зависи преди всичко от регулацията и дерегулацията на транспортната дейност при избора на превозвач и на превозни цени.



Регулиране и дерегулиране на транспортния отрасъл

Регулиране означава наличие на правило,разпореждане или закон за означаване начина на поведението. Регулирането в транспорта е свързано с контрол върху качеството и количеството на произвежданата транспортна продукция и цените по които тя се предлага. Осъществява се от държавни институции или др.контролни формирани на др.принцип. Контролът над качеството е присъща необходимост на транспортния процес,тъй като потенциалния потребител не може предварително да прецени сам технологичното съотношение на обслужващото го транспортно средство. Контролът над количеството транспортни услуги се извършва при намаляване на забрани и излизане от пазара. Контрола по отношение на цените е приложим в случаите когато има монопол. Регулирането в международен план съществува основно в морския и въздушния транспорт,а трансграничните ЖП и шосеийни оператори функционират под разпоредбите,чиито граници продължават да съществуват. По отношение качеството на международния въздушен транспорт същият е регулиран на ИГАО/интернационална гражданска организация/-агенция на ООН.

След 2та световна война е създадена международна въздушна транспортна организация. Чрез тази асоциация се контролират местата на седалките в самолета,обслужването и др. Международният морски транспорт се наблюдава и контролира от др.агенция на ООН напр.международна морска организация. Обратното регулиране на държавния процес се нар.дерегулация. Може да бъде самастоятелна или последвана от преватизация.

Определение за дерегулация-процес на постепенно или рязко отръпване на държавните органи в лицето на министерствата от управлението на икономическите дейности на транспортния отрасъл,което се изразява в промяната на законодателя и създаване на възможност за свободно действие на пазара. Изразява се в постепенно намаляване до ликвидиране на държавното подпомагане под формата на субсидии. Има разлика между държавно и икономическо регулиране. Държавното се изразява с приемане на закони,свързани с правилата на безопасност на движението и защита на околната среда,а икономическото регулиране ограничава конкуренцията между различни видове транспорт. Икономическото регулиране се изразява в поставянето на ограничения в обема на превозните стоки,превозните цени,тарифните стоки и др. Тенденцията в областа на транспорта е да се намалява държавната намеса,за да се даде възможност фирмите сами да се справят икономически.

Недостатъци на дерегулацията:

- Има излишък от конкуренция,което е негативно за потребителите.

- Обществената транспортна система най-добре отговаря на социалните интереси на гражданите по отношение цените и стандартизацията на услугите.

- Транспортната система,изключително важна за националната сигурност и конкурентноспособността на държавата на международния пазар. Това изисква да има и национални превозвачи които да носят държавните символи и в случай на нужда да бъдат субсидирани,но има отрасли като авиационния,където дерегулацията и раздържавяването са довели до голямо повишаване ефективността на авиокомпаниите,които са считани за национални превозвачи.

- Развитието на транспорта-инфраструктура е свързано с използването на земята или с градоустройствената политика.

- Против дерегулацията е решаването и на проблема за парниковия ефект. Счита се,че развитието на частния транспортен отрасъл е с отрицателни последици за околната среда. Приложение намира напоследък”кръстосаното”субсидиране между печеливши и губещи направления.




Тема 8 и 9

I Организация на транспортното решение.

Прилагането на унифицирани транспортно-търговски правила,определящи правата и задълженията на участниците в транспортната сделка водят до по-добро използване на транспорта. Тези правила обединени в правилника ИНТЕРМС,унифицират термините,документите и увеличават информационния обмен. Основни такива термини и правила са:FCA/франкопревозвач/уговорено място на доставката.

FOR/франко ЖП вагон

FOT/франкотоварен автомомобил/

FOA/франко самолет/

Тези термини показват каква е отговорноста на всяка от страните,участваща в транспортната сделка,като се конкретизират правата и задълженията на купувача и продавача. От тук и заплащането,осигуряването на товаро-разтоварни работи/ТРР/. Натоварването е за сметка на завода производител,а разтоварването на купувача. Описва се как се извършва застраховането и кой плаща митата по границите. При избора на превозвач освен търговско-транспортните клаузи,които се вписват,значение има и класификацията на превозваните продукти. При избора на превозвач,купувача определя как да бъдат превозени закупените от него продукти и материали,като първостепенно значение има срока на доставката. При всички случаи при избор на вид транспорт,фирма превозвач,направление и транспортно решение то следва да е съобразено със сл.фактори:

- Необходимо време за доставка

- Надеждността на качество на услугата

- Предлагано обслужване

- Вида на превозния продукт и подходящо за него транспортно средство

- Зависи от размераа на пратката от възможнодтта за повреждане,от цената на транспортната услуга,от финансовата стабилност на превозвача и от др.фактори

Тема 9

Разходи за превоз на продукти

Разходите за превоз на продукти се определя от класа на товара и са включени като цени за превоз на 1ца маса или обем в определени тарифи. Освен превозните цени,тарифата съдържа условия за допълнителни услуги и др.права и задължения. В тарифните ставки се допускат и някои отклонения като:

- Отстъпка за количество,като тя се прави за превоз на 1ца продукт. За големи пратки,които напълно оползотворяват капацитета на превозното средство.

- Отстъпки в рамките на фиксиран процент. Те се предоставят на товародател,който осигурява 1ин постоянен поток от пратки в рамките на определен период.

- Свързани със специален пункт на създаване или потребление на поток от материали,с което се цели гарантирана заетост на превозвачите и ритмичност на превозваните услуг в дадената територия.

- Директни превозни цени,които са зависими от превозното разстояние. Превозвача носи отговорност за целостта на превозваните продукти и спазването на договорените условия на доставката. Клиента разполага с определен срок за установяване на липси или нанесени щети,след което подава рекламационен иск. Случаите за това са при неспазване на срока на доставката,наличие на липси и повреди и при скрити липси и повреди.



а) Избор на превозвач и направление/РУТА/

Обикновено купувача на транспортната услуга определя как да бъдат превозени закупените от него продукти и условията за тази покупка. Ако получените до този момент превозни услуги от фирмата превозвач са били задоволителни,този вид транспорт се препоръчва,тъй като е свързан със сферата на дейността на купувача. Според центъра за напреднали проучвания в областта на покупките на САЩ,факторите които влияят при определянето на вида транспорт са сл.:

- Срок на доставка в 37% от случаите

- Транспортните разходи са определящи във вида на транспорта -17% от случаите

- Надеждността и качеството на услугата-14% от случаите

- Транзитно време -10% от случаите

- Вида на продукта – 7% от случаите

- Опасност от повреди и допълнително обслужване влияят на избора на превозвач са 2% от слочаите.

Може да се направи следното обобщение за избора на вида транспорт:

- По отношение необходимо време за доставка-тук съществен елемент е спешност на доставката

- Надеждност и качество на услугата

- Предлагано обслужване-ако е необходимо да се превози продукт с големи размери или количества се използва специализиран транспорт,отговарящ за него

- Възможност за провеждане продукти от рода на стъкло,електрически и др.са рискови. Задължение на купувача е да осигури необходимата опаковка,която да опази съдържанието и да отговаря на съответния вид транспорт

- Финансова стабилност на превозвача. За щети за негова сметка трябва да има възможност да плати щетите.




Тема 10

Организация на превозите по море. Предимства и недостатъци

80% от международната търговия в света се обслужва от морски транспорт. Това се дължи на неговите технико-икономически и експлоатационни предимства:

- Висока икономичност и ниска себестойност,като резултат от голямата товароподемност,ниски разходи на горива и смасочни материали на 1ца товар/1т.гориво-благоприятно съотношение между собственот тяло на корабите и теглото на товара

- Висока производителност на труда,поради големия капацитет на транспортни средства и масовост на превозите

- Морския път е естествен и неограничен,поради което се плащат такси само при преминаване през проливи и канали напр.Босфора,Дарданелите,Суетския канал,Панамския и др.

- Счита се за 1ин от най-чистите видове транспорт



Недостатъци на морския транспорт:

- Сравнително най-ниска скорост на движение в съчетание с обработката на корабите в пристанищата

- Сравнително бързо морално остаряване на корабите, поради дългия им физически живот

- Плаването под чужд флаг-поради високите такси и цени,превозните услуги и голямата конкуренция след 70те години започна прехвърляне на регистрацията на съдовете към удобни държави като:Либерия,Панама,Кипър,Бахама,Малта и др. Днес Гърция притежава 67% от Кипърския флот. Япония притежава 40% от Панамския флот,а САЩ 22% от Либерийския

Обща тенденция в света е намаляването на флота,като се увеличава специализацията му

- Танкерите са 30% от корабите,те возят петролни продукти/нефт,втечнени газове и петролни продукти/

- Балкерите са за насипни товари и заемат 27% от общия брой на корабите

- Баллк-танкери за смесени товари – 5%

- Съдове за генерални товари – 13%

- Контейноровози-5,5%

- Газовози-2,5%/за втечнен газ/

- Химовози-1,5%



Класификация на танкерите според товароподемност и водоизместването

- Малки са корабите до 25хил.тона водоизместване

- Медиум СС до 50хил.тона водоизместване

- Само СС – 80хил.тона водоизместване

- Ларж СС -120хил.тона водоизместване

- Вери ларж СС – 250хил.тона водоизместване

- Ултра ларж СС – над 250хил.тона водоизместване

По пърачани съдове,Япония е на първо място с х38%,Южна Корея-33%;Западна Европа -14% и др.държави -14%.



Класификация на пристанища

Най-голямото пристанище е Ротердам/Холандия/,обработва 273милиарда тона товари годишно.Кобе е второто по големина,Сингапур,Шанхай и т.н. Варна може да обработва 20 милиона тона годишно товари и има 31 кейови места.Бургас-16милиона тонаа годишно и има 25 корабни места



Тема 11

Форми на организация на търговското корабоплаване

Форми на организация на търговското корабоплаване-организира се в 3 форми:линейно,трампово и фрахтов пазар

1.Линейно-при него корабите се движат по разписание ,посещават определени пристанища и превозните цени се определят въз основа на тарифа/налог/. То се осъществява при наличие на достатъчен по обем товаропоток. Параходство Български морски флот подържа сл.лини:

- Булком-Варна-Великобритания,предимно с контейнери

- Бул юнион-Варна-Новоросийск,Варна-Пти/Грузия/

- Варна-Бургас-Хамбург-Ротердам

- Варна/Бургас/-Александрия/Египет/

- Варна/Бургас/към Северна Африка/Триполи/-Тунис

- Варна/Бургас/-Индия-Сингапур и Япония

За дейността по осигуряване на нужния контигент от товари се занимава мрежа от агенти. Освен това между параходствата/корабособствениците/,обслужващи тази линия се намира линеен конферанс. В практиката на конферансите съществуват минимални такси за превоз на дребни пратки и особени правила за превоз на живи животни,автомобили и др. Ценни товари се таксуват въз основа на своята обявена стойност,а за контейнирите се заплаща единична цена на бройка. Към цената може да се добави и надбавка- BAV/бункер фактор/и CAV/свързана с несответствие между валутите/

Разновидност на линейното корабоплаване е –танкерното.Превозваните горива се класифицират,като опасни товари и се превозват при специални условия и специални пристанища. На Бургаското пристанище на няколко километра има специално пристанище за опасни товари.

2.Трампово корабоплаване-предшественик на линейното. Корабите посещават определени по линиите пристанища,но не винаги се натоварват,закарват 1но и връщат др.

3.Фрактов пазар – форма в която се осъществява търсене и предлагане на морски превозни услуги,свързано и с търсене и предлагане на нови кораби. Той е вид пазар за организационно потребление,тъй като превоза на товарите предшества тяхното действително потребление в произвоадството или в консумациятя. Фрактовия пазар бива:линенен,трампов,танкерен и др.специални видове. По географски признак се класифицира на няколко секции:

- Северно Американска

- Южно ериканска

- Северно Европейска

-Средиземноморска/Черно море/,в която влизаме и ние

- Азиатска

- Африканска

Освен това фрактовия пазар е специализиран на:

- Пазар на контейноровози-20т.и 40т.

- Пазар на кораби за свръх тежки товари

- Пазар на влекачи и тласкачи за движение на самоходни кораби

- Пазар на танкери

Функции на участниците във фрактовия пазар-ако има товародатели и товарополучатели /корабособственици/. Коробособственик е ЮЛ,което с покупко-продажба или поръчка на кораб е станал законен собственик. Длъжен е да снабди кораба с екипаж,да заплати разходите за агенцийско обслужване,да заплаща на диспечери за товоро- разтоварните операции.

Фрахтовател-е договарящата страна при спорузумяване на кораб. Той наема кораба за определено време с цел превозване на дадени товари. Трябва да осигури корабния капацитет.

Брокер-посредник при сключване при фрахтова сделка за наемане и покупко-продажба на кораб. Може да представя собственика. За посредническата си дейност получава комисионна.

Агенти-също изпълняват посреднически функции,като обслужват кораба в пристанището,товаренето и разтоварването. Съдействат за навременно разплащане помагат на капитана на кораба при извършване на митнически и др.операции.

Талимани-служители,които установяват броя на опаковките,количество и качество на товара,процеса на товарене и разтоварване.

Субагенти-назначени са от генералните агенти да представят корабособственика в определени региони.

Стифадори-отговарят за правилното подреждане,укрепване на товара и разтоварването.

Докери-извършват товаро-разтоварните операции.

Част от приходите на пристанищата служат за подръжка и за това се събират пристанищни такси.за престой на корабите и обработката им се заплаща кейова и тонажна такса,фарова такса,пилотски такси. Такса се заплаща за завързване и отвързване на корабите от кея. Намаление на таксите ползват малки кораби до 30т.,а за посещение на пристанища поради авария,при търсене на убежище поради буря и за снабдяване със вода и гориво не се заплащат такси.

Панамският канал-дълъг 51морски мили свързва Тихия и Атлантическия океан.

Суетския канал е дълъг 192километра,дълбок 20метра,работи 24часа в дененощието.



Товарни превози по р.Дунав – имаме отсечка 447км.

Икономическото значение на р.Дунав е огромно. Водния речен транспорт е конкурентен на автомобилния и ЖП транспорта,поради ниската себестойност на превозната услуга. Недостатък е сравнително ниската скорост по течение е 20км/час,а срещу течението е от 8км/час до 12кмм./час.

1992г. е открит канала Рейн – Майн – Дунав. След откриването започнаха да превозват 6-7 милиона тона товари/строи се повече от 20г.и това може да си го позволи Германия/

Посредством р.Дунав и канала Рейн- Майн – Дунав ,дунавските ни пристанища –Силистра,Тутракан,Русе,Свищов,Сомовите,Оряхово,Лом и Видин и посредством тях осъществяваме превоз на пътници и товари със придунавските държави-Украйна,Молдова,Румъния,Сърбия,Хърватска,Унгария,Австрия,Германия,Холандия,Словакия и посредством каналите Дания,Белгия,Полша и Франция.

България сега разполага с 5 круизни кораби за превоз на пътници. Имаме 2 управления по Дунав-Сулинийски и Килийски.


Тема 12, 13 и 14

Организация на въздушния транспорт. Предимства и недостатъци

1. Основни проблеми,предимства и недостатъци.

Поблеми- Европейското въздушно пространство е претоварено. Това изисква да се въведе европейска програма за хармонизация и интеграция на въздушното движение/евроконтрол/

- Новото строителство на летища изисква големи инвестиции

- Изисквания на международната авиационна асоциация

- решаване на проблема с безопасността на колетите

- въвеждане на сертификат за самолети и писти

- кодове за пригодност

- препоръки за асоциация

- защита от терористични акции

- опростяване на процедурите за обработка на пътници и товари

- подмяна на самолетния парк

- постепенно дерегулиране на въздушния транспорт до пълното му раздържавяване. Последиците са положителни. Резултати – нарастна трафика,намаляха цените на билетите,нарастна производителността,налаге се да се търсят нови стратегически решения,въвеждане на сратегията-главина и спици

2. Организация на товарните превози

Превозите с въздушен транспорт имат специфичен характер за видовите стоки,които могат да бъдат:

- Стоки със специфични и зисквания за доставка – бързо развалящи и спешни

- Стоки с висока обявена стойност – които могат да понесат висока превозна цена



Леки и обемни стоки за които може да се спази съотношението тегло и обем.

Технологиите на въздушните превози могат да бъдат:

- с използване на свободен товарен капацитет

- чрез класически товарни самолети

- чрез специализирани куриерски услуги

Въздушния транспорт е единствения където товаро-разтоварните операции се осъществяват на 1но ниво. Основните форми на организация на товарните превози са 2:

- Линейна – по разписание

- Чартърна- за изпълнение на определени превози без разписание.

РБ извършва товарни превози по въздух по силата на двустранни спогодби и почти с всички европейски държави и с Азия,Африка,Северна и Латинска Америка. С тези спогодби е определено правото на прелитане и кацане над 1на държава и са уговорени ммитническите операции,какви документи са необходими на екипажа,тарифите за билетите и реда за установяване на обстоятелствата предизвикали аварии,катастрофи и принудително кацане. Въздушния транспорт претърпява бурно развитие,по отношение превози на товари.



Предимства на въздушния транспорт:

- Висока скорост на движение

- Бърза доставка

- Ниски разходи за опаковка



Недостатъци:

- Висока себестойност на предлаганите превозни услуги

- Зависимост от метеорологичните условия

Разликата между морския и въздушния транспорт е в многото документи. При линейните и чартърните полети има само въздушна товарителница. Тя се съставя в 3 оригинала и 10 копия.Единия оригинал се задържа от авиокомпанията превозвач,втория оригинал съпровожда товара, а третия остава у изпращача.

На борда на самолета трябва да има следните документи:свидетелство за регистрация,удостоверение за летателна годност,свидетелство за трудоспособност на всеки член от екипажа,бордови дневник,разрешение за бордова радиостанция,манифест на товарач и лист за натоварване. За сега в РБ се подържат летищата в София,Варна,Бургас,Пловдив и Горна Оряховица. Аерогара София е най-големия летищен комплекс в РБ. През летище София минават 45% от пътниците. Пистата е дълга 3200метра,има 5 места за извършване на маневри. Стоянките за самолетите са 30.

Летищен комплекс Варна-на 8км.западно от града,обслужва цяла Североизточна България,от 500хил.до 1милион годишно.

Летище Бургас се намира в квартал Сарофово-обслужва югоизточна България с най—съвременна навигатационна апаратура.

Най- голямото летище в света е Хардсвийл/Атланта САЩ/,следват:Охеар/Чикаго/,Хийтроу/Лондон/,Ханеда,Лос Анджелис,Форт Уърт/Далас/,Франкфурт/Германия/,Шарл дьо Гол/Париж/.



Тема 15

Организация на товарните превози с автомобилен транспорт. Педимства и недостатъци. Пътна инфрастуктура.

1. Товарни превози с автомобилен транспорт

Предимства

- Голяма маневреност-при изградена шосейна мрежа се устройва бързо с минимални вложения

- Икономически е изгоден за вътрешно селищни превози,обслужване на вътрешно мрежови линии,летища,жп гари

- Разходите са по-малки от тези на водния и въздушния транспорт



Недостатъци

- С увеличаване на разстоянието себестойността на товарните превози се увеличава по бързо от на др.видове транспорт

- Има по-малка превозна способност за масови превози

- Зависимост от течни горива

- Екологично е неефективен

- Изграждането на съвременни пътища,като магистрали е по-скъпо от изграждане на двойна жп линия.

Бурната автомобилизация в България върви 40год.като с указ 56 от 1989г.,разрешиха частните превози с които автомобилния транспорт започва да измества по значение жп транспорта. След приемането не в ЕС нашите превозвачи получават лиценз на ЕС. Всички автомобилни пътища зад граница се снабдяват с ТИР карнета. Гарант за тази конвенция е асоциацията за българските превозвачи. За да получат ТИР карнета трябва да отговарят на редица изисквания. Издават се за определен период от време и биват 3 разновидности:

- Листовки за превоз между съседни държави с 20 дни срок на валидност,за превоз през повече държави 45 дни срок за валидност

- И специален ТИР карнет на рискови стоки,като живи животни,бързоразвалящи се продукти,тютюневи изделия и алкохолни напитки и др.с валидност 45дни

Карнета задължително придружава товарите,представя се на всяка митница и се заверява. Алтернативни маршрути за др.превози от РБ до др.части на света са:



- Трасе 1-Дунав мост- Румъния – Украйна – Полша – Германия - Холандия – Белгия

- Трасе 2- Видин – Румъния – Унгария – Австрия – Западна Европа

- Трасе 3-България – Гърция – Италия – Южна Франция – Испания – Портогалия

- Трасе 4 –България – Сърбия – Хърватска – Словения – Западна Европа

Най важното са пътищата за движение на автомобилите



Класификация:

- Автомагистрали – София Ябланица 80км.;Варна – Шумен 80км.;Тракия през Южна България – изградена София – Ст.Загора 200км.;Бургас – Карнобат65км.

- Първокласни пътища – изграждат скелета на нашата пътно транспортна система,поемат автомобилното движение на голямо разстояние 9 на брой-четен с направление изсток – запад и нечен Север – Юг

- Пътища 2ри клас-служат за връзка между първокласните пътища

- Третокласни пътища – свързват промишлени и туристически центрове в даден регион. Осъществяват връзка с първокласни и второкласни пътища

- Четирикласни пътища – поемат местното автомобилно движение и ги свързват с третокласните пътища.

Първокласните са широки 12м.и проект на скорост от 60км/час до 100км./час. Четвъртокласните са с ширина 8м.и проект на скорост 30-40км/час,заемат 64% от нашите пътища.


Тема 16

Организация и управление на ЖП траннспорта. Превоз на товари.

Нормативната основа на превозите на товари по железница в РБ е закона за ЖП транспорта/2000г./



Документи:

- Устава на железниците

- Наредба за товарните превози

- Наредба за ЖП инфраструктурата

В тези документи са включени всички правни,есплотационно технически,финансови и отчетни и др.норми въз основа на които се определят и уреждат взаимоотношенията между превозвача и неговите клиенти. Превозвача на товари с ЖП транспорт,изпълнява редица задължителни изисквания,като конвенции на ЕС от 1на страна и клиентите от друга в процеса на превоз на товари.Базира се на добре развита мрежа от жп линии в различни направления,по отношение на гъстотата на инфраструктурата,наред със степента на модернизация на превозния парк,която все още се явява като проблем. Товарните превози се обуславят от изискванията на вагонния парк,видовите товари и вагоните,които ще се използват,габиритите на товара и спецификата му. Съществуват изисквания за превоз на опасни товари,които се класифицират в 9 класа,съгласно Закона за жп транспорт и наредбата за превоз на опасни товари с жп.

ЖП подвижен състав/влак с вагоните и състава/,трябва да отговаря на изискванията по RID. Характерни са сл.възможни видове експедиции на товари:

- Дребни пратки,вагонни пратки,блок влакове-разликата се проявява по отношение на организацията на превозната услуга,изразена във времето за подготовка и изпращане и в размера на заплащаните превозни цени от клиентите.

- Специализирани услуги-включват експресни пратки,контейнерни превози,чартарни товарни влакови превози или директни товарни влакови превози.

Като товарни превози се използват композиции с различен капацитет- универсални и специализирани,повечето от които са собственост на превозвача,други закупени под аренда,наети на лизинг или собственост на клиентите.

По последни изисквания дължината на 1ин товарен влак е 600м.,а като тонаж от 1200 до 1500т.

Има основни възлови гари-София,Варна,Бургас,Пловдив и Горна Оряховица. Автоматично редене на вагони/възловите гари.

Тема 17

Вътрешно производствени транспортни системи. Същност и технико икономическа характеристика.

ВПТС са комплект от технически средства,предназначени за изпълнение на транспортни и товаро-разтоварни операции,за ремонт на подвижния състав в предприятието/фирмата/. В зависимост от характера на производството като вътрешнопроизводствен,могат да се използват жп,автомобилен,конвейрен,въжен,тръбопроводен и др.видове транспорт. Всеки от тях има специфична област и условия за приложение. Подразделянето във ВПТС,може да се извърши на териториален признак,на външен и вътрешен/междуцехов и вътрешноцехов/.

Основна функция на външния транспорт е доставката от експлоатационни пунктове на магистралния транспорт на необходимите производствени ресурси до вътрешния транспорт,който осигурява превозите на територията на предприятието. Според посоката на движение се различават транспортни средства за хоризонтално преместване на товарите/жп ставки,автомобили,електро и мотокари/и др. ,за наклонено предвижване/конвейри и въжейни линии/,за вертикално предвижване/асансьори и за хоризонтално-вертикално/подемни кранова и пневматични устройства/. Многообразието на технологичните процеси в предприятието предявява специални изисквания към вътрешнозаводския транспорт,поради специфичните условия на изпилнение на операциите. Мястото на всеки 1ин от видовете транспорт от ВПТС се определя не само от предимствата и недостатъците на същите,но и от характера и специфичните особености на производството. Най – важни компоненти на ВПТС са особените транспортно складови комплекси и прилагането на съответните акумулиращи системи за да се осигури доставката точно на време,да се снижи равнището на запасите и преодолее евентуален дисбаланс в снабдяването и производството. В тази област най-добра ВПТС,като складова технология е SEZ,чрез коятао се управляват процесите по приемане на продукцията и изработване на адрес в зоната на съхранението,вътрешно складовите по комплекс,товаренето,сортирането,доставката и изпращането на продукцията в транспортното средство.

Освен тази система се прилага и използването на колички с автоматично насочване на движението нар.КАНД,като сферата на приложението и е предимство в дейност,които са роботизирани. Основни тенденции тук са:

- Използване на манипулатори,повдигащи товари от 3 до 10т.

- Използване въздушни възглавници и линейни двигатели като средство за предвижване.

- Създаване на нови системи за управление на движението

- Прилагане на инфрачервени лъчи за индитифициране на маршрутите и за ултразвук за насочване на движението

- Използване на технически средства за КАНД с др.елементи на товаро-разпределителната система

- Използване на бордови терминали за обмен на информацията в управление на движението на манипулаторите и инвентаризацията на складове.




Тема 18

Вътрешно производствени транспортни системи. Позициониране и управление.

Важна съставна част на ВТС е опаковката и пакетирането, които се свързват с подготовката на товара за превозване. Същността на логистичния подход в случая се състои в отчитането на комплекса от фактори, свързани със съхранението, складирането, превозването на товарите, типа на използваните товаро-разтоварни средства, климатичните условия и екологичните изисквания. Отчитането на посочените фактори е от гледна точка на удовлетворяване на биологическите и естетическите изисквания на клиентите. Осигуряване на съхранение на товарите, издържане на допълнителни статични и динамични натоварвания.

ВПТС като микросистеми обхваща автоматизираните складове в транспортните възли и факторите, които определят тяхната роля:

- ВПТС са източник на материални потоци и на първичната информация и организация на цялостната транспортна система

- ВПТС задава определен ритъм на работа, за цялостната транспортна система като в този ритъм следва да функционират и останалите и елементи

- в качеството си на кординатор, инициатори и организатори ВПТС осъществява връзка между всички субекти на предприятието и неговото обкръжение, поради което тя е основа за планирането и управлението на производството в предприятието

- в рамките на ВПТС функционират схемите за снабдяване и реализация на стопанската дейност и подаването на готовата продукция към потребителя по схемата just in time

Технически основана на ВПТС са производствените системи и електрониката при което се изграждат следните 3 генерации:

- характеризира се с това, че междинните продукти са производство на крайна продукция. Въвеждат се в производствения участък с автоматични транспортни системи, които интегрират технологичното оборудване и междинния склад

- включва автоматично направлявани транспортни работи, които се интегрират с производствени клетки на производствената система

- интегрира информационната система в управлението на материални потоци и техническата ситема в рамките на ВПТС

Основната дейност с помоща на ВПТС е реализацията и връзката на снабдяването , складирането и разпределението на готовата продукция с вътрешно-заводски транспорт.

Посредством централизацията на управление на ВПТС, се осигурява комплексна информация за движението на материалните потоци във всяка от фазите на производствения процес. Управлението на ВПТС се проявява в две направления:

- на технологичните процеси

- изграждане на организационна структура за управление на предприемаческа дейност

Управлението на технологичните процеси в рамките на ВПТС се осъществяват на 5 управленски нива:

- административно (стратегическо)

- диспозитивно управление ( включва разпределение на поръчките на произвпдствените цехове, контрол на изпълнението и въздействие за отстраняване на конфликтни ситуации)

- контрол за изпълнение на отделни заявки съгласно план-график

- оперативен режим на управление на информационни потоци



- управление на производствените агрегати и приемането на продукцията точно навреме





Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница