Теодора Ст. Атанасова



Дата05.03.2018
Размер54.74 Kb.
#60911
СРАВНИТЕЛНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ОЧАКВАНИЯТА НА ДЕЦА ЖИВЕЕЩИ В И ИЗВЪН СЕМЕЙНА СРЕДА

Теодора Ст. Атанасова



COMPARATIVE STUDY OF EXPECTANCES ОF CHILDREN

LEAVING IN OR OUT FAMILY ENVIRONMENT

Teodora St. Atanasova


Abstract: Тhe level of the еxpentancies are available to determinate the life style of the separate person. To make a study for children’s expectancies, living in or without family environment and compare the rezults from the two groups, we can receive the information how the chidlren see their future, what they expect from.
Key words: childhood, children, orphanage, hope, expectancies

Очакването и желанието да се случи нещо приятно и добро са основни човешки емоции и преживявания от детството до зрелостта. Очакванията често се обобщават в понятието надежда. Надеждата според Българския тълковен речник е: “Очакване да се случи нещо хубаво, приятно.”[1]

Надеждата още може да бъде определена като “завишено очакване за настъпването на позитивни събития.”[3] Надеждата е преживяване възможността за осъществяване желания, което е мощен адаптивен механизъм при условията на неудовлетворени потребности. [2] Децата, макар и с ограничен социален опит към позитивни очаквания и надежда за по-добър живот, личен суверенитет и изяви, са целенасочени в дейността си. За съжаление възникват множество препятствия, които забавят временно или по-трайно постигането на техните цели. Осъществяването на очакваните резултати, дори и при преодоляването на много трудности, има като резултат положителни емоции и покачване “нивото на надеждата”. Децата, без оглед на това дали живеят с или без семействата си, могат да бъдат насърчени от значими възрастни в техния живот да упорстват в постигането на целите си. Тази цел може да бъде осъществена, като децата бъдат научени как да откриват и реализират средствата и начините за постигане на целите си.

Очакванията за бъдещето са основа, на която личността съзнателно и не винаги съзнателно си поставя ежедневните цели и действия, търси начин да ги постигне по-ефективно. Според теорията на Ерик Бърн за сценарното развитие на личността, човек сам избира как да мине животът му, дали ще е с повече положителни или отрицателни страни, изгражда сценарий на живота си, който запаметява и започва да изпълнява подсъзнателно. Нивото на надеждата или очакванията за бъдещето, които личността има спрямо себе си и начина си на живот, се конструират в детството и определят бъдещето на конкретната личност.

Като се отчита жизнено-практическата значимост на очакванията за бъдещето “нивото на надежда”, с настоящото изследване си поставяме за цел да измерим количествено и да сравним качествено техните характеристики при деца (10-16г.). живеещи в и извън семейна среда. По-конкретно задачите се свеждат до следното:


  1. Да се подбере и апробира методика за количествено измерване на очакванията за бъдещето при изследваните деца на възраст от 10 до 16 години.

  2. Да се обобщят получените количествени данни, да се анализират и да се сравнят в две обособени групи изследвани деца, отглеждани в и извън семейна среда.

  3. Да се направят изводи за възпитателната практика както в семейни условия, така и в домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа.

Първоначално допуснах, че може да има определени количествени и качествени различия в двете сравнявани групи. Очаквах да има по-положителни качествени характеристики на групата на деца, отглеждани в семейства, в сравнение с тези отглеждани в домове.

Методиката за изследване очакванията за бъдещето (нивото на надеждата) е разработена и стандартизирана от Snyder C. и сътрудниците му за деца от САЩ в началото на 90-те години на 20 век. Според създателите на методиката надеждата при децата се определя като когнитивен набор, включващ убеждения в собствените способности за продуциране на ползотворни начини за достигане на целите, както и свързани със самия себе си убеждения за инициирането и поддържането на курс на действие спрямо тези цели. В България скалата за изследване на надеждата е предложена от Теодора Стоева и описана в “Ръководство за изследване на детето”.

Изследването е проведено през месец май на 2003 г. в училища и домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа в градовете Шумен, Велики Преслав, Пловдив и Асеновград. Обхванати са 391 деца, от които 204 растат в семействата си и 187 извън тях.

Методиката на изследване включва шест твърдения:

1. Мисля, че се справям добре с нещата.

2. Мога да измисля много начини, за да получа онези неща в живота, които обичам.

3. Аз се справям с нещата толкова добре, колкото и другите деца на моята възраст.

4. Когато имам проблем, мога да намеря много начини, за да го реша.

5. Мисля, че нещата, които съм правил в миналото, ще ми помогнат и в бъдеще.

6. Даже когато другите са отчаяни пред един проблем, аз мога да намеря начин да го реша.

Децата могат да отговорят с един от шестте предварително зададени отговора “никога”, “рядко”, “понякога”, “много често”, “почти винаги”, “винаги”. Разполагат с неограничено време за отговор.
В таблицата са сумирани резултатите по признака семейна среда:




1.Мисля,

че се


справям

добре


с нещата.

2.Мога да измисля много начини, за да получа онези неща в живота, които обичам.

3.Аз се справям с нещата толкова добре, колкото и другите деца на моята възраст.

4.Когато имам проблем, мога да намеря много начини за да го реша.

5.Мисля, че нещата, които съм правил в миналото, ще ми помогнат и в бъдеще.

6.Даже когато другите са отчаяни пред един проблем, аз мога да намеря начин да го реша.

Общ резултат

Деца растящи в семейна среда

3.85

3.7

4.25

4.02

3,9

3.7

23.22

Деца растящи извън семейна среда

3.7

3.8

4

3.9

3.6

3.7

22.4

Най-високата стойност и в двете изследвани групи е получена на твърдението “Аз се справям с нещата толкова добре, колкото и другите деца на моята възраст”. В отговора на това твърдение прозира готовността на децата да се сравняват с връстниците си според способностите, които имат, и да се чувстват компетентни колкото тях в различните области на живота. Най-ниската стойност в отговорите на децата със семейства е в отговор на твърдението “Даже когато другите са отчаяни пред един проблем, аз мога да намеря начин да го реша”. При децата, растящи в дом, най-ниската стойност в отговорите е на твърдението “Мисля, че нещата, които съм правил в миналото, ще ми помогнат и в бъдеще”. Децата, растящи в семейна среда, очакват и получават помощ от родителите си при възникването на трудности, разчитат на тях, което може да обясни отговора с най-ниска стойност, посочен от тях. Децата, растящи извън семейната си среда, са свикнали да разчитат предимно на себе си и в този смисъл е притеснителен резултатът, при който не виждат в достатъчна степен връзката между действията си.

В групата на децата, растящи в семейство, разликата между най-ниската и най-високата стойност е 0.55. В групата на децата, отглеждани извън семейството, разликата между максимална и минимална стойност е 0.40. Може да се приеме, че съществуващата разлика се дължи на факта, че децата в семейства допускат по-голяма вероятност да променят поведението си в някои негови аспекти, докато социалният опит и средата, в които се реализират децата, растящи в домове, са по-стеснени и те допускат по-малка вероятност да променят поведението си в някои отношения. По-ниската готовност за промяна може да говори за по-ниски очаквания, свързани с бъдещето, което да доведе и до по-ниска реализация.



Очакванията за бъдещето са проблем, върху който може да се говори през целия човешки живот. Нивото на надеждата може да определи как ще протече отделният човешки живот. Очакванията за бъдещето са момент, върху който винаги може да се работи с децата, без оглед дали растат в собствената си семейна среда или извън нея.
ЛИТЕРАТУРА


  1. Български тълковен речник, С., 1981

  2. Десев, Л. Речник по психология, С., 2000

  3. Минчев, Б. Ръководство за изследване на детето, С., 2000

Каталог: biblioteka -> Obrazovanie
Obrazovanie -> Българските малцинства и тяхното образование след 1989 Г
Obrazovanie -> Толерантност в действие янка Р. Тоцева tolerance in action
Obrazovanie -> Нели Ил. Бояджиева
Obrazovanie -> "проблеми и перспективи на интеркултурното образование"
Obrazovanie -> Различните” деца под влияние на обсебващо пристрастено семейство
Obrazovanie -> Provocations of intercultural education
Obrazovanie -> Специфични обучителни трудности и последствията от тях екатерина Л. Люцканова specific learning difficulties and the their consequences ekaterina L. Liutskanova
Obrazovanie -> The pedagogical experience in an eduction of interreligious tolerance


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница