Учебен курс Учебно помагало



Дата19.07.2018
Размер166.97 Kb.
#76017


Европейски Синдикален Институт

СИНДИКАЛНО ОБУЧЕНИЕ - РАБОТА ПО ПРОЕКТИ

Учебен курс

Учебно помагало

Това издание е част от учебния комплект Синдикално Обучение за Работа по проекти , издаден от отдел "Образование" на Европейския синдикален институт в подкрепа на програмата си за сертифицирано обучение по работа и управление на проекти за синдикатите. Учебният комплект включва:



  • Работа по проекти за представители на Синдикатите – Учебник

  • Работа по проекти за представители на Синдикатите– Бележки на преподавателите

  • Учебен курс – Учебник

  • Учебен курс – Учебно помагало

Други издания ще бъдат добавени в течение на следващите няколко години.

©ETUI aisbl, Брюксел 2012. Всички права запазени. EСИ е финансиран от Европейския съюз.



Съдаржание

Въведение 4

ЕСИ Учебна методология и методи: обзор 5

Синдикални образователни ценности в класната стая 6

Активно учене 7

ЕСИ и активното учене 8

Подготовка за преподаване, даване и получаване на обратна връзка 10

Доклади от различни групи 12

Водене на записки 14

Портфолио и акредитация 16

Европейска квалификационна рамка 17
Въведение

Този преподавателски учебен комплект е създаден в подкрепа на предоставянето на ЕСИ Въвеждащия курс «Работа по проекти за представители на синдикатите». Този комплект съдържа полезни съвети, които се надяваме ще Ви бъдат полезни и за други синдикални обучения.

ЕСИ «Образование» създаде този комплект в подкрепа на нови и по-неопитни синдикални преподаватели. Съдържанието на този комплект ще бъде от полза и за

по-опитните преподаватели, те ще преоценят и разсъждават за тяхната преподавателска практика.


Този комплект не е напълно изчерпателен, той ще бъде разширен и изменян в процеса на размишления относно преподавателската практика, както и след обратната връзка от синдикалните преподаватели от цяла Европа. Ето защо, редакторския екип на ЕСИ «Образование» приветстваме Вашите коментари и предложения за това как можем да подобрим този комплект по отношение на широчината на избраните теми и дълбочината на предложеното съдържание.

Моля изпращайте Вашите коментари и предложения на:


Силвана Пенела

имейл : spennell@etui.org




ЕСИ Учебна методология и методи: обзор
Предоставяне на обучение по „ЕСИ” начин
ЕСИ Образованието използва учебен подход, които активно включва лицата да работят заедно, един с друг. Има няколко важни причини за това.

Много синдикалните представители може да не са участвали във формално образование и обучение в продължение на няколко години. На тях може да им е «говорено за», «четено за» и като резултат да не са използвали наученото от предишното им образование или обучение.


За да имат полза от синдикалните курсове, синдикалните участници често се нуждаят от нов тип обучение, където активния им принос се очаква и се оценява от преподавателя и от другите курсисти. Говорейки за това каква е връзката между съдържанието на курса и работното място или профсъюза с другите синдикални участници, поставяме обучаемите в центъра, а не в периферията на дейностите в клас, по този автоматично привличаме техния интерес.
На второ място, развитието и прилагането на умения е жизненоважен компонент на ЕСИ образованието. Синдикалните преподаватели създават възможности, участниците да практикуват уменията, от които се нуждаят чрез различни дейности по време на курса.

На трето място, синдекалното обучение обикновено означава работа с други хора, а колективната дейност е в центъра на работата на синдикалните представители. Работейки по двойки, групи и по време на дискусиите, участниците работят по различни въпроси и проблеми и така се научават да слушаш, дебатират, да си сътрудничат, да планират и организират със свои колеги.


Най-важното е, че участниците в ЕСИ курсовете носят огромен ресурс в себе си, идващ от широката гама квалификация и опит, често със силно развити умения. Освен че, ще научат много от курса, те също така ще допринесът и с много неща.

Работа на учителя е да гарантира, че тези знание и опит се използват по структуриран начин по време на курса, и в полза на всички участници в него.



Синдикални образователни ценности в класната стая

Успешните синдикални дейности зависят от споделените ценности и нагласи. Тези ценности и нагласи са част от всички курсове на ЕСИ и подкрепят нашите учебни дейности. Това са:


Справедливост
Справедливо отношение във всички аспекти на работа с ясни и точни правила за всички.

Равенство и равнопоставеност
Равенството на възможностите и еднакво отношение, изискващо премахване на предразсъдъци и действия, които открито или тайно дискриминират хора въз основа на пол, раса, религия, сексуална ориентация, увреждане и възраст.
Демокрация
Възможно най-голямо участие в процеса на вземане на решения и участие в задачите и обмена на информация, които подкрепят и защитават интересите на членовете и техните синдикални дейности.

Единство
Поддържане на единство между синдикалните членове и работните групи за постигане на общи синдикални цели.
Посочените по-горе ценности и нагласи са в основата на работата на ЕСИ образованието и са отразени в нашия подход на преподаване и учене.

Преподавателските методи на ЕСИ са проектирани така, че да извлекат максимума от капацитета на участниците в курса при колективната работа и сътрудничество. Този подходът може да се обобщи така «това което се изучава, се подсилва от начина, по който се изучава».



Активно учене
Какво е активно учене?
«Активно учене» е учебен подход, който съчетава методите за преподаване и учене с синдикалните цели, и образователни ценности на ЕСИ.

Активното учене кара учещите да разсъждават по въпроси и задачи избрани от тях, да работят заедно, да изберат най-добрите начини за действие и да гледат критично към нови ситуации. Този вид обучение понякога се нарича «обучение чрез опит», «обучаемия в центъра на обучението», «учене чрез правене ", или «откривателско обучение». В контекста на синдикализма то се характеризира с:




  • Помощ от преподавателите, които са синдикалисти и които виждат себе си като «фасилитатори на обучението» ,а не като «експерти».




  • Използване на диалог и въпроси за развиване на критично мислене и увереност при тълкуването и работата по въпроси или проблеми, които обучаемите поставят.




  • Развиване знанията на участника с помощта на колективен подход за разрешаване на проблеми, които участниците ще приложат на работното си място и/или в Синдиката.

Активното учене не е строга система от идеи и практики. Вместо това, то предлага начини за обучение и улесняване на обучението, които са приспособими към променящите се обстоятелства, култури, преподаване и учебни приоритети.



ЕСИ и активното учене
ЕСИ използва подходи за обучение, които активно включват участниците, карайки ги да работят заедно. Има няколко причини за това:

Започваме от там, където учещите са
Синдикалистите се учат най-добре, когато предметът на обучение се отнася до и се базира на собствения им опит. Те искат да развият своята роля, знания или способности с цел да подобрят уменията си на един ефективен представител на синдикатите. Често поради един конкретен проблем или въпрос, те имат необходимост да придобият нови умения или да развият капацитета си по дадена тема или предмет, това кара синдикалистите да търсят обучение. Това са отправните точки, които формираха основата на ЕСИ учебните курсове.
Разработване на синдикален подход
Всички синдикални организации имат различни цели и задачи. Работейки заедно, стремейки се да включим всички, чрез насърчаване на дискусии по трудни въпроси и придобивайки умения за планиране, техниките за активно учене развиват и засилват основните синдикални ценности. Чрез работата си по двойки и в групи, участниците обсъждат различни въпроси и проблеми, учат се да слушат, да дебатират, да си сътрудничат, да планират и организират с техните синдикални колеги.
Развиване на уменията и знанията
Развитието на уменията е жизненоважен компонент за програмите за обучение на ЕСИ. Това е така, защото синдикалните представители трябва да умеят добре да правят някои неща както на работното място, така и в профсъюза. Един от най-ефективните начини за придобиване на умения е чрез опит - учене чрез правене. ЕСИ преподавателите дават възможност на участниците да практикуват уменията, от които се нуждаят в синдиката, или на работното си място чрез дейности в класната стая.

Разнообразни дейности
Има много различни начини за организиране на задачите, по които участниците да постигнат учебните цели на курса. Много е важно да се използват различни видове дейности, които да запазят интереса и активността на участниците.
Например, във ЕСИ Въвеждащия курс участниците ще бъдете помолени да намерят и да представят ключова информация. Преподавателят може да организират тази задача по най-различни начини:


  • Сформиране на смесени групи за намиране на информация чрез книги или в интернет

  • Сформиране на национални, секторни или браншови групи за работа по казуса

  • По двойки, да изготвят списък с добри практики при работата по проекти

  • Задаване на индивидуална задача за събиране на информация с помощта на интернет

  • Организиране на цялата група в ролева игра за синдикален проектен екип, включващ няколко специалности

ЕСИ преподавателите променят темпото и разписанието на дейностите, за да са сигурни, че учебните цели и задачи са изпълнени и всички участници се включат активно в изпълнението на задачите през целия ден.

Някои от дейностите ще се нуждаят от повече време за работа, за да бъдат развити в дълбочина. Други ще бъде кратък и точни, проектирани за да се върви напред по-бързо. Преподавателите могат да решат да използват дейности, които са свързани, предоставяйки на участниците възможност да изградят подход на работата от поредица от взаимосвързани дейности, които ще завършат с напълно изпълнена и усвоена учебна цел.


Подготовка за преподаване, даване и получаване на обратна връзка

Важно е да се планира
ЕСИ «Образование» съзаде този комплект и други ключови ресурси, за да Ви даде възможност, като синдикален възпитател, успешно и ефективно да предоставите важен елемент от ЕСИ Програмата за работа по проекти и управление на проекти.
Въпреки поставянето на учащия се в центъра на ЕСИ курсовете, все пак има изготвен учебен план на Въвеждащия курс за Работа по проекти за синдикални представители, той е достатъчно гъвкав, за да се използва, коригира или да се разшири с допълнителни материали в съответствие с нуждите. Това означава, че Вие ще трябва да планират своето преподаване.
Внимателното планиране е от решаващо значение за Вас като преподавател. Най-вероятно сте синдикален преподавател с широкоспектърен опит, справял се с различни обстоятелства и изисквания, които често възникват в процесите на преподаване и учене. Внимателното обмисляне и планиране ще Ви помогне да бъдете подготвени и да отговорите на тези искания.

Активното учене и преподавателите
Активното учене включва способността да слушаш и да се учиш от другите, това е и главната роля на преподавателя. Чрез изслушане на участниците в курса, преподавателите трябва да вникнат в различните ситуации на работното им място и да предадат знанията и уменията, които ще служат най-добре на обучаемите при изпълнението на тяхните задължения.

Въз основа на реалните проблеми и тревоги на обучаемите, активното учене изисква високо квалифицирани и с добри организаторски умения преподаватели. За да се създаде среда за активно учене, преподавателите трябва да бъдат в състояние да планират и структурират така курса, че всички участниците да постигнат напредък.


Даване на обратна връзка
Опитът показва, че има тенденция преподавателите да дават по 2 обратни връзки непосредствено след представянето на даден участник. Едната е за да обобщи как се е справил в определена ситуация. Другата, най-често е за посочване на определени проблеми или минуси на дадено участие. И двете няма да доведът до по-добри резултати на участника.
Най-правилният подход е преподавателите да се опитат да съдадат атмосфера за взаимно решаване на проблеми и взаимна признателност. Започнете с изграждане на доверие в участниците. Направете неофициално изказване за нещо, което сте харесали в тяхното изпълнение. Както и при всички комуникации, даването на обратна връзка, не е само въпрос на това, какво казвате, но кога и как го казвате. Бъдете сензитивни и се отнасяйте към участниците, по начина, по който бихте искали да се отнасят с Вас.
За да дадете полезна обратна връзка, опитайте се да:

  • Бъдете реалисти - насочете Вашите коментари към действия, които участниците могат да изпълнят.

  • Бъдете конкретни - обобщенията не са полезни.

  • Изберете нещо, на което участниците в курса могат да повлияят или променят.

  • Проявете разбиране към целите на участниците.

  • Бъдете критични, а не осъдителни

  • Балансирайте между положителна и отрицателна обратна връзка. Положителна обратна връзка сама по себе си води до подобрение, а отрицателната до обезкуражаване.

  • Бъдете точни - закъснението намалява въздействието.


Получаване на обратна връзка
Получаването на обратна връзка изисква толкова умения, колкото и даването на обратна връзка. Опитът показва, че се изисква незабавна реакция между двете крайни възможности. Едната крайност е да се приема казаното като безспорно твърдение и да се следват дадените съвети без последващи въпроси. Другата е неприемане на дадения съвет. Нито един от двата варианта няма да доведе до по-добри резултати или отношения на доверие и взаимно уважение.
Най-правилният подход е да се проучи какво се има предвид с обратна връзка и какви са последствията от нея. Отговори, като: «Благодаря Ви, ще помисля върху това» не ангажират преподавателя с нищо, а дават шанс нещата да се обмислят допълнително. Може да откриете наистина важен аспект в обратната връзка, който да използвате по свой собствен начин, може би в следваща дейност. Важно е да бъдате отворени за обратна връзка и за коментари, които може да се окажат предизвикателство за собствените Ви възприятия.
Съвети за получаване на обратна връзка
Като получател на обратна връзка, Вие трябва да:

  • Бъдете изразителни - обяснете ясно какъв вид обратна връзка търсите.

  • Опознайте - собствените си реакции, интелектуални и емоционални.

  • Изслушвайте - ще чуете повече, ако се концентрирате върху слушане, отколкото да се обяснявате или оправдавате. Съзнателно се опитвайте да избягвате самозащитата.

  • Бъдете наясно - с това, което Ви се казва. Помолете за пояснение, ако е необходимо. Проверете дали сте разбрали правилно.



Доклади от различни групи

Основният фокус на Въвеждащия курс е развиването на умения и знания за работа по проекти. Груповата работа ще улесни дискусирането и анализа на всякакви неясноти. Целта на дискусията не е само да повиши информираността, тя ще даде възможност на участниците да разберат и изберат как да продължат пътя си напред и да споделят тези идеи с другите курсисти.

Добре е преподавателите да оточнят времевия график за задачите, но и да имат готовност да вървят напред по-бързо или да разпределят допълнително време, ако това е необходимо, за изпълнението на определена задача.
Докладването след груповите занимания има различни функции. Например, работата в малки групи може да бъде начин на структуриране на цялата курсова дейност. По този начин, докладът или дискусията може да включват подробен анализ и оценка на резултатите. Или пък, фокусът на обучението е в самата малка група и докладът е кратък.
Казуси

Като синдикален преподавател, може да искате да обсъдите с други ваши колеги, как най-адекватно да реагирате при следните сценарии:



Обратна връзка след задачите

1. Група, чиято обратна връзка показва напълно погрешен начин за справяне с дадена ситуация.

2. Срамежлив участник, който за пръв път се изказва и цитира погрешно част от законодателството по време на сесията за обратна връзка.

3. Участник настоява за обратна връзка на групата си, а останалите не искат.

4. Участник отказва да даде обратна връзка пред целия курс, но активно участва по време на задачата с групата си.


Обратна връзка от колега

1. Вие сте в екип с Ваш опитен колега преподавател, който не се придържа към договорения план.

2. Трябва да оцените сесията на нов преподавател. Той очевидно е нервен и прави някои грешки при обобщението на сесията.

3. Наблюдавате опитен преподавател, който Ви моли за обратна връзка след сесията. Мислите, че е говорил твърде дълго и реално не е отговорил на въпросите, поставени от участниците в курса.

4. Получили сте негативна обратна връзка от колега. Не сте съгласен с неговото мнение и смятате, че сесията е минала много добре.

Организация на работата по време на курса

1. Участник е въвел всичките записки на групата на лаптопа си в хронологичен ред.

2. Участник не е водил много бележки.

3. Получили сте оплаквания от хора, които закъсняват и прекъсват обучението.

4. Участник е разочарован, че няма да се обсъди важен ключов въпрос, тъй като е планирано този въпрос да бъде разгледан в следобедните часове на последния ден. Той иска разяснения сега.

Водене на записки

Като част от Курса за преподаватели и Въвеждащия курс Работа по проекти за синдикални представители, ще бъдете въведени в специално проектирани учебни раздели. Тези учебни раздели съдържат «Резултатите от обучението» и «Критерии за оценка».



Резултатите от обучението са много специфични и показват това, което участниците трябва да умеят като резултат от успешното завършване на курса.

Критерии за оценка трябва да бъдат ясни и точни, и да показват какво се изисква от участниците, за да докажат, че са постигнали успешно резултати от обучението или поне част от него.

Преподавателите трябва да записват как участниците постигат резултатите от синдикалното обучение, с цел да избегнем официални изпити. Някой участници, например, може да поискат да приложат практическите дейности на работното си място или в синдиката, за да покажат, че са постигнали конкретни резултати от обучението. Могат да направят това, например, чрез извършване на проверка по безопасност или анализ на равнопоставеността на работното място чрез критериите за оценка.

Поради разнообразния и сложен начина, по който синдикалните участници постигат резултатите от обучението, преподавателите трябва внимателно да записват кога и как всеки един участник ги постига. Един от начините това да стане е представен на следващата страница. Ако планирате да използвате Резултатите от обучението в бъдещата Ви работа, може да намерите за полезен следния «Дневен план на преподавателя».

Дневен план на преподавателя

Име на курса

Ден

Дата

Раздел

Критерии за оценка

Доказателство

























































Доказателства:

Резюме, Флипчарт, Наблюдения на преподавателя, Наблюдения на колега, бележки от курса и други.



Портфолио и акредитация
Записване на учебната дейност е ключов елемент от акредитация, т.е. даването на образователен кредит или квалификация. Това е нещо, което ЕСИ планира и с което активно експериментира. Към момента някои ЕСИ курсове са акредитирани с подкрепата на Британския синдикален конгрес.
Акредитацията е просто записване на доказателствата, че участниците в курса са постигнали определени учебни резултати с цел да получат кредит или квалификация.
Ключов елемент в акредитацията е създаването на портфолио. С портфолио просто имаме предвид папка, в която е записана работата на участниците в курса. Обикновено това е запис от отговорите на всеки участник в дадена дейност или задача. Всички отговори на участниците могат да бъдат оценени спрямо съответните резултати от обучението и ако резултатите са изпълнени, ще им бъде дадена съответната образователна степен или награда (понякога квалификация).
Това е модел на акредитация, която ЕСИ използва в момента за някои от курсовете за работата и управление на проекти. За съжаление, към момента на създаван Въвеждащия курс само Великобритания е акредитирана. Организации и преподаватели, от други страни могат да имат подобна възможност за получаване на акредитация посредством собствените им национални квалификационни системи. Съветваме Ви да проучите възможностите на национално равнище.

Участниците успешно преминали Курсът за преподаватели ще получат шест кредита на ниво 3 от английската квалификациона и кредитна рамка. Това се равнява на ниво 4 от Европейската квалификационна рамка.



Европейска квалификационна рамка
Европейският съюз от известно време работи по трудния въпрос за съчетаване на различните квалификационни системи, действащи в различните държави-членки. В голяма политическа и икономическа общност като ЕС, която насърчав мобилността на работната ръка през националните граници, признаването на квалификация, издадена в друга държава е от основно значение. Това се оказа огромна пречка пред мобилността в миналото, но сега е поставено началото на решението - Европейската квалификационна рамка (ЕКР).

ЕКР има за цел да установи обща европейска рамка, която да описва това, което учащият знае, разбира и е в състояние да направи, независимо от системата, в която е придобита квалификацията. В референтната рамка, националните квалификационни системи на различните страни могат да бъдат свързани, така че гражданите и работодателите ще могат по-добре да разберат и сравнят квалификационните нива на различните страни в различни образователни системи.

ЕКР се състои от осем отделни референтни нива, които се базират на «учебни резултати» (Т.е. това, което учащият умее да прави), като по този начин се измества фокуса от традиционния подход, който набляга на времето на обучение и вида на институцията. Като инструмент за насърчаване на ученето през целия живот, ЕКР включва общо и обучение на възрастни, професионалното образование и обучение, както и висшето образование. Осемте нива обхващат целия период на квалификация, от тези, постигнати в края на задължителното образование до тези, предоставени на най-високо ниво - академично и професионално образование или обучение.

ЕКР беше приета от Европейския парламент и Съвета през април 2008. Резолюцията насърчава всички държави-членки да съотнесат своите квалификационни системи или рамки към ЕКР до 2010 г. и да се гарантира, че всички нови квалификации, издадени през 2012 г. имат съответното ниво в ЕКР.



Кредитите и квалификациите, издадени от акредитираните курсове на ЕСИ са съотнесени към ЕКР. По време на създаването на курса, обаче, не всички страни напълно са спазили резолюцията и свързали тяхната квалификационна ръмка към европейската и заради това може да има трудности при акредитирането в някои страни. Това, обаче, е един непрекъснат процес и е просто въпрос на време преди квалификациите да бъдат признати от ЕКР.
Каталог: content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница