Учебният процес основни характеристики и особености. Структура



Pdf просмотр
страница1/5
Дата10.04.2024
Размер425.39 Kb.
#120944
  1   2   3   4   5
uchebniqt Proces
Свързани:
М, Упр.Констр.ПростаГреда, Розетка


1
Учебният процес - основни характеристики и особености.
Структура
5.1. Модулно обучение
5.2. Междупредметните връзки в учебното съдържание
5.3. Умение да се задават въпроси
5.4. Проблемно обучение
5.1. Модулно обучение
Прилагането на модулни програми за професионално обучение възниква в резултат от необходимостта за актуализиране на учебната документация в съответствие с европейските стандарти, както и от въвеждането на нови ефективни методи на обучение с цел повишаване качеството на професионалното обучение. По този начин могат да се изпълнят очакванията за подобряване на възможностите за реализация на пазара на труда.
Първоначалният опит за осъществяване на професионално обучение, основано на модулен принцип, се натрупа в системата за професионално образование. Въз основа на отчетените положителни резултати модулното обучение се мултиплицира както в професионалните гимназии, така и в институциите за продължаващо професионално обучение.
Както за всяко друго обучение, така и за модулното обучение, първата стъпка е изготвянето и утвърждаването на учебния план. Пакетът от учебна документация се състои от учебен план и модули за обучение и се разработва изцяло в съответствие с целите на предвиденото професионално обучение.
Учебният план осигурява възможност за достигане до предвиденото ниво на обучение – по част от професията или за придобиване степен на професионална квалификация. Обучението, основано на модулен принцип, предоставя възможности на обучаемите да надграждат всеки учебен модул и всяко следващо ниво над предходните. Достигането до следващото ниво на квалификация се осъществява чрез надграждане над формираните знания и практически умения в предшестващото ниво.
Всеки модул представлява пакет от теми и задачи за усвояване и придобиване на знания, умения и професионално-личностни компетенции, т.е. във всеки модул оптимално се съчетават теоретичните знания и практическите умения, които са необходими за извършване на даден вид дейност.


2
Модулното обучение се базира на кредитната система. Кредитът е единица за придобита професионална компетентност и се приравнява на определен брой часове: 72 часа обучение в обучаващата институция и съответно 80 часа обучение на конкретно работно място.
Друг съществен момент в обучението, основано на модулен принцип, който също е регламентиран в учебния план, е системата за оценяване. Тя също трябва да отговаря на професионалните компетенции, заложени в Държавните образователни изисквания за придобиване на квалификация по професии.
Придобитите теоретични знания и практически умения по всеки модул се оценяват чрез изпълнение на теоретични и/или практически тестове (задания).
За всеки модул се разработва строго регламентирана система за оценяване, в която са определени броят и видът на тестовете и процентното участие на всеки от тях в окончателната оценка за модула.
За всеки от тестовете са определени критериите за оценяване, които са свързани с целите на обучението. Преподаващият даден модул разработва инструментариума за оценяване в съответствие с определените критерии.
Вследствие използването на утвърдената във всеки модул система за оценяване, според която спрямо всички обучаеми се прилагат еднакви изисквания и критерии, се постига една от основните характеристики на оценяването – обективност.
Основно предизвикателство при модулното обучение е регламентирането на функциите, правилата и задълженията на обучаващите. Докато в традиционната система на професионално обучение обучаващият е централната фигура, при модулното обучение в центъра на процеса на обучение е обучаемият.
При реализиране идеите и организацията на модулното обучение един от най-важните инструменти е учебният пакет. Той е основният източник на информация за обучавания и средство за неговата самостоятелна работа в обучението и при самоподготовката му.
Учебният пакет се разработва от обучаващите. Учебното съдържание се структурира и представя по специфичен начин, различен от структурата на учебника. В търговската мрежа вече се предлагат учебни помагала за организиране на модулно обучение, но обезпечеността с учебни пакети и учебни материали не е достатъчна.
Анализите от прилагане на модулното обучение в системата на професионалното образование и обучение определят най-общо следните


3 аргументи ЗА и ПРОТИВ прилагането на модулните програми за професионално обучение:
Аргументи на обучаващите ЗА прилагане на модулните програми за професионално обучение:
 постига се оптимален баланс между теория и практика в структурата на модулите;
 повишава се качеството на придобитите знания и умения;
 повишава се качеството на преподаване;
 липсва субективизъм при оценяването;
 налице е ритмичност и пълнота на оценяването;
 определен е ясно всеки елемент от процеса на професионалното обучение, основано на модулен принцип;
 повишава се мотивацията за непрекъсната методическа и специализирана квалификация на обучаващите;
 налице е необходимост от постоянно актуализиране на инструментариума за оценяване.
Аргументи на обучаващите ПРОТИВ прилагане на модулни програми за професионално обучение:
 разработените средства за оценяване невинаги отговарят в пълна степен на изискванията за валидност, надеждност и практическа ориентираност;
 липсва специализирана подготовка на обучаващите за разработване на средства за оценяване;
 системата за оценяване не стимулира системната подготовка от страна на обучаваните;
 липсват достатъчно квалификационни форми на национално, регионално и институционално ниво с цел повишаване квалификацията на обучаващите по отделните модули във връзка с високите изисквания, които се поставят към тях;
 претовареност на обучаващите, свързана с ангажиментите им по разработването на учебните пакети, средствата за оценяване и др.
Аргументи на обучаваните ЗА прилагане на модулни програми за професионално обучение:

системата за оценяване е точна и обективна;

натоварването при покриването на модулите е по-голямо, но и качеството на постигнатите резултати е по-високо;


4

удовлетворение от постигнатите резултати при самостоятелното решаване на практически задания;

по-голям дял на практическите занятия в сравнение с традиционното обучение;

успехът от обучението зависи до голяма степен от самия обучаван.
Аргументи на обучаваните ПРОТИВ прилагане на модулни програми за професионално обучение: o трудно се свиква с модулната система на обучение; o страх от персоналната отговорност на обучаваните за изработеното изделие или за извършената работа при провеждане на модулите
„Практика на конкретно работно място”.
Модулното обучение е с доказани предимства, но само ако се провежда при спазване на всички методически, кадрови и материални изисквания, за да се гарантира качеството му. В тази връзка е необходимо да се прецизира и активизира системата за външна проверка в институциите, които прилагат модулни програми за професионално обучение.
При гарантирана съвременна техническа база за обучение и висококвалифицирани обучаващи, обучаваните завършват съответната форма на професионално обучение добре подготвени за самостоятелна работа и конкурентоспособни за пазара на труда.
Професионалното обучение на модулен принцип е перспективно и трябва да се поощрява прилагането му при обучението на възрастни и на лица със специални образователни потребности.
Модулното обучение дава възможност за по-ефективно включване на отделния индивид в професионално обучение в съответствие с неговите възможности, потребности и нагласи, увеличава шансовете му за адаптивност и реализация на пазара на труда.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница