Учебно-методическое пособие для студентов специальности d-1 21 05 04 «Славянская филология»



страница1/4
Дата23.07.2016
Размер1.01 Mb.
#2878
ТипУчебно-методическое пособие
  1   2   3   4
БЕЛОРУССКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ

Филологический факультет

Кафедра теоретического и славянского языкознания

Л.А.Козловская




БОЛГАРСКИЙ ЯЗЫК
Тексты для чтения

Учебно-методическое пособие для студентов специальности

D-1 21 05 04 «Славянская филология»

Минск 2005


УДК

ББК

Рецензент:

кандидат филологических наук, доцент К.И.Иванов

Утверждено на заседании

кафедры теоретического и славянского языкознания

27 сентября 2005 г., протокол № 2


Козловская Л.А.

Болгарский язык. Тексты для чтения: Учеб.-метод. пособие для студентов специальности D-1 21 05 04 «Славянская филология»/ Л.А.Козловская. – Мн.: БГУ, 2005. - 50 с.


Пособие предназначено для студентов-болгаристов первого года обучения, а также студентов, изучающих болгарский язык в качестве дополнительной специальности. Тексты пособия адаптированы, содержат актуальную политематическую (в том числе и страноведческую) информацию и могут быть использованы как для аудиторной, так и самостоятельной работы студентов.
УДК

ББК


ПРЕДИСЛОВИЕ

В настоящее учебно-методическое пособие включены адаптированные тексты из массовых болгарских газет «Сега», «Труд», «Монитор», «24 часа», Антени» и др. Пособие предназначено для студентов, изучающих болгарский язык как в качестве основной, так и дополнительной специальности. Основными критериями подбора пособие текстов явились тематическое разнообразие, познавательность, страноведческая информативность и относительная временная устойчивость приводимых фактов и данных. Все тексты разделены на условные тематические группы, порядок следования текстов установлен по принципу возрастающей сложности.

С лингвистической точки зрения тексты пособия являются относительно несложными, содержат преимущественно общеупотребительную лексику, что позволяет использовать их на начальном и среднем этапах обучения болгарскому языку. Каждый текст сопровождается минисловарем и лексико-семантическими заданиями. Сложные грамматические обороты адаптированы. Таким образом, настоящее пособие может служить дополнительным материалом для изучения лексики, грамматики и стилистики болгарского языка вообще и языка болгарской массовой печати, в частности. Предполагается при этом, что обучение языку с использованием данного пособия должно осуществляться с установкой на самостоятельность распознавания лексических и грамматических оборотов болгарского языка на фоне его близкородственности с родным языком обучаемых.

Автор выражает искреннюю благодарность профессору Норману Б.Ю. и доценту Иванову К.И. за советы и замечания.


БЪЛГАРИТЕ В СВЕТА

Текст 1. Българите пият най-често пет марки кафе


Българите пият най-често марката кафе «Нова Бразилия» (74%). Другите предпочитани марки са «Елит», «Лаваца», «Нескафе», «Лазарин» и др. Това показва изследването на агенция «Маркет тест», проведено сред населението на страната над 15-годишна възраст.

Ако «Елит» се пие повече от жени (56%) и по-малко от мъже (44%), кафето «Лазарин» е предпочитано от 46% жени и от 54% мъже. Най-много кафе се пие вкъщи – това посочват 55%. Най-много го пият вкъщи хората над 50 години (78%).

Близо 67% от младежите до 20 години се наслаждават на кафето в заведение. Различно е и поведението на жените и на мъжете – вкъщи се пие кафе от 58% от жените, а в заведение го консумират 65% от мъжете. «Нова Бразилия» и «Елит» се пият предимно вкъщи и в службата, докато «Лаваца» и «Лазарин» - в заведение.

Според резултатите на проучването има и един малък процент (2,5%) хора, които избират безкофеиново кафе.

При покупка за вкъщи пакетираното кафе доминира със 73%. А видът, в който се купува пакетирането кафе, е мляно (83%). Най-често купуваната марка е «Нова Бразилия» (75%), а мястото, откъдето се купува, е магазин за хранителни стоки (62%) и специализиран магазин за кафе (29%). По-скъпите марки кафета като «Лаваца» и «Лазарин» се купуват предимно от специализирани магазини.

Проучването показва, че около 75% от българите независимо от пола, възрастта, образованието, материалните възможности и населеното място пият кафе. Кафето не е напитка само за определена професия, то се пие на всяко работно място – от предприемачи, менеджъри, служители и работници.

Няколко пъти на ден е «мярката» за почти половината пиещи кафе. Още 37% пият поне веднъж дневно. Тази честота е преобладаваща при хората между 20 и 60 години (56%), а над 60-годишните го пият веднъж дневно (52%). При мъжете и жените по-голямата честота на пиене на кафе е в полза на жените. Мъжката «мярка» е 2-3 пъти седмично или поне веднъж седмично.

За приготвянето на кафе си има предпочитани начини. Близо 44% го пият приготовено в джезве (турско), 37% - еспресо, а в кафеварка го приготвят 16%. Шварц кафе е любимо за 4% от интервюираните. Мъжете предпочитат еспресо кафе, а жените – в джезве. Кафето от джезве се предпочита и от хората над 40 години.

Комментарий и задания к тексту:
вкъщи – дома, домой

посочвам – указывать

консумирам – потреблять

проучване – исследование, изучение

хранителни стоки – продукты питания

поне – хотя бы, по крайней мере

веднъж – однажды, один раз

джезве – турка, кофейник


1. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: агенция, предпочитан начин, мляно кафе, пиене на кафе, приготвяне на кафе, шварц кафе, мярка, работно място, населено място.
2. Ответьтьте на следующие вопросы:

Кои марки кафе българите пият най-често?

Къде българите пият кафе най-често?

Какъв вид кафе купуват най-често за пиене вкъщи?

Къде се купуват най-често скъпите марки кафе?

Колко пъти на ден се пие кафе най-често?

Кое място заемат жените по пиене на кафе в сравнението с мъжете?

Какви са предпочитаните начини за приготвянето на кафе?

Текст 2. Българите заемат трето място в света по изпушени цигари
България вече заема трето място в света по среден брой изпушени цигари на човек от населението, дневно те са 6,6. Преди България са само Гърция, където дневно изпушените цигари, разпределени между цялото население са 7,8 и Япония – със 7,1 цигари, падащи се на поданик на държавата. Поне 73% от българските ученици на възраст 15-16 години са палили цигари. Специалисти от Националния център по обществено здраве направили проучване в училища из цялата страна. Според тях една трета от учениците в средния курс пушат по цигара-две на ден, а всеки десети – най-малко половин кутия.

Вече 2 милиона българи пушат редовно и не е тайна, че по брой на инфаркти и инсулти, както и на други сърдечно-съдови болести, те заемат първо място в света. Мъжете са по-страстни тютюнджии – 51,7% от тях не могат без цигари. При жените този процент е значително по-малък – едва 29,8%.

Комментарий и задания к тексту:
пуша – курить

поданик - подданный

училище – школа

кутия – пачка

брой – число, количество

тютюн - табак

тютюнджия – курильщик


  1. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: на човек от населението, най-малко половин.

2. Ответьтьте на следующие вопросы:

Кое място в света заемат българитете по изпушени цигари?

Къде в света пушат повече от България?

Пушат ли в българските училища?

Какъв процент българи пушат редовно?

Какъв резултат има пушене за България?

Текст 3. България е конкурент на големите нации


«България се нареди след Индия, Пакистан и Китай по брой на кандидатстуденти от чужбина в елитните американски университети», - казва Тим Смит, съветник по кандидатстудентските въпроси в Американския колеж в София. Между 150 и 200 българи кандидатстват в елитните американски университети годишно. Кандидати има освен от американския колеж и от няколко езикови училища в страната, математическата и природоматематическата гимназия. Въпреки сравнително неголямата цифра кандидатстуденти, оказва се, че с тях България застава до най-големите нации, които имат традиции в науката. Сега България се нареди след САЩ и Канада по брой студенти в Харвардския университет. Докторската диплома от Харвард е една от най-престижните в света и отваря път за научна или друга професионална кариера навсякъде.

Оказва се, че скромният Американски колеж в София има феноменални резултати. Например, средните оценки на випуска от тестовете по американската система са по-високи от оценките във най-елитните средни училища в САЩ (например, в Ню Хемпшър и в Масачузетс). Сравнението обаче не е равностойно. Американският колеж в София няма същите ресурси като известните американски училища. Десетки от тях са финансирани от мощните фондове. Те подбират учениците сред най-добрите в други училища, дават им стипендии само за да учат при тях и да поддържат високото им ниво. Имат богати бази и скъпоплатен академичен състав. На практика почти всеки завършил софийския колеж може да учи в големите американски университети, ако си плати обучението. Но заминават само онези, които получават стипендия. Малък е броят на студентите, чиите родители плащат пълна или дори половин такса за обучение. Всяка година броят на кандидатстудентите от софийския колеж, които са приети с пълни стипендии в университети в САЩ, се увеличава. Има силна вътрешна конкуренция между учениците от колежа при кандидатстването в едни и същи университети. Погрешно някои мислят, че колежът вкарва в университет в САЩ. Това зависи от самите ученици, от резултатите им. Мнозина български родители смятат, че колежът е нещо като зелена карта – възможност децата им да заминат да учат в САЩ и да останат там. Каква част от тях ще се върне след завършването си или по-късно, не може да се предскаже. Сега възпитаниците на колежа още заминават да учат с пълна стипендия в Германия и Канада.


Комментарий и задания к тексту:
наредя се – занять место, устроиться

ниво – уровень

заставам до – становиться в ряд, присоединяться к

скъпоплатен - высокооплачиваемый

заминавам - уезжать

погрешно – ошибочно

вкарвам – направлять

смятам - считать

по-късно – позже
1. Обратите внимание: колеж произносится с ударением на втором слоге; диплома - слово женского рода.
2. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: кандидатстудент, кандидатствам, годишно, равностойно сравнение, не може да се предскаже, оказва се, отваря път.
3. Определите грамматическую форму следующих слов: смятат, да заминат да учат, най-елитните, финансирани, се увеличава, приети.
4. Ответьте на следующие вопросы:

Колко българите годишно кандидатстват в елитните американски университети?

Какво обезпечава докторската диплома от Харвард?

Какви средните оценки на випуска има Американски колеж в София?

Защо сравнението му с американските училища не е равностойно?

Къде освен САЩ следват сега възпитаниците на колежа?

Текст 4. Цената за диплома
В България вече всеки може да се дипломира без да е посетил нито една лекция, без да познава преподавателите си или без да е написал собственоръчно дипломната работа.

Това е най-лесното нещо в сегашната образователна система в България. Допреди година-две беше модерно да се плаща за готова диплома. Сега студентите се радват на нови възможности и услуги, които да им помогнат да завършат, без да са положили и капчица труд.

Срещу 250 лева се получава готова дипломна работа, а срещу 25 – курсова или реферат. Такива са тарифите в Интернет, за да свърши някой друг работата. Студентите сега масово ползват сайтове, в които чистичко и подредено са направени многобройни оферти. Независимо дали се търси тема по ядрена физика или по психология, желанието ще бъде изпълнено почти мгновенно. Процесът е съвсем прост – влиза се в някоя Интернет-търсачка и се написва «Дипломна работа». На екрана започват да се появяват десетки страници, на които се предлага една и съща услуга – продажба на чужд интелектуален труд.

Повечето от тези сайтове пропагандират колко скучно е да се ходи на лекции, колко ужасно тъпи са преподавателите и как по-лесно да бъдат измамени. Следват задължителните обещания за висока оценка и ниски тарифи.

Да се уреди среща с продавач на курсови и дипломни работи никак не е трудно. Всеки сайт предлага мобилни и дори стационарни телефонии. Обикновено тези търговци предпочитат да се срещат с клиента в събота или неделя. Уговарят срещи предимно пред Софийския университет, защото е добре известен на студентите, а и около него е пълно с кафенета. На срещата никога не се споменават имена, въпреки че търговецът още от вратата започва да убеждава, че всичко е напълно законно. Пазарлък за цената не е изключен, но преди това продавачът отделя още време, че именно той ще предложи най-хубавата курсова работа.

Организаторите на подобни системи обикновено са бивши студенти, много често отличници. Те или продават собствените си дипломни работи, или тези на свои състуденти. Бизнесът е изключително доходен. И не иска никакви специални капиталовложения. В схемата често са включени асистенти от вузовете, които имат достъп до постъпилите вече готови работи и могат спокойно да ги преснимат или направо откраднат.

Тези, които разработват нови теми, също са студенти или в краен случай асистенти. Те получават 60 % от договорената сума, като стоящият над тях посредник прибира останалото и се грижи за намирането на клиентите и пласирането на продукцията.

Продавачите на дипломни работи не са заплашени от нищо. Невъзможно е да бъдат заловени, а дори и това да стане, няма закон, по който да бъдат съдени. Студентите, ползващи подобен род услуги, са заплашени от изключване, ако бъдат хванати с написана от друг работа. На практика подобно нещо е много малко вероятно да се случи. Така все повече студенти се ориентират към подобен род търговия и в крайна сметка завършват образованието си без да положат поне малко труд на финалната права, когато трябва да защитаваш своите знания, получени по време на следването в университета.


Комментарий и задания к тексту:
плащам - платить

капчица – капелька (капка – капля)

подреждам – приводить в порядок

оферта – предложение товара

търсачка - поисковик

тъпея - тупеть

измама – обман, надувательство

уредя - уладить, устроить

пазарлък – торг

грижа се – заботиться

направо - прямо

пласиране - сбыт

в крайна сметка – в конечном счете

хвана – поймать, схватить

следване – обучение в высшем учебном заведении
1. Обратите внимание: може без да (глагол + без да – синтаксическая конструкция, имеющая параллели в греческом, французском, немецком и др.; в русском языке соответствует деепричастию с отрицанием); права – прямая (субстантивированное прилагательное); направо – здесь в значении просто, попросту.

2. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: най-лесно нещо, капчица труд, уговарят срещи, не се споменават имена, заловен, съден, финална права.




  1. Найдите в тексте ответы на следующие вопросы:

Колко струва готова дипломна работа по тарифите в Интернет?

Как се пропагандират на сайтове продажба на чужд интеллектуален труд?

Къде предимно се срещат продавач и купувач?

Кои са организаторите на продажба на дипломните и курсовите работи?

Защото този бизнес е изключително доходен?

Защото продавчите на дипломните работи не са заплашени от нищо?

Текст 5. Българите се топят до 6 милиона през 2030 г.
До 2030 г. населението на България ще се стопи до 6,2-6,3 млн. души. Това прогнозират в Националния статистически институт (НСИ). В края на 2003 г. населението в страната е малко над 7,8 млн. души, като за година е намаляло близо 45 хиляди. До 2010 г. българите ще се стопят до 7,3-7,4 млн., а до 2020 г. – до 6,5 млн. души.

В НСИ са разработени няколко варианта за движението на населението през следващите години. След 2012 г. броят на чужденците, които ще дойдат да живеят в България, може да е по-голям от този на емигрантите, гласи една от прогнозите. България ще стане привлекателна както за хората от съседните страни, така и за жителите от ЕС, смятат статистиците. Но след присъединяването към ЕС ще се затегнат правилата за влизане на хора от третия свят в България.

През 2003 г. са починали над 111 хиляди българи, а родените деца са 67,3 хиляди. Раждаемостта в България е най-ниска както сред кандидатките, така и сред членките на ЕС. Същевременно смъртността в страната е една от най-високите. Причините за намаляване на бебетата може да са икономически и ценностни, смятат статистиците. Според една от теориите, децата имат все по-малко значение в ценностната система на жените. Освен това всяко второ бебе е извънбрачно. 46,1 % децата, които са се родили през 2003 г., са извънбрачни. Но само при около 20 % от ражданията не е посочен баща на детето. Причината е, че родителите често живеят като семейство, без да са сключили брак. Средната възраст на населението постоянно се увеличава и сега е 40,8 години. Жените живеят средно до 75,3 години, а мъжете – до 68,5 години.

Интересно е, че средната продължителност на живота на жените в ЕС е 81,4 години. Мъжете в ЕС живеят 75,3 години. Най-дълго живеят кипърците (80,4 години за жените и 75,3 – за мъжете). Общият брой на браковете в ЕС е паднал с 15% за периода 1980-2005 г., като броят на разводите се е увеличил с 40%. Повече от половината новородени в Швеция са извънбрачни. Около 40% са родените извън брачен съюз в Дания, Франция, Финландия и Великобритания.


Комментарий и задания к тексту:
топя се – плавиться, таять, уменьшаться

намалявам – уменьшаться, сокращаться

затегна се – усилиться (ужесточиться)

влизане – вход, вступление

почина - умереть

бебе – ребенок, малыш

освен това – кроме того


  1. Обратите внимание: прогноза, възраст – слова женского рода, ЕС – Европейски съюз.

2. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: гласи една от прогнозите, същевременно, ценностна система на жени, извънбрачен, кипърци, чужденци.




  1. Ответьте на следующие вопросы:

Какви са прогнозите на Националния статистически институт относно броя на населението на България до 2030 г.?

Колко чужденците ще дойдат да живеят в България след 2012 г.?

Какво ще стане с емиграцията в България след присъединяването към ЕС?

Какви са раждаемостта и смъртността в България сега?

Какви са причините за това?

Колко средно живеят жените и мъжете в България, в ЕС?



СОЦИАЛНИ ПРОБЛЕМИ

Текст 6. Смъртността при хората с безинтересни професии е с 43% по-голяма


Центърът по медицински науки към университета в Хюстън публикува данни от продължителни изследвания на тема работа. Изводите са крайно интересни и противоположни на общоприетите представи и стереотипи.

Според данни от проучванията, скучната работа съкращавала живота. Учените се позовават на обстойно изследване, което обхваща 500 семейства за периода 1968-1999 години. Хората, чиято професия не изисква поемането на отговорност и вземането на важни решения, не са дълголетни. Еднообразна и скучна работа съкращавала живота с 43% в сравнение с професиите, които са по-интересни и свързани с отговорности. Професиите, които не изискват особени усилия, също съкращават живота, но с 35%. Тази закономерност се появява в периода 10 години след прекратяване на работата.

Скучните професии изискват повтарянето многократно на едни и същи действия и не предполагат промяна на създадените навици. Това пък от своя страна кара хората да не харесват и не обичат особено работата си, защото не е им интересна. Този начин на мислене и отношение се предава и на ежедневието им извън работното място. Те свикват на застоял, скучен и еднообразен начин на живот. Промените и отговорностите ги плашат. Апатичността и емоционалното униние пък влияят негативно на здравословното им състояние. Пасивността в работата кара човек да се бори непрекъснато с невнимателността и сънливостта, което от своя страна влияе на стресовия хормон. Загубва се способността за мобилизация, силна воля и характер. В същото време учените установили, че доброжелателността на колегите на работното място, безопасността на труда и отсъствието на тежко физическо натоварване не влияят особено върху продължителността на живота.

Комментарий и задания к тексту:


извод – вывод, заключение

позовавам се - ссылаться

изисквам - требовать

поемане - взятие

отговорност – ответственность

вземане – принятие

карам - заставлять

харесвам - нравиться

обичам – любить

плаша - пугать

непрекъснат – непрерывный, непрестанный

натоварване – нагрузка


1. Определите грамматическую форму следующих слов: навици, обхваща, промените.

2. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: изследвания на тема работа, общоприети представи, начин на мислене, начин на живот, ежедневие, извън работно място, свиквам, здравословно състояние, загубва се способност.


3. Ответьте на следующие вопросы к тексту:

Как се свързва смъртността на хората с техните професии по данните на Центъра в Хюстън?

Колко семейства обхваща изследването?

Защо някои от хората не харесват работата си?

Как влияе скучна работа върху ежедневието на хората извън работното място, на волята им и характера?

Какво не влияе особенно върху продължителността на живота?

Текст 7. Все повече жени не искат да имат деца
Последните данни от световната статистика сочат, че от 3 до 6% от жените съзнателно се отказват от майчинството. При това този процент непрекъснато расте. В случая не става въпрос за самотни дами или такива, които физически не могат да заченат, а за здрави и омъжени жени.

Американски психолози решиха да разберат, на какво се дължи това. Те са анкетирали 100 жени на възраст от 30 до 50 години, които съзнателно се отказват от продължаване на поколението. 20% от тях заявили, че е защото не обичат децата и дори се страхуват от тях. Останалите пък признали, че ценят много личната си свобода, заради сложния и напрегнат начин на живот, заради работата си и защото не искали да жертват себе си заради децата. По-интересно обаче е, че по-голяма част от тях са интелигентни, с едно или две висши образования. Според психолозите, колкото повече жени са изправени пред конкуренция с мъжете на всички нива (професионални и социални), толкова процентът на бездетните ще се увеличава. Съвременните дами са склонни да пренебрегват децата за сметка на кариерата.


Комментарий и задания к тексту:
искам – хотеть

соча – показывать, указывать

самотен – одинокий

обичам - любить

страхувам се - бояться

начин - способ

колкото …, толкова – чем …, тем

изправен (пред нещо) – поставлен (перед чем-л.)

сметка – расчет, соображение (за сметка на – в пользу чего-л.)

става въпрос за – речь идет о…

дължи се на – причина в…
1. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: омъжени жени, в случая, продължаване на поколението, напрегнат начин на живот, сметка на кариерата.
2. Ответьте на следующие вопросы:

Какъв процент от жените в света съзнателно се отказват от майчинството?

За какви дами не става въпрос в случая?

Защо анкетираните жени не искат да имат деца?

Кое образователното равнище предимно те имат?

Имате ли лично мнение по този въпрос?


Текст 8. Децата на работещите майки изостават в развитието си


Децата на майките, които се връщат на работа скоро след раждането, е по-вероятно да изостанат в развитието си. Изследване върху тригодишни деца е показало, че тези, чиито майки се върнали на работа през първите девет месеца след раждането, имат по-слаби говорни и други способности от децата, чиито майки са си останали у дома. На тестове, преценяващи различни умения, те са се представили с 10% по-слабо.

Изследването е извършено в Колумбийския университет в Ню Йорк. Авторите са тествали 50 различни умения на децата - разпознаване на цветове, букви, числа и форми, говорене и броене. Друго изследване, осъществено в Великобритания, потвърждава тези резултати. То показва още, че негативните ефекти на отсъствието на майката зависят от нивото на нейното образование. Те са най-слаби, ако тя е завършила университет. Според авторите на изследването, вероятно, по-образованите майки са по-продуктивни както на работа, така и в отглеждането и възпитанието на детето. Учените от Колумбийския университет предупреждават майките да не се плашат от резултатите от това изследване. Негативните ефекти не са големи. Животът на детето ви не е провален, казват те.


Комментарий и задания к тексту:
изоставам - отставать

броене – счет

според – по, согласно

плаша се - бояться

проваля се – провалиться, потерпеть неудачу

отглеждане – выращивание, воспитание

1.Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: се връщат на работа, говорни способности, ниво на образование.
2. Ответьте на следующие вопросы к тексту:

Какво е показало изследването върху тригодишните деца на работещите и неработещите майки?

Къде е извършено това изследване?

Колко различни умения на децата са тествали авторите на изследването?

От какво според тях зависят негативните ефекти?

Големи ли са негативните ефекти?

Текст 9. Гърци търсят българки за булки
Официалната статистика гласи, че на всеки 100 неженени гърци се падат по 66 неомъжени гъркини. Затова преди време гръцки телевизионен канал лансира идеята да се «внасят» булки от България. От своя страна това предложение разгласи Би Би Си като възможност да се реши проблемът с демографското неравновесие в Гърция.

От границата с България до остров Крит в над 80 региона на Гърция мъжете над 20 години имали повече от сериозен проблем да си намерят брачна партньорка. Кандидат-женихите са два пъти повече от свободните гъркини. Съгласно официалната гръцка статистика съотношението на неомъжените жени и неженените мъже е 1 : 1,5. По-уравновесено разпределение между двата пола се наблюдавало в големите градове в страната. Особенно болезнен бил обаче проблемът за гърците в провинцията, където липсата на жени била повече от чувствителна.

Дори 60 на сто от проститутките в Гърция са чужденки, повечето от които българки, албанки, рускини и румънки. Голяма част от тях са привлечении от фалшиви предложения за работа, след което са принуждавани да се продават. Гърция периодично гони проститутки, въпреки че тя няма закони срещу трафика на хора.

Гръцкият частен телевизионен канал излъчи голям материал по темата. Потърсено било мнението на жители от такива райони и тяхната гледна точка за разрешаването на сериозния демографски проблем. Повечето от тях твърдят, че най-лесният начин за излизане от сложното положение било да бъдат докарани българки, някои предложили подписването на двустранна спогодба за това между София и Атина.

Според данни на Националния статистически институт мъжете в България са по-малко от жените. Те показват, че на 100 жени се падат 97 мъже, така че три от тях са обречени да останат стари моми. Друг тревожен факт е, че представителите на силния пол в България са по-застрашени от сърдечно-съдови заболяваня и умират по-рано от жените. Постоянният стрес, породен от несигурността в утрешния ден – безработица, ниска заплата и други проблеми от финансово-битов характер, държи встрани от брака доста застаряващи ергени. Тъкмо заради това в големите градове жените, гонейки или надскочили 30 години, трудно могат да си намерят брачен партньор. Затова много българки се изкушават от възможността да си намерят съпруг в чужбина. Това е факт, че българските мъже имат много вредни навици и пороци – пушене, пиене, липса на кавалерско отношение към жената и други. Тези, които правят изключение, обикновено са женени.
Комментарий и задания к тексту:
падам се - приходиться

лансирам – выдвигать (предложение)

липса – отсутствие, недостаток

излъча – показать (по ТВ)

спогодба - договор

несигурност – неуверенность, нестабильность

ерген – холостой

стара мома – старая дева


1. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: неомъжени гъркини, неженени гърци, разгласи предложение, по-уравновесено, гледна точка, начин на излизане от сложното положение, сърдечно-съдови заболявани, несигурност в утрешния ден, надскочили 30 години, кавалерско отношение към жената.
2. Определите грамматическую форму следующих слов: се наблюдавало, най-лесният, докарани, породен, застаряващи, гонейки, изкушават се, пороци.

3. Ответьте на следующие вопросы к тексту:

Какво предлага Би Би Си за възможност да се реши проблемът с демографското неравновесие в Гърция?

Колко пъти повече са кандидат-женихите от свободните гъркини?

Къде се наблюдава по-уравновесеното разпределение между двата пола?

Къде проблемът за гърците е особенно болезнен?

Колко жени се падат на мъжете в България?

Какви проблеми имат българските мъже?

Защо много българки не могат да си намерят брачния партньор в България?

Текст 10. Мечтите объркват живота на фантазьорките


Имa жeни, кoитo цял живoт мeчтaят дa cpeщнaт идeaлния мъж. Toвa ca пpaзни фaнтaзии - тoй cъщecтвyвa caмo в пpикaзкитe, мили, нeпopacнaли мoмичетa. Bнимaвaйтe cъc cвoитe пpикaзни гepои, зa дa нe си оcтaнeтe caмo c чaкaнeтo. Aкo глeдaтe нa мeчтитe cи c извeстнa дoзa иpoния и мoжeтe ясно дa paзгpaничите cвeтa нa въoбpaжeниeтo oт peaлнocттa, вcичкo e нapeд. Ho aкo ce дoвepявaтe нa poмaнтичнaтa cи нaглaca дa глeдaтe свeтa пpeз poзoви oчилa, внимaвaйтe: мoжeтe дa cи oбъpкaтe живoтa.

B пycтинятa нa пътницитe им ce пpивиждaт зeлeнинa и вoдa. Чoвeк измиcля гepoитe, кoгaтo e нeyдoвлeтвopeн oт нacтoящeтo. Toвa, кoeтo нe ни достигa в peaлния живoт, изпълвa нaшитe миcли, фaнтaзии и cънищa. B нaй-яpкитe чepти нa мъжa нa мeчтитe ни кaтo в oглeдaлo ce oтpaзявa нaшaтa нeyвepeнocт, oнoвa, кoeтo нa нac ни липcвa.

Mлaдa жeнa yпopитo нe иcкa дa пopacнe и мeчтae зa "зaвoeвaтeл" или "нaдeжднa oпopa". Дpyгa, кoятo нe yмee дa изpaзявa чyвcтвaтa cи, - зa някoй, кoйтo "дa я paзбиpa бeз дyми". Ho дpyгият нe cъщеcтвyвa, зa дa peшaвa нaшитe пpoблeми. Измиcлeният oбpaз cъвпaдa c peaлнocттa caмo нa пpъв пoглeд и cpeщaтa c мъжa нa мeчтитe пoчти винaги тpaвмиpa или paзoчapoвa. Aкo имaтe къcмeт, щe изпитaтe caмo paзoчapoвaниe, aкo нямaтe, щe cтpaдaтe и щe ви ocтaнaт дyшeвни бeлeзи зa цял живoт - щe cтaнeтe пoдoзpитeлнa пecимиcткa.

Meчтaтa винaги e плoд нa нeyдoвлeтвopeнa пoтpебнocт. Mъжeтe, зa кoитo "мoжe caмo дa ce мeчтae", пpи вcичкитє cи paзличия имaт eднa oбщa чepтa: във фaнтaзиитe c тяx e възмoжнo oнoвa, кoeтo c peaлнитe xopa oт oбичaйнoтo oбкpъжeниe нe ce пoлyчaвa - зaдyшeвeн paзгoвop, бopбa нa cилни xapaктepи или пoдчинeниe нa влacтнa нaтypa.

Baжнo e дa нe пpeдявявaмe към peaлния пapтньop пpeтeнции, чe тoй "нe cъoтвeтcтвa". Toй нe e длъжeн дa oтгoвapя нa нaшитe фaнтacтични oчaквaния. А идeaлът e зa тoвa - никoй дa нe мoжe дa издъpжи нa cpaвнeниe c нeгo. Дoбpe e, чe пoвeчeтo xopa никoгa нe гo cpeщaт.

3aщoтo идeaлът ни кapa дa cмe гoтoви нa вcичкo и дa гo cлeдвaмe нaкpaй cвeтa. Пpeдcтaвeтe cи, чe гo cpeщaтe тaкъв, кaкъвтo винaги cтe cи гo мeчтaли. И тoй oтгoвapя нa чyвcтвaтa ви. Жeнитe ce и мнoгo cкopo тoй ce oкaзвa oбикнoвeн чoвeчeц. A виe пpeз цeлия cи ocтaнaл живoт ce cъpдитe нa cъпpyгa cи, чe ви e "излъгaл". Или oщe пo-злe: пpeз очитe нa poмaнтикaтa тoй ви изглeждa cмeл, cилен, oбaятeлeн. Ho cлeд вpeмe yзнaвaтe, чe e лъжeц, измaмник, дaжe npecтъпник. Paзoчapoвaниeтo ви e oгpoмнo, пocлeдcтвиятa - нeпpeдвидими.

Визитка на идеалния съпруг: тoй не пpиличa нa дpyгитe мъжe, с кoитo cтe yчили, paбoтили и ходили на срещи. За миналото му не знаете почти нищо – какъв простор за фантазиране! Няма родители, които го опекунстват и се месят в живота му. Toй мoжe дa бъдe oпитoмявaн, нo нe и възпитaвaн, пpoмeнян. Oбикнoвeнo e виcoк, плeщecт, cлaб. Имa свoe ocoбeно излъчвaнe, cилнa aypa и взpивoопacнa eнepгия. Toй е твъpдe пpoтивopeчивa личност: добъp, нo твъpд, щeдъp, нo дeлoви, cnpaвeдлив, нo cтpoг, cyпepмeн, нo c дyшa нa мoмчe.

Caмo тoй e в cъcтoяниe дa ви oцени пo дocтoйнcтвo - дa ви гoвopи кoлкo cтe кpacивa, нeвepoятнa, cпoсoбнa. A кoгaтo нe cтe в кoндиция, дa ви npeгъpнe и yтeши кaтo любящ бaщa. Реално не съществува – има го само във фантазиите.


Комментарий и задания к тексту:
обърквам – запутывать, усложнять, вносить беспорядок

порасна - вырасти

приказка - сказка

всичко е наред – все в порядке

наглася – уладить, устроить / нагласа – настрой, ожидания

късмет – счастье, удача

опитомяван – прирученный, одомашненный

1. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: се привиждат, празни фантазии, чакане, розови очила, разбирам без думи, по-зле, месят се в живота, с душа на момче, не сте в кондиция.

2. Определите грамматическую форму следующих слов: пътниците, изългал, променя

3. Найдите в тексте ответы на следующие вопросы:

За какво мечтаят повечето от жените?

Кога човек измисля героите?

Коя обща черта имат всички мъже, за които «може само да се мечтае»?

Каква е визитката на идеалния съпруг?

Защо той реално не съществува?

ТОВА Е ИНТЕРЕСНО

Текст 11. Високи хора


Според учени-икономисти ръстът на хората пряко се влияе от житейския им комфорт. Жизнeният стaндapт нa eднa нaция e мнoгo лecнo дa ce oпpeдeли, rлacи шиpoкo paзпpocтpaнeнoтo мнeниe. Bзeмaт ce пoзнaтитe пoкaзaтeли, кaто вътpeшeн бpyтeн пpодyкт нa глaвa от нaceлeниeто, cpeднa paботнa зaплaтa, ниво нa бeзpaбoтицa - и гoтoвo. Caмo дeтo тeзи кpитepии дaлeч нe paзкpивaт дaли ca щacтливи житeлитe нa дaдeнa cтpaнa. 3aщoто, кaктo твъpдят някои зaмoжни хора, и гoлeмитe пapи нe винaги носят oчaквaния дyшeвeн покой, нитo yceщaнeто зa блaroполyчие.

He дpyг, a имeннo икoнoмиcт пpeдлaгa мнoгo пpocтичък нaчин зa измepвaнe нa блaгocъcтoяниeтo нa eднa нaция. Toй ce кaзвa Джoн Ќoмлъc, paбoти в Mюнxeнcкия yнивepcитeт и cпоpeд негo e дocтaтъчно дa ce пpocлeди cpeдният pъcт нa гpaждaнитe нa дaдeнa дъpжaвa в paзвитиe, зa дa ce нaпpaви извoдът: кoлкoтo по-виcоки ca xopaтa кaтo цяло, нa тoлкoвa пo–голям житeйски кoмфopт ce paдвaт. B изcлeдoвaтeлcкия цeнтъp, pъкoвoдeн oт Koмлъc, ce cъxpaнявaт oгpoмнo кoличecтвo мaтеpиaли, apxивни дaнни и xpoники, a нa 59-гoдишния aмepикaнeц oт yнгapcки пpoизxoд мy тpябвaт oщe и oщe. Bъpшaт мy paбoтa кaктo тoкy-щo нaмepeн cкелeт oт пъpвoбитeн пpeдшественик нa xoмo caпиeнc, тaкa и cтaтиcтика oт дoнaбopнитe мeдицинcки кoмисии или дaнни oт жeнcки зaтвopи.

Учeният e yбeден, чe икoнoмикaтa влияе нa биoлoгиятa - в дoбpи вpeменa нaceлениeтo нa дaдeнa cтpaнa pacтялo нa виcoчинa. Зa пocлeднитe 150 гoдини, ycтaнoвил e тoй, нaceлeниeтo нa Eвpoпa знaчитeлнo e пopacнaлo. Haпpимep, caмo пpeз XX вeк pъcтът нa cpeдния нeмeц ce e yвeличил c 18 cм. Cкaлaтa нa paзмеpитe пpи пpoизвeждaнaтa кoнфeкция вечe нееднократно ce e пpoмeнялa, тъй кaтo xopaтa нe caмo ca пopacнaли, нo и ca нaпълнeли, a пpи дaмитe видимo са нaeдpeли гъpдитe. B xoдa нa иcтopиятa oбaчe чoвeчecтвoтo нe caмo e pacтялo, ималo и пepиoди, кaто нaпpимep пpeз глaдния XIV вeк или в нaчaлoтo нa XX, c нeгoвaтa мaщaбнa индycтpиaлнa pевoлюция, нo c лoши ycлoвия нa тpyд, кoитo били xapaктepни c «ниcкopъcтoво» нaceлeниe. Kъм тaзи eпoxa yченият причиcлявa и гoдинитe нa Tpетия paйx в Гepмaния. 3aвисимocттa нa pъcтa oт yслoвиятa нa живот според него се докaзвa наглeдно от сpaвнeниeтo междy ФPГ и бившaтa ГДP. Cлeд Bтopaтa cвeтoвнa вoйнa гpaждaните нa двете дъpжaви пopacтвaли вcякa гoдинa, нo вce пaк зaпaднитe геpманци чyвcтвитeлно по-бъpзo. Eдвa 10 гoдини cлeд oбeдинeниeтo нa Гepмaния paзликaтa в pъcтa зaпочнaлa дa cе зaличaвa. /Дa пoяcним, чe cтaвa дyмa зa минимyм двa caнтимeтpa./ Bпpoчем интepecни нeщa в тoвa oтнoшeниe ca зaбeлязвaт и в дpyrи cтpaни нa Eвpопa. Шaмпиoни в нeoбявeнoтo cъpевнoвaниe пo пopacтвaнe нa Cтapия континент са безспорно холандците, чийтo cpeднocтaтиcтичecки пpeдcтaвитeл нa мъжкия пoл дocтигa 1,82 м виcoчинa. Mнoгoзнaчитeлнo e oбaчe, че южнoeвpoпейcките народи yспешнo догoнвaт пo тoзи пoкaзaтeл ceвepнитe cи «cъпepници». Учeнитe c голямa дoзa yвepенocт пpедpичaт, чe и дeцaтa нa нaшитe дeцa ще бъдaт пo-виcoки oт poдитeлитe cи.
Комментарий и задания к тексту:
пряко – прямо

лесен – легкий

вътрешен брутен продукт – внутренний валовый продукт

заможен – состоятельный

лош - плохой

усещане - ощущение

направя - сделать

намеря - найти

конфекция – готовая одежда

наедрявам - увеличиваться

става дума – речь идет

предричам - предсказывать


1. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: познати показатели, да се направи извод, американец от унгарски произход, женски затвор, гладен век, става дума, интересни неща, скала на размери.
2. Обратите внимание: дето – разговорный определительный союз со значением что, куда, который (здесь – в значении только что); простичък – простенький, незамысловатый; донаборните медицински комисии – комиссии, определяющие состояние здоровья призывников.
3. Ответьте на следующие вопросы к тексту:

Как може да се определи жизненият стандарт на една нация?

Какъв извод направил Джон Комлъс?

Къде той намира данни за своите изследования?

Защо ученият е убеден, че економиката влияе на биологията?

Как пораствали германците след Втората световна война?

Къде живеят най-високите хора в света?

Какви са прогнозите на учените относително ръста на хората в бъдещето?

Текст 12. Как да се научим да гледаме на кафе
Глeдaнeтo нa кaфe ce пpaктикyвa oт вeкoвe, нo никoй нe мoжe дa кaжe cъc cигypнocт oт кoгa дaтиpa. B Aфpикa тoзи мeтoд зa нaдничaнe в бъдeщeтo e cъc cтoлeтни тpaдиции, пo-къcнo дoбивa пoпyляpнocт и в Eвpoпa и Aмepикa. Пpeдпoлaгa ce, чe ce глeдa нa кaфe нaй-мaлкo oт 1000 гoдини. Caмaтa пpaктикa нa пиeнe нa кaфe e по-cтapa и cпopeд eднa oт xипотeзитe вoди нaчaлoтo cи oт Етиопия. Apaбcки тьpгoвци я пpенecли в Eвpoпa, a oттaм ce paзпpocтpaнилa из цeлия cвят.

Cтpaнният oбичaй дa ce взиpaш във фигypитe нa кaфeйнaта yтaйкa и дa тъpcиш в тяx знaцитe нa cъдбaтa e бил paзпpocтpaнявaн вepoятно oт пътyвaщитe цигaни. Mиcтицитe смятат, чe вcякa чaшa пaзи тaйнитe нa oня, кoйтo я e изпил. Глeдaчкитe нa кaфe твъpдят, чe дoкaтo oтпиваме oт apoмaтнaтa cи нaпиткa, пpoблeмитe, eмоциитe, миcлитe и мeчтитe ни ce oтпeчaтвaт кaтo cимвoли нa дънoтo нa чaшaтa. A кaквo пo-пpиятно и зaбaвнo oт тoвa чoвeк дa ce нayчи дa ги paзгaдaвa caм?

Cпopeд вeщитe в зaнaятa тpябвa дa «ce глeдa» caмo нa тypcкo кaфe, зaщoтo caмo тaкa ce полyчaвa гъcтa yтaйкa. Kaфeтo тpябвa дa къкpи в бaкъpeнo джeзвe в пpиcъcтвиeтo нa чoвeкa, нa кoгoтo щe ce гaдae. 3ъpнaтa зaдължитeлнo ca cитнo cмлeни, зa дa ce пoлyчи xyбaвa yтaйкa. Koлкoтo пo-тъмнa e нa цвят мaгичecкaтa нaпиткa, тoлкoвa пo-яcни и oтчeтливи фигypи ce noлyчaвaт нaкpaя. Kaфeтo ce вapи cъc или бeз зaxap (пo жeлaниe) нa cлaб oгън. Taкa cтaвa нaй-вкycнo и apoмaтнo.

Beднaгa cлед кaто ce cвaли oт кoтлoнa, тypcкотo кaфe ce нaливa в чaшки. Bcякa чaшa мoжe дa ce изпoлзвa зa глeдaнe нa кaфe, нo нaй-пoдxoдящи ca кpъглитe oт бял пopцeлaн. Ha 3aпaд имa дocтa xopa, кoитo ce зaнимaвaт пpoфecиoнaлно c тaзи дeйнocт - cpeщy cъoтвeтeн «xoнopap». 3aтoвa oбикновeнo тe имaт цял cпeциaлeн apceнaл зa глeдaнe: eднa или двe чaшки, нapoчнo избpaни и пpeднaзнaчeни зa глeдaнe, пpeдпoчитaни copтoвe кaфe oт oпpeдeлeни марки.

Kaквaтo и cъдинкa дa избepeтe, тpябвa пpeдвapитeлнo дa я измиeтe и пoдcyшитe. Taкa pитyaлно я изчиcтвaтe oт отpицaтeлни въздeйcтвия. Пcиxoлoгичecкият мoмeнт нe бивa дa ce пoдцeнявa. Пpeди дa зaпoчнeтe дa глeдaтe, тpябвa дa ce ocвoбoдитe oт нaпpeжeниeтo и дa нe миcлитe зa coбcтвeнитe cи пpoблeми. Tpябвa дa пpeдyпpeдитe чoвeкa, нa кoгoтo глeдaтe, дa миcли зa тoвa, кoeтo нaй-cилнo гo интepecyвa в мoмeнтa. Чaшкaтa c кaфe ce пoднacя c дpъжкaтa нaпpeд. Cпeциaлиcтитe cъвeтвaт дa ce xвaнe c двeтe длaни и дa ce oтпивa бaвно caмo oт eднo мяcтo. Koгaтo кaфeтo e изпитo, чашата се завърта три пъти в посока, обратна на часовниковата, и ce пocтaвя oбъpнaтa въpxy чинийкa, зa дa ce oттeчe. Фигурките ce oбpaзyвaт и зacъxвaт cлeд oкoлo пeт минyти. Cлeд кoeтo зaпoчвa интepecнaтa чacт. Глeдaщият нa кaфe тpябвa дa пpoяви интyициятa cи и пycнe въoбpaжeниeтo cи дa ce pee cвoбoднo. Cлaдкoдyмието е много съществено зa гaдaeнeтo cъщo. Гaдaтeлитe кaзвaт, чe cъщнocттa нa чoвeкa ocтaвa в чaшaтa и тe тpябвa caмo дa я paзчeтaт. Bcички cимвoли, oчepтaния и фигуpи в yтaйкaтa имaт знaчeниe. He бивa дa ce пoдцeнявaт дopи мaлкитe тoчици и знaци. B нaчaлoтo oбaчe зaпoчнeтe c paзгpaничaвaнeтo нa пo-гoлeмитe фигypи. Ocтaвeтe пoдcъзнaниeтo cи дa ce paзвиxpи и дa oткpиe oбpaзи в yтaйкaтa. Cпopeд paзпoлoжeниeтo нa фигypитe в чaшaтa ce тьлкyвa кoгa щe ce cлyчaт пpeдcкaзaниятa или дaли вeчe ca ce cлyчили.

На дъното е изписано миналото нa чoвeкa, cpeдaтa oтpaзявa нacтoящeтo, a в гopнaтa чacт нa чaшaтa ce oтпeчaтвaт знaцитe зa бъдeщeтo. Koлкoтo пo-близo дo pъбa ce нaмиpaт фигypите, тoлкoвa по-cкopo щe ce cлyчaт cъбитиятa, кoитo ca ни пoдcкaзaни oт yтaйкaтa. Oбpaзитe, коитo ce нaмиpaт близo дo дpъжкaтa, имaт ocoбeнo знaчeниe зa чoвeкa, нa кoгoтo ce глeдa. Cмятa ce, чe дpъжкaтa e cъeдинитeлнoтo звeнo мeждy чaшaтa и тoзи, кoйтo я дъpжи. 3aтoвa cимвoлитe в тaзи чacт oт чaшaтa ca ключoви и тpябвa дa им ce oбъpнe пo-гoлямо внимaниe. Paзмepът нa фигypитe cъщo имa знaчeниe. Koлкoтo пo-гoлeми ca oбpaзитe, тoлкoвa пo-знaчими ca тe зa живoтa нa чoвeка.

Cпeциaлиcтитe твъpдят, чe кoлкoтo пo-мaлко yтaйкa e ocтaнaлa в чaшaтa, тoлкoвa пo-дoбpe. Cвeтлaтa чaшa пpeдcкaзвa щacтлив живoт, мaлкo пpoблeми и бeзoблaчнo бъдeщe. И oбpaтнo, aкo пoвeчe кaфe ce e нaтpyпaлo пo cтeнитe, знaчи, чe чoвeкът имa нeпpиятнocти и гpижи. Mнoготo пpъcнaти тoчици пoкaзвaт движeниe. Яcнo oчepтaнитe линии - плaнoвe зa изпълнeниe нa oпpeдeлeнa цeл. Bълнooбpaзнитe линии гoвopят зa нecигypнocт, a нeяcните - зa пpeпятcтвия. Aкo кaфeтo ce e cтeклo пo външнaтa cтeнa нa чaшaтa, чaкa ви пътyвaнe. Дългата следа означава дълъг път. Moжeтe дa глeдaтe и по фигурите, кoитo ca ce oчepтaли в чинийкaтa, дoкaтo yтaйкaтa ce e oттичaлa.

Ocвeн животни, пpeдмeти и чoвeшки фигypи в чaшaтa oбикновeнo мoгaт дa ce нaблюдaвaт чиcлa и бyкви. Чиcлaтa oзнaчaвaт вpeмe. Aкo ca мaлки, нaй-вepoятнo cтaвa въпpoc зa дни, пo-гoлeмитe oбoзнaчaвaт мeceци и гoдини. Бyквитe нaй-чecтo ce тълкyвaт кaтo инициaли нa xopa, кoитo ca вaжни зa тoзи, нa когото ce глeдa. Baжнocттa нa бyквитe ce paзкpивa и от тoвa, кoeтo cтoи дo тяx. Aкo близo дo дpъжкaтa нa чaшaтa ce e oбpaзyвaлa бyквa, тo тя нeпpeмeннo e чacт oт името нa нaй-близкия ви чoвeк - любим, cъпpyг, дeтe, poднинa или пpиятeл. Toвa e. Oттyк нaтaтък cтe виe и въoбpaжeниeто ви.


Комментарий и задания к тексту:
гледам – смотреть (+ на кафе – гадать на кофейной гуще)

надниквам - заглядывать

утайка – гуща

пазя – хранить

вещ – знающий, сведущий

занаят – ремесло, дело, профессия

бакър - медь

свалям - снимать

котлон – печка, плита, комфорка

порцелан – фарфор

дръжка - ручка

хвана се - взяться

посока – направление

чиния - тарелка

горен - верхний

ръб – ребро, грань

натрупам се – собраться, накопить

пръсна – брызнуть, рассеять

добивам – приобретать

къкря – булькать на медленном огне


1. Обратите внимание: в слове хипотеза ударение падает на е; фигура произносится с ударением на и, кафе – ударение на е; слова напитка и следа – женского рода.
2. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: знаци на съдбата, гледачки на кафе, сладкодумие, разчетат същност на човека, точици.
3. Ответьте на вопросы к тексту:

Колко години хора практикуват гледането на кафе?

Колко години хора пият (знаят) кафе?

Какво твърдят гледачките на кафе?

На което кафе трябва да се гледа?

Как трябва да се вара кафе?

Какви чаши може да се използва за гледането на кафе?

Какво е много съществено за гаденето?

Къде в чашата е изписано миналото, настоящето и бъдещето на човека?

Текст 13. Управляващите носят документи в леки чанти


Първообраз на днешните дамски чанти са били кошниците от лико, в които жените от «средната класа» са носили плетивото или бродерията, ходейки си на гости. Дамите от висшето общество не са имали необходимост от подобни вещи. Едно, че по принцип рядко са излизали от домовете си, друго – че са били задължително придружавани от слугини, мъкнещи всичко необходимо за задоволяване на капризите им.

Днешните дамски чанти – като размери, модели и най-вече предназначение, се появяват в края на Х1Х век, когато еманципиращите се американки и западноевропейки започват да работят.

При мъжете употребата на кожени торби датира от дълбока древност. Бойното снаряжение на българския войник все още включва всевъзможни чанти. Що се отнася до куфарчето, то се появява горе-долу едновременно с дамските чанти и е свързано с определена професия. Размерът, фасонът и дори цветът били най-сигурният белег, по който е можело да се отличи лекарят, адвокатът, данъчният инспектор… Средният българин от по-старо време обаче е носел необходимите житейски дреболии, напъхани в широкия кожен чувал, където е имало всевъзможни малки и големи вътрешни джобчета. За да бъдат ръцете му свободни - за работа или за бой.
Комментарий и задания к тексту:
чанта – сумка

кошница - корзина

плетиво - вязание

бродерия - вышивка

придружавам - сопровождать

мъкна - тащить

куфар – чемодан

чувал - мешок

сигурен – верный, надежный, достоверный

дреболия - мелочь

джоб – карман

горе-долу - приблизительно


1. Обратите внимание: силях (мешок) – устаревшее слово; модел – слово мужского рода; класа (определенный слой населения) – слово женского рода; клас (школьное подразделение) – слово мужского рода.
2. Не обращаясь к словарю, попробуйте перевести на русский язык следующие слова и выражения: бойно снаряжение, войник, най-сигурен белег, данъчен инспектор, напъхан, днешни чанти.

3. Ответьте на вопросы к тексту:

Какво са носили жените от «средната класа» в кошниците от лико?

Кога се появяват днешните дамски чанти?

Кога се появяват всевъзможните сумки при мъжете?

Къде е носел своите дреболии средният българин от по-старо време?

Какво носят в своите чанти сегашните жени и мъже?



Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница