Възстановяване на българската държава при Асеневци



страница1/3
Дата28.09.2017
Размер0.87 Mb.
#31189
  1   2   3
Възстановяване на българската държава при Асеневци
( 1185 – 1207г. )

Началото на възстановяването на българската държавност трябва да се търси в периода на византийското владичество над България (1018-1185/6). Падането на Българското царство под византийска власт има крайно негативни последици за българите. Чуждото владичество води до прекъсване на българската държавна традиция за 168 години.


По време на чуждото владичество на два пъти, за кратко време, при въстанията на Петър Делян (1040-1041г.) и на Георги Войтех (1072г.) е възстановена българската държавна традиция, т.к. водачите на въстанията са провъзгласени за български царе. Показателен е фактът, че и двамата предводители на въстанията са произхождали от средите на старата българска аристокрация. Петър Делян е син на Гаврил-Радомир (1014-1015г.), а за Георги Войтех се знае, че произхожда от рода на кавхана.
Освен ликвидирането на българската държавност византийците понижават в ранг и Българската патриаршия. Нейните функции били поети от Охридската архиепископия. Известно е, че само първият архиепископ Иван Дебърски е бил българин, докато останалите са били гърци. Богослужебният език постепенно бил заменен с гръцкия и може да се каже, че в духовната сфера асимилационната политика на Византия е била най-силна.
Покорените български земи били разделени на теми и администрирани съобразно византийската традиция. Земите между р.Дунав и Стара планина били включени в тема Паристрион. Първоначално център на тази тема бил Преслав (прекръстен от Йоан Цимисхи на Йоанополис), а след това център на темата станал Дръстър. Югозападните български предели били обособени в тема България с център Скопие, а по-късно Средец. Северозападните придунавски области (Белградска, Браничевска, Сремска) образували тема Придунавските градове със средище Срем. Южните български земи били включени в съществуващите от преди това византийски теми Тракия и Македония.
В българските земи била въведена византийската данъчна система, но в много отношения данъците в земите, населени с българи, били по-тежки отколкото в други области на империята. Замяната на някои натурални данъци с парични довела до засилване на данъчния гнет. Въведена била и новата форма на феодална събственост- пронията. Византийската власт, която била затруднена при изплащането на заплатите на своите чиновници, им давала определена област, от която те събирали данъците в своя полза, докато заемали дадената им длъжност. Прониярите се стремели за кратко време да извлекат максималнни приходи, т.к. не били сигурни до кога ще могат да запазят длъжността си.
Българското население пострадало и от нашествието на печенеги, узи, кумани и нормани. Византийската власт се оказала безсилна и не успяла да го защити от грабителствата на кръстоносците от Първия кръстоносен поход, който през 1096г. преминал през българските земи.
Засилването на данъчния и духовен натиск над българското население предизвикало широко недоволство. То се изразило в избухването на различни по мащаб бунтове и движения, чиято същност била социална или религиозна.
По-голямата част от византийското владичество по българските земи преминала под управлението на династията Комнини (1081-1185г.). Това е времето, когато империята се стабилизирала и укрепнала. През 1176г. обаче тя претърпяла тежко поражение от селджукските турци в Мала Азия. През лятото на 1185г. италианските нормани превзели двете големи европейски крепости на империята – Драч и Солун. В същата тази година династията Комнини паднала от власт и на нейно място дошла династията на Ангелите.
Темата за възстановяването на българската държава при първите Асеневци е сравнително добре проучена в историческата литература. На нея се спират още историците от XVII и XVIII в. Мавро Орбини и Йован Раич. Тази тема присъства и в историята на Блазиус Клайнер “Архив в три части на преславната провинция България", написана през 1761г., както и в “История славянобългарска”, написана година по-късно от Паисий Хилендарски. Може би първият сериозен опит да проучи проблемите, свързани с възстановяването на българската държава и дейността на Асеневци прави Георги Раковски, написвайки “Няколко речи о Асеню Перволу”. Първото сериозно научно изследване принадлежи на руския учен Феодор Успенски “Образуване Второго българско царства”. Тази тема присъства и в обобщаващите трудове на Константин Иречек, Васил Златарски и Петър Мутафчиев.
В модерната българска историопис съществени приноси имат Иван Дуйчев, който разглежда хронологията на въстанието на Асеневци, Иван Божилов, който разглежда въстанието на Асеневци като част от изследването си, посветено на Второта българска държава.
Чуждите изследователи се спират главно на отношенията на България с Византия, Латинската империя, Епир и Никея. По-важни трудове са написали Георги Острогорски, Джон Файн и др.
Изворите за този период са сравнително по-многобройни в сравнение с предходните периоди от българската история. От домашните извори ценни сведения дава Бориловият синодик, произведенията на патриарх Евтимий, поменниците на българските царе и царици, различни каменни надписи и приписки.
Най-много информация обаче съдържат византийските извори – историческите произведения на Никита Хониат, Георги Акрополит и Теидор Скутариот. Запазени са и латиноезични извори, които осведомяват главно за отношенията на България с римската църква, Латинската империя и кръстоносците. Ценни сведения се съдържат в кореспонденцията на папа Инокентий III с българите и в произведенията на хронистите на кръстоносните походи – Жофароа дьо Вилардуен и Робер дьо Клари.
Възстановяването на българската държава трябва да се разглежда като един продължителен процес, който е започнал с въстанието на Асеневци и е завършил към 1235г. с църковния събор в Лампсак, на който се възстановява Българската патриаршия. Този процес се развива в три направления – възстановяване на политическото управление, възобновяване на Българската пътриаршия и освобождаване на земите, населени с българи.
През последните три десетилетия на XII в. Византийската империя преживяла остра криза, свързана с неуспехите във войните срещу селджукските турци и норманите. Всъщност още от втората половина на века българите в областта между р.Дунав и Балкана чувствали византийската власт само като някакво данъчно обременяване, т.к. си били издигнали местни владетели, които настойчиво защитавали интересите на населението. Политическите неуспехи на Византия в Мала Азия, както и превземането на Солун от норманите през 1185г. благоприятствали опита за отхвърляне на чуждото владичество.
Хронологията на въстанието на Асеневци е спорна – една част от историците, между които са Васил Златарски, Иван Дуйчев и Петър Петров, приемат, че то е избухнало през 1185г., а сключването на Ловешкия мирен договор отнасят към 1187г. Други историци, между които са Иван Божилов и Васил Гюзелев, датират началото на въстанието през 1186г., а Ловешкия мирен договор отнасят към 1188г.
Различни хипотези са изказани и относно етническата принадлежност на братята Асен и Петър. Според Петър Мутафчиев те са от руско-кумански произход. Румънските историци приемат, че те са влахо-кумани. В българската история се е приело становището на Васил Златарски, според който те са от българо-кумански произход и са свързани със старото българско болярство. Петър носел първоначално името Тодор, а Асен бил познат с прозвището Белгун.
Двамата братя за пръв път се споменават във връзка с един епизод, станал през есента на 1185г. Тогава те се явили в лагера на византийския император император Исак II Ангел, когато византийците се готвели за решителен поход зрещу норманите. Асен и Петър предявили молба да им бъде дадено поземлено владение в Стара планина и да бъдат включени в списъка на прониярите. Исак II Ангел отказал да изпълни искането им, като ги отпратил с обидни думи. Братята се върнали обратно, като преди това заявили, че ще отмъстят и дори загатнали за възможно въстание. Всъщност заплахата на Асен и Петър не била случайна. По това време в североизточните български земи имало силно бружение срещу византийската власт, което се засилило още повече през есента на 1185г. във връзка с наложеното извънредно данъчно облагане, свързано със сватбата на император Исак II Ангел с дъщерята на унгарския крал. Асен и Петър организирали недоволните българи и в духа на тогавашното време те ловко използвали религиозните суеверия и преклонение пред християнските светци. Сред населението на Търново била разпространена мълвата, че иконата на Св. Димитър Солунски по незнаен начин се озовала в Търново, за да помогне на българите.
През есента на 1185г., както съобщава византийският историк Никита Хониат, при освещаването на новопостроената църква “Св. Димитър" в Търново, Асеневци принудили трима гръцки духовници да издигнат в сан архиепископ българския монах Василий. Така се поставило началото на възобновяването на българската църква. По-големият от братята – Тодор си поставил знаците на царската власт, а архиепископ Василий го коронясал за цар под името Петър (1185-1190г.). Името Петър и последвалото освобождение на крепостта Велики Преслав предсказвали недвусмислено приемствеността, която двамата братя демонстрирали спрямо ранносредновековната българска държава. Цяла Северна България, с изключение на черноморското крайбрежие, била освободена, като междувременно Асеневци пренесли военните действия на юг от Стара планина. Те успели да освободят редица селища в подножието на Стара планина и взели голям брой пленници. Император Исак II Ангел нямал възможност да се противопостави на българите веднага, т.к. бил зает с война с норманите и с Исак Комнин, който бил откъснал от империята остров Кипър. Едва в края на 1185г. той насочил вниманието си на север. Византийците обаче подценили силите на въстаниците, което дало възможност на българите да им нанесат поражение. Това принудило византийският император да назначи на поста главнокомандващ Алексий Врана, който победил норманите, като разчитал, че той ще се справи и с българите. Новият главнокомандващ обаче, воден от честолюбиви замисли, вдигнал бунт срещу императора, а пламналата междуособица, която продължила два месеца, позволила българите да се укрепят по-добре в заетите от тях територии и да се организират за нови действия. През май 1186г., кагато се почувствал по-сигурен, византийският император решил да тръгне сам на поход срещу българите. Той прекосил с голяма армия източностаропланинските проходи и излязъл в гръб на въстаниците. Изненадани, Асен и Петър били принудени да отстъпят на север от р. Дунав. Там те започнали преговори с куманите, като целта им била да ги привлекат за съюзници. Византийският император се завърнал в Цариград без да остави гарнизони в земите между Дунав и Стара планина. Той се задоволил само с опожаряването на снопите по нивите, от където минавала войската му, като мислел, че този наказателен поход е достатъчен, за да омиротвори българите.
Надеждите на Исак II Ангел обаче останали напразни. Не след дълго Асен и Петър, заедно с кумански отряди, се завърнали в Северна България, а в политическо отношение двамата братя си поставили много по-мащабни задачи – възстановяване на българската държава в пределите, каквито тя е имала при последните български царе преди византийското завладяване. След като освободили отново североизточните български земи без черноморските градове, български отряди, заедно с куманите, навлезли в Тракия. Един български отряд заедно с кумански съюзници проникнал около месец август 1186г. чак до Агатопол (Ахтопол). По същото време в югозападните български земи на борба срещу византийската власт се вдигнал болярина Добромир Хриз. Разтревожен от неочаквания развой на събитията, император Исак II Ангел започнал подготовка за нов военен поход, но в станалото сражение до крепостта Лардея в Тракия византийците дали много жертви без да успеят да нанесат поражение на българите. Въстаниците и куманите продължили да действат в Тракия. Исак II Ангел решил да проникне на север от Стара планина, като премине през старопланинските проходи. Те обаче били добре защитени, което принудило византийската войска да се изтегли първо в Пловдив, а след това да отиде към Средец, където и преземувала.
През пролетта на 1187г. Исак II Ангел решил да повтори своя поход, като премине Стара планина през западната й част. Той прекосил планината вероятно през Етрополския проход и стигнал до крепостта Ловеч, която бранела подстъпите към Търново. Градът издържал тримесечната обсада и при положение, че по-нататъшните атаки изисквали много жертви, византийският император започнал преговори за примирие. Враждебните действия били преустановени и бил сключен мирен догор, с който на практика се признавало възобновяването на Българското царство в земите на север от Балкана. Негов център станала крепостта Търново, а като заложник на сключения мир в Цариград бил изпратен най-малкият брат на Асеневци – Калоян (в превод името му означава Хубавият Йоан). Той бил наричан още Йоаница.
Въпреки споразумението между Византия и Асеневци и двете страни разбирали, че всъщност е постигнато само едно временно примирие. Византийците нямали намерение да оставят българските владения и да заздравят позициите на българската държава. Скоро обаче последвали събития, които дали възможност на българската държава да укрепне. Тези събития са свързани и с Третия кръстоносен поход, който на чело с император Фридрих Барбадоса преминал през българските земи. Организирането на този кръстоносен поход за освобождението на Гроба Господен започва след превземането на Ерусалим през 1187г. от войските на Саладин. Усложняването на отношенията между Византия и кръстоносците било използвано от българите за укрепване на позициите и авторитета на българската държава. Когато кръстоносната армия достигнала до Ниш, при императора се явили пратеници на сръбския жупан Стефан Неманя и българския цар Петър, които предлагали помощта си срещу очакваното признаване на владетелските им титли. Фридрих Барбадоса се отнесъл твърде резервирано към това предложение, т.к. нямал намерение да разваля отношенията си с Византия. Освен това балканските владетели му изглеждали като бунтовници срещу властта на законния им господар. Преговорите не постигнали нищо и през пролетта на 1190г. цялата кръстоносна армия се прехвърлила на малоазийския бряг.
През пролетта на 1190г. българи и кумани нахлули в Пловдивската област и не могли да бъдат спрени от византийците. По същото това време Исак II Ангел предприел голям поход по суша и море срещу България. Византийската войска преминала източностаропланинските проходи и навлязла в Северна България, а византийската флота се насочила към устието на р.Дунав. Исак II Ангел решил да съсредоточи всичките си сили срещу столицата на българите Търново, където се бил затворил Асен, и го обсадил. Мълвата за пристигането на кумански отряди в помощ на българите накарала византийците да се оттеглят. Когато войската достигнала Стара планина, тя била нападната в един тесен проход от българите. Малцина от византийците, на чело със своя император, успели да се спасят. Това победоносно за българите сражение вероятно е станало в Тревненския Балкан.
През 1190г. цар Петър доброволно отстъпил властта на своя по-млад брад Асен (1190-1196г.). Това е станало вероятно поради факта, че Асен се изявил като добър пълководец. Византийският автор Георги Акрополит отбелязва, че новият български цар подарил на Петър като собствено владение Преслав, Провад и земите около тях. Затова и през XIII в. тази област продължавала да носи името Петрова земя и представлявала по-голямата част от територията на възобновената българска държава. През 1190г. българите превзели временно Варна, но през 1193г. византийците си я върнали. През 1191г. Асен и Петър започнали нападения в Тракия, но управителят на град Пловдив – Константин Ангел оказал твърд отпор на българите. Възгордян от това, той се обявил за император. Заловен и откаран в Цариград, узурпаторът бил ослепен. Това дало възможност на Асеневци да разширят напредването си. През периода 1193-1194г. била завладяна крепостта Средец и областта около нея, както и земите по горна Струма. При град Аркадиопол византийската войска била напълно разбита от българите. Това принудило Исак II Ангел да се обърне към своя тъст – унгарският владетел Бела III и да се уговорят за съвместни действия срещу българите. Добре замисленият план обаче не могъл да се осъществи.
От 1194-1195г. Асеневци успели да си върнат Белградската и Браничевската област, които се намирали под унгарска власт. Това поставило началото на един дългогодишен конфликт между Българското царство и Унгарското кралство за владение на споменатите земи. Междувременно настъпили промени във Византийската империя. През 1195г. Исак II Ангел бил свален от власт и на негово място се качил брат му Алексий III Ангел. Той се противопоставил на българите не само по военен път , но използвал и силата на византийската дипломация. В резултат на задкулисните интриги бил убит цар Асен I . Пряк убиец станал първият братовчед на Асеневци – Иванко. Той се опитал да вземе българския престол с помощта на Византия, но византийската подкрепа закъсняла, което го принудило да избяга в Цариград. Там той бил богато възнаграден и получил Пловдивската област, както и обещанието, че ще се ожени за една от внучките на византийския император. От своя страна Иванко се преименувал и приел името на императора Алексий.
В това време в Търново се завърнал Петър, който поел отново управлението на държавата. От изворите става ясно, че за свой помощник той взел по-младия си брат Калоян, който междувременно около 1190г. успял да избяга от Цариград. Не след дълго и цар Петър паднал убит, най-вероятно от някой прикрил се съучастник на Иванко. На престола се възкачил цар Калоян (1197-1207г.). Предаването на властта от брат на брат не било принцип на престолонаследието, а е било продиктувано от прагматични съображения. Децата на Асен I все още са били малолетни, а управлението на държавата трябвало да се запази от формиралата се нова династия – Асеневци.
Още в началото на своето управление Калоян усмирил болярската опозиция и издигнал престижа на царската власт. На първо време цар Калоян се споразумял за общи действия с отцепниците в българските земи. В самия край на XII в. от Византия се отцепил Иванко. Той започнал да строи крепости в Родопите и да въоръжава българите. Успял дори да нанесе едно поражение на византийците, но през 1200г. бил заловен в измама в крепостта Станимака (Асеновград).
Във Вардарска Македония действал друг съратник на Асеневци – Добромир Хриз. Той бил назначен за управител на Струмица, но по-късно се отцепил от византийската власт и се обособил като съмостоятелен владетел. Център на неговите владения станала крепостта Просек на р.Вардар. Към него се присъединил и смятаният за най-богатия човек в империята – военачалника Мануил Каница. Двамата се съпротивлявали на византийската власт чак до 1202г.
В началото на XIII в. в Родопската власт се появил още един византийски отцепник. Това бил управителят на Смолянската тема Йоан Спиридонаки. В Северозападна България в началото на XIII в. като самостоятелен владетел действал българският княз Белота. Действията на всички тези сепаратисти от една страна улеснили цар Калоян за освобождението на българските земи, но от друга със своята политическа дейност сепаратистите сложили началото на постепенната децентрализация на Българското царство през XIII – XIV в.
С помощта на Иванко и куманската конница цар Калоян успял да освободи Северна Тракия. В началото на XIII в. той превзел стратегическата крепост Констанция, а след това насочил всичките си сили за превземането на крепостта Варна. Отбраната на града била поверена на латински наемници, които били отлично въоръжени. Силната съпротива на гарнизона във Варна накарала цал Калоян да построи голяма обсадна машина, с помощта на която на 24 март 1201г. Варна била окончателно и трайно включена в границите на Българското царство.
Цар Калоян разгърнал военни действия на широк фронт и на югозапад. Той овладял Родопската област, Западна Тракия и Македония чак до Охридското езеро, Косово и Прищина. Разтревожен от тези успехи на българите, византийският император Алексий III потърсил начин да се споразумее с българите. През 1202г. бил сключен българо-византийски мирен договор, който узаконявал териториалните промени в полза на България. Така цар Калоян завършил процеса на освобождение и обединение на българското население на Балканския полуостров. Установяването на мирни отношения с Византия осигурило възможността за по-голяма активност в други направления.
През 1202г. избухнала поредната българо-унгарска война. Унгарският крал Енерих (Имре) нападнал Белградската и Браничевската области и ги превзел. Ниш предоставил на своя васал – сръбския жупан Вълкан. Още на следващата 1203г. цар Калоян организирал контра офанзива и си върнал споменатите области с помощта на куманския вожд Губан.
В самия край на XII в. започнали преговори между римската църква и българите. Инициатор на кореспонденцията бил римският папа Инокентий III. Неговата кореспонденция била насочена към цар Калоян, архиепископ Василий и княз Белота. Амбициозният римски папа преследвал няколко цели – той искал да разпространи католицизма на Балканския полуостров, да сключи уния с българския владетел, като по този начин подготви почвата за създаването на една латинска католическа империя в Европейския Югоизток. От своя страна цар Калоян търсел международно признание на владетелската си титла, както и възстановяване на Българската патриаршия. Освен това Калоян използвал папата като арбитър за разрешаване на българския спор с унгарците за Белградската и Браничевската области. Тези взаимни интереси предопределили трайността на връзката между Търново и Рим. Кореспонденцията станала по-интензивна през 1202-1204г., когато били разменени няколко пратеничества. След като позициите на двете страни се сближили се пристъпило към формално уреждане на църковната уния и преминаването на Българскота царство и българската църква под върховенството на Рим.
Сключването на унията през есента на 1204г. станало, когато в България пристигнал папският пратеник кардинал Лъв. На 7 ноември 1204г. кардиналът миропомазал Василий I за примас на България и архиепископ на Търново. На латински език титлата примас означава първенец. Всъщност даването на тази титла на Василий I представлява един компромис от страна на папата, който много добре знаел, че на изток смисълът на патриаршеската титла се тълкува като глава на независима църква. На следващия ден, 8 ноември 1204г., кардинал Лъв коронясал Калоян и му предал изпратените от папата корона, скиптър и знаме. Наскоро след това цар Калоян в писмо до папата благодари за получените знаци на властта и за удостояването на Василий I за патриарх. Всъщност кореспонденцията между Рим и цар Калоян показва, че и двете страни се правят, че не забелязват твърденията на едната или другата страна. Това много добре се вижда от отговора на Калоян, който много добре знае какъв е смисъла на титлата примас, но в отговора той дори благодари за патриаршеска титла. Изглежда, че това “неразбиране” е изгодно и за двете страни, т.к. унията между Българското царство и римската църква просъществувала фактически до 1232г., а формално до 1235г. Това е най-дългият период на политическа и църковна симбиоза между България и папството.
Унията не променила православното изповедание на българския народ. Тя имала преди всичко политически характер, а не религиозен. Посредством нея цар Калоян утвърдил двете основни институции в България – според средновековния принцип “Царство без патрияршия не може”. Унията изиграла важна роля и за окончателното решаване на българо-унгарския военен конфликт. В спора за Белград и Браничево папата взел българската страна и заповядал на унгарския крал да не напада тези територии, т.к. те не му принадлежат. Интересен факт от кореспонденцията между папата и Калоян е, че Инокентий III в писмата си титулува българския владетел като rex – крал, а Калоян от своя страна винаги се е подписвал като imperator – цар. Итлата на Калоян “император на България и Влахия”, както и споменаването от страна на Никита Хониат, че във въстанието на Асеневци са участвали власи, кара някои чужди (предимно румънски) историци да определят възстановеното Българско царство като “Влахо-българска империя”. В този смисъл интерес представлява въпросът за власите и тяхната роля в българската средновековна история.
Власите се споменават като пастирско население през втората половина на X в. Тогава те обитавали основно Тесалия. По-късно част от тях се прехвърлили на север от р.Дунав и се установили в Трансилванските Алпи и областта Мунтения. Те били неорганизирано номадско население, занимаващо се главно с животновъдство. В края на XII в. не е имало компактно влашко население в земите между р.Дунав и Балкана. Може да се приеме, че във въстанието на Асеневци са взели участие власи-пастири, които са били засегнати от извънредното данъчно облагане, наложено от византийците. Същевременно обаче трябва да се посочи и това, че Асен и Петър са твърде добре приети от власите на север от р.Дунав, които активно ги подкрепят в борбата им срещу Византия. Цар Калоян се титулува “император на България и Влахия”, защото както по време на неговото царуване, така и при цар Иван-Асен II (1218-1241г.), земите на север от р.Дунав, наричани Влахия и Кумания, влизали в пределите на Българското царство. Първите полусамостоятелни влашки владения на север от р.Дунав започнали да възникват след татарското нашествие през 1242-1243г. Това били васални на българската корона войводства, които започват своя самостоятелен политически живот едва през XIV век.
През 1204г. настъпват съществени промени в политическата обстановка на Балканския полуостров. Те са свързани с Четвъртия кръстоносен поход (1199-1204г.). Всъщност този кръстоносен поход, както и предишните, е вдъхновен от папството, но на практика е финансиран от Венеция, целта на която е да бъде унищожен Константинопол. Още преди влизането на кръстоносците на Балканите става ясно, че целта им не е Гроба Господен, а Цариград. Това е причината цар Калоян да предложи 100-хилядна армия на водачите на похода за превземането на византийската столица. Кръстоносците се отнесли враждебно и заявили, че всячески ще вредят на “Йоан Влаха”, както те наричали Калоян.
На 13 април 1204г. малко преди Връбница, кръстоносците по едно щастливо стечение на обстоятелствата превзели Константинопол и подлажили града на невиждано опустошение. За кратко време (до 1261г.) Византийската империя прекъснала своя политически живот. На Балканите възникнали нови държави – Латинската Цариградска империя и Епирското деспотство. В Мала Азия се формирали Трапезунската и Никейската империи. Именно Никея била естественото продължение на византийската държавност. След превземането на Солун от кръстоносците в Западна Тракия било създадено кралство начело с маркграфа Бонифаций Монфератски. Опитите на папа Инокентий III да предотврати назряващия конфликт между България и Латинската империя не дали резултат. През лятото на 1204г. латинците настъпили в Тракия и подчинили редица градове – Адрианопол, Пловдив, Стенимахус и др. Византийската аристокрация от Тракия потърсила помощта и закрилата на цар Калоян, като му обещала, че след завземането на Цариград той ще бъде провъзгласен за император на Византия. За да обезпечи успеха си срещу латинците, цар Калоян поискал съдействието на куманите и на селджукските турци в Мала Азия. По негово внушение византийското и българското селячество в Източна Тракия се вдигнало на въстание срещу завоевателите. Българите успели да отвоюват Одрин и Пловдив и съсредоточили войските си около Одрин. В отговор на това латинските рицари, предвождани от император Балдуин I, потеглили срещу българите. В разгорялото се сражение край Одрин на 14 април 1205г. смятаните за непобедими рицари били напълно разгромени от българите и куманите, под предводителството на Калоян. Стойността на удържаната от българите победа е определена от Петър Мутафчиев като смъртен удар за току-що създадената Латинска империя. Действително пленяването на Балдуин и неговата по-сетнешна смърт допринасят за политическия крах на Латинската империя, а от друга страна латинското господство било разклатено от жестокото поражение, нанесено от лековъоръжената куманска конница на обкованите в желязо рицари. Калоян посочил и начина, по който може да бъде победена кръстоносната армия. Според Георги Острогорски, победата на Калоян при Одрин всъщност спасява Византия, т.к. дава възможност на Никейската империя да оцелее. По-късно именно никейците освобождават Цариград. В това се състои един от парадоксите на политическия живот на Балканите през XIII в.
След успеха при Одрин цар Калоян насочил своите удари към земите между Марица и Места и превзел Сяр. По същото това време българският войвода Чъзмен, който бил управител на Средна Македония с център крепостта Просек, нападнал изненадващо Солун и успял да го превземе, но бил изтласкан оттам от войските на Бонифаций Монфератски. Успехите на българите уплашили византийската аристокрация и тя побързала да се оттегли от съюза си с цар Калоян. Отказът на византийците от съюза с българите всъщност облагодетелствало западните рицари, които успели да се съвземат от нанесеното им поражение. Узнали за Балдуиновата смърт, те провъзгласили за император брат му Хенрих (1206-1216г.) и започнали да се подготвят за война срещу българите. В отговор на византийското отцепничество през пролетта на 1206г. български и кумански отряди нахлули в Източна Тракия, превзели и разрушили много крепости и градове, а жителите им преселили край р.Дунав.
През юли 1207г., при срещата си в Кипсела, император Хенрих и солунският крал Бонифаций Монфератски се споразумели да обединят силите си и да нападнат България. На връщане от Солун Бонифаций бил изненадан в Родопите от български отряд и бил убит. След неговата смърт цар Калоян насочил войските си за превземането на Солун. Междувременно болярската опозиция отново надигнала глава и при обсадата на Солун цар Калоян станал жертва на заговор. През октомври 1207г. той бил убит в шатрата си от куманския войвода Манастър. Тялото на убития български владетел било пренесено в Търново. Предполага се, че той е погребан във Великата лавра “Св. Четиредесет мъченици”. Основание за това дава откритото преди 20 години погребение на аристократ и пръстен с надпис “Калоянов пръстен”. Дали въпросното погребение е на цар Калоян или не, е трудно да се отговори, но засега поне е прието твърдението, че вероятно става въпрос именно за цар Калоян.
Царуването на Калоян представлява един от най-интересните и бляскави периоди в средновековното ни минало. С енергичната си и далновидна дейност, с качествата си на пълководец и дипломат, Калоян успява да продължи делото за освобождение на българите и успява да наложи централизираната монархия над сепаратизма на отделните боляри.
Само за едно десетилетие възобновеното Българско царство се наложило като първостепенна военно-политическа сила в Европейския югоизток, извоювало голямо международно признание както в Източна, така и в Западна Европа. Обвързването на държавата и църквата с папския Рим при крайно усложнената обстановка на Балканите и очевиден възход на папската институция по времето на един от най-блестящите й представители – Инокентий III показва стремежите на цар Калоян да осигури достойно място на България в историята на европейския континент.
Столетие и половина след неговата смърт патриарх Евтимий Търновски (1375-1394г.) високо оценява дейността на “най-благочестивия и най-славен цар – Калоян” за пренасянето мощите на редица славни български християнски светци в Търново (на Св. Филотея, Св. Иларион Мъгленски и Св. Йоан Поливотски). Така българската столица станала място за свято поклонение и изключително важен църковно-религиозен център на Балканите. Патриарх Евтимий оценил ролята на Калоян не само като спасител на балканските народи от западните рицари, но и като покорител на много градове и области.
В Синодика на българската църква заслугите на първите трима Асеневци за българския народ и държава са оценени по достойнство.
След убийството на цар Калоян български владетел станал неговият сестрин син Борил (1207-1218г.). За да затвърди несигурното си положение на престола, Борил се оженил за вдовицата на Калоян, която била куманка по произход. Много е спорен въпросът дали Борил е узурпатор на престола или пък поради малолетието на синовете на Асен престола му принадлежал по право. Управлението на Борил е белязано с редица териториални загуби. Българската държава навлязла във временен период на упадък и кризи.
Възстановяването на българската държава при първите Асеневци се осъществило по византийски модел от времето на династията Комнини. От Византия били взаимствани титлите, дворцовите церемонии и знаците на властта. Главната цел на първите Асеневци била освобождението на българските земи и възстановяването на Българското царство и Българската патриаршия. Поради силния византийски натиск тези възстановителни процеси се осъществили неравномерно. Още при първите Асеневци се забелязват и симптомите на бъдещата политическа криза. Твърде показателен е фактът, че Асен, Петър и Калоян били насилствено свалени от властта и убити. Неустановените правила за престолонаследие довели до ожесточена борба за власт след смъртта на Калоян. В края на XII и началото на XIII век се появили и първите кълнове на политически сепаратизъм в Българското царство. Образуваните самостоятелни и полусамостоятелни владения на Добромир Хриз, Иванко, княз Белота имали кратковременен характер и обикновено изчезвали със смъртта на своите господари. По-късно обаче се формирали нови по-жизнени и самостоятелни владения в пределите на Българското царство.
Двойствена била и ролята на куманите в българския политически живот. От една страна те подпомагали Асеневци в най-решителните битки срещу Византийската империя, Унгарското кралство и Латинската империя. От друга страна обаче куманите започнали да се месят все павече в държавното управление и това имало негативни последици в българската история.
В първите десетилетия след възобновяването си в Българското царство започва и духовната обнова. Главен център на културния и духовен живот по това време била столицата Търново. Нейното изграждане започнало при Асен, Петър и Калоян. Столицата се състояла от няколко самоктоятелни крепости – Царевец, Трапезица, Момина крепост. На хълма Царевец се намирали царските дворци и патриаршеската църква “Възнесение Христово”, както и патриаршеския дворец и домовете на аристокрацията. Изградени били и жилищни квартали за населението, което се препитавало с търговия и занаяти. По време на цар Иван-Асен I в Търново били пренесени тържествено от Средец мощите на Св. Иван Рилски. В столичния град те престояли до 1469г., когато били пренесени в Рилския манастир.
Още в края на XIII в. българските книжовници създали схващането, че Българското царство е богоизбрано, наред с Византийската и Германската империя.

Залезът на ранносредновековната българска държава (927-1018). България под византийска власт.


Началото на отслабването на българската държава се долавя още в края на Симеоновото управление. Една от слабо проучените страни от политиката на цар Симеон е свързана с вътрешното управление на държавата. Сравнително малко се знае за това каква вътрешна политика е водил българският цар, но е известно, че в административно отношение са се запазили редица елементи от прабългарската държавна традиция като например титлите кавхан, ичиргубоил, таркан, канартикин и др. От някои писма на Роман Лакапин става известно, че от българската държава са избягали около 20 000 души, които вероятно са били противници на агресивната Симеонова политика.


Не са известни причините, поради които цар Симеон лишил от престола първородния си син Михаил и го замонашил. Всъщност това е причината на българския престол след смъртта на Симеон да застане Петър (927-968г.), който е син на Симеон от втория му брак със сестрата на болярина Георги Сурсувул. При управлението на Петър са загубени много от земите, завоювани от Симеон, което идва да покаже, че въпреки успешните Симеонови войни срещу Византия, той не предприел значими мерки за задържането на завоюваните територии към България. Според историка Петър Мутафчиев една от причините за загубата на териториите е тази, че Симеон не е построил достатъчно крепости, за да пази завладените земи.
В общи линии единственото наследство, което остава след смъртта на Симеон, е владетелската титла цар и историческия спомен за величието на България при неговото управление.
След смъртта на цар Симеон обстановката в Югоизточна Европа силно се променила. Византия, която постигнала успехи във войните с арабите в Мала Азия, отново се превръща в един политически лидер в Югоизточна Европа. Това се вижда от стремежа й да укрепи позициите си на Балканите и да възстанови предишната си стройна военно-административна и църковна организация в редица области, загубени от нея.
Това е времето, когато унгарците, които не успели да реализират своята експанзия в Средна Европа, започнали да насочват своите експанзионистични усилия към Балканите.
Като значим политически фактор в Източна Европа се издига и Киевска Русия, която обединила около себе си така наречените руски славяни. Опитите на киевските князе да проникнат в земите от Долни Дунав били въспрени от печенегите, обитаващи областите на север от дунавските устия, които били и непосредствени съседи на българите. Според концепциите на византийската дипломация печенегите и русите са естествени съюзници на Византия, които могат военно да подпомогнат византийците срещу българите. Постепенно във византийския политически елит отново се възстановява идеята за военна разправа с България.
Историята на България от този период е сравнително добре проучена. Главен интерес за историците е българо-византийския двубой от края на X и началото на XI в. На него се спират още историците от XVII и XVIII в. – Мавро Орбини и Йован Райч. Францисканският монах Блазиус Клайнер в произведението си “Архив в три части на преславната провинция България” от 1761г. също се спира на двубоя на българите с Византия. От своя страна Паисий Хилендарски в “История славянобългарска” от 1762г. се опитва да проследи управлението на българския цар Самуил и неговите войни с Византия. Първите сериозни научни изследвания по тази тема са дело на Марин Дринов и чешкия историк Константин Иречек. Най-подробно изложение по този въпрос прави Васил Златарски в изследването “История на българската държава през средните векове”.
В ново време значителни приноси има проф. Иван Дуйчев, който разглежда родовите корени на цар Самуил. Специални научни публикации за управлението на цар Петър имат Петър Коледаров и Георги Бакалов.
Изворите от този период могат да бъдат разделени на няколко групи съобразно произхода им. От домашните извори това са Битолският надпис на цар Иван-Владислав, Преспанският надпис на цар Самуил, българските добавки към превода на “Манасиевата хроника” и др.
От византийските автори сведения дават Лъв Дякон, Йоан Скилица, Йоан Геометър и др.
Известни са и други славянски, латиноезични и арабски извори.
Началото на Петровото управление било белязано от симптомите на бъдещата политическа криза. До голяма степен тези симптоми проличават в лишаването от престолонаследие на първородния син на Симеон Михаил по неизвестни причини, което създава прецедент в престолонаследието. Въпреки това може да се приеме, че цар Петър, който е най-дълго управляващия цар на средновековна България, би следвало да продължи политическата линия на Симеон. Това се вижда и от неговите действия.
Първоначално през 927г. били продължени военните действия срещу Византия и в български ръце паднала крепостта Виза в Тракия. Въпреки този военен успех сред българския управляващ елит се наблюдава разединение, предизвикано от умората в следствие на многобройните Симеонови войни. Една част от българската аристокрация на чело с Георги Сурсувул, под чието влияние се намирал и цар Петър, настоявала да се прекратят военните действия и да се сключи мир с Византия. Именно тази групиривка имала надмощие, в следствие на което през есента на 927г. българският цар на чело на делегация пристигнал във византийската столица за сключване на мирен договор. Делегацията била тържествено посрещната от император Роман Лакапин. Между двете страни бил сключен тгийсетгодишен мирен дотовор, съгласно който византийският император се задължавал да плаща годишен данък на България. Византия официално признавала титлата цар на българския владетел. С решение на Синода на Цариградската патриаршия българският архиепископ бил въздигнат в сан патриарх. Така на практика държавата и църквата достигнали най-високата степен в развитието си – царство и патриаршия.
Анализирайки този мирен договор, може да се приеме, че цар Петър без излишен шум и военно напрежение успява да постигне това, което на практика Симеон не постига – лигитимация на владетелската титла от страна на Византия и постигането на църковна независимост. Мирният договор бил закрепен и с династичен брак. На 8 октомври 927г. в църквата “Св. Богородица при извора” цар Петър се оженил за внучката на византийския император Роман Лакапин, която в чест на сключения договор се преименувала Ирина (мир). За първи път византийска принцеса отивала в чужд владетелски двор, което било отстъпление от византийските принципи на междудържавнически отношения, но същевременно това е и доказателство за желанието на Византия да направи отстъпки пред българите в името на един траен мир.
Въпреки изгодните клаузи на мирния договор, той не бил посрещнат с одобрение от онези среди на българската аристокрация, които целели възстановяване външната политика от времето на цар Симеон Велики. Срещу силното влияние на Византия се обявили и двамата по-млади синове на Симеон – Боян и Иван, които, за да покажат несъгласието си с византийския дворцов церемониал, ходели облечени съобразно българската традиция. През 928г. български велможи на чело с Иван формирали съзаклятие, целящо свалянето на Петър от трона. Заговорът бил разкрит, а Иван хвърлен в затвора и принудително замонашен. След това той бил изпратен на заточение във Византия.
През 930г. първородният син на Симеон – Михаил, напуснал манастира и с подкрепата на българите, живеещи по долината на р.Струма, вдигнал въстание. Неочакваната му смърт обаче довела до потушаването на бунта.
Вътрешните размирици и относителната нестабилност на българската държава създали благоприятни условия за нашествие от страна на нейните съседи.През 931г. сърбите въстанали и се освободили от българската власт. През 934г. унгарците нахлули в българските земи, като подложили на опустошение различни нейни области. Унгарските нашествия в последствие достигнали до Източна Тракия и до Солун. Печенегите от своя страна опустошили североизточните български земи. Тези нападения допълнително дестабилизирали българската държава, което се вижда и от силното разпространение на богомилството, което придобило характер на народно движение.
В средата на X в. Византийската империя започнала да търси изостряне на отношенията с българите. Цар Петър, който посветил живота си повече на църквата и религиозните въпроси, като че ли не забелязвал настъпващите промени във византийската политика. Когато на власт във Византия дошъл прочутият военачалник и победител на арабите Никифор II Фока, антибългарската тенденция в политиката на Византия взела връх. Това добре проличава през 967г., когато в Цариград дошло българско пратеничество, за да получи годишния данък. Император Никифор II Фока отказал да плати данъка, като същевременно нарекъл българския владетел “цар кожогризец”. Той даже заплашил с война българите и демонстративно навлязъл в Тракия, но бързо се оттеглил. Антибългарската кампания на византийците се прехвърлила и на дипломатическото поле. С помощта на подаръци те успели да склонят киевския княз Светослав да нападне България. През 968г. Светослав извършил първия си поход. Той навлязъл в Отвъддунавска България и завладял 80 крепости. Походът на киевския княз е доказателство за това, че България не е подготвена за военни действия. Междувременно цар Петър се разболял и в края на 968г. се оттеглит от престола. Изморен от дългото царуване, той приел монашески обет, а на 30 януари 969г. починал. Наскоро след това той бил канонизиран от българската църква за светец. Управлението на царството временно преминало в ръцете на дворцовата аристокрация, която търсела пътища за сближиние с Византия и печенегите. Смъртта на царя от друга страна довежда и до тежки изпитания за държавата. От Цариград се завърнали синовете на цар Петър – Борис и Роман, които живеели там като заложници. За Български цар бил провъзгласен Борис II (969-971г + 976г.).
Управлението на Борис II до голяма степен е свързано с напрегнатото външнополитическо състояние на българската държава. Съвсем естествено е новият български цар да потърси помощта на Византия във войната срещу русите. Той сключил договор с византийците за съвместни действия. От друга страна киевският княз Светослав трябвало да се завърне в Киев, т.к. градът бил обсаден от печенегите. Твърде скоро обаче той организирал втори поход срещу България през 969г., като обявил, че ще превърне българската крепост Преславец на р.Дунав в център на своите владения. Светослав успял да завладее и стратегическата крепост Дръстър (дн. Силистра). Въпреки многократните настоявания от страна на българския цар Борис II, той така и не получил обещаната византийска помощ. В тази обстановка българският цар нямал друга алтернатива освен сключването на съюз със Светослав за съвместни действия срещу Византия. В този съюз княз Светослав имал водеща раля. Той формирал голяма армия от руси, българи и печенеги, с които навлязъл в Тракия, превзел град Пловдив и жестоко се разправил с неговите жители. През 970г. княз Светослав нахлул дълбоко на юг, завладял Тракия и достигнал до Одрин. Този път обаче той претърпял съкрушително поражение. Така изложените събития показват, че на практика се води една руско-византийска война на българска територия. Това е изключително неблагоприятна за България ситуация, което се вижда и от следващите действия на България.
През пролетта на 971г. византийският император Йоан Цимисхи предприема голям поход по суша и море към българските земи. Малко преди Великден той достига българската столица Велики Преслав. На 4 април 971г. пред стените на крепостта се разиграло кръвопролитно сражение, при което руско-българските войски били разбити, а в последвалия щурм на 5 април 971г. византийците превзели крепостта. Отбраната на Преслав била ръковадена от руския войвода Свенкел. Йоан Цимисхи заявил на българския цар Борис II, че той не е дошъл да го поробва, което бил един негов политически ход за отвличане на вниманието на българския владетел. След великденските празници византийският император се отправил на север към крепостта Дръстър, където се бил укрепил княз Светослав. По пътя към Дръстър много български твърдини доброволно са предадени на византийците, подведени от обещанията на императора, че идва като освободител. Разбирайки за това, Светослав заповядал избиването на 300 български първенци и военачалници, което отслабило сериозно съпротивителните сили на българите. Йоан Цимисхи предприел обсада на град Дръстър, която продължила три месеца. Обсадата била безуспешна, което довело до сключване на споразумение между византийския император и Светослав, което гарантирало предаването на крепостта срещу правото на Светослав да напусне Дръстър. По обратния си път към Киев, някъде около р.Днепър, руският княз бил убит от печенегите.
След оттеглянето на русите византийците побързали да покорят и окупират останалите български крепости. Йоан Цимисхи преименувал Дръстър на Теодоропол. В почти всички български твърдини били поставени византийски гарнизони, като по този начин цяла Източна България била завоювана. На връщане към Цариград, минавайки през Велики Преслав, византийският император заловил Борис II и неговото семейство и ги отвел в Цариград. Градът бил преименуван на името на императора – Йоанопол.
В покорените български земи била въведена византийската административна система. Те били разделени на теми (области). Земите между Дунав и Стара планина били включени в тема Тракия с център крепостта Йоанопол (Велики Преслав), а земите на север от р.Дунав влизали в една нова тема – “Западна Месопотамия”. В Цариград Йоан Цимисхи организирал триумф, при който в колесницата му били поставени короните и пурпурните одежди на българските царе. След него като обикновен пешак вървял цар Борис II , който трябвало да преживее унижението на пленения владетел. На българския владетел били отнети знаците на властта и той получил титлата магистър. Това целяло да покаже, че Българското царство вече не съществувало.
Не така стоели нещата със западните и югозападните български земи, които запазили своята държавна независимост. Там се преместил и българският патриарх Дамян. Отначало той се установил в крепостта Средец, а в последствие той и негвите приемници премествали последователно своята резиденция във Воден, Мъглен и Преспа, като накрая тяхно седалище станала столицата Охрид. За известно време след покоряването на Преслав върховната духовна власт на българския патриарх символизирала независимостта и единството на България. В западните части на българските земи успяла да се съхрани и държавността. Във времето, когато византийците покорили Североизточна България, управляващия западните български предели комит Никола, вече не бил между живите и неговите синове Давид, Мойсей, Арон и Самуил, наречени комитопули след смъртта на баща си, установили едно своеобразно четиривластие. Давид пребивавал в Преспа, Мойсей – в Струмица, Арон – в Средец и Самуил – във Видин.
За да защитят останалите свободни земи от Българското царство през 973г. комитопулите изпратили пратеници при немския крал Отон I с цел сключването на политически съюз. Направен бил опит и за съюз с унгарците. За произхода на комитопулите са изказани различни мнения. Според Йордан Иванов те били от арменски произход. Най-вероятно обаче по майчина линия комитопулите са свързани с царската българска династия.
През 976г. братята разгърнали действия на широк фронт срещу Византия. Още в началото обаче тези действия били съпътствани с неудачи. Давид бил убит от скитници власи близо до Преспа. Мойсей загинал при обсадата на град Сяр. През 976г., като използвали размириците в Цариград, свързани с възкачването на престола на Василий II след смъртта на Йоан Цимисхи, цар Борис II и брат му Роман избягали от Цариград. На границата обаче българският цар бил убит по погрешка от български граничар, който го помислил за византиец. Роман обаче успял да стигне до град Видин. Пристигането на Роман във Видин поставя редица въпроси, свързани с това провъзгласен ли е за цар или не. Според едни историци той не е можел да бъде провъзгласен за цар, т.к. по време на престоя си в Царогред е бил скопен и поради това не би могъл да носи царската корона. Друга група от историци приемат, че той е бил провъзгласен за цар и действително е бил владетел от 976 до 991г. Впрочем изворите посочват действително този факт, което показва, че Самуил е проявил лоялност към внука на Симеон и признал правомощията му на владетел. Всъщност Роман оставил държавните и военни дела в ръцете на Самуил, а той подобно на Борис II се отдал на църквата. Така по думите на византийския историк Йоан Скилица, Самуил станал самовластен цар на цяла България макар и да не носел царската корона. По време на една битка Роман бил пленен от византийците и откаран в Цариград, където през 997г. починал. Тогава българското болярство избрало официално за цар Самуил (991-1014г.). За кратко време българите постигнали големи успехи във войната с Византия. През 979-985г. български войски нахлули в Тракия и в Солунската област. Били завоювани Епир и Тесалия. Българските войски достигнали до Пелопонес и Коринт. Превзети били много стратегически крепости, най-важната от които била Лариса, чиито жители Самуил преселил във вътрешността на България, като пощадил само рода на болярина Никулица. Византийският автор Кекавмен дава подробни сведения за обсадата на Лариса. Според него Самуил позволявал на жителите на града свободно да засяват нивите си, но през лятото не позволявал да излизат от града и да събират огредите. Така гладът довел до това, че след тригодишна блокада, без сражение, Лариса преминала в български ръце. Разказът на Кекавмен показва, че битката за Лариса и борбата за Тесалия са продължили близо пет години – от 977 до 983г.
Едва десет години след възкачването си на престола император Василий II предприел първия си поход срещу българите. През Одрин и Пловдив той се отправил към Средец и обсадил града. Обсадата била несполучлива, т.к. известието, че Самуил е тръгнал с голяма войска към Средец принудило императора да тръгне обратно към Константинопол.
На 17 авгус 986г. в прохода Траянови врата византийската войска била обкръжена и поголовно избита. Пленена била и императорската съкровищница. Василий II едва се спасил благодарение на арменската гвардия. След този успех Самуил продължил своя поход на север и освободил цяла Североизточна България, включително и отвъддунавските земи. Победата при Траянови врата дала възможност през 986-987г. да бъде възстановена българската държавна власт напълно.
Въпреки успехите в българския царски двор избухнали междуособици. Братът на Самуил Арон бил заподозрян в сътрудничество с византийците и при опит да извърши преврат на 14 юни 987г. бил убит заедно с цялото си семейство по заповед на Самуил. Бил пожален единствено неговият син Иван-Владислав, т.к. за него се застъпил синът на Самуил Гаврил-Радомир.
През следващите години Самуил продължил военните действия, които били насочени на запад и югозапад. През 995г. Самуил превзел крепостта Драч и отново, както по времето на цар Симеон, българите достигнали до Адриатическо море. На следващата година Самуил се насочил към Солун, където избил една византийска армия, а след това се насочил към Тесалия, като българските войски достигнали чак до Пелопонес. Така на практика се възкресила българската външнополитическа линия на цар Симеон Велики за безпощадна война срещу Византия.
През есента на 996г. българската войска претърпяла съкрушително поражение в близост до Термопилите. Голяма част от българските войници били избити, а 12 000 - пленени. Самият цар Самуил и синът му Гаврил-Радомир едва се спасили. Византийците не успели да развият своето настъпление, т.к. византийската армия била ангажирана във военни действия срещу арабите в Сирия. Това дало възможност на Самуил да се съвземе след разгрома и да укрепи своя тил. През 997-998г. той предприел поход срещу разпокъсаните сръбски племена. В български ръце паднали много крепости по Далматинското крайбрежие чак до Задар. Най-силна съпротива на българите оказал срабският княз Иван-Владимир, който обаче бил пленен и отведен в Преспа. По-късно Самуил го оженил за дъщеря си Теодора Косара и му върнал владенията. Около 997г. цар Самуил предприел действия за защите на северозападните български земи от унгарците. След известно време с унгарците бил сключен мир, който също бил закрепен с династичем брак. Българският престолонаследник се оженил за дъщерята на унгарския вожд Гейза. В научната литература е изказано предположение, че цар Самуил се обърнал към светия престол в Рим и потърсил признание за царската си титла. Като царски резиденции се утвърдили Преспа и Охрид.
Успехите на византийците във войната срещу арабите дали възможност император Василий II да започне поредица от походи, целта на които е обезсилването на българите. Решителният сблъсък започнал още в началото на новото хилядолетие. През пролетта на 1001г. една византийска армия се насочила към Североизточна България и завладяла отново Преслав, Плиска и Дръстър. Тази област веднага била превърната във византийска тема и наречена Паристрион. Византийският император се насочил на юг, като завзел крепостта Верея (дн. Стара Загора) и други български твърдини. След упорита съпротива била превзета и крепостта Воден, която била отбранявана храбро от войводата Дра Гшан.
През 1002г. Василий II се насочил към Видин. Крепостта била обсадена по суша и с флота, която използвала гръцки огън. За да отклони вниманието от Видин, Самуил предприел набез в Югоизточна Тракия и достигнал до Одрин. Василий II обаче не се поддал на тази уловка и продължил обсадата. След осем месеца и то след предателството на българския епископ Видин бил превзет (1003г.). След превземането на града Василий II продължил на юг и в околностите на Скопие разбил разположената на стан Самуилова армия. Била превзета и крепостта. Опитът на византийците да превземат и Перник се оказал неуспешен поради храбрата защита на болярина Кракра.
От твърде важно значение за Българо-византийската война била битката при Крета (не далеч от Солун) през 1009г. Войската на Самуил била разбита, което не дало възможност на българския владетел да организира контра настъпление.
В периода 1009-1013г. Василий II бил принуден временно да прекрати военните действия срещу България, т.к. воювал в Южна Италия. Цар Самуил използвал това време, за да изгради прегради на границата между Беласица и Огражден, откъдето обикновено преминавали византийските войски. През 1014г. Василий II потеглил с огромна армия и навлязъл в долината на р.Струма. Той бил спрян при крепостта Ключ. Византийски отряд успял да заобиколи планината Беласица и да нападне в гръб българската войска. 15 000 български войници попаднали в плен, а цар Самуил бил спасен от сина се Гаврил-Раромир, който го отвел в Прилеп. Междувременно Гаврил-Радомир успял да разбие византийски отряд и да убие неговия пълководец, което дало основание на Василий II да заповяда да бъдат ослапени петнайсетте хиляди пленени български войници. На всеки сто души бил оставян един за водач. Ослепените български войници били изпратени при българския цар в Преспа, който при вида на това трагично шествие получил сърдечен удар и починал на 6 октомври 1014г.
На 15 октомври за нов български владетил бил коронясан синът на Смуил Гаврил-Радомир (1014-1015г.). Пръв негов помощник бил кавхан Дометиан. Император Василий, който започнал да носи зловещото прозвище “Бългороубиец”, продължил похода си. Той превзел Битоля, крепостите Острово, Прилеп и Воден. През 1015г. във византийски ръце попаднал и Мъглен. Там бил пленен и кавхан Дометиан, който заедно с други български военачалници бил преселен в Армения.
Наред с военните действия византийската дипломация успяла да предизвика разкол сред българската аристокрация. По време на лов цар Гаврил-Радомир бил убит от братовчед си Иван-Владислав – същият чиито живот бил спасил по-рано. Иван-Владислав се обявил за български цар (1015-1018г.). Първоначално той изявил готовност за сътрудничество и приятелство с Василий II, но византийският император не спрял офанзивата срещу българите. За да се закрепи на престола, Иван-Владислав убил съпругата на Гаврил-Радомир и ослепил най-големият му син. Това предизвикало бунт сред българското болярство, като някои от болярите, на чело с кавхан Теодор, преминали на страната на византийците. Те готвели покушение срещу Иван-Владислав, което било осуетено. Новият български владетел, благодарение на една победа на българския войвода Ивац над византийците, се закрепил на престола. По негова заповед била възстановена крепостта Битоля, където бил поставен и специален надпис, в който се казвало, че това се прави за живата и спасението на българите. Себе си Иван-Владислав нарекъл “самодържец български” и “българин родом”. През следващите години той продължил борбата срещу Самуиловия род. Жертва на неговата подозрителност станал зетът на Самуил Иван-Владимир, убит в Преспа. Вместо да се насочи срещу византийските войски, Иван-Владислав обсадил адриатическата крепост Драч в началото на 1018г. Под стените на крепостта той намерил смъртта си, след като влязъл в двубой с византийския стратег Никита Пигонит.
През март 1018г. Василий II потеглил на своя последен поход за завладяването на Българското царство. Още при крепостта Сяр при него дошли Кракра и началниците на 35 крепости, които се предали доброволно. В Струмица пред императора се представил и патриарх Давид. Той му предал писмо от царица Мария, с което тя му предоставяла България срещу обещанието за закрила. Оттам Василий II пристигнал в Охрид, където бил посрещнат тържествено от недостойните представители на българската аристокрация. Българската съкровищница била разграбена и с парите Василий II платил заплатите на своите войници.
Превземането на Охрид не означавало завладяване на България. Престолонаследникът Персиан, заедно с братята си Алусиан и Арон, се оттеглили в албанските планини, за да продължат борбата, но след известно време те се поддали на увещанията на Василий II и се предали. За известно време съпротивата продължили войводите Ивац, Никулица, Елемаг и Гавра. Последен защитник на българската държавна независимост бил управителят на крепостта Срем, който бил убит в началото на 1019г. За да лиши изцяло от съпротивителни възможности българите, Василий II събрал оцелялата българска войска и военачалници и ги изпратил на изток, за да воюват срещу Армения.
Дългогодишният двубой с Византия завършил с успех за империята. До голяма степен българският военнен и икономически потенциал бил до крайност изтощен. През последните години от съществуването на българската държава във външнополитически план тя се оказала изолирана и лишена от възможността за подкрепа. Изострените отношения сред българската аристокрация допълнително обезсилили съпротивата на българите. Известният френски историк Гюстав Шльомберже окачествява края на X и началото на XI в. като “византийска епопея”. В действителност обаче те могат да бъдат разглеждани като една своеобразна “българска епопея” в двубоя с Византия.
Със завладяването на българската държава и разпокъсаните сръбски племена Балканският полуостров за първи път след идването на славяните се намирал изцяло под византийска власт. Настъпила първата голяма катастрофа в българската история, довела до забавяне в българското държавно развитие.
Своеобразната “българска епопея” била изпълнена с величава саможертва, но и с жалки предатерства, всяко едно от които можело да послужи за сюжет на пиеса. Така например Уилям Шекспир използва един сюжет от историята на Самуилова България, с която от части е бил запознат, в пиесата си “Буря”.

Политическо могъщество на България при цар Симеон Велики


(893 – 927г. )

Началото на политическия и културен разцвет на България от края на IX и началото на X в. се свързва с годините от управлението на княз Борис I (852 – 889), които се оказват решителни за бъдещото развитие на българската държава. Покръстването на българите, въвеждането на славянската писменост и литургия променя основно всички сфери на българското общество. Благодарение на християнството и славянската писменост става възможно формирането на българската средновековна народност. Същевременно, новата религия налага и въвеждането на ново законодателство. То било християнско по характер и византийско по произход. Основните насоки на това законодателство се съдържат в сборниците “Закон за съдене на хората” и “Кърмчая книга”. Изключително важно значение за българската държава има учредяването на българската църква. Това станало на 4 март 870г. с решение на Осмия вселенски събор. На така наречения Фотиев събор през 879-880г. българската църква получава автокефалност. Значително се издигнала ролята на владетеля като Божи наместник в държавата. В годините на управление на княз Борис I България окончателно се оформила като християнска средновековна монархия.

Управлението на Симеон, развитието на идеята за завладяване на Константинопол, разцвета на българската култура през X в. са проблеми добре проучени в българската литература. По-голямата част от изследванията основно са съсредодочени върху личността и политическата дейност на Симеон. На него се спират още авторите от XVII - XVIII в. Мавро Орбини и Йован Раич. Францисканският монах Блазиус Клайнер в произведението си “Архив в три части на преславната провинция България” от 1761г. също разглежда личността на Симеон и неговото управление. Трябва обаче да се отбележи това, че той в традициите на католическата пропаганда от XVIII в. отбелязва, че българският владетел подчинил себе си и своето царство на римската църква. От своя страна Паисий Хилендарски в “ История славянобългарска” от 1762г. отбелязва, че Симеон е сторил много злини на гърците. Той го нарича с прозвището “ Лабас” (факел, светлина).

Първото сериозно научно изследване, посветено на Симеон Велики, е дело на византийския историк Спиридон Палаузов – “Век булгарского царя Симеона”. Той определя три важни причини за възхода на България през този период – кризата във Византия, държавното развитие на България и изключителната образованост на Симеон.

Симеоновото управление е разглеждано и в първата цялостна история на България, написана от Константин Иречек – “История на българите”. Безспорно обаче най-подробно изложение по тази тема прави Васил Зватарски.

В ново време специални монографии за цар Симеон пише Иван Божилов, който в книгата си, посветена на неговото управление и на “Златния век” на България, противопостовя на византийската доктрина за световно господство Pax byzantina политическата програма на Симеон, която той нарича Pax Symeonica. Божилов сравнява Симеон с най-великите личности в човешката история – Александър Македонски, Константин Велики и др. По темата, свързана със Симеон, пишат и други известни историци като Иван Дуйчев, който разглежда българо-византийските политически взаимоотношения, Васил Гюзелев, който се спира на отношенията на българската държава с римската църква и др.

Изворите за тази епоха са домашни, византийски и латински. От домашните извори трябва да бъдат посочени писмата на цар Симеон до Лъв Магистър, старобългарските разкази “ Чудото на Св. Георги с българина” и “ Сказание за железния кръст”, каменният надпис от с. Наръш (Албания), оловни печати на българския владетел и неговите синове и др.

Най-много сведения за периода дават византийските историци – Продължител на Теофан, Константин Багренородни, Лъв Дякон, писмата на патриарх Николай Мистик и император Роман Лакапин със Симеон и др. Западните латински извори са малко, но много сведения за българо-византийскте и българо-арабските взаимоотношения се съдържат в арабски извори – Михаил Сирийски, ал Табари и др.

Приема се, че Симеон се е родил около 863 – 864г. Той е третият от четиримата сина на Борис I . Негови братя са Владимир Расате, Гаврил и Яков. Симеон приема християнството още като дете и е възпитан в традициите на византийската култура. Още в ранната си детска възраст той научава гръцки език и едва тринадесет – четиринадесеггодишен (към 878г.) е изпратен от баща си в Магнаурската школа. За неговото пребиваване в Цариград се знае малко. Според сведенията на патриарх Николай Мистик Симеон е изпитвал влечение към историята и е познавал астрологията. Според друго сведение, след като напуснал Магнаурската школа, Симеон дал монашески обет. Това потвърждава сведенията, че третият Борисов син вероятно е бил готвен за духовен глава на българската държава.

Предполага се, че Симеон се е завърнал в Плиска към 886г. През тази година е свален патриарх Фотий, с когото бащата на Симеон Борис е бил в добри отношения и на когото той поверява сина си. По това време в България дошли Кирило – Методиевите ученици. Симеон активно се включил в книжовната дейност на просветителите. Неговата образованост кара самите гърци да наричат бъдещия български владетел “ полугрък”.

В изворите липсват данни за конкретните причини, поради които Борис напуснал престола. Немският летописец Регинон ( X в.) обяснява това с голямато християнско благочестие и почит към Бога, което довело до приемането от Борис на монашески обет. Според Теофилакт Охридски, князът се е разболял тежко, което било причина да се отдаде на монашеско безмълвие. Според традицията през 889г. Борис I предава властта на първородния си син Владимир Расате (889 – 893г.).

В изворите управлението на Владимир Расате се представя като опит за връщането на страната към езическтото. Новият владетел на практика се опитал да унищожи делото на княз Борис, но събитията от 893г. довели до това, че той е свален от престола, на който Борис възкачва Симеон. Съдбата отредила на Симеон вместо църковен глава да стане един от най-великите средновековни български владетели.

Първоначално Симеон насочва своята външнополитическа дейност към Византия. Причината за военния конфликт и нарушаването на така наречения “Дълбок мир” (864-894г.) е преместването на тържището от Цариград в Солун. Това дава основание на известния историк Иван Сакъзов да нарече войната първата икономическа война през Средновековието. Засегнатите български интереси водят да това, че през 894г. българските войски нахлуват във Византия. Империята е неподготвена за тази атака и византийските войски в тема Македония са напълно разбити. Въпреки удържаната победа, Симеон се чувсвал неподготвен за по-нататъшни военни действия и дава заповед за оттегляне на войските към България. Българите отвели в плен редица мирни граждани, както и голяма част от императорската гвардия, ръководена от стратилата Кринит. Малко по-късно българският владетел изпратил обратно на византийския император пленените войници, като заповядал преди това да им отрежат носовете. Император Лъв VI желаел бързо уреждане на българо-византийските отношения, т.к. е заплашен от арабите, а наред с арабската заплаха империята се разтърсвала и от вътрешно – политическа криза. За да отстрани българската заплаха, византийският император влязъл в преговори с унгарците, които по това време обитавали земите между реките Бук и Днепър. Византийският пратеник успял с богати дарове да склони предводителите на унгарците Арпад и Кусан да нахлуят в българските земи. Според изготвените планове за общи действия византийската флота трябвало да прехвърли унгарците през р.Дунав. Към южната българска граница се предвиждало да настъпи византийска армия, командвана от изявения в битките срещу арабите пълководец Никифор Фока.

Изпълнението на този план започнало в края на 894 и началото на 895г. Симеон очаквал нападение единствено от юг и бил съсредоточил основните сили на границата с Византия. До сблъсък между двете армии обаче не се стигнало, т.к. при българския владетел бил изпратен квесторът Константинаки, който предложил между двете страни да започнат преговори за мир и съобщил за опасността, която грозяла Симеон от север. Симеон не повярвал на това и хвърлил императорския пратеник в затвора. Междувременно унгарците били прехвърлени с византийската флота на южния бряг на р.Дунав и нанесли тежко поражение на българите, като опустошили голяма част от днешна Добруджа. Това унгарско нападение било ръководено от Лиунтиг, син на унгарския вожд Арпад. Безпрепятствено унгарците се изтеглили на север от р.Дунав преди Симеон да успее да реагира. За да предотврати опасността от подобни нахлувания, българският владетел пристъпил към укрепване на десния бряг на реката, но въпреки това унгарците отново се прехвърлили на юг и изненадали българите. Симеон и част от войската му успели да се спасят, като се затворили в крепостта Дръстър (дн. гр.Силистра), а унгарците достигнали до столицата Велики Преслав и след като разграбили и опустошили областта отново се върнали отвъд Дунав.

След опустошителните унгарски нашествия в България Лъв VI решил, че Симеон щи бъде готов до сключи мир. При българския владетел е изпратен известният византийски дипломат Лъв Магистър, който трябвало да получи от Симеон и разрешение за освобождаване на византийските пленници, намиращи се в България. В знак на своите добри намерения Лъв Магистър дал заповед византийската войска и флота да се оттеглят към Цариград. Тези действия променили положението в полза на Симеон. Той се почувствал с развързани ръце и решил да проточи приговорите с Лъв Магистър, а през това време да потърси съюзник, с който да действа срещу унгарците. Симеон заповядал Лъв Магистър да бъде затворен в крепостта Мундрага (според Бешевлиев с това име се наричало вътрешното укрепление на крепостта Дръстър). По този начин, докато държал византийския дипломат в плен, Симеон провел преговори с печенегите и сключил съюз с тях. През пролетта на 895г. българи и печенеги нанесли тежко поражение на унгарските племена, като ги принудили да напуснат своите местоживелища и да се заселят в Панония. Всъщност това е един късен рецидив на Великото преселение на народите.

След като премахнал завинаги унгарската заплаха, Симеон освободил Лъв Магистър и 120 000 души пленници. Като израз на добра воля от своя страна византийците пуснали българските пленници, но въпреки тази размяна до примирие не се стигнало.

През 896г. Симеон навлиза в Източна Тракия и при крепостта Булгарофигон нанася тежко поражение на византийската армия. Византия изпаднала в толкова тежко положение, че се наложило да формира нова армия от арабски пленници, които да спрат по-нататъшното настъпление на Симеон. Едва на 1 септември 899г. било сключено примирие между двете държави. Няколко години по-късно, в началото на X в., Симеон подновил военните действия, но в друга посока – на югозапад. Българските войски овладели около 30 крепости по Адриатическото крайбрежие в района на Драч, като по този начин България излязла на Адриятическо море. Всъщност целите на Симеон били да приобщи към България тамошните славянски племена и да попречи на Византия да утвърди властта си около Адриатическо море. За втори път при българския владетел пристигнал Лъв Магистър. Целта на поредните преговори със Симеон била връщането на завладените византийски крепости.

Успехите на Симеон във войната с Византия се дължат от части на затрудненото положение на империята, която воюва срещу арабите. Тя трябвало да отблъсква арабските нападения по суша и море. През лятото на 904г. арабска флота, предвождана от византийския ренегат Лъв Триполит, обсажда и превзема Солун. Тогава Симеон потеглил към Солун с намерението да включи града в границите на българската държава. Тогава отново се намесил Лъв Магистър, който успял да убеди Симеон да остави Солун на византийците, като границата била преместена двайсетина километра северно от града. За това къде митава границата свдетелства каменната колона открита при с. Наръш. Уреждането на българо-византийската граница било само една от клаузите на сключения през 904г. мирен договор между двете страни. Според друга клауза първопричината на войната била премахната, като тържището отново било върнато в Цариград. Освен това Византия се задължавала да изплаща годишен данък на българския владетел.

В началото на X в. освен затрудненията на непрекъснатите войни с араби и българи Византия се раздирала от вътрешнополитическа криза. Избухнал бунт в източните войски и бил направен опит за убийство на императора. Изострили се и отношенията между двореца и патриаршията. Причина за това станал четвъртият брак на Лъв VI с принцеса Зоя. Патриарх Николай Мистик отказал да даде благословията си на императорската двойка и бил принудително свален от византийския император. В позициите си спрямо императора и патриарха столичната патриаршия се разделила на две. В този момент през 912г. Лъв VI починал. За негов законен наследник на престола бил определен роденият от Зоя през 907г. Константин VII Багренородни. Поради малолетието на новия владетел за негов съимператор бил поставен чичо му Александър I .

В традицията на средновековна Европа Симеон изпратил в Цариград пратеници, които трябвало до поздравят новия император, но Александър отпратил позорно пратениците. Отказал да изпълнява условията на договора и мирът между двете страни бил нарушен. Докато българският владетел се готвел за война, в Цариград настъпили промени. През 913г. починал Александър I. За управление на империята бил избран регентски съвет. На чело на този съвет бил поставен отново възкачилият се на патриаршеския престол Николай Мистик. Византийският патриярх изпратил няколко писма до Симеон, с които го молел да не предприема военни действия. Въпреки това Симеон пристъпил към подготовка за война и през август 913г. потеглил с голяма войска към Цариград. Така започнала втората голяма война на Симеон с империята, която фактически продължила до края на живота му.

Достигнал до Цариград с войските си, Симеон се съгласил да води преговори за мир. По време на тези преговори в цариградския дворец бил даден тържествен обяд, на който присъствали Константин Багренородни и децата на Симеон. В столицата била извършена церемония, на която патриарх Николай Мистик коронясал Симеон. Според изворите българският владетел преклонил глава пред византийския патриарх, който прочел молитва и вместо корана поставил на главата на Симеон собствения си епираптарий (патриаршеско було). По този начин Николай Мистик искал да омаловажи значението на извършения акт.

Изказани са различни предположения за това каква титла е получил тогава Симеон. Според една част от изследователите българският владетел е получил титлата кесар. Според други, той бил провъзгласен за цар на българите. Титлата цар произлеза от латинската цезар и първоначално се произнасяла кат “цясър”. Фактически тя отговаряла на гръцкото василевс и на латинското император. По-късно, към XIII – XIV в., се наложила нейната съкратена форма цар. На практика това е най-високата титла за християнски владетел в средновековна Европа. Така според титлата на своя владетел България се превърнала в царство.

Във византийската столица било сключено едно твърде важно споразумение, което предвиждало дъщерята на Симеон да се омъжи за Константин VII Багренородни. Това от своя страна означавало българският владетел да стане съимператор на Константин VII. В качеството си на такъв Симеон се превръщал в истински император на Византия. Според някои съвременни изследователи плановете на българския владетел отивали и по-далеч. Той искал да извърши основни реформи в империята и да я превърне в империя на българи и ромеи, в която българите да играят водеща роля. Тези замисли на Симеон обаче не се осъществили, т.к. императрица Зоя, възползвайки се от растящото недоволство, през февруари 914г. взела властта в свои ръце. Тя отхвърлила категорично споразумението за брачен съюз между България и Византия и отказала да признае получената от Симеон титла цар. Това принудило българският владетел да зъпочне подготовка за нова война въпреки настояванията на патриарх Николай Мистик, който се опитал да възспре Симеон от военни действия. През лятото на 914г. Симеон нахлува в Тракия и Македония, като принуждавал местното население да го признае за свой владетел. През септември 914г. българите превземат Одрин. Настъплението продължило и през 915г., когато българите нахлули в Драчко и Солунско. Вероятно по това време, след отхвърленото от Зоя споразумение, Симеон променил своята титла. Запазени са оловни печати, върху които той на гръцки език се титулува като “Симеон в Христа василевс на ромеите”. Това е единственият в историята български владетел, който си приписва титлата на византийския император.

В дипломатическата надпревара, предхождаща решителния сблъсък между България и Византия, надделява българската държава. Когато през 917г. войната започва, България не само изолира империята от околните народи, но и успява да привлече за свои съюзници унгарци и печенеги. На 20 август 917г. при р.Ахелой (край Анхиало), българските и византийските войски се срещнали в решително сражение. Главнокомандващият византийците бил великият доместик Лъв Фока, а на чело на българите стоял самият цар Симеон. Византийската войска била обсадена и претърпяла пълно поражение. Лъв Фока се спасил с бягство в Месемврия. И този път империята трабвало да прибегне към дипломацията. Патриарх Николай Мистик изпратил дълго послание до българския цар, което имало за цел да оправдае враждебните действия на Византия срещу България и да смекчи гнева на Симеон. Усилията на Николай Мистик отново завършили с неуспех. Българските войски навлезли дълбоко в земите на империята без да срещнат особена съпротива. При Катасирти, близо до столицата, Лъв Фока направил пореден опит да спре българите, но войската му отново претърпяла поражение. Пътят на българите към Цариград бил открит.

Преди да тръгне към Цариград българският владетел решил да се справи със сърбите. Сръбският княз е заловен и отведен в България, където умира в затвора. На негово място е поставен синът на братовчед му – Павел, когото българите довели със себе си. По този начин Симеон успява да постигне своята цел – да изтласка византийското влияние от Сърбия и да наложи там българското.

Българските походи в Източна Тракия и към Цариград се редували с нахлувания в Епир, Елада и Пелопонес. Симеоновите победоносни войски достигнали чак до Коринтския провлак. Византийската власт на Балканите била пред прага на пълно ликвидиране. През 919г., когато българският владетел се чувствал достатъчно силен, за да атакува византийската столица, политическата обстановка в Цариград се променила. На 24 март 919г. Роман Лакапин взел властта в свои ръце. През април същата година дъщеря му Елена се омъжила за младия император Константин VII Багренородни и по този начин Роман Лакапин получил титлата василеопатор. По-късно бил провъзгласен за кесар, а през декември 920г. - за съимператор на Константин VII .

Междувременно през юли 920г. била премахната схизмата, възникнала в цариградската църква във връзка с четвъртия брак на Лъв VI и било възстановено нейното единство. Тези две събития – в политическия и в религиозния живот, сложили край на кризата във Византия, настъпила след смъртта на Лъв VI .

За да осъществи своята цел, Симеон разполагал с две възможности. Той бил склонен да сключи мир с Византия, само ако Роман Лакапин бъде отстранен от императорския престол. Така би се възстановило положението от преди 919г. и Симеон би могъл да върви по първоначално набелязания от него път. Но тази възможност била само теоритична. При това положение на българския владетел оставала втората възможност – да превземе Цариград и да завладее със сила византийския престол.

Българският владетел предприел многобройни военни походи срещу империята, но успехите, както и фактът, че България господствала почти над целия Балкански полуостров, не донесли на Симеон желания резултат. Цариград оставал непокътнат. За да осъществи своите проекти, българският владетел трябваро на всяка цена да овладее столицата на империята.

Цар Симеон постепенно осъзнал, че превземането на столицата край Босфора само с действия откъм сушата е невъзможно. Нужна била подкрепата на голям флот, който да я обсади откъм морето. Поради това бил потърсен съюз с арабските халифати със средища Багдад и Кайро. Симеон изпратил свои пратеници до египетския халиф ал-Махди със задачата да предложат съвместна обсада на Цариград. За целта арабите трябвало да участват със своята флота, а българите се задължавали да се явят в Тракия с многобройна войска и така да обсадят византийската столица. Предвиждало се след превземането на града плячката да бъде поделена поравно, а Цариград да остане под българска власт. Заплахата, надвиснала сега над византийската столица, била твърде голяма, а целта – осъществима. По време на обратния път обаче българските и арабските представители били заловени и изпратени при Роман Лакапин. Тази случайност решила съдбата на проектирения българо-арабски съюз.

Неуспехът не отчаял Симеон. Българският владетел се опитва отново да уговори съюз срещу Византия с акустиралата на Егийското крайбрежие арабска флота, но и този опит не дал желания резултат.

Като компенсация за българските неуспехи дошло падането на Одрин. Българите успели да превземат града след продължителна обсада, но според хронистите византийците скоро си го върнали.

През 923г. сръбският княз Захарий, който заел престола с българска помощ, но бил настроен благосклонно към Византия, проявил открито своите враждебни намерения срещу българската държава. Симеон сметнал, че и сега с лекота ще се справи с разбунтувалите се сърби, но този път българската войска била разгромена.

Когато през 923г. цар Симеон отново се намирал с войските си пред Цариград, той вече бил достигнал вътрешното самопризнание, че българската военна мощ е ограничена да стените на византийската столица и там именно настъпвало нейното безсилие. При създалата се обстановка той проявил желание да се срещне със съимператора Роман Лакапин и да преговаря за евентуален мир. Двамата владетели се срещнали на 9 септември 923г. край морския бряг при Космидион (в горната част на Златноя рог), където бляскаво въоръжената свита на Симеон го приветствала на гръцки език като “василевс на ромеите”. Българският владетел не желаел окончателен мир, т.к. не бил осъществил своите цели, но обещавайки, че враждебните действия няма да се подновят, сключил примирие с Византия, което му гарантирало временния неутралитет на империята.

Симеон решил окончателно да се справи със сръбската зъплаха и през 924г. срещу сърбите била изпратена силна българска войска. Княз Захарий разбрал, че този път опасността е голяма, а Византия не можела да му окаже реална помощ и избягал в съседното Хърватско кралство. Сърбия била присъединена към Българското царство като негова съставна част.

Победата над Сърбия направила българската държава съсед на Хърватското кралство. Докато Сърбия била малко княжество, разположено по средното течение на реките Дрина и Морава и зависела ту от Византия, ту от България, хърватската държава при крал Томислав (910-928г.) се намирала във възход. Усилията на византийската дипломация успели да нанесат пореден удар върху опита за единство на балканските славяни. Две от трите най-силни държави в Югоизточна Европа - Византийската империя и Хърватското кралство, се съюзили срещу третата сила – Българското царство.

Преди да се стигне до този нов конфликт, Симеон предприел един дипломатически ход. Тъй като Византия отказвала упорито да признае неговата заветна цел – титлата василевс на българи и ромеи, както и да провъзгласи българския духовен глава за патриарх, цар Симеон решил да се обърне със същото искане към папата. В резултат на тази постъпка през 926г. в България пристигат двама пратеници на папа Йоан X , които имали всичко необходимо, за да коронясат Симеон и да издигнат в патриаршески сан българския първосвещеник.

Докато се извършвали приготовленията за двата тържествени акта избухнала война между българи и хървати – последната война, водена от Симеон. Българската войска, изпратена срещу хърватите, била победена, а българският владетел получил сърдечна криза, в резултат на която починал на 27 май 927г.

Една от слабо проучените страни от политиката на цар Симеон е свързана с вътрешното управление на държавата. Сравнително малко се знае за това каква вътрешна политика е водел българският цар, но е известно, че в административно отношение са се западили редица елементи на прабългарската държавна традиция като например титлите кавхан, ичиргубоил, таркан, канартикин и др. От някои писма на Роман Лакапин става ясно, че от българската държава са избягали около 20 000 души, които вероятно са били противници на агресивната Симеонова политика.

Не са известни причините, поради които цар Симеон лишил от престола първородния си син Михаил и го замонашил. Всъщност това е причината на българския престол след смъртта на Симеон да застане Петър (927-969г.), който е син на Симеон от втория му брак със сестрата на болярина Георги Сурсувул. При управлението на Петър са загубени много от земите, завоювани от Симеон, което идва да покаже, че въпреки успешните Симеонови войни срещу Византия, той не е предприел значими мерки за задържането на завоюваните територии в границите на България. Според историка Петър Мутафчиев една от пичините за загубата на територии е факта, че Симеон не е построил достатъчно крепости, за да запази вече завладените земи.

В общи линии единственото наследство, което остава след смъртта на Симеон, е владетелската титла цар и историческия спомен за величието на България при неговото управление.

Много по-трайни и значими били резултатите, постигнати в областта на културата. Не случайно културният разцвет от този период е наречен от чешкия учен Павел Шафарик “ Златен век”.

Може да се приеме, че предпоставките за “Златния век” са няколко. На първо място това е християнизацията и въвеждането на славянската писменост и литургия. Симбиозата между тези два процеса довела до един от феномените на средновековната европейска цивилизация – старобългарската литература.

Други фактори, които спомогнали за “Златния век”, са влиянието на Византия и образоваността, както и амбицията на българския цар да създаде държава, която да конкурира Византия. В този смисъл трябва да се разглежда дейността на Симеон, който не само подпомага развитието на културните процеси, но и сам е един от творците на старобългарската култура.

Най-голямо значение сред творбите от “Златния век” имат тези произведения на старобългарската литература, които по съдържание са догматични, но същевременно в някои от тях има и светски елементи. На първо място трябва да бъде споменат Климент Охридски. Дейността му за развитието на българската литература през IX в. е от изключително значение.

Вероятно той е роден през трийсетте години на IX в. и умира през 916г. Той е включен скоро след смъртта си в църковния календар, а като един от основните извори е службата за Климент, написана от неговите ученици. Основният извор за Климент Охридски е пространното житие създадено най-вероятно от Теофилакт Охридски в края на XI – началото на XII в. Всъщност изворите не сочат мястото на неговото рождение, както и кръщелното му име, т.к Климент очевидно е духовното му име, прието вероятно в чест на Климент Римски, чиито мощи Константин-Кирил открива в Херсон. Известно е, че около година след като Климент Охридски пристига в Плиска той е изпратен от княз Борис I в областта Кутмичевица в югозападните български земи с център град Девол. Княз Борис I предприема специални мерки, като назначава нов управитер на областта и дарява щедро Климент Охридски с три къщи в Девол и места за почивка (т.е. за построяване на манастири около Охрид). Климент Охридски има правата на учител – длъжност каквато имат още Горазд, Наум и Ангеларий във Велика Моравия, но същевременно той е и свещеник. Известно е , че Клемент Охридски става епископ през 893г. в Дембрица, както и това, че той е развил мащабна книжовна дейност, продължила чак до смъртта му през 916г. Неговите най-известни произведения са свързвани със затвърждаването и популяризирането на християнството. Той пише голям брой поучения, свързани с църковните празници – Поучение за Рождество Христово, Поучение за Благовещение и др, като в книжовната си дейност използва създадената от Кирил глаголица. Пише и множество похвални слова за различни светци, които по-късно стават популярни и в Русия. Така например на неговото произведение “Слово на архангелите михаил и Гавраил” са направени повече от 150 преписа.

Важно място в развитието на старобългарската литература заема и Константин Преславски, който е един от бележитите представители на Преславското книжовно средище. Сведения за неговота съдба се съдържат в една приписка на старобългарския книжовник Тодор Доксов от 907г., от която става ясно, че Константин Преславски е ученик на моравския епископ Методий и с благоволението на княз Симеон той става книжовник. Едно от най-важните негови произведения е “Проглас към евангелието”, което отразява края на IX век – време, в което българската държава се славинизира. Със своето дело той обективно съдейства за утвърждаване делото на Кирил и Методий. Като пример за това е “Азбучна молитва” – едно от връхните достижения на “Златния век” на българската литература. Константин Преславски пише и “Учително евангелие”, както и някои други произведения и преводи.

Друг известен автор, принадлежащ към Симеоновия кръг писатели, е Йоан Екзарх. В предговора на “Шестоднев” той дава сведения за двореца и прави преценка за българския цар. Вероятно той е учил в Цариград, имал е прекрасни познания по гръцки език, философия и граматика. Негови са преводите на “Небеса” и “Шестоднев”. Всъщност произведението “Небеса”, наричано още “Богословие”, написано от Йоан Дамаскин, представлява истинска енциклопедия на видимия и невидимия свят.

Един от известните преславски писатели е Черноризец Храбър, за когото сведенията са твърде оскъдни и се съдържат главно в късния препис на съчинениета “За буквите”. В него той отбелязва три периода в историята на славянската писмена култура : езически – когато славяните си служели с черти и резки, непосредствено след покръстването – когато пишели с гръцки и латински букви и след създаването на сбавянската азбука. Съчинението “За буквите” е получило широко розпространение във всички славянски страни.

Друго значимо име, свързано със “Златния век” на българската литература, е това на Наум. Известно е, че той е роден в Мизия и е бил един от най-приближените ученици на Константин-Кирил и Методий. Наум със съдействието на княз Борис I и на цар Симеон построява манастир край Охридското езеро, като неговата дейност е свързана с организирането на църковния живот. Според някои от изследователите името Черноризец Храбър е псевдоним, зад който се крие Наум Охридски, но тази теория е отхвърлена. Наум създал в Плиска книжовна школа, а по-късно през 893г., когато климент е ръкоположен за епископ, Наум заема учителското му място в Охрид. Наум умира в манастира “Св. Архангел Михаил” край Охридското езеро през 910г. По-късно този манастир е наречен “Св. Наум”.

Говорейки за “Златния век” на българската книжнина, трябва да се спомене и името на българския владетел цар Симеон. Той имал литературни предпочитания към творбите на византийския богослов Йоан Златоуст. Създаден бил сборник от негови слова “Златоструй”, преведени и придружени с предговори от Симеон. По нареждане на българския владетел били съставени и други два сборника с енциклопедично съдържание, известни като “Първи Симеонов сборник” и “ Втори Симеонов сборник”.

Златният век на българската култура се свързва и с провъзгласяването на Велики Преслав за столица на България през 893г. Градът условно бил разделен на две части – Вътрешен и Външен град, като и двата града били укрепени с крепостни стени. Във Вътрешния град по времето на цар Симеон била построена тронна палата, която в архитектурно отношение наподобявала образците на древните елинистическо-римски строежи. В края на IX и началото на X в. построеният от Симеон дворец станал средище на културния живот в България. Около града възникнали много манастири и църкви. Може да се приеме, че по времето на цар Симеон характерна за българската архитектура станала кръстокупулната църква. Особено ценен архитектурен паметник е Кръглата или Златната църква в Преслав, която от вътрешната си страна била украсена с цветни мозайки. От манастирите, които били построени в близост до столицата Преслав, най-известен е този в местността Патлейна.

Изкуството в началото на X в. също преживяло своя разцвет, както се вижда от така наречената преславска рисувана керамика. Тя служела предимно за облицоване и декорация на дворците в Преслав. Украсата била с растителни и геометрични елементи. От това време са и най-известните керамични икони на Св. Богородица Пътеводителка и Св. Теодор Стратилат. Доказателство за развитието на средновековното българско изкуство в края на IX и началото на X в. е и намереното през 1978г. близо до Преслав съкровище, състоящо се от 120 предмета, включващо и златна диадема, която вероятно е царска корона.

По време на управлението на цар Симеон българската държава достигнала голямо политическо и културно величие. Територията на България обхващала п-голямата част от Балканския полуостров. Според известният историк Георги Острогорски, цар Симеон е най-великият владетел в средновековна България, а френският историк Алфред Рамбо го сравнява с Карл Велики. Може да се приеме, че управлението на цар Симеон Велики представлява едно рядко съчетание на политически и културен разцвет. Това е времето, когато България се утвърждава като своеобразен културен център на славянския свят, а средновековната българска литература става модел, по който се развиват другите славянски литератери.




Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница