Задание: Да се проектира технологичен процес за производството на: Вал- н0 98. 02. 601 при годишна програма 10000бр. Обяснителна записка



страница1/8
Дата30.05.2023
Размер2.31 Mb.
#117909
  1   2   3   4   5   6   7   8
технологии на производството
    Навигация на страницата:
  • ВАРНА

ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ВАРНА
____________________________________________________________
КАТЕДРА “ТМММ”

Курсова работа


по Производствени технологии – I част
Разработил: Златина Михова Михова
фак. № 058325
Ръководител: доц. д-р инж. М. Нанков

Проектът е предаден на:................................................


/М. Нанков/


ВАРНА


2006


Задание: Да се проектира технологичен процес за производството на: Вал- Н0 98. 02. 601 при годишна програма 10000бр.
Обяснителна записка:

  1. Функционално предназначение. Технологичен анализ и контрол на конструкцията и възможни подобрения.

Усъвършенстване на конструкцията на изделията:
В Единната система за технологична подготовка на производството (ЕСТПП) на усъвършенстването на конструкцията на изделията на технологичност се отделя специално място, като са включени четири специални стандарта- БДС14.201-76 до БДС14.204-76. Записаните в тях правила следва да се съблюдават на всички етапи на проектирането и изработването на изделията.
Под „технологичност на конструкцията" според БДС14.004-761 се разбира „съвкупност на свойства на кон­струкцията на изделието, осигуряващи възможност за оптимални разходи на труд, средства, материали и време в техническата под­готовка на производството, изработването, експлоатацията и ре­монта в сравнение със съответните показатели на еднотипни кон­струкции изделия със същото предназначение при осигуряване зададените стойности на нивото на качеството и приетите усло­вия на изработването, експлоатацията и ремонта". Към условията за изработване или ремонт на изделието се отнасят типът на про­изводството, неговата специализация и организация, годишната програма и повторяемостта на производството на изделията, а та­ка също и прилаганите технологични процеси.
Технологичността на конструкцията на изделията бива два вида (БДС14.202-762): производствена, проявяваща се в съ­кращаване на разходите от време и средства за конструктивна и технологична подготовка на производството и процесите за изра­ботване, и експлоатационна, проявяваща се в съкращаване на разходите от време и средства за техническо обслужване и ремонт на изделието. Главните фактори, определящи изискванията за технологичност на конструкцията, са видът на изделието, обе­мът и типът на производството. Оценката на технологичността на конструкцията на изделието може да бъде качествена, обобщена въз основа на опита на изпълнителя, и количествена, изразявана с показатели, чиято числена стойност характеризира степента на задоволяване на изискванията за технологичност.
При осигуряването технологичността на конструкцията на изделията поотделно се разглежда технологичността на конструк­цията на сглобяемите единици и на детайлите.
В БДС14.203-761 е дадена система от правила, чрез които се осигурява технологичността на сглобяемите единици в различ­ните стадии на разработване на конструкцията (предварително проучване, проектно задание, идеен проект, работен проект). Об­що за тези правила е, че те предвиждат анализ или пресмятане, чрез които се установява дали се удовлетворяват и в каква сте­пен изискванията за технологичност на конструкцията на сгло­бяемите единици.
Според БДС14.201-76' технологичността на конструкцията на изделието се изразява с показатели, характеризиращи техно­логичната рационалност на конструктивните решения и прием­ствеността на конструкцията или пригодността й за използуване в състава на други изделия.
Технологичната рационалност на конструктивните решения се определя от редица показатели: трудопоглъщаемост при изработ­ване на изделието, специфична материалопоглъщаемост на изде­лието, коефициент на използуване на материала и др. Приемстве­ността на конструкцията се определя от показателите: коефици­ент на стандартизиране конструкцията на изделието, коефициент на унификация на изделието, коефициент на унификация на кон­структивните елементи и коефициент на повторяемост.
Значително място в технологичния анализ на конструкцията заема качествената оценка на технологичността („добро—лошо", „допустимо—недопустимо", „правилно—неправилно"),която трябва да предшества количествената. Като правило качествените оцен­ки се формулират по-трудно, а те са свързани най-пряко с технологичната рационалност на конструктивните решения както като геометрични елементи, така и като качество, зададено с размерите и грапавостта на повърхнините. За точност трябва да се отбележи, че за качествените характеристики са предвидени ко­личествени показатели: коефициент на точност и коефициент на грапавост на повърхнината, но засега техните оптимални стой­ности не са стандартизирани и поради това оценките трябва ос­новно да се дават качествено.
Технологичният анализ на конструкцията на машиностроителните изделия и приемането на решения за нейното усъвършен­стване е един от най-сложните и трудни етапи на конструктивната и технологичната подготовка на производството. В практиката на развойните и производствените звена с усъвършенстването на технологичността на конструкцията се занимават най-добре подготвените и с голям опит конструктори и технолози, които подробно познават състоянието и перспективите за разви­тие на дадено производство.
За да бъдат подпомогнати студентите в работата по анализа на технологичността на конструктивните решения, се дава мате­риал, който следва да се разглежда повече като методично въве­дение в изложените въпроси. Практиката на разработването на курсовия проект по Технология на машиностроенето показва, че особено внимание заслужават въпросите:
-рационалност на конструкцията на сглобяемите единици и конфигурацията на заготовките и детайлите;
-точност на размерите, формите и взаимното разположение та повърхнините на детайлите;
-качество на повърхнините на детайлите.
Рационалност на конструкцията на детайлите:
Детайлите от класа на валовете трябва да имат предвидени центровъчни отвори. По такъв начин се осигуряват условия за точно и по- производително обработване. Стъпалните валове по възможност да се конструират с малки разлики в диаметрите на стъпалата, които да имат еднаква или кратна дължина. С това се осигуряват условия за високопроизводително обработване на многоножови стругове.



  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница