Закон за алтернативна медицина



страница1/3
Дата11.03.2018
Размер465.22 Kb.
#61719
ТипЗакон
  1   2   3
25 февруари 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Лечители искат закон за алтернативна медицина
Сдружението за алтернативна меди­цина и лечителката Зофия Шчербак настояват да се регламентира чрез закон дейността по алтернативна меди­цина. Те са изгот­вили предложение за изменение и до­пълнение на Зако­на за здравето, ко­ето са внесли в Министерството на здравеопазването. Шчербак посочи, че в момента е забранено на хора без медицинско обра­зование да упраж­няват лечебна дей­ност.

Според нея ал­тернативното лече­ние може да бъде в голяма помощ на класическата ме­дицина и двете трябва да работят заедно. По думите й с промените в закона ще се разг­раничат и истинс­ките от измамните лечители.




Бобовдолци: He сме втора ръка хора
С транспарант с надписи "Властта не значи да се разпореждаш с човешки съдби", "Ние не сме втора ръка лекари и граждани", "Спрете кървенето на малките болници" над 300 души се събраха в двора на бобовдолската болница на протестен митинг срещу евентуалното й закриване.

Протестиращи държаха листове, на които бяха изписани пет от най-големите трудови злополуки в миньорската община през близките години. Те са с няколко смъртни случая и множество ранени работници. Именно болницата, създадена през 1965 г., е поела и продължава да поема пострадалите.

Лечебното заведение има 746 556 лв. стари задължения, а за т.г. е сключила договор с касата само за 22 клинични пътеки.

На протестния митинг депутатът от Коалиция за България Мая Манолова заяви, че водената политика в здравеопазването е престъпна, защото разделя хората на такива, които имат бърз достъп до качествена болнична помощ, и хора от малките населени места, където болниците са обречени на затваряне и на фалит.

Протестиращите приеха декларация до Бойко Борисов, в която са поставени 10 искания от инициативния комитет. Сред тях са промени в законодателството, които да поставят всички лечебни заведения в среда на честна конкуренция, незабавно премахване на изискването за двама специалисти и на делегираните бюджети, ново предо-говаряне с РЗОК. Хората в Бобов дол са категорични, че болницата им трябва да е със статут на защитено лечебно заведение.

"Не е ясно какъв ще бъде начинът на преобразуване на общинските болници. В рисковия район, в който живеем, и при застаряващото ни население, което не може да си позволи лечение в по-голям град, изискванията на МЗ ми звучат абсурдно", коментира Грети Алексова, кмет на община Бобов дол. Според нея спешният кабинет в никакъв случай не може да поеме изцяло пациентите на болницата. Алексова поясни, че бобовдолската община е готова да изпълни изискванията лечебното заведение да стане хоспис или болница за долекуване, но обещаните от МЗ правила още не са разписани и не е ясно кой ще финансира тези звена.


ГМО се продавали свободно
Десетки храни с генномодифицирани организми се продават от години на българския пазар. ГМО се съдържа в някои марки соеви и царевични продукти, кюфтета, салами, снаксове и корнфлейкс. Това обявиха в парламента от Синята коалиция и разпространиха изследване на МЗ върху генномодифицирани храни за периода 2004 - 2009 г, което обаче не е било оповестено досега.

Сините настояват в детските храни да бъде забранено използването на генни мутанти, а храни с ГМО да не се продават в близост до училища и детски заведения.

"МЗ не изпълнява своите задължения по Закона за храните. В него изрично е записано, че ведомството поддържа на своя сайт списък на всички разрешени за употреба и разпространени в търговската мрежа храни, съдържащи ГМО", 'заяви Ваньо Шарков. Той настоява министърът на здравеопазването и нервите предшественици по най-бързия начин да отговорят защо тази информация липсва.

Според нормативната база на етикетиране подлежат продуктите, в които има ГМО над 0,9%. Това се посочва в съобщение от пресцентъра на МЗ в отговор на изявленията на Синята коалиция. От 2004 г. до края на 2008 г. са проверени 1128 проби. В 75 от тях е установено, че има съдържание на ГМО над 0.9%.




Гладък силикон
Когато за пръв път преди 15-16 години прекрачих прага на кабинета на доктор Христов от клиниката по пластично-възстановителна хирургия в Александровската болница, все още живеех с мисълта, че моят проблем е много голям. За мен той, разбира се, беше такъв. Там обаче се натъкнах на различни случаи, които предизвикаха още по-голяма горчилка у мен. Държавната клиника не

бе пълна единствено с жени и мъже, които искат да се разкрасят, а имаше много хора, претърпели различни инциденти, оставили ужасни рани върху лицата или телата им. И върху душите също. Там може да се видят деца, родени с повече или по-малко от нормания брой пръсти на ръцете и краката, белези от кръвосмешение или наследствени болести, които, ако не бъдат поправени хирургически, биха превърнали живота им в ад. Защо обаче пиша тези думи?

В последните няколко дни у нас се мъчи да се роди дискусия по темата: "за" или "против" силикона, и въобще - "за" или "против" пластичната хирургия. На преден план се изнасят случаи на лекарски грешки, на недотам успешни резултати от

хирургически намеси и въобще некадърност от страна на доктори. Този проблем е въпрос основно на можене, лекарска етика, законодателство и контрол. Подобни лоши примери не липсват по света. Не ме разбирайте погрешно. Нямам нищо против, когато пластичната хирургия просперира от човешката суета и непреходното желание да бъдем по-красиви...

Години наред обществото ни, с участието на медиите, налагаше женски образ, който се характеризира със силиконова прекаленост и е ачик-ачик реклама на пластичната индустрия. Образите, които греят от екрана и рекламите, са създадени с презумпцията от тях да се печелят пари. Това не е тайна за никого. Няма нищо лошо, ще кажат ня-

кои. Големият въпрос обаче е на какво възпитахме децата си за последните 20 години. Момичета вече искат като подарък за абитуриентския бал силиконови гърди, а клетите им родители, ако не могат да си позволят инвестицията, се чувстват виновни. Иначе част от тези красавици не могат да си напишат името, без да направят грешка. Истинският проблем е, че през последните години неграмотността продължава да се увеличава главоломно. Това всъщност е голямата тема.

И както е тръгнало, ако обществото ни не се наеме да възпита истински ценности в новите поколения, има опасност мозъците им един ден да станат съвършено полирани - като гладък силикон.


Ваксината срещу свински грип ни пази и другата зима
Зараза по козите, нападнала Холандия, може да застигне и българите
Диана Тенчева

Ваксината срещу свински грип пристигна у нас. От 2 дни тя е в складовете на Министерството на здравеопазването и вече се разпраща на РИОКОЗ (бивши ХЕИ) в страната, съобщи вчера д-р Ангел Кунчев, главен държавен епидемиолог.

Именно в санитарните инспекции ще се извършват имунизациите (а в София и в някои ДКЦ-та - бившите поликлиники). Ако днес се ваксинирате срещу H1N1, ще си осигурите защита срещу него и през следващата зима, защото той ще бъде от основните циркулиращи вируси, обясни д-р Кунчев.

Ваксината е абсолютно безплатна. Тя е от 2 дози (държавата е платила по 20 лв. за всяка) и е препоръчителна за хората с хронични заболявания и имунен дефицит, за децата над 6 месеца, бременните и лекарите.

Ще може да се ваксинира и всеки, който сметне, че е в риск. Официалният брой на починалите от H1N1 у нас е 40 (толкова са били изследвани), но се предполага, че са повече. От издъхналите 15 са били с хронични заболявания, 5 са били доста пълни хора (а те са рискова група), както и 4 бременни.

“Теоретично съществува опасност и у нас да дойде развихрилата се в Холандия епидемия от ку-треска с причинител коксиела бърнети. Болните там са над 2000 души”, каза д-р Кунчев. Микробът се отделя от плацентата на раждащи кози и като го духне вятърът, лесно се разпространява. У нас в най-голям риск са хората, които отглеждат кози. “Особено ако не почистват оборите и вдишват коксиела бърнети”, обясни Кунчев.

Преди няколко години епидемия от ку-треска имаше в Ботевград и Етрополе.


Коментар

Трябва да се учим от най-добрите
Холандия е моделът за пенсиите и здравето
Георги Ангелов,

старши икономист в институт Отворено общество

В България всичко европейско се приема добре и позитивно. Но като се замислим, няма такова нещо като „европейски" модел. В Европейския съюз има 27 страни членки, много различни една от друга във всяко едно отношение. Някои страни са големи, известни и „западни" - отдавна членове в ЕС. Но това не означава, че те се справят добре във всяка една област. Има области, в които дори една голяма западна страна може да не се справя много добре. Би било неразумно точно от тази страна да вземаме опит за областта, в която тя не се справя добре. Затова, ако харесваме „европейския" опит, трябва да отидем една стъпка по-напред - да се задълбочим и да видим кой точно европейски модел е добър, в коя европейска страна са най-добрите практики, с най-добрите резултати. Това не е лесно, но ако не направим тази стъпка и приемаме вместо това, че всичко „европейско" е добро - тогава действаме на сляпо и вероятно няма да постигнем добри резултати. Ето два примера.

Да вземем здравеопазването - система, по която в българското общество има тотален консенсус, че са необходими реформи, и то радикални реформи (според скорошно изследване на Алфа рисърч само 10% от българите смятат, че няма нужда от реформи в здравеопазването). Как да изберем добрия европейски модел, който да следваме?

Всъщност не е толкова трудно.

Вземаме европейската класация за качеството на здравеопазването (Euro Health Consumer Index) и виждаме, че на първо място в нея е Холандия. Ето го най-добрия европейски модел на здравеопазване. Той се състои от много интересен микс -там всичко е частно и конкурентно, от болници до здравни фондове, като държавата е само регулатор. Доброто представяне на Холандия е показателно за това, че конкуренцията може да се впрегне в

осигуряването на здравни услуги и по този начин пазарните стимули да бъдат използвани, за да се постигне качествено здравеопазване.



Да вземем пенсионната система, която също е на дневен ред за реформи. Взимаме индекс за пенсионната система (Mercer Global Pension Index) и виж­даме - за наше най-голямо учудване, че отново Холандия е номер едно. Тези холандци, изглежда, неслучайно са толкова богати, явно правят нещата като хората! Какво е особеното в холандската пенсионна система? Пенсионните фондове в тази страна имат натрупани над половин трилион евро активи. От тези средства се изплащат пенсиите. Това е система, която осигурява стабилност и сигурност - пенсиите не зависят от решения на политици и от възможностите на държавния бюджет.


Пети сме по застаряване в света

24 на сто от българите са над 60 години
България се нареди сред петте държави с най-застаряващо население в света. Данните са от последния доклад на Катедрата по социални и икономически въпроси към Организацията на обединените нации (ООН). Той е посветен на застаряването на световното население и предизвикателствата, пред които ще се изправят големи части от света заради протичащите промени в демографската структура. Според изследването старостта е в настъпление навсякъде по света. Така до 2050 г. 2 милиарда души ще са на повече от 60 години, което се равнява на 22 процента от световното население. От доклада става ясно, че през 2009 г. 24,2 на сто от населението на страната е на възраст над 60 години и България се нарежда на пето място в света по този показател. Единствено Япония, Италия, Германия и Швеция ни изпреварват с по-голям дял възрастни, който възлиза съответно на 29,7%, 26,4%, 25,7% и 24,7 на сто. През 2007 г. България застана на седмото място в класацията. СРЕДНАТА ВЪЗРАСТ НА БЪЛГАРСКОТО НАСЕЛЕНИЕ СЕ УВЕЛИЧАВА ДО 41,5 ГОДИНИ през 2009 година. Това нарежда страната ни на седмо място в света след Япония, Германия, Италия, Финландия, Нормандските острови и Швейцария. В новия си доклад ООН предупреждава, че тази степен на застаряване е без паралел в човешката история. Обезпокояваща е и една нова тенденция: паралелно с бързо растящия брой на възрастните намалява броят на децата под 15 години, както и броят на хората в трудоспособна възраст (15-59 години). Главната причина за тези процеси е спадът в раждаемостта, който се е превърнал в универсален проблем. Страните с най-малък дял на възрастни над 60 години от цялото население са Катар и Обединените арабски емирства, където той възлиза на по-малко от 2%. Сред най-младите нации се нареждат Нигер и Уганда, където средната възраст е между 15 и 16 години. Докладът на ООН предрича, че броят на възрастното население над 60 години по целия свят ще надмине този на децата през 2045 г. Това ще доведе до т. нар. демографска зима. ООН прогнозира, че общо 22 на сто от световното население ще бъде на възраст над 60 години през 2050 г. За сравнение през 2009 г. делът е 11%, а през 1950 г. съотношението е било едва 8 на сто.
Жените живеят по-дълго

Според изследване на ЕК по-възрастните хора са относително по-бедни, което важи в по-голяма степен за жените. Дамите имат традиционно по-голяма средна продължителност на живота, така че те преобладават сред населението след 65-годишна възраст. Следователно има опасност от увеличаване на трансферите за бедни и намаляване на спестяванията в икономиката. Нараства и броят на хората над 80-годишна възраст. В момента броят им расте с по 4% на година, като тенденцията е към покачване. Между развиващите се и развитите държави все още има големи разлики, но според демографите до средата на XXI век развиващият се свят ще бъде също толкова застарял, колкото са развитите страни в момента. Като решение на демографския проблем често се споменава необходимостта от провеждане на проимиграционна политика Целта е чрез данъците, които плащат внесените от чужбина работници, да се подпомогне фискалната система в страната.




Прокуратурата затрупана със сигнали за

Нагласени търгове с лекарства
С. Ангелова

Търговете на здравното министерство печелят по-скъпи лекарства въпреки изискванията за класиране с най-ниска цена. Конкретни случаи за подобни нарушения са подали в прокуратурата от „Търговска лига". От столичното следствие потвърдиха, че за подобни случаи вече са разпитвани много хора, но отказаха коментар. Според Тони Веков, един от шефовете на фирмата, конкретните сигнали с подобни нарушения са подадени в прокуратурата още през лятото на миналата година. Става дума за оригинални лекарства, които са още под патент и поради това нямат и конкуренция. Единственият начин да се свали стойността им е чрез т.нар. референтни цени от 8 европейски държави. Но въпреки че кандидатстват с по-високи цени, те все пак печелят търговете, твърди Веков. Според него други фирми пък се допускат до търга, въпреки, че не отговарят на условията. Например участват продукти, които не са кандидатствали изобщо пред позитивна комисия и нямат регистрирана цена. Просто не са преминали процедурата, твърди Веков. Здравното министерство не спазва собствената си нормативна база, твърди шефът на фирмата, която миналата година официално връчи на еврокомисар Жак Баро писмо за корупция в здравното министерство. Пред в. „"Интернешънъл хералд трибюн" пък обвини зам. здравен министър от тройната коалиция, че си поискал по 2,8 млн. евро месечен подкуп. От неправителствения Център за защита правата в здравеопазването също са подали два сигнала до прокуратурата за очевидни нарушения на процедурите в т. нар. обществени поръчки. На една и съща цена министерството е закупило оригиналното лекарство доцетаксел и генерика, произведен от съпруга на ексминистър Долорес Арсенова - доцетакс. Другото нарушение според ЦЗПЗ е, че нито един диспансер в страната не е поръчал определено лекарство срещу рак, но въпреки това министерството го закупува и им го разпределя. Според Теодора Захариева разследването е връщано два пъти за допълнителни данни. Нейният колега Асен Георгиев твърди, че големи количества от непоисканите препарати се складират по болниците. Проверка на Сметната палата показва, че действително са поръчани много повече от необходимите лекарства. Тя обаче си обяснява това с недобра координация в министерството. Дори проверка, поръчана от министър Евгени Желев, открила подобни ненужни запаси. Обичайна практика е в началото на годината да се подписват договори, още преди да е проведен търгът. Въпреки това започват незабавните доставки. Обикновено фирмите се нуждаят от месец и половина, за да приготвят исканото количество. При нас обаче те изведнъж се оказват със запаси за по 30 млн. лв. Кой би произвел толкова много продукция, ако не е предварително сигурен, че ще спечели търга, питат от неправителствената организация. Неясно защо информацията за необходимите количества през изминали години не може да се проследи. Според Асен Георгиев другото обичайно нарушение е да се правят много тръжни процедури вместо една. Дори в своя доклад от 2007 г. Сметната палата говори за значително влошаване при провеждане на обществените поръчки.


Здравето живее в Родопите
Д-р Тотко Найденов, председател на клуб "Родопско здраве"

- Д-р Найденов, защо решихте да създадете клуб "Родопско здраве"?

- Бих искал повече българи да де докоснат до красотата и мъдростта на Родопите. Идеята ми хрумна през лятото на миналата година. Случи се да прекарам повече време в Родопите и си дадох сметка, че в тази благословена земя живеят най-много столетници. В същото време има най-малко хора с хипертония, сърдечно-съдови заболявания, диабет, остеопороза, рак.

- Каква е тайната?

- Просто е. Родопските жени, като родят, кърмят по 8-10 месеца. Пият чисто мляко от крави, които пасат на 1200 м височина, което значи, че е нискомаслено. Като се закваси пък, е най-богато на бацилус булгарикус - важен фактор за дълголетието и профилактика на рак на дебелото черво. Родопчаните не пържат, а пекат и варят. Правят агнешки шишчета на скара, вкусен качамак, пататник, млин с праз, картофи на камък. Към тези вкусотии може да се прибави и червено вино, което има доказан антиоксидантен ефект. Освен това родопчаните много се движат - щат-не щат, упражняват нископланински туризъм. В земята на Орфей имат много висок дух. Повикали слънцето в душата си. Няма начин да видиш родопчанин и да не те поздрави, ако си гладен - да не те нагости. В този край няма депресирани хора.

- Да не забравяме и чистия въздух...

- Въздухът там е богат на отрицателни йони, които подобряват метаболизма, разширяват коронарните съдове и артерии, а това предпазва от сърдечни и мозъчни заболявания.

- Май сте влюбен в Родопите?

- Тамошните села са уникални. В тях неведнъж съм виждал котка да се крие под корема на куче, като завали дъжд. Ето защо ние си поставяме за задача да развиваме родопския туризъм. Всеки ще може да се зареди за месеци напред, като прекара няколко дни в Родопите. Хората предлагат квартири срещу 10-12 лв. Надяваме се в бъдеще да бъде приета и клинична пътека за рехабилитация на хора, претърпели онкологична операция, при кинезитерапевти и специалисти в планината. Всеки месец пък клуб "Родопско здраве" ще кани лектори по различни здравни теми. Гостите ще се просвещават, докато хапват родопски гозби.

Румяна Милева


Ако веригите изчезнат, ще останем без лекарства
Фиксирани цени? Хапчетата скачат с 25%!
Денонощни аптеки във Варна ще има, обещава Веселин Марешки
Аптеки да отварят само магистър-фармацевтите. И всеки собственик да има право само една аптека и 3 филиала към нея. Това искат от Българския фармацевтичен съюз (БФС). И настояват за промени в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина. От Съюза на фармацевтите предлагат още лекарствата с рецепта да се продават на фиксирани цени. Ще спечелят ли пациентите от раздробяването на пазара? И по-скъпо ли ще плащаме за лекарства при фиксирани цени на медикаментите? Това попитахме Веселин Марешки - собственика на най-голямата верига аптеки в България със 110 обекта в цялата страна.

- Г-н Марешки, как приемате предложението на БФС само магистър-фармацевти да имат право да отварят аптеки?

- Конституционният съд обяви миналата година искането "един фармацевт - една аптека" за противоконституционно. Новото предложение на БФС - "един магистър-фармацевт - 4 аптеки" - не е по-добро. И доказва, че законът трябва да остане същият. Защото в първата може да работи магистър-фармацевт, но във втората, третата и четвъртата този, който продава лекарства, е толкова магистър-фармацевт, колкото съм и аз. Според мен за всяка следваща аптека собственикът трябва да си наеме магистър-фармацевти, което правя и аз. Промените са излишни. Дори изниква парадокс - с предложенията си всъщност фармацевтите доказват, че промени в закона не се налагат. Иначе категорично не подкрепям идеята само магистри да имат право да са собственици на аптеки. Какво правим, когато нито един фармацевт не прояви желание да отвори такава? И в момента има много специалисти, които не искат да имат свои аптеки. Ако те станат още повече, България може да се окаже и без лекарства -защото никой друг няма право да отваря аптеки.

- Това опит за раздробяване на пазара ли е?

- Да. Въпреки че практиката показва, че от трима пациенти двама се обслужват във веригите от аптеки. Хората са избрали своя доставчик на лекарства. А депутатите, като избрани от народа и негови представители, трябва да изберат - да направят промени в закона, които да обслужват интересите на шепа фармацевти или да застанат на страната на българите. Толкова години са устоявали на натиска. И мисля, че и сега няма да се поддадат на исканията на 100, 200 или максимум 300 фармацевти, защото не е морално. Трябва да кажа, че в много градове например ние сме единствената аптека, която изпълнява рецепти за инсулин. При колегите, където собственици са магистър-фармацевти, не ги продават, защото им е неизгодно. Значи ние, "неморалните", изпълняваме тази губеща функция. Защото се дават някакви отстъпки, но държавата ги плаща по-късно. В нашите аптеки затваряме пари, работата по всяка рецепта отнема време, но не се отказваме. Сигурен съм, че ако законодателят приеме тази промяна, магистър-фармацевтите като собственици на аптеки веднага ще скочат и ще искат 20-25% върху инсулините отгоре. Нека да сметнем за какви пари става въпрос тогава. А накрая да попитам - защо всеки може да бъде собственик на болница, на АГ клиника, на ДКЦ, а на аптека да не може?! Щом инвестира и е добър мениджър, назначава професионалисти, гарантира добри цени, високо качество на обслужването, максимално зареждане с всички лекарства. Ние имаме над 100 аптеки и в тях работят повече от 200 магистър-фармацевти. А тези, които не искат да отворят своя аптека и не искат да работят в други аптеки със собственици магистър-фармацевти, какъв шанс имат? Голям е проблемът и с помощник-фармацевтите. Вършат 90 на сто от работата в аптеката. Държавата или трябва да узакони това, което и без това правят, или да им даде право и възможност да доучат и да станат магистър-фармацевти.

- Съюзът на фармацевтите настоява и за фиксирани цени за лекарствата с рецепти, което разбуни духовете. Как ще се отрази това на пациентите?

- Навсякъде пазарът определя цените. Фиксираните цени означават държавно регулиран картел. Ако тази промяна влезе в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, то само в аптеките "Марешки" ще вземем 5 млн. лева на месец повече от нашите клиенти в условията на криза. В момента правим 20 млн. лева оборот на месец и работим с 20-25% по-ниска надценка. Фиксирането на цените ще вдигне цените на лекарствата средно с 25%. С изравняването на цените пациентите ще купуват по-скъпи лекарства.

Фармацевтите винаги са били глезените деца в България, винаги са искали да бъдат изключение. Ето например във Варна отказват да има денонощни аптеки, защото, според общинската наредба, трябва да платят 250 лева на година, или по 20 лева на месец. Необходимо е да се направи обследване като на всички останали търговски обекти дали не се пречи на гражданите в района. Те проглушиха ушите на всички, извиват ръцете на кмета и председателя на общинския съвет да не плащат. Представяте ли си и магазините за хранителни стоки, които работят денонощно, да скочат срещу наредбата?! Ако фармацевтите във Варна отказват денонощни аптеки, ние пък ще направим.



Кръстина Маринова


Лекарства изместиха традиционните наркотици
Онлайн аптеки заобикалят правилата за търговия с успокоителни и антидепресанти
6.2 млн. души само в САЩ са пристрастени към медикаменти
Лекарства с успокояващи, приспивателни или антидепресантни свойства се взимат все по-често и това ги прави вторият най-употребяван наркотик след канабиса в световен мащаб. Това е едно от заключенията в публикувания вчера доклад за 2009 г. на Международното бюро по контрол на наркотиците към ООН. Според него все повече хора посягат към медикаменти, все по-разнообразни стават схемите, по които се снабдяват с тях без рецепта.

Смъртта на певеца Майкъл Джексън миналото лято илюстрира до какво може да доведе злоупотребата с лекарства и насочи общественото внимание към проблема, коментираха вчера авторите на доклада. Те посочват, че Джексън е един от хилядите подобни случаи на година. Този род пристрастяване, най-вече в Европа и Северна Америка, е толкова масово, че превишава употребата на кокаин, хероин и екстази, взети заедно.

Само в САЩ зависимите от успокоителни, приспивателни и антидепресанти са 6.2 млн. души. В Европа проблемът е най-сериозен във Великобритания и Ирландия. От международното бюро отчитат, че по-често злоупотребяват по-възрастните, жените и разведените. Проблем с успокоителните има и в Ирак, където употребата на диазепам се е увеличила драстично.

Една от причините за разрастването на проблема е търговията с лекарства по интернет, се казва в доклада. Онлайн аптеки често се добират до конфискувани партиди или се снабдяват от страни със занижен контрол, след което изпращат медикаментите в страни, където има по-строг контрол над аптечната мрежа. Най-големият износител на успокоителни в последната година се очертава Индия. Пратки от азиатската страна пътуват редовно към Европа, САЩ и Австралия, като в някои от тях биват прихващани и традиционни наркотици като хероин и морфин




Цената на хероина пада, търсенето на кокаин се увеличава
От Мила Попова

И 2009 г. не можа да стане годината, в която светът или дори само развитите държави са успели да се справят с широката употреба, разпространение и трафик на наркотици.Дори напротив - зависимостите в някои държави се задълбочиха, а в трафика се появиха нови тенденции. Това сочи докладът на Международното бюро по контрол на наркотиците към ООН, който беше публикуван вчера.

Само в Китай регистрираните като наркомани и следените от здравната и правосъдната система хора са над 1 млн. Все повече хора от държавите в Средна Азия и Пакистан се пристрастяват към хероина, тъй като каналите от Афганистан минават именно оттам. Най-тежко е положението в Таджикистан и Узбекистан.

Русия остава един от най-големите пазари на наркотици в света, а дори САЩ не са отбелязали особени успехи в борбата срещу дрогата. Най-много хероиново зависими на глава на населението пък има в Иран въпреки изключително строгите наказания срещу наркомани и дилъри, които съществуват в ислямската република. Там с тежка зависимост са над 2 млн. човека, а много други употребяват марихуана или други наркотици.

Единственото относително позитивно развитие е това, че в Афганистан се произвежда по-малко опиум. Причината е, че има повече предлагане отколкото търсене и голяма част от продукцията дори залежава. Това сваля цените на опиума, докато в същото време цените на земеделската продукция се покачват, което пък кара все повече хора да се пренасочват и да се отказват от отглеждането на опиум.

Според доклада приходите от опиум през 2009 г. са били 438 млн. долара - с близо 300 млн. долара по-малко от 2008 г. Броят на хората, занимаващи се с производството, е паднал от 2.4. млн. на 1.6 млн. души. Ситуацията обаче е нож с две остриета, тъй като някои от "фермерите" освобождават полетата си, за да отглеждат канабис, който намира по-лесно пазар. Също така цената на хероина в световен мащаб пада, което пък предизвиква повече зависимост в други части на света.

Марихуана се внася най-много в Европа, а се отглежда най-много в САЩ, сочи още докладът на ООН. Според данните в Щатите се гледа повече канабис, отколкото в целия свят, взет заедно, а според документа почти навсякъде по света - Латинска Америка, по-голяма част от Азия и части от Европа, се сади канабис.

Изключение правят Близкият изток и Западна Европа, макар че в Германия през последната година са засичани все повече инсталации в домашни условия. Албания, България и Сърбия пък са трите държави, които се очертават като основни производители на марихуана в Европа.

Като цяло употребата на наркотици в Европа изглежда постоянна, тоест няма нито резки скокове или спадове в злоупотребата с даден наркотик. Най-много, както в цял свят, се пуши марихуана, докато употребата на хероин, кокаин и синтетични наркотици е постоянна и умерена и не може да се говори за епидемиологична злоупотреба. В Източна Европа се взимат повече синтетични наркотици, отколкото в Западна, докато кокаинът е по-популярен в Испания, Франция и Великобритания.

Най-новата мода за трафик на кокаин е той да бъде транспортиран до Европа в бутилки вино от Южна Америка. Авторите на доклада посочват, че са били заловени много пратки с бутилки вино, най-голямата на пристанище в Словения, в които има разтворен кокаин, който после подлежи на възстановяване в прахообразна форма. Новост е и използването на балканските коридори за трафик на кокаин. Досега те са били използвани предимно за хероин.

В Източна Европа като цяло се доставя повече кокаин отпреди. Другата новост от миналата година, свързана с тази дрога, е, че е започнала да се употребява и в Близкия изток, където доскоро бяха "модерни" само синтетичните наркотици. Амфетамините и екстазито, произведени в Европа, включително и в България, остават все така търсени в арабските страни, а най-много дрога е прихваната от Саудитска Арабия.

Забелязва се и ръст на някои медикаменти, наричани дрога за изнасилване, сочи още докладът. Такива са "конската упойка" кетамин и гама-бутиролактонът, които блокират централната нервна система, въздействието им е кратко и след приемането им човек става напълно безразличен към заобикалящото го. Много са търсени в Китай и Япония, но и двете вещества не са в забранения списък на ООН.

Според авторите на изследването на този феномен не се обръща достатъчно внимание, както, когато преди време с международно сътрудничество е било намалено драстично разпространението на класическата дрога за изнасилване рохинол.
Основните тенденции

- Американците, британците и ирландците взимат най-много успокоителни, приспивателни и антидепресанти

- Индия изнася най-много забранени лекарства през интернет аптеки

- Иракчаните злоупотребяват с диазепам

- В САЩ се отглежда канабис повече от целия свят, взет заедно, в Европа - най-малко

- Производството на хероин в Афганистан спада

- Най-много хероиново зависими на глава на населението има в Иран

- Каптагонът и амфетамините остават голям проблем за Близкия изток, там нараства и потреблението на кокаин




България е основен износител на каптагон за Близкия изток
България е основен износител на истински и фалшив каптагон за Близкия изток, сочи докладът. Подобни бяха и заключенията на друга агенция на ООН миналото лято. Каптагoнът започва да се разработва в България и да се изнася за арабските държави още през 80-те години на миналия век и тази практика не се прекратява дори и след като лекарството, тогава заместител на амфетамините, бива обявено за незаконен наркотик.

В момента се произвежда както истински каптагон, така и по-лесните за правене амфетамини и други синтетични стимуланти, които обаче се оформят в каптагонови таблетки и затова се наричат фалшив каптагон. Според доклада фалшиви таблетки каптагон от България и от Турция могат да бъдат открити в целия Близък изток и са много популярни сред младежите там. През 2007 г. заловеният само в Саудитска Арабия каптагон е 14 тона, пише в документа. България също така е транзитна страна за други синтетични наркотици, произведени в Чехия и Словакия.

Докладът също така посочва, че България е една от малкото страни в Европа, заедно със Сърбия и Албания, където се отглежда масово канабис. В същото време българите са сред европейците, които най-малко пушат марихуана заедно с малтийците, гърците и шведите. Нейни любители са най-вече испанците, чехите и французите. Българите обаче, и то от всички възрасти, най-често сред европейците употребяват екстази. Техни конкуренти са само балтийците, словаците и британците.


България се запаси с излишни грипни ваксини
От Лора Филева

От 1 март започва безплатната имунизация срещу т.нар. свински грип, съобщи главният здравен инспектор Тенчо Тенев. Здравното министерство купи 80 хил. дози, които ще стигнат за 40 хил. души от рисковите групи - бебета, хора с хронични заболявания, бременни жени, лекари. Проблемът е, че в България премина опасността от нова епидемия, а лекарствата пристигнаха четири месеца след пика й.

Забавянето на доставките шефът на отдел "Надзор на заразните болести" в министерството Ангел Кунчев обясни със сложната процедура по избора на дистрибутор.

Ваксините са на американската компания "Бакстер", която единствена се е явила на обществената поръчка, обясни Кунчев. Първоначално България възнамеряваше да купи 360 хил. дози и да ги поръча заедно с още четири държави от ЕС, за да излязат по-евтино, но се отказа, тъй като имаше много процедурни проблеми. Цената на една от доставените сега дози е 22 лв., но трябва да се направят две имунизации, което здравното министерство искаше да избегне.

Поръчката все пак е направена, защото през февруари се очакваше втора вълна на епидемията, обясниха от ведомството. В същото време западноевропейските страни масово се отказаха от поръчаните ваксини срещу свински грип, защото излязоха по-скъпи и неефективни от първоначално обявените параметри.

"Сега е подходящото време за имунизация, защото е преди началото на новия грипен сезон. Имунитетът ще пази и следващата зима", твърди Тенев. Епидемиолозите признаха, че в момента ситуацията в България е спокойна и не се очаква рязък скок на болните.

В същото време Световната здравна организация обяви, че пандемията от вируса H1N1 е доста по-лека от подобни зарази през XX век. Пандемията доведе до надпревара за произвеждане на ваксини срещу новия грип, които обаче могат да се окажат излишни през следващия сезон, когато ще се наложи да бъдат произведени нови лекарства срещу новите вируси, които ще се появят.


Редакционен: След грип – ваксина
Три месеца след отмяната на епидемията от грипния вирус A (H1N1) у нас започва безплатна имунизация срещу него. От началото на март всички рискови групи (бебетата с тежки заболявания, бременните и медицинският персонал) ще бъдат ваксинирани с по две дози срещу известното като свински грип заболяване, като стойността на всяка ваксина е 22 лв., според информацията от здравното министерство.

Миналата година ведомството обяви, че ще бъдат доставени 360 хил. дози и че ще ги поръча заедно с още четири държави от ЕС, за да излязат по-евтино. Впоследствие вариантът отпадна заради множество процедурни проблеми. С времето и свинският грип започна да отшумява и други страни от Евросъюза масово започнаха да се отказват от уговорените доставки - защото ваксините излязоха по-скъпи и неефективни от първоначално обявените параметри. Само Франция например спести по този начин 350 млн. евро и вероятно им е намерила по-рационално предназначение.

България обаче си направи поръчката, макар и по-скромна - 80 хил. дози за 1.75 млн. лв., в очакване на "втора вълна от епидемията през февруари" , както обясниха от министерството. Е, вълна няма и епидемиолозите отдавна признаха, че не очакват такава. Но пък според шефа на отдел "Надзор на заразните болести" сега било "подходящото време за имунизация". Нещо като след дъжд - качулка, и след грип - ваксина...

Не че това е голяма драма - такава е липсата на жизненоважни лекарства в детските онкологични отделения например. А тя и десетките й подобни почти винаги произтичат от отговора на въпроса "как", а не "колко" пари се харчат.





Наглите” за лекарствата - след обиските през 2009 г.
Предстоящите акции срещу фармацевтични фирми, за които предупреди преди ден премиерът Бойко Борисов, са свързани с обиските в домовете на бивши здравни шефове през ноември м.г., твърдят запознати.

Тогава бяха претърсени 11 адреса на бивши служители в здравното министерство, НЗОК и агенцията по лекарствата. Акцията бе заради водено в Софийската градска прокуратура досъдебно производство за нарушения в трите институции.

Някои от служителите са били на високи постове. От домовете им били иззети компютри и документи за разрешителни за употреба, ценообразуването, договарянето и отпускането на лекарства.

В началото на годината пък от "Търговска лига" обвиниха в корупция бившия зам. здравен министър и шеф на УС на НЗОК Емил Райнов. Тогава той поиска ДАНС да провери твърденията срещу него, а след това напусна и поста си в касата.

Разследването тече с пълна сила, но е обвито в тайна - засега не е оповестявана никаква информация.

За дистрибуторите на лекарства пък здравното министерство е изпратило писмо в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) преди месец. Вече имало предварителна проверка, но още не е образувано производство.

През последните години ведомството на Петко Николов проучи няколко пъти пазара на лекарства. През февруари 2007 г. стартира проверка за споразуменията, които дистрибуторът "Хигия" сключва с аптеки. Причината бяха еднотипни договори с търговци. Разследването приключи със заключение, че няма нарушения, тъй като аптеките са били свободни да определят свои цени. От анализ през 2006 г. на КЗК пък стана ясно, че големите дистрибутори на лекарства са 6 и владеят 73% от пазара. (24часа)


Защитена болница = опасност за здравето
С д-р Петър Москов разговаря Калина Влайкова
- Г-н Москов, европейско ли е отстъплението от забраната за пушене на обществени места?

- Всеки разбира сам за себе си кое е европейско. Аз твърдя, че ограничаването на индивидуалната ми свобода не е най-европейският акт. Абсолютно съм съгласен, доколкото съм пушач, че бих бил по-голяма тежест за системата на здравеопазване и на тази база би трябвало да плащам по-сериозни здравни вноски. Съгласен съм, че заведенията, в които отивам и искам да пуша, трябва да плащат по-високи данъци, защото толерират порок. Съответно съм съгласен моята консумация там да бъде по-скъпа.

Трябва да има места, в които всеки да се чувства добре и да не пречи на другия. Но всичко това може да бъде направено по добър и цивилизован начин. Останалото е фалшив подход към реалността. Ако търсиш забрана, забрани производството на това толкова вредно нещо. Нека за цигарите нсе влиза в затвора, както е с наркотиците.

- Но не е ли това двоен стандарт - грижата за здравето на хората спря до скока на цигарения акциз?

- Повтарям - да, това е вреден порок. Затова той трябва да бъде обложен с акциз. Дори смятам, че цената на цигарите може би трябва да се повиши още, за да бъде лимитиращ фактор. Аз искам да си платя данъка към обществото за порока, който имам - съжалявам, имам го.



- Като стана дума за вноски - ще ги вдигате ли?

- Този разговор започна твърде предварително. Политическото решение за това трябва да се вземе след остойностяването на медицинските дейности.



- Говори се за задължително допълнително осигуряване от 2%.

- Не съм чул убедителен аргумент защо гражданите трябва да се задължават да се осигуряват на две места. Смисълът на здравното осигуряване от наша гледна точка е следният - след остойностяването на медицинската дейност трябва да е ясно какъв може да бъде ангажиментът на държавата. Има сериозни групи заболявания, които са социално значими - детското здравеопазване, онкозаболяванията, сърдечносъдовите заболявания, диабетът. Това трябва да бъде ангажиментът на държавата и на солидарното усилие на обществото. Оттам нататък той престава. Тогава всеки трябва да получи избор за какво да бъде осигурен допълнително.



- Контравъпросът на много млади и работещи хора е защо трябва да плащат още и още, след като дори не ползват услугите на държавното здравеопазване.

- 8-те процента, които младият и здрав човек внася, са задължението на всеки в солидарната здравноосигурителна система - за да може всеки един от вас, нашите деца, да получи качествено лечение за съответните значими заболявания. Оттам нататък никой не може да ме задължи да плащам на второ място. Нека всеки, който е пълнолетен и ваксиниран, да вземе сам решение.



- Според официалните данни хората вече масово не се осигуряват. Как без пари ще правим реформа?

- Едната от целите на реформата е да се върне мотивацията на хората да участват в здравноосигурителната система. А това може да стане, когато на разумен човешки език им се обясни за какво отиват парите им. Не мисля, че някой ще има резерви, ако знае, че с внесените си пари покрива част от лечението на майка си или баща си.

Проблемът е, че в момента здравната система е като финансова пирамида. Досегашните управления твърдяха, че НЗОК може и трябва да плаща за абсолютно всичко. Не, не може.

Знаете ли, един от основните мотиви при избор на работа в т. нар. западен свят е здравноосигурителният план на работодателя ти. Т.е. доколко повече той е склонен да отделя за твоето здраве. Това е и част от политиката на големите фирми в цивилизования свят. Държавата е до един момент и там на 100% хората получават качествено лечение.

Нататък всеки от нас има грижата за собственото си здраве. Включително и като спре да пуши.

- Много критики се чуха по адрес на реформата, която правите. И президентът, и опозицията твърдят, че тя се провежда по сбъркан начин.

- Ако това е мнение на журналист или общественик, наистина трябва да бъде взето под внимание. Работата на политика е нещо съвсем друго, а вие говорите за БСП и президента. Политикът трябва да диагностицира проблема и след това да го посрещне с решение. Същите тези 8 г. са гледали проблема и не са взели никакво решение. Тогава нямат право да говорят като политици. Могат да го правят като хора в кръчмата, на които нещо не им е наред. Така че да седят, да гледат и да се учат.



- Тогава по същество - редно ли е преди коледните празници на болниците да се спускат изисквания за покриване и те да бъдат притискани да ги изпълнят, иначе - закриване?

- Не виждам връзката с празниците. За да може нещо да се нарече болница, то изначално трябва да отговаря на изисквания. Държавата трябва да се грижи аз да получавам качествено здравеопазване. Министърът затова е там. Но дълги години тези критерии ги нямаше. Пациентите не са лекари, за да знаят какво трябва да има в една болница, за да не е лечението заплаха за здравето им. Но министърът и държавата трябва да имат това познание и трябва да го наложат, дори силово. Всичко друго е компромис с моето и вашето здраве. В момента държавата въвежда точно тези критерии.



- А защо ми се стори, че лично премиерът даде заден за закриването на болниците и обеща финансиране на проблемните?

- Не става въпрос за отстъпление от позиции. Това би било страшно, защото ще означава следното: ние сме наясно какво значи качествено медицинско обслужване в болниците, но ще го въведем само някъде. А другаде няма да го въвеждаме, защото там вероятно живеят втора категория хора и на тях качество не им трябва.



- Защо да не им помогнем да се стегнат?

- За това става дума. Има болници в отдалечени и труднодостъпни райони. На тях е нужен гратисен период да отговорят на критериите за качество. Това не е отстъпление, а съобразяване с реалността. Но не приемам понятието “защитени болници”. Значи всички останали стават беззащитни, оставени на едни зли хора да си правят с тях, каквото искат. Болничната реформа означава качествена, съвременна медицинска помощ, свързана с много апаратура, ресурс, медицински персонал, който да се грижи за вас 24 ч в денонощието. Защита на болница срещу компромис за качество обрича населението в този регион на второкачествена услуга. И поставя тези хора в опасност.

Критериите на министерството и касата, срещу които се вдигна такова брожение, са първата крачка. Тя има за цел до реалното преструктуриране на болничната помощ, всяка една от съществуващите структури да отговаря на някакво базово качество. Оттам нататък предстои превръщането на болниците в наистина работещи лечебни заведения, а не санаториуми.

- Но защо им се орязват бюджетите?

- Около смяната на ръководството в НЗОК може би наистина имаше някакво разминаване между това, което вършеше касата, и политиката на мнозинството и министерството. С избора на новия директор разминаване няма и не може да има. Ясно е разписано, че се изплаща абсолютно всичко, което е извършено като дейност. Няма драма. Едни ориентировъчни анализи погрешно бяха наречени лимити.



- ДПС пита какво пречи една болница да “живее”, да не се занимава с висшия пилотаж в медицината, но пак да помага на хората.

- Проблемът е в леглата за активно лечение, където трябва да лежат тежко болни. За това е нужен наистина висш пилотаж. Количеството легла в България влиза в някакъв разумен европейски критерий. Проблемът е, че в Европа голяма част от тях са за долекуване. Само под тази форма леглата, които досега са били социален отдушник, могат да продължат съществуването си. Защото не разполагат нито с достатъчно кадри, нито с нужната апаратура. Всяка една от дейностите, които се вършат в тези малки болнички, е предмет на медицинския център. Заместването на болницата с медицинския център, който по закон има 10 легла, е най-разумното. Там могат да поставят диагноза, да изпишат домашно лечение или при съмнение да оставят пациента на едно от тези 10 легла. Ако заболяването е сериозно, могат да го насочат към най-близката болница. Ама наистина болница. След това да го върнат в онази структура за долекуване. Но да наричаме санаториумите болници, е нонсенс и е вредно. В тази т. нар. болница отиват нашите данъци.



- Но какво прави спешният пациент, ако се натъкне в спешния център на дежурен офталмолог?

- Не дай боже спешният пациент да попадне в някоя от т. нар. болници, които - вече е ясно, че не отговарят на критериите.



- Но според статистиката тези малки болнички не харчат големите пари.

- Да, това е така. Затова казвам - не издържа обвинението, че реформата се прави, за да се пести. Целта е лечение, съизмеримо с това в Германия, Франция, Холандия. Ако днес гражданин на някоя от тези държави влезе в едно от местата тук, които се наричат болници, той ще се уплаши смъртоносно.





Властта пак се отметна от глобите за ГМО
Очертава се нов скандал в парламента, защото промените в закона отварят врати за мутантите
Наделина Анева

Въпреки че депутатите от парламентарната екокомисия гласуваха на второ четене промените в закона за ГМО и предстои те да влязат в пленарната зала, министерството на екологията предлага нови изменения и настоява те да бъдат разгледани от органа. Така например глобата от 500 хил. лв. до 1 млн. лв., която се предвиждаше за компетентния орган, нарушил разпоредбите на закона, е подложена на унищожителна критика от зам.-министъра Евдокия Манева. Тя самата предложи въпросната санкция в комисията и депутатите я одобриха. Сега обаче Манева пише в писмо до комисията, че трябва да се произнесе специалист по административно право, защото е много сложно да бъде глобен компетентен орган - министрите на земеделието и на екологията.

Според нея, за да има наказани, трябва да се разпише специален ред, с който да се определи кой съставя акта, кой издава наказателното постановление и да се посочи начина за обжалване на наказанието. "Това би се оказало сложен юридически състав", е мнението на МОСВ.

Метаморфози търпи и глобата до 1 млн. лв. за освобождаване на ГМО в защитените територии, "Натура" и 30-километровата буферна зона около тях. При първото четене на проекта депутатите я отмениха, на второ я върнаха, а сега МОСВ предлага отново да бъде махната от окончателния текст за второ четене в пленарната зала. Причината е, че е попадала в хипотезата, в която има забрана за засяване с ГМО без разрешение. Глобата в този общ случай е 500 000 лв.

Предлага се и още едно изменение. Досега се предвиждаше глоба от 1 млн. лв. за всеки, освободил ГМО в околната среда или ако пусне на пазара продукти или съставка на продукти, за които има отказ в ЕС. Екоминистерството обаче смята, че санкцията трябва да остане само ако се пуснат продукти, за които МС е задействал предпазната клауза.

"Тъкмо тук е скрит проблемът", обясни един от малкото депутати с последователна позиция Георги Божинов от БСП. Той допълни, че приетият нов механизъм за задействане на предпазната клауза не дава гаранции за запазване чистотата на типично българските култури като тютюн, лоза, маслодайна роза, овошки и зеленчуци. Божинов запита Манева каква е процедурата, ако се поиска разрешение за съзнателно освобождаване в околната среда на някоя от тези култури. Тя отговори, че щом се подаде заявление за такава култура и е задействана предпазна клауза, процедурата спира и не се дава разрешение.

Предложените от МОСВ текстове обаче не дават такива гаранции, смята Божинов. Агроминистърът след съгласуване с колегите си от екологията и здравеопазването ще може да отказва разрешение, но само за "употреба или продажба на ГМО като продукт или като съставка на продукт", за който има издадено разрешение за пускане на пазара. Това означава, че широко се отварят вратите за научни опити в природата с мутанти на всички тези традиционни култури. Божинов настоя за ново заседание на екокомисията, която да обсъди пък промяната в текстовете. Негови колеги заподозряха, че поправките на МОСВ ще предизвикат нов, още по-голям скандал заради незачитането на гласуването в комисията. Най-вероятно депутатите ще се съберат идната сряда. Те обаче ще настояват да не се пипа нищо друго освен засилването на контрола в лабораторни условия, както настоява ЕК.
Снимка на три колони - Георги Божинов (вдясно) предупреди, че готвените от МОСВ промени отварят вратичката за вкарването на генни мутанти у нас.


Над 1.7 млн. лв. плаща държавата за ваксини за свински грип
Янина Здравкова

1.76 млн. лв. ще плати Министерството на здравеопазването за ваксини за свински грип. Имунизацията ще започне в началото на март, а според епидемиолозите нова грипна вълна е малко вероятна тази пролет.

Сключен е договор за доставка на 360 000 дози от ваксината "Целвапан" на американската фармацевтична компания "Бакстер", обяви главният санитарен инспектор Тенчо Тенев. Обществената поръчка е спечелена от представителя на производителя у нас "Алфарма", като тя е била и единственият участник в търга. Цената на една доза е 22 лв., като за имунизация на един човек са нужни 2 дози. Засега са доставени първите 80 000 дози, като съм момента само те ще бъдат платени. Ако има интерес към имунизацията, МЗ ще поръча още ваксини, обясни Тенев.

Имунизацията ще се прави в РИОКОЗ, тя е безплатна за гражданите и ще стартира в началото на март. Тя се полага на деца над 6 месеца с хронични болести, на бременни и на медицински персонал, който работи с болни от грип. Освен това количества ще бъдат предоставени на МВР, армията и Министерството на транспорта.

Заболеваемостта от грип в момента е по-ниска от типичното за сезона - 80 болни на 10 000 души, каза пък националният консултант по емидемиология доц. Мира Кожухарова. "Може би няма да има втора вълна на грипа, но и да има, тя ще е по-лека в сравнение с есента", допълни тя. "Изследваме ежедневно проби от заразени и може да се каже, че няма превес на нито един щам. Не е ясно дали ще има епидемия и от какво", смята пък Кунчев.

ОТБОЙ

През януари стана ясно, че редица държави в ЕС, сред които Франция, Германия и Испания отказват поръчани ваксини, основно заради липса на интерес от страна на населението. Парламентарната асамблея на Съвета на Европа пък започна разследване за "влиянието", оказано от производители на лекарства върху глобалната кампания на СЗО срещу вируса на свинския грип. Въпреки това от министерството смятат, че има смисъл от имунизация, тъй като тя дава защита и за следващия грипен сезон. "Сега това е най-подходящо, тъй като има ниска циркулация на вируси", каза Тенчо Тенев. По данни на СЗО се очаква тогава щамът на свинския грип да е преобладаващ.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница