Закон за горите глава първа общи разпоредби раздел I гори и горски фонд Ч



страница1/7
Дата30.11.2018
Размер1.27 Mb.
#106280
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ПРОЕКТ!
ЗАКОН ЗА ГОРИТЕ
Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Раздел I

Гори и горски фонд
Чл. 1. (1) С този закон се уреждат отношенията, свързани със собствеността и стопанисването - управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите и земите в горския фонд в Република България.

(2) Целта на закона е съхраняването на българските гори като национално богатство - основен средообразуващ фактор, чрез възпроизводството и устойчивото им развитие и многоцелевото ползване в интерес на собствениците и обществото.



Чл. 2. (1) Гора по смисъла на този закон е земя, заета от горскодървесна растителност с площ не по-малка от 1 декар.

(2) Не са гора по смисъла на този закон:

1. единични и групи дървета от горскодървесни видове с площ до 1 дка в земеделски територии;

2. групи дървета от горскодървесни видове, разположени покрай напоителни канали, железопътни линии, пътища от републиканската пътна мрежа, алеи и синори;

3. пояси от горскодървесни видове с широчина до 10 метра, разположени покрай напоителни канали, железопътни линии, пътища от републиканската пътна мрежа, алеи и синори;

4. единични и групи дървета от горскодървесни видове, паркове и градини в урбанизирани територии, както и в отделни поземлени имоти извън тях, изключени от горския фонд по реда на Закона за горите.

(3) Горски фонд по смисъла на този закон са териториите, които обхващат гори, както и земи за залесяване и недървопроизводителни земи, предназначени за горскостопанска дейност, както и прилежащите площи на сгради, постройки, мрежи и съоръжения в държавен горски фонд.


Чл. 3. (1) Разпоредбите на този закон се прилагат за всички гори, както и за земите от горския фонд, независимо от тяхната собственост.

(2) Разпоредбите на този закон не се отнасят за горите и земите от горския фонд в защитените територии - изключителна държавна собственост, освен в случаите по чл. 67, ал. 3 от Закона за защитените територии.

(3) Управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите по чл. 2, ал. 1 се извършват по реда на този закон и на Закона за защитените територии.
Чл. 4. (1) Горите и земите от горския фонд, съобразно техните функции, се делят на гори и земи с основно дървопроизводителни и средообразуващи функции, защитни и рекреационни гори и земи, и гори и земи в защитени територии.

(2) Защитните и рекреационните гори и земи изпълняват основно водоохранни, противоерозионни, мелиоративни, рекреационни и други функции и се подразделят на:

1. водоохранни - вододайни зони, водосбори на водоеми и водни течения и райони около отделни извори;

2. противоерозионни - ерозирани горски земи; земи на урвести и каменливи терени; зоната на горната граница на гората; клековите насаждения; крайбрежните ивици на Черно море, река Дунав и големите реки; нелесопригодни горски площи, обрасли с дървесна и храстова растителност; поройни горски земи и гори, създадени по технически проекти за борба с ерозията;

3. мелиоративни - защитни горски пояси, гори и земи от горския фонд за защита на инженерни съоръжения и гори около центровете с промишлено замърсяване;

4. рекреационни - курортни гори и земи от горския фонд, местности, пещери, горски паркове и зелени зони извън урбанизираните територии (населени места и селищни образувания);

5. други - семепроизводствени насаждения и градини; горски разсадници; географски култури; дендрариуми; гори и земи от горския фонд, попадащи в териториалния обхват на единични и групови паметници на културата и техните охранителни зони; научноизследователски и учебно-опитни гори; токовища; до 200 м около туристическите хижи и манастирите; буферните зони на резерватите; бази за интензивно развъждане на дивеча.

(3) Гори и земи от горския фонд в защитени територии са горите и земите от горския фонд, попадащи в защитените територии, обявени по реда на Закона за защитените територии, и в защитените зони, обявени по реда на Закона за биологичното разнообразие.



Чл. 5. Министърът на земеделието и горите ежегодно внася в Народното събрание доклад за състоянието, възпроизводството, ползването и опазването на горите и земите от горския фонд.
Чл. 6. (1) Категоризирането и прекатегоризирането на горите и на земите от горския фонд се извършват от министъра на земеделието и горите или оправомощено от него лице по предложение на началника на Националната служба по горите.

(2) Условията и редът за категоризирането и прекатегоризирането на горите и на земите от горския фонд се определят с правилника за прилагане на закона.


Раздел II

Собственост
Чл. 7. Правото на собственост върху горите и земите от горския фонд принадлежи на физически и юридически лица, на държавата и на общините.
Чл. 8. (1) Държавни са всички гори и земи от горския фонд, които не принадлежат на физически и юридически лица и на общините.

(2) Гори и земи от горския фонд - изключителна държавна собственост, са:

1. горите и земите от горския фонд в защитените територии, определени за изключителна държавна собственост със Закона за защитените територии;

2. островите по граничните реки;

3. горите и земите от горския фонд в зоните за строга охрана на водата и водовземните съоръжения, семепроизводните градини, географските култури и дендрариумите.

(3) Публична държавна собственост са:

1. горите и земите от държавния горски фонд, предоставени за управление на ведомства за изпълнение на функциите им или във връзка с отбраната и сигурността на страната, или за извършване на здравни, образователни и хуманитарни дейности;

2. горите и земите от горския фонд - държавна собственост, в защитените територии по смисъла на Закона за защитените територии;

3. горите и земите от държавния горски фонд, включени в територии за културно-историческа защита по Закона за паметниците на културата и музеите, чието предназначение е определено с подробен устройствен план;

4. гори и земи от горския фонд в 10-километровата зона на Черно море, на държавната граница на Република България и на националните курорти;

5. защитените горски пояси;

6. горите и земите от горския фонд за защита на инженерно-технически съоръжения.

(4) Частна държавна собственост са всички други гори и земи от държавния горски фонд, както и горите и земите, които са застроена и нормативно определена прилежаща площ към сгради, постройки, мрежи и съоръжения.

(5) Горите и земите от държавния горски фонд се стопанисват като национално богатство в интерес на цялото общество.



Чл. 9. (1) Общинска собственост са горите и земите от горския фонд, правото на собственост върху които е възстановено на общините, както и тези, придобити по реда на Закона за общинската собственост.

(2) Гори и земи от горския фонд - публична общинска собственост, са:

1. горите и земите от общинския горски фонд, предоставени за управление на ведомства за изпълнение на функциите им или във връзка с отбраната и сигурността на страната, или за извършване на здравни, образователни и хуманитарни дейности;

2. горите и земите от горския фонд в защитените територии по смисъла на Закона за защитените територии - общинска собственост;

3. горите и земите от общинския горски фонд, включени в териториите за културно-историческа защита по Закона за паметниците на културата и музеите;

4. горите и земите от горския фонд за защита на инженерно-технически съоръжения.

5. горите и земите от общинския горски фонд, определени по реда на Закона за общинската собственост.

6. гори и земи от общинския горски фонд в 10-километровата зона на Черно море, на държавната граница на Република България и на националните курорти;


Чл. 10. Частна собственост са горите и земите от горския фонд, правото на собственост върху които е възстановено на физически и юридически лица, както и тези, придобити чрез правна сделка, по давност или по други придобивни способи и не представляват държавна или общинска собственост.
Чл. 11. (1) Политически партии, организации, движения и коалиции с политически цели не могат да притежават право на собственост върху гори и земи от горския фонд.

(2) Чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху гори и земи от горския фонд по реда на този закон при условията, произтичащи от присъединяването на Република България към Европейския съюз или по силата на международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България, както и чрез наследяване по закон.



Чл. 12. Собствениците на гори и земи от горския фонд трябва да упражняват правото си на собственост върху тях по начин, който не влошава състоянието им и не причинява вреда на други собственици на гори и земи от горския фонд или на обществото.
Раздел III

Промени в горския фонд и разпореждане с гори и земи от горския фонд

Чл. 13. Промените в горския фонд представляват включване или изключване на гори и земи от горския фонд.



Чл. 14. (1) Включването в горския фонд на негодни за земеделско ползване или слабо продуктивни, залесени или самозалесили се земеделски земи и рекултивирани нарушени територии, се извършва със заповед на министъра на земеделието и горите.

(2) Заявление за включване в горския фонд се подава до министъра на земеделието и горите чрез началника на Националната служба по горите:

1. от собственика – за слабо продуктивни, залесени или самозалесили се земеделски земи;

2. от директора на областната дирекция „Земеделие и гори” по местонахождение на имота - за рекултивирани нарушени територии.

(3) Към заявлението по ал. 2 се прилагат:

1. копие от документ за самоличност или удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация и копие от код по БУЛСТАТ на заявителя;

2. документ за собственост;

3. скица на имота с обозначени координатни точки, издадена по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър или Наредба № 49 от 2004 г. за поддържане на картата на възстановената собственост (Обн., ДВ, бр. 102 от 2004 г.);

4. решение за оценка на въздействието върху околната среда, издадено по реда на Закона за опазване на околната среда;

5. писмено становище от съответната регионална инспекция по горите, в чийто териториален обхват на дейност се намират имотите.

(4) Горите по ал. 1, включени в горския фонд, могат да се ползват отново като земеделски земи след изключването им от горския фонд със заповед на министъра на земеделието и горите или оправомощено от него длъжностно лице.

Чл. 15. (1) Променя се предназначението на гори и се изключват гори и земи от горски фонд за:

1. площадки за изграждане на електроцентрали, язовири и други хидротехнически и електротехнически съоръжения, добив на подземни богатства, гробищни паркове, депа за отпадъци, претоварни станции;

2. трасета на линейни обекти:

а) разположени върху повърхността на терена - пътища, железопътни линии, водни канали, лифтове, влекове и други съоръжения за техническа инфраструктура;

б) разположени под повърхността на терена - нефтопроводи, газопроводи, топлопроводи, както и водопроводи със сечение над 1500 мм;

3. създаване на нови или разширяване строителните граници на съществуващи урбанизирани територии (населени места и селищни образувания), както и създаване или разширяване границите на отделни урегулирани поземлени имоти извън тях;

4. създаване на земи за земеделско ползване от недървопроизводителни земи в горския фонд, както и включените в него по чл. 14, ал.1;

5. обекти, свързани с националната сигурност, отбраната на страната, опазването и възпроизводството на околната среда.

(2) Не се допуска изключването на гори и земи от горския фонд за срок 20 години след опожаряването им, както и прилежащите площи на сгради, постройки, мрежи и съоръжения в държавен горски фонд - частна държавна собственост.
(3) При промяна на предназначението на гори и земи от горския фонд в земеделски територии, се забранява за срок от 20 години промяна на тяхното предназначение в друг вид територии за неземеделски нужди, освен за горски нужди. Ограничението се отразява в акта за промяна на предназначението и се вписва по партидата на недвижимия имот в службата по вписване по местонахождение на имота.

(4) Алинея 2 и 3 не се прилагат в следните случаи:

1. когато промяната на предназначението е свързана с отбраната или сигурността на страната;

2. когато промяната на предназначението е свързана с изпълнението на инвестиционни проекти, одобрени с решение на Министерския съвет.

(5) Вписването на ограничението по ал. 3 в службата по вписване, се извършва по молба на заявителя и за негова сметка.

(6) Актът за промяна на предназначението по ал. 3 поражда правно действие от датата на вписване на ограничението. В 7-дневен срок от датата на вписване на ограничението, собственикът е длъжен да изпрати в Националната служба по горите заверено копие от документа за собственост на имота, от което да е видно, че ограничението върху имота е вписано.




Чл. 16. (1) Изключването на гори и земи от държавния горски фонд се извършва от Министерския съвет:

1. за горите и земите от горския фонд - публична държавна собственост;

2. за горите и земите от горския фонд - частна държавна собственост с площ над 10 дка – в случаите по чл. 15, ал. 1.

(2) Изключването по ал. 1 се извършва по предложение на министъра на земеделието и горите.

(3) Изключването на гори и земи частна държавна собственост с площ до 10 дка включително в случаите по чл. 15, ал. 1 се извършва от министъра на земеделието и горите или оправомощено от него длъжностно лице.

(4) Изключването на гори и земи от горския фонд - собственост на физически и юридически лица и на общини, с площ над 10 декара се извършва от Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието и горите, а до 10 декара включително - от министъра на земеделието и горите, или оправомощено от него длъжностно лице. Изключването на гори и земи от горския фонд - собственост на общини, се извършва след решение на общинския съвет.



Чл. 17. (1) За строителство на обекти по чл. 15, ал. 1, т. 1 и 2, както и за създаване на нови или разширяване границите на съществуващи отделни урегулирани поземлени имоти извън урбанизираните територии (населени места и селищни образувания), собственикът или инвеститорът прави искане пред министъра на земеделието и горите за предварително съгласуване на изключването по реда на ал. 7-9 на горите и земите от горския фонд.

(2) За изключване на гори и земи от общинския горски фонд с цел включването им в строителните граници на урбанизираните територии (населени места и селищни образувания), кметът на общината по решение на Общинския съвет, прави искане пред министъра на земеделието и горите за предварително съгласуване по реда на ал. 7-9.

(3) За изключване на гори и земи от горския фонд за създаване на земи за земеделско ползване от недървопроизводителни земи в горския фонд, както и на земи, включени в горския фонд по чл. 14, ал.1, собственикът или инвеститорът прави искане пред министъра на земеделието и горите за предварително съгласуване по реда на ал. 7-9.

(4) За изключване на гори и земи от горския фонд за обекти, свързани с националната сигурност, отбраната на страната, и опазването и възпроизводството на околната среда, министрите и ръководителите на други ведомства правят искане пред министъра на земеделието и горите за предварително съгласуване по реда на ал. 7-9.

(5) Искането за предварително съгласуване за изключване на гори и земи от горския фонд се придружава от следните документи:

1. скица на имота с обозначени координатни точки, издадена по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър или Наредба № 49 от 2004 г. за поддържане на картата на възстановената собственост (Обн., ДВ, бр. 102 от 2004 г.), заверена от съответната служба и съгласувана от съответната регионална инспекция по горите и от регионалното поделение на Държавното горскостопанско предприятие по местонахождение на имота.

2. за исканията по ал. 1 и 2 - задание, изготвено в съответствие с разпоредбите на Закона за устройство на територията или идеен проект.

(6) В искането си за предварително съгласуване, в случаите когато поземленият имот за изключване представлява гори и земи от държавния горски фонд, заявителят изрично заявява дали желае да придобие собственост върху него. В този случай освен документите по ал. 5, към искането се прилагат:

1. оценка на имота, изготвена в съответствие с разпоредбата на чл. 66;

2. становища от съответната регионална инспекция по горите и от регионалното поделение на Държавното горскостопанско предприятие по местонахождение на имота

(7) Искането за предварително съгласуване се разглежда от постоянна комисия, назначена със заповед на министъра на земеделието и горите или оправомощено от него лице, която в едномесечен срок от датата на подаването му се произнася с решение за целесъобразността на промяната на предназначението на горите и земите от горския фонд с оглед интересите на държавата. Председател на комисията е началникът на Националната служба по горите.

(8) За взетите от комисията решения, началникът на Националната служба по горите представя на министъра на земеделието и горите за утвърждаване доклад, към който се прилага копие от протокола на комисията по ал. 7.

(9) В двуседмичен срок от утвърждаване на доклада по ал. 8 министърът на земеделието и горите съгласувано с министъра на регионалното развитие и благоустройството се произнася по искането за предварително съгласуване като дава съгласие или отказва промяната на предназначението и изключване на гори и земи от горския фонд. Отказът не подлежи на обжалване.

(10) При съгласие за изключване на гори и земи от държавния горски фонд - частна държавна собственост с площ до 10 дка включително и/или базисна цена до 50 хил. лв., определена по реда на наредбата по чл. 66, в случаите когато заявителят изрично е заявил своето желание да придобие собственост върху тях министърът на земеделието и горите или оправомощено от него лице издава заповед за откриване на процедура за продажба и утвърждава документация за провеждане на процедурата. Предложението се прави в двуседмичен срок от даването на съгласие за изключване.

(11) При съгласие за изключване на гори и земи от държавния горски фонд - частна държавна собственост с площ над 10 дка и/или с базисна цена над 50 хил. лв., определена по реда на наредбата по чл. 66, в случаите когато заявителят изрично е заявил своето желание да придобие собственост върху тях, Министерският съвет, по предложение на министъра на земеделието и горите взема решение за откриване на процедура за продажба на имота, по реда на този закон.

(12) Лицето, спечелило процедурата за продажба и обявено за купувач на имота е длъжно да промени предназначението му.

(13) Преди сключване на договора за продажба, купувачът представя банкова гаранция в полза на Националната служба по горите в размер на 50 на сто от продажната цена на имота, за изпълнение на задължението си по ал. 12.

(14) Гаранцията по ал. 13 се освобождава след издаване на акта за промяна на предназначението и заплащане на дължимата цена за промяна на предназначението.

(15) Гаранцията не се възстановява и остава в полза на Националната служба по горите, ако в тримесечен срок от влизане в сила на подробния устройствен план за имота, собственикът му не представи всички изискуеми от закона документи за издаване на заповедта за промяна на предназначението.
Чл. 18. (1) Заявление за изключване на гори и земи от горския фонд се подава от собственика или от инвеститора до министъра на земеделието и горите или оправомощено от него лице при наличие на действащ подробен устройствен план за поземлен имот или парцеларен план за определеното трасе.

(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:

1. копие от документ за самоличност, актуално удостоверение за вписване в търговския регистър или удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация и копие от код по БУЛСТАТ на заявителя;

2. документ за собственост и за предварително съгласуване за изключване на гори и земи от горския фонд;

3. скица на трасето или площадката с обозначени координатни точки;

4. действащ подробен устройствен план или парцеларен план;

5. доклад и удостоверение за оценка на горите и земите от горския фонд, в който се посочва и цената на дървесината в имотите;

6. решение за оценка на въздействието върху околната среда, издадено по реда на Закона за опазване на околната среда;

7. писмени становища от съответната регионална инспекция по горите и от регионалното поделение на Държавното горскостопанско предприятие по местонахождение на имота.

(3) Заявлението за изключване се разглежда от постоянна комисия, назначена със заповед на министъра на земеделието и горите с председател началника на Националната служба по горите, която в едномесечен срок от датата на подаването му се произнася с мотивирано решение за промяна на предназначението на горите и земите от горския фонд.



Чл. 19. (1) Министърът на земеделието и горите издава заповед за изключване на горите и земите от горския фонд или предлага на Министерския съвет да вземе решение. Заповедта на министъра на земеделието и горите, съответно решението на Министерския съвет, за изключване или отказ могат да се обжалват по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(2) Правата на лицата, в полза на които е постановено изключване по чл. 15, ал. 1, т. 1, 2 и 3, се погасяват, в случай, че строителството на обекта, за чието изграждане е променено предназначението, не е започнало по тяхна вина в петгодишен срок от влизане в сила на акта за промяна на предназначението.

(3) В случаите по ал. 2 заплатената цена за изключване не подлежи на възстановяване.

(4) Дървесината от изключените от горския фонд площи е собственост както следва:

1. на лицата, в полза на които е променено предназначението - за площи, изключени от държавния горски фонд;

2. на съответната община - за площи, изключени от общинския горски фонд;

3. на съответните физически и юридически лица - за площите от горски фонд тяхна собственост.

(5) Добивът на дървесина от изключените от горския фонд площи се организира от лицата по ал. 4 за тяхна сметка и се извършва след приемане на работния проект за строителство.



Чл. 20. (1) Собствениците на гори и на земи от горския фонд не могат да променят предназначението им, освен в случаите на чл. 15.

(2) Процедурите за промяна на предназначението се прилагат за всички имоти, които имат начин на трайно ползване като горски територии или се ползват съгласно Закона за горите и правилника за прилагането му.


Чл. 21. (1) Придобиване на гори и земи от горския фонд се извършва със заповед на министъра на земеделието и горите или оправомощено от него лице, въз основа на която началникът на Националната служба по горите сключва договор.

(2) Разпореждане с гори и земи от горския фонд - частна държавна собственост се извършва със заповед на министъра на земеделието и горите или с решение на Министерския съвет, въз основа на които началникът на Националната служба по горите сключва договор.

(3) Договорите, чрез които държавата придобива или се разпорежда с гори и земи от горския фонд, се сключват в писмена форма и се вписват в службата по вписвания по местонахождението на имота.
Чл. 22. (1) Държавата може да купува гори и земи от горския фонд - собственост на физически и юридически лица и на общини, по цени, определени с наредбата по чл. 41, ал. 1 .

(2) С предимство се изкупуват гори и земи, разположени в защитени територии, както и гори със защитни и рекреационни функции.


Чл. 23. (1) Замяна на гори и земи от горския фонд - частна държавна собственост, с гори и земи от горския фонд - собственост на физически, юридически лица и общини, се извършва със:

1. заповед на министъра на земеделието и горите или оправомощено от него лице по предложение на началника на Националната служба по горите– за гори и земи от държавния горски фонд с площ до 25 дка включително;

2. решение на Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието и горите - за гори и земи от държавния горски фонд с площ над 25 дка.

(2) За извършване на замяната по ал. 1, заинтересованото лице подава писмено заявление чрез съответното регионално поделение на Държавното горскостопанско предприятие по местонахождение на държавния имот до Националната служба по горите. Към заявлението се прилагат:



  1. доклад и удостоверение за оценка на горите и земите от горския фонд;

2. писмено становище на съответната регионална инспекция по горите и на регионалното поделение на Държавното горскостопанско предприятие по местонахождение на държавния имот;

3. скици на имотите с обозначени координатни точки, издадени по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър или Наредба № 49 от 2004 г. за поддържане на картата на възстановената собственост (Обн. ДВ, бр. 102 от 2004 г.), заверени от съответната служба, в които е отразено наличието или отсъствието на ограничени вещни права, възбрани и тежести върху имота;

4. документ за собственост;

5. удостоверение за липса на тежести - за имотите – собственост на физически, юридически лица и общини;

6. декларация за гражданство, жителство, гражданско, семейно и имотно състояние.

(3) Въз основа на постигнатите предварителни договорености началникът на Националната служба по горите подготвя проект на заповед за замяна, в която се определят: - няма срок, ??? – да имат валиден адм.акт /ЗАП

1. цената на всеки от имотите - предмет на замяната;

2. описание на имотите и документите, удостоверяващи правото на собственост;

3. разликата в стойността на имотите и начинът на нейното плащане;

4. размерът на режийните разноски, държавната такса и дължимият данък, които се плащат от лицето, с което се извършва замяната.

(4) Лицето - страна по замяната, декларира писмено съгласие по условията на ал. 3.

(5) Заповедта за замяна се връчва на лицето по ал. 4.

(6) В едномесечен срок от връчването на заповедта лицето заплаща дължимите данъци, такси, разноски, както и разликата в стойността на имотите, ако държавният имот е по-скъп.

(7) Въз основа на влязлата в сила заповед и извършените плащания началникът на Националната служба по горите сключва договор за замяна, който влиза в сила от датата на сключването му.

(8) Договорът за замяна се вписва от заявителя в службите по вписване по местонахождението на имотите за негова сметка.

(9) Високостъблени гори - държавна собственост, се заменят с еднакви по произход гори.

Чл. 24. Недвижимите имоти - частна държавна собственост, намиращи се в горския фонд, се стопанисват и управляват от Националната служба по горите и от неговите структури и териториални звена, както и от Държавното горскостопанско предприятие, с изключение на имотите, за които други министерства и ведомства имат актове за държавна собственост.
Чл. 25. (1) Земи от държавния горски фонд, представляващи междуредия в новосъздадени горски култури и невъзобновени сечища, могат да бъдат предоставени за земеделско ползване за срок не по-дълъг от 12 месеца от директора на съответното териториално поделение на Държавното горскостопанско предприятие без провеждане на търг или конкурс, срещу заплащане на такса, определена в тарифа, приета от Министерския съвет. Договорът се сключва след заплащане на дължимите такси.

(2) Периодът, за който се предоставят междуредията по ал. 1, не може да бъде по-голям от 3 години, считано от датата на създаването на културата.

(3) Периодът, за който се предоставят невъзобновени сечища по ал. 1, не може да бъде по-голям от 3 години, считано от датата на извеждането на сечта.

(4) Условията и редът за определяне на лицето, с което се сключва договорът по ал. 1, се определят с правилника за прилагане на закона.

(5) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага за земи, представляващи междуредия в новосъздадени горски култури - изключителна държавна собственост.

Чл. 26. (1) Разпореждането, отдаването под наем и учредяването на ограничени вещни права върху имоти, които не са гори и земи от държавния горски фонд и се управляват от Националната служба по горите и от неговите структури и териториални звена, се извършва от министъра на земеделието и горите или оправомощено от него лице по Закона за държавната собственост.

(2) Разпореждането, отдаването под наем и учредяването на ограничени вещни права върху имоти, които не са гори и земи от държавния горски фонд и се управляват от Държавното горскостопанско предприятие, се извършва от министъра на земеделието и горите или оправомощено от него лице при условията на този закон и по реда на Закона за държавната собственост.

(3) Недървопроизводителни земи в горския фонд - частна държавна собственост, се отдават под наем от министъра на земеделието и горите чрез търг или конкурс, при условията на този закон и при условия и по ред, определени в правилника за прилагане на закона. Въз основа на резултатите от търга или конкурса, генералният директор на Държавното горскостопанско предприятие или оправомощено от него длъжностно лице сключва договор за наем.

(4) Недървопроизводителни земи в горския фонд - частна държавна собственост, се отдават под наем без търг или конкурс за здравни, образователни и хуманитарни дейности за социално задоволяване на съответните нужди на населението от министъра на земеделието и горите при условията на този закон и при условия и по ред, определени в правилника за прилагане на закона.

(5) Придобиването, управлението и възмездното разпореждане с движими вещи - собственост на Националната служба по горите и неговите структури и териториални звена, се извършват от началника на Националната служба по горите по реда на Закона за държавната собственост.

(6) Придобиването и възмездното разпореждане с движими вещи - собственост на Държавното горскостопанско предприятие, се извършват при условията на този закон и по реда на Закона за държавната собственост от:

1. министъра на земеделието и горите – за движими вещи с балансова стойност над 50 хиляди лева;

2. генералния директор – за движими вещи с балансова стойност до 50 хиляди лева.

(7) Безвъзмездното разпореждане и предоставяне за управление на движими вещи се допуска само, когато се извършва между:

1. Националната служба по горите, неговите структури и специализирани териториални звена – със заповед на началника на Националната служба по горите;

2. Националната служба по горите, неговите структури и специализирани териториални звена от една страна и Държавното горскостопанско предприятие от друга страна – със заповед на министъра на земеделието и горите.”

(8) Безвъзмездното придобиване, разпореждане и предоставяне за управление на вещите по ал. 7 не е търговска сделка.





Чл. 27. (1) Продажба на гори и земи от горския фонд – частна държавна собственост, се допуска само в случаите на промяна на предназначението им.

(2) Продажбата на гори и земи - частна държавна собственост в случаите по чл. 17, ал. 10 и 11, се извършва от:

1. министъра на земеделието и горите или оправомощено от него длъжностно лице - за гори и земи с площ до 10 дка включително и/или базисна цена до 50 хиляди лева, определена по реда на наредбата по чл. 66;

2. Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието и горите – за гори и земи с площ над 10 дка и/или базисна цена над 50 хиляди лева, определена по реда на наредбата по чл. 66.

(3) Към предложението се прилагат:

1. Оценка на имота, определена по реда на наредбата по чл. 66, представляваща начална цена в процедурата;

2. писмени становища на съответната регионална инспекция по горите и регионалното поделение на Държавното горскостопанско предприятие, в чиито обхват на дейност се намира имота;

3. проект на документация за провеждане на процедурата.

(4) Изготвянето на оценката по ал. 3, т. 1 се възлага от Националната служба по горите за негова сметка. Разходите за изработване на оценката се калкулират в цената на тръжната документация.

(5) Органът по ал. 2 или оправомощено от него длъжностно лице, може да открие процедурата по провеждането на търг с акт, който съдържа:

1. описание на недвижимия имот;

2. вид на търга - с тайно или явно наддаване;

3. начална цена;

4. начин на плащане и евентуални обезпечения;

5. дата, място и час на провеждане на търга;

6. специални изисквания към участниците, когато това се налага от вида на поземления имот;

7. размер на депозита;

8. други тръжни условия.

(6) С акта по ал. 5 се утвърждава и документацията за провеждане на процедурата, условията за оглед на поземления имот, съставът на комисията по провеждането на търга и крайният срок за приемане на заявленията за участие.

(7) Комисията по провеждането на търга се състои от 3 до 7 членове, като задължително в нейния състав се включват юрист и икономист.

(8) В заповедта за назначаване на комисията се определят и двама резервни членове, както и възнаграждението на членовете на комисията.

(9) Определеният депозит не може да бъде по-малък от 0,5 на сто върху първоначално определената цена.


Чл. 28. Условията на търга по отношение на поземления имот, началната цена, специалните изисквания към участниците и срока за подаване на заявленията за участие се обнародват поне в един столичен и един местен ежедневник най-малко 30 дни преди крайния срок за подаване заявленията за участие. Извлечение от заповедта на министъра на земеделието и горите по чл. 27, с изключение на състава на комисията, се обявява на видно място в сградите на Министерство на земеделието и горите, Националната служба по горите, съответната регионална инспекция по горите, както и в сградите на съответното регионално и териториално поделение на Държавното горскостопанско предприятие, в 3-дневен срок от нейното издаване.
Чл. 29 (1) Търгът може да се проведе само в случай, че са се явили най-малко:

1. трима от членовете на комисията по чл. 27, ал. 6;

2. двама кандидати или са подадени 2 заявления за участие.

(2) Когато на търга се яви само един кандидат от подалите заявление за участие, търгът се отлага с 2 часа и ако след този срок не се яви друг, кандидатът се обявява за спечелил по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от началната тръжна цена.

(3) Когато на търга не се яви кандидат, комисията предлага на министъра на земеделието и горите да насрочи нов търг в едномесечен срок.

(4) Когато на търга, провеждан повторно в случая по ал. 3, се яви само един кандидат, той се обявява за спечелил по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от началната тръжна цена.

(5) При възникване на обстоятелства, които правят невъзможно откриването на търга или неговото приключване, комисията съставя протокол, въз основа на който министърът на земеделието и горите със заповед разпорежда провеждането на нов търг.

Чл. 30. (1) При търг с явно наддаване председателят на комисията обявява първоначалната цена, от която да започне наддаването, и определя стъпката на наддаване. Тя не може да бъде по-малка от 1 на сто и по-голяма от 10 на сто от началната цена.

(2) Наддаването се извършва чрез гласно обявяване от участниците на последователни суми над началната цена, разграничени от председателя на комисията със звуков сигнал. Всяко увеличение трябва да бъде равно на стъпката на наддаване.

(3) Участниците обявяват високо и ясно предлаганите от тях суми. Обявената от участника сума го обвързва към комисията и другите участници в търга без право на позоваване на грешка.

(4) Преди третото обявяване на последната оферта се прави предупреждение, че е последна, и ако няма други предложения, наддаването приключва със звуков сигнал от председателя, който обявява спечелилия търга и предложената окончателна цена и закрива търга.

(5) В случай, че участниците в търга след изрична покана от председателя не изявят желание да купят, включително и по първоначално определената цена, внесените от тях депозити не се връщат. Не се връща и депозита на участник, който е определен за спечелил търга, но откаже да заплати предложената от него цена.

(6) Депозитът за участие се задържа, когато участникът в процедурата обжалва заповедта за обявяване на резултатите от търга - до решаване на спора.

(7) В случаите по ал. 5 и 6 когато участникът в процедурата е представил банкова гаранция, органът, открил търга има право да пристъпи към упражняване на правата по нея.
Чл. 31. (1) Търг с тайно наддаване се провежда чрез предварително подаване на писмени предложения от всеки участник в запечатан плик.

(2) В деня на провеждането на търга комисията разпечатва подадените пликове и се запознава с редовността на подадените документи.

(3) По преценка на председателя на комисията заседанието й може да бъде открито или закрито.

(4) Комисията отбелязва върху всеки плик входящия номер на офертата на кандидата, името му, платежния документ за внесен депозит, предложената цена и другите обстоятелства по редовността на подадените документи.

(5) Редовно подадените оферти се класират според размера на предложената цена за поземления имот. В случай че двама или повече кандидати са предложили еднаква най-висока цена, търгът завършва с явно наддаване между тях, като наддаването започва от предложената цена.

(6) Обстоятелствата по ал. 4 и ал. 5 се констатират с протокол на комисията, който се подписва от всичките й членове.


Чл. 32. (1) Въз основа на резултатите от търга министърът на земеделието и горите или оправомощено от него длъжностно лице издава заповед, с която класира кандидатите в търга, определя купувача, цената и условията на плащането.

(2) Заповедта на министъра на земеделието и горите по ал. 1 се издава в 14-дневен срок от датата на провеждането на търга и се обявява на достъпно за всички заинтересувани лица място в сградата на Министерство на земеделието и горите, както и в сградите на съответното регионално и териториално поделение на Държавното горскостопанско предприятие.


(3) Заповедта за класиране се връчва на участниците в процедурата по реда на Гражданския процесуален кодекс и може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(4) В 14-дневен срок от датата на влизане в сила на заповедта, участникът, определен за купувач в процедурата е длъжен да внесе цената, дължимите данъци, такси и режийни разноски.

(5) Ако купувачът не внесе цената в срока по ал. 4, приема се, че се е отказал да заплати предложената цена.

(6) В случая по ал. 5, за купувач се определя участникът, предложил следващата по размер цена и същият се поканва писмено в 14-дневен срок от получаване на поканата, да сключи договор и да заплати дължимите данъци, такси и режийни разноски. В случай, че лицето не изпълни задълженията си в определения срок, се насрочва нов търг.


Чл. 33. (1) Въз основа на влязлата в сила заповед по чл. 32, ал.. 1 и надлежен документ за платена цена, купувачът подава заявление до началника на Националната служба по горите за сключване на договор. Договорът за продажба се сключва от началника на Националната служба по горите или от оправомощено от него лице в 7-дневен срок от датата на подаване на заявлението.

(2) Собствеността се прехвърля на купувача от датата на вписване на договора в службата по вписванията.

(3) Вписването на договора се извършва от купувача, който представя екземпляр от вписания договор в Националната служба по горите, както и в областната управа за отписване на имота и отбелязване на извършената промяна в актовите книги.
Чл. 34. При продажба на гори и земи от горския фонд – общинска собственост, съответната община-собственик на имота е длъжна най-напред да го предложи за изкупуване от държавата. В случай на съгласие от страна на държавата за изкупуване, продажбата се извършва без провеждане на търг и конкурс при условията и по реда на чл. 35, ал. 3 от Закона за общинската собственост.
Чл. 35. (1) Учредяване на право на ползване и сервитути върху гори и земи от горския фонд - частна държавна собственост, с площ над 25 декара и/или за срок по-дълъг от 10 години, се извършва от Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието и горите, а до 25 декара включително и/или за срок до 10 години включително - от министъра на земеделието и горите или оправомощено от него длъжностно лице. Предложенията се съгласуват с министъра на околната среда и водите и министъра на регионалното развитие и благоустройството.

(2) Учредяване на сервитути за изпълнение на проекти на техническата инфраструктура върху гори и земи от горския фонд - публична държавна собственост, се извършва от Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието и горите за срока на експлоатация на инфраструктурния обект.

(3) Безвъзмездно право на ползване по ал. 1 може да се учреди с разпореждане на Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието и горите само за обекти, непосредствено свързани с националната сигурност и с отбраната на страната, или за други особено важни държавни нужди.

(4) Безвъзмездно право на ползване по ал. 1 се предоставя с разпореждане на Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието и горите и министъра на образованието и науката на държавни училища, на научни институти и на юридически лица на бюджетна издръжка, които провеждат обучение или извършват научна дейност, свързани с управлението, стопанисването, устройството и опазването на горите.

(5) Право на ползване върху гори и земи от горския фонд може да се учреди за:

1. извършване на дейности, свързани с търсене и проучване на подземни богатства по реда на Закона за подземните богатства ;

2. разполагане на преместваеми обекти, които не са трайно свързани с терена, за извършване на търговски и други обслужващи дейности;

3. извършване на дейности, свързани с дълготраен и краткотраен отдих, физическа култура, спорт и туризъм, за които не се изисква застрояване по смисъла на чл. 12, ал. 1 от Закона за устройство на територията;

4. създаване на култури от бързорастящи дървесни видове върху дървопроизводителни земи от горския фонд;

(6) Сервитут върху гори и земи от горския фонд може да се учреди за:

1. прокарване на телефонни, телеграфни, радиосъобщителни и други линии, както и електропроводи, които не са собственост на енергийни предприятия и за които не се прилагат разпоредбите на глава пета от Закона за енергетиката;

2. подземни водопроводи със сечение до 1500 мм, канализации, кабели и други елементи на техническата инфраструктура.

(7) С решение на общинския съвет може да се учредява право на ползване и сервитути върху площи от общинския горски фонд.

(8) Правото на ползване се учредява за срок:



  1. не по-дълъг от 30 години – при учредяване право на ползване по ал. 5, т. 1, 2 и 3;

  2. не по-дълъг от 20 години – при учредяване право на ползване по ал. 5, т. 4.


Чл. 36. (1) За учредяване на право на ползване и сервитути върху гори и земи от държавния горски фонд се подава писмено заявление чрез съответното регионално поделение на Държавното горскостопанско предприятие до Националната служба по горите.

(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:

1. копие от документ за самоличност, актуално удостоверение за вписване в търговския регистър или удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация и копие от код по БУЛСТАТ на заявителя;

2. скица на трасето или площта с обозначени координатни точки;

3. схема, одобрена от главния архитект на общината, утвърден протокол за избор на трасе, разрешение за търсене и проучване на подземни богатства или друг документ, удостоверяващ необходимостта от учредяване;

4. доклад и удостоверение за оценка на горите и земите от горския фонд;

5. решение за оценка на въздействието върху околната среда, издадено по реда на Закона за опазване на околната среда;

6. писмени становища от съответната регионална инспекция по горите и от регионалното поделение на Държавното горскостопанско предприятие по местонахождение на имота.

(3) При положително становище на Националната служба по горите за предоставяне на площи от държавния горски фонд до 25 декара включително и/или за срок до 10 години министърът на земеделието и горите или управомощено от него длъжностно лице може да издаде заповед.

(4) При положително становище на Националната служба по горите за учредяване право на ползване и сервитути върху площи от държавния горски фонд над 25 декара, и/или за срок по-дълъг от 10 години, както и за учредяване право на ползване и сервитути за изпълнение на инфраструктурни проекти върху гори и земи от горския фонд - публична държавна собственост, министърът на земеделието и горите съгласувано с министъра на регионалното развитие и благоустройството подготвя проект за решение на Министерския съвет, за което същият може да вземе решение.

(5) При отрицателно становище Националната служба по горите прекратява процедурата и писмено уведомява заявителя в едномесечен срок.
Чл. 37. (1) За сервитутите около въздушни и подземни електропроводи, топлопроводи и газопроводи, които са собственост на енергийни предприятия се прилагат разпоредбите на глава пета от Закона за енергетиката

(2) Сервитутите около енергийните обекти по ал. 1, които се намират върху гори и земи от горския фонд, се съгласуват от енергийните предприятия с Националната служба по горите.

(3) Определянето на размера на обезщетенията за сервитути върху гори и земи от горския фонд по ал. 2 се извършва по реда на наредбата по чл. 41, ал. 1.



Чл. 38. (1) Собствениците на гори и земи от горския фонд, върху които е учредено право на ползване запазват собствеността върху дървесината от предоставените площи.

(2) В случаите когато върху площи от горския фонд са учредени или са възникнали сервитути, в това число и в полза на енергийни предприятия при условията и по реда на Закона за енергетиката, дървесината от тях е собственост, както следва:

1. на титуляра на сервитутите – когато сервитутът е учреден или възникнал върху площи от държавния горски фонд;

2. на съответната община - когато сервитутът е учреден или възникнал върху площи от общинския горски фонд;

3. на съответните физически и юридически лица - когато сервитутът е учреден или възникнал върху горите тяхна собственост.
Чл. 39. Площите от горския фонд, върху които е учредено право на ползване и/или сервитути, включително и за енергийни обекти, се предават на заявителя с протокол, към който се прилага:

1. копие от влезлия в сила акт за учредяване право на ползване и сервитути;

2. документ, издаден от Държавното горскостопанско предприятие, удостоверяващ, че е заплатена стойността на компенсационното залесяване.
Чл. 40. (1) Не се допуска намаляване на съществуващата лесистост на територията на страната към 1 март 2003 г.

(2) При изключване на гори от горския фонд и учредяване на право на ползване и сервитути върху гори от горския фонд, се извършва компенсационно залесяване върху площ, не по-малка от засегнатата в териториалния обхват на дейност на съответното регионално поделение на Държавното горскостопанско предприятие по местонахождение на засегнатия имот.

(3) Компенсационното залесяване се извършва от съответното регионално поделение на Държавното горскостопанско предприятие за сметка на собственика или инвеститора.

(4) Средствата за извършване на компенсационното залесяване постъпват по сметка на Държавното горскостопанско предприятие, за което на лицето се издава документ, удостоверяващ извършеното плащане.

(5) Средствата, постъпили по реда на ал. 4 се разходват само за залесяване.

(6) Ежегодно по предложение на началника на Националната служба по горите, министърът на земеделието и горите определя цени на декар за заплащане на компенсационното залесяване по ал. 2.

(7) Редът и условията за извършване на компенсационното залесяване се уреждат в правилника за прилагане на закона.

Чл. 41. (1) За изключените площи, за учреденото право на ползване и сервитути върху гори и земи от държавния горски фонд, както и за дървесината по чл. 19, ал. 4, т. 1 и по чл. 38, ал. 2 се заплаща цена, определена с наредба, приета от Министерския съвет.

(2) Сумата по ал. 1 се внася в приход на Държавен фонд “Българска гора”.

(3) Цената за изключване и за учредяване право на ползване и сервитути върху площи от общинския горски фонд, е в размер, определен от общинския съвет, но не по-малка от определената цена по ал. 1 за държавния горски фонд. Сумите постъпват в приход на:

1. общинския бюджет - при изключване и учредяване право на ползване и сервитути върху площи от общинския горски фонд за изграждане и ползване на обекти - публична общинска собственост по смисъла на Закона за общинската собственост;

2. в приход на Държавен фонд “Българска гора” - в останалите случаи.

(4) Цената за изключените площи от горския фонд - собственост на физически и юридически лица, е в размер, определен при условията и по реда на ал. 1 за държавния горски фонд. Сумите постъпват приход на Държавен фонд “Българска гора”.

(5) Изключените площи се заемат след заплащане на дължимата цена.

(6) Площите в горския фонд, върху които е учредено право на ползване и сервитути, се заемат след заплащане на дължимата цена.

(7) Правата на лицата, в полза на които е постановено изключване или е учредено право на ползване или сервитут, се погасяват в случай, че те не внесат дължимите суми в тримесечен срок от връчване на актовете по чл. 14г, ал. 1 и чл. 16а, ал. 3 и 4 .

(8) Изключването на гори и земи от горския фонд се извършва безвъзмездно от органа по чл. 14а за създаване на земи за земеделско ползване.

(9) Изключването на гори и земи от горския фонд се извършва безвъзмездно от Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието и горите, за строителство на обекти, свързани с националната сигурност и с отбраната на страната, за възпроизводство на околната среда, както и за реализиране на международни екологични и социални проекти с национално или регионално значение.
Глава втора

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ГОРСКИЯ ФОНД


Каталог: pdocs
pdocs -> Булпрофор – Предложение за изменения в Наредба 31 / м април. 2004 До Предложение за
pdocs -> Отчетно Изборно
pdocs -> Доклад отчет на Управителния Съвет за дейността на булпрофор в периода от 01. 01. 2004 до 31. 12. 2004 г
pdocs -> Директора на рдг гр
pdocs -> Закон за туризма. Права и задължения на страните, визови услуги и застраховане
pdocs -> С такъв плам за историческите забележителности, възхитени сме. Добър професионалист и човек
pdocs -> Ta мондел травел музейни такси с информативен характер съобразно вашето свободно време и вашите интереси
pdocs -> Семинар на частнопрактикуващи лесовъди лесоустрители софия, Софроний 10 / Агролеспроект, 15. 12. 2004 г меморандум
pdocs -> Доклад отчет на Управителния Съвет за дейността на булпрофор в периода от 27. 12. 2002 до 31. 12. 2003 г
pdocs -> Забележителности в Испания – ориентировъчни музейни такси мадрид


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница