Закон за предучилищното и училищното образование. Закон за закрила на детето и др



страница1/4
Дата22.12.2018
Размер0.6 Mb.
#109221
ТипЗакон
  1   2   3   4
straight connector 3СТРАТЕГИЯ

ЗА ПОДКРЕПА НА ЛИЧНОСТНОТО РАЗВИТИЕ

НА ДЕЦАТА И УЧЕНИЦИТЕ В ОБЩИНА ПЕРНИК

(2017 – 2019 г.)
straight connector 1

rectangle 136

ВЪВЕДЕНИЕ

Стратегията за подкрепа на личностното развитие на децата и учениците в община Перник е разработена като секторна политика на основание чл. 197 от Закона за предучилищното и училищното образование, както и въз основа на изготвените областна стратегия и анализ на потребностите от подкрепа в община Перник. Ориентирана е към реализиране на политики и мерки, които осигуряват правото на достъп до качествено образование, удовлетворяване на образователните потребности и развитието на способностите на всяко дете и ученик.

Стратегията е в съответствие с набелязаните цели, приоритети и мерки за подобряване на достъпа и качеството на предучилищното и училищното образование, заложени в международни и национални документи:


  • Всеобща декларация за правата на човека (1948).

  • Конвенция на ООН за правата на детето (1989).

  • Рамка за действие на Световния форум по образованието, Дакар (2000).

  • Рамка за действие „Образование 2030”: Към приобщаващо и равноправно качествено образование и учене през целия живот за всички.

  • Национална стратегия за детето 2008 – 2018 г.

  • Стратегия за намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система 2013 – 2020 г.

  • Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства 2015 – 2020 г.

  • Закон за предучилищното и училищното образование.

  • Закон за закрила на детето и др.

Личностното развитие на децата и учениците и поставянето им в центъра на образователната система, с оглед формиране на общочовешки ценности, постигане на ясна структурираност, системност и технологичност на всички етапи от образованието, е европейска и национална политика.

Приоритет в образователните политики е стремежът към премахване на всички форми на изолация в образованието и осигуряване на подкрепа и удовлетворяване на индивидуалните потребности на всички участници в образователно-възпитателния процес. Всяко дете има право на достъп до качествено образование в системата на предучилищното и училищното образование, независимо от своите различия, основаващи се на пол, възраст, етническа и културна принадлежност, способности, постижения и талант. Колкото повече ученето се свързва с потребностите на децата, толкова участието им е по-мотивирано, по-активно и плодотворно, а педагогическата подкрепа е по-ефективна.

В международните документи образованието се третира като всеобщо право на всички деца. Конкретни ангажименти за оказване на подкрепа за личностното развиване на децата и въвеждане на приобщаващо образование се поставят първоначално в рамката Дакар, която акцентира на създаването на безопасна, здравословна, приобщаваща и справедливо осигурена с ресурси образователна среда, предоставяща качествено и достъпно образование, с ясно определени критерии за постиженията на всички ученици и посрещане на действителните им разнообразни потребности. Рамката за действие „Образование 2030”, в контекста на устойчивото развитие, поставя акцент на приобщаването и равенството, качеството на образование и ученето и постигане на учебните цели – които дават на всички равни възможности, без да изключват никого и осигуряват образование за всички. Организацията на обединените нации дефинира правото на достъпно и качествено образование като динамичен подход и позитивна реакция на разнообразието от учащи се и възприемане на техните индивидуални особености като възможност да се обогати ученето.

Законът за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) определя личностното и индивидуално развитие на детето и/или ученика, субекти на образователно-възпитателния процес, като основни ценности в дейността на образователните институции. Субектният и личностно ориентираният подходи поставят обучаващите се в центъра на образователните взаимодействия, с водеща, а не подчинена позиция. Това променя ролята на възрастните при оказването на подкрепа на личностното развитие на децата. Задължава ги да използват позитивни образователни модели във възпитателните взаимодействия, при които децата да се чувстват свободни, значими, защитени, които пораждат инициативност, творчество, воля за самообогатяване със знания и опит за самоусъвършенстване и саморазвитие.



Основните акценти в стратегията са свързани с четири ключови елемента в приобщаването на децата и развиване на техните способности:

  • Процес на постоянно развиване на технологии за по-добро образование, за да се отговори адекватно на разнообразието на обучаваните.

  • Разкриване и отстраняване на бариери и оказване на подкрепа.

  • Събиране и оценка на информация от различни източници за планиране и усъвършенстване на политиката и практиката на приобщаването.

  • Присъствие, участие и успех за всички учащи се, както на групите, за които съществува риск от изолиране, изключване от образованието или недостатъчно добри резултати от обучението, така и на учащите с високи резултати и постижения.

Стратегията обхваща период от две години.


  1. Основни принципи при изпълнение на стратегията

Отделните принципи при изпълнението на стратегията са свързани помежду си, зависят един от друг и взаимно се допълват. Произтичат от една и съща основа – осигуряване на равен достъп до качествено образование за всички ученици и задоволяване на специфичните им интереси и потребности.


    1. Принцип на законосъобразност – осигурява спазване на законовите и подзаконови регламенти и ратифицирани документи по спазването на правата на децата и учениците, приобщаването им и осигуряване на подкрепа за личностното им развитие.

    2. Принцип на целенасоченост – свързва се с ясно и точно дефиниране на целите, ранжиране на приоритетите, декомпозиране на мерките и установяване на взаимовръзки между тях за ефективно изпълнение на стратегията.

    3. Принцип на партньорство и екипност – основава се на възможно най-широко участие на всички институции на общинско ниво за ефективно изпълнение на стратегията и планираните в нея цели, приоритети и мерки.

    4. Принцип на концентрация и допълняемост – предоставя възможност за съсредоточаване на усилията на всички контактни групи на училищните организации с конкретни дейности по удовлетворяване и развитие на способностите и потребностите на децата и учениците.

    5. Принцип на всеобхватност – създаване на възможно най-подходящите условия и среда за реализиране на мерките и дейностите за подкрепа.

    6. Принцип на диверсификация – определя непрекъснато отчитане на промяната и създаване на условия за използване на разнообразни форми на подкрепа на личностното развитие на децата и учениците.

    7. Принцип за отвореност и включване на заинтересованите страни – показва отношението към родителите и широката общественост (отворени канали за общуване) и по-голямата интегрираност на процесите в общинската образователната сфера.

    8. Принцип за гъвкавост и адаптивност – предоставя възможност за приспособяване и актуализиране на мерките за подкрепа към различни субекти и обекти.

    9. Принцип за прозрачност и публичност – свързва се с информиране на всички заинтересовани лица за резултатите от осъществената личностна подкрепа на децата и учениците.




  1. Мисия и визия

    1. Мисия

Осигуряване на качествено и достъпно образование в общинската образователна система, насочено към развитие на мотивирани и способни на социална и професионална реализация деца и ученици, в която зачитането на човешките права, равнопоставеността, достойното отношение към различните, социалната справедливост са основни компоненти.

Утвърждаване на общинската образователна политика като публична политика, която посреща по-ефективно широкия спектър от потребности на учениците и индивидуалните им различия и способности и гарантира благоденствието и успехът на всички ученици.



    1. Визия

Създаване на отворена, гъвкава и ефективна система на средното образование в община Перник посредством формиране на диалогична среда за активно и ангажирано участие на заинтересованите страни в създаването на условия за цялостна и пълноценна подкрепа на личностното развитие на всяко дете и ученик, отговаряне на потребностите им и приобщаването им като равностойни партньори в училищната общност.


  1. Цели, приоритети и мерки за осигуряване на подкрепа на личностното развитие на децата и учениците за периода 2017– 2019 г.

Целите и приоритетите в общинската стратегия отразяват предизвикателствата и общите очаквания във връзка с прилагане на общинската политика за ефективно планиране, координация, наблюдение и оценка на подкрепата на личностното развитие на децата и учениците за периода 2017– 2019 г. Концепцията се основава на изграждане на организирана системна среда за подкрепа и подпомогне развитието на децата и учениците в риск, с увреждания, с изявени дарби и всяко друго дете и ученик и изграждането им като устойчиви и уважаващи себе си и другите личност.

Основната цел е гарантиране на приобщаващото, равноправно и качествено образование, подпомагане и насърчаване на децата и учениците за максимално развитие на техните възможности и индивидуални потребности.


Стратегическа цел 1: Формиране на приобщаваща образователна среда за осигуряване правото на достъп до качествено образование в общинската училищна система за всяко дете и ученик.

Стратегическата цел е неразделна част от правото на образование. Тя е непосредствено свързана с децата и учениците, които независимо от различия, основани на възраст, пол, етническа принадлежност, увреждане, други бариери пред ученето или високи учебни постижения, имат право да получат качествено образование. Основава се на разбирането, че всички деца са обучаеми и всички деца имат нужда от подкрепа за своето учене. Приема всички ученици за еднакво ценностни и стойностни, както и, че познаването на техните интереси, потребности, мотивация, познания, постижения, спомага за ефективна подкрепа на личностното им развитие.



Приоритет 1. Въвеждане и утвърждаване на ценностите на личностното развитие и приобщаващото образование за обучение и възпитание на автономни личности с индивидуален напредък и успехи.

Дейностите по Приоритет 1 спомагат за поставяне на детето и ученика в центъра на общинската образователна система, за утвърждаване на учителя като лидер на промяната, за формиране и развиване на чувството за принадлежност и ангажираност към процеса на приобщаване от всички заинтересовани страни. Способстват да се гарантира, че за всяко дете и ученик ще бъдат създадени възможности за разгръщане на неговия потенциал, условия за обучение в отзивчиво и откликващо обкръжение, в което съществува взаимно уважение, зачитане на потребностите, способностите и постиженията, в което се ценят се сътрудничеството и взаимопомощта и правото на всяко дете и ученик да се развива, обучава и общува заедно с останалите.


Специфична цел 1: Осигуряване на възможности за ранно разпознаване и оценяване на потребностите от подкрепа за личностно развитие на децата и учениците.

Изпълнението на специфичната цел позволява ранна оценка, още при постъпването на детето в детска градина, на специфичните му потребности и способности, в т.ч. на силни страни, които се нуждаят от стимулиране и развитие, на евентуални обучителни трудности, които биха затруднили по-нататъшното му адаптиране в училищната среда при провеждането на образователно-възпитателния процес, на наличието на увреждания и заболявания или рискови фактори в средата, в която живее, с оглед вземане на адекватни и навременни мерки за подкрепа.

До настоящия момент във всички училища от община Перник са създадени екипи за комплексно педагогическо оценяване, където се осъществява първична оценка на общото развитие на детето или ученика и препоръчва подходящи за детето вид и форма на обучение и ресурсно осигуряване. Училищата и институциите на територията на община Перник осъществяват превенция и подкрепа за деца и семейства в риск чрез развитие на програми и разнообразни социални услуги.

Дефицит е ранното и целенасочено оценяване на творчески заложби и дарби при децата, определянето на критерии за оценка и характеризиране на когнитивните, поведенчески, социални, емоционални аспекти на постиженията в училище. Необходимо е да се определят признаците на надареност, тъй като в съвременната интерпретация на даровитостта водеща е концепцията за комплексност, динамика и многоплановост. Компоненти на признаците на даровитите деца могат да бъдат най-различни – интелектуални и академични способности, лидерски способности, творчески способности, използването на оригинални и нетрадиционни модели на мислене и работа, творчески способности в различните видове изкуства, способности за приемане и преобразуване на информация, за вземане на решения въз основа на правилна оценка, способности за самостоятелно и творческо действие, самокритичност, живо въображение и други. Групирането им позволява ефективно оценяване на заложбите на децата и предприемане на целенасочени действия за подкрепа и развитие на потенциала им, а също и преодоляване на социално-емоционалните им проблеми.


Мярка 1.1.1.1. Ранна оценка на дарби при децата и учениците.

Дейност 1.1.1.1.1. Разработване на надеждни методики за съвременна интерпретация на надареността при децата с цел групиране на качествата им и диференцирано представяне на особеностите им.

Дейност 1.1.1.1.2. Определяне на критерии за диференцирано представяне на особеностите на децата и учениците с изявени дарби – сфери на изява, степен на формираност на надареност, форма на проявление, обща и специална надареност и т.н.

Дейност 1.1.1.1.3. Създаване на екипи за оценка на деца и ученици с изявени дарби.

Дейност 1.1.1.1.4. Определяне на потребностите от подкрепа за бъдещо личностно развитие на децата и учениците в зависимост от сферата на дейността и осигуряващите я сфери на психиката – познавателни (различни видове интелектуална надареност), практически (занаятчийска, спортна, организационна и др.), художествено-естетическа (хореографска, сценична, литературно-поетическа, изобразителна, музикална), комуникативна (лидерска, атрактивна), духовно-ценностна (надареност за създаване на нови духовни ценности и служене на обществото) и т.н.

Дейност 1.1.1.1.5. Ранна оценка на проблеми и трудности пред осигуряването на подкрепа на децата и учениците с изявени дарби – за преодоляване на ограниченията на класно-урочната система и липсата на време за работа с надарени деца, липса на подходяща материална база за целенасочена работа с надарени деца, липса или недостатъчна специална психологическа, педагогическа и методическа подготовка и компетентности на педагогическите кадри за работа с надарени деца и т.н.

Дейност 1.1.1.1.6. Ранно преодоляване на проблеми, свързани с особености в поведението на надарените деца (хиперактивност, агресивност, социална отчужденост и търсене на други ниши за общуване, скука, психосоматични оплаквания, депресивни състояния, опасност от дезадаптация, породени от неразбирането им от обкръжаващите, специфични изисквания спрямо себе си и останалите деца, негативни чувства към представителите на формалната среда, усещания за неудовлетвореност, трудности в професионалната реализация, породени от разностранните им интереси, евентуални бариери пред предпочитана самостоятелна работа и т.н.).

Дейност 1.1.1.7. Разработване на въпросници за изследване на евентуални проблеми и трудности на надарените деца и ученици и предприемане на мерки за предотвратяването им.

Дейност 1.1.1.8. Използване на възможностите на ЦПЛР за включването им в ранна оценка на потребностите от подкрепа на надарени деца.
Мярка 1.1.1.2. Ранна оценка на рискове в развитието на децата и учениците, които могат да създадат предпоставки за трудности в ученето и успешното им развитие.

Дейност 1.1.1.2.1. Разработване на методики за оценка на групите деца и ученици, за които съществуват опасности за успешно личностно развитие поради наличие на заболявания, рискови фактори в средата, специални потребности и т.н. или актуализиране на съществуващи практики.

Дейност 1.1.1.2.2. Определяне на критерии за диференциране в групи на рисковете в развитието на децата и учениците, с оглед предприемане на по-ефективни мерки за тяхната превенция и преодоляване и осигуряване на диференцирана подкрепа според потребностите.

Дейност 1.1.1.2.3. Идентифициране на деца и ученици със СОП, увреждания, хронични заболявания, обучителни трудности и др. съобразно двигателното, познавателно, езиково развитие и комуникация, социално-емоционално развитие, адаптивни умения и др.

Дейност 1.1.1.2.4. Идентифициране на деца и ученици с емоционално-поведенчески проблеми, неприемливо поведение, негативни прояви и/или в риск.

Дейност 1.1.1.2.5. Разработване на тестове за ранно определяне на обучителни трудности от най-ранна възраст (дислексия – затруднения при ползване на езика, дисграфия – затруднения при писане, дискалкулия – затруднения с математически операции, диспраксия – затруднения с моторни умения, затруднения при слушане и интерпретиране, затруднения при интерпретиране на зрителна информация.

Дейност 1.1.1.2.6. Навременно разпознаване на рискови фактори, които биха довели до обучителни трудности и насочване на родителите към специалисти.

Дейност 1.1.1.2.7. Взаимодействие и координация с педиатрите на децата за събиране на информация за рискови фактори.

Дейност 1.1.1.2.8. Провеждане на екипни срещи на педагогическите специалисти в училищните организации за структурирано обсъждане на показатели в развитието на децата (когнитивни умения, езиково разбиране или изразяване, забавяне на основни умения за придобиване на грамотност, забавяне в перцептивно-двигателните умения и др.), които могат да послужат за ранна оценка и превенция на обучителни трудности.

Дейност 1.1.1.2.9. Използване на възможностите на ЦПЛР за включването им в ранна оценка на потребностите от подкрепа на деца, за които съществуват рискове за развитието им.
Мярка 1.1.1.3. Създаване на информационна система за идентифицираните групи деца и ученици, за които е необходима подкрепа.

Дейност 1.1.1.3.1. Разработване на въпросници за родители за набавяне на необходимата предварителна информация за детето, постъпващо в детската градина или училището.

Дейност 1.1.1.3.2. Изготвяне на регистри, съдържащи данни за установените групи надарени деца.

Дейност 1.1.1.3.3. Изготвяне на регистри, съдържащи данни за установените групи деца, за които съществуват рискове в развитието.

Дейност 1.1.1.3.4. Осъществяване на непрекъснато актуализиране на данните от регистрите.

Дейност 1.1.1.3.5. Въвеждане на електронно портфолио за всяко дете и ученик – предоставя възможност за ранно идентифициране на дарби или обучителни трудности, както и информация за постиженията на учениците през целия обучителен период; за поддържане на база данни с постиженията на учениците в училището; подпомага изграждането на собствен личностен модел на учениците и равнището им на себепознание; ученикът е действителен участник в процесите на собственото си учене, развитие и израстване и поема отговорност за качеството на обучението си; да обслужва практически напредъка на притежателя си в усвояването на различни, най-вече ключови знания, умения и компетентности.

Според възможностите и очертани приоритети в общината, мерките могат да се разработват и прилагат на институционално или мезо-ниво. Предприемането на определени мерки на ниво община позволява прилагане на диференцирани и интегрирани подходи за посрещане на разнообразието от образователни потребности с участието на образователни институции, ЦПЛР (вкл. центрове за специална образователна подкрепа, РЦПППО, общежитие), ЦОП на територията на община Перник, Център за услуги за ранно детско развитие – Перник, Семейно-консултативен център – Перник, Център за ранна интервенция – Перник или други, както и създаване на нови при необходимост.


Специфична цел 2: Разработване и прилагане на политики за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците

Осигуряването на подкрепа на личностното развитие на децата и учениците е свързано с формулиране на подходящи управленски цели и приоритети и търсене на устойчиви решения по проблемите на приобщаващото образование. Прилагането на широкообхватен подход в планирането и взаимодействието между институциите от системата на предучилищното и училищното образование, местните власти, семейството и социалната среда подпомагат както ранното идентифициране на потребностите от подкрепа, така и ефективното й осъществяване чрез целенасочени действия. Прилагането на активни политики за реализиране на проекти, финансирани със средства по различните оперативни програми на Европейския съюз, както и чрез други фондове и програми, осигурява допълнителен финансов ресурс и дългосрочно положително въздействие върху местната общност за прилагане на иновационни методи, технологии и форми за подпомагане на личностното развитие на различните групи деца и ученици.


Мярка 1.1.2.1. Разработване на програми/проекти или актуализиране на съществуващи такива според философията на приобщаващото образование.

Дейност 1.1.2.1.1. Разработване и прилагане на програми за адаптиране на децата и учениците към училищната среда и осъществяване на превенция на евентуални бариери пред приобщаването и реално предоставяне на равни възможности за достъп на децата и учениците.

Дейност 1.1.2.1.2. Разработване и прилагане на програми за превенции на трудности в ученето, проблемно поведение, ранно напускане на училище, агресия и тормоз, на деца, попаднали и живеещи в ситуация на много висок социален риск (криминогенен и/или виктимогенен) или други, според специфичните особености или дефицити в общината и/или училищната институция.

Дейност 1.1.2.1.3. Разработване и прилагане на програми за ефективно развитие на индивидуалните способности и удовлетворяване на потребностите на децата и учениците с изявени дарби.

Дейност 1.1.2.1.4. Разработване и реализиране на проекти за участие в европейски и/или национални програми за по-ефективно реализиране на дейностите по подпомагане на личностното развитие на различните групи деца и ученици.

Дейност 1.1.2.1.5. Разработване и реализиране на цялостни технологии за преодоляване на рискове в развитието на детето, които могат да създадат предпоставки за трудности в ученето му в училище.

Дейност 1.1.2.1.6. Формиране на политики за подкрепа на децата и учениците със СОП.

Дейност 1.1.2.1.7. Осъществяване на междуинституционална подкрепа за формиране на политики за приемственост между предучилищното и училищното образование.

Дейност 1.1.2.1.8. Разработване и изпълнение на проекти, свързани с подобряване на достъпността на училищните сгради.
Мярка 1.1.2.2. Ефективно планиране на дейности, които утвърждават приоритетите на приобщаващото образование.

Дейност 1.1.2.2.1. Ефективно планиране на необходимите човешки и финансови ресурси за осигуряване на дейностите по подкрепа на личностното развитие на децата и учениците и/или търсене на възможности за проектно финансиране.

Дейност 1.1.2.2.2. Планиране и проектиране на подходяща подкрепяща среда според идентифицираните потребности за развитие и корекционна работа.

Дейност 1.1.2.2.3. Планиране на необходимата квалификация на педагогическите кадри и други специалисти, участващи в процеса на приобщаващото образование според анализираните дефицити на компетентности.

Дейност 1.1.2.2.4. Утвърждаване на материални и морални награди за учители и ученици.

Дейност 1.1.2.2.5. Планиране на инициативи и дейности за ефективно взаимодействие с родителите и привличането им като реални партньори в училищния живот.

В зависимост от приоритетите, заложени в настоящата стратегия за подкрепа на личностното развитие на децата и учениците и идентифицираните нужди от подкрепа на мезо-ниво, програми или проекти могат да се разработват от отделната институция или местните власти.



Мярка 1.1.2.3. Развитие на междуинституционалното сътрудничество за изпълнение на целите на приобщаващото образование и подкрепа на личностното развитие на децата и учениците.

Дейност 1.1.2.3.1. Прилагане на ефективни механизми за взаимодействие между местна власт и образователните институции за реализиране на общинските политики за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства.

Дейност 1.1.2.3.2. Сътрудничество в училищните екипи за разработване и 6реализиране на европейски и/или национални програми за обмяна на опит и квалификация по проблемите на приобщаващото образование и подпомагане на личностното развитие на децата и учениците.

Дейност 1.1.2.3.3. Сътрудничество между общинските власти и образователните институции за съвместно разработване и реализиране на европейски и/или национални програми за обмяна на опит и квалификация по проблемите на приобщаващото образование и подпомагане на личностното развитие на децата и учениците

Дейност 1.1.2.3.4. Развитие на публично-частното партньорство за постигане на ефективност и ефикасност в подкрепата на децата и учениците, учителите, родителите и др. специалисти, участващи в процеса на приобщаване.

Дейност 1.1.2.3.5. Осъществяване на сътрудничество между образователните институции, местните власти, неправителствените организации и други заинтересовани страни за организиране на форуми на общинско или регионално ниво за обмяна на опит, добри практики и методически инструменти в помощ на въвеждането и утвърждаването на приобщаващото образование.

Дейност 1.1.2.3.6. Осъществяване на съвместни инициативи и мероприятия между образователните институции, местните власти, неправителствени организации и други заинтересовани страни за подпомагане на приобщаването на родителите в подкрепата на личностното развитие на децата и учениците.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница