Заседание на оср) Областна стратегия за развитие на социалните услуги в Област Кюстендил (2016 2020) Съдържание



страница1/9
Дата13.10.2018
Размер1.87 Mb.
#85200
ТипЗаседание
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

Областна стратегия за развитие на социалните услуги в област Кюстендил

Утвърдил: Съгласувал:

Областен Управител Директор РДСП

Виктор Янев Светослава Макенджиева

(Решение №1/12.05.2016 г. и

Протокол №РД-18-72/12.05.2016 г.

от заседание на ОСР)

Областна стратегия за развитие

на социалните услуги

в Област Кюстендил

(2016 – 2020)

Съдържание:


Раздел А: Контекст и оценка на нуждите

  1. Контекст

    1. Предистория: как е създадена Стратегията

    2. Обхват и фокус на Стратегията

    3. Съответствие с международни, национални и местни политики

  2. Изводи от Анализа на ситуацията и оценката на потребностите в област Кюстендил

    1. Тенденции в развитието на област Кюстендил

    2. Изводи за състоянието на мрежата от услуги в Областта

Раздел Б : Визия и цели

  1. Визия и цели

    1. Визия

    2. Ценности и принципи

    3. Направления и приоритети

3.3.1. Грижа за децата и семействата в риск

3.3.2. Социално включване на уязвими групи и лица в неравностойно положение

3.3.3. Грижа за старите хора

3.3.4. Функционални приоритетни направления

3.3.5. Приоритетни целеви групи

3.4. Цели

3.4.1. Общи и конкретни цели

3.4.2. Ключови индикатори за постиженията на стратегията



4. Интервенция – социални услуги и мерки

4.1. Мерки и дейности по приоритетно направление „Грижа за децата и семействата в риск“

4.2. Мерки и дейности по приоритетно направление „Социално включване на уязвими групи и лица в неравностойно положение

4.3. Мерки и дейности по приоритетно направление „Грижа за старите хора“

4.4. Таблица на планираните услуги

Раздел В : План за действие


  1. Изпълнение и координация на изпълнението на Стратегията

    1. Структури за координация на областно и общинско ниво

    2. Системи за мониторинг и оценка. Работа на ЗМО

    3. Механизми на партньорство

    4. Основни етапи в изпълнението на Стратегията

  2. Ресурси

    1. Изграждане на капацитет за изпълнение на Стратегията

    2. Финансови и материални ресурси

  3. Комуникационна програма

    1. Цели, задачи и методи

    2. Оперативно изпълнение на комуникационната програма


Резюме
Областната стратегия за развитието на социалните услуги в област Kюстендил (2016 – 2020 г.) е разработена като секторна политика на областта и ще бъде представена пред Областния съвет за развитие. Стратегията е създадена в партньорство между заинтересованите страни в област Кюстендил – областна администрация, деветте общински администрации на територията на област Кюстендил, териториалните структури на Агенцията за социално подпомагане (АСП) – в частност Регионална дирекция за социално подпомагане – Кюстендил и четирите дирекции „Социално подпомагане”, доставчици на социални услуги и граждански организации (НПО).

Създаването на Стратегията за развитие на социалните услуги в област Кюстендил е нормативно регламентирано в чл.19, ал.1 от Закона за социално подпомагане и в чл. 36а от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане.



Обхват: Планираните услуги и мерки ще се изпълняват на територията на област Кюстендил през следващите пет години (2016 – 2020 г.), за да се осигури достъпа до социални услуги на всички уязвими общности, всички възрастови групи и всички общини на територията на областта. Стратегията проектира развитието на социални услуги и на пакет от общински политики и хоризонтални мерки за социално включване, насочени към устойчиви решения на проблемите на рискови групи.
Визия: Област Кюстендил – регион с развита модерна система от достъпни социални услуги, повишаващи качеството на живот на децата и семействата, местните общности, групи лица в риск, подкрепящи тяхната пълноценна реализация и самостоятелност и същевременно отговарящи на реалните нужди с осигурен равен достъп и непрекъснато подобряване на качеството.

Стратегията се основава на принципите на:



  • приемственост;

  • последователност;

  • съгласуваност и партньорство между институциите и социалните партньори;

  • прозрачност и информираност на обществото за провежданите политики.

Реализирането на стратегията ще доведе до подобряване адаптивността, качеството на живот, преодоляване на изолацията и мотивиране на потребителите да се справят със социалната си неравнопоставеност.


Стратегията следва основните човешки права, утвърдени в международните документи и конвенции за защита на правата на човека и основните свободи, и за правата на детето.
Основната ценност е човекът и правото на всяко човешко същество да развие максимално своите възможности, без значение на етническа принадлежност, пол, увреждане, възраст, социално положение.
Ключовите приоритетни направления на Областната стратегия са изведени в съответствие с идентифицираните потребности на рисковите групи и необходимостта от намеса за решаване на основни социални проблеми на жителите на областта.

Приоритетно направление 1: Грижа за децата и семействата в риск.

Обща цел 1. Гарантиране правата на децата в риск и насърчаване на устойчиво социално включване на тях и техните семейства, чрез:

  • Превенция на изоставянето, като се подобри грижата за децата в семейството и максимално се намали броя на децата, изоставени за отглеждане извън биологичното им семейство;

  • Деинституционализация чрез подмяна на институционалния тип грижа за деца с комплекс от модерни интегрирани социални услуги. Закриване на СИ за деца и осигуряване на качествена резидентна грижа.

  • Подкрепа на семействата при отглеждане на деца с увреждания;

  • Гарантиране на равен достъп до качествено образование и превенция на отпадане от училище;

  • Превенция на насилието над деца и осигуряване на адекватна професионална подкрепа на деца, жертви на насилие.



Приоритетно направление 2: Социално включване на уязвимите групи и лица в неравностойно положение.

Обща цел 2. Създаване на условия за социално включване и интегриране на максимален брой хора от общностите в неравностойно положение, уязвимите групи и индивиди в област Кюстендил, чрез:

  • осигуряване на условия за пълноценен и достоен живот на хората с увреждания в семейна/домашна среда;

  • намаляване на броя на хората с увреждания в специализирани институции чрез развитие на алтернативна резидентна грижа от семеен тип;

  • достъп до развитие за етническите общности в неравностойно положение и уязвими групи;

  • реинтеграция на рискови общности, индивиди и уязвими групи с рисково и зависимо поведение.

  • Ограничаване на бедността и социалното изключване на групите живеещи под прага на бедност, в съотвестствие с целите поставени в Програма Европа 2020.



Приоритетно направление 3: Грижа за старите хора

Обща цел 3. Създаване на условия за пълноценен живот на хората от третата възраст чрез ефективно управление на социалните услуги, изграждане на модерна инфраструктура и превенция на социалното изключване, и подкрепа на работата по ранна диагноза на лицата в риск от деменция, чрез:

  • Подпомагане на процеса на социално включване;

  • Осигуряване на пълноценен живот на старите хора в общността.

  • Осигуряване на превенция и ранна диагностика на застрашените от деменция и подобряване на качеството на живот на вече засегнатите.

  • Изграждане на модерна инфраструктура.

Други дейности, които ще подпомагат ефективното изпълнение на основните дейности в Областната стратегия, обхващат:


    • Развитието на човешките ресурси с цел създаване на ефективна система за подкрепа на развитието на човешките ресурси и повишаване качеството на социалните услуги на територията на област Кюстендил, с активното участие на всички заинтересовани страни;




    • Утвърждаване на партньорство между заинтересованите страни и междусекторно сътрудничество при изпълнението на интегрираните хоризонтални мерки с цел повишаване на ефикасността на услугите и осигуряване на равни възможности на достъп на ползвателите до тях чрез реализиране на ефективни и ефикасни прояви на партньорство между заинтересованите страни и междусекторно сътрудничество в сферата на интегрираните услуги и хоризонтални мерки.

В Стратегията са описани в детайли мерките, дейностите и индикаторите за постигане на общите и специфични цели, системата за мониторинг и оценка, отговорностите и ролите на институциите на областно ниво, доставчиците на услуги и другите заинтересовани страни, необходимите ресурси – човешки и финансови, оперативен план с времева рамка за изпълнението на стратегията.

Областната стратегия за развитие на социалните услуги ще се изпълнява на областно, респективно на общинско ниво с общите усилия на всички заинтересовани страни в съответствие с техните компетенции, идентифицираните потребности на групите в риск и планираните дейности за посрещането им.

С изпълнението на Областната стратегия в област Кюстендил ще се развие модерна социална политика в подкрепа на лица, семейства и общности в областта в съответствие с националните приоритети за деинституционализация и европейските ценности.



Раздел А: Контекст и оценка на нуждите

  1. Контекст

    1. Предистория: как е създадена стратегията

Инициативата за областно планиране на социалните услуги в област Кюстендил е в съотвествие с изискванията на чл.36а и чл.36б от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. Тя е в синхрон с националните приоритети на социалната политика в Република България. Стратегията въвежда комплексен модел за планиране, разработване и осигуряване на услуги на областно равнище, насочен към гарантиране изграждането на по-ефективна и ефикасна система за предоставяне на социални услуги и използването на съществуващите национални програми и финансовите инструменти на Европейския съюз. Планирането е осъществено от Областен оперативен екип, включващ представители на областна администрация Кюстендил, Регионалната дирекция „Социално подпомагане” (РДСП) Кюстендил, Община Кюстендил и Дирекция „Социално подпомагане“ - Кюстендил. Процесът на планиране се базира на извършения анализ по общини на нуждите на рисковите групи и ресурсите на общините, завършен през декември 2015 г. с участието на териториални работни групи в общините. Разработването на стратегията е извършено в периода октомври-декември 2015 г., съгласувана е със заинтересованите страни на областно и общинско ниво през януари 2016 г. и е внесена за обсъждане и одобрение в Областния съвет за развитие през януари 2016 година. В процеса на планиране са включени представители на всички заинтересовани страни от областта, обединени в работни групи на териториален принцип по общини. Работните групи участваха на доброволен принцип, мотивирани от убеждението за необходимостта от адекватна работеща областна стратегия и план за развитие на социалните услуги, която да допринесе за решаване на острите социални проблеми сред населението в област Кюстендил. При разработването на стратегията са следвани следните принципи и подходи на планиране:

  • Партньорство и планиране с участие, което осигурява приноса и взаимодействието между всички заинтересовани страни – местни, регионални и държавни институции, ведомства и организации;

  • Съответствие с реалните нужди на групите и общностите в риск;

  • Изпълнимост и приложимост на планираните социални услуги и мерки;

  • Финансова и социална ефективност;

  • Равни възможности за достъп;

  • Гъвкавост при определянето на съдържанието на планираните услуги и мерки.



    1. Обхват и фокус на стратегията

Областната стратегия за социалните услуги обхваща социалните услуги и мерки, които са необходими за осъществяване на ефективна социална политика за подкрепа на индивидите и групите в риск в област Кюстендил в съответствие с техните реални потребности и съвременни стандарти.

Видове услуги и обхват на рисковите групи. Областното планиране има за цел да очертае насоките за създаване на мрежа от социални услуги, която отговаря на нуждите на рисковите групи в област Кюстендил и е ефективна в своето действие от управленска и икономическа гледна точка. Затова обхватът на интервенцията е много широк - от съществуващите вече услуги (като се посочва доколко те трябва да бъдат подобрени или запазени в техния настоящ вид), до развитието на нови социални услуги, като са посочени начините на достъп и връзката между тях. Освен това, стратегията обхваща тези хоризонтални мерки и дейности в други свързани сектори (като здравеопазване, образование, заетост, жилищна политика и инфраструктура), които имат отношение към ефективността на социалните услуги и са от ключово значение за социалното включване и решаването на проблемите на рисковите групи и индивиди. Стратегията предвижда социални услуги за всички рискови групи на територията на областта. В рамките й са изведени нейните приоритети като целеви групи и услуги за предстоящите 5 години на интензивна интервенция. Изборът на приоритетите е основан на остротата на проблемите и наличните ресурси.

Времеви обхват. Планираните услуги и мерки за социално включване ще се изпълняват на територията на областта и ще обхванат период от 5 години – от 2016 до 2020 година включително, което предполага последователност и дългосрочност на интервенцията за реализацията на избраните стратегически приоритети и общи цели, обхващайки периода на актуализирания документ за изпълнение на Областната стратегия за развитие на област Кюстендил (2014-2020 г.) .

Географски обхват. Стратегията задава както областната рамка, така и параметрите на социалните услуги във всяка от общините на територията на областта. В географско отношение обхватът на стратегията покрива всички 9 общини на територията на област Кюстендил, като се обръща специално внимание и на малките изолирани населени места, където живеят малобройни рискови групи. В общия контекст, създаването на областна стратегия идва да преодолее неравномерността в развитието на услугите и да осигури равни възможности за достъп до услуги за рисковите групи.

Общите изводи от анализа на социалните услуги в областта е, че разпределението на услугите в област Кюстендил е неравномерно, а наличните услуги не отговарят на потребностите на населението, като част от съществуващите услуги са на трудно достъпни места и не достигат до нуждаещите се потребители. Липсват нови и адекватни на потребностите услуги.



    1. Съответствие с международни, национални и местни политики:

Стратегията е разработена в унисон с принципите на международни нормативни актове, визиращи насоките за осъществяване на приоритетни политики в сферата на социалното развитие, като:

  • Всеобща декларация за правата на човека;

  • Конвенция на ООН за правата на детето;

  • Международен пакт за социални, икономически и културни права;

  • Конвенция за защита на правата на човека и основните свободи на Съвета на Европа;

  • Европейска социална харта.

  • Конвенция на ООН за правата на хората с увреждания и Факултативният протокол към нея;




  • Конвенция на ООН срещу насилието и дискриминацията;




  • Принципи на ООН от 1991 г. за защита на лицата с психични заболявания и подобряване на психиатричната помощ;




  • Харта на основните права на ЕС;




  • Европейска социална харта;




  • Европейска харта на правата и отговорностите на възрастните хора, нуждаещи се от дългосрочни грижи и помощ;




  • Европейска харта на предоставящите грижа в семейството;




  • Европейска стратегия за хората с увреждания за периода 2010 - 2020 г.;




  • Европейска стратегия за здравеопазване;




  • Резолюция на Европейския парламент от 9 септември 2010 г. относно дългосрочните грижи за възрастни хора




  • План за действие за хората с увреждания на Съвета на Европа за 2006 – 2015 г.




  • Всеобща декларация за правата на човека на ООН;




  • Конвенция на ООН за правата на детето;




  • Конвенция за правата на хората с увреждания на ООН;




  • Международния пакт за социални, икономически и културни права.

При разработването са взети предвид стратегическите приоритети, залегнали в Споразумението за партньорство на България с ЕС за периода, свързани с Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г., която ще допринася активно за изпълнението на две от целите на стратегията на ЕС „Европа 2020” - в областта на трудовата заетост и борбата с бедността и социалното изключване.



Национални приоритети в развитието на социалните услуги:

Един от основните приоритети на Националната програма за развитие: България 2020 е осигуряване на устойчиви, качествени и достъпни услуги с цел превенция на социалното изключване. Подприоритетът е насочен най-вече към подобряване качеството на живот на уязвими групи, подпомагането им за независимост и реално участие в обществения живот, в подкрепяща общност и пълноценна реализация. Осигуряването на достъпни и качествени услуги е пряко обвързано с: насърчаване на социалното включване; промяна на модела на грижа за възрастните хора; осигуряване на равен и ефективен достъп до качествено здравеопазване за уязвимите групи; осигуряване на достъпна среда; подобряване на жилищните условия на уязвими групи и подкрепа на бездомните; подобряване на взаимодействието между сферата на образованието, здравеопазването, заетостта и социалните услуги. Въвеждането на нови подходи при предоставянето на услуги ще бъде постигнато чрез мултидиспциплинарен подход, индивидуализиране на услугите, прилагане на комплексна оценка и др.



Последните стратегически документи в областта на социалната политика са в контекста на членството в Европейския съюз и са разработени при следване на Отворения метод на координация. Националният доклад на България по стратегиите за социална закрила и социално включване 2013-2014 г. (приет от Министерския съвет на Република България на 30.04.2014 г.) е тясно обвързан с Националната програма за реформи (НПР) на Република България (2014-2020 г.). Приоритетните насоки на провежданите политики в областта на социалното включване и социалната закрила са:

  • Активно включване на пазара на труда;

  • Развитие на междусекторни услуги за социално включване;

  • Осигуряване на устойчивост и адекватност на социалните плащания;

  • Осигуряване на равен достъп до качествено образование;

  • Осигуряване на равен достъп до качествено здравеопазване;

  • Подобряване на жилищните условия на уязвими групи;

  • Борба с дискриминацията.

Други национални документи, регламентиращи политиката в социалната сфера:

  • Национална програма за реформи на Република България (2012-2020 г.);




  • Национална програма за развитие: България 2020;




  • Национална стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020;




  • Актуализирана Национална стратегия за демографско развитие на населението в Република България (2012 - 2030 г.);




  • Актуализирана стратегия за осигуряване на равни възможности на хората с увреждания 2008-2015 г.;




  • Актуализираната стратегия по заетостта на Република България 2013-2020 г.;




  • Национален социален доклад на Република България 2011 – 2012 г.;




  • Национална концепция за насърчаване на активния живот на възрастните хора в България (2012 – 2030 г.)




  • Национална стратегия за детето 2008 – 2018 година;




  • Национална стратегия за демографско развитие на Република България 2006 – 2020 година.




  • Национална стратегия за дългосрочна грижа - приета с Решение на Министерски съвет № 2 от 07.01.2014 г. и Плана за действие към нея.

Стратегически документи на областно ниво:

  • Областна стратегия и план за регионално развитие на област Кюстендил (2014 – 2020);




  • Общински планове за развитие;




  • Общински програми за закрила на детето;




  • Областни и общински програми и стратегии във връзка с развитието на социалните услуги на ниво община;

Областната стратегия следва и принципите на законосъобразност и обвързаност с нормативната уредба на Република България – Конституция, Семеен кодекс, Кодекс на труда, Наказателен кодекс, Закон за закрила на детето, Закон за социално подпомагане, Закон за местното самоуправление и местната администрация, Закон за интеграция на хората с увреждания, Закон за закрила от дискриминация и др., както и съответните подзаконови нормативни актове.



2 Изводи от анализа на ситуацията и оценката на потребностите в област Кюстендил

Областната стратегия е изградена върху изводите и препоръките от цялостно проучване на ситуацията на територията на област Кюстендил . Анализът е продукт на съвместните усилия на членовете на областния оперативен екип, общинските администрации, Дирекциите „ Социално подпомагане“, представители на услугите и НПО и обобщава резултатите от проучването и оценката на потребностите от социални услуги в общините на територията на област Кюстендил, проведено през месеците март – декември 2015 г. Проучването на ситуацията в област Кюстендил е фокусирано върху нуждите на рисковите групи от социални услуги, в контекста на социално-икономическите проблеми, политики и мерки за социално включване с приоритет деинституционализация на услугите. Обобщените изводи от анализа на ситуацията и събраните конкретни данни са важни за адекватното планиране на капацитета и вида на предвижданите социални услуги, както и за избора на тяхната форма – начин на осигуряване на достъп и достигане до клиентите, разработването на „смесени” услуги за рискови групи, както и комбиниране на две или повече услуги между няколко населени места. Препоръките са съобразени и с нагласите и очакванията, както на различните участници в предоставянето на услугите - местна власт, териториални структури на АСП, граждански организации, доставчици, така и на настоящите и потенциалните ползватели – рискови групи и индивиди, за които са предназначени социалните услуги и мерки за социално включване. Анализът на ситуацията и оценката на потребностите идентифицира основните проблеми и формулира основните въпроси, които се отнасят до състоянието и развитието на социалните услуги на територията на област Кюстендил. В резултат от проучването са очертани основните фактори, които формират рисковите групи, нуждаещи се от социални услуги, както и причините, пораждащи конкретната ситуация на неравнопоставеност на уязвимите групи от населението, на основата на социално-икономически и други неблагополучия.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница