Антоан Сент Екзюпери



страница1/5
Дата16.05.2023
Размер51.95 Kb.
#117714
ТипПлан-конспект
  1   2   3   4   5
malkiyat-princ
Свързани:
Document (2), ГОРАТА И ВЕЩИТЕ 6, -20- - - - - - - - - - , 2-6075-2


ПЛАН КОНСПЕКТ

на урок по литература


За 6 клас

Тема: Антоан Сент Екзюпери

Разработил:

Преподавател:……………



Тема: Антоан Сент Екзюпери


Вид на урока: Синтетичен урок


Цели на урока:

  1. Образователни – Учениците да осмислят идеята на автора; ориентиране в посланието на героите.

  2. Възпитателни – Учениците да се научат да разказват.

  3. Корекционни - Активизиране на наблюдателност, мисловни процеси.

Ход на урока:

  1. Актуализация на знания.

Учител: Добър ден ученици, днес ще изучава произведение, което сме изучавали във 2 клас. Нека да си припомним. Каква е розата? На дъската е записано.
Красива
Червена
Ароматна
Учител: Нека Стоян да каже.
Ученик: Розата е красива.
Учител: Браво!

  1. Работа с нов материал.

Учител: Досетихте ли се кое произведение ще изучаваме днес.
Ученик: Да.
Учител. Павел да каже.
Ученик: Ще изучаваме романа „Малкия принц“.
Учител: Браво!
Учител: Сега ще Ви покажа книгата и портрета на автора.


Сент-Екзюпери

Антоан дьо Сент Екзюпери е френски писател и авиатор. Известен е най-много с романа „Малкият принц“. Други негови произведения са „Нощен полет“, „Земя на хората“, „Боен пилот“. Той е роден на 29 юни 1900г. в Лион Франция. В старо френско благородническо семейство. Живее в среда, която представлява за него източник на литературно вдъхновение.


Учител: Запишете името на произведението „Малкия принц“ и автора Антоан дьо Сент Екзюпери.
Учител: Сега ще ви прочета романа от учебника. След това искам да ми кажете кои са героите. За да откриете единия герой, оцветете скритата картина от тетрадката.
Учител: Митко да каже кои са героите.
Ученик: Героите са малкият принц и лисицата.
Учител: Браво, Митко!
Учител: Като оцвети в тетрадката кой герой разпозна?
Ученик: Лисицата.
Учител: Отлично!
Учител : Продължаваме напред. Отново ще прочетем текста този път децата, които взеха участие до сега ще го прочетът. Накрая ще поставям оценки, затова бъдете внимателни.
Учител: Искам от тези ученици да кажат кои са най-важните моменти от случката.
Учител: Най-важните моменти са: сбогуването на лисицата с принца; принцът пред градината с рози.
Учител: Сега ще проведем беседа. Погледнете към дъската на нея съм поставила 3 картини, на които са илюстрирани:
Сбогуване на лисицата с принца;
Принцът пред градината с рози;
Лисицата и принцът седят един до друг.
Учител: В последователност ли са подредени картините?
Ученици: Неее.
Учител: Митко да каже как трябва да са подредени картините.
Ученик: Принцът пред градината с рози;
Лисицата и принцът седят един до друг;
Сбогуване на лисицата с принца.
Учител: Браво, Митко.
Учител: Коя част от текста се отнася за 1 картина?
Ученик: Малкият принц намери най-сетне един път. Беше стигнал до градината с цъфнали рози.
Учител: За втората?
Ученик: - Ела да играеш с мене – предложи й малкият принц. – Толкова ми е тъжно...
Учител: За третата?
Ученик: -Сбогом...-каза малкият принц.
-Сбогом – каза лисицата.
Учител: От какво е изненадан Малкият принц? Защо е разочарован? Докажете с четене.
Ученик: Неговата роза му казваше, че тя е единствена от тоя род в цялата вселена. А ето, че тук, само в една градина, имаше пет хиляди такива, всичките като нея.
Учител : Чудесно! Сега ще озаглавим устно момента „Градината с рози“.
Учител: Как се запознава лисицата с принца, деца? Прочетете от текста.
Ученик: И, легнал на тревата, той заплака. Тъкмо тогава се яви лисицата. – Коя си ти? –каза малкият принц...
Учител: Озаглавете този епизод „Срещата на принца с лисицата“.
Учител:: Какво научава принцът от лисицата?
Ученик: Принцът научил от лисицата, че най-хубавото се вижда само със сърцето.
Учител: Отлично. Разбрали сте произведението.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница