Безналични(безкасови плащания)



Дата28.02.2022
Размер42.7 Kb.
#113694
ТипДиплом
Александра-Дипломен проект
Свързани:
дипломен проект, Presentation (3)













СТАРОПРЕСТОЛНА ПРОФЕСИОНАЛНА
09 ГИМНАЗИЯ ПО ИКОНОМИКА
ЗАДАНИЕ ЗА ДИПЛОМЕН ПРОЕКТ
ДЪРЖАВЕН ИЗПИТ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ТРЕТА СТЕПЕН НА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ - ЧАСТ ПО ТЕОРИЯ НА ПРОФЕСИЯТА
по професия код 343010 ,,Финансист''
специалност код 3430101 ,,Банково дело"
На Александра Николаева Дупалова ученичка
от XII ,,a" клас
Тема: Безналични(безкасови плащания)

Съдържание


Глава първа: Същност на безналичните (безкасови) плащания
1.Същност на безналичните плащания
2.Начини на безналичните плащания
3.Средства за плащане
4.Банкови сметки
4.1.Същност на банковите сметки
4.2.Условия и документи за откриване,водене и закриване на банквоа сметка
5.Платежно посредничество на Търговските банки
5.1.Обща характеристика
5.2.Изисквания към дейността на платежните институции
5.3.Разрешаване и изпълнение на платежни операции
5.4.Общи условия за предоставяне и осъществяване на платежни услуги
6.Форми на безналични плащания
6.1.Кредитен превод и директен дебит
6.2.Плащане с акредитив
6.3.Плащане с чек
6.4.Плащане с електорнни платежни инструменти
Увод

Безкасовите плащания се извършват чрез посредничеството на банките. То се прави в размер на авоара по сметката и на допустимото превишение на плащанията над остатъка по сметката, т.е. в рамките на договорения кредит "Овърдрафт". Частични плащания на платежни документи не се извършват;.В случая е необходимо платецът и получателят да имат разкрити банкови сметки. Паричните средства се прехвърлят от една банкова сметка в друга, въз основа на платежни документи. Особеностите на този вид плащане се състоят в това, че при него се движат само вписани по сметки пари.


Поради големия брой безналични преводи в икономиката е създадена нормативна уредба за безкасовите плащания, в която са определени единни правила за платежно движение и посредничество. Банките заемат особено важно място при безкасовите плащания. Техните средства се използват за предоставяне на овърдрафт по банкова сметка, за потвърждаване на акредитиви, за предоставяне на акцепти, авали и банкови гаранции. Чрез своята ликвидност и висок имидж те стават гарант за качествено изпълнение на поетите ангажименти на своите клиенти. Във връзка с уреждане на многобройните сметни взаимоотношения , възникващи между отделните икономически субекти в националното ни стопанство, се извършват разнообразни и значителни на брой плащания. Много малка част от тях се реализират посредством разплащанията в брой, а останалата част се урежда безналично. Безкасовите плащания се осъществяват при строго спазване на нормативните актове, регламентиращи реда и начина на извършването им.
Нашата банкова система непрекъснато се развива. Откриват се нови банкови клонове, конкуренцията расте. Фирмите и физическите лица имат право да избират банка, която да ги обслужва. Системите за безналични плащания непрекъснато се развиват. Безспорно ползването на компютри; платежни и клирингови системи ,БОРИКА,БИСЕРА,RINGS ,платежни киоски,, предплатени карти; електронни портмонета; трансакции на валутните пазари, пазарите на фючърси, деривати и опции;ПОС терминални устройства ,АТМ, банкови карти; възможностите за разплащане по Интернет - е-pay и др. са възможни изцяло благодарение на напредъка на науката и технологията.
Настоящата дипломна работа ще бъде разработена в две основни части. В глава първа, ще бъдат разгледани основните теоретични особености на безкасовите плащания. Ще бъдат изяснени основните форми на безкасовите разплащания и технологията при тяхното осъществяване на практика, ще бъде обърнато внимание и на последните изменения в нормативната база, отнасяща се до безналичните плащания. Новите начини и форми на разплащания също ще бъдат обект на представяне в настоящия проект.
В глава втора на настоящия дипломен проект ще бъде представен бизнес план за проучване и реализацията на банков продукт.















Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница