Библиотерапия. Кратка история. Проекти за работа с деца



страница1/6
Дата28.02.2022
Размер26.95 Kb.
#113678
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6
Библиотерапия–Калина Михайлова
Свързани:
1984

Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Факултет по науки за образованието и изкуствата
Магистърска програма: Педагогика и семиотика на изобразителното изкуство

Библиотерапия. Кратка история. Проекти за работа с деца.

Курсова работа по


Арт терапия
изготвил:
Калина Георгиева Михайлова
Фак. № М10712

София 2021



1. Определение
Етимологично, думата библиотерапия идва от обединението на гръцките думи „biblio” (книга) и „terapia” (излекуване или възстановяване).
Има няколко дефиниции на понятието, въпреки че повечето специалисти се позовават на два елемента като основа на всяка библиотерапевтична дейност: психологическа помощ и целенасочено четене.
В статията си „Четенето като терапевтична функция: библиотерапия“ Кларис Форткамп (2001) систематизира определението на Каролайн Шродес (авторка, която през 40-те години започва да разработва научни изследвания за терапевтичното приложение на литературата в САЩ). Тя обяснява, че Шродес разбира библиотерапията като динамичен процес на взаимодействие между читателя и литературата (изпълнена с въображение), който може да привлече емоциите на читателя и да ги „освободи“ за съзнателното и продуктивното им използване.
Според Гомес (2011) библиотерапията е „терапевтичният процес, при който се използват специфични текстове, под насоките на библиотерапевта, които служат като подкрепа при лечението на хора с различни оплаквания, с цел предизвикване на катарзис и решаване на проблеми“.
От друга страна, Наранхо Мора, Наварро Арайа и Сунйига Серавайи (2017) обясняват, че най-общо казано, библиотерапията „се състои в оказване на емоционална подкрепа на даден индивид чрез книги и четене“. По-късно те уточняват, че тя представлява терапевтичния процес, чрез който се работи върху емоционалните и/или поведенческите особености на дадено лице, или социална група. Освен това, библиотерапията е ръководена от професионален екип в областите на здравеопазването, образованието и библиотекарството, чиято цел да им помогне да се справят с негативните чувства и поведения чрез преместване на фокуса върху желанието за усъвършенстване и позитивизъм.
Тези автори също препоръчват допълнително използване на техники за подкрепа, като: рисуване, драматизация, ролеви игри, аудиовизуални материали, музика, различни занаяти или всяка друга форма на изразяване, която насърчава екстернализирането на чувствата и емоциите на участника и която му позволява да изразява впечатленията си от прочетените текстове.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница