Цели на финансовия мениджмънт



страница1/2
Дата18.05.2022
Размер20.6 Kb.
#114362
ТипДоклад
  1   2
Цели на Financial мениджмънт
Свързани:
Стратификация


Стопанска академия „ Димитър А. Ценов“

Доклад

на тема:
Цели на финансовия мениджмънт

2018
В условия на трудно предсказуема среда се налага стратегически подход във фирменото управление. Финансовият мениджмънт е управление на и чрез финансите на фирмата. Следва се стратегическия подход при управлението. Акцентира се и върху движението на парите и превръщането им в:



  • Реални активи

  • Финансови активи

  • Ликвидни активи

По-конкретно, чрез възприемането на нетната настояща стойност (Net Present Value), т.е. разликата между дисконтираните във времето парични потоци и първоначалната инвестиция, като критерий за измерване на доходността, фирмата се стреми към максимизиране на богатството си, чрез инвестирането в проекти и придобиването на активи, чиято съвкупна възвръщаемост носи най-високите възможни печалби при най-ниския риск. Никой всъщност не може да определи кога е постигнато максималното богатство на една фирма, макар това да се счита за абсолютна цел на фирмата. Един от методите за измерване на богатството е чрез цената на акциите ѝ. Когато цената на акциите на фирмата се покачва, счита се че и богатството на собствениците на фирмата се е увеличило. И тъй като капиталовият пазар е много ефективен механизъм, цените на акциите добре отразяват способността на фирмата да създава богатство (стойност). Така че, цените на акциите на капиталовия пазар бързо улавят цялата налична информация за фирмата, както и тенденциите за бъдещото развитие на фирмата и способността ѝ да расте. Така че, цените на акциите на капиталовия пазар бързо улавят цялата налична информация за фирмата, както и тенденциите за бъдещото развитие на фирмата и способността ѝ да расте. Днес пазарът е дори още по-ефективен, тъй като инвеститорите са по-добре информирани, а мениджърите използват поусъвършенствани методи за комуникиране на представянето на фирмата.
Финансовият мениджмънт е насочен към управление на финансовите потоци. Решенията са свързани с намиране на капитали и тяхната употреба. Главна функция на финансовия мениджмънт е финансирането и инвестирането. Основен принцип на този тип мениджмънт е съпоставянето на потенциалната употреба на капитала с потенциалните източници на осигуряването му. Тук идва и ролята на добрият мениджър. Днес финансовите мениджъри имат на разположение много изтънчени инструменти за разрешаването на заплетени бизнес проблеми. Развитието на технологиите им позволява достъп до по-голям обхват от информация и алтернативи за разрешаването на множество заплетени бизнес промени. Възможността да бъдат симулирани стратегии, спомага на фирмите и техните мениджъри да избират из между най-добрите проекти, което от своя страна води до увеличаване на стойността на фирмата.

Познанието за финансите не трябва да бъде ограничено само до финансовите специалисти във фирмата. Във всяка компания, ако счетоводителите, статистиците и маркетолозите имат понятие и разбиране относно финансовите принципи, те ще могат да участват по-ефективно в процеса на вземане на решения. Голяма част от успеха на фирмите се дължи на силната им адаптивност. Финансовият анализ осигурява начина за вземане на гъвкави и верни инвестиционни решения в точното, носещо предимство време. Когато финансовите мениджъри успяват, те спомагат за увеличаване на стойността на фирмените акции. Мениджърите предоставят добра поредица от силни финансови отчети на инвеститорите, които показват стабилно увеличаваща се във времето доходност при нисък риск. Инвеститорите ултимативно определят пазарната стойност на фирмата чрез рефлектирането й в цената на ценните книжа, които компанията емитира. Ако фирмата има история на добри резултати и инвеститорите вярват, че тези резултати ще продължат, оценката на фирмата ще бъде висока и обратното. За да са добри мениджърите те трябва успешно да взимат гъвкави решения при минимални рискове и да се справят с непрестанните промени във финансовата среда, да разработват нови модели и проекти за осъвършенстването на икономиката на фирмата. И съответно да регулират новодошлите стоки и услуги по най-ефикасен начин като срещат съвременните изисквания на пазара.


На следващ етап, когато дори проектите и методите са на ниво, често не получават нужното внимание, тъй като тежните разработчици не успяват да ги популяризират. В недалечното минало „пазарните анализатори“ са били хората които са уведомявали инвеститорите за настъпващите промени. Информацията се е пропагандирала посредством вестници, медии, и отчети. Целта както тогава и сега е да се популяризира тази информация възможно най-бързо, да достигне възможно най-голям брой инвеститори съответно и да ги привлече. Интернет е основният източник на информация, най-ефикасен и удобен. Компанията следва да търси да прави инвестиции в области, които инвеститорите асоциират с растеж и престиж и които имат най-високият потенциал за растеж и реализиране на печалба. За жалост, много добри и финансово стабилни компании се асоциират от инвеститорите с области, които не са високо ценени от тях.
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница