Черноризец храбър“ изпитна работа по дисциплината „екологичен маркетинг“



страница1/3
Дата06.12.2023
Размер241.32 Kb.
#119532
  1   2   3
Курсова работа - зелен маркетинг
Свързани:
4ЕГ ЩРАНГОВЕ



ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ
ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР“


ИЗПИТНА РАБОТА
по дисциплината
ЕКОЛОГИЧЕН МАРКЕТИНГ“

Съдържание на задание и изпитни въпроси:

1.Дайте характеристика на зеления маркетинг?
2.Кое е специфичното в рекламата на зеления маркетинг в сравнение с рекламата на продукти и услуги, които не са „еко“ продукти?
3.Приложим ли е зеленият маркетинг в България и сред потребителите на стоки и услуги – вашето мнение?
4.Дайте примери за български компании, прилагащи зелен „еко“ маркетинг и представете със снимков материал „еко“ реклама на компанията?
5.Дайте примери за международни компании, прилагащи зелен „еко“ маркетинг и представете със снимков материал „еко“ реклама на компанията?
6.Дайте характеристики на маркетинговия микс 4 „Р“ и 7 „Р“?
7.Дайте примери за В2В(business to business) маркетинг стратегии?


1.Дайте характеристика на зеления маркетинг?
Терминът "Зелен маркетинг" започва усилено да се употребява в края на 80-те и началото на 90-те години на XX век. Американската Асоциация по Маркетинг провежда първатаработна среща по зелен маркетинг през 1975 г., а през следващата година излиза първата книга "Екологичен маркетинг" ("Ecological Marketing") на Карал. Е. Хенион.2 Особен момент в определяне границите на зеления маркетинг е доколко една развита икономика може да си позволи да бъде зелена. Оказва се, че това е едно доста скъпо начинание, което не се случва за ден-два, а отнема десетилетия на преобразувания и гонене на зелени стандарти. Проблемът в околната среда е, че за много растителни или животински видове може да е вечно късно да дочакат това развитие и отдавна да са минали в експозициите на музейните експонати.
Зеленият маркетинг се занимава изцяло с опазването и грижата към околната среда при вземането на всички важни решения относно даден продукт, услуга, цена, дистрибуция, промоция и управление на човешките ресурси.
Разработването на зелена стратегия помага на компаниите да вземат решения, които имат положително въздействие върху околната среда и които от своя страна ще допринесат за:

  • спестяването на средства от намаленото количество отпадъци и увеличената ефективност;

  • за повишаването на фирмения имидж пред обществото и останалите заинтересовани страни;

  • за привличане на голям брой потребители, насочени към устойчивото развитие, както и на мотивирани служители.

Да се дефинира какво е зелен маркетинг не е лесна задача на маркетолозите и бизнеса. Така нареченият Green marketing, Еnvironmental marketing или Еcological marketing предполага грижа за опазване на околната среда, като директно или косвено призовава за опазванe на разнообразния животински и растителен свят. Зеленото в рекламната комуникация означава грижа за другия, показва сериозно отношение на търговската марката към потребителите и мисъл за бъдещите поколения. Този вид маркетинг включва няколко основни и задължителни елемента,


които интегрира в едно цяло, а именно: преобразуване на производството, разработване на алтернативни методи, смяна на суровините, еко опаковки, зелена рекламна и PR стратегия, цялостна екологична култура на компанията и служителите в нея.
2.Кое е специфичното в рекламата на зеления маркетинг в сравнение с рекламата на продукти и услуги, които не са еко продукти?
През последните години стана много актуално компаниите да се олицетворяват в „зелени“, „екологични“ - често се говори за природосъобразен начин на живот, здравословно хранене, разделно събиране на отпадъци, рециклиране, опазване на околната среда и други.
Тази тенденция не подмина и рекламната индустрия, която започна да произвежда зелени реклами и да призовава клиентите си да продават в зелено.
Световните рекламни агенции като Saatchi & Saatchi1,например бележат силен ръст на зелените послания и криейтив в работата си на рекламни специалисти. Saatchi&Saatchi е част от комуникационната група Publicis One и обслужва брандове като „Загорка", LIDL и AUDI. Лий Дали, изпълнителният директор на Saatchi & Saatchi Великобритания, обяснява, че зеленото послание и протокол в рекламата става все повече задължително за всички големи компании по света, които ако не ги спазват, рискуват да имат отлив и неодобрение от потребителите. Освен това могат да претърпят сериозни финансови загуби и да понижат конкурентоспособността си на местния и глобален пазара.
Все повече се наблюдава тенденцията на ориентиране към зелен маркетинг от големите международни концерни и транснационални корпорации. Компанията Shell Oil, например похарчва над 30 милиона долара за едномесечна рекламна кампания, създадена от рекламна агенция JWT Хюстън, лансираща новия вид бензин, имитиращ по-малко замърсяване на въздуха. General Electric, друга глобална компания на пазара, изгражда проект "Ecomagination" с помощта на рекламна агенция
BBDO Ню Йорк. Програмата стартира още през 2005 г. и е насочена към популяризиране на възобновяемите енергийни източници, намаляване на вредните емисии във въздуха и опазване на изворите с чиста вода.
Една от първите зелени рекламни кампании се нарича "Beyond Petroleum" ("Отвъд Нефта”) на компания British Petroleum през 2003 г., реализирана със съдействието на рекламна агенция Ogilvy & Mather, Ню Йорк. С тази рекламна стратегия British Petroleum показва на света, че е нещо повече от една петролна компания, наблягайки на използването на силата на вятъра и енергията на слънцето.
С развитието на зеления маркетинг се обособяват и някои основни правила при приложението му, които са специфични за рекламата му и го отличават:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница