Дейност на централния депозитар в българия деница илиева байчева



страница1/5
Дата27.10.2023
Размер105.68 Kb.
#119086
  1   2   3   4   5
РЕФЕРАТ

ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ ПО АГРОБИЗНЕС И РАЗВИТИЕ НА РЕГИОНИТЕ – ПЛОВДИВ
Р Е Ф Е Р А Т
ПО ДИСЦИПЛИНАТА ,,ФИНАНСОВИ ПАЗАРИ‘‘
ДЕЙНОСТ НА ЦЕНТРАЛНИЯ ДЕПОЗИТАР В БЪЛГАРИЯ

ДЕНИЦА ИЛИЕВА БАЙЧЕВА
ФАК.Н. 211420823007
СПЕЦИАЛНОСТ: ‚,СЧЕТОВОДСТВО‘‘
2023
Увод
Неотменима част от нормалното функциониране на капиталовия пазар във всяка пазарноразвита страна е изграждането на добре функционираща система за разплащане и доставка на ценни книжа, сключени на борсовия или на извънборсовия пазар. Обикновено осъществяването на сетълмента с безналични ценни книжа е поверено на една институция, наречена у нас – централен депозитар (ЦД). С изключение на ДЦК, чийто депозитаар е в БНБ, всички останали безналични ценни книжа се водят по сметки в ЦД.
Централният депозитар като институция възниква сравнително късно в България. Той се учредява като акционерно дружество на 13.08.1996г. с капитал от 30х.лв. Акциите са поименни с право на един глас и номинал от 10лв. Това е нетърговско дружество, което не формира печалба и не разпределя дивиденти. В края на финансовата година при окончателното съставяне на отчета за приходите и разходите, ако приходите са повече от разходите, то половината от това превишение се внася във фонд ‘‘Резервен‘‘ , а останалата част – в специален гаранционен фонд за обезщетяване на вреди, възникнали при осъществяване дейността на централния депозитар.
Идеята за възникване на централния депозитар като институция се заражда след голямата борсова криза през 1987г. (‘‘Големият удар‘‘), когато Групата на 30-те организира симпозиум в Лондон по проблемите на надеждното функциониране на пазарите на ценни книжа и снижаване на рисковете за участниците на тях.
В етимологичен аспект терминът депозитар произлиза от френската дума depot , което значи склад, хранилище, депозит. Известно е, че първите потребители на депозитарни услуги са брокерите. Те депонират своите и на клиентите си ценни книжа в борсови депозитари.
Съгласно Наредбата за дейността на ЦД негови членове могат да бъдат:

Само членовете на депозитара могат да оперират по неговия регистър на сделките, като по този начин обслужват своите клиенти. Всеки друг субект, неописан в горните групи, може да има достъп до собствения си регистър или да извършва действия по прехвърляне на собствеността върху акциите, регистрирани в ЦД, само ако е клиент и се представлява от инвестиционен посредник – член на депозитара.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница