До директора на риосв, гр. Русе у в е д о м л е н и е



Дата15.10.2018
Размер60.9 Kb.
#87506

ДО


ДИРЕКТОРА НА

РИОСВ, гр. Русе

У В Е Д О М Л Е Н И Е

за инвестиционно предложение
От “Поларис 8” ООД, ЕИК 118 010 309,

Пълен пощенски адрес: гр. Варна, ул. „Петър Райчев” N 12, офис 3

Телефон, факс и е-mail: 086-820-134, 086 820-130, polaris8@abv.bg

Управител на фирмата- възложител: Красимир Рашков


Уважаема г-жо Директор,

Уведомявам Ви, че “ПОЛАРИС - 8” ООД има следното инвестиционно предложение: „Изземване на наносни отложения с плаващи средства от коритото на р. Дунав, в участъка от км 398.800 до км 389.000”.



Характеристика на инвестиционното предложение:

1. Цел и предмет на инвестиционното предложение - производство, жилищно, пътно и др.:

Целта на инвестиционното предложение е: Получаване на разрешителен документ по реда на чл. 46, ал. 1, т. 4 от Закона за водите за изземване на наносни отложения от коритото на р. Дунав. Компетентен орган за издаване на разрешителното, на основание чл. 52, ал. 1, т. 2 от Закона за водите е ИАППД.

Драгажните дейности в участъка са необходими и с цел подобряване дълбочините по фарватера на реката.

2. Резюме на предложението:

Наносните отложения ще се изземват посредством плаващо техническо средство (дълбачка), собственост на „ПОЛАРИС-8“ ООД. Не се предвижда складиране на добития материал на брега в района на добива. Иззетите наносни отложения ще се транспортират по реката посредством несамоходни баражи до собствено пристанище, където ще се складират. Участъкът за добив е съгласуван с ИАППД-Русе.



3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение:

- Няма такива.




4. Местоположение на площадката:

Местопложението на участъка за добив на наносни отложения е определен от ИАППД – Русе. Той обхваща част от коритото на р. Дунав, в близост до о-в Ветрен от км 390.800 до км 389.000. Географски координати на граничните точки на участъка за добив:

1 44o08’04.24” 27o05’32.31”

2 44o08’08.31” 27o05’54.86”

3 44o08’10.56” 27o06’48.65”

4 44o08’07.80” 27o06’48.91”

5 44o07’59.70” 27o06’08.49”

6 44o07’58.21” 27o05’32.30”

Съгласуваният участък попада в ЗЗ BG 0000534 „Остров Чайка“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

Мерките в План за управление на речните басейни – Дунавски район 2010 – 2015 г. за ЗЗ „Остров Чайка“, изброени в т. 7.1.3. от ПУРБ са: За природни местообитания 3130, 3150, 3270, 6430, 91E0*, 91F0 смекчаващите мерки са недопускане на нови негативни промени в хидрологичните особености на водните тела (ВЕЦ, баластриери, хидромелиораци свързани с нови водовземания, отводнявания и др.) и мерки по поддържане на местообитанията в БПС.

Съгласно стандартен натура формуляр, в зоната се опазват 2 природни местообитания: 91Е0* Алувиални гори с Alnus glutinosa и Fraxinus excelsior (Alno-Pandion, Alnion incanae, Salicion albae) и 3130 Олиготрофни до мезотрофни стоящи води с растителност от Littorelletea uniflorae и/или Isoeto-Nanojuncetea, а след картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове, е предложена актуализация на Стандартния натура формуляр за зоната с включване на местообитание 3270 „Реки с кални брегове с Chenopodion rubi и Bidention p.p.

На територията на ЗЗ „Остров Чайка“ не се опазват и не са картирани местообитания с код 6430 и 91F0, за които е въведена забрана в ПУРБ.

Съгласно Специфична информация получена в резултат на проект: "Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове - фаза I", публикувана на сайта на МОСВ, местоположението на гореизброените природни местообитания, предмет на опазване в ЗЗ „Остров Чайка“ е достатъчно отдалечено от района на добива. По долу на картен материал е представено местоположението на участъка за добив (защрихован правоъгълник) спрямо изброените природни местообитания (в зелен цвят):

4.1. Природно местообитание 3150 „ЕСТЕСТВЕНИ ЕУТРОФНИ ЕЗЕРА С РАСТИТЕЛНОСТ ОТ ТИПА MAGNOPOTAMION ИЛИ HYDROCHARITION“. Към това местообитание са отнесени и картирани стоящи водни басейни – речни мъртвици, изоставени рибарници и островни блата в зоната. Към природно местообитание 3150 в ЗЗ «Остров Чайка» е отнесен и картиран стоящ воден басейн – островно блато – „затон“ в зоната.

Съгласно представеното на фиг. 4.1. разпространение на местообитанието ясно се вижда, че същото не се засяга от участъка за добив.



Фиг. 4.1. 3150 „ЕСТЕСТВЕНИ ЕУТРОФНИ ЕЗЕРА С РАСТИТЕЛНОСТ ОТ ТИПА MAGNOPOTAMION ИЛИ HYDROCHARITION“.

4.2. Природно местообитание 3270 „РЕКИ С КАЛНИ БРЕГОВЕ С CHENOPODION RUBI И BIDENTION Р.Р.“ Към това местообитание е отнесена и картирана част от крайбрежната зона и литоралната зона на река Дунав.

Съгласно представеното на фиг. 4.2. разпространение на местообитанието ясно се вижда, че същото не се засяга от участъка за добив.





Фиг. 4.2. 3270 „РЕКИ С КАЛНИ БРЕГОВЕ С CHENOPODION RUBI И BIDENTION Р.Р.“

4.3. Природно местообитание 91Е0* „АЛУВИАЛНИ ГОРИ С ALNUS GLUTINOSA И FRAXINUS EXCELSIOR (ALNO-PADION, ALNION INCANAE, SALICION ALBAE). Представлява естествени заливни гори, в които основният дървесен вид, който придава облика на това местообитание, е бялата върба. Местообитанието обхваща територии на островите и в крайбрежната ивица на река Дунав. Съгласно представеното на фиг. 4.3. разпространение на местообитанието ясно се вижда, че същото не се засяга от участъка за добив.



Фиг. 4.3. 91Е0* „АЛУВИАЛНИ ГОРИ С ALNUS GLUTINOSA И FRAXINUS EXCELSIOR (ALNO-PADION, ALNION INCANAE, SALICION ALBAE).

4.4. Природно местообитание 3130 Олиготрофни до мезотрофни стоящи водни басейни с растителност от типа Littorelletea uniflorae и/или Isoeto - Nanojuncetea

Разпространението на това местообитание не е изследвано по проекта: "Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове - фаза I", публикувана на сайта на МОСВ. То представлява низинни пионерни съобщества от едногодишни хигрофити, развиващи се върху изсъхващите влажни наноси (тиня и пясъци) през втората половина на лятото в периферията на обширни плитки езера и по бреговете на големите реки. Имат динамичен характер и всяка година се изменят в зависимост от водното ниво и от периода на засушаване. Среща се по цялото крайбрежие на р. Дунав и някои по-големи реки във вътрешността на страната - Марица, Тунджа, както и край някои големи рибарници и пресъхващи езера.

В стандартния натура формуляр и съгласно Специфична информация получена в резултат на проект: "Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове - фаза I", публикувана на сайта на МОСВ, в ЗЗ „Остров Чайка“ не се опазват и не са установени местообитания с код:

Съгласуваният участък за добив е разположен на около 90 м от брега на остров Ветрен и на 100 м от българския бряг. Добивът се извършва под вода – от динамичните запаси на реката, от дъното, без да се нарушава речното легло. Този начин на добив няма потенциал за въздействие върху хидроложкия режим на реката, не засяга по никакъв начин бреговете или островите, което е гарантирано от ИАПДД с издаване на съответната схема на участъка за добив.



Не съществува заплаха или потенциал за въздействие върху предмета и целите на опазване в ЗЗ „Остров Чайка“, тъй като участъкът за добив не засяга изброените местообитания в т. 7.1.3. от Мерки към ПУРБ.

5. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията; предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди – чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или от повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества; съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови:

Инвестиционното предложение е свързано с добив на природни материали – наносни отложения от коритото на река Дунав. Не се предвижда водовземане или ползване на вода от ВиК мрежа.



6. Отпадъци, които се очаква да се генерират и предвиждания за тяхното третиране:

При експлоатацията не се очаква да се генерират отпадъци, различни от разрешените на „ПОЛАРИС – 8” ООД. Те ще се третират на площадката на дружеството в гр. Силистра.



7. Очаквани количества и тип отпадъчни води (битови/промишлени), предвиден начин за тяхното третиране – локално пречиствателно съоръжение/станция, заустване в канализация/воден обект, собствена яма или друго, сезонност:

При експлоатацията няма да се формират отпадъчни води.



Прилагам:

  • документи, доказващи уведомяване на община Силистра и кметство с. Сребърна и на засегнатото население (копие от писма, копие от обява) съгласно изискванията на чл. 4, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ДВ, бр.25/2003, изм. и доп. ДВ, бр.3/2011 г., посл. изм. и доп. ДВ 94/2012 г.).

  • схема на участъка за добив, издадена от ИАППД.

ВЪЗЛОЖИТЕЛ:



Красимир Рашков – Управител

на „ПОЛАРИС – 8“ ООД
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница