До общински съвет троян предложение от донка иванова михайлова



Дата19.11.2018
Размер317.87 Kb.
#104938
ДО

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

ТРОЯН

ПРЕДЛОЖЕНИЕ

от ДОНКА ИВАНОВА МИХАЙЛОВА

Кмет на община Троян
ОТНОСНО: Изменение и допълнение на Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Троян.
УВАЖАЕМИ ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,
I. Във връзка с изменение на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), Закона за устройство на територията (ЗУТ) и съответствието на Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Троян (наричана по-долу Наредбата) с тези промени е необходимо да се приеме изменение и допълнение на същата.
II. В чл. 16 се предвижда създаване на нова т.5, която е съласувана с изменениeто на чл.11, т.5 от ЗМДТ („За имот – държавна или общинска собственост, данъчно задължено е лицето, на което имотът е предоставен за управление“)

Във връзка с именението на чл. 66, ал.1, т.1, т.2 и т.3 от ЗМДТ е необходима промяна на чл. 17, т.2 и т. 3 от Наредбата.

Съществена e промяната, свързана с таксата за битови отпадъци. В чл.18a се създава нова разпоредба за населените места Борима и Орешак, като за тях размерът на таксата за битови отпадъци се определя на 4,2 на хиляда в т.ч.: за събиране на битови отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им и за осигуряване на съдове за смет в размер на 1,8‰; за изграждане, поддържане, експлоатация и закриване на депата за битови отпадъци или други инсталации и съоръжения за обезвреждане на битовите отпадъци в размер на 0,8‰; за почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване в размер на 1,6‰.

За населените места – Балабанско, Балканец, Бели Осъм, Белиш, Врабево, Гумощник, Голяма Желязна, Горно Трапе, Дебнево, Добродан, Дълбок дол, Калейца, Ломец, Патрешко, Старо село, Терзийско, Черни Осъм, Чифлик, Шипково – общо 5 на хиляда, в т.ч.: за събиране на битови отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им и за осигуряване на съдове за смет в размер на 2,1‰; за изграждане, поддържане, експлоатация и закриване на депата за битови отпадъци или други инсталации и съоръжения за обезвреждане на битовите отпадъци в размер на 0,9‰; за почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване в размер на 2‰.

Няма промяна в общия размер на промила за нежилищни имоти на граждани и за нежилищни имоти на предприятия, остава 16,5‰, но се изменя разпределянето му по компоненти, както следва: за събиране на битови отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им и за осигуряване на съдове за смет в размер на 7 ‰; за изграждане, поддържане, експлоатация и закриване на депата за битови отпадъци или други инсталации и съоръжения за обезвреждане на битовите отпадъци в размер на 3,1‰; за почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване в размер на 6,4‰.

За град Троян изменението е както следва: 1,8 на хиляда, в т.ч.: за събиране на битови отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им и за осигуряване на съдове за смет в размер на 0,8‰; за изграждане, поддържане, експлоатация и закриване на депата за битови отпадъци или други инсталации и съоръжения за обезвреждане на битовите отпадъци в размер на 0,3‰; за почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване в размер на 0,7‰.

Настоящите изменения се налагат поради следните обстоятелства:

Отчисления по чл.60 и чл.64 от Закона за управление на отпадъци /ЗУО/- Съгласно ЗУО от 2011 г. се правят отчисления на тон депониран отпадък. Размера на отчисленията по чл.60 от ЗУО за закриване и следексплоатационни грижи на площадката на депото на тон отпадък се изчислява от собственика му. За нашата община той е 2 лв./тон депониран отпадък. Размера на този вид отчисления за 2013 г. се запазва на нивото на 2012 г.

Отчисленията по чл.64 от ЗУО, които се правят с цел намаляване на депонираните отпадъци за всеки тон депониран отпадък за 2013 г. е 15 лв./тон. През 2012 г. това отчисление беше 9 лв./тон.За 2013 г. е предвидено размера на отчисленията да бъде завишен от 11 лв./тон на 17 лв./тон депониран отпадък, в т.ч. по чл. 60 от ЗУО- 2 лв./тон и по чл.64 - 15 лв./тон. В абсолютни числа таксата за депониране расте от 120000 лв. за 2012 г. на 187000 лв. за 2013 г. Нормативната уредба предвижда много висок ръст на таксата за депониране за 2014 г. – 35 лв./тон, което в абсолютни числа прави 407000 лв. такса за депониране за Троянска община.

Размерът на таксата за съдове за битови отпадъци не се променя.

Чл. 19 се изменя, тъй като след направен анализ на заплатените суми за такса битови отпадъци от собствениците на места за настаняване до 10 стаи се установи, че те са символични. Същите генерират големи количества битови отпадъци и разходите за осъществяване на дейността по сметосъбиране и сметоизвозване в отдалечените места са повече.

Създава нов чл.20а, с който се освобождават от заплащането й, имотите, които са публична общинска собственост и такива, които са предоставени за безвъзмездно ползване, при условие, че не се използват със стопанска цел, която не е свързана с пряката им дейност. Такова облекчение може да се прилага и за части от гореописаните имоти. В чл.20, ал.2 и ал.3 са въведени облекчения за лицата, които са доброволци по смисъла на Наредба за реда за създаване и организиране на дейността на доброволните формирования за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях. Те ще дължат такса битови отпадъци със 75 на сто намаление, на основание чл.8, ал.6 от ЗМДТ и чл.36 от Наредба за реда за създаване и организиране на дейността на доброволните формирования за продотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях.


III. Въвежда се нова разпоредба на чл. 24, ал.4, т.8, с която се опредля размер на таксата за поставяне на автомати за напитки и фризери за сладолед, тъй като в последните две години се увеличиха значително желаещите фирми да поставят автомати за напитки и фризери за сладолед. В съседните общини таксата за тяхното поставяне е регламентирана в наредбите им за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги.

В раздел II – Такси за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна в чл. 25 се предвижда създаване на две нови алинеи, с които да се опредли срока за събиране на таксите и реда за събиране на невнесени в срок такси.


IV. Важно е и изменението на чл. 27, с който се определя нов размер и начин на формиране на таксите, уредени в раздел III “Такси за детски ясли, детски градини, общежития и социални услуги“. С Решение №55/23.02.2012г. на Общински съвет Троян се определи нов размер на месечните такси за ползване на детски ясли и детски градини.

За първо шестмесечие на 2012г. бе извършен анализ на разходите за издръжка на дейността в община Троян, събираемостта на таксите и процентното им съотношение родител-община. Съгласно анализа (приет с Решение №172/26.07.2012г. на Общински съвет) таксите покриват 39,1% от разходите. За деветмесечието на 2012г. този процент е 40,22%. В повечето общини таксите за ползване на детски ясли и детски градини покриват 50% от разходите.

Във връзка със запазващата се тенденция към повишаване на цените на пазара (горива, енергия, хранителни продукти, услуги) и с цел изравняване на финансовата отговорност между община и родител се налага промяна в размера на таксите. Същата е обсъдена с представители на детските градини.

Причини за промяната:

1. През последните години при формиране на таксите не е отчитано повишаването на цените на горива и електрическа енергия (от 2009г. до момента горивата поскъпват над 50%).

2. През настоящата година се запазва тенденцията за покачване цените на качествените хранителни продукти.

3. Спазване изискванията на Наредба №6/2011г. на МЗ и Наредба №9/2011г. на МЗХ във връзка със здравословното хранене на децата в детските градини.

4. Приетитят през 2012 г. начин на формиране на таксите остана неприет от част от родителите.

5. Висок процент от родителите (около 30%) заплащат такса в намален размер, ползвайки преференцията за „второ дете в училище”. Обучението в училище е задължително и безплатно. Издръжката на децата в училище е държавна отговорност.

6. Необходимо е родителите да покриват повече от 40% от разходите за дейността.

Основни моменти в предложението за промяна са:

1. Месечната такса за ползване на детски ясли и детски градини е с максимален размер 58,00лв. и се формира сумарно от постоянна част – 12,00лв. (за разходи по издръжка на групите, независещи от посещаемостта в тях) и пропорционална част – 2,00лв. за всеки присъствен ден от месеца (за разходи за хранене).

2. Постоянната част от сумарна месечна такса се дължи независимо от присъствените дни на детето.

3. За семейство с две деца, когато едното посещава училище, пропорционалната част от сумарната месечна такса е 1,40 лв. за всеки присъствен ден.

С така предложената промяна се очаква покриване на разходите за дейността от такси с още 5 до 10% без съществена промяна в размера на месечните такси.
VІ. Ал. 4 на чл. 29 се отменя, тъй като се регламентират такси на сходни услуги по проект «Помощ в дома», които са уредени в чл.29а.

Изменението в чл.29 б е съгласно изискванията на чл.46, ал.3 от Наредба 26 за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях.

Изменението на чл. 30 е във връзка с уеднаквяване на текстовете с нормативни документи и отмяната на чл.29, ал.4
VІ. Във връзка приемането на Наредба № РД-02-20-60 от 24 април 2012г. за издаване на удостоверения въз основа на регистъра на населението и унифициране на предлаганите административни услуги в общините е необходимо да се актуализира раздел VI – Такси за административни услуги – чл.38, като се предлага промяна в част от наименованията на административните услуги.

Административната услуга се извършва при спазване на принципите на законност, бързина, достъпност и икономичност на производството и изискванията за качествено и удобно за физическите и юридическите лица административно обслужване. С цел гарантиране на по – висока ефективност и качество при предоставяне на административните услуги се предлага услугите да бъдат разделени на обикновени, бързи и експресни, като за всяка конкретна услуга се посочва както срока за нейното изпълнение, така и съответната цена, с цел улесняване на гражданите при техния избор.

Предвижда се издаване на удостоверение за наследници, в случаите, когато се изисква удостоверение за наследници от друга/и общини. Когато някой от починалите наследници е имал последен постоянен адрес в друга община и длъжностното лице, което трябва да издаде удостоверението, не разполага с данни за неговите наследници, изисква служебно същите от съответната общинска администрация, като услугата тук е само обикновенна и единственото, което ще се заплаща за нея е цената за обикновена услуга плюс 1 лв. за всяко усдостоверение, което се иска от друга община.
VIІ. С предложената промяна на т.3 и т.4 на чл.36, т.7а се разделят при издаване на разрешение за строеж по квадратура на РЗП сградите за обществено обслужване, производствени дейности и складове, като се цели да се облекчат инвеститорите на по-малките строежи.

Със създаването се нова т.8 на чл.36 - Удостоверение за степен на завършеност на сграда се цели услугата да се извади от обхвата на удостоверение по факти и обстоятелства по ТСУ, тъй като се налага извършването на оглед и практически е невъзможно в повечето случаи това да се изпълни като експресна услуга. Запазва се стойността от 20 лв.

Промяната в чл.45, т.2 цели да се изравни стойността на акта за узаконяване с най-малкия размер на разрешението за строеж, тъй като двете услуги са идентични.

Създаването на нова т. 4.3. на чл. 45, е продиктувано от Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията изм. и доп., бр. 82 от 26.10.2012 г., в сила от 26.11.2012 г., с който се дава възможност да се узаконяват незаконни строежи (§127, ал.8 от ПЗР към Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията)


VIIІ. Съобразно разпоредбите на новия Закон за горите, чл.44 от раздел VІІІ – Други местни такси, определени със закон, следва да се отмени. С приемането на закона и подзаконовите актове към него (Наредбата за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии – държавна и общинска собственост, и за ползването на дървесина и недървесни горски продукти) отпадна възможността като начин на ползване на дървесина „по такса корен“. В чл.112, ал.1 на Закона за горите (ДВ, бр.19 от 08.03.2011 г., в сила от 9.04.2011 г.) ползването на дървесина от горските територии - държавна или общинска собственост, е определено да се осъществява по един от следните начини:

1. чрез продажба на стояща дървесина на корен;

2. чрез добив и продажба на добита дървесина.

Съгласно изискванията на Наредбата за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии – държавна и общинска собственост, и за ползването на дървесина и недървесни горски продукти, продажбата на стояща дървесина на корен се осъществява само по един от следните начини:



  1. търг с явно наддаване;

  2. търг с тайно наддаване;

  3. конкурс;

  4. по ценоразпис.

В чл.54, ал.2 се предвижда замяна на думата „молба“ с „искане“, във връзка с изменение на утвърдените образци за формуляри от министъра на финансите.

Чл. 54, ал.4 се отнемя поради обстоятелството, че към настоящия момент такива услуги не се предоставят.

Изменението на чл.54, ал.6, т.18 е поради обстоятелството, че в молбите, които се подават в Община Троян, заявителите посочват обикновенно по няколко дати за удължаване на работното време. В тази връзка е и направено уточнението, че за всяка дата се издават отделни разрешения. Освен това, в дните около официалните празници се провеждат традиционно много мероприятия, при които не е възможно да се спазва работното време и винаги се иска неговото удължаване.


ІХ. В чл.55 на Глава ІІІ „Цени на неуредени със закон услуги и права” от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Троян са определени цени на услуги, извършвани от общински училища и детски градини, които следва да отпаднат.

Причини за промяната:

- съгласно чл.65, ал.2 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета, за издаване на дубликати на документи от задължителната училищна документация се заплащат такси, определени със заповед на министъра на образованието, младежта и науката. В тази връзка тези цени не се регламентират с общинска наредба.

- към момента плувният басейн към СОУ„Св.Климент Охридски” функционира само като училищен плувен басейн в изпълнение на учебния план. В случай на регистриране на обекта като „обект с обществено предназначение”, следва да се регламентира цената на услугата в Наредбата.

- част от регламентираните услуги вече не се извършват.


X. Въвеждат се изменеия и в таксите на Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства – Троян. Обособява се такса за студенти. Досега такава не е съществувала, а практиката показа, че е необходимо да има такава. В момента студентите плащат таксата от 4 лв., която е за възрастни посетители. Целта е по-голяма достъпност на музейните обекти, като същото се прави и за експозиция „Възраждане” с входа за учащи, пенсионери и студенти. Таксата за ползването на фоайето се повишава поради по-големите консумативи за електрическа енергия. Обособяват се такси за презентации и организиране и провеждане на сватбени тържества в залите на музея, предвид на обстоятелството, че до сега вече има няколко таквива проведени събития. Предлагането на комбимиран билет е подходяща форма за привличане на повече посетители при по-облекчени за тях финансови условия. Въвежда се такса за екскурзоводски услуги извън територията на музея – представяне на културни забележителности на територията на община Троян – музейните специалисти са подготвени да изнесат екскурзоводски беседи и да придружават туристите по време на техния престой в общината.
XІ. Отменя се § 11, който предвиждаше размера на таксата битови отпадъци за лица, които имат задължения за тази такса от предходни години да се определя по общия ред и да не могат да ползват облекченията по чл.19 от Наредбата. Това ограничителното условие на §11 води до увеличаване на задълженията за такса за битови отпадъци, без да са генерирали по-големи такива.Част от фирмите са обявени в несъстоятелност и натрупаните задължения стават несъбираеми.
Предвид изложеното по-горе предлагам на Вашето внимание следния
Проект за решение:
На основание чл. 21, ал. 1, т.7 от ЗМСМА и чл. 6, чл.8 и чл.9 от ЗМДТ Общински съвет – Троян одобрява следните изменения и допълнения в Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Троян:
§ 1. Създава се нова т.5 на чл. 16

Чл.16, т.5 за имоти – държавна или общинска собственост, предоставени за управление – от лицето, на което имотът е предоставен за управление.
§2. Чл. 17, т.2 се изменя както следва:

Чл.17, т.2. събиране, включително разделно на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за третирането им;

§ 3. Чл.17, т.3 се изменя както следва:

Чл.17, т.3 проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 60 и 64 от Закона за управление на отпадъците;
§ 4. Изменят се т.1.1, т.1.2, т.3 на чл.18а, както следва:

1.1. За населените места – Балабанско, Балканец, Бели Осъм, Белиш, Врабево, Гумощник, Голяма Желязна, Горно Трапе, Дебнево, Добродан, Дълбок дол, Калейца, Ломец, Патрешко, Старо село, Терзийско, Черни Осъм, Чифлик, Шипково – общо 5 на хиляда, в т.ч.:

- за събиране на битови отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им и за осигуряване на съдове за смет в размер на 2,1‰;

- за изграждане, поддържане, експлоатация и закриване на депата за битови отпадъци или други инсталации и съоръжения за обезвреждане на битовите отпадъци в размер на 0,9‰;

- за почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване в размер на 2‰.



1.2. За населените места Борима и Орешак – 4,2 на хиляда, в т.ч.:

- за събиране на битови отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им и за осигуряване на съдове за смет в размер на 1,8‰;

- за изграждане, поддържане, експлоатация и закриване на депата за битови отпадъци или други инсталации и съоръжения за обезвреждане на битовите отпадъци в размер на 0,8‰;

- за почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване в размер на 1,6‰.



3. Във всички населени места на територията на общината за нежилищни имоти на граждани и за нежилищни имоти на предприятия ТБО се определя на 16,5‰, в т.ч.:

- за събиране на битови отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им и за осигуряване на съдове за смет в размер на 7 ‰;

- за изграждане, поддържане, експлоатация и закриване на депата за битови отпадъци или други инсталации и съоръжения за обезвреждане на битовите отпадъци в размер на 3,1‰;

- за почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване в размер на 6,4‰.


§ 5. Създава се нова т.1.3 на чл.18а, която е предишната т.1.2 със следните изменения:

1.3. За град Троян 1,8 на хиляда, в т.ч.:

- за събиране на битови отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им и за осигуряване на съдове за смет в размер на 0,8‰;

- за изграждане, поддържане, експлоатация и закриване на депата за битови отпадъци или други инсталации и съоръжения за обезвреждане на битовите отпадъци в размер на 0,3‰;

- за почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване в размер на 0,7‰.


§ 6. Чл. 19 се отменя и на негово място се приема нов със следния текст:

Чл. 19. (1) Таксата се определя според количеството на битовите отпадъци за имоти, включващи места за настаняване или средства за подслон с повече от две стаи, останалите лица могат да подават декларация по образец в Община Троян, отдел „Местни приходи“ за необходимите съдове за изхвърляне на отпадъците по брой и вид, съобразно обявената честота за извозване на битовите отпадъци.

(2) За имоти, включващи места за настаняване или средства за подслон таксата се определя както следва:

1. с капацитет от три до девет стаи включително – за една кофа;

2. с капацитет от десет до двадесет и пет стаи включително – за един съд за отпадъци – тип „Бобър“;

3. с капацитет над двадесет и пет стаи – за три съда за отпадъци тип „Бобър“.

(3) Таксата за битови отпадъци за имоти, включващи места за настаняване или средства за подслон може да се определя и въз основа на декларация по този член, подадена за повече или по-големи от съответно посочените в ал.2 съдове.

(4) Декларацията се подава в срок до 30 ноември на предходната година. За придобитите през годината поземлени имоти или сгради, както и придобити сгради в съществуващ вече имот, декларацията се подава в 2-месечен срок от датата на придобиването им.

(5) Лицата по ал.1 могат да заявяват в срока за деклариране броя, вида и доставката на необходимите съдове за битови отпадъци, като подават заявление по образец.

(6) В случай на преобразуване на юридическото лице или едноличен търговец, правоприемникът може да подаде декларация по ал.1 и заявление по ал.5 в двумесечен срок от придобиването им.

(7) Лице, което не е подало декларация и заявление по ал.5 или е подало извън срока по ал.4 или ползва /и/ други освен заявените съдове или изхвърля битовите отпадъци извън заявените съдове и лицата, неспазили разпоредбата на чл.19, ал.6 заплащат годишна такса с основа, определена в чл. 20 и чл. 21 от ЗМДТ. От размера на дължимата част се приспада платената част, като върху разликата се дължат лихви съгласно сроковете за плащане.


§ 7. Чл.20, ал.2 се изменя както следва:

Чл.20, ал.2 За имот, който е основно жилище на лице с намалена трудоспособност от 50 до 100 на сто, както и за лице, което е доброволец по смисъла на Наредба за реда за създаване и организиране на дейността на доброволните формирования за продотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях, такса битови отпадъци се дължи със 75 на сто намаление.

§ 8. Чл.20, ал.3 се изменя както следва:

Чл.20, ал.3 Лицата предявяват правото си за ползване на облекчение чрез данъчна декларация, която подават в двумесечен срок от издаване на решението на ТЕЛК/НЕЛК, съответно от издаване на Удостоверение по Приложение № 5, към чл.10, ал.1 и Приложение № 6 към чл.10 ал.3 от Наредба № Iз-1669 от 17 август 2012г. за реда за създаване, поддържане и водене на регистър на доброволните формирования за преодоляване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях (ДВ, бр.67, 31.08.2012г.)
§ 9. Създава се нов чл. 20а, както следва:

Чл.20а (1) Освобождават се от такса битови отпадъци:

1. Община Троян - за имоти публична общинска собственост;

2. ползвателите – за предоставените им за безвъзмездно ползване имоти – собственост на Община Троян.

(2) Освобождаването по ал.1 е при условие, че имотите не се ползват със стопанска цел, която не е свързана с пряката им дейност.

(3) Ал.1 и ал.2 се прилагат съответно и за части от имоти.
§ 10. Създава се нова т.8 на чл. 24, ал.4 със следния текст:

Чл. 24, ал.4, т.8 За поставяне на автомати за напитки и фризери за сладолед на кв.метър на месец 20.00 лв.
§ 11. Създават се нови ал.3 и ал. 4 на чл. 25, както следва:

Чл. 25, ал.3 Месечните такси по чл.24 се заплащат до 30-то число на текущия месец.

Чл.25, ал.4 Невнесените в срок такси се събират с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания, доброволно или по реда на ДОПК.
§ 12. Изменя се заглавието на Раздел III, както следва:

Раздел III Такси за детски ясли, детска млечна кухня, детски градини, общежития и социални услуги
§ 13. Чл.27 се отменя и на негово място се приема нов със следния текст:

Чл. 27. (1) За ползване на детски ясли и детски градини (ОДЗ) родителите, настойниците или семействата на роднини, близки или приемните семейства за децата, настанени по чл.26 от Закона за закрила на детето, заплащат месечна такса за ползване на материалната база и предоставяне на услуги извън държавните образователни изисквания, които не са включени в единните разходни стандарти за финансиране на делегираните от държавата дейности по образование.

(2)Месечната такса по ал.1 е с максимален размер 58,00 лв. и се формира сумарно от:

1. постоянна част – 12,00 лв. (за разходи по издръжка на групите, независещи от посещаемостта в тях);

2. пропорционална част – 2,00 лв. за всеки присъствен ден от месеца (за разходи за хранене).

(3) Размерът, определен по ал.2, т.1 е постоянен и не зависи от броя на присъствените дни на детето.

(4) Не се заплаща постоянната част по ал.2, т.1 от дължимата сумарна месечна такса за деца в подготвителни групи на детски градини, подлежащи на задължителна предучилищна подготовка две години преди постъпването им в първи клас, регламентирана в Закона за народната просвета.

(5) Не се заплаща пропорционалната част по ал.2, т.2 за следните групи деца:

а. сираци и полусираци;

б. с един или двама родители инвалиди с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто;

в. на загинали в изпълнение на служебен дълг, при производствени аварии и природни бедствия;

г. с тежки хронични заболявания, посочени в списък, утвърден от министъра на здравеопазването /приложение №5 към чл.21, т.7 от Наредба №19/2000г. за експертиза на инвалидността при деца до 16 години/, и/или трайни увреждания след представяне на документ от Експертна лекарска комисия;

д. за трето дете, включително близнаци-второ раждане, за четвърто и следващи деца, когато всички са настанени в детски заведения или посещават училище.

(6) С 50% намаление се заплаща пропорционалната част по ал.2, т.2 за следните групи деца:

а. с един родител;

б. с един или двама родители - студенти в редовна форма на обучение;

в. второ дете в семейството, включително близнаци първо раждане, когато и двете деца посещават детско заведение;

г. един или двамата родители са на социално подпомагане по чл.9 от ППЗСП;

д. дете, което се отглежда в семейство с друго дете с трайно увреждане;

е. деца, настанени в семейства на роднини или близки, както и за деца, настанени за отглеждане в приемни семейства.

(7) За семейство с две деца, когато едното посещава училище, пропорционалната част по ал.2, т.2 от дължимата сумарна месечна такса е 1,40 лв.

(8) Не се заплаща такса по чл.27, ал.1 за:

а. времето, в което детските градини или отделна група от тях не работят поради годишен ремонт /един месец/, аварии, карантини или други обективни причини;

б. времето на отсъствие на детето за лечение /един или повече месеци/, след представяне на медицински документ.

в. деца, ползващи социална услуга от резидентен тип /съгласно чл.26 или чл.27 от Закона за закрила на детето/.

(9) За ползване на облекченията по ал.5, ал.6, ал.7 и ал.8 се подава декларация до директора на детското заведение, придружена със съответните документи, доказващи обстоятелствата. Всяка промяна се декларира в 7-дневен срок от настъпването й. Освобождаването от такса или заплащането й в намален размер започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на документите.

(10) Когато поради извършване на годишен ремонт, детето посещава друго детско заведение на територията на общината, таксата по ал.1 се дължи в приемащото заведение.

(11) При преместване на дете от детско заведение в друго таково или в училище, родителите или настойниците представят служебна бележка от изписващото заведение за липса на задължения по чл.27.

(12) При наличие на задължения по чл.27, дете не може да бъде записано в друго детско заведение или училище. В случай, че детето бъде прието, директорът на приемащото детско заведение или училище подлежи на административнонаказателна отговорност по силата на чл.62, ал.1 от Наредбата. Изключение се допуска при записване на подлежащи на обучение деца в първи клас.

(13) За ползване на детски градини в периода 01.06. - 31.08. от деца, придобили удостоверение за завършена подготвителна група и подлежащи на прием в първи клас през текущата календарна година, се дължи месечна такса в размер, определен по реда на ал.2 при спазване на префенциите, посочени по ал.5, ал.6, ал.7 и ал.8 от Наредбата.
§ 14. Чл. 29, ал. 4 се отменя.
§ 15. Чл. 29а, ал.2 се изменя, както следва:

Чл. 29. (2) Таксите по ал.1 се заплащат в касата на община Троян до 10-то число на месеца, следващ месеца за който се дължат. Лицата, които не заплащат дължимата такса в посочения срок отпадат от проекта от първо число на следващия месец.
§16. Създава се нов чл. 29б със следния текст:

Чл. 29б Ползвателите на социалната услуга Детска млечна кухня, заплащат такса 1,20 лв. на ден, която включва осреднена стойност на вложените хранителни продукти, режийни разходи за приготвяне на храната и стойността на еднократните съдове, в които се предоставя.

§ 17. Чл. 30 се изменя както следва:

Чл. 30. Таксите по този раздел се начисляват и събират от длъжностните лица в съответните заведения и се внасят в общинския бюджет до 10-о число, а тези по чл. 29 - до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат

§18. Изменя се т.3 и т.4 на чл. 36, т.7а, както следва:

3

Сгради за обществено обслужване и производствени дейности

До 500 кв. м./РЗП – 1,20 лв./кв.м РЗП, но не по-малко от 150лв. (нова)

Над 500 кв.м./РЗП (доп.) - 2,00 лв./кв.м. РЗП, но не по-малко

от 250 лв.


4

Складове

До 500 кв. м./РЗП – 0,60 лв./кв.м РЗП, но не по-малко от 100лв. (нова)

Над 500 кв.м./РЗП (доп.) - 1,00 лв./кв.м. РЗП, но не по-малко

от 250 лв.


§ 19. Създава се нова т.8 на чл.36 със следния текст:

Чл. 36, т.8 Удостоверение за степен на завършеност на сграда 20 лв.
§ 20. Чл.38 се отменя и на негово място се приема нов със следния текст:

Чл.38. (1) За услугите по гражданско състояние се определят следните размери на таксите и срокове за изпълнение:


  1. За издаване на удостоверение за наследници:

  • обикновена услуга – 4,00 лв. – срок до 3 дни;

  • бърза услуга – 6,00 лв. – срок до 1 ден;

  • експресна услуга – 8,00 лв. в рамките на 1 час.

  1. Издаване на удостоверение за наследници, в случаите, когато се изисква удостоверение/я за наследници от друга/и община/и:

  • обикновена услуга – 4,00 лв.

  • за всяко изискано удостоверение от друга община по 1 лев. на удостоверение.

  1. Издаване на удостоверение за семейно положение:

  • обикновена услуга – 2,00 лв – срок до 3 дни;

  • бърза услуга – 3,00 лв. – срок до 1 ден;

  • експерсна услуга – 4,00 лв. – срок в рамките на 1 час.

  1. Издаване на удостоверение за семейно положение, съпруг/а и деца:

- обикновена услуга – 2,00 лв – срок до 3 дни;

- бърза услуга – 3,00 лв. – срок до 1 ден;

- експерсна услуга – 4,00 лв. – срок в рамките на 1 час.


  1. Издаване на удостоверение за съпруг/а и родствени връзки:

- обикновена услуга – 2,00 лв – срок до 3 дни;

- бърза услуга – 3,00 лв. – срок до 1 ден;

- експерсна услуга – 4,00 лв. – срок в рамките на 1 час.


  1. Издаване на удостоверение за родените от майката деца:

  • обикновена услуга – 3,00 лв. – срок до 3 дни;

  • бърза услуга – 4,50 лв. – срок до 1 ден;

  • експресна услуга – 6,00 лв. срок в рамките на 1 час.

  1. Издаване на удостоверение за правно ограничение:

  • експресна услуга – 3,00 лв. в рамките на 1 час.

  1. Издаване на удостоверение за идентичност на лице с различни имена:

- обикновена услуга – 3,00 лв. – срок до 3 дни;

- бърза услуга – 4,50 лв. – срок до 1 ден;

- експресна услуга – 6,00 лв. срок в рамките на 1 час.


  1. Издаване на удостоверение за вписване в регистъра на населението:

- обикновена услуга – 3,00 лв. – срок до 3 дни;

- бърза услуга – 4,50 лв. – срок до 1 ден;

- експресна услуга – 6,00 лв. срок в рамките на 1 час.


  1. Издаване на удостоверение за сключване на брак от български гражданин в чужбина:

- обикновена услуга – 3,00 лв. – срок до 3 дни;

- бърза услуга – 4,50 лв. – срок до 1 ден;

- експресна услуга – 6,00 лв. срок в рамките на 1 час.

11. Издаване на удостоверение за снабдяване на чужд гражданин с документ за сключване на граждански брак в Република България:

- обикновена услуга – 3,00 лв. – срок до 3 дни;

- бърза услуга – 4,50 лв. – срок до 1 ден;

- експресна услуга – 6,00 лв. срок в рамките на 1 час.


  1. Издаване на удостоверение за липса на съставен акт за гражданско състояние /акт за раждане и акт за смърт/:

- обикновена услуга – 3,00 лв. – срок до 3 дни;

- бърза услуга – 4,50 лв. – срок до 1 ден;

- експресна услуга – 6,00 лв. срок в рамките на 1 час.


  1. Издаване на дубликати и преписи от актове за събития за гражднско състояние:

а. Издаване на удостоверение за граждански брак – дубликат:

- обикновена услуга – 4,00 лв. – срок до 3 дни;

- бърза услуга – 6,00 лв. – срок до 1 ден;

- експресна услуга – 8,00 лв. в рамките на 1 час.

б. Издаване на удостоверение за раждане – дубликат:

- обикновена услуга – 4,00 лв. – срок до 3 дни;

- бърза услуга – 6,00 лв. – срок до 1 ден;

- експресна услуга – 8,00 лв. в рамките на 1 час.

в. Издаване на препис – извлечение от акт за смърт за втори и следващ път:

- обикновена услуга – 4,00 лв. – срок до 3 дни;

- бърза услуга – 6,00 лв. – срок до 1 ден;

- експресна услуга – 8,00 лв. в рамките на 1 час.



  1. Издаване на удостоверение за настоящ адрес:

  • експресна услуга – 2,00 лв. срок в рамките на 1 час.

  1. Издаване на удостоверение за промяна на настоящ адрес:

- експресна услуга – 2,00 лв. срок в рамките на 1 час.

  1. Издаване на удостоверение за постоянен адрес:

- експресна услуга – 2,00 лв. срок в рамките на 1 час.

  1. Издаване на удостоверение за промяна на постоянен адрес:

- експресна услуга – 2,00 лв. срок в рамките на 1 час.

  1. Легализация на документи по гражданско състояние за чужбина:

- експресна услуга – 5,00 лв. срок в рамките на 1 час.

  1. Издаване на заверен препис или фотокопие от лична регистрационна карта или страница от семейния регистър на населението,воден до 1978 г.:

- експресна услуга – 1,00 лв. срок в рамките на 1 час.

  1. Издаване на всички други удостоверения по искане на граждани:

  • обикновена услуга – 3,00 лв. – срок до 3 дни.

  1. Презаверяване на удостоверения по гражданско състояние

  • експерсна услуга – 2,00 лв. в рамките на един час

(2) Не подлежат на таксуване следните услуги:

  1. Издаване на удостоверение за раждане – оригинал;

  2. Издаване на удостоверение за граждански брак – оригинал;

  3. Издаване на препис – извлечение от акт за смърт – за първи път;

  4. Съставяне на актове за гражданско състояние на български граждани, които имат актове, съставени в чужбина;

  5. Промяна в актовете за гражданско състояние;

  6. Вписване на поправка на име в акт за гражданско състояние;

  7. Отразяване на избор или промяна на режим на имуществени отношения между съпрузи;

  8. Припознаване на дете

  9. Възстановяване или промяна на име

  10. Комплектоване и проверка на документи към искане за установяване на българско гражданство;

  11. Предоставяне на данни по гражданска регистрация на държавни органи и институции;

  12. Издаване на удостоверения за настойничество и попечителство, учредено по реда на чл. 155 от СК и по право – по чл. 173 от СК;

  13. Издаване на удостоверение за приемно семейство.

  1. Административни услуги, които се извършват в момента на поискването и не подлежат на таксуване:

  1. Попълване искане за издаване на удостоверения въз основа на регистъра на населението;

(4) Издаване на справки по искане на съдебни изпълнители – таксата и срока за изпълнение се определя, съгласно таксите и сроковете за изпълнение на съответните услуги по ал.1.

(5) Община Троян предоставя комплексни услуги на граждани, еднолични търговци и юридически лица:

  1. Комплексните услуги се състоят от отделни услуги, издавани от една или повече административни структури.

  2. Срокът за изпълнение на комплексните услуги се определя, както следва:

а. Когато изпълнението на комплексната услуга изисква последователно изпълнение на отделните услуги, срокът се определя от сборът на времената за изпълнение на всяка услуга;

б. Когато изпълнението на комплексната услуга не изисква последователно изпълнение на отделните услуги, времето за изпълнение се определя от услугата с най – дълъг срок на изпълнение;



  1. Цената на комплексната услуга се определя като сбор от таксите/цените на отделните услуги, определени за отделните администрации, включително и цената на куриерската услуга, ако се ползва такава.

  2. Комплексните услуги се заплащат на касата на Община Троян в Центъра за административно обслужване и служебно се превеждат по сметките на конкретните изпълнители на всяка отделна услуга.


§ 21. Отменя се чл.44
§ 22. Изменя се чл.45, т.2, както следва:

Чл.45.

2. Издаване на акт за узаконяване

100 лв.


§ 23. Създава се нова т. 4.3. на чл. 45, както следва:

Чл. 45.

4.3. Одобряване на проект – заснемане за узаконяване

Двойният размер на таксите по чл. 45, т.4, т.4.1, т.4.2



§ 24. Отменя се чл.45, т.6
§ 25. Отменя се чл. 51
§ 26. Отменя се чл. 52
§ 27. Чл. 54, ал. 1 се изменя както следва:

Чл. 54, ал.1 Услуги, извършвани от общинска администрация:

§ 28. Чл. 54, ал.1, т.1.6, т.1.6.2, т.1.6.3, т.1.6.4, т.1.6.5 се изменят както следва:


1.6.Разрешително за отсичане, маркиране и издаване на превозен билет за добитата дървесина извън горски територии при условията и по реда на Закона за опазване на селскостопанското имущество, със следните компоненти :

1.6.2. Маркиране и сортиментиране на дървесина на корен за земи извън горски територии и за горски територии при ползване на дървесина по ценоразпис:

а)едра – куб.м.

б)средна – куб.м.

в)дребна – куб.м.

г)дърва – пространствен куб.м.

1.6.3. Измерване и кубиране на дървесина в лежащо състояние за земи извън горски територии и за горски територии при ползване на дървесина по ценоразпис:

а)едра – куб.м.

б)средна – куб.м.

в)дребна – куб.м.

г)дърва – пространствен куб.м.

1.6.4. Маркиране на дървесина в лежащо състояние за земи извън горски територии и за горски територии при ползване на дървесина по ценоразпис (Бояджиев):

а)едра – куб.м.

б)средна – куб.м.

в)дребна – куб.м.

г)дърва – пространствен куб.м.

1.6.5.Издаване на превозен билет или удостоверение, което съдържа всички реквизити на превозния билет, като за всяко транспортно средство се издава отделен превозен билет


1,20 лв.

1,40 лв.

1,70 лв

1,70 лв.


0,65 лв.

0,75 лв.


0,85 лв.

0,50 лв.


0,40 лв.

0,50 лв.


0,60 лв.

0,50 лв.


2,00 лв.


§ 29. Чл. 54, ал.1, т.1.7 се отменя.
§ 30. Чл.54, ал.2, т.2.1.2, т.2.1.3, т.2.1.4 и т.2.1.5 се изменят както следва:

Чл. 54. (2) Услуги, извършвани от отдел „Местни приходи“:

Вид услуга

Цена

2.1.2. Обикновена услуга, извършва се в срок от 8 до 14 дни от подаването на искане по образец

5.00 лв

2.1.3. Бърза услуга, извършва се в срок от 4 до 7 дни от подаване на искане по образец

7.50 лв.

2.1.4. Експресна услуга, извършва се в срок от 2 до 3 дни от подаване на искане по образец

10.00 лв.

2.1.5. Специална услуга, извършва се в срок от подаването до края на следващия работен ден с искане по образец

50.00 лв


§ 31. Чл. 54, ал.3 се изменя както следва:

Чл. 54, ал.3 Услуги, извършвани от общинска администрация:

§ 32. Чл.54, ал.4 се отменя.

§ 33. Чл. 54, ал.6, т.6.4 се отменя.

§ 34. Чл. 54, ал.6, т.6.11, т.6.12, т.6.18 и т.6.21 се изменят както следва:

6.11.Ползване на салон “Шошкова къща”от юридически лица с нестопанска цел на час:

- от 01.04. до 31.10. /за летен период/

- от 01.11. до 31.03. /за зимен период/


6,00 лв.


12,00 лв.

6.12. Ползването салона на общината и зала”Форум” в НЧ “Наука” без звената на бюджетна издръжка за 1 час:

  • за организации с идеална цел

  • за всички други физически и юридически лица

12,00 лв.

24,00 лв.


6.18. Издаване на еднократно разрешение за удължаване работното време на заведения за хранене и развлечения при провеждане на тържества и при официални празници, съобразно чл.34, ал.5 и ал.7 от Наредба №1 за обществения ред на територията на Община Троян.

20,00 лв.



6.21. „ Ползване на платен паркинг в района на „Мотополигон Троян“ както следва:

а) за товарни автомобили

б) за леки автомобили


5,00лв./ден и 50,00 лв/мес.

2,00 лв/ден;


§ 35. Чл. 55, т.1, т.2, т.3, т.4, т.5, т.7, т.8, т.9, т.15, т.16 се отменят.


§ 36. Чл. 55, т.14в се изменя както следва:

Чл.55, т.14. Ползване на помещение за обучаващи занятия, както следва:

в) за големи спортни салони:

от 01. 04. до 31.10. – летен период 12 лв/час

от 01.11. до 31.03. – зимен период 24 лв/час
§ 37. Чл.56 се отменя.
§ 38. Чл. 57, ал.1 се изменя както следва:

Чл.57, ал.1 За посещение на постоянната експозиция на Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства – Троян.

§ 39. В чл.57, ал.1 се създават нови т.3а, т.22а, т.28, т.29, т.30 и т.31, както следва:

Чл.57, ал.1, т.3а. Вход за студенти 2 лв.;

Чл.57, ал.1, т. 22а. Занимания в Атракционен кът на музея (снимка за спомен с музейни облекла със собствен фотоапарат, каране на дървени велосипеди, нареждане на пъзели, рисуване върху керамичен съд, занимания в археологически кът 2 лв.;

Чл.57, ал.1, т.28. Изработване на тематична презентация 10 лв.;

Чл.57, ал.1, т.29. Организиране и провеждане на сватбени тържества в залите на музея 150 лв.;

Чл.57, ал.1, т. 30. Предлагане на комбиниран билет на преференциална цена за възрастни (посещения на всички музейни експозиции – 3 бр.) 5 лв.;

Чл.57, ал.1, т.31. Предлагане на екскурзоводски услуги извън територията на музея –преставяне на културни забележителности в община Троян – на ден 50 лв.
§ 40. Чл.57, ал.1, т.9 се изменя както следва:

Чл.57, ал.1, т.9. За посещение в експозиция “Възраждане” се доплаща:

- 2,00 лв. за всеки възрастен посетител ;

- 1,00 лв. за учащи, пенсионери и студенти;

- 7,00 лв. за беседа;


§ 41. Чл. 57, ал.1, т.17 се изменя както следва:

Чл.57,ал.1,т.17 Ползване на фоайето на музея за културни прояви на час - 20 лв.

§ 42. Чл. 57, ал.1, т.23, т.24, т.25 и т.27 се отменят.

§ 43. § 11 и § 15 от Преходни и заключителни разпоредби се отменят.

§ 44. Създават се нови §18, §19, §20, §21 и §22 в Преходни и заключителни разпоредби със следните текстове:

§18. При участия в търгове, обществени поръчки и др. да се изисква предоставяне от учасниците, на Удостоверение за наличие или липса на задължения, издадено от отдел „Местни приходи”.

§19. След подавенето на заявленията по чл.19, ал.5, за доставка или наличие на съд за битови отпадъци, да се предоставят на общинско предприятие „Комунални услуги” за сведение и изпълнение.

§ 20. Цените на услугите по Глава III , подлежащи на облагане с ДДС са с включен ДДС.

§ 21. Доброволците, по смисъла на чл.20, ал. 2 и 3 от настоящата наредба, при подаване на данъчната декларация за ползване на облекчение прилагат копие на Удостоверение по Приложение № 5, към чл.10, ал.1 и копие на Приложение № 6 към чл.10 ал.3 от Наредба № Iз-1669 от 17 август 2012г. за реда за създаване, поддържане и водене на регистър на доброволните формирования за преодоляване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях (ДВ, бр.67, 31.08.2012г.)

§22 Разпоредбите на чл.27, приети с Решение №........../............ на ОбС - Троян, влизат в сила от 01.01.2013 г.



Каталог: attachments -> article -> 927
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година
927 -> До общински съвет троян предложение от донка иванова михайлова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница