Доклад 1 за работата на комисията по предоставяне на убежище през четвърто тримесечие на 2012 г



Дата12.03.2018
Размер86.12 Kb.
#62417
ТипДоклад



АДМИНИСТРАЦИЯ НА ПРЕЗИДЕНТА

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДОКЛАД1
ЗА

РАБОТАТА НА КОМИСИЯТА

ПО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА УБЕЖИЩЕ
ПРЕЗ ЧЕТВЪРТО ТРИМЕСЕЧИЕ

НА 2012 г.


Убежището е закрилата, която Република България дава на чужденци, преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.

Комисията по предоставяне на убежище подпомага Президента на Република България, съответно Вицепрезидента, при осъществяването на функцията по предоставяне на убежище2 по чл. 98, т. 10 от Конституцията на Република България3.



Комисията по предоставяне на убежище изготвя мотивирани предложения по всяка образувана преписка по молба за предоставяне на убежище.
Съдържание на отчетния доклад
Ред за осъществяване на дейността на Комисията по предоставяне на убежище
1. Подготовка и провеждане на заседания на Комисията по предоставяне на убежище и провеждане на работни срещи във връзка с дейността през отчетния период.
2. Преписки, по които Комисията по предоставяне на убежище е работила през четвърто тримесечие на 2012 г.
3. Брой лица, подали молби за убежище през четвърто тримесечие на 2012 г. и общ брой лица, подали молби за убежище през 2012 г.
4. Образувани производства през четвърто тримесечие на 2012 г. и общо образувани производства по молби за убежище от 2012 г.
5. Молби за убежище, по които Вицепрезидентът на Република България се е произнесла през четвърто тримесечие на 2012 г. и от началото на годината до м. декември 2012 г. вкл.
6. Кореспонденция
7. Друга дейност през отчетния период

Ред за осъществяване на дейността на Комисията по предоставяне на убежище4
Правилата за работа на Комисията по предоставяне на убежище са утвърдени с Указ № 1255 от 27 март 2012 г. на Президента на Република България. Петчленният състав6 на Комисията е изготвил Вътрешни процедури за своята работа, включващи и процедура във връзка с производството по образувани преписки по заведени в Администрацията на Президента на Република България молби за предоставяне на убежище.

Вътрешните процедури включват списък от конкретни стъпки, по които се осъществява дейността по предоставяне на убежище:
- образуване на преписка по подадена молба и набиране на необходими документи и информация за осъществяване на производството по молбата;

- проучване и предварително запознаване на членовете на Комисията с нова преписка и определяне на кръга от допълнителни документи, които да се набавят от подалото молба лице;

- определяне на двама докладчици по всяка преписка;

- набавяне на актуална справка за страната на произход на кандидата и запознаване на членовете на Комисията с нея;

- съвместна дейност с компетентните институции по време на производството с цел набавяне на необходима информация и фактология по производството;

- проучване, анализиране и обсъждане на преписката от докладчиците;

- изготвяне на проект на мотивирано предложение от докладчиците;

- запознаване на останалите членове на Комисията с цялата информация по преписката;

- докладване и обсъждане на преписката - на минимум две заседания на Комисията;

- приемане с явно гласуване на мотивирано предложение до Вицепрезидента на Република България;

- комплектуване на предложението от Комисията със становище и мотиви;

- докладване пред Вицепрезидента на Република България на предложението на Комисията;

- уведомяване на кандидата за решението на Вицепрезидента на Република България по молбата за убежище;

- уведомяване на заинтересованите институции за решението на Вицепрезидента на Република България по молбата на кандидата за убежище;

- отчитане на резултатите от дейността на Комисията съгласно чл. 14 от Правилата за работа на Комисията по предоставяне на убежище;

- изготвяне на анализи и статистика.




1. Подготовка и провеждане на заседания на Комисията по предоставяне на убежище и провеждане на работни срещи във връзка с дейността през отчетния период

Комисията по предоставяне на убежище е подготвила и провела седем редовни заседания и шест работни срещи с представители на отделни ведомства във връзка с дейността на комисията през отчетния период.


Комисията е провела интервю с едно лице, подало молба за предоставяне на убежище през 2012 г., гражданин на Сирия.
2. Преписки, по които Комисията по предоставяне на убежище е работила през четвърто тримесечие на 2012 г.
През отчетния период Комисията по предоставяне на убежище е разглеждала и обсъждала на своите заседания девет преписки, образувани по подадени през 2012 г. молби на единадесет лица, граждани на Сирия, Ирак, Иран, Украйна и Армения.

3. Брой лица, подали молби за убежище през четвърто тримесечие на 2012 г. и общ брой лица, подали молби за убежище през 2012 г.
През четвърто тримесечие молба за убежище е подадена от едно лице, гражданин на Иран. От началото на 2012 г. молби за убежище са подадени от общо четиринадесет лица, граждани на Украйна, Иран, Ирак, Сирия, Турция и Армения.
4. Образувани производства през четвърто тримесечие на 2012 г. и общо образувани производства по молби за убежище от 2012 г.
Комисията по предоставяне на убежище е образувала производство по молбата на едно лице, гражданин на Иран, подадена през четвърто тримесечие. От началото на 2012 г. производство е образувано по молби на дванадесет лица, поискали убежище, граждани на Украйна, Иран, Ирак, Сирия и Армения.
5. Молби за убежище, по които Вицепрезидентът на Република България се е произнесъл през четвърто тримесечие на 2012 г. и от началото на годината до м. декември 2012 г. вкл.
През отчетния период Вицепрезидентът на Република България е отказала предоставяне на убежище на четири лица и е прекратила производството по преписката на едно лице, всички - граждани на Украйна и Иран.
Основните мотиви за отказ са, че не са били констатирани основания за непосредствена заплаха за живота, сигурността или свободата на подалите молби лица поради насилие, породено от въоръжен конфликт, както и опасност да бъдат изложени на изтезания и други форми на нечовешко отнасяне или наказание. Молбите на лицата, получили отказ, са явно неоснователни и в хода на производството не са установени доказателства за преследване поради убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.
През периода от началото на годината до м. декември 2012 г. с решение на Вицепрезидента на Република България е отказано предоставяне на убежище общо на десет лица и са прекратени производствата по преписките на две лица, граждани на Афганистан, Бангладеш, Иран, Нигерия, Руската федерация, и Украйна. При вземането на решения за отказ по всеки един случай са съблюдавани изискванията на закона и не са били установени нарушения на основните права на човека или заплаха за живота и сигурността на подалите молби лица.
6. Кореспонденция
Във връзка с производствата по т. 4 е осъществено взаимодействие с различни компетентни ведомства: Министерство на вътрешните работи - дирекция „Миграция”, главна дирекция „Гранична полиция”, дирекция „Международно оперативно сътрудничество”, с Държавната агенция за бежанците при МС, с Държавна агенция „Национална сигурност”, с Главния прокурор, с Министерството на правосъдието - дирекция „Регистри” и дирекция „Българско гражданство”, с лечебни заведения, с които е изисквана и получавана допълнителна информация. Кореспонденция е водена и с лицата, подали молби за убежище с цел изясняване на факти и обстоятелства в хода на производството.
7. Друга дейност през отчетния период
Представители на Комисията по предоставяне на убежище са участвали през отчетния период по компетентност в следните форуми:

7.1. Работна среща за обсъждане и обобщение на резултатите от проучването на нуждите на бежанската общност по възраст, пол и принадлежност към социална група през 2012 г., организирана от Представителството на ВКБООН, София, 8 - 9 октомври 2012 г.


7.2. Десета национална среща на Европейската мрежа по миграция (European Migration Network), организирана от Унгарската Национална точка за контакт, Будапеща, Унгария, 16 - 17 октомври 2012 г.
7.3. Национален семинар на тема „Търсене на закрила и работа”, организиран от Миграционната служба на КАРИТАС – България, София, 26 октомври  2012 г.
7.4. Конференция „Европейска миграционна мрежа – предизвикателства и практики“ (с участие на представители на Европейската комисия), организирана от дирекция „Миграция“ – МВР, Правец, 21-23 ноември 2012 г.
7.5. Кръгла маса по въпросите за гражданската регистрация на търсещите закрила и бежанците, организирана от Асоциация за интеграция на бежанци и мигранти и Представителството на ВКБООН, с подкрепата на Български червен кръст, София, 30 ноември 2012 г.
7.6. Кръгла маса по интеграция на бежанците в България - представяне на Доклад от проведения мониторинг на изпълнението през 2012 г. на Националната програма за интеграция на бежанците в България, организирана от Български съвет за бежанци и мигранти и Представителството на ВКБООН, София, 4 декември 2012 г.
7.7. Кръгла маса „Академична инициатива за обучение по бежански въпроси в България – състояние и перспективи“, организирана от Асоциация за интеграция на бежанци и мигранти и Представителството на ВКБООН, с подкрепата на Български червен кръст, София, 14 декември 2012 г.
7.8. Обучение на служители от СДВНЧ – гр.София за основни страни на произход, приемане и специфични изисквания за работа с чужденци от различни етноси и вероизповедания, търсещи закрила в Република България, организирано от Бежанско - мигрантската служба при Български червен кръст и дирекция „Миграция“ – МВР, София, 10 – 15 декември 2012 г.



1 На основание чл. 14 от Правилата за работа на Комисията по предоставяне на убежище http://www.president.bg/pdf/PravilaKomisiaUbezhishte27March2012.pdf .

2 Възложена на Вицепрезидента с Указ № 13 от 23 януари 2012 г. на Президента на Република България http://www.president.bg/pdf/Ukaz13President20120123.pdf .


3 http://www.president.bg/institution.php .

4 Комисията е създадена с Указ № 124 от 27 март 2012 г. на Президента на Република България - .

5 http://www.president.bg/pdf/Ukaz125President20120327.pdf

6 Председател: Лиляна Станкова - представител на Р България в Комитета по миграция към Съвета на Европа 2004-2011, лице за контакт за Р България по Глобалния форум по миграция и развитие 2007-2011, ръководител на РГ2 „Свободно движение на хора” към Съвета по европейски въпроси, МС, директор на дирекция „Свободно движение на хора, миграция и интеграция” в МТСП до 2011, директор на дирекция „Българско гражданство” в МП до февруари 2012; членове: Благой Видин, професор по международно право и международни отношения, Юридически факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, ръководител на Клиника по бежанско право към ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски”, председател на Комисията по предоставяне на убежище до 2011 г., член на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността (European Commission against Racism and Intolerance); Николай Добрев, доцент, ръководител на катедра в СУ „Св. Климент Охридски”, преподавател в Академията на МВР, лектор по международно публично право, член на Комисията по предоставяне на убежище до 2011 г., преподавател в Университета в Ливърпул; Николай Димов - съдия с опит в разглеждане и решаване на граждански и административни дела, заместник-председател на СГС, член на Комисията по предоставяне на убежище до 2011; Кина Събева, доктор на философските науки, директор програми и проекти във ВКБООН 1996-2005, член на Европейския интеграционен форум при ЕК, председател на Българския съвет за бежанци и мигранти, основан от Български червен кръст, Български Хелзинкски комитет, Каритас - България и Асоциация за интеграция на бежанци и мигранти.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница