Доклад от Екатерина Захариева заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на външните работи



Дата15.08.2018
Размер48.97 Kb.
#79675
ТипДоклад




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ

ПО ПРАВОСЪДНАТА РЕФОРМА И

МИНИСТЪР НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ




ДО

МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДОКЛАД

от

Екатерина Захариева - заместник министър-председател

по правосъдната реформа и министър на външните работи
Относно: проект на Постановление на Министерския съвет за изменение на нормативни актове на Министерския съвет
Уважаеми господин министър-председател,

Уважаеми госпожи и господа министри,
В съответствие с чл. 31, ал. 2 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация внасям за разглеждане проект на Постановление на Министерския съвет за изменение на нормативни актове на Министерския съвет.

С проекта на акт се предвиждат промени в Тарифа № 3 за таксите, които се събират за консулско обслужване в системата на Министерството на външните работи по Закона за държавните такси, приета с ПМС № 333 от 28.12.2007 г., обн., ДВ, бр. 3 от 11.01.2008 г., в сила от 11.01.2008 г., както и в Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси, одобрена с ПМС № 53 от 26.02.1998 г., обн., ДВ, бр. 27 от 10.03.1998 г., в сила от 10.03.1998 г.

Предвижда се да отпадне на възможността гражданите да заплащат дължимите такси по Тарифа №3 с държавни таксови марки, тъй като към момента се налага гражданите, обслужвани в звеното за заверки и легализации на МВнР, да посетят пощенски клон, за да купят необходимите държавни таксови марки, след което да се върнат обратно за получаване на услугата. Мерките са насочени към улесняване и ускоряване на процедурите на административно обслужване и са част от усилията на българското правителство в посока намаляване на административната тежест и облекчаване на режимите за работа с граждани.

На следващо място се предвижда и отпадане на възможността да се събират такси чрез Министерството на външните работи или дипломатическите и консулските представителства на Република България относно съдействие за издирване в чужбина на физическо лице, доколкото тези действия и правомощия са свързани функции на международното оперативно сътрудничество и попадат във функционалната компетентност на Министерството на вътрешните работи. Следва да се отчете и обстоятелството, че към момента МВнР чрез своите дипломатически и консулски представителства, на практика не осъществява такава дейност.

Предвижда се и намаляване на таксата за издаване на свидетелство за съдимост при подадено в чужбина заявление. Таксите, които се събират към момента са определени в годините, в които заявленията и свидетелствата за съдимост са се изпращали чрез дипломатическа поща. Към настоящия момент заявленията, които постъпват в дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина се изпращат  по електронен път и само свидетелствата за съдимост се изпращат по дипломатическа поща. По повод на това обстоятелство разходите за извършване на услугата са двойно по-ниски  и биха могли да бъдат намалени от 20 евро на 10 евро.

Следва да се отбележи, че към днешна дата при приемане и обработване на заявления и документи съгласно Закона за българските лични документи дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина събират такси за всеки отделен документ, в това число и за получаване на формуляр на заявление за издаване на български лични документи, който е в размер на 1 евро.

С отпадане на тази такса българските граждани ще имат възможността предварително да си попълват заявленията за издаване на български лични документи без да им бъде събирана допълнителна сума. По този начин, при подаване и обработка на заявленията, ще се спестява време, а на следващо място ще се намали и таксата за издаване на временен паспорт, която се състои от три компонента:

- такса по Тарифа № 3 в размер на 50 евро;

- такса по Тарифа № 4 в размер на 16 евро;

- такса за заявление (пак по Тарифа № 3) в размер на 1 евро.

Таксата по Тарифа № 4 се превежда по сметка на Министерството на вътрешните работи, а останалите такси в размер общо на 51 евро остават в бюджета на МВнР. Предвид това, че таксата от 1 евро е била определена, когато заявленията все още са се раздавали само от консулските служби, както и са били двойно по-големи по своя размер, тази такса следва да отпадне.

Следва да отпадне и таксата от 16 евро, събирана за бюджета на МВР, тъй като това министерство не участва в издаването на временния паспорт, съответно не прави разходи по предоставянето на услугата и няма основание да получава такса за нея. МВР предоставя само паспортните

тела, стикерите и фолиото, необходими за издаването на документа, които се заплащат от МВнР отделно и представляват многократно по-малка сума. По този начин таксата от 67 евро се предвижда да бъде намалена на 50 евро, т.е. с почти 25 %.

Във връзка с гореизложеното са измененията в Тарифа № 4, като в тях се предвижда и отпадане на таксите за временен паспорт и издаване на удостоверение за завръщане в Република България на чужденец.

Проектът на акт не е свързан с изпълнение на актове на Европейския съюз, поради което не се прилага справка за съответствие с европейското право.

Предложеният проект на акт ще окаже пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет. Към предоставените материали е приложена и финансова обосновка съгласно приложение № 2.2 на чл. 35, ал. 1, т. 4, буква „а” от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация.

Проектът на акт е публикуван на официалната интернет-страница на Министерството на външните работи и на Портала на Министерския съвет за обществени консултации, съгласно разпоредбата чл. 26, ал. 3 от Закона за нормативните актове.

В изпълнение на чл. 20, ал. 2 от Закона за нормативните актове е извършена частична предварителна оценка на въздействието на проекта на Постановление и в съответствие с чл. 30б, ал. 3 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация е получено положително становище от Администрацията на Министерския съвет.


Уважаеми господин министър-председател,

Уважаеми госпожи и господа министри,
С оглед на гореизложеното и на основание чл. 8, ал. 2 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, предлагам Министерският съвет да обсъди и приеме представения проект на Постановление за изменение на нормативни актове на Министерския съвет.
Приложения:


  1. Проект за Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет;

  2. Утвърдена финансова обосновка;

  3. Одобрена частична предварителна оценка на въздействието;

  4. Справка за получените съгласувателни становища;

  5. Проект на Съобщение за СМО.

София, 2017 г.


С уважение,
Екатерина Захариева


ул. Александър Жендов 2, София 1113

тел.: ­+359 (2) 948 29 99, факс: +359 (2) 948 31 01

e-mail: minister@mfa.bg, интернет страница: www.mfa.bg,



следете ни на: twitter/mfabulgaria




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница