Доклад за дейността на комисията по предоставяне на убежище



Дата15.08.2018
Размер96.15 Kb.
#79653
ТипДоклад



АДМИНИСТРАЦИЯ НА ПРЕЗИДЕНТА

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДОКЛАД
ЗА

ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯТА

ПО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА УБЕЖИЩЕ
през 2015 г.

Всеки човек има право да търси и да получи убежище в други страни, когато е преследван.“



Всеобща декларация за правата на човека – чл.14, т.1

(Приета на 10 декември 1948 година от Общото събрание на ООН)



Правото на убежище е основно човешко право, закрепено в българските Конституции.

В приетата на 16 април 1879 година Първа българска конституция (ТЪРНОВСКАТА КОНСТИТУЦИЯ) правото на свобода и закрила на всяко човешко същество е въздигнато в основно човешко право.



В чл. 61, ал. 2 от Търновската конституция е записано1:

Всякой роб, от какъвто пол, вяра и народност да бъде, свободен става, щом стъпи на Българска територия.” 



Тази традиция е продължена и в действащата Конституция на Република България от 1991 година. Съгласно чл.27, ал.2 от нея:

Република България дава убежище на чужденци, преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.“



С Указ № 13 от 23 януари 2012 г., на основание член 104 от Конституцията, Президентът на Р България г-н Росен Плевнелиев възложи на Вицепрезидента г-жа Маргарита Попова да упражнява правомощията по предоставяне на убежище по чл. 98, т. 10 от Конституцията на Република България.
Съдържание на доклада
1. Нормативна уредба, регламентираща правото на убежище в Република България…………………………………………….................................... 4

2. Дейност на Комисията по предоставяне на убежище през 2015 …... 5

2.1. Проведени заседания от Комисията по предоставяне на убежище през отчетния период…………………………..………………………….….….5

2.2. Общ брой лица, по чиито молби за убежище Комисията по предоставяне на убежище е работила през 2015 г. ………………….…. 5

2.3. Брой лица, подали молби за убежище през отчетния период ..…..... 5

2.4. Брой молби за убежище, по които Вицепрезидентът на Република България се е произнесла през 2015 г. ……………………….……..……7

3. Сътрудничество на Комисията по предоставяне на убежище с органи на изпълнителната власт, международни организации и организации на гражданското общество – по въпроси в областта на убежището…....... 8

Република България е страна по Женевската конвенция на ООН за статута на бежанците от 1951 г. и Нюйоркския протокол към нея от 1967 г. и изпълнява поетите международни задължения за предоставяне на особена закрила на чужденци на територията на страната.

Особената закрила включва: убежище, статут на бежанец, хуманитарен статут и временна закрила2.

Убежището е един от видовете особена закрила и се предоставя от Президента, съответно от Вицепрезидента3, на чужденци, преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.

През 2015 г. се отчита ръст на подадените молби спрямо 2014 г. – 190% и ръст на разглежданите молби спрямо 2014 г. – 133%.
1. Нормативна уредба, регламентираща правото на убежище в Република България
Правото на убежище в Република България е регламентирано с Конституцията на Република България и Закона за убежището и бежанците. Конституцията определя правомощията на Президента да предоставя убежище.

Съгласно Закона за убежището и бежанците всеки чужденец може да поиска предоставяне на убежище в Република България, като изложи искането си до Президента, респ. Вицепрезидента, лично и по собствена воля.

Чужденците, подали молба за убежище или получили убежище в страната, носят гражданска, административнонаказателна и наказателна отговорност при условията и по реда за българските граждани.

Съгласно чл. 6, ал. 2 от Закона за убежището и бежанците по искане на Президента, респ. Вицепрезидента на Република България длъжностните лица в Държавната агенция за бежанците установяват всички факти и обстоятелства от значение за производството за предоставяне на убежище и оказват съдействие на администрацията на Президента.

По време на производството за предоставяне на убежище чужденците имат всички права и задължения по Закона за убежището и бежанците.

На основание чл. 31 във връзка с чл. 32, ал.1, т. 1 - 4 от Закона за убежището и бежанците, чужденец с предоставено убежище има правата и задълженията на български гражданин, с изключение на:

1. правото да участва в избори за държавни и местни органи, в национални и местни референдуми, както и да участва в създаването и да членува в политически партии;

2. да заема длъжности, за които със закон се изисква българско гражданство;

3. да бъде военнослужещ;

4. други ограничения, изрично предвидени със закон.





2. Дейност на Комисията по предоставяне на убежище през 2015 г.


2.1. Проведени заседания от Комисията по предоставяне на убежище

През 2015 г. Комисията по предоставяне на убежище е подготвила и провела 27 редовни заседания по Правилата за работа на Комисията, утвърдени с Указ № 125 от 27 март 2012 г. на Президента на Република България4.

Проведени са и 10 работни срещи с представители на отделни институции във връзка с дейността на комисията и проучване на факти и обстоятелства по молби за предоставяне на убежище.

2.2. Общ брой лица, по чиито молби за убежище Комисията по предоставяне на убежище е работила през отчетния период

През отчетния период Комисията по предоставяне на убежище е работила по молбите за убежище на 75 (седемдесет и пет) лица. За сравнение през предходния отчетен период (2014 г.) техният брой е бил 32 (тридесет и две).

Ръстът на разглежданите молби спрямо 2014 г. е 133%.

Разглежданите молби за убежище през настоящия отчетен период са на граждани на Украйна, Руската федерация, Ислямска република Иран, Грузия, Република Ирак, Алжирска демократична и народна република, Кралство Мароко, Република Мали, Ислямска република Пакистан, Ислямска република Афганистан, Народна република Бангладеш, Сирийска арабска република, Република Кот д’Ивоар, Република Уганда и др.



2.3. Брой лица, подали молби за убежище през 2015 г.

През 2015 г. в Администрацията на Президента са подадени молби за убежище от 64 (шестдесет и четири) лица.



Ръстът на подадените молби спрямо 2014 г. е 190%.

Таблица 1. Подадени молби за убежище през 2015 г.

Държава на произход

Брой лица

Ислямска република Пакистан

21

Ислямска република Афганистан

10

Алжирска демократична и народна република

7

Република Ирак

4

Сирийска арабска република

3

Кралство Мароко

3

Руската Федерация

2

Украйна

2

Палестински територии

2

Република Мали

2

Други

8

Общо:__64'>Общо:

64

Освен по посочените по-горе молби, Комисията по предоставяне на убежище е работила и по молбите за убежище на единадесет лица, подадени през 2014 г.

Таблица 2. Подадени молби за убежище през 2014 г., по които КПУ е работила през 2015 г.

Държава на произход

Брой лица

Руската Федерация

2

Украйна

2

Ислямска република Иран

2

Грузия

1

Република Ирак

1

Кралство Мароко

1

Италия

1

Алжирска демократична и народна република

1

Общо:

11

Обобщени, мотивите в молбите за убежище са страх от преследване поради принадлежност към политическа партия, страх от несправедлив съдебен процес в страната на произход на кандидата; убеждения против насилията и убийствата, породени от военен конфликт в страната на произход; желание за получаване на убежище и документи, които да позволят кандидатът да пребивава в Република България.

2.4. Брой молби за убежище, по които Вицепрезидентът на Република България се е произнесла през 2015 г.

Ръстът на отказите спрямо 2014 г. е 350%.

Вицепрезидентът на Република България е взела решение по молбите на 41 лица:

- 36 отказа за предоставяне на убежище; - по 2 от молбите не е образувано производство; - производството по молбите на 3 души е прекратено.

За сравнение: през предходната 2014 г. Вицепрезидентът е взела решение по молбите на 21 лица:

- 8 отказа за предоставяне на убежище; - по 3 от молбите не е образувано производство; - производството по молбите на 10 души е прекратено.

През 2016 г. комисията продължава да работи по молбите на тридесет и четири лица, подали молби за убежище през 2015 г.

Мотивите за отказ по всяка молба са индивидуални, но като цяло е констатирано, че не са били налице доказателства за преследване поради убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.

Вицепрезидентът е взел решение за необразуване на производство по молбите на 2 лица, тъй като институтът убежище не е бил приложим към тези случаи.

През 2015 г. Вицепрезидентът на Република България е взела решение за прекратяване на производството по молбите на три лица, тъй като не са представили необходимата информация или документи, подкрепящи твърденията в молбите им за убежище.

В края на 2015 г., на основание чл. 18 от Закона за убежището и бежанците е отнето предоставеното през м. април 2013 г. убежище на едно лице.

3. Сътрудничество на Комисията по предоставяне на убежище с органи на изпълнителната власт, международни организации и организации на гражданското общество – по въпроси в областта на убежището

Комисията по предоставяне на убежище работи в сътрудничество и взаимодействие с Държавната агенция за бежанците при МС, Министерство на вътрешните работи: дирекция „Миграция”, главна дирекция „Гранична полиция”, дирекция „Международно оперативно сътрудничество”, с Държавна агенция „Национална сигурност”, с Министерството на външните работи и др.

В своята работа комисията продължи през 2015 г. регулярното си сътрудничество с представители на международни организации и на организации на гражданското общество с компетенции в областта на международната закрила и миграцията.

През м. февруари 2015 г. комисията взе участие в обмен на опит и семинар на Каритас в гр. Сан Себастиан – Кралство Испания, по въпросите на включването на имигрантите в обществения и политически живот на приемащото общество в девет държави-членки на Европейския съюз от Централна и Източна Европа.

Под патронажа на вицепрезидента на Република България г-жа Маргарита Попова, Комисията по предоставяне на убежище организира съвместно с представителството в България на Върховния Комисар на ООН за бежанците, Българския съвет за бежанци и мигранти, Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет и други компетентни институции, конференция на тема „Партньорство за интеграция на бежанците в Република България“, посветена на 20-ти юни - Международния ден на бежанеца. На форума присъстваха представителят на ВКБООН в България, представители на други международни организации, на Съвета на жените-бежанки в България и други неправителствени организации.

Комисията е участвала и в други форуми през 2015 г. по въпросите на закрилата на чужденци, организирани от Представителството в Република България на Върховния Комисар на ООН за бежанците, от изпълнителната власт и неправителствени организации.

В рамките на проект „Подобряване на достъпа до права на бежанците в България чрез повишаване на информираността и знанието“ комисията взе участие в издаването на Сборник по бежанско право, в обучение по бежанско право за адвокати, НПО, служители на публичната администрация и на доброволци, както и в издаването на брошури за търсещите закрила и за получилите статут – на български, английски, френски и арабски език, на урду и фарси.



1 http://www.parliament.bg/bg/17


2 Чл. 1, ал.2 от Закона за убежището и бежанците.

3 http://www.president.bg/docs/1351451481.pdf

4 http://www.president.bg/docs/1351451539.pdf





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница