Фаза: Работен проект Част: План за безопасност и здраве обяснителна записка



страница1/3
Дата22.10.2018
Размер0.49 Mb.
#92337
  1   2   3

Обект: Вътрешна вопроводна мрежа на с. Върбино, община Мадан

Фаза: Работен проект

Част: План за безопасност и здраве



ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА
I. Общи положения
Настоящият проект, третиращ плана за безопастност и здраве е изготвен въз основа на следните материали :

  1. Задание и други първични данни, предоставени от Инвеститора.

  2. Цялостният проект на обекта по всички части.

  3. Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

  4. Наредба № 4/21.05.2001г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти.

5. Наредба № 3 за инструктажа на работниците по БХТПО.

  1. Наредба №7/23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.

  2. Наредба № 31 за устройство и безопасна експлоатация на повдигателните съоръжения.

  3. Противопожарни строително-технически норми и други.


II. Местоположение и характеристика на площадката
1. Размер на строителната площадка - строителната площадка се намира в село Върбино, община Мадан.

2. Кратка характеристика на обекта – обхвата на обекта е реконструкция на съществуващата улична водопроводна мрежа, която е изпълнена от етернитови тръби, които са напълно амортизирани и често аварират.

Ситуационно проектът е разработен съгласно съществуващия регулационен план.

Новопроектираният водопровод ще се изпълни от ПЕВП Φ 63, Φ 90, Φ 110. Проектът обхваща част от водопроводната мрежа, в обхвата на регулационните граници, тъй като другата част е подменена. Предвидени са на подходящи места спирателни кранове за изолирането на отделни участъци от мрежата, в случай на ремонтни работи или аварии. Съгласно ”Противопожарни норми” през разстояния до 150м са предвидени подземни противопожарни хидранти 70/80.В проекта е предвидено и подмяна на съществуващите сградни водопроводни отклонения.


III. Организационен план
Организационният план има за цел да даде представа за характера на строителния процес за този вид строежи от началото, когато се състави Протокол №2 за откриване на строителната площадка до деня на съставяне на Констативен акт обр.15 за установяване годността на строежа за приемане.Това е необходимо с оглед изясняване на необходимите мероприятия по здравословни и безопастни условия на труд. Организационният план и графикът за извършване на СМР са взаимно свързани. Всяка промяна на единия от тях ще налага промяна в другия. Строително–монтажните работи (СМР) ще се извършат последователно в следната последователност:

Местоположението на строителната площадка – обичайно на уличното платно, и нейният линеен характер и естеството на СМР налагат съответната специфична организация на строителството, а от там и на изпълнение на определени ЗБУТ.



  • Подготвителни работи;

  • Изкопни работи;

  • Монтажни работи;

  • Обратна засипка;

  • Подготовка на основата на пътно легло;

  • Полагане на пътна настилка.

Подготвителни работи – Строителството ще започне с подготовка на обекта, в която се включват следните работи:

  • Уведомяване и получаване на съгласие от органите по пожарна и аварийна безопастност и по безопастност на движението за началото и срока на строителство по съответните улици, които ще се разкопават;

  • Уточняване местата за извозване на земни маси и строителни отпадъци, съгласувано с общинската администрация;

  • Подготовка на временна приобектова база - разчистване на строителната площадка, оформяне на складова площадка и поставяне на указателни табели;

  • Извикване на представителите на всички експлоатационни дружества, които стопонисват и експлоатират подземни проводи и съоръжения за уточняване местоположението им по тросето на новоизграждания водопровод и отбелязване на същите

  • Геодезическо трасиране на водопровода

  • Площадката се почисва, след които се пристъпва към строителството.

  • Водата за питейни нужди ще се осигурява, чрез преносими съдове, заредени от базата на строителя. Съблекалните на работниците ще се разположат във фургони. Един от фургоните ще бъде оборудван за канцелария, място за медицинско обслужване и склад, а останалите за съблекални и хранене. До тях се монтира и временна тоалетна.

Изкопни работи – Изкопните работи ще се изпълняват 90% механизирано с багер с обратна лопата. Извозването на изкопаните земни маси ще стане със самосвал на депо.

Изкопът на канала ще се изпълнява ръчно - 10% с укрепване. Предвиждат се и технологични изкопи за местата на ПХ и такива при сградните водопроводни отклониния. Около подземните проводи да се копае внимателно на ръка. При новодняване или запълване с кал и тиня на изкопа, водата да се изчерпва, а калта и тинята да се отстраняват ръчно. Изкопът да се осушава.



Полагане на тръбите – Тръбите се превозват с помощта на пригодени за целта транспортни средства. При товарно разтоварни работи манипулирането с тръбите трябва да се извършва така, че да не позволява увреждане повърхността на тръбите. Полагането се извършва върху пясъчна подложка.

Преди монтажа тръбите и фасонните части трябва да се проверят за евентуални дефекти, получени вследствие на транспортирането и да се почистят в областта на заварката.

Рязането на тръбите става с трион с фини зъбци или със специален нож за синтетични материали.Ръбовете и неравностите по повърхността на заваряването се отстраняват.

За полагането на тръбите в изкопа трябва да бъдат използвани уреди, които осигуряват плавно и равномерно спускане без нараняване.

Арматурите и фасонните части се монтират върху опорни блокове.

Заваряването на тръбите и фасонните елементи се извършва със заваръчна апаратура от заварчици, които са обучени и притежават документ за правоспособност за работа със заваръчна техника за синтетични материали.

Методите на заваряване, които е предвидено да се използват са:


  • Челно заваряване с топъл елемент – двете повърхности се почистват и фрезоват, нагряват се и се разтопяват посредством притискане към загрятата нагревателна плоча, топлият елемент се отделя и детайлите се притискат – протича заварката.

  • Електродифузно заваряване – в свързващия детайл ( муфа) е вграден проводник, който остава в завареното съединение.

Обратна засипка – Изпълнява се от нестандартна баластра, на пластове по 30 см - до кота пътно легло и се трамбова до постигане на 98% от стандартната плътност.

Подготовка на основата – Подготовката на основата за полагане на пътната настилка се изразява в трамбоване на почвата до получаване на необходимата плътност и изравняване на терена до получаване на необходимата височина.

Полагане на настилката – Полагането на настилката да се извършва в подходящ сезон за получаване на максималната носимоспособност и издържливост.

Класификация на опасностите

- Падане от височина

- Удар от падащи предмети – изкоп за водопровод

- Неправилно стъпване и удряне – всички етапи

- Поражение от ел. ток - всички етапи

- Пресилване – всички етапи;

- Други опасности.

Организационни условия за преодоляване на опасностите

Проверява се наличието на подземни комуникации и ако има такива се маркират. Оформят се площадки за складиране на строителни материали.


IV. Строително - ситуационен план
Строителният ситуационен план на обекта е показан на черт.№1. Предвидените организационни схеми трябва да се спазват стриктно или да се актуализират своевременно, което е задължение на координатора по безопасност и здраве по чл.11, ал.3 от Наредба№2. Всяка промяна следва да са отразява писмено в протокол /акт/ или Заповедната книга.
V. Комплексен план-график за последователността на извършване на СМР
Този график е разработен съобразно изискванията за осигуряване на минимални ЗБУТ от Наредба №2.

При изпълнението на този график ще се изпълняват мероприятията предвидени в т.1

Този комплексен график е съставен по окрупнени показатели и подлежи на актуализация и конкретизация от главния изпълнител.

В него да бъдат определени:

- Времетраенето на подготвителния етап;

- Времетраенето на етапа на строителство и по основни СМР, като се отчита последователността и възможността за едновременно изпълнение на различните видове дейности(геодезично отлагане на трасето, разбиване на настилка, изпълнение на изкопи, извозване излишна земна маса, монтаж на връзки, заварка на тръби, изпълнение на пясъчна подложка, засипване с пясък, полагане на сигнална лента и изтегляне на проводник, изпълнение на обратна засипка, възстановяване настилката в първоначалния й вид );

- Срок и времетраене на необходимите изпитвания;

-Срок и времетраене на съставянето на необходимите актове и протоколи доказващи, че са постигнати спицифичните изисквания към строежите, както и готовността на обекта за въвеждане в експлоатация.


VI. Планове за предотвратяване, и ликвидиране на пожари и аварии и за евакуация на работещите и на намиращите се на строителната площадка
Не се предвижда склад за пожароопасни и леснозапалими материали на строителната площадка. Координаторът по безопасност и техническия ръководител трябва ежедневно да следят за:

  • състоянието и местоположението на табелите по чл. 65, ал. 2 от Наредба № 2

  • наличието и обявяването на инструкцията по чл. 66, ал. 2, т. 1

  • места за тютюнопушене

  • изпълнение на забраната за пушене по време на работни операции;

  • наличието на заповед по чл. 67, ал. 3 отНаредба № 2.


VII. Мерки и изисквания за осигуряване на безопастност и здраве при извършване на СМР, вкючително и местата със специфични рискове
А. Затрупване от земни маси

Б. Удар от падащи предмети

В. Поддаване на скелета и падане от височина

Г. Неправилно стъпване и удряне от МПС

Д. Поражения от електрически ток

Е. Пресилване

Ж. Други опасности - пожар и аварии

За да се предотврати възможността за увреждания на работещите, фирмата изпълнител на СМР изработва инструкция за безопасна работа и предприема мерки, осигуряващи безопасна работа на обекта – ограждения на изкопите с инвентарна ограда, укрепване на изкопа при необходимост, монтиране на пешеходни мостчета с парапети (пасарелки) за преминавания над изкопите, осветяване на изкопите през нощта, опасните места да се маркират с предупредителни табели, да не се допуска преминаване на работници и граждани в опасните зони на работа на багера и др.

Копие от всяка инстукция да се поставя на видно място.
VIII. Списък на инсталациите, машините и съоръженията, подлежащи на контрол
В съответствие с количествата и приетата организация за извършване на СМР по – долу са посочени основните строителни машини и транспортни средства, които могат да предизвикат рискови ситуации на обекта.


  1. Багер с обратна лопата

  2. Виброплоча ПВЕ3000

  3. Бордова кола

  4. Самосвали

  5. Булдозер

  6. Валяк

`

IX. Списък на отговорните длъжностни лица

Строителят изготвя списък на упълномощените отговорни лица за провеждане и контрол за изпълнение на мерките за осигуряване на безопасни условия на труд. Правата и задълженията на отделните страни при осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ЗБУТ) са дадени в Раздел II на Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР (чл.5 +чл.29).

- координотор по безопастност и здраве – длъжностно лице определено от Възложителя

- технически ръководител - от състава на строителя


X. Временна организация на движението на МПС


  1. За обекта има изготвен проект за част “Временна организация на движението” .


XI. Съвместна работа на строителната площадка
На строителната площадка се предвижда да работи една фирма за изпълнение на СМР.

XII. Схема на местата със специфични рискове на строителната площадка
Специфичните рискове отбелязани в т.5 са на целия обект.Местата не са означени в близост до изкопа.

XIII. Схема на мeстата за складиране на строителни материали, оборудване и контейнери за отпадъци
На обекта не се предвижда складиране на материали. Тръбите за монтаж се разтоварват по протежение на участъка, предвиден за монтаж през работния ден. Битовите отпадъци ще се събират в контейнер, който периодично ще се извозва до регламетирано депо за отпадъци в рамките на общината.

Строителните отпадъци се извозват своевременно.


ХІV. Места на санитарно – битовите помещения

Санитарно – битовите помещения ще се разположат:

- съблекалните – във фургони

- канцеларията - във фургон

- медицинският пункт – във фургон

- временните тоалетни с умивалня - самостоятелно


ХV. Схема за осветление на работните места
Временното изкуствено осветление се предвижда към предпазните огради за сигнализация през тъмната част на деня.

Не се предвижда работа през тъмната част от денонощието. Ако се наложи полагане на бетон в извънредно време, ще се направи актуализация по чл.11, точка 3 от Наредба № 2.


ХVІ.Схема и вид на сигнализацията за бедствия, аварии, пожари и злополуки
Техническия ръководител на обекта и отговорното лице за безопасна работа трябва да разполагат във всеки момент с изправни мобилни телефони за връзка със съответните институции при бедствия, аварии, злополуки и други нужди.
ХVІІ. Информационна табела
Възложителят предварително изготвя информационна табела, която се предава на Строителя при откриване на строителната площадка.
ХVІІІ. Нормативна уредба

Нормативната уредба, пряко засягаща безопасните условия на труд включва:



  • Закон за устройство на територията

  • НАРЕДБА № 2/22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи

  • НАРЕДБА № 7/23.09.1999г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване

  • НАРЕДБА № 3 за инструктажа на работниците по БХТПО

  • НАРЕДБА № 4 за знаците и сигналите за безопасност на труда и противопожарна охрана

  • НАРЕДБА № 31 за устройство и безопасна експлоатация на повдигателни съоръжения

  • Противопожарни строително – технически норми и др.

Да се спазват и всички изисквания за начин на безопасно и качествено изпълнение на СМР залегнали в инвестиционния проект – част ВиК, ПБЗ и проект ВОД.

Да се спазват и всички изисквания от приложения №№1,2,3,4,5,6 и 7 от Наредба № 2/2004г за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при СМР.

Най – важните изисквания за нашия обект са :


  1. Преди започване на монтажните работи Строителят определя с писмена заповед отговорно лице за безопасна експлоатация на подемно – транспортните машини, монтажните инструменти и приспособления и такелажните средства, което:

- осъществява контрол за техническо състояние и безопасна експлоатация на товароподемните механизми;

- участва в освидетелстването на товароподемните и монтажните приспособления и води отчет за годността им

- следи запазване на вътрешните документи за изпълнение на такелажните работи и временното укрепване на монтираните елементи.


  1. При невъзможност за определяне на точното местоположение на подземните мрежи и съоръжения или когато има съмнения верността на подземния кадастър, ръчно се икопават шурфове, перпендикулярно на трасето на подземните мрежи и съоръжения.

  2. Преди започване на земните работи техническият ръкаводител осигурява означаването върху терена или на походящо място със знаци и/или табели на съществуващите подземни мрежи или съоръжения в план и дълбочина.

  3. Изкопите за извършване на проучвателни работи, като шурфове, шахти, кладенци и др. се засипват след използването им.

  4. В зоните на подземните мрежи или съоръжения земните работи се извършват под непосредствено ръководство на техническия ръководител или бригадира, а в охранителната зона на проводници под напрежение или на действащ продуктопровод – под наблюдение и на представител на собственика им.

  5. Не се допуска извършване на земни работи със строителни машини на разстояние, по–малко от 0,20 м от подземни мрежи или съоръжения.

  6. При изкопаване на траншеи и ями в населени места (улици, дворове и др.) или на места, където има движение на хора и превозни средства, Строителят е длъжен да постави защитни ограждения, сигнализирани с предупредителни знаци и табели, а през нощта - със сигнално осветление.

  7. Преди започване на работа в изкопи с дълбочина, по-голяма от 1,50 м, техническият ръководител проверява устойчивостта на откосите или укрепването.

  8. Разстоянието на въртящите се части на платформата на багера до автосамосвала не трябва да е по-малко от 1,0 м.

  9. Изкопните работи се преустановяват при:

- откриване на неизвесни подземни мрежи или съоръжения до получаване на разрешение от собственика им;

- поява на условия, различни от предвидените до изпълнение на съответните предписания на проектанта;

- откриване на взривоопасни материали до получаване на разрешение от съответните органи.


  1. Извършването на изкопни работи или други видове СМР в изкопи след временното им спиране или замразяване се възобновява по нареждане на техническия ръководител след проверка за устойчивоста на откосите или укрепването им и отстраняване на констатираните неизправности и опасности.

  2. Разполагането на земни маси, стопителни продукти, съоръжения и други, както и движението на строителни машини се допуска извън зоната на естествено срутване на изкопите на разстояние не по малко от 1,0 м от горния им ръб. В случай на укрепен изкоп тези дейности могат да се извършват и в зоната на естественото срутване на откосите на изкопите, когато при оразмеряване на укрепването им са взети придвид съответните натоварвания.

  3. Не се допускат:

- извършването на изкопни работи чрез подкопаване;

- преминаването и престоя на хора, както изпълнението на други видове СМР в обсега на действие на строителна машина (багер, булдозер, скрепер и др.), изпълняваща земни работи;

- повдигането и преместването на обемисти предмети, като скални късове, дървета, части от основи и стени на сгради или съоръжения, строителни елементи и др. с работните органи на земекопни строителни машини.


  1. При почивка и престой земекопните строителни машини се изтеглят (преместват) на разстояние, по-голямо от 2,00 м от края на зоната на естествено срутване на откосите, като работния орган на машината се оставя опрян върху терена.

  2. Монтажните работи се извършват така, че да се осигури устойчивостта и геометричната неизменяемост на монтираната част от всеки етап от монтажа и безопасното изпълнение на монтажните и останалите видове строителни работи, извършвани по съвместен график.

  3. Елементите и конструкциите при преместването им с кран се осигуряват срещу завъртане и движение.

  4. При престой и почивка през нощта монтажните механизми се стабилизират неподвижно с оглед недопускането на аварии вследствие на вятър и други причини.

  5. Не се допуска работещите да се качват върху елементите и конструкциите по време на преместването им с кран.

  6. При недостатъчна носеща способност на почвата под опорите на крановете се поставят щитове, плочи или траверси.

  7. Не се допуска извършването на електрозаварки на открито в дъждовно време и при снеговалеж.

  8. При монтаж на технологично оборудване и канали в близост до кабели, проводници или шини, техническият ръководител е длъжен да вземе необходимите мерки за защита на работниците от попадане под напрежение, както и предпазване на инсталациите от повреждане.

  9. Тръбите се разполагат покрай изкопа на разстояние не по-малко 1,50 м от ръба на изкопа и се полагат на уплътнен терен върху подложки, осигурени при самоволно претъркаляне.

  10. При изкопни и подземни работи се предприемат подходящи мерки за безопасност, които включват:

- предварително установяване и съответно минимизиране на опасностите от подземни мрежи и съоръжения;

- оформяне на откоси или използване на подходящо укрепване;

- предотвратяване на рискове, свързани с падане на хора, продукти и/или предмети и/или с проникване на вода;

- осигуряване на вентилация на работните места;

- осигуряване на безопасен достъп до работните места;

- извеждане на работниците на безопастно място в случай на пожар, затрупване или наводняване;

- складиране на продуктите или земна маса и движението на транспортни средства или строителни машини на безопасно разстояние от изкопите и водните площи и поставяне на подходящи ограждения.

Съставил:

(инж. Н. Кръстев)

І. ИНСТРУКЦИЯ ЗА БЕЗОПАСНА РАБОТА ПРИ ПОДГОТОВКАТА И ПОДДЪРЖАНЕТО НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТРОИТЕЛНАТА ПЛОЩАДКА
Строителната площадка се определя и открива при условията и по реда на ЗУТ. Строителните площадки в урбанизирани територии, по пътища или на територията на действащи предприятия, включително изкопите за изпълнение или ремонт на подземни мрежи и съоръжения се ограждат с плътни огради съгласно изискванията на съответната общинска администрация и се сигнализират със съответните знаци и табели, а при необходимост и със светлинни сигнали. Необходимите ограждения на строителните площадки и изкопите на линейните инженерни мрежи, извън урбанизираните територии се решават с инвестиционния проект. В случай, че в близост до оградите преминават пътища, разстоянието между оградата и пътния банкет е най-малко 2,00 м. На входа на площадката и на други подходящи места се поставят схеми с означение на местоположението на отделните подобекти, на маршрутите за движение на пътни превозни средства и на пешеходци. Движението на строителните машини и на пешеходците по строителните площадки при необходимост се регулира с пътни знаци в съответствие с нормативните изисквания за сигнализация на пътищата с пътни знаци. Опасните за движение участъци се заграждат или на границите им се поставят съответните знаци, а при ограничена или намалена видимост и светлинни сигнали. За преминаването на пешеходци над изкопи се използват обезопасени проходни мостчета, които се осветяват през тъмната част от денонощието.

Помещенията за санитарно-битово и медицинско обслужване се използват за:

- приготвяне и консумиране на храна и безалкохолни напитки; преобличане, съхраняване и изсушаване на работното и личното облекло;

- кратък отдих;

- нощуване на строежа, когато това се налага от технологичния процес;

- медицинско обслужване;

- осигуряване на лична хигиена (тоалетни, бани, умивални и други)

В случаите, когато Възложителят предоставя на Строителя за временно ползване завършени сгради от основното строителство, те се пригаждат към санитарно-хигиенните изисквания и изискванията за ПАБ. Разстоянията от санитарно-битовите помещения до складовете, в които се съхраняват материали, опасни за здравето на работещите, включително пожароопасни или взривоопасни, се съобразяват със санитарно-хигиенните изисквания и с изискванията за ПАБ. Санитарно-битовите помещения се разполагат в места, където в минимална степен има опасности от пропадания на почвата и експозиция на химични, физични и биологични агенти. Местата за хранене се разполагат на разстояние до 500 м от най-отдалеченото работно място на строителната площадка. Тоалетните се разполагат на разстояние до 75 м от най-отдалеченото работно място на строителната площадка и се свързват с канализационна мрежа, а при невъзможност се разполага химическа тоалетна. Крановете за промишлени води се означават със забрана за използването й за пиене. Помещенията за затопляне и местата за инструктаж на работещите се обзавеждат с пейки, маси, аптечки и носилки за оказване на първа помощ на пострадалите. Видът на отоплението, начинът на обмяна на въздуха и изпълнението на отоплителните, и вентилационните инсталации в помещенията за събличане и почивка, трябва да отговарят на санитарно-хигиенните изисквания и на изискванията за ПАБ.

Строителните отпадъци се съхраняват по подходящ начин на специално оборудвана площадка. Строителят писмено определя за всеки строеж местоположението й, конкретните дейности по управление на отпадъците и отговорните лица за тяхното изпълнение. Не се допуска изхвърляне на строителни отпадъци или елементи от работно оборудване през отвори на етажите. За тази цел се използват кранове, подемници, закрити улеи или други подходящи приспособления и съответна опаковка. Когато строителните отпадъци се изхвърлят от строежа посредством улеи (сметопроводи), те се изпълняват и монтират така, че да не запрашават или замърсяват работната и околната среда. В опасните зони достъпът на лица, неизвършващи СМР се ограничава по подходящ начин. Когато опасната зона излиза извън границите на строителната площадка, в резултат на което се ограничава, затруднява или спира движението, тя се определя със схема за временна организация и безопасност на движението.Опасните зони на работното оборудване в границите на строителната площадка се определят и означават, както следва:

- за обезопасяване на работното оборудване на строителната площадка се използват постоянни или временни ограждения (парапети, капаци, мрежи, екрани и др.), прилагани при шахти, стълби, балкони, площадки, мостове, естакади, пешеходни пътеки, стърчащи части и части с остри ръбове и краища, движещи се машини и съоръжения, заготовки на материали, пръскащи или разливащи се течности, хвърчащи частици, метални стружки, стърготини и др. Проходите, подходите и входовете на строителната площадка, които се намират в опасните зони на работното оборудване, се осигуряват на не по-малко от 1,0 т извън габарита им с устойчиви и стабилни покрития (предпазни подове, козирки и др.) съобразно конкретните условия.

Опасните зони, където е възможно падане на товари при преместване с монтажен кран, се сигнализират с предупредителни знаци и табели. В тези зони се забранява достъпът на външни лица най-малко на 5,0 м от вертикалата на повдиганите товари. В случай, че опасната зона достига оградата на строителната площадка, върху нея се изгражда предпазна козирка. В случай, че опасната зона излиза извън оградата на строителната площадка или обхваща други строителни съоръжения, работата в нея се организира съгласно плана по безопасност и здраве.

- отворите в строителни и конструктивни елементи (стени, етажни плочи, покриви и др.), които създават опасност за падане от височина се обезопасяват чрез парапети, ограждения или здраво покритие, които да


понесат съответното натоварване и се означават и/или сигнализират по подходящ начин.

За механично обезопасяване на работно оборудване при автомобилни пътища се използват:

- светофарни уредби, бариери, мантинели, пътни знаци, маркировка и други;

- мостове или естакади за безопасно преминаване на или над тях.При


извършване на СМР над вода или в непосредствена близост до водното ниво, работните площадки се ограждат с предпазни парапети, а когато това е технически невъзможно се използват предпазни колани и се осъществяват необходимите организационни и технически спасителни мероприятия, в т.ч. транспортни средства.

Поставянето и снемането на средства за колективна защита се извършват с използването на предпазен колан, закрепен към специално предпазно устройство или към конструкцията на строежа, при спазване на технологична последователност за осигуряване на безопасността на работещите. Премахнати по време на работа обезопасителни съоръжения, ограждения, покрития и др. се възстановят от Строителя, който ги е премахнал. При възникване на опасни условия (свличане на земен пласт, неочаквана поява на газове, поддаване на основата под строителни скелета, машини и съоръжения, недопустими деформации, скъсване на електрически проводници, откриване на взривоопасни вещества и др.) работата се преустановява и работещите напускат опасните места без нареждане. Работата се възобновява по нареждане на техническия ръководител след отстраняване на съответната опасност.



Строителни и монтажни работи в ограничени пространства (кладенци, тунели, траншеи, затворени и полузатворени съдове и др.) се извършват съгласно инструкция по безопасност и здраве, разработена за всеки конкретен случай. Строителни и монтажни работи в близост до откоси на изкопи се извършват след проверка от техническия ръководител за сигурността и обезопасяването им. При изкопни и подземни работи и при строеж на кладенци, тунели и други подобни съоръжения се предприемат подходящи мерки за безопасност, които включват:

- предварително установяване и съответно минимизиране на опасностите от подземни мрежи и съоръжения;

- оформяне на откоси или използване на подходящо укрепване;

- предотвратяване на рискове, свързани с падане на хора, продукти и/или предмети и/или с проникване на вода;

- осигуряване на вентилация на работните места;

- осигуряване на безопасен достъп до работните места;

- извеждане на работещите на безопасно място в случай на пожар, авария, затрупване или наводняване;

- складиране на продукти или земна маса и движение на транспортни средства или строителни машини на безопасно разстояние от изкопите и водните площи, а при необходимост поставяне на подходящи ограждения.

Извършването на СМР на открито се преустановява при неблагоприятни климатични условия (гръмотевична буря, обилен снеговалеж, силен дъжд и/или вятър, гъста мъгла, през тъмната част на денонощието или при прекъсване на изкуственото осветление и др.).Строителят своевременно информира работещите на строежите, за които отговаря, за очаквани резки промени в климатичните условия. Подходните и пешеходните пътища и работните места на територията на строителната площадка се почистват непрекъснато от сняг и се посипват с подходящи материали срещу заледяване.

На местата за полагане на подкранови пътища и за монтиране на машини и механизми, строителни скелета и инвентарни санитарно-битови помещения, предварително се отстраняват снегът и ледът по тях. При последващо заснежаване или заледяване се вземат допълнителни мерки за укрепване.При предписание на общинската администрация, строителната площадка се оборудва с мивка за измиване на автомобилите и на строителните машини, преди излизането им на уличната и пътната мрежа. Енергоразпределителните инсталации и съоръжения, особено тези, които са изложени на климатични въздействия, подлежат на периодичен контрол и поддръжка на технико-експлоатационните им характеристики, съобразно нормативните изисквания.

Съществуващите върху територията на строителната площадка, преди откриването й инсталации, мрежи и съоръжения се идентифицират, ясно означават, проверяват и контролират. Преди началото на СМР за съществуващите на строителната площадка въздушни електропроводи се прилага една от следните мерки:

- изместване на безопасно разстояние от района на строителната площадка;

- изключване на напрежението в тях;

- при невъзможност за изключване се поставят: бариери (ограждения) или знаци и сигнали така, че да се осигури безопасно


разстояние до електропроводите;

- подходящи предупредителни устройства и висящи защити, ако под тях ще преминават транспортни средства.

Скелетата, кофражите, подпорите и временните опори се проектират, оразмеряват, монтират, обезопасяват и поддържат така, че да могат да издържат действащите върху тях натоварвания и да се предотврати случайното им деформиране или задвижване.

Не се допуска използване на строителни машини и повдигателни съоръжения и уредби (с изключение на трамбовки, вибратори и инструменти) без изправна звукова и/или светлинна оперативна сигнализация.

При работа с машини и съоръжения, които създават опасна зона, се подават предупредителни сигнали. Сигнали с ръце и/или вербална комуникация се използват в случаите, когато се изискват за направляване на работещите, извършващи рискови или опасни маневри. Подаващият сигнала използва движенията на ръцете (китките) за направляване на маневрите или за указване начина на маневриране на работещ (оператор, машинист и други), който приема сигналите. На сигналиста се осигурява възможност да наблюдава всички маневри визуално, без да бъде изложен на опасност. Когато това условие не е изпълнено, допълнително се разполагат един или повече сигналисти. Сигналистът трябва да носи един или повече ярко оцветени предмети, по които да бъде лесно разпознат от оператора и останалите работещи. Операторът прекъсва извършваните маневри и изисква нови указания , когато не е в състояние да изпълни получените, при спазване на необходимите изисквалия за сигурност.


Каталог: assets -> migrate files
migrate files -> Информация за напредъка на проект "За по-активна, ефективна и устойчива социална политика, чрез иновативност на социалните модели, прилагани в община Мадан"
migrate files -> Община мадан
migrate files -> Министерство на регионалното развитие и благоустройството з а п о в е д № рд 02 – 14 1111
migrate files -> Община мадан о д о б р я в а м
migrate files -> Утвърдил:/положен подпис и печат/ Фахри Адемов Молайсенов /Кмет на Община Мадан
migrate files -> Обявление по реда на чл. 26 Ал. 2 От закона на нормативните актове
migrate files -> Община мадан списък – класиране
migrate files -> Образец №1 списък на документите и информацията, съдържащи се в офертата


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница