Гр. Варна Юридически факултет Специалност Психология



Дата23.10.2018
Размер195.5 Kb.
#93278


Варненски Свободен Университет

Черноризец Храбър”



Гр.Варна
Юридически факултет

Специалност Психология

К у р с о в а р а б о т а

Психологически измервания

Изготвил: Проверил: …………

Иванка Георгиева Иванова

Психология ІІІ-ти курс (Доц. Н. Стаменкова)

Фак. №07152018

В а р н а

2011г.


Съдържание:
1.Увод
2.Теория на измерването в психологията.

2.1.Дефиниция,предмет и обект на психологическото

измерване.

2.2.Методи на измерване и скали.
3.Конструиране на тест за обща осведоменост.

4.Изследвано лице 1.

4.1.Тест за интелигентност C.F.2A на Кетел.

4.2.Личностен въпросник на Айзенк.
5.Изследвано лице 2.

5.1.Тест за интелигентност C.F.2A на Кетел.

5.2. Личностен въпросник на Айзенк.


Увод.
Кратка предистория.
За да можем да говорим относно психологическото измерване е редно да започнем с кратка предистория.

Още през XVІІ век ,Християн Волф (1679 -1754 г.) ,издига тезата за измерването в психологията в своята „Емпирична психология”(1734г.) и „Рационална психология” (1734г.).Той излага идеята ,че по продължителността на аргументацията може да се проследи,измери величината на вниманието.Също така Волф въвежда и понятието „психометрия”.В този период измерването на психичните процеси се свързва с измерването на времето на реакция,като един от обективните показатели за дълбинните и скрити

Процеси.

В началото вниманието на изследователите се фокусира върху измерване на времето на реакция на различни дразнители и различни указания за работа.Холандския физиолог Ф.Дондерс (1818 -1889г.),предполага ,че времето за реагиране ,което е по-високо от установеното от Хелмхолц време за преминаване на нервния импулс,трябва да се отнесе към психическите процеси.Чрез т.нар. от него „ментална хронометрия” Дондерс,диференцира 3 вида реакции.Главно в тези негови изследвания на видовете реакции е ,че психичното се превръща в област на експериментиране,различна от физиологията.

Английския естествоизпитател Френсис Галтон (1822-1977) поставя началото на научното изучаване на индивидуалните различия.Галтон се насочва към въпросите за унаследяване на физическите и умствените особености на човека ,и именно тази идея го отвежда към психометрията.Той отстоява възгледа,че един отрасъл на знанието може да претендира за название и статус „наука” единствено след като явленията и се поддават на измерване и количествени изчисления.Една от основните цели на Галтон измерването на човешките способности.По време на световно изложение в Лондон, през 1933г. Галтон изгражда антропометрична лаборатория така той запознава широката публика с неговите тестове ,различните измервания върху човека.След закриването на лабораторията и в резултат на обработката на масивните данни върху 9000 изследвани души Галтон прави едно историческо заключение.Именно ,че индивидуалните различия са толкова значими ,че трябва да станат предмет на научно изследване.Той дава своя принос в психологическите измервания въвеждайки метода на „асоциациите” („асоциативен експеримент”) .Тази идея за асоциациите на идеи се оказва един от всички източници на проективни методи. По този начин работите на този велик учен слагат началото на историята в английската и световната психология за: измервани на интелекта;предпоставки за създаване на тестове за измерване на личността;въвеждане на статистически апарат за изчисляване на резултати от психологически изследвания.В основата на временната теория и практика на психологическите измервания лежат трудовете и идеите на Фр.Галтон.Той извежда правилото: При тестирането трябва да се дават еднакви задачи на голям брой лица, а резултатите да се обработват статистически.В работата си се ръководи от максимата –„Пресмятай всичко,което може да се пресметне”.
Теория на измерването в психологията
Обикновено понятието „измерване” се свързва с действия,при които като краен продукт се получава число,даващо информация за количеството на измервания признак на обекта на изследване (напр. резултат от измерването на няколко чаши с вода показващи тяхното тегло.)В такива случай измерването има нагледен характер.Човешките сетива обаче ,също са инструмент за измерване,но тук се получава не числов а качествен показател.Чрез измерването се установяват различните параметри на психически свойства,състояния,процеси.
Дефиниция,предмет и обект на психологическото

измерване.

Най-популярното определение принадлежи на Стенли Смит Стивънс (1906-1973) - американски психолог и психофизик.През 1950год. в своята „Експериментална психология”(29) Стивънс дефинира измерването в психологията така:

„Измерването е процедура на приписване на числа или други символи на обект или негов признак по определени правила най-важното от които е правилото за еднозначност”


Има и още едно определение ,но то не е научно издържано,принадлежи на Стенли и Хопкинс:

„ Измерването е процес ,чрез който нещата могат да бъдат разграничени”

Тоест в този смисъл процесът на измерване не включва по необходимост използване на числа.
Целта при измерването е отнасяне на изследвано лице или оценявания от него обект към определен клас,точка на скалата или към

пространство от признаци.Психологическото измерване е измерване на поведението на изследваното лице т.е.измерване в първото значение на това.


Предмет на измерването.Психичните свойства ,явления не могат

да бъдат измервани и познавани непосредствено,тяхното познание се базира на анализ на външното,видимото,наблюдаваното действие на субекта.Поради това психологическото измерване в психологията е измерване на поведението на човека,на реакциите и отношенията му в различни ситуций при различни стимули.Тоест предмет на измерването е психичното чрез неговата обективизация,чрез външните му прояви.
Обект на измерването е човек,отделните изследвани лица,индивиди,групи.
Психологическото измерване е метод за регистрация на състоянието на обекта на изследване и измененията в това състояние като отговор на експерименталното въздействие. На основата на теорията на измерването се изграждат психологическите тестове, представляващи опростена и съкратена по време процедура на психологическо измерване, за целите на изследователската и практическата дейност. Психологическото измерване се означава като съставна част от психологическия екскперимент.

На основата на измерването се изграждат различните методи за решаване на практически и изследователски задачи.Измервайки особеностите на поведението на изследваното лице, психологът определя сходството и различията между хората, т.е. измерването е измерване на психологични параметри на изследвани лица.


Измерването в психологията се разделя на две основни групи:
Пряко-приложимо е в науки който боравят с обекти с

възможност за пряко измерване,основно във физическите науки. Прилага се в практиката при изучаване, опериране, ползване на реални материали в психологията по отношение размер на група, за изследвания на брой лица, но числата от това измерване не съдържат информация за качествата на самия обект.


Непряко измерване /косвено/ В психологията може да бъде измерено само видимото,онова което може да бъде наблюдавано.Измерваме поведението ,реакциите наблюдаваме външните признаци на състоянието на стрес,тревожност и по реакциите съдим за възможностите точно и бързо лицето да реагира,да вземе правилното решение в една критична рискова ситуация. Тоест този тип измерване измерва и се провежда в контекста на експеримента и е метод за регистрация на поведението на отговора на изследвания обект.

В психологията има три основни процедури на измерване,които се различават в зависимост от обекта на изследване :
1.Измерване на изследвани лица.

2.Измерване на стимул като скалиран обект.

3.Съвместно измерване на стимули и хора.Поведението на изследваното лице се разглежда като проява на взаимодействието на личност и ситуация.

Методите на измерването са въз основа на правилата в психологията и е прието да се различават няколко типа скали:


Номинална скала -приписване на “имена” на обектите. Обектите се сравняват един с друг и се определя тяхната еквивалентност -нееквивалентност - наименование.
Порядкова скала (-ординална, рангова)-при нея има строго подреждане
Интервална скала -тя е първата метрична скала ,има всички свойства на порядковата скала и допълнително към това са определени разстоянията между нейните единици.

Конструиране на тест за обща осведоменост.
Психологическите измервания се определят чрез тестиране. Тестирането е разновидност на измерването, особено важно е да има

емпирично съответствие между заданията на теста и оценяването на поведението. В основата на конструирането на тестовете е заложена парадигмата ,че психичното свойство е едномерно и еднолинейно.Всяко измерване цели въздействие върху изследвано лице с цел стимулиране на реакция ,отговор,поведение което да бъде измерено.Тоест понятието тест означава стандартна експериментална изпитна ситуация, служеща за стимул на поведение, действие.

Конструирането на тест се основава на интервалната скала.Всяко измерване е своебразна независима реакция на променливата „X”,а всяко измерване съдържа и статистическа случайна грешка,която се отчита.

Целта на теста е да установим познанията и общата осведоменост на изследваните лица по зададени параметри. Теста е предназначен за измерване на общата осведоменост на лица от юношеска до средна възраст.Въпросите към теста са закрити.Теста не е скоростен и времето за решаването му е нерегламентирано.Тъй като този тест е от типа „лист-молив” ще бъде попълнен групово. На изследваните лица ще бъде предоставен под формата на бланка.Тестовата задача е двуалтернативна.




Тест за обща осведоменост:
Въпросникът е предназначен за да установите запознати ли сте с правата и задълженията си на пешеходци?
1.Пешеходец ли е всеки участник в движението, който се намира на пътя извън пътно превозно средство и не извършва работа по пътя?

2.Пешеходци ли са лицата които бутат велосипед,мотопед или мотоциклет?

3.Забранено ли е на пешеходците да пресичат пътното платно при намалена видимост?

4.Длъжни ли са пешеходците да използват пешеходна пътека при наличието на такава наблизо?

5.Пешеходци ли са инвалиди,които се придвижват с инвалидни колички,задвижвани посредством тяхната мускулна сила или от двигател,ако се движат със скоростта на пешеходец?

6.Наложително ли е и длъжни ли са пешеходците преди да навлязат на пътното платно да се съобразяват с разстоянието до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение?

7.Забранено ли е на пешеходците да извършват търговия и услуги на платното за движение?

8.Разрешено ли е на ли пешеходците да преминават през ограждения от парапети или вериги?

9.Могат ли пешеходците да се движат по пътното платно за движение противоположно на посоката на движението на ППС,по възможност най-близо до лявата му граница?

10.Длъжни ли са пешеходците да спазват светлинните сигнали и сигналите на регулировчика?


Конструираният тест не предполага високи нива на сложност..Предполагам,че 70 / 30 от изследваните лица ще дадат верни и точни отговори.

Изследвано лице 1.

Ивелина Борисова -44год.

Пол -Женски

Образование-Више

Тест за интелигентност C.F.2A Личностен въпросник на Айзенк







1 серия

2 серия

3 серия

4 серия

А – 3

А – 2

А - 1

А – 3

Б – 4

Б – 3

Б – 3

Б – 1

В – 1

В – 4

В – 2

В – 5

Г – 3

Г – 1

Г – 5

Г – 4

Д – 2

Д – 5

Д – 3

Д – 4

Е – 5

Е – 3

Е – 1

Е – 3

Ж – 2

Ж – 1

Ж – 3

Ж – 1

З – 3

З – 4

З – 4

З – 2

И – 3

И – 4

И – 4




К - 3

К – 1

К – 1




Л - 4

Л – 3

Л – 2




М - 1

М – 3

М – 2







Н – 1










О – 4



















4.8 мин.

3.3 мин.

1.20 мин.

3.45

мин.


Бр. верни 12

Бр. верни

11


Бр. верни 10

Бр. верни

6


Общ брой верни отговори:

39




1да

16да

31да

46не

61не

76не

2да

17да

32да

47да

62да

78не

3да

18не

33не

48не

63да

79не

4не

19не

34да

49да

64да

80да

5да

20не

35да

50не

65да

81да

6да

21да

36

51да

66да

82не

7да

22да

37да

52не

67да

83да

8да

23не

38да

53не

68не

84да

9да

24не

39да

54да

69да

85да

10да

25да

40не

55да

70да

86ни

11да

26не

41не

56не

71не




12да

27да

42да

57не

72да




13од

28не

43да

58да

73не




14од

29не

44да

59да

74не




15не

30не

45не

60да

75да



IQ = 39 x 100 = 84.78 %

46
Интерпретация на изследвано лице 1
По време на постексперименталното интервю изследваното лице сподели, че е разбрало стимулния материал и не е представлявало трудност да реши и отговори на всички въпроси и задачи.Заяви ,че че

Изследвано лице 2

Георги Борисов -54год.

Пол-мъжки

Образование–Више


Личностен въпросник на Айзенк



Тест за интелигентност C.F.2A





1не

16не

31не

46да

61не

76да

2да

17да

32да

47да

62не

77да

3да

18не

33не

48да

63не

78не

4не

19да

34не

49да

64не

79не

5не

20не

35да

50не

65да

80да

6да

21не

36да

51да

66да

81да

7да

22да

37не

52да

67не

82не

8не

23не

38да

53не

68не

83не

9не

24не

39да

54да

69да

84да

10да

25да

40да

55да

70не

85не

11да

26да

41не

56да

71не

86не

12да

27да

42да

57да

72да




13не

28не

43да

58не

73не




14да

29не

44да

59да

74не




15не

30не

45да

60не

75да






1ерия

2серия

3серия

4серия


А – 3

А – 2

А – 1

А – 3

Б – 4

Б – 3

Б – 3

Б – 1

В – 1

В – 4

В – 2

В – 2

Г – 3

Г – 1

Г – 5

Г – 4

Д – 2

Д – 5

Д – 3

Д – 3

Е – 5

Е – 3

Е – 1

Е – 3

Ж – 2

Ж – 1

Ж – 3

Ж – 1

З – 3

З – 5

З – 4

З - 5

И – 3

И – 4

И – 4




К – 3

К – 4

К – 1




Л - 4

Л – 3

Л – 2




М - 1

М – 3

М - 2







Н – 1










О – 4



















3.02 мин.

4.50 мин.

1.20 мин.

5.58

Мин.


Бр. верни

12


Бр. верни 12

Бр. верни

10


Бр. верни 7

Общ брой верни отговори: 41

IQ = 41x 100 =89.13 %



46
Интерпретация на изследвано лице 1



Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница