И н фо р м а ц и я за преценяване необходимостта от овос, съгласно чл. 6 от Наредбата за реда и условията за извършване на овос на инвестиционни предложения, утвърдена с пмс №59/07. 03. 2003 год., изм и доп. Дв 3/2011 год



Дата06.02.2018
Размер337.6 Kb.
#55426
И Н ФО Р М А Ц И Я

за преценяване необходимостта от ОВОС, съгласно чл. 6 от Наредбата за реда и условията за извършване на ОВОС на инвестиционни предложения, утвърдена с ПМС № 59/07.03.2003 год., изм. и доп. ДВ 3/2011 год.
І. Информация за контакт с възложителя

Възложител: НК-ЕНЕРЖИ" ООД ЕИК 202437004

Адрес на управление: обл. Сливен, общ. Твърдица ,гр. Шивачево 8895 ,ул. Стоян Петров No 12,

Телефон, факс и е-mail: .+359 885 703742; е-mail: kn.energy@gmail.com

Лице за контакти:Николай Неделчев Николаев - управител

ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение.


  1. Резюме на предложението:

Възложителят e собственик на имота находящ се в общ. Твърдица ,гр. Шивачево ПИ №204016; ЕКАТТЕ 15944.

В имота, възложителят предвижда изграждането на инсталация за производство на ел. енергия от биомаса с мощност до 80 kW. Инсталацията ще се разположи на площ от около 4100 кв.м. и ще се състои от:



  • (1) - Вход

  • (2) - Офис и битовки за персонала

  • (3) - Склад за входна биомаса

  • (4) – предферментационно отделение

  • (5) - Миксер за хомогенезиране на субстрата

  • (6) - Биореактор

  • (7) - Когенератор

  • (8) - Склад за отработената течност /перкулата/

  • (9) – Склад за органичния тор

  • (10)- Газохранилище – (газхолдер)




  1. Доказване необходимостта от инвестиционното предложение.

-Биологичните отпадъци - от вида селскостопанска биомаса намират широко приложение в различни технологии за производство на Възобновяеми енергийни източници. Една от които е технологията за анаеробна ферментация за производство на биогаз.

-Производството на биогаз има изключително голям екологичен ефект. Вместо простото (на пръв поглед) отстраняване на органичните отпадъци, се произвежда енергия и се оползотворяват хранителните вещества. При това биогазовата технология носи идеята за опазващ околната среда оборот на материята (преработка на отпадъците) и за децентрализираното реализиране на отпадъчните органични маси.

-Енергията на биогазовите инсталации спада към възобновяемата (регенерираща) енергия. Биогазът може да се разглежда като продукт от трансформацията на слънчевата енергия.

- Чрез въвеждане на биогазовата технология се предотвратява увеличаването на количествата на метан в атмосферата, получаван така или иначе при неконтролируемите ферментационни процеси в отпадната биомаса. Трябва да имаме предвид, че при еднаква концентрация в атмосферата метанът има 30 пъти по-голям парников ефект, отколкото въглеродният двуокис.

- Качествата на получения след ферментация в биогазовите инсталации тор се повишават. Редуцират се ароматните емисии, така че силно миришещите вещества са обработени до много висока степен. Така получения тор практически не мирише.

- Полученият след производство на биогаз тор има по- добро хранително въздействие. Този тор може да се внася както предсеитбено, така също и по време на вегетация, защото щади растенията

- Ферментационния процес редуцира броя на патогенните микроорганизми, а с това се намалява и възможността за разпространяване на болести в природата.

- Реализацията на инвестиционното намерение ще се отрази положително, като се открият нови работни места.



3. Връзка с други съществуващи и одобрени с друг план дейности.

Инвестиционното предложение няма връзка с други планове и дейности.



4. Подробна информация за разгледаните алтернативи.

по местоположение - имотът е закупен целево от възложителя, като същият е разположен на тертиторията на обина Твърдица, гр. Шивачево. Няма наличието на съществуващи сгради, има добра инфраструктура, която е определяща при избора на местополжението. Предвижда се се пряк изход за товарни автомобили до пътната мрежа. Инсталацията ще се изгражди върху неизползваеми плои, с цел опростяване на процедурите по смяна на предназначението, устойчивост на земните слоеве и опазване на околната среда.

в технологично отношение

Познати са различни видове и типове биореактори, като засега няма единна класификация. Преобладаващите прин­ципи при повечето от известните класификации исторически са заимствани от теорията на химическите реактори и най-чес­то се основават на конструктивните признаци или на начините за въвеждане на енергията, при което често не се отчитат специ­фичните особености на БТП (например морфофизиологичните).



Лабораторните биореактори са предназначени за научни изследвания в началните фази при отработването на нови БТП. Те са с малък обем (осигурява се икономичност), опростена и евти­на конструкция, често имат прозрачна стъклена част (от термо­устойчиво стъкло), просто обслужване и работят в нормални ла­бораторни условия.

Промишлените биореактори са с обем от няколко десетки до стотици (а в някои производства и няколко хиляди) куби­чески метра и обикновено са предназначени за конкретен БТП, поради което са съоръжени със строго определено и рядко про­менящо се допълнително оборудване. Това са скъпи съоръжения, които имат строго определен цикъл и план за работа.

Пилотните биореактори се е оформил като междинен между лабораторните и промишлените. Те наподобя­ват промишлените, но по-малките им размери позволяват да се използват като изследователски (в съответните лабораторни халета) за решаването на проблемите на мащабния преход. Най-подходящи са при изпитването и внедряването на нови методи и системи за автоматично управление. Напоследък този тип биореактори придобива все по-голямо значение.

Обемът на работния съд при лабораторните биореактори е най-често от 0,5 до 10÷15l, а при пилотните ферментационни инсталации е в границите от 40÷50 до 2000÷30001, но в про­мишлени условия се използват и полупромишлени пилотни биореактори с обеми и над 10 m3 . Например стандартната гама от пилотни биореактори на швейцарската фирма Giovanola включва следните обеми: 40, 80, 100, 150, 300, 450, 750, 1500, 3000 1.

По отношение начина на изпълнение на биореакторите съществуват два варианта – ветрикални и хоризонтални



фиг.1-а фиг. 1-б

Има три основни температурнои технологии, които намират приложение в съвременната промишленост.



  • При първата технология се използва събирането на метан от покрити вместимости, например лагуни, което става при температура на околната среда. Отделения газ е в не-големи количества. Времето за ферментация в покритите лагуни е над 60 денонощия, което ги прави неефективни за устийчиво енергопроизводство. Такива еденични системи работят в тропиците и субтропиците. Те са възможно най-евтините производства на биогаз.

  • Втората технология, така наречената мезофилна технология, предвижда строго дефинирана температура от порядъка на 36°С, която е характерна температура за мезофилните метаногенни бактерии и добивите на биогаз са много големи. Времето за ферментация обикновено е 5 седмици. Следва да се има в предвид, че температурата във вертикалните ферментатори на повърхността е около 41°С, докато в ниската му част, която в някои конструкции е подземна е 35°С.

  • Третата технология е термофилната. Предвижда строго дефинирана температура от порядъка на 56°С, която е характерна температура за термофилните метаногенни бактерии, при които добивите на биогаз са по големи в сравнение с по-горе разгледаните. Времето за ферментация е по-късо и степеннта на деградация на торовата маса е по-голяма. Допълнително предимство на тази технология е, че не е нужно да се подгряват пастъоризатори за хигиенизация на остатъчната торова маса Такива системи изискват по-прецизен контрол защото риска от отделяне на високо количество амоняк е по-голям, което може да доведе до унищожаване на бактериите и до забавяне на ферментацията.

Речник - Преглед на подробен речник

в екологично отношениеединствена алтернатива в екологично отношение е устройване на инсталацията, при спазване на всички екологични норми и изисквания по отношение на начина на съхранение на суровини и готова продукция, третиране на отпадъчни води и твърди отпадъци, предотвратяване на риск от инциденти. Най-общо екологичните изисквания към това производство касаят управлението на емисиите в атмосферния въздух (неприятни миризми) и ползване на води в оборот за оросяване на субстрата.

Възложителят ще съобрази инсталацията си с европейските изисквания и изискванията на българското законодателство, като така ще постигне най-добрата алтернатива в екологично отношение.



нулева алтернатива - не е разглеждана. Нереализирането на инвестиционното предложение ще доведе до пропускане на пазарни позиции. От друга страна, когато едно инвестиционно предложение не противоречи на националното законодателство, няма основание да се разглежда и прилага нулева алтернатива.


  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Площадката, на която ще се реализира инвестиционното предложение е разположена в имот ПИ №204016; ЕКАТТЕ 15944, общ. Твърдица ,гр. Шивачево. Имотът е с площ от 4100 кв.м. и в него няма съществуващи сгради. За реализиране на инвестиционното намерение, ще се доставят и монтират машини и съоръжения. Не са необходими допълнителни площи за временни дейности по време на строителството, извън територията, собственост на Възложителя.


  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Биогазът е горивен газ и алтернативно екологично гориво, произведено чрез анаеробно
разлагане (без кислород) на отпадъчни органични материали като оборски тор, растителни,
животински и битови отпадъци, канални утайки или други биодеградируеми материали. Процесът на разлагане се извършва под въздействието на метанови бактерии. Тези микроорганизми са строго анаеробни (ферментационните процеси протичат в безкислородна среда) . Работният им диапазон е в границите от 0 до 70оС. Скоростта на ферментационните процеси, а от там и количеството на полученият газ, силно зависи от температурният режим. По състав, свойства и използване биогазът е близък до природния газ. Състои се главно от метан и въглероден двуокис

Биогазът е богат на метан газ. Метановото съдържание е от 50 до 85%. В състава си съдържа също така и въглероден двуокис от 15 до 40% ,азот, водород, кислород и сероводород.

Енергетичното съдържание на биогаза е около 22 600 KJ/m или 5400 ccal/m (1 KJ = 4 185 ccal). Калорийноста на 1 кг метан съответства на тази на 1,18 кг мазут, т.е. 1m метан = 1l мазут, като се има предвид, че един кубически метър метан при атмосферно налягане и температура 15 градуса целзий има маса 718 грама.

От 1 кг биомаса( като сухо вещество ) се получават от 200 до 1200 литра биогаз в зависимост от състава на биомасата и условията за ферментация. Чрез помощта на биогаз може да се произвеждат електроенергия, топлоенергия и метан. В биогазовите уредби и по-точно във ферментаторите им се събира метана, получен при ферментацията. Въглеродния двуокис, който съпътства метана в състава на биогаза, не е повече от този, който се получава при естествената ферментация на отпадъците. Остатъчните продукти от метаногенната ферментация са вода и обезмирисен и обеззаразен биологичен тор с по-висока концентрация на минерали и микроелементи в него и с азот в по-лесно усвоима от растенията форма.

Главният технико-икономически параметър по който се диференцират реакторите е топлината в тях. Предвижда се да се прилага технология на ферментация при дефинирана температура.

Най-добре протичат жизнените процеси при рН = 7,2 – 7,4. В началото на ферментацията образуващите бактерии са доминиращи и са с високо рН. След около 15 дни метаногенните бактерии се развиват и се получава бавно спадане на киселинността, защото киселините се превръщат в метан. Тогава рН на средата се намира между 7 и 8 (средно и леко алкална). Ако за средата рН е 9 то развитието на метаногенните бактерии се увеличава, но за сметка на това развитието на ацидогенните бактерии намалява. Бактериалната храна има основни съставки органичен въглерод С (Carbon) и органичен азот N ( Nitrogen ). Затова входящите суровини, торовата суспензия, например, следва да имат подходящо съотношение на азота, под формата на протеини и на въглерода, под формата главно на въглехидрати. Въглехидратите определят енергията, която получават бактериите, а на протеините се дължи растежът им. Съотношението на въглерода и азота в суспензията се смята за оптимално ако е C:N = 30:1. Най-доброто съотношение е 14 – 19:1, което съответства на суспензия, съставена почти изцяло от животинска тор, съпътстващи тора отпадъци от животни, фермата и вода. При това отношение ферментаторите работят много стабилно, тяхната работа се влошава в два случая: Първият е когато C/N < 10. Вторият е когато C/N > 60 Ако азотът е сравнително много ( случай 1 ), то въглерода бързо ще бъде изконсумиран, а азота ще остане неоползотворен напълно, което води до отделяне на миризливи и негорими амонячни газове. Ако въглерода е относително много ( случай 2 ), то азотът бързо ще бъде изконсумиран а въглерода ще остане неоползотворен напълно, което ще доведе до забавянето на отделянето на метан. Отношението C/N на торовата маса може да се увеличи чрез добавяне на въглеродосъдържаща биомаса, но при условие, че то се запази по-малко или равно на 30:1. Ролята на добавките е не само за интензификация на газоотделянето, но и до пряко нарастване на енергийния добив, тъй като към потенциала на животинския тор се прибавя и потенциала на добавките. Присъствието на тежки метали, антибиотици, измивни препарати и други елементи, използвани в селското стопанство може да има забавящ ефект върху ферментационния процес. Този ефект настъпва при концентрации на мед Cu ( 10 – 250 mg/l); калции Ka (8000 mg/l); натрий Na (8000 mg/l); магнезий Mg (3000 mg/l); никел Ni (100-1000 mg/l); цинк Zn (350-100 mg/l) и други.




ПРИНЦИПНА СХЕМА НА БИОГАЗ ИНСТАЛАЦИЯ


Принципът на работа на една биогазова инсталация е следният. В приемника за свежия отпадък (1) се извършва предварителната подготовка на суровината. От там същата се подава ежедневно с помпа (2) във ферментатора (3), където се поддържа хомогенността на ферментиращата маса. Във ферментатора има серпентина, по която се движи топла вода за поддържане на температурния режим. През отвеждащо устройство (4) ежедневно напуска ферментатора еквивалентно количество ферментирала биомаса (обеззаразена, обезмирисена, екологически тор за земеделието) и постъпва в торохранилище. Полученият биогаз може да се използва, като след изгаряне подгрява вода в котел (5) и тази топла вода след това се оползотворява. По-ефективно е обаче получения биогаз да преминава през пречиствателно устройство (филтър) и от там постъпва в газовия двигател (6). Последният задвижва генератора за ток (7), който произвежда електрическа енергия. Получената електроенергия задоволява собствените нужди или се включва в националната енергийна система (8). Горещата вода от охлаждането на двигателя (с температура около 90оС, която е носител на много енергия), преминава през топлообменник, където става подгряване на “промишлената” вода. Посредством помпи тази вода се изпраща по предназначение. Част от нея се използва за поддържане на температурния режим на ферментатора, а останалата, като източникна топлина, може да служи за отопление на помещения (жилищни или производствени, в т. ч. и на оранжерии), за производствени нужди, с доподгряване (за което се използва също биогаз) за производство на пара и т. н. Сборният коефициент на полезно действие при такъв начин на оползотворяване на биогаза достига от 86 до 92%.

Изходни суровини за производството на биогаз са и постеля ( смес от фекалии и слама ) отмивни води, хранителни и растителни отпадъци. Тези материали съдържат органични и неорганични вещества и затова са подходяща среда за развитието на всякакви микроорганизми. Енергийната стойност на биогаза е 4,5 до 7,5 kWh/m3. За сравнение енергийната стойност на дизеловото гориво е приблизително 12 kW/kg, на дървата -4,5 kW/kg, на брикетите – 5,5kW/kg, на природния газ - 8,3 kWh/m3.



Възложителят предвижда да ползва като суровина за производство на биогаз – животински отпадъци (феаклии) от ЕРД и силаж.

Производствени възли на площадаката:

  • Вход – разположен в началото на площадката оборудван с бариера, помещение за охрана, контрол и везна за товарни автомобили.

  • Офис и битовки за персонала – административната част е разположена в непосредствена близост до портала и разполага с офис за управителя, помещение за контролна зала на инсталацията, битовки за персонала, стая за почивка, санитарни възли. Непосредствено до офис сградата е разположен гараж с ремонтна работилница и паркинг за личпите автомобили на персонала и гости.

  • Склад за животински ектременти и силаж – според производствения процес, суровината ще се доставя всекидневно, което предполага склада-тип лагуна, да е разположен на удобно място в близост до инсталацията и да не пресича пътищата за обслужване на инсталацията с обем не помалко от 8-10м3

  • Предферментационен съд – съд за подлагане на предварително разграждане на целулозата в зелената маса, разположен близо до пасатора – миксер, предвид четири дневния период на процеса, ще са необходими съдове с обем равен на седмичното зареждане не по-малко от общ обем от 20м3

  • Миксер за хомогенезиране на субствата – миксера е съоръжение за смесване на различните суровини и с част от отработената течнос (перкулата), хомогенизирането и подаването към биореактора с подходящи помпи и тръби, така че да подсигури нормално захранване на биореактора със равни порции субстрат през равни интервали, предвид на това обема и капацитета на миксера трябва да е не по-малко от 3/час .

  • Биореактор – е ПВЦ биореактори, поставени в специални стоманобетонни легла, с топло изолация, снабдено с бъркалка и система за подгряване. В биореактора се извършва същинската метанизация на субстрата, като веднъж седмично се зарежда с уточнените количества хомогенизирани отпадъци. След изтичане на хидравличното време на задържане на субстрата в биореактора, от него по гравитачен път се извежда отработения субстрат, който е във вид на утайка и се складира в склада за сепариране и отделяне на течната от твърдта фракции. Твърдата фракция подлежи на доизсушаване до 10-12% влажност и е годна за реализация на пазара като гранулиран биологичен тор. Течната фракция се складира в два по 10м3 ПВЦ резервоари, от където при необходимост се подава нужното количество към миксера, за разреждане на входния материал. Съоръженията, са разположени близо до биореактора, с цел лесното обслужване и близък достъп на суровините за последващо използване. С общ обем на биореактора от 800 м3

  • Когенерационна станция – помещение разположено в страни от основните възли снабдено със съоръжения за пречистване на произведения биогаз, както и когенераторен модул за изгаряне на биогаза. От станцията излизат произведеното електричество и е присъединено към електро преносната система, както и произведената топло енергия, част от която се връща в биореактора за подържане на постоянна топлина, а друга част отива към частни ползватели или за подържане на производствения процес.

  • Склад за отработената течност /перкулата/ - Всекидневно от биореактора се извежда културна течност /перкулат/ и след сепарация се складира в ПВЦ цистерна от която, всекидневно се подава необходимото количество за разреждане и хомогенизиране на суровината, с обем от 10м3 .

  • Склад за органичния тор – Склада е разположен в страни от основния процес и удобен за извеждане от него на необходимите количества тор за транспортиране. Изграден е от стомано бетонна конструкция и помещение за пакетиране.


Биогаз от Суха Ферментация

До сега, биогаз технологиите бяха концентрирани основно в „Течна (Мокра) Ферментация” на фермерските и общинските биоотпадъци. Преработката на ВЕИ с високо съдържание на сухо вещество (като царевичен силаж) или ТБО беше силно затруднено. Патентованият от BEKON процес на „Суха Ферментация” вече дава възможност за добив от на биогаз от органични отпадъци с високо съдържание на сухо вещество, без да се налага те да се „втечняват”. Този метод дава възможност за ферментация на биоотпадъци с до 50% съдържание на сухо вещество.



Процесът на BEKON

Органичната материя или биоотпадъците, складирани в бетонени ферментери, се поливат чрез дъждовална система с циркулираща, вече ферментирала течност, съдържаща „огладнели” бактерии, в условие на безкислородна среда. Не е необходимо допълнително разбъркване, препомпване и добавяне на допълнителен материал.

Излишната течност се събира чрез дренажна система и се складира в резервоар. В него тя се подгрява отново (ако е необходимо) и пак се разпръсква върху биоотпадъците във ферментера. Ферментацията се извършва при „мезофилна” (благоприятна за ферментацията) температура от 34-37° C, която се регулира и поддържа чрез вградената в пода и стените отоплителна система.

Полученият при ферментацията биогаз (състоящ се основно от до 65 % метан CH4 и до 35 % въглероден двуокис CO2) се подава към ко-генератор. Чрез ко-генератора, който представлява газов двигател, присъединен към електро генератор и оборудван с топлообменници на димните газове и на охлаждането на маслото, биогазът се преобразува в използваема електро и топлоенергия.



Необходим персонал за обслужване на предприятието:

За постигане целите на инвестицията, предприятието трябва да се обслужва, минимално от следния персонал. Инсталацията работи в непрекъснат режим 24 часа и за целта са необходими следните специалисти:



  • Управител-подръжка – 1човек

  • Работници заети в производството – 4 човека на смени

Проектни разчети на инсаталцията:

  • тор от ЕРД в годишен план е - 3600 тона/год

  • Зелена маса /силаж/ - 1800 тона/год

  • Суроватка от мандра - 2000 тона/год




Вид отпадък

к-во т/ден

СВ-%

СВ -

Тон

ОрСВ %

орСВ

тон

Биогаз

м3/тон

Общо

Биогаз/ м3

  1. Суроватка

3

7

0,21

95

0,2

660

131,00

2. Отпадъци от ЕРД

10

25

2,5

85

2,125

286

607,00

3.Силаж

1

35

0,35

85

0,3

600

179,00

Общо

14

3,06

2,625




917.00




Необходима

Влажност

Първоначална влажност на материала

60%

65%

70%

75%

80%

85%

90%

85%

166 литра

133 литра

100 литра

67 литра

33,5 литра







92%

400 литра

337 литра

275 литра

213 литра

150 литра

87,5 литра

25 литра

Общото количество отпадък е 14 тона/ден с влажност по-голяма от 80% при което, се нуждае от добавяне на 4,5 тона вода






Измервания

мярка

количество

1.

Общо количество суровина за година

тон

5840

2.

Дневно количество суровина

тон

14

3.

Сухо вещество в %

%

15

4.

Обем биореактор

4.1.

Хидравлично време на задържане

дни

20-22

4.2.

Дневно добавено количество вода

м3/вода

4,5

4.3.

ОБЕМ биореактор - V +10%

м3

900

5.

Енергиен потенциал

5.1.

Биогаз за година

м3

334705

5.2.

Работни часова за година

час

8300

5.3.

Часово подаване на биогаз

м3/час

40

5.4.

Енергиен потенциал на биогаза - (6,7-7,5 kWh/m3 )/час

kWh/m3

268

5.5.

Мощност на агрегата

kWh

220

5.6.

Работна мощност - (90%)

kWh

203

5.7.

Производство на ел енергия за час

kW/h

80

5.8.

Производство на топло енергия за час

kW/h

122

6.

Годишно производство

6.1.

Ел енергия за година

kWh

664000

6.2.

Топло енергия

kWh

1012600

7.

Потребление за нуждите на инсталацията

7.1.

Ел енергия – лични нужди

kWh

5

7.2.

Топло енергия 20-30%

kWh

45

За правилното протичане на технологичният процес, за биологично третиране на биомаса и получаването от тях на биогаз, най – доброто е изграждането на поставени ПВЦ биореактори във вкопани бетонови легла, които се зареждат по гравитачен начин, снабдени с разбъркващи устройства и система за подгряване на субстрата.

Съгласно състава на видовете отпадъци, е необходимо предварително третиране с ензими в отделен предферментационна вана, където зелената маса се поставят, за да се разгради целулозата в тях, като основно структоро образуваща съставка. Преди поставянето й във ваната, зелената маса, се смила до много ситна фракция.

В зависимост от ензимите, престоя може да е от три до четри дни, поради тази цел е необходимо изграждането на предферментационни вани, добре изолирани от достъп на кислород и снабдени с подходяща система за пълнене и изпразване. Обема трябва е съобразен за количество суровина за едно зареждане. След извеждане на суровината от предферментационните вани, същите се хомогенизират в пасатора, заедно с количество екстременти от ЕРД и към тях се добавя нужното количество вода и суроватка за достигане на влажност от 85-87%.

При този тип, биогаз реактори, газхолдерите са изнесени извън системата, което налага извеждането на биогаза да става посредством подходяща тръбна система, вкопана в земята на не по-малко от 20 см. дълбочина, от където преминава през газосъбератели и през пречистваща система за отнемане на влагата и другите примеси и от там се складира в газхолдери.

За цета ще са необходими 3 броя по 100м3 газ холдера, положени в бетонови легла и покрити със защитен слой, за предпазване от физическо въздействие.

От газхолдера с помпа подържаща постоянно налягане, биогаза се подава към когенераторна група за изгаряне, монтиран е и факел за изгаряне на излишния биогаз или за изгаряне на биогаза при ремонт на когенераторите или друга ремонтна дейност.

Водоснабдяване: Имотът е водоснабден. Вода за производствени нужди не се изисква. Ще се ползва вода единствено за измиване (при необходимост) на помещенията и за битови нужди на персонала. Необходима е вода за оросяване на биомасата при протичане на процеса фермантация.

Канализация: В района на имота липсва канализационна система. Отпадъчните води (битово-фекални) ще се отвеждат към водоплътна изгребна яма – предвидена за изграждане. Предвижда се изграждане на водоплътен резервоар за перкулат с обем от 30м3, който се върти в оборот и не напуска инсталацията.

Електроснабдяване: Имотът не е електрифициран.


  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Не се предвижда промяна или изграждане на нова пътна инфраструктура.

  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

- Етап проектиране – 1 месец

- Етап строителство (монтажни работи) – 6 месец

- Етап експлоатация – дългосрочно, режим на работа – непрекъснат, ангажираност – 5-7 човека.


  1. Предлагани методи за строителство.

Строителните работи на обекта ще са сведат до следното:

- поставяне на преносими помещения, за офис и битовка.

- изграждане на бетонови фундаменти и легла за биореактори и газхолдери;

- монтаж на машини и технологично оборудване.




  1. Природни ресурси, които ще се използват по време на строителството.

По време на строителството ще се ползва вода за подготвяне на строителните смеси. Тя ще се доставя с полиетиленови резервоари за вода.

Не се предвижда добив или преработка на природни ресурси. Всички необходими строителни материали ще бъдат закупени от строителната борса.




  1. Отпадъци, които ще се генерират от производствената дейност.

  • Строителни отпадъци- такива се очаква да се генерират по време на технологичното оборудване на обекта, както и от разчистване на помещенията. Това може да бъдат парчета от тухли, керемиди, бетон или други строителни парчета. Същите с код 17.01.01 и 17.01.02. ще се събират на обекта и след приключване на изграждането ще бъдат третирани съгласно приетия ред в Общината.

  • Битови отпадъци- ще се генерират от обслужващия персонал, ще се събират в контейнер за битови отпадъци. Същите ще се извозват от фирмата по сметосъбиране в общината.

  • Производствени отпадъци – при производството на биогаз ще се генерират отпадъци, които могат да се класифицират в следните подгрупи:

10 01

Отпадъци от електроцентрали и други горивни инсталации (с изключение на група 19)

15 01

Опаковки (включително разделно събирани отпадъчни опаковки от бита)

15 02

Абсорбенти, филтърни материали, кърпи за изтриване и предпазни облекла

Опасните отпадъци, които ще се генерират на територията на производствения цех ще се събират и съхраняват на обособени площадки, обозначени съгласно изискванията на законодателството и ще се предават за последващо третиране на лицензирани фирми.

На този етап – инвестиционно намерение не е възможно точно да се опишат всички видове отпадъци, които ще се генерират на обекта. След изготвяне на работните проекти и по време на изграждане на обекта ще се конкретизират очакваните видове отпадъци и до въвеждане на обекта в редовна експлоатация, Възложителят ще получи разрешение за дейности с отпадъци, съгласно изискванията на чл. 12 и чл. 37 от ЗУО.




  1. Информация за разглеждани мерки за намаляване на отрицателните въздействия.

От реализиране на инвестиционното предложение не се очакват значителни отрицателни въздействия върху околната среда. Въпреки това се препоръчват следните мерки:

  • Складирането на влажна биомаса (фекалии от ЕРД) да се извършва на бетонирана площадка, оградена с бордове с цел предотвратяване на разливи.

  • По възможност всички дейнсоти, свързани с емитиране на неприятни миризми да се организират на закрито.

  • Регулярно почистване на площадката от разпилени суровини;

  • До въвеждане на обекта в редовна експлоатация да се кандидатства пред РИОСВ-Стара Загора, за разрешение за дейности с отпадъци, съгласно изискванията на чл. 12 и чл. 37 от ЗУО;

  • Разработване на План за действие при пожари, аварии и бедствия;

  • Осигуряване на изправна пожарогасителна техника на обекта;

  • Разработване на инструкции и обучение на персонала, гарантиращи спазването на екологичните норми и предотвратяване възникването на инциденти;

  • Инвеститорът да се стреми да не допуска увреждане на компонентите на околната среда.




  1. Други дейности свързани с реализацията на предложението.

Инвестиционното предложение не предвижда реализацията на други дейности, извън изброените по-горе.


  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с предложението

Получаване на разрешение за строеж и въвеждане на обекта в експлоатация.


  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

От дейността на инсталацията за производство на биогаз не се очаква да възникне замърсяване или дискомфорт на околната среда. Спазването на действащото законодателство на България по време на проектирането и недопускането на инциденти по време на експлоатацията ще предотвратят евентуални замърсявания на околната среда.

  1. Риск от инциденти.

Евентуален риск от инциденти може да възникне при пожар на обекта. С цел свеждане до минимум на този риск ще се разработи план за действие при аварии, пожари и природни бедствия, ще се провежда периодичен инструктаж на работниците, както и ще се поддържа изправна пожарогасителна техника на територията на обекта.
ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение

  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенни характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита и отстоянията до тях.

Скица на имота е представена в приложение към настоящата информация.

На сателитна снимка на района – фиг. 3 са показани отстоянията на имота, предназначен за новата инсталация до най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита.



Фиг. 3


  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Теренът, на който ще се реализира инвестиционното предложение е собственаост на възложителя. Имотът е с начин на трайно ползване.

  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Зонирането в района е регламентирано с утвърдените регулационни планове и картата на собственост на землището на общ. Твърдица ,гр. Шивачево. Имотът е с начин на трайно ползване.

  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.

Имотът, в който се предвижда реализирането на инвестиционното предложение е разположен на територията на общ. Твърдица ,гр. Шивачево ПИ №204016; ЕКАТТЕ 15944. Той не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии, нито в защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Най-близко разположената защитена зона е на повече от 5000м за опазване естествените местообитания и на дивата флора и фауна.

Разглеждананият имот е отдалечен и не представлява реална заплаха за защитния режим на ЗТ и ЗЗ.

На територията на имота, както и в радиус от 4 км няма изградени водоизточници за питейно-битово водоснабдяване и СОЗ.



4.а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси.

При реализацията на инвестиционното предложение няма да се използват природни ресурси и това не налага тяхното регенериране.

Обектът няма да се захранва с вода от собствен водоизточник.


  1. Подробна информация за всички разглеждани алтернативи за местоположение.

Местопложението на инвестиционното предложение е избрано след проучване на района. Търсен е терен разположен в промишлена зона или в стопански двор, в близост до животноводни стопанства, откъдето е и основната суровина за производство на биогаз. Разполагането на такива инсталации в границите на населените места неприемливо. Местопложението, което е избрано от възложителя – на територията на бивш стопански двор в с. Белополяне е продиктувано от наличните кравеферми в района и достатъчната отдалеченост от жилищната зона на селото.
ІV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферният въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

- въздействие върху хората и тяхното здраве – Площадката е разположена на около 4000 м от границата на най-близката жилищната зона. Тя е разположена по-ниско спрямо населеното място, като денивелацията е около 3 м.

В този смисъл не се очаква вредно въздействие върху населението на околните жилищни зони в резултат на реализиране на инвестиционното предложение.

Въздействието се оценява като незначително, краткосрочно, обратимо.


  • въздействие върху земеползването – имотът, в който ще се реализира инвестиционното предложение е нива 5 категория не поливна. Реализирането на инвестиционното предложение ще доведе до промяна в ползването на територията от „селскостопанска” в „предимно производствена”.

  • въздействие върху материалните активи – предвижда се реконструкция и модернизация на сградния фонд, както и монтиране на нови модерни съоръжения. Въздействието се оценява като дългосрочно, положително.

  • въздействие върху атмосферен въздух- не се очаква отделяне на емисиите вредни вещества в атмосферния въздух при работата на инсталацията. Биореакторите, ферментационните вани и съоръженията за складиране на биомаса (суровина) и минерализирана тор (продукт) ще се изпълнят закрити. Това ще предотврати евентуалното емитиране на неприятни миризми.

Качеството на атмосферния въздух в района е добро. Липсват значими промишлени източници на емисии. Приемащата среда е с добра асимилативна способност.

Въздействието се оценява като незначително и управляемо.



  • въздействие върху водите – при реализацията на инвестиционното предложение ще се формират битово-фекални отпадъчни води, които ще се отвеждат във водоплътна изгребна яма. При експлоатация на обекта няма да се формират производствени отпадъчни води. Инсталацията ползва вода за оросяване на субстрата, която е в затворен цикъл и не се изпуска. Площадката, на която ще се монтира съоръжението ще е бетонирана, което изключва въздействие върху почвите и подземните води в района. Площадката е отдалечена от повърхностни водни обекти, не попада в заливаеми ивици и дейността изключва формиране на отпадъчни води. В района на инвестиционното предложение липсват водоизточници за питейно-битово водоснабдяване и инвестиционното предложение не попада в границите на учередени СОЗ. Това изключва възможност от потенциално въздействие върху режима в СОЗ. Територията на обекта е изцяло асфалтирана. Подземните води в района са дълбоко разположени, поради което въздействието се оценява като непряко, дългосрочно, незначително.

  • въздействие върху почвата –Въздействието се оценява като нулево.

  • въздействие върху земните недра – инвестиционното предложение изключва възможност за въздействие върху земните недра. Въздействието се оценява като нулево.

  • въздействие върху ландшафта –. Инвестиционното предложение не предвижда промени в ландшафта на територията. Въздействието се оценява като нулево.

  • въздействие върху природните обекти – В близост до площадката няма природни обекти. Въздействието се оценява като нулево.

  • въздействие върху минералното разнообразие – Инвестиционното предложение не предвижда добив на минерални богатства. Въздействието се оценява като нулево.

- въздействие върху биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии - Имотът, в който се предвижда реализирането на инвестиционното намерение не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии, нито в защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Най-близко разположената защитена зона е на повече от 5 000 м.

В района на площадката няма находища на лечебни растения и растения със стопанско значение или от видове, под специален режим на опазване и ползване.

На площадката липсват гнездови находища на птици, в това число и щъркелови гнезда, което се определя от липсата на подходящи места за гнездене. В района не се срещат представители на фауната, под специален режим на защита.

Въздействието се оценява на непряко, дългосрочно, незначително.


  • въздействие върху единични и групови паметници на културата – в близост няма разположени паметници на културата. Въздействието се оценява като нулево.

  • въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси – оценява се като незначително, отрицателно, обратимо.

- въздействие от различните видове отпадъци и техните местонахождения - при експлоатацията на обекта ще се генерират производствени и битови отпадъци. Те ще се събират разделно, на обособени площадки, обозначени съгласно изискванията на законодателството и ще се предават за последващо третиране на лицензирани фирми.

След изготвяне на работните проекти и до въвеждане на обекта в редовна експлоатация, Възложителят ще получи разрешение за дейности с отпадъци, съгласно изискванията на чл. 12 и чл. 37 от ЗУО. Въздействието се оценява на дългосрочно, незначително, отрицателно, обратимо.



  • въздействие от рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми –От дейността на обекта не се очакват лъчения, шум, вибрации, радиация. Не се предвижда отглеждане на ГМО.

Източник на шум от инсталацията е двигател с ниво на шума от около 110 децибела.
Еквивалентните А-претеглени нива на шума LАтер,Т в децибели [dB (A)] в местата на жилищните имоти се определя по формулата(Наредба №6/2006г):

LАтер,Т= LАтер,Т(*)-DLразст.-DLекр.

Където:

LАтер,Т(*) е изходно еквивалентно ниво на източника на шум в dB (А)



DLразст-намаляването на нивото на шум в dB (А) в зависимост от разстоянието и разликата във височините на източника и изчислителната точка (място на въздействие),определено по графика; DLразст=60 dB (при разстояние 230 м до граница на жилищна зона)

DLекр-намаляване на нивото на шума в dB (А) от екраниращи съоръжения по пътя на разпространение на шума в зависимост от конкретните условия; DLекр=22 dBa – по методиката, определена в „Норми за проектиране на шум”(БСА книжка.4/5 от 1999г.).

В случая: LАтер,Т(*)=110 – 60 – 22 =28 dB(А). ,

Според Наредба № 6/2006 г, граничните стойности на шума в в средата за обитаване са:   

         


Територии и устройствени зони

Еквивалентно ниво на шума в dB(А)

Ден

Вечер

Нощ

Жилищни зони и територии

55

50

45

В жилищната територия няма да прониква шум от обекта над определените норми.

Въздействието се оценява като незначително.


  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:

Най-близко разположената защитена зона е на повече от 5000 м.

Въздействието от реализиране на инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване в защитените зони се оценява на нулево.



  1. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно):

На база извършения анализ в т. ІV.1 от настоящата информация, може да се даде следната обща оценка на въздействието от реализарането на инвестиционното предложение:

НУЛЕВО - въздействие върху земеползването, земните недра, почвата, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, единични и групови паметници на културата, въздействие от рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми

НЕпряко, НЕЗНАЧИТЕЛНО, положително, дългосрочно, обратимо въздействие върху материалните активи.

непряко, НЕЗНАЧИТЕЛНО, отрицателно, ДЪЛГОСРОЧНО, обратимо въздействие върху хората и тяхното здраве, атмосферният въздух, атмосферата, водите, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения.


  1. Обхват на въздействието - географски район, засегнато население; населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.)

Обхватът на въздействието от реализация на инвестиционното предложение е локален – в границите на имота, собственост на Възложителя – общ. Твърдица ,гр. Шивачево ПИ 204016; ЕКАТТЕ 15944. Пряко засегнато население – 5-7 човека, работещи в цеха.

  1. Вероятност от поява на въздействие

Вероятността от поява на отрицателните въздействия върху околната среда се оценява на малка.

  1. Продължителност, честота и обратимост на въздейстнието

Въздействието се оценява като дългосрочно, обратимо.

  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

От реализиране на инвестиционното предложение не се очакват значителни отрицателни въздействия върху околната среда. Въпреки това се препоръчват следните мерки:

  • Складирането на влажна биомаса (фекалии от ЕРД) да се извършва на бетонирана площадка, оградена с бордове с цел предотвратяване на разливи.

  • По възможност всички дейнсоти, свързани с емитиране на неприятни миризми да се организират на закрито.

  • Регулярно почистване на площадката от разпилени суровини;

  • До въвеждане на обекта в редовна експлоатация да се кандидатства пред РИОСВ-Стара Загора, за разрешение за дейности с отпадъци, съгласно изискванията на чл. 12 и чл. 37 от ЗУО;

  • Разработване на План за действие при пожари, аварии и бедствия;

  • Осигуряване на изправна пожарогасителна техника на обекта;

  • Разработване на инструкции и обучение на персонала, гарантиращи спазването на екологичните норми и предотвратяване възникването на инциденти;

  • Инвеститорът да се стреми да не допуска увреждане на компонентите на околната среда.

  1. Трансграничен характер на въздействието.

Предложението изключва трансгранично въздействие.

ВЪЗЛОЖИТЕЛ:




стр. /

Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница