Игрите като средство за въздействие и развитие на децата



страница1/4
Дата27.12.2023
Размер34.87 Kb.
#119732
  1   2   3   4
Игрите-като-средство-за-въздействие-и-развитие-на-децата
Свързани:
секретни-операции-разузнаване-МТ, икономическа-дипломация-Русия-Турция, социални-мрежи-национална-сигурност-МТ, jivotnite-okolo-nas, plan-konspekt-po-chovek-i-priroda-gybi (1)

Игрите като средство за въздействие и
развитие на децата

В групата, в която работя голяма част от учениците са с диагноза специфични нарушения на способността за учене.


Нарушението на способността за учене е сериозна и продължаваща трудност с една или повече от следните области на обучение – четене, правопис, писане и математика. Дете с подобно увреждане има ниски способности в една или повече от тези области, когато се вземат предвид неговите образователни възможности, възраст и други способности.
Нарушенията на способността за учене понякога се наричат ​​специфични увреждания в обучението, затруднения в обучението, специфични трудности в обучението и дислексия. Нарушенията на способността за учене трябва да бъдат оценявани и диагностицирани от професионалисти.
Все още не се знаят напълно точните причини за тази диагноза, но когато детето има такова увреждане, части от мозъка на това дете имат затруднения при работата с информация .
Ако детето има увреждане за учене, то може:

  • да не харесва четенето и / или да намира четенето трудно

  • да има много проблеми с изписването на общи думи

  • трудно да забелязва звуците и сричките в думите

  • да разказва много интересни идеи, но да ги записва бавно и трудно

  • да има много разхвърлян почерк

  • да не се чувства много уверено в училищната работа

Ако детето има проблеми в училище и може да има увреждане е важно да се провери зрението и слуха на детето си. По този начин се изключват проблемите в тези области като причина за трудностите на детето. Децата с увреждания в обучението не могат да правят неща като четене и писане толкова лесно, колкото могат и техните връстници. Това може да доведе до това те да мислят за себе си като за „тъпи“ или „глупави“. Казването на детето , че има увреждане за учене, може да му помогне да преодолее този начин на мислене. Психологът или логопедът може да даде съвет и да помогне на детето, да му обясни увреждането по начин, който то може да разбере.
Друга част от учениците са с умствена изостаналост.
Умственото изоставане е състояние, при което интелектуалното развитие на дадено лице не отговаря на неговата възраст и / или не може да придобие необходимите умения за ежедневния живот. Като правило хората с умствена изостаналост могат да се учат, но го правят много по-бавно от здравите хора. Има няколко степени на умствена изостаналост, от лека до дълбока.
Хората с умствена изостаналост имат ограничения в следните области:

  • Интелектът е качество, което определя способността на човека да учи, разсъждава, взема решения и се справя с проблемите.

  • Адаптивното поведение е качество, което включва способността за ефективна комуникация и взаимодействие с хората, както и способността да се грижи за себе си.

  • Умственото забавяне при децата може да се прояви по различни начини и на различна възраст. Първите признаци за това в някои се появяват дори в ранна детска възраст, а в други едва след като детето достигне училищна възраст. Възрастта, при която се появяват първите признаци на умствено изоставане, зависи обикновено от тежестта на увреждането. Най-често срещаните симптоми на умствена изостаналост при деца са:

  • Детето започва да се преобръща късно, да седне, да пълзи или да ходи;

  • Детето започва да говори късно и / или има забележими проблеми с речта;

  • Детето, много по-късно от връстниците си, се научава да отива в гърнето, да се облича, да яде и т.н.

  • Затруднение при запомнянето на най-простите неща;

  • Невъзможност за свързване на действията и последствията от тях;

  • Поведенчески проблеми, като чести и насилствени изблици на гняв;

  • Трудности с логическо мислене и разрешаване на проблеми.

Всяко нарушаване на нормалното развитие на мозъка може да доведе до умствено изоставане, но не винаги е възможно да се определи конкретната причина за това увреждане.
Игрите за деца с умствена изостаналост могат да бъдат част от процеса на лечение.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница