Информация за преценяване на необходимостта от овос



Дата06.04.2017
Размер258.77 Kb.
#18546
ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

Изготвена съгласно Приложение № 2 към чл. 6 на Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда , приета с ПМС № 59 от 07.03.2003 г. / Обн. ДВ. бр.25 от 18 Март 2003г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.94 от 30 Ноември 2012г./



I. ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНТАКТ С ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ:

1. Георги Спасов ДобревЗемеделски производител, ЕГН: 7104244700


2. Адес: Област Пловдив, Община Марица, с. Труд, ул. „Марица” № 2В
3. Телефон: 0893/ 611 270, e-mail: jorokapana@gmail.com
4. Лице за контакт: Георги Спасов Добрев, мобилен телефон: 0893/ 611 270

II. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ:

1. Резюме на предложението:

„Създаване на черешови насаждения със система за капково напояване” в имоти № № 73242.217.51 и 73242.217.54, землище с. Труд, Община Марица.



2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Осъществяването на инвестиционното предложение ще допринесе за развитието на овощарството в район с изключително добре развита индустриална зона, като по този начин окаже благоприятно влияние за:




  • Намаляване емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух – осъществяването на инвестиционното намерение ще позволи залесяването и култивираното отглеждане на 49 705 кв. м. насаждения от „Черешови” дръвчета.

Залесяването на тази площ ще доведе до намаляване на вредните емисии от въглероден диоксид в район в с развит индустриален характер и в близост до магистрала „Тракия” с натоварен пътен поток.

Засаждането на овощни дръвчета от „Черешов” тип е добър и ползотворен начин за намаляване на товара от въглероден диоксид и същевремено отглеждане на плодове с доказани благоприятни ефекти върху човешкият организъм.

Реализацията на нвестиционното намерение ще допринесе за залесяването на земеделки ниви, като от своя страна ще намалява риска от пожари в следствие на самозапалване през летните месеци, по този начин може да се окаже превантивно действие от изпускане на димни газове в атмосферата.


  • Намаляване на неконтролираната сеч на съществуващите диворастящи дървесни видове и непряко положително влияние върху биоразнообразието – дървесината от „Череша” е много търсена в мебелното производство, при което се използва главно дървесина от диворастяща „Череша”. С реализацията на инвестиционното предложение по време на задължителното подрязване на черешите (когато се изрязват по големи клони) и от нужната подмяна на болни или изсъхнали дръвчета ще се осигурява дървесина. По този начин ще се намали изсичането на диворастящи дръвчета, чиито плодове са храна и за диви животни.

С опазване на хранителният ресурс на някои видове диви животни ще се въздейства положително на биологичното разнообразие.

  • Подобряване състоянието на почвата в земеделската земя – Залесяването на земеделският имот с насаждения от дървесен вид „Череша” се очаква да доведе до благоприятно въздействие върху почвата, като намали рискът от ерозия. Клоните от необходимото подрязване и листата могат да бъдат използвани за производство на „компост” (биотор), който може да бъде използван в земеделието за торене. Използването на биоторове намалява употребата на изкуствени торове и намалява риска от замърсяване на почвите и водите от прекомерна употреба на изкуствени торове.

Инвестиционното намерение „Създаване на черешови насаждения със система за капково напояване” в имоти № № 73242.217.51 и 73242.217.54, землище с. Труд, Община Марица ще се осъществи в земеделска земя, с преобладаващи алувиално-ливадни почви.


3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:

За реализацията на инвестиционното намерение е необходимо получаването на разрешително за водовземане от подземни води, чрез нови съоръжения за подземни води, за което е открита процедура в Басейнова дирекция за управление на водите източнобеломорски район – Пловдив с вх. № ПВ-238/27.09.2013г.



4. Подробна информация за разгледани алтернативи:

4.1 Нулева алтернатива

Това е възможността да не се осъществява дейността от инвестиционното предложение.

При нулева алтернатива съществуващото състояние на разглежданата територия се запазва без да се реализират намеренията от инвестиционното предложение. Инвеститорът е закупил земеделските имоти единствено, за да реализира инвестиционното намерение. Земеделският производител има конкретни инвестиционни намерения за регулирана експлоатация на земята, гарантираща опазване на екологичното състояние на околната среда.

Без осъществяване на инвестиционното намерение за „ Създаване на черешови насаждения със система за капково напояване” в землището на с. Труд, община Марица, залесяването и планираното отглеждане на насажденията е невъзможно.



4.2 Първа алтернатива:

Алтернатива за частично изпълнение на инвестиционното предложение. Подобен подход е невъзможен при разглеждания обект. За икономически ефективна реализация и експлоатция на земята, е необходима реализация на всички елементи на инвестиционното намерение.

Неприемлива алтернатива.

4.3 Втора алтернатива:

Тази алтернатива представлява цялостно осъществяване на предвидените дейности. Това е най-добрият вариант за реализация на инвестиционното предложение, при спазване на нормативните уредби, в синхрон с природните дадености на прилежащата територия.

Втората алтернатива е най-удачна за осъществяване на инвестиционното предложение.

5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството:

Площадката за „Създаване на черешови насаждения със система за капково напояване” в землището на с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен” и обхват:

1. Поземлен имот с идентификатор № 73242.217.51, с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен”, с площ от 44 245 кв.м.

2. Поземлен имот с идентификатор № 73242.217.54, с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен”, с площ от 5 460 кв.м.

Временните дейности по засаждане и изграждане на системата за капково напояване ще се извършват пряко на площадката, без да са необходими допълнителни площи.



6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет:

Обектът („Създаване на черешови насаждения със система за капково напояване” в имоти № № 73242.217.51 и 73242.217.54, землище с. Труд, Община Марица) е малък / обща използваема площ- 49 705 кв.м. /.

Строително-монтажнитени работи се свеждат до сондажни работи по създаването на тръбният кладенец, изкопни работи по трасетата на главните и разпределителни тръбопроводи, монтажни работи по тръбната мрежа и поливните крила; разпределителни кранове, водовземни нипели, дебелостенен капков маркуч, обратно засипване на изкопите.

За поливането на новопроектираната овощна градина, ще се ползва ново изграден тръбен кладенец с дълбочина 25,00 м. и конструкция:

- от 0,00 м. до 6,00 м. – плътна тръба ø 200 мм. от PVC

- от 6,00 м. до 22,00 м. – филтри (от PVC тръби с ø 200 мм. и дебелина на стената не по малка от 5 мм. с размери на прорезите 100/2 мм.и светло сечение 13-20%)

- от 22,00 м. до 25,00 м. – плътна тръба ø 200 мм. от PVC

- тапа с ø 200 мм. на долният краи на съоражението

Пространството между сондажа и обсадната колона ще бъде запълнено с чакъл, с големина на зърната от 5 мм. до 20 мм.

Максималният дебит на тръбия кладенец ще бъде от Qmax = 8,000 l/s.

За системата за капково напояване като водоизточник ще бъде използван сондажният кладенец. Посредством тръбопровод ф75 и помпа водата ще се подава към филтърната груга (състояща се от: хидроциклон 2, механичен дисков филтър за фино пречистване, водомер 25 m3/h за точно отчитане на ползваната през поливния период вода, инжектор за разтворими торове) след което под налягане от около 2.5 бара ще се отправя по транспортните водопроводи към съответните напоителни участъци.

Самата тръбна мрежа ще се състои от главни и разпределителни тръбопроводи, PE тръби с диаметър D63 и D50.

С помощта на разпределителни кранове и водовземни нипели, водата ще се подава към дебелостенен капков маркуч, подбран с подходящ дебит и разстояние между вградените капкообразователи.

Площите за напояване са обособени в 2 зони всяка от които е самостоятелно напоително поле.

Главните тръбопроводи са изчислени по метода на Хидравличния наклон с помоща на програма AQUAFLOW TM, която е изразработена за пресмятане на диаметри на разпределителни и главни тръбопроводи със загубите, които се явяват в тях при определени водни количества в напоителните капкови крила (НКК). Програмата връща като резултат равномерността и ефективността, както и много обобщени за полето, което напояваме, данни.

При така предвидената поливна система дебитите на напоителните полета ще бъдат около 4.2 l/s. на напоителна зона.

Отдаденото количество вода на декар за един час ще бъде около 670 л., при работно налягане около 2 бара и при равномерност по-голяма от 90%.

Предвидени съоръжения:



  • Хидроциклон 2 – 25м3/ч.

  • Дисков филтър 150МЕШ, с филтърна площ 1,8 м2 и капацитет 25м3/ч.

  • Инжектор за торовнасяне MAZZEL 1 и капацитет на торовнасяне до 500 л/ч.

  • Водомер ТЕCNIDRO с номинален дебит 25м3/ч.

  • Транспортна и разпределителна тръбна мрежа – PE тръби с диаметри: D75, D63, D50 и налягане до 6 бара.

  • Разпределители, оборудвани със спирателни кранове, адаптори и скоби

  • Многогодишен дебелостенен капков маркуч, с вградени капкообразователи

7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура:

За осъществяване на инвестиционното намерение ще се използва съществуващата пътна инфраструктура, без нужда от промяна и без необходимост от изграждане на нова.



8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване:

Редът на изпълнение на СМР, за „Създаване на черешови насаждения със система за капково напояване” в имоти № № 73242.217.51 и 73242.217.54, землище с. Труд, Община Марица, е както следва:

1. Извършване на сондажни работи – дълбочина на сондиране 25,00м. Диаметър на сондиране – ø 500 мм. Диаметър на обсадната колона – 200 мм. Почистване до пълно избистряне на водата и опитно водочерпене. Поставяне на земната маса там откъдето е иззета.

2. Извършват се изкопните работи по трасетата на главните и разпределителните тръбопроводи –дълбочина на изкопа до 0,5м. Ширина на изкопа – до 0,15 м. Оформят се връзките между траншеите и местата на разпределителните възли. Изкопаната земна маса се поставя от едната страна на изкопа.

3. Доставят се до обекта тръбите за тръбопроводите. Разгърват се и се полагат главните и разпределителните тръбопроводи и се изграждат разпределителните възли на системата. Монтират се водовземните нипели по по разпределителните тръбопроводи.

4. Доставка до обекта и монтиране на филтърната група, хранителните и измервателните възли. Промивка на магистралните и разпределителни тръбопроводи.

5. Разгърват се и се подвързват поливните крила към разпределителните тръбопроводи, система се тества за течове и равномерност на напояване. Иззетите земни маси се връщат обратно на мястото на изкопа.

9. Предлагани методи за строителство:

По техническо задание сондажните работи ще бъдат извършени с моторна сонда с глинеста промивка.

Изкопаваните работи по създаването на системата за капково напояване ще се извършат машинно, като оформянето на връзките между отделните траншеи и местата на разпределителните възли ще се оформят ръчно.

Дълбочина на изкопа – до 0,5м. Ширина на изкопа – до 0,15м.

Хумусния слой временно се поставя отстрани на изкопа.

След полагането на главните и разпределителни тръбопроводи и последващите хидравлични изпитания на системата, изкопаната земна маса се връща обратно в изкопа като хумусният слой се разстила над изкопа.

Разпъването, свързването и полагането на тръбите в каналите се извършва ръчно.

10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:

По време на строителство и експлоатация няма да бъдат използвани други природни ресурси.



11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране:

При засаждането на дръвчетата и изграждане на системата за напояване няма да се генерират отпадъци.



12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда:

Осъщестяването на инвестиционното намерение няма да доведе до отрицателни въздействия върху околната среда. Само по себе си, инвестиционното намерение е мярка за намаляване на отрицателно въздействие.

Компонентите на околната среда са атмосферният въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафтът, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи.

Цялостната дейност по „Създаване на черешови насаждения със система за капково напояване” ще бъде извършвана така, че да не доведе до ситуации, оказващи отрицателно въздействие върху околната среда.



12.1 Опазване на „Атмосферния въздух и атмосферата”:

Извършва се съгласно „Закон за чистотата на атмосферния въздух” / Обн. ДВ. бр.45 от 28 Май 1996г., посл. изм. ДВ. бр. 102 от 21 декември 2012 г./ и допълващите го подзаконови нормативни актове.

Разглежданите мерки за недопускане и намаляване на отрицателното въздействие върху компонент въздух, включват:

- осъществяване на дейности, които не причиняват замърсяване на атмосферния въздух, нарушаване на озоновия слой и промяна в климата;

- при осъществяване на инвестиционното намерение няма да се употребява техническо оборудване, съдържащо флуорирани парникови газове и летливи вещества.

12.2 Опазване на компонент „Води”:

Опазването на водите се извършва основно съгласно: „Закон за водите”/Обн. ДВ. бр.67 от 27 Юли 1999г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.103 от 29 Ноември 2013г. / и „Закон за управление на отпадъците” /Обн. ДВ. бр.53 от 13 юли 2012г. посл. изм. и доп. ДВ. бр. 66 от 26 юли 2013 г. /, както и допълващите ги подзаконови нормативни актове.

Опазването на водите се свежда до недопускане на изтощаване, замърсяване и увреждане, с цел поддържане на необходимото количество и качество на водите и здравословна околна среда, съхраняване на екосистемите, запазване на ландшафта и предотвратяване на стопански щети, включително: постигане на добро екологично състояние на повърхностните води; добро количествено и химично състояние на подземните води; намаляване на необходимостта от пречистване на водите преди тяхното използване; осигуряване развитието на водните екосистеми и свързаните с тях сухоземни екосистеми.

Водите и водните обекти се опазват от замърсяване и увреждане чрез следните мерки:

1. Недопускане на разливи, водещи до въвеждане на приоритетно опасни вещества във водите;

2. Недопускане на разливи, водещи до въвеждане на други вещества във водите;

3.Спазване на регламентираните забрани за депониране на отпадъци и опасни вещества в места, откъдето може да произтече замърсяване на водите.

12.3 Опазване на компонент „Почви”:

Опазването на почвите се извършва основно съгласно: „Закон за опазване на околната среда”/ Обн. ДВ. бр.91 от 25 Септември 2002г., посл. изм. ДВ. бр. 66 от 26 Юли 2013г./, „Закон за почвите” / Обн. ДВ. бр.89 от 6 Ноември 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.66 от 26 Юли 2013г. /, „Закон за управление на отпадъците” / Обн. ДВ. бр.53 от 13 юли 2012г. посл. изм. и доп. ДВ. бр. 66 от 26 юли 2013 г./ и всички допълващи ги подзаконови нормативни актове.

1. Недопускане на разливи, водещи до въвеждане на приоритетно опасни вещества във почвите;

2. Недопускане на разливи, водещи до въвеждане на други вещества във почвите;

3.Спазване на регламентираните забрани за депониране на отпадъци и опасни вещества в места, от което може да произтече замърсяване на почвите.

12.4 Опазване на компонент „Биологично разнообразие”:

Опазването на този компонент се извършва съгласно „Закон за биологичното разнообразие”/Обн. ДВ. бр.77 от 9 Август 2002г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.66 от 26 Юли 2013г./

Опазването на биологичното разнообразие, ще се извършва чрез спазване на следните ЗАБРАНИ:

1.Забранява се намесата на ръководството, персонала и временно пребиваващите на територията на обекта в условията в местообитания, съобразно екологичните изисквания на съответния вид;


2.Забранява се регулиране на неместни видове, които са или биха могли да бъдат въведени целенасочено или случайно в природата и да застрашат местни видове.

За всички жизнени стадии от развитието на животинските видове и птиците се забраняват:

1.Всички форми на умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи;
2.Преследване и обезпокояване, особено през периодите на размножаване, отглеждане на малките, презимуване и миграция;
3.Унищожаване или вземане на яйца, включително в случаите, когато те са изоставени; разрушаване, увреждане или преместване на гнезда;
4.Увреждане или унищожаване на места за размножаване, почивка и струпване по време на миграция;
5.Вземане на намерени мъртви екземпляри;
6.Притежаване, отглеждане, пренасяне, превозване, търговия и предлагане за продажба или размяна на взети от природата екземпляри;
7.Препариране, притежаване, излагане на публични места, пренасяне, превозване, търговия и предлагане за продажба или размяна на препарирани екземпляри;
8.Разрушаването, увреждането или преместването на гнезда на птици.

12.5 Опазване на компоненти „Земни недра, ландшафт и минерално разнообразие”:

Осъществяването на инвестиционното намерение няма да доведе до увреждане на този компонент. Дейностите по изграждане на инвестиционното намерение ще се извършат при стрикно спазване действащото екологично законодателство.



12.6 Предотвратяване на негативно въздействие върху населението:

Реализирането на инвестиционното намерение по никакъв начин не би могло да окаже негативно влияние върху населението.

Дейността на земеделският производител няма да доведе до извънредна и/или свръхексплоатация на природни ресурси.

Реализирането на инвестиционното намерение не води до изпускане на вредни емисии, шум и/или друг източник на негативно въздействие.



13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води):

За осъществяване на инвестиционното намерение е необходимо да се извършва водоползване от подземни води, чрез нови водовземни съоръжения, за което е започната процедура за получаване на разрешение с вх. № ПВ-238/27.09.2013г.

Други дейности не са необходими.

14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение:

Няма.


15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда:

Осъществяването на инвестиционното намерение няма да доведе до замърсяване и дискомфорт на околната среда.



16. Риск от инциденти:

По време на изпълнение на инвестиционното намерение съществува минимална вероятност от възникване на трудови инцидент.

Съгласно § 1, т.2 и т.3 от Допълнителните разпоредби на Закон за защита при бедствия (Обн. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.68 от 2 Август 2013г. ):

"Инцидент" е непредвидимо или трудно прогнозируемо, ограничено по време и пространство действие, с висока интензивност на сили или вследствие на човешка дейност, застрашаващо живота или здравето на хора, имуществото или околната среда.

"Авария" е инцидент от голям мащаб, включващ пътища, магистрали и въздушен трафик, пожар, разрушаване на хидротехнически съоръжения, инциденти, причинени от дейности в морето, ядрени инциденти и други екологични и промишлени аварии, причинени от дейности или действия на човека.

Бедствие” е значително нарушаване на нормалното функциониране на обществото, предизвикано от природни явления и/или от човешка дейност и водещо до негативни последици за живота или здравето на населението, имуществото, икономиката и за околната среда, предотвратяването, овладяването и преодоляването на което надхвърля капацитета на системата за обслужванена обичайните дейности по защита на обществото.


По отношение на трудовия риск е задължително спазване на технологичната дисцилина и инструкциите за безопасна работа. Ще се предприемат следните мерки за сигурност:
-Задължителен начален и периодичен инструктаж;

-Задължително ползване на работно облекло и лични предпазни средства;

-Задължително хигиенизиране, обезопасяване и логистично обезпечаване с необходимите материали за действия при пожарна и аварийна опасност, както и за предотвратяване и отстраняване на замърсявания на околната среда.

-Задължително спазване на изискванията за периодични прегледи и контрол над наличната инструментална екипировка.


Мерките за безопасност и превантивните мерки, които се предприемат при аварийна ситуация, се извършват съгласно и са в съответствие с:
1.Националната програма за защита при бедствия 2009-2013г./ София, 2009г.

2.Национален план за защита при бедствия / София, 2010г.

3.Наредба за реда за създаване, съхраняване, обновяване, поддържане, предоставяне и отчитане на запасите от индивидуални средства за защита / Приета с ПМС № 3 от 10.01.2009г./Обн. ДВ. бр.5 от 20 Януари 2009г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.16 от 19 Февруари 2013г. /.

4. Закон за защита при бедствия /Обн. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.68 от 2 Август 2013г. /.

5.Закон за здравословни и безопасни условия на труд / Обн. ДВ. бр.124 от 23 Декември 1997г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.15 от 15 Февруари 2013г. /.

6.Закон за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 / Обн. ДВ. бр.102 от 28 Ноември 2008г., изм. ДВ. бр.88 от 9 Ноември 2010г./.

7. Наредба за условията и реда за провеждане на евакуация и разсредоточаване /Обн. ДВ, бр.103 от 28.12.2012г./


III. МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО НАМЕРЕНИЕ

1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях:

Площадката за „Създаване на черешови насаждения със система за капково напояване” в землището на с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен” и обхват:

1. Поземлен имот с идентификатор № 73242.217.51, с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен” с площ от 44 245 кв.м.

2. Поземлен имот с идентификатор № 73242.217.54, с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен” с площ от 5 460 кв.м.

Скици на имотите са представени във вид на Приложения към настоящия документ.

2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи:

1. Поземлен имот с идентификатор № 73242.217.51, с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен” с площ от 44 245 кв.м.

2. Поземлен имот с идентификатор № 73242.217.54, с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен” с площ от 5 460 кв.м.

На всички гореизброени имоти, собственик е Георги Спасов Добрев – Земеделски производител, съгласно:

1. Нотариален акт за покупко - продажба на недвижим имот № 152, том I, рег. № 1488, дело № 126/2013год., сключен между „Алика” ЕООД с ЕИК: 115867085 и Георги Спасов Добрев с ЕГН 7104244700 за поземлен имот с идентификатор № 73242.217.51, с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен” с площ от 44 245 кв.м.

2. Нотариален акт за покупко - продажба на недвижим имот акт № 18, том II, рег. № 2384, нотариално дело № 211 от 2013 година, сключен между „Алика” ЕООД с ЕИК: 115867085 и Георги Спасов Добрев с ЕГН 7104244700 за поземлен имот с идентификатор № 73242.217.54, с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен” с площ от 5 460 кв.м.

3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове:

1. ПИ № 73242.217.51, с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен” с площ от 44 245 кв.м., траино предназначение на територията – „Земеделска”.


2. ПИ № 73242.217.54, с. Труд, община Марица, местност „Тайталийски герен” с площ от 5 460 кв.м., траино предназначение на територията – „Земеделска”.



4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно- битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа:

Инвестиционното предложение се намира в близост до защитена зона от мрежата „НАТУРА 2000”: „Река Пясъчник” с код BG 0000444, но поземлените имоти с индтификатори №№ 73242.217.51, 73242.217.54 не попадат в защитената зона.



4а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси:

Реализацията на инвестиционното намерение няма да наруши качеството и регенеративната способност на местообитанията и/или да навреди на видовете, предмет на опазване в защитената зона от мрежата „НАТУРА 2000”: „Река Пясъчник” с код BG 0000444.


5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Имотите, в които се предвижда да се реализира инвестиционното намерение са закупени специално за тази цел и не съществуват други алтернативни местоположения за изграждането на инвестиционното намерение.



IV. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПОТЕНЦИАЛНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ (КРАТКО ОПИСАНИЕ НА ВЪЗМОЖНИТЕ ВЪЗДЕЙСТВИЯ ВСЛЕДСТВИЕ НА РЕАЛИЗАЦИЯТА НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ):

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми:

Реализирането на инвестиционното намерение няма да оказва въздействие върху компонентите на околната среда:


-хората и тяхното здраве – няма да се оказва въздействие върху здравето на хората;

-флората и фауната – ивестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху флората и фауната в района;

Имотите, в които ще се осъществи инвестиционното намерение граничат с други земеделски земи – „Ниви” и път .
С реализацията на създаването на черешови насаждения със система за капково напояване в имоти № № 73242.217.51 и 73242.217.54, землище с. Труд, Община Марица, инвестиционното намерение попада в близост до защитената зона от мрежата „НАТУРА 2000”: „Река Пясъчник” с код BG 0000444.

Защитената зана „Река Пясъчник” с код BG 0000444 е зона от тип „К” – Защитена зона по Директива 92/43/ЕЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, която припокрива защитена зона по Директива 79/409/EEC за опазване на дивите птици.

В земното покритие на защитената зона се разполагат: друга орна земя – 43 %, Други земи (включително градове, села, пътища, сметища, мини, индустриални обекти) – 11 %, Сухи тревни съобщества, степи – 9 %, Храстови съобщества – 10 %, Широколистни листопадни гори – 27 %, общо 100 %.

Защитената зона има връзка с други защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000”, които са „Река Марица” с код BG 0000578, „Средна гора” с код BG 0002054, „Средна гора” с код BG 0001389 и „Язовир Пясъчник” с код BG 0002010.

Отрицателно въздействие върху защитената зона имат следните процеси: косене/сечи, лов, добив на пясък и чакъл, изхвърляне на отпадъци, извършвани извън или вътре в зоната. Забраните в зоната са:


  1. Забрана за водене на всички видове сечи.

  2. Забрана за водене на действия свързани с промяна на хидрологичния режим.

  3. Забрана за промяна предназначението на земята, освен в интерес на общественото здраве и безопасност или по други причини от първостепенен обществен интерес, включително такива изразяващи се в изключително благоприятни последици за околната среда.

При реализацията и при последващата експлоатация на обекта няма да се извършват дейностите, които са забранени и/или имат отрицателно въздействие върху защитената зона. Инвестиционното намерение няма да окаже негативно влияние върху местообитанията и/или на дивите птици, от защитената зона.

Следните типове местообитания от Приложение I на Директива 92/43/ЕЕС покриват около 13,66 % от общата територия на защитената зона:


(Код 91АА) Източни гори от космат дъб (Quercus pubescens) – 8.248 %

(Код 91M0) Балкано-панонски церово-горунови гори с преобладаване на Цер (Quercus cerris L) и Благун (Quercus frainetto Ten) – 5,416 %

Следните видове птици от включените в Приложение I на Дир.79/409/EEC са с популации от местни видове.


(Код А246) Горска чучулига (Lullula arborea) – (P) налична популация

(Код А429) Сирийски пъстър кълвач (Dendrocopos syriacus) – (P) налична популация


Редовно срещащи се мигриращи птици с местни популации, които не са включени в Пр. I на Дир. 79/409/EEC.
(Код А235) Зелен кълвач (Picus viridis) – (C) типичен

(Код А123) Зеленоножка (Gallinula chloropus) – (C)(10-15 двойки) типичен

(Код А283) Кос (Turdus merula) – (C) типичен

(Код А086) Малък ястреб (Accipiter nisus) – (Р)( 2-4 двойки) налична популация

(Код А087) Обикновен мишелов (Buteo buteo) – (C)(2-4 двойки) типичен

(Код А096) Черношипа ветрушка (Falco tinnunculus) – (C)( 1-3 двойки) типичен

Следните видове птици от включените в Приложение I на Дир.79/409/EEC са с миграционна популация и могат да бъдат срещнати често.
1. Размножаващи се на територията на защитената зона:
(Код А031) Бял щъркел (Ciconia ciconia) – (C)( 8-15 двойки) типичен

(Код А229) Земеродно рибарче (Alcedo atthis) – (C)(5-10 двойки) типичен

(Код А338) Червеногърба сврачка (Lanius collurio) – (C)(20-30 двойки) типичен

(Код А030) Черен щъркел (Ciconia nigra) – (C)( 0-1 двойки) типичен

(Код А339) Черночела сврачка (Lanius minor) – (C)(6-10 двойки) типичен
2. Зимуващи видове:
(Код А393) Mалък корморан (Phalacrocorax pygmeus) – (C)( 200-300 индивида) типичен

(Код А 027) Голяма бяла чапла (Egretta alba) – (C)(40-50 индивида) типичен

(Код А 082) Полски блатар (Circus cyaneus) – (C)(5-15 индивида) типичен

(Код А081) Тръстиков блатар (Circus aeruginosus) – (C)( 5-10 индивида) типичен


Редовно срещащи се мигриращи птици, които не са включените в Пр. I на Дир. 79/409/EEC.
1. Размножаващи се на територията на защитената зона:
(Код А218) Домашна кукумявка (Athene noctua) – (C)( 5 двойки) типичен

(Код А363) Зеленика (Carduelis chloris) – (C) типичен

(Код А244) Качулата чучулига (Galerida cristata) – (C) типичен

(Код А230) Обикновен пчелояд (Merops apiaster) – (C)( 10-40 двойки) типичен

(Код А142) Обикновена калугерица (Vanellus vanellus) – (C)( 15-30 двойки) типичен

(Код А359) Обикновена чинка (Fringilla coelebs) – (C)(20-30 двойки) типичен

(Код А247) Полска чучулига (Alauda arvensis) – (C) типичен

(Код А113) Пъдпъдък (Coturnix coturnix) – (C) типичен

(Код А136) Селска лястовица (Hirundo rustica) – (C) типичен

(Код А383) Сива овесарка (Miliaria calandra) – (C) типичен

(Код А329) Син синигер (Parus caeruleus) – (C) типичен

(Код А382) Черноглава овесарка (Emberiza melanocephala) – (P)(2-10 двойки) налична популация

(Код А214) Чухал (Otus scops) – (C)( 10-20 двойки) типичен

(Код А271) Южен славей (Luscinia megarhynchos) – (C) типичен


2. Зимуващи видове:
(Код А017) Голям корморан (Phalacrocorax carbo) – (C)( 100-150 индивида) типичен

(Код А 125) Лиска (Fulica atra) – (C)(40-60 индивида) типичен

(Код А 028) Сива чапла (Ardea cinerea) – (C)(30-50 индивида) типичен
Следните видове бозайници, от включените в Приложение II на Директива 92/43/EEC са с популации от местни видове и могат да бъдат срещнати с различна честота.
(Код 1316) Дългопръст нощник (Myotis capaccinii) – (P) налична популация

(Код 1323) Дългоух нощник (Myotis bechsteini) – (P) налична популация

(Код 1352) Европейски вълк (Canis lupus) – (P) налична популация

(Код 2635) Пъстър пор (Vormela peregusna) – (P) налична популация


Следните видове земноводни и влечуги, от включените в Приложение II на Директива 92/43/EEC са с популации от местни видове.
(Код 1188) Червенокоремна бумка (Bombina bombina) – (P) налична популация

(Код 1171) Голям гребенест тритон (Triturus karelinii) – (P) налична популация

(Код 1279) Ивичест смок (Elaphe quatuorlineata) – (P) налична популация

(Код 1220) Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis) – (C) типичен

(Код 1219) Шипобедрена костенурка (Testudo graeca) – (P) налична популация

(Код 1217) Шипоопашата костенурка (Testudo hermanni) – (P) налична популация


Следните видове риби, от включени в Приложение II на Директива 92/43/EEC са с популации от местни видове.
(Код 1137) Маришка мряна (Barbus plebejus) – (C) типичен

(Код 1134) Европейска горчивка (Rhodeus sericeus amarus) – (C) типичен


Всички видове безграбначни, включени в Приложение II на Директива 92/43/EEC са рядко срещани, а именно: (Код 1032) Бисерна мида (Unio crassu,), (Код 1088) Обикновен сечко (Cerambyx cerdo), (Код 1083) Бръмбар рогач (Lucanus cervus), (Код 1089) Буков сечко (Morimus funereus), (Код 1087) Алпийска розалиа (Rosalia alpin).
Реализирането на инвестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху гореизброените типове и видове. Системата за капково напояване ще бъде реализирана така, че да доставя необходимото количество вода директно в кореновата система на всяко засято дръвче „Череша”.
- почви - реализацията на инвестиционното намерение няма да доведе до унищожаване или увреждане на почва. Всички земни маси, които ще бъдат изкопани по време на СМР ще бъдат върнати обратно в мястото на изкопа;
- не се засягат материални активи на други собственици;
- въздействие върху качеството на атмосферния въздух – реализацията на инвестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху качеството на атмосферния въздух;
- дейността на обекта няма да засегне режима на повърхностните води – река Пясъчник;
- няма да се образуват отпадни води ;
- ще се използват подземни води /чрез сондаж/ за поливане, при Условията, които ще бъдат поставени в Разрешително за водоползване от подземни води, издадено от Басейнова дирекция за управление на водите източнобеломорски район – Пловдив , чрез нови водовземни съоръжения, за което е започната процедура за получаване с вх. № ПВ-238/27.09.2013 г.;
- ландшафта не се променя с осъществяването на инвестиционното намерение;
- шум и вибрации – реализацията на инвестиционното намеерние не води до образуване на шум и вибрации;
С реализацията си, инвестиционното намерение попада в близост до защитената зона от мрежата „НАТУРА 2000”: „Река Пясъчник” с код BG 0000444.

Инвестиционното намерение не оказва негативно влияние върху съществуващите местообитания и видове.

С инвестиционното намерение не се засягат други защитени със закон територии и местообитания, планински и гористи местности, влажни зони, единични и групови паметници на културата.


2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:

Създаването на черешови насаждения със система за капково напояване в имоти № № 73242.217.51 и 73242.217.54 в землището на с. Труд, Община Марица, се намира в близост до защитената зона от мрежата „НАТУРА 2000”: „Река Пясъчник” с код BG 0000444, инвестиционното намерение не се намира в защитената зона и не засяга зоната.

Реализацията наинвестиционното намерение, не е свързана с експлоатация на водните ресурси на реката, нито с пряка намеса върху местообитанията и видовете в защитената зона.

Създаването на черешови насаждения със система за капково напояване в имоти № № 73242.217.51 и 73242.217.54, в землището на с. Труд, Община Марица, ще служат за земеделски цели и напояване на новозалесената територия, което не се очаква да окаже въздействие върху съществуващата екологична мрежа.


3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Реализирането на инвестиционното намерение няма да окаже нито пряко, нито косвено отрицателно въздействие.

Реализирането на инвестиционното намерение ще окаже единствено положително дълготрайно въздействие.

Пряко положително въздействие ще има върху почвата и атмосферния въздух, тъй като системата за капково напояване ще осигури условия за отглеждане на овощни дръвчета от вид „Череша”.

Непряко положително въздействие се очаква за: намаляване на незаконната сеч, като бъде осигурена дървесина на достъпна цена, когато това е възможно; увеличаване на заетостта в селският район, чрез наемане на постоянни работници и наемане на допълнителна работна ръка по време на брането на зрелите плодове; благоприятно действие върху човешкият организъм, чрез осигуряване на полезен и търсен плод по време на пролетно-летният период.

4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

Прякото положително въздействие ще бъде осъществено в границите на имотите, в които попада инвестиционното намерение.

Обхватът ще бъде локален, с периметър на въздействие заключаващ се в границите на обекта, без засягане на местообитания, видове и население.

За компонент „въздух” ограничението е неприложимо.



5. Вероятност на поява на въздействието

Положително въздействие ще започне да се проявява след като бъдат засадени първите овощни дръвчета от вида „Череша”.

Нулева вероятност за поява на отрицателно въздействие.

6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Положителното въздействие ще е с дълготраен характер.



7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве:

С оглед предотвратяване и намаляване на значителни отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве, при реализирането на инвестиционното намерение е необходимо да се включат следните мерки:


-осигуряване на квалифициран персонал за изграждане на системата;

-пълно ограничаване на възможностите за неконтролиран достъп;

-спазване на законовите и нормативни изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд;

-спазване на законовите и нормативни изисквания за пожарна и аварийна безопасност;

-финансово обезпечаване на дейността.


8. Трансграничен характер на въздействията:
Няма.

.........................................



/ Георги Добрев /
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница