Изготвил: Борислава Георгиева Панова Увод



страница1/3
Дата29.11.2022
Размер23.69 Kb.
#115718
  1   2   3
психология на агресията в ДЮВ – Копие

Насилието в средствата за масова комуникация и влиянието върху агресивното поведение

Изготвил: Борислава Георгиева Панова
Увод
Медийното пространство влияе на всеки един от нас и най- вече на малките деца, които тепърва придобиват някакви социални умения. Агресивното поведение и насилие в наши дни са явления, които се срещат масово в каналите за масова комуникация било то социални мрежи, телевизионни канали, вестници, игри и други, което понякога макар и да не осъзнаваме ни въздейства дълбоко. Дори да сме свидетели на някоя агресивна проява ние оставаме с повечето случаи равнодушни, ако не нещо много шокиращо и подминаваме и то преминава безнаказано. В днешни дни децата са свидетели на агресивно поведение и насилие всеки ден и навсякъде, било то в анимационните филмчета, клипчета в социалните мрежи, игри или игралните филми.
Агресията най-общо се определя като поведение целящо причиняване на вреда на друг човек. (Калчев, 2012) Агресивното поведение може да се изрази чрез различни форми дефинирани още през 1961 година от А. Бъс и те следва да бъдат: физически или вербални; директна или индиректна и активна или пасивна. Физическата агресия, която е най разпространена като понятие е действия включващи физически контакт с цел причиняване на физическа вреда (удряне, ритане, скубане и т.н), а вербалната се изразява чрез заплахи обиди и др.. Индиректната агресия се изразява в социална манипулация. Агресията сама по себе си е цел, а също може да бъде и средство за постигане на цели. Насилието от своя страна е екстремна форма на агресия, която задължително нанася вреда.
Сред подрастващите се наблюдава и релационна агресия в социалните им групи, която включва опити за увреждане на взаимоотношенията и налагане на контрол над групата и по специфична за момичетата. Мотивиращите фактори за релационната агресия могат да бъдат: страх, власт, популярност, контрол или сигурност. Можем да отбележи и още два вида агресия у детско-юношеска възраст: реактивна и проактивна. Реактивната е отбранителна реакция при фрустрация, заплаха или провокация и има задължително гневен елемент. Проактивната от своя страна се изразява в съзнателни и настойчиви действия, контролирани от външни подкрепления и използвани като средство за достигане на желана цел (K.A. Dodge, J.D. Coie, 1996).
Всички тези типове агресия могат да бъдат наблюдавани в средствата за масова комуникация и така лесно да бъдат заучени от децата точно в периода на избира на подходящо за тях поведение и място в социалната им среда.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница