Изграждане на оранжерия



Дата15.10.2018
Размер309.17 Kb.
#87510
ЕЛИТАГРО” ООД

с.Сарая, ул.„11-та”№5А, общ.Пазарджик

тел.:(0359) 885 15 68 20, e-mail: ognianzlatev_56@abv.bg




съгласно Приложение № 2 към чл.6 на Наредба за условията и реда за извършване на оценка за въздействието върху околната среда

за инвестиционно предложение
Изграждане на оранжерия

по европейска програма на ДФЗ

в ПИ 012089 в землището на с.Ветрен дол, общ.Септември, обл.Пазарджик

гр.Пазарджик

2015г.
I. Информация за контакт с възложителя
1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице
Име: ЕЛИТАГРО” ООД
Седалище: област Пазарджик, община Пазарджик,

с.Сарая, ул.„11-та”№5А
ЕИК: 112630851
Управител: Атанас Андонов Щерев
2. Пълен пощенски адрес
Област Пазарджик, община Пазарджик,

с.Сарая, ул.„11-та”№5А
3. Телефон, факс, e-mail
(0359) 885 15 68 20

e-mail: ognianzlatev_56@abv.bg


4. Лице за контакти от страна на възложителя
Огнян Златев

II. Характеристика на инвестиционното предложение
1. Резюме на предложението

Инвестиционното предложение предвижда „Изграждане на оранжерия по европейска програма на ДФЗ” в ПИ 012089, м. „Дърмата” в землището на с.Ветрен дол, общ.Септември, обл.Пазарджик.

Реализацията на инвестиционното предложение не влиза в противоречие, недопустимост и пряко въздействие с други одобрени и в сила устройствени планове, обекти и дейности.

Инвестиционното намерение ще се реализира в рамките на съществуваща площадка намираща се в местност „Дърмата”, с.Ветрен дол.

Намерението на възложителя е да изгради оранжерия за производство на зеленчуци и котелно за отопление на оранжерията.

Реализацията на инвестиционното намерение ще се осъществи в следната последователност:

♦ Построяване на оранжерия с разгъната площ 12.400 дка. Конструкцията е стоманена.

♦ Построяване на котелно с разгъната застроена площ от 120 м². Котелната инсталация се монтира в самостоятелна сграда в непосредственна близост до оранжерията. Конструкцията е стоманобетонови колони със стени и покрив от панели. Предвижда се монтиране на три броя водогрейни котли тип КОВ-2, производство на фирма „Климатет”. Всеки от котлите е с топлинна 2 MW. Максималната температура на водата на изхода от котлите е 900С. Категорията на котлите, като съоръжение под налягане е „Котли с ниско налягане”. Предназначени са за изгаряне на твърдо гориво – дърва. Снабдени са с хоризонтална неподвижна скара с ръчно обслужване. Димните газов еще се отвеждат в атмосферата чрез стоманени топлоизолирани комини, самостоятелни за всеки котел, с диаметър 1020 мм и височина 16 м.

Циркулацията на водата от всеки котел до хидравличен съединител и обратно, както и рециркулация на водата от изхода на горещата вода до входа на охладената вода ще се осъществява чрез центробежни фланшови помпи,

След хидравличния съединител се монтират подаващ и връщащ тръбопровод до водоразпределител и водосъбирател. От тях се разпределя водата към отделните клонове на отоплителната инсталация на оранжерията. Към всеки клон на подаващия тръбопровод се монтират филтър, трипътен смесителен вентил, фланшова циркулационна помпа, възвратен клапан и спирателни вентили. Инсталацията работи с оборотна вода, с която се запълва еднократно. Възможни са периодични незначителни добавяния за компенсиране на евентуални загуби.

Котелната инсталация ще работи само през зимния период.

При реализирането на инвестиционното намерение няма да настъпят промени в производствения цикъл, съответно и в основните процеси, които се извършват на обекта.

Изграждането на оранжерията няма да доведе до необходимостта от изграждане на нов трафопост.

Капацитета на сондажния кладенeц е достатъчен за осигуряване на необходимите количества вода за производствени нужди.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение
Производството на оранжерийни зеленчуци е неразделна част от развитието на съвременното земеделие. Продукцията от това производство е търсена, както на вътрешния пазар, така и на външния.

Съвременните оранжерий са гарант:

 - за по-качествени зеленчуци;

 - екологичесйки по-чиста продукция.

Дружеството произвежда оранжерийни зеленчуци от 2010 г. През всичките тези години фирмата е намерила своята ниша на пазара. Фирмата е с доказан авторитет пред своите постоянни клиенти. В предвид на тежката икономическа обстановка, амбицията на ръководството на фирмата е устойчиво да продължи своето развитие. Необходимостта от реализиране на инвестиционното предложение се допълва от факта, че с изграждането на оранжерията ще се разкрият нови работни места в община Септември и не на последно място ще доведе до финансови позитиви на фирмата.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение
Производствената площадка се намира в ПИ 012089, м. „Дърмата” в землището на с.Ветрен дол, общ.Септември. Не се налага заемането на нови територии за реализиране на горепосоченото инвестиционно намерение. Предназначението на имота отговаря на характера на инвестиционното предложене.

Реализацията на инвестиционното предложение не влиза в противоречие, недопустимост и пряко въздействие с други одобрени и в сила устройствени планове, обекти и дейности.



4. Подробна информация за разгледаните алтернативи
Алтернативи по използвана технология

Предложената оранжерия за производство на домати и краставици отговаря на най-добрите практики в съответния бранш. При избора на технология са разгледани предлаганите на пазара различни технологии и е избрана тази, която изисква минимум капиталовложения, минимум разход на природни ресурси и енергия.



Алтернативи по местоположение

При избора на подходяща площадка на инвестиционното предложение са разгледани три алтернативи за местоположение, в това число „нулева” алтернатива.


І –ви вариант на предложението

Предвижда реализация на инвестиционното предложение в поземлен имот с индентификатор №ПИ 012089, стар идентификатор в местност „Дърмата” в землището на с.Ветрен дол. Инвестиционното предложение включва:

- построяване на оранжерия и

- построяване на котелно.

Не е необходимо изграждане на нова инфраструктура, тъй като ще се използва съществуващата. Това позволява с малко подобрения, реконструкции и изпълнение на специфични изисквания, да се използва цялата налична база за новата инициатива. Това ще изисква по-малко финансови средства – капиталовложения, за постигане на реализация на предложението.
ІІ – ри вариант на предложението

Предвижда реализация на инвестиционното намерение в друг имот на територията на общ.Септември, който възложителя ще закупи. Това ще наложи необходимостта от ново строителство на сгради, водопроводна и електроснабдителна инфраструктура. Това е свързано с големи капиталовложения за реализация на предложението.


ІІІ – ти вариант на предложението

Това е нулева алтернатива на инвестиционното намерение. При този вариант съществуващото състояние на територията се запазва, без да се реализира инвестиционното намерение. Със запазване на това състояние няма да се използва ефективно цялата територия на площадката.

От анализа на разгледаните алтернативи, като най-удачен се определя І-ви вариант, поради следните особености:


  • по-малко капиталовложения;

  • не се налага прокарване на нова инфраструктура;



5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството
Инвестиционното предложение ще бъде реализирано в границите на съществуваща производствената площадка. Производствената площадка се намира в област Пазарджик, община Септември, поземлен имот с идентификатор №ПИ 012089, стар идентификатор в местност м.„Дърмата” в землището на с.Ветрен дол. Площадката е свързана с третокласен път от националната пътна мрежа. Най-близките населени места са с.Ветрен дол, общ.Септември и с.Братаница, общ.Пазарджик.

Имотът се намира в обособена производствена зона, за производство на зеленчуци.

Имотът е с обща площ 14.401 дка, собственост на възложителя.

За временни дейности по време на строителството няма да бъдат необходими площи, извън тези на инвестиционното предложение.




6. Описание на основните процеси, капацитет, производителност (т/год. готова продукция), обща използвана площ.
Инвестиционното предложение предвижда изграждането на оранжерия за производство на домати и краставици.

Реализацията на инвестиционното предложение не влиза в противоречие, недопустимост и пряко въздействие с други одобрени и в сила устройствени планове, обекти и дейности.

Инвестиционното намерение ще се реализира в рамките на съществуваща земеделска земя в местност „Дърмата” по плана за земеразделяне на с.Ветрен дол, общ.Септември.

Намерението на възложителя е да изгради оранжерия за производство на зеленчуци и котелно за отопление на оранжерията.

Реализацията на инвестиционното намерение ще се осъществи в последователност, описана в точка ІІ.1.
Съществуващо състояние
ОСНОВНИ ПРОЦЕСИ, КОИТО СЕ ИЗВЪРШВАТ НА ОБЕКТА:
Дейността на фирмата основно включва производство на оранжерийни домати и краставици.
Производствения цикъл включва следното:
♦ Доставка на семена и посадъчен материал. Разсада се отглежда в собствен разсадник и се засява в оранжерията.

Не се предвижда промяна във вида на използваните до момента суровини.

♦ Така доставените семена се отглеждат в разсадно помещение и след покълването им се изчаква развитието им до фаза втори, трети лист, за да се разсарят в оранжерията. Има технологично време според културата, след което започва озряването и брането на плодовете. Готовата продукция се предлага на изкупвачите от място в подходящ амбалаж.


ПРОМЕНИ, КОИТО ЩЕ НАСТЪПЯТ СЛЕД РЕАЛИЗАЦИЯ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО НАМЕРЕНИЕ:
Няма да настъпят промени в производствения цикъл и в основните процеси, които се извършват на обекта.

Достъпът до производствената площадка е по изграден път.

Инвестиционното предложение ще бъде съобразено с всички нормативни изисквания и разрешителни изискващи се за експлоатацията му.

Няма да се увеличи капацитетьт на сондажния кладенец.



II.7 Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура
За реализацията на инвестиционното предложение няма да бъде необходимо изграждане на нова инфраструктура, тъй като достъпът до производствената площадка е по изграден път. Този път дава възможност за осъществяване на транспортните комуникации, свързани с експлоатацията и дейността на инвестиционното предложение.

II.8 Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване
Реализацията на инвестиционното намерение ще се осъществи в следната последователност:

♦ Построяване на оранжерия с разгъната площ 12.400 дка. Конструкцията е стоманена.

♦ Построяване на котелно с разгъната застроена площ от 120 м². Конструкцията е стоманобетонови колони със стени и покрив от панели.

Работната програма по изпълнението е следната:



Прединвестиционни проучвания – проектиране, получаване на Решение за преценка необходимостта от извършване на ОВОС и получаване на разрешително за строеж.

Строителство - предвижда изграждане на оранжерия и изграждане на котелно.

Eксплоатация – Мероприятия по осъществяване и управление на дейността.

Не се предвижда закриване на обекта и прекратяване на дейността. Въпреки това, като задължителни мерки за превенция, ще се предвидят съответни действия и финансови средства, свързани с безопасното ликвидиране на функциите на обекта и възстановяването на терена. Това включва мерки по:



  1. Освобождаване на площадката от техническото оборудване;

  2. Предаването на формираните отпадъци за следващо третиране на лица, имащи право да извършват съответните дейности, съгласно изискванията на чл.35 от ЗУО;

  3. Отстраняване на всички свързани с дейността машини и подготовка на терена за възможно ново използване.

II.9 Предлагани методи за строителство
Строителство - включва изпълнение на строително-монтажните работи, направа на съответните проби, изпитания и наладки, съгласувателни процедури и пускане в действие на обекта:

  • Събирането и депонирането на излишни земни маси ще се извърши на места, съгласувани с община Септември.

  • Ще се извършва оросяване на строителната площадка и пътищата по време на извършване на изкопните и транспортни работи.

  • Ще се предвидят най-добрите практики в строителството за постигане на оптимална енергийна ефективност.

Инвестиционното предложение ще бъде съобразено с всички нормативни изисквания и разрешителни изискващи се за експлоатацията му.

II.10 Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията
по време на строителството

  • Земи – ще бъде използвана земята от имота за реализиране на инвестиционното предложение.;

  • Почви /хумус/ - хумусният слой остава и ще бъде използван в оранжерията;

  • Води – за нуждите на строителството. По време на строителството се предвижда да се ползва вода за строителните смеси. Тъй като основната част – бетон и строителни смеси ще се доставят в готов вид на обекта, то по време на строителството не се предвижда използването на вода да надхвърля 5 кубика на ден.


по време на експлоатацията

  • Водоснабдяването на обекта става от един брой сондажен кледенец, за което дружеството има издадено Разрешително за водоползване № 31520116/07.04.2009 г.

Водоснабдяването на обекта за питейно-битови нужди ще се извършва чрез доставка от фирма „НИКЕ”, с която има подписан договор.

Разход на производствени води към момента:

1.1. Производсвени нужди - напояване:

- 8000 кубични метра/година

- 22 кубични метра / денонощие



Разход на производствени води след реализиране на инвестиционното намерение:

Водата, необходима за производствени нужди няма да се увеличи и няма да надхвърли количествата в разрешителното.


Електроснабдяване

„ЕЛИТАГРО” ООД е свързан с националната електрическа система и се поддържа абонаментно от „Електроразпределение Пловдив” АД. На площадката има изграден трафопост.



II.11 Отпадъци, които се очаква да се генерират, количества и начина на третиране
Реализирането на инвестиционното предложение ще доведе до генериране на отпадъци при строителството и експлоатацията.
Отпадъци при строителството:

По време на строителството еднократно ще се образуват отпадъци от употребата и доставката на строителни материали.

Това ще са отпадъци от опаковките на строителните материали – хартия, картон, пластмаса, и отпадъци от негодни или неупотребени материали.

Строителните отпадъци ще бъдат в минимални количества основно от инертни материали – почва, камъни и земни маси.

Отпъдъците са с код и наименование:


код

наименование

17 05 04

почва и камъни, различни от упоменатите в

17 05 03


17 05 06

изкопани земни маси, различни от упоменатите в 17 05 05

Горните отпадъци ще се образуват при подготовката на терена за строителни дейности.

Количествата няма да превишават 10 м3.

Отпадъчните строителни материали ще бъдат употребени за заравняване или запръстяване.

Строителните материали ще се доставят от фирмите.

При доставки на вар или цимент в чували, след тяхната употреба ще се образуват отпадъци от опаковки с код и наименование:




код

наименование

15 01 01

хартиени и картонени опаковки

15 01 02

пластмасови опаковки

Количествата на отапдъците от опаковки няма да надвишат 100 кг.

Тези отпадъци ще се върнат на фирмата, която извършва строителните дейности или ще се предадат за рециклиране на организацията, която извършва разделно събиране в района.
Производствени отпадъци:

Няма да се променят количествата и на другите отпадъци, които не се образуват пряко от производствената дейност.

Видове отпадъци с код и наименование, които ще се образуват след реализация:

код

наименование

произход

Количество, което се образува към момента

(тон/год.)

Количество след реализацията на ИП (тон/год.)

15 01 01

хартиени и картонени опаковки

Доставка и употреба на материали

0.085

няма промяна

20 03 01

смесени битови отпадъци

От персонала




няма промяна

Дружеството има сключен договор с „ЕКОБУЛХАРТ” ЕООД, на която предава всички отпадъци, които се образуват в производствения цикъл.





II.12 Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда
С реализирането на инвестиционното предложение не се очакват значителни въздействия върху околната среда или отделни нейни компоненти. Въпреки това са предвидени следните мерки за намаляване на въздействията:
Въздух

По време на строителството - не се очакват въздействия върху компонента въздух. Реализирането на инвестиционното намерение не е свързано с емитиране на вредни газови емисии.
По време на експлоатацията - при осъществяване на производствения процес няма да има повишаване на емисиите на вредни вещества в атмосферата, отделяни при работа на котлите с дърва.

Ще се извършват се собствени периодични замервания на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни източници.


Води

По време на строителството - не се очакват въздействия върху компонента води. Реализирането на инвестиционното намерение не е свързано с емитиране на отпадъчни води.

По време на експлоатацията - не се очаква замърсяване на повърхностни и подземни води.

В резултат от производствената дейност не се формират производствени отпадъчни води.

На територията на обекта се формират води, както следва:

- напояващи – условно чисти;

- битово – фекални;

Битово-фекалните води се заустват в съществуваща яма.
Почви

Инвестиционното намерение не е свързано с използването или разораване, разкопаване и нарушаване на почви от който и да е слой. Не се очакват и замърсяване на почвите поради липса на контакт на инвестиционното намерение с който и да е почвен слой.


Ландшафт

Предполагаемото въздействието на замърсителите върху ландшафта може да се раздели на две фази:

Реализацията на инвестиционнионното намерение е свързанано с ново строителство, но въпреки това не се предвижда увеличаване на съществуващото фоново замърсяване, замърсяване на води и почви, промяна във физиологичното състояние на растителност и животински свят в граничещите терени.

По време на експлоатацията - Реализирането на инвестиционнионното намерение няма да предизвика увеличаване на съществуващото фоново замърсяване, замърсяване на води и почви, промяна във физиологичното състояние на растителност и животински свят в граничещите терени.


Растителен и животински свят

С реализиране на инвестиционното намерение няма да се засегнат защитети зони от Националната екологична мрежа „НАТУРА 2000” и не се засягат растителни и животински видове, които са със специален статут на защита.


Природни обекти (защитени територии)

Инвестиционното намерение не попада в защитени зони, защитени територии, чувстветелни зони и вододайни зони.


Вредни физични фактори

Строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение не е свързано с повишаване на шумовите нива и показателите за шум в околната среда извън кунтурите на площадката, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.



Опасни вещества

Етапа на строителство не е свързано с използване на опасни вещества.

При производствения процес също не се използват опасни вещесттва.

Отпадъци

По време на строителствато строителните отпадъци ще бъдат в минимални количества основно от инертни материали – почва, камъни и земни маси.

Не се очаква негативно въздействие на отпадъците върху околната среда , формирани по време на строителството.

Строителните отпадъци ще се употребят повторно за заравняване или запръстяване.

Ще се определят зони на територията на площадкта за разделно съхранение на строителните отпадъци.

Няма да се допуска разпиляване на отпадъците. След приключване на строителството остатъчните количества строителни отпадъци ще се употрябат за запръстяване или заравняване на други обекти.

По време на експлоатацията - оранжерията няма да доведе до промяна на технологията. Поради това отпадъците по време на експлоатацията няма да се различават по вид и свойства от тези, които към момента се образуват на обекта.

Не се очаква негативно въздействие на отпадъците върху околната среда, формирани по време на строителството.

Създадена е добра организация по събирането и съхранението на образуваните отпадъци.

При производствената дейност на площадката са заложени схеми за почистване, временно съхранение и предаване на образуваните отпадъци.

Осигурени са подходящи съдове и площадки за разделно съхранение на отпдъците.

Въведения вътрешен контрол, технически изисквания, спазване на вътрешните правила на фирмата за работа позволяват безопасно извършване на дейностите с отпадъци и недопускане замърсяване на околната среда.

II.13 Други дейности, свързани с инвестиционното предложение /например добив на строителни материали, нов водопровод, добив и пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадни води/

Реализацията на инвестиционното предложение не предвижда други дейности.

Няма да се добиват строителни материали.

Захранването с вода ще бъде от съществуващ сондажен кледенец.

Електрозахранването ще е от съществуващата електро-разпределителна мрежа на площадката.

Битово-фекалните отпадъчни води ще се заустват в съществуваща водоплътна-изгребна яма.

Отпадъците, които се образуват от обекта са класифицирани, съгласно Наредба №3 за класификация на отпадъците. Води се отчетност на образуваните количества отпадъци от тази дейност, като отпадъците ще се предават на лица, имащи право за извършване на съответните дейности, съгласно изискванията на ЗУО.



II.14 Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Във връзка с реализирането на инвестиционното намерение е необходимо:



  • проектиране;

  • получаване на Решение за преценка необходимостта от извършване на ОВОС;

  • получаване на разрешително за строеж.

II.15 Замърсяване и дискомфорт на околната среда
По време на строителството и експлоатацията в рамките на нормалния работен режим не се очаква замърсяване или дискомфорт на околната среда.

Отпадъците, които ще се образуват няма да се различават по вид и свойства от тези, които към момента се формират от дейностите на обекта. Дружеството е разработило и въвело система за разделно събиране на отпадъците и предаването им за последващо третиране. При спазване на нормативните изисквания не се очаква замърсяване с отпадъци на околната среда.

Извън границите на площадката не се очаква повишаване на емисиите на прах и вредни вещества в атмосферния въздух.

По време на строителството е възможно генериране на незначителни количества прахови емисии - най-вече финни прахови частици(ФПЧ) от транспорта и товароразтоварните дейности на площадката. Те ще бъдат ограничени по честота и интензивност и ще въздействат само в границите на площадката.


II.16 Риск от инциденти

По време на строителство риск от инциденти съществуват само при аварийни ситуации, нарушения на нормалния технологичен режим и вътрешния ред. В зависимост от нарушенията са и съответните рискове - риск от травми, риск от токов удар и други подобни.

По време на експлоатацията няма да се промени риска от инциденти, тъй като няма да се въвеждат нови, различни от сегашните технологични процеси и дейности. Също така няма да се изграждат съоръжения за опасни химични вещества и материали.

При неспазване на правилата за безопасност на обекта е възможно възникване на трудови злополуки.

Инциденти, които водят до аварии, застрашаващи живота и здравето на хората и замърсяване на околната среда, са възможни когато:

- се извършват дейности различни от тези в инвестиционното предложение;

- дейностите не се извършват по определените изисквания;

- не се спазват правилата и условията за безопасен труд.



За да се намали вероятността от възникване на инциденти ще се провеждат встъпителни и периодични инструктажи на работниците. Задължителни инструктажи на посетители.

Ще се провеждат тренировъчни и евакуационни занятия по прилагане на плана за действия при аварии.

Ще се контролира спазването на изискванията за безопасни работа и условия на труд.
III. Местоположение на инвестиционното предложение
III.1 План, карти, снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи на Националната екологична мрежа
Инвестиционното предложение ще бъде реализирано в границите на съществуваща производствената площадка. Производствената площадка се намира в област Пазарджик, община Септември, поземлен имот с идентификатор №ПИ 012089 в местност „Дърмата” по плана за земеразделяне на с.Ветрен дол, общ.Септември. Най-близките населении места - с.Ветрен дол, общ.Септември и с.Братаница, общ.Пазарджик.

Приложена е скица на площадката и карта на района, показващи границите на инвестиционното предложение и антропогенните особености на района.

Площадката не се намира в близост до защитени територии, не попада в санитарно-охранителна зона на водоизточник. Не се очаква трансгранично въздействие, вследствие на инвестиционното предложение.

III.2 Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката и трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи
Територията на инвестиционното предложение попада в поземлен имот с индентификатор №ПИ 012089 в местност „Дърмата” по плана за земеразделяне на с.Ветрен дол, общ.Септември. Имотът е частна собственост на фирмата – инвеститор. Информация за имота, на който ще се реализира инвестиционното предложение – актуални скици, дадени в Приложение.

III. 3. Зониране или земеползване, съобразно одобрени планове
Зоната, в която се предвижда реализиране на инвестиционното предложение е за стопански цели. Предлаганата дейност не противоречи на оформената устройствена зона и е напълно допустима при спазване на изискванията на специализираните закони.

III.4 Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, защитени зони, санитарно–охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа
Площадката на инвестиционното предложение - поземлен имот с идентификатор №ПИ 012089 в местност „Дърмата” по плана за земеразделяне на с.Ветрен дол, общ.Септември не попада в границите на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000” и защитени територии по смисъла на чл.5 от Закона за защитените територии. Отстои на повече от 4 км от защитена зона Яденица, защитена зона BG0002057 „Бесапарски ридове” за опазване дивите птици,обявена със Заповед № РД-786/29.10.2008г на Министъра на околната среда и водите(обн.ДВ, бр.106/2008г.). и на не по-малко от 9000м от защитена зона BG0000578 „Река Марица” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет от Министерски съвет с Решение № 122/2007г.(обн.ДВ, бр.21/2007г.)

Предвидените дейности са с такова естество и местоположение, че няма да доведат до:



  • пряко или косвено увреждане на природни местообитания и местообитания на видове предмет на опазване на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000”;

  • нарушаване на целостта, структурата и функциите на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000”;

  • отрицателно кумулативно въздействие върху защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000”.

В района на инвестиционното предложение няма санитарно-охранителни, вододайни и други чувствителни или защитени зони.

III.4.a Качество и регенеративна способност на природните ресурси
Природните ресурси, които ще се ползват по време на строителството са земи, води и почва-хумус.

Състоянието по посочените природни ресурси е:



  • земи – ще бъде използвана земята от имота за реализиране на инвестиционното предложение;

  • разходваната вода при строителство и експлоатация по своето качество е невъзобновим ресурс - постъпващата вода е с промишлено качество. В глобален разрез, поради кръговрата на водата в природата, тя е количествено 100% възобновим ресурс – не участва в химически превръщания;

  • Почви /хумус/ - хумусният слой е запазен и ще се използва в оранжерията.



III.5 Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение
Алтернативи по използвана технология

Предложената технология за производство на оранжерийни зеленчуци отговаря на най-добрите практики в съответния бранш. При избора на технология са разгледани предлаганите на пазара различни технологии и е избрана тази, която изисква минимум капиталовложения, минимум разход на природни ресурси и енергия.


Алтернативи по местоположение

При избора на подходяща площадка на инвестиционното предложение са разгледани няколко терена. Разгледани са три алтернативи за местоположение, в това число „нулева” алтернатива.


І –ви вариант на предложението

Предвижда реализация на инвестиционното предложение на площадка в рамките на на съществуващата производствена площадка в поземлен имот с идентификатор №ПИ 012089 в местност „Дърмата” по плана за земеразделяне на с.Ветрен дол, общ.Септември.

Инвестиционното предложение включва: изграждане на оранжерия и изграждане на котелно. Не е необходимо изграждане на нова инфраструктура, тъй като ще се използва съществуващата. Това позволява с малко подобрения, реконструкции и изпълнение на специфични изисквания, да се използва цялата налична база за новата инициатива. Това ще изисква по-малко финансови средства като капиталовложение за постигане на реализация на предложението.
ІІ – ри вариант на предложението

Предвижда реализация на инвестиционното намерение в друг имот на територията на общ.Септември, който възложителя ще закупи. Това ще наложи необходимостта от ново строителство на сгради, канализационна, водопроводна и електроснабдителна инфраструктура. Това е свързано с големи капиталовложение за реализация на предложението.


ІІІ – ти вариант на предложението

Това е нулева алтернатива на инвестиционното намерение. При този вариант съществуващото състояние на територията се запазва, без да се реализира инвестиционното намерение. Със запазване на това състояние няма да се използва ефективно цялата територия на площадката.

От анализа на разгледаните алтернативи, като най-удачен се определя І-ви вариант, поради следните особености:


  • по-малко капиталовложения;

  • не се налага прокарване на нова инфраструктура;



ІV. Характеристики на потенциалните въздействия (кратко описание)
ІV.1 Върху компонентите на околната среда и хората
А) Въздействие върху хората и тяхното здраве

Не се очаква реализацията на инвестиционното предложение да влияе върху хората и тяхното здраве.

Обекта се намира извън населено място и затова върху население от жилищни зони не се очаква негативно въздействие от страна на вредни физични фактори.

При строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение няма да бъдат използвани суровини и материали и няма да се генерират отпадъци и емисии, оказващи влияние върху хората и тяхното здраве.


Б) Въздейстиве върху земеползването и материалните активи

Инвестиционното предложение ще се реализира на съществуваща производствена площадка и няма да окаже въздействие върху земеползването и материалните активи, предвид характера на дейностите, местоположението и дейностите, осъществяващи се в съседните имоти.


В) Атмосферен въздух и атмосфера

По време на строителството е възможно локално увеличаване на емисиите на прах в следствие на движение на автомобилите и товаро-разтоварните дейности.

Запрашаването ще е в границите на площадктата, краткотрайно, периодично.

♦ По време на екплоатацията не се очаква увеличаване на емисиите на прах.

♦ При проектирането ще бъдат предвидени мерки да не се надвишават НДЕ на емисии в атмосферния въздух.

♦ Възложителят ще извършва собствени периодични измервания на емисиите от изпускащите устройства. Честотата на мониторинга е не по-малко от един път в рамките на две последователни календарни години, съгласно Наредба № 6 от 26 март 1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници.


Г) Въздействие върху водите

Водоснабдяването на обекта се осъществява от съществуващ сондажен кледенец. С реализацията на инвестиционното намерение няма да се повиши количеството на използваната вода.

Водоснабдяването на обекта за питейно-битови нужди ще се извършва чрез доставка на минерална вода от фирма „НИКЕ”.

Водите, които ще се използват при строителството ще бъдат силно ограничени като количество, предвид дейността и малки брой на персонала.

Отпадъчните битово-фекални води се заустват в съществуващата яма.

Атмосферни води

Не се предполага влияние на инвестиционното предложение върху атмосферните води в района. Те ще запазят естествените си движения и ще постъпват върху територията на инвестиционното предложение, откъдето ще се изпаряват и дренират.

Характерът на инвестиционното предложение и предвиденото заустване на отпадъчните води не предполагат въздействие върху повърхностните и поземни води в района на инвестиционното предложение. Водите използвани при строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение ще бъдат силно ограничени като количество, предвид дейността и малки брой на персонала.

Степен на въздействие - непряко, локално /в границите на имота/, периодично, краткотрайно и незначително /в периодите на валеж/, непостоянно, неравномерно, без акумулиращ ефект, обратимо.


Д) Почви

Не се предполага отрицателно въздействие върху почвите в района на инвестиционното предложение. То няма да оказва влияние и върху почвите в съседните имоти.

Степен на въздействие – непряко, локално /в границите на имота/, постоянно; еднократно, равномерно, без акумулиращ ефект, необратимо.
Е) Геоложка основа, минерално разнообразие и земни недра

Характерът на инвестиционното предложение не предполага въздействие върху геоложката основа, минералното разнообразие, земните недра. Ето защо не може да бъде оценено въздействието върху тези природни компоненти.


Ж) Биоразнообразие

Настоящето инвестиционно предложение няма да оказва влияние върху биоразнообразието в района, както и върху отделни негови елементи. На територията на обекта не се локализират елементи на естественно биоразнообразие /единственно някои синантропни животински видове/ и не може да се очаква в бъдеще присъствие на такова. Инвестиционното предложение няма да оказва влияние върху биоразнообразието в съседните имоти.

Степен на въздействие – непряко, непостоянно, незначително, с малка интензивност, без акумулиращ ефект, обратимо.
З) Отпадъци

Описаните разгледани подробно в настоящата информация по вид, произход и количества, както и начините на тяхното третиране не предполагат отрицателни наднормени въздействия върху въздуха, водите и почвите, биологичното разнообразие, хората и тяхното здраве.

За тях се предвижда предаване по установения ред за оползотворяване.

Степен на въздействие – пряко, обхват – локален /в границите на имота/, честота – постоянно, без акумулиращ ефект, обратимо


И) Вредни физични фактори

Предложението изисква използването на източници на шум и вибрация – от транспорта и товароразтоварните дейности.

Може да се очаква пряко въздействие по отношение на фактора шум. Особено по време на етапа на строителство. Шумовото натоварване в околната среда от дейностите в зоната се характеризира нива – около 50 dB - 60 dB.

Степен на въздействие - ниско; обхват – локален /в границите на имота/, върху територията на площадката, честота – периодично, краткотрайно, без акумулиращ ефект, обратимо.


Й) Ландшафт

Не се очаква отрицателно въздействие върху ландшафтните характеристики в района.

Степен на въздействие - ниско; обхват - локален, върху територията на площадката и около нея, честота – постоянно по време на експлоатацията.
К) Защитени видове, територии и обекти с различно значение – археологично, историческо и културно

На територията на инвестиционното предложение досега не са установявани защитени растителни и животински видове, местообитания на видове и природни местообитания по смисъла на Закона за биологичното разнообразие и не се очаква локализирането на такива. В този смисъл не се очаква инвестиционното предложение да има въздействие върху тях. Същото се отнася и за обекти – защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и паметници на културно-историческото наследство.


М) Здравно-хигиенни аспекти

При нормална експлоатация на бъдещето инвестиционно предложение практически отсъстват наднормени емитори във въздуха, водите и почвите, които да окажат отрицателно въздействие върху хората и тяхното здраве.

Не съществуват рискове за обслужващия персонал и клиентите от екологичен и здравно-хигиенен характер. Доколкото съществуват рискове, те са предмет на здравословните и безопасни условия на труд и се проявяват при неспазване на правилата за безопасност и проява на груба немърливост от страна на персонала. Относно рисковете за персонала и клиентите се предвижда изготвяне на инструкция за безопасност, евакуационен и авариен план, които ще бъдат поставени на видно място в рамките на обекта.
Н) Генетично-модифицирани организми

Инвестиционното предложение не предполага използване на генетично-модифицирани организми при строителството, експлоатацията и закриването си.



ІV. 2 Въздействие върху елементите на НЕМ

При строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение не се очаква въздействие върху елементи на НЕМ.

Характерът на дейностите, местоположението на инвестиционното предложение и местоположението на защитените зони не предполагат каквото и да било влияние върху последните, включително на ключовите техни елементи – видове, местообитания на видове и природни местообитания, предмет на защите в зоните.

ІV. 3 Вид, обхват, продължителност и вероятност за проява на въздействието

Информацията се съдържа по-горе по компоненти и фактори на околната среда. За тях характеристиките на въздействията са различни при нормални експлоатационни условия.

Като цяло може да бъде прогнозирано, че въздействието на инвестиционното предложение върху околната среда и нейните компоненти ще бъде незначително, локално /в границите на площадката/, периодично /през работното време на обекта/, без акумулиращ ефект и обратимо.

ІV. 4 Мерки, които е нужно да се включат в предложението за предотвратяване и намаляване на отрицателни въздействия

Характерът на дейностите при строителство и експлоатация на инвестиционното предложение, описаните технически и технологични превантивни решения с положителен екологичен резултат и прогнозните въздействия върху околната среда и хората не изискват прилагането на значителни допълнителни мерки за включване в предложението. При избора на дейностите, местоположението и методите на строителство и експлоатация на инвестиционното предложение ръководно начало са били спазването на всички нормативни изисквания, регулиращи изграждането и дейността на подобни обекти, както минимизирането на въздействието върху околната среда и нейните компоненти.

Въпреки това, възложителят е предвидил следните мерки с цел предотвратяване, намаляване на отрицателните последици и недопускане на негативни въздействия върху отделните компоненти на околната среда и човешкото здраве:


  • Спазване изискванията за провеждане на периодичен мониторинг на атмосферен въздух;

  • Редовно оросяване на площадката с цел намаляване на неорганизираните емисии на прах в следствие на транспортната дейност по време на строителството.

  • Осигуряване и повишаване на квалификацията на обслужващия персонал.

  • Периодична поддръжка на оборудването и машините с цел да се осигури нормален производствен режим и да се намали риска от аварии.

  • Предаване на отпадъците за последващо третиране на други лица единствено при наличие на сключен Договор, съгласно условията и изискванията на ЗУО.

ІV. 5 Трансграничен характер на въздействията

Не се очаква.



ИНФОРМАЦИЯ

ЗА НАЧИНА НА УВЕДОМЯВАНЕ НА ЗАСЕГНАТОТО НАСЕЛЕНИЕ И ПРОЯВЕНИЯ ОБЩЕСТВЕН ИНТЕРЕС

ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ЧЛ.93, АЛ.4, Т.5 НА ЗАКОНА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА

Във връзка с чл.4, ал.2 от Наредба за условията и реда за извършване на ОВОС за настоящето инвестиционно предложение са уведомени писменно кметовете на община Септември и с.Ветрен дол(писма с вх.№2600-196/27.02.2015г. и №286/27.02.2015г.), а засегнатото население – чрез публикация във вестник „Знаме”, бр.38 от 25.02.2015г.

Информацията по приложение № 2 е представена на община Септември и кметство с.Ветрен дол.

Относно внасяне на такса на основание чл.1, ал.5, т.1 и във връзка с чл.22, ал.2 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на МОСВ (ПМС № 136/13.05.2011г., изм. и доп., ДВ, бр.73 от 2012г.) прилагаме в Приложение копие на платежно нареждане, с което е осъществен превода на таксата в полза на РИОСВ-Пазарджик.



ПРИЛОЖЕНИЯ:
1. Входящи номера на внесени уведомления до кметовете на община Септември и с.Ветрен дол за уведомяване по чл.4, ал.2 от НУРИОВОС;

2. Копие от публикация във вестник „Знаме” за уведомяване на засегнатото население;

3. Копие от платежно нареждане за платена такса по чл. 1, ал. 1 и чл. 22, ал 1 от - Тарифа за таксите, които се събират в системата на МОСВ;

4. Актуална скица на имота;



5. Скица с виза издадена от община Септември.
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница