Изх. №0201-176 г. Чрез г-жа цецка цачева



Дата13.10.2018
Размер51.48 Kb.
#85104

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министър на земеделието и храните



Изх. № 0201-176

………… 2015 г.




ЧРЕЗ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


ДО

Г-Н ДИМИТЪР ДЪБОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ НА БСП лява БЪЛГАРИЯ

На Ваш № 554-06-1197/02.09.2015 г.
Относно: „Санитарна” сеч в Природен парк „Шуменско плато”

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДЪБОВ,

Във връзка с поставения от Вас въпрос относно „санитарна” сеч в Природен парк „Шуменско плато”, Изпълнителната агенция по горите разпореди извършване на проверка, като за резултатите от нея Ви уведомявам както следва:

Територията на Природен парк „Шуменско плато” попада в района на дейност на Регионална дирекция по горите (РДГ) - Шумен. Относно Вашето искане проверката да се извърши от „външни експерти”, същата беше възложена на РДГ - Варна и се проведе на 4 септември 2015 г.

От извършената проверка е установено, че в границите на Природен парк „Шуменско плато” през 2015 г. са издадени 15 бр. позволителни за сеч в горски територии държавна собственост и 1 бр. позволително за сеч в общинска горска територия. В хода на проверката са обходени 7 сечища (подотдели 1 „б”, 233 „б, в, г” и 236 „б, г, д”), като не са установени нарушения на Закона за горите и подзаконовата нормативна уредба, касаещи планирането и извеждането на сечите в тях. Установено е наличието на поставени информационни табели и спазване на утвърдените технологични планове.

Издадените 15 бр. позволителни за сеч са за провеждане на отгледни (в т.ч. селекционни сечи) и възобновителни сечи, в зависимост от възрастта и състоянието на насажденията.

В младите и дозряващи насаждения се извеждат отгледни сечи, с които основно се цели:



  • да се подобри здравословното състояние и устойчивостта на насажденията;

  • да се регулира съставът и произходът на насажденията;

  • да се подобри растежът и увеличи производителността им, като в същото време се намали рискът за възникване на пожари в горите;

  • да се подобрят защитните и специалните функции на горите при опазване на биологичното разнообразие в тях.

Във връзка с направеното от Вас изложение, описващо сеч във вековна букова гора и оградени стогодишни буки, Министерството на земеделието и храните и Изпълнителната агенция по горите считат, че визирате провежданите сечи в подотдели 233 „б, в, г” и 236 „б, г, д”. Описаните насаждения са разположени в близост до асфалтовия път, който води към Шуменската крепост и паметника „Създатели на българската държава” и са определени за провеждане на селекционни сечи. Видът на сечта е съобразен със състоянието на насажденията и статутът им – семепроизводствени насаждения. Чрез категоризирането на насажденията в семепроизводствени, същите са определени за производство на горски репродуктивни материали, добити от най-добрите (т.н. плюсови дървета), във връзка с което се налага извършването на индивидуална селекция на дърветата в насажденията. По време на тази селекция на сеч подлежат кривостъблени и виторасли дървета (т.н. минусови дървета), както и дървета, които пречат на растежа и свободното кръстосано опрашване между дърветата от основния вид. С това се цели короните на плюсовите дървета да бъдат добре осветени, да не се допират помежду си, както и с короните на съседните дървета, като при необходимост може да се извърши частично или цялостно отсичане на подлеса. В тази връзка, на сеч подлежат дървета от всички диаметри и етажи на насаждението, като определянето на дърветата подлежи на контрол от специализирано териториално звено „Семеконтролна станция” към Изпълнителната агенция по горите. На всички описани насаждения е извършена проверка от Семеконтролна станция – София и извършеното маркиране е прието, т.е. с провеждането на сечта ще се изпълнят гореописаните цели. След приключване на сечта насажденията подлежат на повторен независим контрол от Семеконтролна станция - София, какъвто предстои да бъде извършен. След провеждане на селекционна сеч, е допустимо образуването на описаните от Вас „поляни с площ от 300-400 кв.м”, като същите е възможно да се появят след отсичане дори на едно буково дърво с височина от около 25-30 м. (каквато е височината на описаните насаждения) и разраснала се корона.

Не са маркирани и не се секат всички повредени или с признаци за механична неустойчивост дървета, поради въведени изисквания за запазване на биологичното разнообразие – наличие на мъртва дървесина. Съзнателно се оставя долната част на единични пречупени дървета, ако не представляват опасност за живота и здравето на хората. По-голям процент сухи дървета се отсичат само край пътища и туристически маршрути, с цел опазване живота и здравето на хората.

Природен парк „Шуменско плато” е много специална територия за гражданите на гр. Шумен, в тази връзка РДГ - Шумен и ТП „ДГС Шумен” се отнасят с особено внимание към нея по отношение опазване и прецизност при изпълнение на задачите, включени в Горскостопанския план или при решаване на възникнали проблеми.

В този смисъл, общественият и медиен интерес не е преставал нито за миг, като 2015 г. не е изключение. Проведена е пресконференция на РДГ – Шумен с представители на медиите с цел запознаване на обществеността с мероприятията, които се провеждат и ще се проведат през настоящата година. Проведена е и пресконференция на директорите на РДГ - Шумен и Североизточно държавно предприятие - Шумен по въпросите на защитните гори, на която от журналистите са засегнати и въпроси по сечта в Природен парк „Шуменско плато”.

Във връзка със засиления обществен интерес е извършена и съвместна проверка с участието на зам.- областния управител на Област Шумен, като не са открити нарушения или пропуски при извършване на дейността.

Охраната на горските територии в района на Природен парк „Шуменско плато” се осъществява от служители на РДГ - Шумен и ТП „ДГС Шумен”. Целогодишно и за денонощно отзоваване ДГС - Шумен сформира екипи, които дават дежурства основно на територията на Природен парк „Шуменско плато”, в т.ч. и през тъмната част на денонощието, за предотвратяване на нарушения в по-големи размери (с леки автомобили и бусове). За подобряване дейността по опазване на територията на Природен парк „Шуменско плато” от 1 май 2015 г. има назначен горски инспектор и в дирекция Природен парк „Шуменско плато”.

Най-често срещаните нарушения в територията на Природен парк „Шуменско плато” са за транспортиране и съхранение на незаконно придобита дървесина (непридружена с превозен билет и немаркирана с контролна горска марка).

Транспортирането на дървесина на територията на Природен парк „Шуменско плато” в над 95% от случаите се състои в пренасяне на единични дървета на гръб от пеши нарушители или малки количества дребно размерна сурово отсечена дървесина и сухи дървета - транспортирани с метални колички. Нарушителите са социално слаби и безработни лица, често от ромските махали, живущи в периферията на природния парк. Интензивността на нарушенията се увеличава с настъпване на есенно - зимния период.

През 2015 г. на територията на Природен парк „Шуменско плато” са констатирани 32 бр. нарушения, за които има съставени констативни протоколи и актове за установени административни нарушения. За ограничаване на нарушенията и незаконните посегателства в района на Природен парк „Шуменско плато” са извършени и съвместни проверки с участието на служители на РУП - Шумен, РУП - Нови пазар, ОД МВР - сектор „Икономическа полиция”, кметства и др.

ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА



Министър на земеделието и храните





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница