Железопътна инфраструктура



страница1/5
Дата22.10.2018
Размер1.6 Mb.
#92469
  1   2   3   4   5
ВЪЗЛОЖИТЕЛ: НАЦИОНАЛНА КОМПАНИЯ ”ЖЕЛЕЗОПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА”

Employer: National Railway Infrastructure Company
ИНЖЕНЕР: TYPSA, SYSTRA S.A., RUBIKON ENGINEERING Ltd., TRADEMCO S.A , LОUIS BERGER S.A.

Engineer: TYPSA, SYSTRA S.A., RUBIKON ENGINEERING Ltd., TRADEMCO S.A , LОUIS BERGER S.A.
ПРОЕКТАНТ: TEРНA

Designer: TERNA
ОБЕКТ: „РЕКОНСТРУКЦИЯ И ЕЛЕКТРИФИКАЦИЯ НА ЖП ЛИНИЯ ДИМИТРОВГРАД – СВИЛЕНГРАД, ФАЗА 4.1: ДИМИТРОВГРАД – ХАРМАНЛИ

Project: Dimitrovgrad – Svilengrad Railway Reconstructiona and Electrification,

PHASE 4.1: DIMITROVGRAD - HARMANLI
ФАЗА: ТЕХНИЧЕСКИ ПРОЕКТ

Phase: TECHNICAL DESIGN

ХИДРАВЛИЧНИ ИЗЧИСЛЕНИЯ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ ПРОВОДИМОСТТА НА ПРОЕКТИРАНИТЕ МОСТОВЕ И ВОДОСТОЦИ В УЧАСТЪК 3 ОТ km 253+650 до km 259+256
CODE: 3112PR13.00.04



ВЪЗЛОЖИТЕЛ: ..................................... ПРОЕКТАНТ: ......................................................

Employer: Designer:

/М. Ламбрев/ /доц. д-р инж. Николай Лисев/

ГЕНЕРАЛЕН ДИРЕКТОР

General Director

March 2013

Март 2013
СЪДЪРЖАНИЕ

1 ВЪВЕДЕНИЕ 3

2. МЕТОДИКА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ХИДРАВЛИЧНИТЕ ИЗЧИСЛЕНИЯ 3


3. РЕЗУЛТАТИ ОТ ХИДРАВЛИЧНИТЕ ИЗЧИСЛЕНИЯ 8

4. ИЗВОДИ И ПРЕПОРЪКИ 15





ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА


1. ВЪВЕДЕНИЕ


Настоящият документ съдържа резултати от проведените хидравлични изчисления за определяне на пропусквателната способност на всички мостове и водостоци по трасето на ж.п. линията в местата на пресичане с десните притоци на реката в участък 3 между km 253+650 и km 259+256.

Участъкът е разделен на два под участъка, а именно участък 3.1 от km 253+650 до km 254+650 и участък 3.2 от km 254+650 до km 259+256.

Целта на представените хидравлични изчисления е проверка на пропусквателната способност и водните нива при мостовете в коритото на река Марица и оразмеряване на водостоците, пресичащи трасето на ж.п. линията при различни водни количества.

Оразмерителните водни количества са определени в част хидроложки изследвания. Съгласно изискванията на съществуващите нормативни документи мостовете трябва да са в състояние да проведат без подприщване водно количество с вероятност за превишение 0,01 (р=1%) и минимален нормативен запас от 0,25 m до лагерите и 0,50 m до долния ръб на горното строене.

За пълнота на изследването са проведени хидравлични изчисления за високите вълни с вероятност за превишение р=0,05 и р=0,001 (5% и 0,1%).

2. МЕТОДИКА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ХИДРАВЛИЧНИТЕ ИЗЧИСЛЕНИЯ


Хидравличните изчисления на мостовете и водостоците са реализирани с помощта на математическия модел HEC-RAS (Hydrologic Engineering Center - River Analysis System) версия 4.1.0, разработен от корпуса на военните инженери на САЩ (U.S. Army Corps of Engineers). Същият е наличен за свободно ползване на Интернет страницата на HEC и понастоящем е един от най-широко използваните хидравлични модели за изчисляване на открити течения. Моделът функционира под Windows и притежава графичен интерфейс и отделен, независим архив за обмен на различните типове данни, което улеснява значително въвеждането и ревизирането на входните данни и визуализиране на получените резултати. Последната версия включва и редица нови модули за моделиране на нестационарни процеси ерозия на речното дъно и др.

Настоящите изчисления са проведени за условията на стационарно течение, като същите се основават на интерактивно решаване на еднодименсионалното уравнение на енергията (Уравнението на Бернули) с помощта на метода на стандартната стъпка (Chaudry, 1993), при следните хипотези:



  • Стационарно течение: няма промени на дълбочините и скоростите в дадено сечение с времето.

  • Плавно изменящо се течение: предполага се разпределение на налягането по хидростатичен закон.

  • Еднодименсионално движение: единствената компонента на скоростта е насочена по посока на течението.

  • Наклоните са малки, по-малки от 10%, поради което дълбочината е представителна за пиезометричната височина.

  • Течението е с твърди неразмиваеми граници, което не позволява ерозиране или отлагане на наноси в речното легло (промени в напречните сечения).

При горните хипотези уравнението на енергията между две сечения, S1 y S2 на едно еднодименсионално течение има следния вид:

(1)

като за сечения 1 и 2 са използвани съответно следните означения:

z - превишение на дъното на напречното сечение спрямо избрана равнина на сравнение;

у - дълбочина на водата в напречното сечение;

Ξ - коефициент на енергията, който отчита неравномерното разпределение на скоростите в напречното сечение;

V- средна скорост на течението в напречното сечение;

g - земно ускорение:

he - загуби на енергия между сечения 1 и 2.

Загубите на енергия he, се определят от израза:

(2)

където:


L - дължина на участъка;

- наклон на триене в участъка;

C - коефициент на загубите от разширение и контракция на сечението.

Възприета е хипотезата, че хидравличните загуби от триене в даден участък от течението при неравномерно движение са същите, както при равномерно движение. Това допускане позволява да се приложи уравнението на Манинг (Шези) за определяне на наклона на триене в едно напречно сечение, откъдето се получава:

(3)

където:


Q- водно количество;

K - пропусквателна характеристика:



(4)

където:


n - коефициент на грапавина по Манинг;

A - площ на напречното сечение.

Rh - хидравличен радиус.

Освен за хидравлично изчисляване на открити течения, моделът предлага възможности за изчисляване на редица съоръжения, включително мостове и водостоци. В този случай се определят загубите на енергия от контракцията при входното сечение, водното ниво в тръбния участък и след разширяване на течението при изхода след съоръжението.

Хидравличните параметри и типовете течения, които се създават в зоната на мостовете са показани на фигури 1 и 2.

Фигура 1, - Дефиниране на течението в зоната на моста. (Source HDS-1)

Символи използвани на Фигура 1:

- Qa, Qb, и Qc , водни количества в различни части на течението.

- W и b, съответни широчини на течението и на моста.

- hi, дълбочини в различни точки по дължина на течението.

- α v2/2g, скоростен напор.

- S , наклон на водната повърхност


Фигура 2. Режими на течението при мостовете. (Source HDS-1)


Символите използвани на Фигура 2 включват: - yn – нормална дълбочина.

- yc – критична дълбочина (в различни напречни профили по дължина на реката.


Подприщването (h1) се измерва спрямо линията на нормалните дълбочини без ефекта на моста в подходния профил (Section 1). Линията на водното ниво съвпада с пиезометричната линия. Тя се получава в резултат на загубите на напор и трансформацията на енергията на течението от контракцията и разширението и от опорите на моста. Подприщването при моста също може да се дължи на т.н. "стеснени условия", при които се създава критична дълбочина в стесненото сечение и оттам подприщване на течението над него. Всичко това се илюстрира на фигура 2, където са показани различните режими на течението, които се получават при наличие на мост.

• Тип I – състои се от спокойно състояние на течението в подходния участък, моста и изходния участък след него и това е най-разпространения режим съществуващ в практиката.

• Тип IIA и IIB представляват спокойно състояние в подходния участък, което е стеснено при моста до степен на поява на критична дълбочина при неговия изход. При Тип IIA, водното ниво при критичната дълбочина е по-ниско от нивото на ненарушената водна повърхност за нормалната дълбочина. При Тип IIB, водното ниво при критичната дълбочина е по-високо от водната повърхност за ненарушената нормална дълбочина и в този случай е възможна поява на хидравличен скок след стесненото сечение.

• Тип III – водният поток в подходния участък се намира в свръхкритично състояние и остава такъв при преминаване през моста. В този случай не се получава подприщителна крива над моста с изключение на случая, когато се появява хидравличен скок след стесненото сечение.

Необходимо е внимателно да бъде избрана методиката за изчисляване на течението в зоната на моста. Не съществува идеален метод за изчисляване, който да е универсално приложим и по тази причина често се налага сравняване на резултатите получени по различните методи. Установено е, че в повечето случаи по различните методи се получават сходни резултати, например при сравняване на енергийния метод (използващ уравнението на Бернули) с този на количеството на движението.

Детайлно описание на методологията на изчисление и математичните уравнения може да се намери в наръчника на програмата (HEC-RAS Hydraulic Refrenes Manual, 2005).




Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница