План-конспект на планирана ситуация по БДП за IV група
Образователно направление: Околен свят
Тема: “Кои знаци познава велосипедистът“
Област на компетентност: Пътна среда
Тематично направление: Пътни превозни средства
Цел: : Затвърдяване знанията на децата за пътните знаци за велосипедисти и правилата за придвижване с велосипед
Учебна задача :
1. Разпознава и назовава личните предпазни средства на велосипедиста.
2. Знае правилата за придвижване с велосипед, тротинетка и пътните знаци за велосипедисти
Ход на ситуацията:
Учебна дейност към задачата:
Информация:
Учителят провежда беседа с децата на тема: „Любимо превозно средство на децата“. Следва кратък разказ за велосипеда - превозно средство с две колела, задвижвано от човека с помощта на педали. Човекът, който кара велосипед, се нарича велосипедист. Заедно с учителя, децата озвучават правилата за каране на велосипед.
Правила за каране на велосипед: движим се само там, където е позволено за велосипедисти (велоалея); при смяна на посоката, подаваме сигнал с ръка; пресичаме уличното платно като бутаме велосипеда с ръце.
З наци, подавани от велосипедиста:
Завой на ляво;
Движение направо;
Завой на дясно.
Припомняме пътните знаци за велосипедисти: А 20; В 9; Г 14; Г 16.
и тяхното значение:
А 20: Велосипедисти
В 9: Забранено е влизането на велосипеди
Г 14: Задължителен път само за велосипедисти
Г 16: Задължителен път само за пешеходци и велосипедисти
ДИ „В безопасност на улицата“
На таблото се поставят две карти от ДИ (3. А и 3. Б) – децата трябва да ги разгледат внимателно и да кажат кое е правилно и кое не. И защо! – наличие/отсъствие на предпазни средства; управление на велосипеда с 1 или 2 ръце; къде се движи велосипедът – велоалея.
Изброяват се правилата за безопасно придвижване с велосипед:
Движи се плътно вдясно на платното за движение!
Когато сте повече велосипедисти, движете се един зад друг!
Когато се налага да пресичаш улично платно, слез от колелото и премини, като спазваш правилата за безопасно пресичане!
Пресичай само на определените за това места!
Извън населените места карай само придружен от възрастен!
ПЛАН НА ИГРА
ПИ „Малки велосипедисти“
Познавателна цел:
Затвърдяване знанията на децата за правилата за движение по уличното платно, които трябва да знаят велосипедистите.
Игрово действие:
Една чат от децата са велосипедисти, друга пешеходци. На второто разиграване, ролите се сменят. При подаден от учителя сигнал, велосипедистите тръгват, като спазват правилата за завиване и спиране, както и се съобразяват със светлините на светофара за пешеходци.
Материали:
Велосипеди и предпазни средства
Място за игра:
Занималнята на групата
Дозировка:
Играе се два пъти.
Показатели за определяне на победителите:
правилно показване с ръка посоката на движение;
правилно извършване на показаната маневра.
Показател: 50% + 1 от децата успешно се справиха с поставените задачи.
Ако сме колоездачи, да не караме в мъгла!
Да четем по пътни знаци и по умни правила!
Сподели с приятели: |