Конкурс за учебната 2010/2011 Г. По научната специалност 05. 02. 18 "икономика и управление"



Дата24.05.2017
Размер146.28 Kb.
#21998
ТипКонкурс
УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО

КАТЕДРА “ИКОНОМИКА НА ТУРИЗМА”


П Р О Г Р А М А
ЗА кандидат- ДОКТОРАНТСКИ конкурс ЗА учебната 2010/2011 Г. ПО НАУЧНАТА СПЕЦИАЛНОСТ 05.02.18 “ИКОНОМИКА И УПРАВЛЕНИЕ”

(“МОДЕЛИРАНЕ ДЕЙНОСТТА НА СПА И УЕЛНЕС КОМПЛЕКСИ”);

(“УПРАВЛЕНИЕ НА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА ТУРИСТИЧЕСКОТО ПРЕДПРИЯТИЕ”); (“ХОТЕЛИЕРСТВО И РЕСТОРАНТЬОРСТВО”); (“ТУРОПЕРАТОРСКА И АГЕНТСКА ДЕЙНОСТ”)



  1. Дефиниране на понятия и терминологични уточнения за туризма. Особености на туристическата дейност. Туристически продукт. Класификация на туристическия продукт.

  2. Теория за туризма. Туристически мултипликатор. Видове теории. Връзки на теорията за туризма с други научни структури.

  3. Развитие на теорията за туризма. Влиянието на новите морални ценности върху туристическата индустрия. Характерни особености на посттуризма. Нови форми на визуални възприятия и нагласа на туристите.

  4. Психологическите потребности на човека. Смисълът на личностната криза. Възникване и развитие на реимаджинейшъна. Използване на визуализацията на образи в реимаджинейшъна. Включване на реимаджинейшъна в рехабилитационните програми.

  5. Емоционална характеристика на обкръжаващата среда. Фактори, влияещи за изграждане образа на средата. Постигане на рекреационен ефект чрез вербални и невербални дразнители на средата.

  6. Рекреативни изисквания към туристическите обекти. Рекреационният ефект на формата и размерите на обектите. Вътрешното и отразеното звучене. Благоуханието на средата и свързаните с него емоционални състояния. Въздействието на материалите и осветлението в туристическите обекти.

  7. Генериране на преживявания в туристите. Психологическите добавки в интериора на туристическите обекти. Индустрията на преживяванията. Имитирани и действителни преживявания от туристите.

  8. Състояние и развитие на туризма. Темп на развитие на международния туризъм. Туристически потоци. Пристигания и заминавания на туристите.

  9. Технология на туристическата дейност. Производствени и управленски процеси в туризма. Анализ и избор на процес за реконструиране.

  10. Обща характеристика на туроператорската и турагентската дейност. Класификация. Продукти на туристическите агенции. Резервационни системи.

  11. Обща характеристика на туроператорите Подготовка на туристически пътувания с обща цена. Продажба на туристически пътувания с обща цена. Провеждане на туристически пътувания с обща цена.

  12. Организация на туроператорската дейност. Същност, значение и развитие на туроператорската дейност. Управление на туроператорската дейност Организация на технологията на управление на туроператорската дейност.

  13. Организация на дейността на пътническата агенция. Същност, значение и развитие на дейността на пътническата агенция. Форми на организация на дейността на пътническата агенция. Управление на дейността на пътническата агенция. Особености на технологията на управление на пътническата агенция.

  14. Обща характеристика на пътническия и туристическия транспорт. Същност на пътническия транспорт и ролята му в общественото развитие. Взаимодействия между туризма и транспорта.

  15. Пазарът на туроператорския продукт. Влияние на глобализацията. Избор на решение за формиране на продукта. Политика на туристическите агенции.

  16. Обща характеристика на хотелиерската и ресторантьорска дейност. Средства за подслон и места за настаняване. Заведения за хранене и развлечения. Нови технологии в хотелиерството и ресторантьорството.

  17. Проектиране на хотелиерския продукт. Развитие на проекта. Разпределение на пространството и конструкции. Оборудване и обзавеждане.

  18. Организация и управление на хотелиерството. Технология на обслужването на преден офис. Технология на камериерското обслужване.

  19. Икономика на хотелиерството. Финансов отчет. Приходи и разходи. Ефективност и рентабилност.

  20. Разработване на ресторантьорския продукт. Проектиране на ресторантьорския продукт. Изисквания при съставянето на меню. Търговски помещения.

  21. Технология и организация на обслужването в търговска зала. Процес на обслужване. Сервиране. Форми и технология на обслужване.

  22. Управление на персонала в ресторантьорството. Подбор и управление на персонала. Длъжностни наименования и функции. Работно облекло.

  23. Икономика на ресторантьорството. Приходи, разходи и цени. Критична точка на продажбите. Финансово-счетоводен контрол.

  24. Конгресният туризъм. Обща характеристика. Особености. Тенденции и развитие.

  25. Състояние и развитие на туристическата анимация. Конкурентоспособност на хотелиерската анимация. Квантифициране въздействието на хотелиерската анимация. Тенденции в повишаването на активността.

  26. Обща характеристика на тематичните паркове. Тематични паркове в Европа и в Америка. Същност на аквапарковете. Структура и организация на аквапарка.

  27. Качество на туристическия продукт. Значение на качеството за туристическия продукт. Модели за качеството на туристическия продукт. Качество на услугите.

  28. Системи за качеството. Екологични системи. Системи за опазване здравето и живота на персонала. Системи за безопасни храни и напитки. Интегрирани системи за качество в туризма.

  29. Изисквания, критерии и показатели за качеството на туристическия продукт. Качество на туристическото пътуване. Качество на пребиваването. Качество на туристическия район.

  30. Квалитологична оценка на туристическия продукт. Система от показатели за качеството. Определяне на абсолютния и базовия показател. Параметър на значимост. Методи за оценка на качеството.

  31. Теория на конкуренцията. Конкурентоспособност и конкурентно предимство. Взаимодействие на теорията на конкуренцията с други научни структури. Развитие на теорията за конкуренцията.

  32. Конкурентоспособност на туристическия продукт. Параметрична и функционална конкурентоспособност. Ситуации на конкуренция. Информационни системи.

  33. Оценка на конкурентоспособността на туристическата дейност. Критерии и показатели за конкурентоспособността на туристическите дейности. Оценка на конкурентоспособността на туристическите дейности.

  34. Оценка на конкурентоспособността на туристическия продукт. Критерии и показатели за конкурентоспособността на продукта. Методи за измерване и оценка.

  35. Механизми за управление на конкурентоспособността. Евристичен механизъм на подобренията. Диагностика на грешките. Методи за подобрения.

  36. Правен режим на конкуренцията. Възникване и развитие на конкурентното право. Концентрация на стопанската дейност. Комисия за защита на конкуренцията.

  37. Дългосрочната политика на туристическото предприятие. Избор на визия и мисия в туристическото предприятие. Целеполагане.

  38. Стратегиите и субстратегиите на туристическото предприятие. Традиционни и съвременни стратегии. Тактика и тактическото осигуряване.

  39. Променящите се условия на икономическата среда. Съвременната световна икономика. Икономически растеж. Новата икономика и туристическата политика.

  40. Иновационна стратегия на туристическото предприятие. Понятиен апарат. Класификация. Реализация.

  41. Инвестиционни стратегии в туристическото предприятие. Особености. Моделиране на инвестициите. Избор на инвестиционна стратегия.

  42. Информационните технологии в туристическото предприятие. Тенденции в развитието на туристическия пазар. Използване на информационните технологии. Структурни промени.

  43. Рекламни стратегии на туризма. Особености на рекламните стратегии. Емоционална и комбинирана рекламна стратегия. Актуалност на рекламната стратегия.

  44. Интеграционни процеси в туризма. Форми на интегриране. Хоризонтални, вертикални и комплексни интеграционни процеси. Механизми за управлението на интеграционните процеси.

  45. Конюнктура на туристическия пазар. Фактори и условия, обуславящи конюнктурата. Търсене и предлагане на туристическия продукт.

  46. Възникване и развитие на социалната психология. Периодизация в развитието. Направления в социалната психология. Социалната психология в началото на ХХІ век.

  47. Същност на социалната психология. Теории в социалната психология. Изследователски методи и психологически тестове.

  48. Туристическото поведение. Поведенчески характеристики на туристическите потребители. Характеристика на съвременния потребител на туристическия продукт.

  49. Детерминанти на туристическото поведение. Външни подбудители. Личностни и психологически фактори.

  50. Еволюция на туристическото потребление. Социалнопсихологически фактори, оказващи влияние върху необходимостта от почивка. Еволюция в поведението и манталитета на туристите – новите ценности и диверсификация на туристическото потребление.

  51. Психологически особености в поведението на туристите. Отличителни психолого-поведенчески особености на туристите. Стереотипи в поведението на потребителя на туристически услуги – основни тенденции.

  52. Доминиращи модели на туристическо поведение. Профили на туриста. Качество и уникални забележителност.

  53. Типология на туристите. Постмодерният туризъм и информационните технологии. Типове туристи – семеен, традиционен, модерен и постмодерен тип турист.

  54. Предпочитанията на туристите. Поведението на глобалния и зеления тип турист. Тенденции в глобалния туристически пазар.

  55. Параметри на бъдещото туристическо поведение. Фактори на туристическото поведение в бъдеще. Интернет и визуалната реалност в туризма. Прогнози на СОТ за бъдещото туристическо поведение.

  56. Глобализацията в туризма. Фактори, влияещи върху туристическото търсене и предлагане в условията на глобализация. Глобализацията в пазарните структури в туризма. Мястото на България като туристическа дестинация в условията на глобализация.

  57. Социокултурни измерения на туризма. Културна глобализация. Стадии на развитие на социалнокултурните въздействия в туризма. Културно-историческо наследство.

  58. Позитивни и негативни ефекти от туризма. Социокултурни ефекти от развитието на туризма.

  59. Рекреационните ресурси. Общи свойства и характеристики. Оценка на ресурсите. Видове рекреационни ресурси.

  60. Природните ресурси. Релеф, климат, води. Растителност и животински свят. Особености на ресурсите при морския туризъм.

  61. Антропогенните ресурси. Видове и разновидности. Особености на ресурсите при морския туризъм.

  62. Климатичните условия. Температура и валежи. Особености при морския туризъм.

  63. Културно-исторически ресурси. Археологически ресурси. Архитектурно-етнографски и религиозни ресурси. Социално-познавателни ресурси. Други антропогенни туристически ресурси на България.

  64. Ресурсите на околната среда. Влияние на туризма върху природната среда, антропогенните ресурси и културата. Влияние на туризма върху околната среда.

  65. Същност и съдържание на екотуризма. Възникване. Дефиниции за екотуризма. Международен опит.

  66. Профил на екотуристите. Предпочитани екотуристически дестинации. Българският пазар за екотуризъм.

  67. Перспективи за развитието на екотуризма в България. Анализ на развитието на екотуризма в България. Национална стратегия за развитие на екотуризма.

  68. Екологична политика и туризъм. Основни цели на екологичната политика. Основни принципи, на които е изградена екологичната политика. Екотуризъм – същност и направления.

  69. Туристическо природоползване. Фактори, оказващи влияние върху туристическото природоползване. Базисен модел на рекреационната система – същност и подсистеми. Функционален модел на туристическо природоползване – същност и равнища на управление.

  70. Последици от въздействието на туризма върху околната среда. Основни проблеми на съвременния туризъм. Краткосрочни и дългосрочни ефекти на въздействието на туризма върху околната среда.

  71. Природоохранителна работа и туризъм. Причини за опазването на природата. Същност на природоползването и тенденции. Опазване на защитените природни зони.

  72. Туристическо търсене на природни дадености. Характеристики на природния туризъм. Планиране и управление на повишеното търсене в природата. Фактори при взаимодействието на посетителите с природната среда.

  73. Обща характеристика на защитените територии. Специфични характеристики на защитените територии. Икономическа основа на екотуризма в защитените територии. Туризъм и устойчиво управление.

  74. Стратегии и модели на туризма в защитените територии. Стратегии “Способност за натоварване” и “Спектър на възможностите за почивка и отдих”. Стратегии “Граници на приемлива промяна” и “Управление на последиците”. Стратегии “Процес на управление на дейностите на посетителите” и “Модел на оптимизация на туристическото управление”.

  75. Световна и европейска мрежа от защитени територии. Национални паркове. Природни резервати. Мрежа от защитени територии PAN Parks.

  76. Защитените територии в България. Национален парк “Рила” – екологични характеристики. Национален парк “Пирин” – екологични характеристики. Национален парк “Централен Балкан” – екологични характеристики.

  77. Изграждане на мрежи от екопътеки. Причини за възникване на екопътеките. Система за обозначаване и сигнализация на екопътеките. Българските екопътеки.

  78. Характеристика на потребителите на екскурзоводски продукт. Възрастова структура, произход, семейно положение, образователно равнище. Очаквания за мястото на почивката. Очаквания от мястото на почивката.

  79. Ролята на екскурзовода в туристическата група. Ориентираща фаза. Конфликтна фаза. Фаза на обща принадлежност.

  80. Вербални и невербални комуникации с туристите. Ролята на екскурзоводите. Информационно обезпечаване. Конфликтни ситуации.

  81. Проучване на удовлетвореността на туристите от екскурзоводското обслужване. Моделът “SERVQUAL”. Оценка на нематериални компенсации. Измерване на щети.

  82. Конфликтни ситуации при обслужване на туристите. Анулиране на пътуването. Промени в пътуването. Инциденти.

  83. Анализ на рекламациите на туристите. Договор за пътуване. Правни отношения. Отговорности.

  84. Пъблик рилейшънс в международния маркетинг. Пъблик рилейшънс като елемент на комуникационния микс. Разпространяване на информация за туристическата фирма и нейните продукти от медиите по линията на пъблик рилейшънс. Ресурсно осигуряване на пъблик рилейшънс.

  85. Функции и мероприятия на пъблик рилейшънс. Дейности по пъблик рилейшънс. Провеждане на успешна ПР-кампания в пресата. Пъблик рилейшънс като форма за предотваряване на конфликти.

  86. Ефективен подход към медиите при реализиране на ПР-стратегии. Изготвяне и съдържание на ПР програма. Пазар на вкуса. Препоръки за изграждане на ефективен подход към медиите.

  87. Външно оформление на туристическите обекти. Местоположение. Елементи на екстериора. Функции на екстериорните елементи.

  88. Вътрешно оформление на туристическите обекти. Единство на дизайнерското решение. Композиционни елементи. Интериорни елементи.

  89. Въздействие на дизайна върху потребителския избор в туризма. Пространства на въздействие. Механизъм на въздействие на дизайна.

  90. Анализ на дизайна на туристическия продукт. Фактори на влияние на дизайна на туристическия продукт. Показатели за анализ на дизайна на туристическия продукт.

  91. Проектиране на дизайна на туристическия продукт. Планиране на местоположението и капацитета. Инвестиционни мероприятия. Планиране на основните функции.

  92. Икономическа оценка на проекта за дизайн на туристическия продукт. Икономически съображения при дизайнерския проект. Икономически параметри на дизайнерския проект. Методи за икономическа оценка.

  93. Историческо развитие на модата. Прединдустриален период. Индустриална революция. Съвремие.

  94. Модата в туризма. Терминологични уточнения. Модерният Аз. Теория за модата.

  95. Същност на модата в облеклото. Видове материи. Фактори, определящи модните тенденции.

  96. Въздействие на модата върху туристите. Форма на комуникация. Взаимодействия между модата и възрастта на туристите. Удовлетвореност от облеклото на туристическия персонал.

  97. Икономика на консултантската фирма. Исторически преглед на консултантските услуги. Същност и особености на управленските консултантски услуги. Правила за управление на консултантския бизнес.

  98. Маркетинг и организация на продажбите при консултантските проекти. Основни етапи на маркетинговия процес в консултантските услуги. Организация на продажбите на консултантски услуги. Съставяне на консултантски проект.

  99. Събиране и анализ на информацията по възложен консултантски проект. Избор на модели за събиране на информация. Етапи в процеса на събиране на информация. Ограничения при събирането на данни по възложен консултантски проект.

  100. Изпълнение на консултантски проект. Ред на изпълнение на консултантския проект. Контрол по качеството от консултантския проект. Практически съвети по изпълнение на управлението на консултантския проект.

  101. Отчитане на консултантското проектиране. Категории отчети. Структура на видовете отчети. Реквизити на писмените отчети.

  102. Сътрудничеството между консултанта и клиента в процеса на консултирането. Причини за използване на консултантска помощ от страна на клиентите. Основни консултационни модели според характера на сътрудничеството. Особености на отношенията между консултанта и служителите в организацията.


Л И Т Е Р А Т У Р А


  1. Атанасова, Л., Маркетингови изследвания в туризма, Бургас, 1998.

  2. Борисов, Б., Промишлен дизайн, София, 2001.

  3. Бъчваров, М., Т. Тончев, Основи на туризма, София, 1996.

  4. Великова, Ел., Дизайн и мода в туризма, София, 2008

  5. Георгиев, Ас., М. Василева, Туроператорска, агентска и транспортна дейност в туризма, София, 1999.

  6. Доганов, Д., Б. Дуранкев, Реклама и насърчаване на продажбите, София, 1995.

  7. Доганов, Д., Маркетинг в туризма, Варна, 1994.

  8. Закон за туризма (вж. ДВ).

  9. Кръстева-Ибрахимова, В., Организация на туристическото обслужване, Бургас, 1994.

  10. Нешков, М., Пътнически агенции и транспорт в туризма, Варна, 2007.

  11. Парушева, Т., Измерения на туристическото поведение, София, 2005.

  12. Парушева, Т., Социална психология и туристическо поведение, София, 2005.

  13. Ракаджийска, С., Туристически пазари, Варна, 2003.

  14. Рибов, М., Д. Тадаръков, Т. Парушева, М. Янева, Т. Тончева, Е. Великова, Основи на туризма, част І, София, 2007.

  15. Рибов, М., Д. Тадаръков, Т. Парушева, М. Янева, Т. Тончева, Е. Великова, Основи на туризма, част ІІ, София, 2007.

  16. Рибов, М., Д. Тадаръков, Т. Парушева, М. Янева, Т. Тончева, Е. Великова, Основи на туризма, част ІІІ, София, 2008.

  17. Рибов, М., Конкурентно предимство в туризма, София, 2005.

  18. Рибов, М., М. Станкова, Е. Александрова, М. Янева, Ж. Трифонова, Б. Станкова, В. Ганева-Караджова, И. Емилова, Л. Мартинова, Е. Великова, Б. Колева, М. Димитрова, Л. Христова, Д. Сулева, Стратегическият избор в туризма, София, 2005.

  19. Рибов, М., М. Станкова, П. Димитров, Л. Гръчка, Ресторантьорство и хотелиерство, София, 2007.

  20. Рибов, М., М. Станкова, С. Милева, П. Димитров, М. Янева, И. Комитски, Б. Станкова, Ж. Трифонова, В. Ганева, Р. Тодорова, И. Емилова, Л. Мартинова, Л. Христова, Е. Великова, М. Димитрова, Л. Гръчка, А. Старшов, Конкурентни стратегии в туризма, София, 2005.

  21. Рибов, М., Туризмът в ерата на качеството, София, 2003

  22. Рибов, М., Управление на конкурентоспособността в туризма, София, 2003.

  23. Станкова, М., Туроператорска и транспортна дейност, Благоевград, 2003.

  24. Тадаръков, Д., Моделиране на процесите в туристическите комплекси, София, 2007.

  25. Тадаръков, Д., Моделиране териториалното устройство в туристическите комплекси, София, 2007.

  26. Тадаръков, Д., Морски туристически ресурс на България, София, 2003.

  27. Тадаръков, Д., Моделиране на туристическите комплекси, София, 2007.

  28. Тончев, Цв., Технология на допълнителните дейности в туризма, София, 2000.

  29. Тончева, Т., Природоползване в туризма, София, 2008.

  30. Янева, М., Влияние на качеството върху потребителския избор на туристически продукт, София, 2004.

  31. Янева, М., Екскурзоводско обслужване, София, 2007.

  32. Янева, М., Екскурзоводът - индикатор на туристическото пътуване, София, 2007.

  33. Янева, М., Ефективност на пъблик рилейшънс в туризма, София 2007.

  34. Янева, М., Организация на промоцирането в туризма, София 2007.

  35. Baker, B., Destination Branding for Small Cities, Creative Leap Books, 2007.

  36. Becken, S., J. Hay, Tourism and Climate Change: Risks and Opportunities (Climate Biederman, P., Travel and Tourism: An Industry Primer, Prentice Hall, 2007.

  37. Brymer, R., K. Hashimoto, Hospitality and Tourism: An Introduction to the Industry, Kendall/Hunt Publishing Company, 2006.

  38. Butler, R., T. Hinch, Tourism and Indigenous Peoples: issues and implications, Butterworth-Heinemann, 2007.

  39. Caalders, J., Rural tourism development: A network perspective, Eburon, 2007.

  40. Change, Economies and Society), Channel View Publications, 2007.

  41. Duval, D., Tourism and Transport: Modes, Networks and Flows (Aspects of Tourism Texts), Channel View Publications, 2007.

  42. Dwyer, L., P. Forsyth, International Handbook on the Economics of Tourism, Edward Elgar Publishing, 2006.

  43. Edgell, D., M. DelMastro Allen, J. Swanson, G, Smith, Tourism Policy and Planning: Yesterday, Today and Tomorrow, Butterworth-Heinemann, 2007.

  44. Gahlinger, Paul Medical Tourism: Your Complete Guide to Top-Quality, Low-Cost Dental, Cosmetic, Medical Care & Surgery Overseas, Sunrise River Press, 2008.

  45. Gibson, H., Sport Tourism, Routledge, 2008

  46. Helms, H., Top Secret Tourism: Your Travel Guide to Germ Warfare Laboratories, Clandestine Aircraft Bases and Other Places in the United States, Feral House, 2007.

  47. Mason, P., Tourism Impacts, Planning and Management, Butterworth-Heinemann, 2008.

  48. Mill, R., A. Morrison, The Tourism System: An Introductory Text, Kendall/Hunt Publishing Company, 2006.

  49. Mitchell, G., Global Travel and Tourism Career Opportunities(c)-2006, BookSurge Publishing, 2006.

  50. Ninemeier, J., J. Perdue, Discovering Hospitality and Tourism: The World's Greatest Industry, Prentice Hall, 2007.

  51. Riley, R., Hospitality, Human Services, and Tourism (Top Careers in Two Years), Ferguson Publishing Company, 2008.

  52. Shoemaker, St., M. Shaw, Marketing Essentials in Hospitality and Tourism: Foundations and Practices, Prentice Hall, 2007.

  53. Sigala, M., L. Mich, J. Murphy, Information and Communication Technologies in Tourism 2007: Proceedings of the International Conference in Ljubljana, Slovenia, Springer, 2007.

  54. Swarbrooke, J., S., Horner, Consumer Behaviour in Tourism, Second Edition, Butterworth-Heinemann, 2006.

Wall, G., Al. Mathieson, Tourism: Change, Impacts and Opportunities, Prentice Hall, 2007.
София, 2010 г.




Каталог: docs -> doktoranti
doktoranti -> Програма за кандидат-докторантски конкурс по специалност "Политология"
doktoranti -> П р о г р а м а по Икономикс
doktoranti -> П р о г р а м а за кандидат-докторантски изпит по специалност: “Икономика и управление”
doktoranti -> В ъ п р о с н и к за кандидат-докторантски конкурсен изпит
doktoranti -> Програма за конкурсен изпит за докторантура по специалност икономика и управление
doktoranti -> Факултет "икономика на инфраструктурата"
doktoranti -> Конспект за конкурсен изпит за докторанти по специалност
doktoranti -> Конкурс за учебната 2011/2012


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница