Методи и системи за борба с неприятелите по селскостопанските култури



страница1/2
Дата28.02.2022
Размер30.5 Kb.
#113738
  1   2
entomologiya-specialna-chast
Свързани:
studentite.bg.2022.02.17.13.32.34, studentite.bg.2022.02.17.13.32.16, fitopatologiya, ЕНТОМОЛОГИЯ, dokumentite.com-nepriqteli-po-praskovata-i-kaisiqta-i-meropriqtiq-za-borba-s-tqh, fitopatologiya (3), НЕНАСЕКОМНИ - ВРЕДНИ ГРИЗАЧИ -ПЛЪХ

МЕТОДИ И СИСТЕМИ ЗА БОРБА С НЕПРИЯТЕЛИТЕ ПО СЕЛСКОСТОПАНСКИТЕ КУЛТУРИ

Между понятията “Методи” и “Системи” (за борба с вредителите) не трябва да се поставя знак за равенство. Методите са термин с който се описват средства за борба с неприятелите, обединени от някакъв признак – естеството на техния произход, механизма на действие и пр. Такива са Агротехническите, Биологичните, Химичните и др. методи/средства. Системите за борба са по-сложни и обикновено включват прилагането на няколко метода чрез които се постига основната им цел – опазване на реколтата от вредители. Те са тясно свързани със системите на земеделие (земеделско/селскостопанско производство) – биологично, интегрирано, конвенционално.


Световните тенденции за развитие на растителната защита включват все по-вече и елемента - опазване на околната среда от замърсяване с пестициди (виж раздел Екологични системи). Това налага системите за борба да бъдат класифицирани съобразно тяхната еколого-съобразност.
На най-ниското стъпало е така наречената “Конвенционална растителна защита” респ. система на земеделие. При нея се използват всички регистрирани в страната химични (и други) продукти за растителна защита, без да се държи сметка за плътността на неприятелите (Праговете на Икономическа Вредност – ПИВ), за замърсяването на околната среда, както и за въздействието на препаратите върху полезните членестоноги и други организми. Обикновено пръсканията се провеждат по схема през определен интервал – на 14, 10, 7 или дори по-малко дни след появата на определения вредител. Периода зависи от използвания препарат, метеорологичните условия, особеностите на вредителя и културата. Земеделската продукция се опазва от вредители, но се проявяват всички негативни страни на химичния метод (виж раздел Екологични системи – Алтернативни системи на земеделие). Честа практика при тази система е неспазването на карантинните срокове на използваните пестициди. Тя се прилага най-често от ниско квалифицирани специалисти, които не са в състояние да въведат по-висша форма на земеделие. Прилага се и от добри специалисти при невъзможност (или при нежелание) да се отчита плътността на неприятелите и да се спазват принципите на еколого-съобразните системи най-вече при интензивни култури (оранжерийни зеленчуци, овощни и др.), в които ежегодно и за продължителен период се появяват опасни неприятели във висока плътност. Често специалистите са подложени на натиск от собствениците/арендаторите на земята за пълното опазване на реколтата с всички възможни средства. Мотивът е - максимална печалба.
Първото ниво за еколого-съобразност са системи, които спазват принципите на “Добрата Растително-Защитна Практика - ДРЗП”. Тези системи имат за цел да намалят излишната употреба на химични препарати, като тяхното използване се препоръчва само когато плътността на вредителите надвиши ПИВ. Правят се препоръки за опазване на полезните членестоноги и опазването на околната среда (виж файла в този раздел). Тъй като това са много рационални и сравнително лесно осъществими системи, у нас те са разработени при всички групи култури от научни колективи под егидата на Националната Служба по Растителна Защита (НСРЗ), която със своите регионални звена провежда ежегодни семинари и срещи със земеделските стопани за въвеждане на такива системи в цялата страна. В най-близко бъдеще те ще бъдат отпечатани и предоставени на регистрираните земеделски производители.
Най-известната и разпространена (поне като название) еколого-съобразна система е

Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница