Нетрадиционни форми на обучение по изобразително изкуство



Дата04.12.2022
Размер1.9 Mb.
#115777
ТипРеферат
Юлияна Славинова - 2142771063
Свързани:
Тест и работен лист

Шуменски университет
„Епископ Константин Преславски”

Педагогически факултет


Реферат

ПО ДИСЦИПЛИНА:
Теория и методика на обучението по изобразително изкуство в НЕО

НА ТЕМА:
Нетрадиционни форми на обучение по изобразително изкуство




Изготвил: Юлияна Славинова
Специалност: ИНО, Магистър, задочно обучение
Курс: I
Фак. № 2142771063
Проверил:
преп. д-р Камен Теофилов


Шумен
2022 г.
1. Въведение

Изобразителната дейност е продукт от сложното взаимодействие на човека със заобикалящия го свят. Известно е, че изобразителната дейност е вид творческа активност. Рисуването е едно от любимите занимания на детето от най-ранна възраст, което се проявява дори и без да е съзнателно стимулирано. Според Пиаже рисуването е: „една от формите на прехода към символното мислене. Рисуването се доближава до играта, доколкото се разгръща като дейност заради самата дейност. Детето рисува заради самото удоволствие“ . Необременено от познанията, условностите и задръжките на възрастните, то дава спонтанен израз на своите чувства, емоции и преживявания. Известно е че, заниманията с изобразителна дейност обогатяват детските представи за света, развиват въображението и съзидателните способности, формират критично, творческо и аналитично мислене, спомагат за приобщаване към света на изкуството, възпитават качества като любов към красивото, природата и човека, естетическо отношение към действителността. В етапа на детската градина детето се запознава с основните материали и техники за рисуване. Темите в годишното разпределение са свързани предимно с календара, сезоните, празниците, обичаите и традициите. Най-често изобразителните задачи се осъществяват с водни бои, флумастери или пастели. Това е валидно и за обучението по изобразително изкуство в началното училище. Една част от темите се повтарят (макар и в по-усложнен вариант), материалите и техниките – също. Колкото и добър да е учителят в работата си, идва един момент, в който децата, придобили увереност в боравенето с познатите им материали и техники, започват да изпълняват рутинно задачите. Повечето рисунки постепенно губят своята богата емоционалност и спонтанност. Все повече изчезва свободният изказ и желанието да се рисува по въображение. Към края на началния курс се наблюдава спад на интереса към рисуването, появява се интерес към други дейности и освен за открояващите се с явен талант, то престава да бъде любима дейност за детето. Възможност за засилване на интереса и усвояване на нови знания и умения в една нестандартна и емоционална форма предоставят някои по-рядко използвани изобразителни техники от областта на приложно-декоративните изкуства.



  • Сапунени мехури

В чаша с разредена боя се добавя течен сапун и с помощта на сламка за пиене се разпенва докато се издигне над ръба на чашата. Отгоре се полага бяла хартия и цветните мехури се отпечатват върху листа. Правят се няколко отпечатъка в различни цветове. При различни формулировки на тази задача могат да се усвоят нови знания за цветовете – студени, топли, светли, тъмни, контрастни и т.н. Получените отпечатъци могат да се използват по няколко начина. На принципа на рисуването по асоциация могат да се дорисуват допълнителни елементи с бои или флумастери до получаването на конкретно изображение – например букет или ваза с цветя, рибка, пиленце и др. (Фигура 1). Друга възможност е оцветените листи да се използват в последващи дейности – за изработване на опаковка за подарък, цветна основа за картичка, пъзел.




  • Разлети капки

С по-дебела акварелна четка върху листа се накапват различни по цвят и големина капки боя. С помощта на сламка се издухват в различни посоки, докато е възможно. Така някои от получените петна се сливат или припокриват. Готовата „рисунка“ се оглежда от всички страни (листът се завърта) и пак на принципа на асоциативното рисуване може да се дорисува (корали, морско дъно, дърво) или да се използва за декоративни дейности. Друга възможност за прилагане на тази техника е на децата да се раздадат листи с предварително отпечатани или нарисувани с маркер недовършени изображения и те, с помощта на боите и сламката, да ги „дорисуват“.




  • Ебру

Това е едно от най-древните изкуства за украса на хартия. То е популярно като „рисуване върху вода“, „техниката на плуващите цветове“ или „мрамориране“.

По своята същност това е специфична техника на създаване на изображение чрез накапване и размесване на течни цветни пигменти върху сгъстена със смоли от растителен произход водна повърхност и отпечатването му в един единствен екземпляр върху хартия [2]. В този смисъл се доближава до графичната техника монотипия, при която върху гладка повърхност се рисува с бои и отгоре се поставя лист, на който се отпечатва дадено изображение или случайни форми. Характерна особеност за техниката е, че крайният резултат в изображението не може да бъде точно предвиден и рисунката е неповторима. Затова и е невъзможно едно и също ебру да бъде направено два пъти. Техниката позволява широк размах на въображението и всякакви варианти на артистизъм – от абстрактни, изящни цветови комбинации, до цветя, човешки и животински фигури. Като алтернатива на класическото ебру за деца в предучилищна възраст може да се приложи следният опростен вариант: в алуминиева тава за печене (за еднократна употреба – така всяко дете ще има самостоятелно поле за работа) или голяма стиропорова чиния се насипва и заравнява пяна за бръснене. Върху нея се накапват няколко цвята акварелни бои или безвредни бои за сладки. Оформянето на фигурите на мраморната шарка може да стане с неподострен молив, дръжката на четка, сламка за пиене и дори с пръсти. Прехвърлянето на полученото изображение върху хартия става като към повърхността леко се притиска листа, внимателно се отделя и пяната се изстъргва с помощта на пластмасова линия или парче картон. Декорираната по някой от посочените варианти хартия може да бъде използвана по много начини – като самостоятелно изображение или фон на рисунка, да бъде нарязана в различни големини и форми (кръг, триъгълник, сърце) за направа на гирлянди, сгъната като плик за поздравителна картичка и др.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница