Обществен съвет към централната избирателна комисия



Дата14.01.2019
Размер73.16 Kb.
#109887


ОБЩЕСТВЕН СЪВЕТ КЪМ

ЦЕНТРАЛНАТА ИЗБИРАТЕЛНА КОМИСИЯ

София 1169, пл. „Княз Александър І” № 1, тел. 02/939-37-77, 02/939-35-67, факс 02/986-16-79



ДО ЦИК


П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е
на Обществения съвет към ЦИК за извършване анализ и теренно проучване на причините, довели до висок национален процент недействителни бюлетини на изборите за народни представители, проведени на 5 октомври 2014 г.

Уважаеми дами и господа членове на ЦИК,

След произведените през месец октомври 2014 г. избори за народни представители ОС към ЦИК извърши предварителен анализ на изборния процес и резултати. Високият национален процент на недействителните бюлетини в произведените избори бе единодушно откроен като съществен проблем, подлежащ на задълбочено изследване и обстоен анализ.

В изпълнение на решенията си от заседания, проведени на 4 ноември и 2 декември 2014 г., 13 януари и 10 февруари 2015 г., в качеството си на орган подпомагащ дейността на ЦИК (чл. 55, ал. 1, изр. последно ИК), ОС изготви предварителна обосновка, методика и списък, изготвен въз основа на наблюдение на организациите на терен в изборния ден и последващо сравнително изследване на резултатите в 11 многомандатни изборни райони с „открояващи” се с висок процент на недействителните бюлетини секции, в които след решение на ЦИК да се извърши за първи път в България на анализ на причините довели до недействителността.

Въз основа на анализ на данните от окончателните протоколи, публикувани на страницата на ЦИК, 11-те МИР, в които средната стойност на недействителните гласове, намерени в избирателните кутии, е по-висока от средната за страната (над 6.29 %) са: 1 МИР Благоевград, 2 МИР Бургас, 3 МИР Варна, 13 МИР Пазарджик, 15 МИР Плевен, 16 МИР Пловдив Град, 17 МИР Пловдив Област, 21 МИР Сливен, 26 МИР София Област, 27 МИР Стара Загора, 29 МИР Хасково.





І. Необходимост от извършване на анализ на недействителните бюлетини:

В обобщените актуализирани данни от изборите за народни представители 2014 г., публикувани от Централната избирателна комисия броят на намерените в избирателните кутии от секционните избирателни комисии недействителни гласове (бюлетини) е 218 125. Извършеният анализ на данните от всички избирателни секции показва тяхното разпределение:



  • празни бюлетини или бюлетини, в които е гласувано за повече от една листа - 163 727;

  • бюлетини, в които е отбелязана само една листа, но въпреки това са невалидни - 54 398;

Празните бюлетини и тези, в които е гласувано за повече от една листа, бяха разтълкувани от журналисти, социолози и изборни анализатори като протестен вот срещу партийната система в България. По същият начин се спекулираше и с големия брой на бюлетините, които са невалидни, въпреки че в тях е гласувано за една листа – протестен вот срещу конкретната партия.

Сумарно недействителните гласове се явяват приблизително 15 мандата в Народното събрание, които българските избиратели са отказали да разпределят.

Таблицата по-долу представя процентът недействителни бюлетини (изчислен като общият брой недействителни гласове, намерени в избирателните кутии е разделен на общия брой, намерени в избирателните кутии бюлетини) според всеки вид избори, произведени в последните 6 години:

Вид избори

Година

Процент на недействителни гласове

Народно събрание

2014 г.

6.29 %

Европейски парламент

2014 г.

5.2 %

Народно събрание

2013 г.

2.5 %

Президентски (първи тур)*

2011 г.

6.4 %

Президентски (втори тур)*

2011 г.

3.1 %

Народно събрание

2009 г.

2.2 %

Европейски парламент

2009 г.

0.9 %

* На изборите за президент и вицепрезидент през 2011 г. се въвежда изискването за гласуване само със знак Х, отбелязан със син химикал.

Ръст в процента на недействителните бюлетини се наблюдава когато непосредствено преди избори се извършват промени в процедурата на гласуване. Например законодателят въведе изискване за гласуване само със знак Х, отбелязан със син химикал за изборите за президент и вицепрезидент през 2011 г. Изборният кодекс, влязъл в сила през март 2014 г. също измени правилата и въведе новости, които теоретично може да са довели до объркване на избиратели и/или на членове на секционни избирателни комисии. Процентът на недействителните гласове на изборите през май и октомври 2014 показва устойчива тенденция за повишаване в сравнение с предходни избори от същия вид, когато преди тях изборното законодателство не е било променяно.

Високият процент на недействителните бюлетини в произведените избори бе единодушно откроен от Обществения съвет като съществен проблем, подлежащ на задълбочено изследване и обстоен анализ. Извършеното от ОС проучване на числовите данни от протоколите на всички секционни избирателни комисии в единадесетте многомандатни избирателни райони, в които процента на недействителни гласове е над средния от 6.29 % за страната, не можа да даде категорични отговори за причините, довели до ръст на недействителните гласове в изборите през октомври 2014 г. Висок процент и брой недействителни бюлетини е налице както в избирателни секции, открити в големи градове, така и в по-малки населени места на територията на всички многомандатни избирателни райони в страната и в избирателни секции, образувани в чужбина.

Извършването на анализ на причините за ръста в недействителните гласове въз основа на резултати от теренно проучване, осъществено по метода на контролна физическа проверка на недействителните бюлетини в пилотен брой избирателни секции, е изцяло в правомощията на ЦИК съгл. чл. 57, ал. 1, т. 47 от Избирателния кодекс и е от съществена важност за изготвянето на адекватни предложения, насочени към подобряването на изборния процес. Такъв анализ би допринесъл за обективна оценка на провежданата сред избирателите информационна кампания за начина на гласуване, както и за степента на подготвеност на изборната администрация на районно, общинско и секционно ниво. Възможно е да се идентифицират и други слаби страни на изборния процес и да се изготвят препоръки и въведат ефективни практически мерки за тяхното отстраняване.

Поради изложените до тук съображения, ОС предлага на ЦИК извършването на проучване на терен чрез повторна физическа проверка в 139 секции, които въз основа на предварителния анализ и преките наблюдения на организациите членки на ОС в деня на изборите показват „критични” стойности на недействителни бюлетини – между 13 и 70 % и между 9 и 236 броя от намерените в съответната избирателната кутия бюлетини.

ІІ. Методика на теренното проучване:

След решение на ЦИК проучването следва да се извърши от смесени екипи, съставени от членове на ЦИК и представители на организациите членки на ОС. Целта е да се установи дали недействителните гласове са отчетени съобразно правилата на чл. 266, ал. 1 и чл. 278, ал. 3 във вр. ал. 2, т. 5 и т. 7 от ИК.

За извършваното проучване се съставя констативен протокол, подписан от членовете на смесения екип. Той съдържа № на избирателната секция, броя на недействителните бюлетини по протокола на СИК в избирателната секция и резултатите от проверката, показващи дали недействителните бюлетини отговарят на текста на т. 7 от приложение № 87-НС-х от изборните книжа за произвеждане на избори за народни представители на 5 октомври 2014 г., а именно:

Брой на недействителните бюлетини:

- които не са по установен образец за съответния изборен район

;

- в които има вписани специални символи, като букви, цифри или други знаци ;

- бюлетината не съдържа два печата на съответната СИК ;

- в бюлетината вотът на избирателя не е отбелязан със знак „Х“ или „V“ и с химикал, пишещ със син цвят ;

- отразеният в бюлетината вот на избирателя не може да бъде установен еднозначно, тъй като знакът „Х“ или „V“ е поставен в квадратчетата за две или повече кандидатски листи или засяга повече от едно квадратче за гласуване ;

- вотът на избирателя не е отбелязан с химикал, пишещ със син цвят ;

- в бюлетината предпочитанията са отбелязани със знак, различен от знак „Х“ или „V“, или с химикал, който не пише със син цвят ;

- бюлетини в които няма отбелязан вот за партия, коалиция или независим кандидат (празни бюлетини)

Отделно следва да се запише броя на евентуално открити при проверката действителни бюлетини, отчетени като недействителни.

Предлагаме обобщените данни от извършените теренни проучвания да бъдат анализирани от ОС и ЦИК и да приемем съвместен заключителен документ, съдържащ изводите и препоръките за подобряването на изборния процес, включително и предложения за законодателни промени, ако такива по общото ни мнение се налагат.



ІІІ. Списък на представители на организациите членки на ОС, които биха участвали в смесените екипи:

Асоциация за реинтеграция на осъдени лица (АРОЛ):

Даниел Стоянов

Стоил Стоилов

Гражданска инициатива за свободни и демократични избори (ГИСДИ):

Тодорка Кинова

Валя Игнатова

Надежда Гологанова

Елена Иванова

Институт за развитие на публичната среда (ИРПС)

Антоанета Димитрова Цонева

Ива Юлиянова Лазарова

Диана Василева Ефтимова

Ясен Юлиянов Лазаров

Цветан Свиленов Кадиев



Институт за социална интеграция (ИСИ)

Стоянка Балова



Сдружение „Нова алтернатива”

Йорданка Бачева



ІV. Списък на избирателни секции, в които да бъде извършено теренното проучване на недействителните бюлетини след решение на ЦИК, прилагаме като отделен файл във формат ексел.

гр. София



20 февруари 2015 г. ЗА ОС към ЦИК:
Даниел Стоянов – председател





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница