#1 Притчата на Десетте Девици #2 Матея 25: 1-13: #3



Дата23.10.2018
Размер164.46 Kb.
#94398
#1 Притчата на Десетте Девици

#2 Матея 25:1-13:
#3 “Тогава небесното царство ще се оприличи на десет девици, които взеха светилниците, си и излязоха да посрещнат младоженеца. А от тях пет бяха неразумни и пет разумни. Защото неразумните, като взеха светилниците, не взеха масло със себе си. Но разумните, заедно със светилниците си взеха и масло в съдовете си. И докато се бавеше младоженецът, додряма се на всичките, и заспаха. А по среднощ се нададе вик: Ето младоженецът [иде!] излизайте да го посрещнете! Тогава всички ония девици станаха и приготвиха светилниците си. А неразумните рекоха на разумните: Дайте ни от вашето масло, защото нашите светилници угасват. А разумните в отговор казаха: Да не би да не стигне и за нас и за вас, по-добре идете при продавачите и си купете. А когато те отидоха да купят, младоженецът пристигна; и готовите влязоха с него на сватбата, и вратата се затвори. После дохождат и другите девици и казват: Господи! Господи! отвори ни. А той в отговор рече: Истина ви казвам: Не ви познавам. И тъй, бдете; защото не знаете ни деня, ни часа, [в който Човешкият Син ще дойде].”
Тази притча представя празникът на Младоженеца. В притчата, ни се казва, че шаферите трябваше да очакват този Младоженец. Тя се отнася за това, което ние наричаме днес “Среднощния вик", Ако погледнем притчата в нейния контекст, ще открием, че Христос прилаго тази притча за Своето второ пришествие.

По отношение на тази притча Милеристите не сбъркаха, тъй като те я свързаха с второто идване на Христос. Те сбъркаха само в датирането. Важно да разгледаме тази притча в нейния контекст. Спомнете си, че в дните, когато Библията бе писана, авторите и не използваха деление на стихове. Така тази притча в действителност е едно разширение и разеснение на това, което Христос вече е засегнал в 24 глава, особено след 26 стих, където Той се занимава с факта, че когато Христос идва втори път, даже вярващите ще бъдат приспани, ако те не бодърствуват.

Позволете ми да ви представя заключителните стихове на Матея 24 глава, тъй като вие ще забележете, че тази притча се занимава с две групи в църквата. Нека да прочетем Матея 24:44-51:
#4 “Затова бъдете и вие готови; защото в час, когато го не мислите, Човешкият Син иде. Кой е, прочее, верният и разумен слуга, когото господарят му е поставил над домочадието си; за да им дава храна на време? Блажен е оня слуга, чийто господар, като си дойде, го намери, че прави така. Истина ви казвам, че ще го постави над целия си имот.

Но, ако оня слуга е зъл {Гръцки: Оня зъл слуга каже.}*, и каже в сърцето си: Господарят ми се забави, и той почне да бие служителите си, и да яде и пие с пияниците, господарят на оня слуга ще дойде в ден, когато той не го очаква, и в час, когато не знае, и, като го бие тежко, ще определи неговата участ с лицемерите; там ще бъде плач и скърцане със зъби.”
Тогава Той казва,
#5 “Тогава небесното царство ще се оприличи на десет девици, които взеха светилниците, си и излязоха да посрещнат младоженеца.”

Забележете, това е контекста. Сега мисля, че имаме нужда да се запознаем и с фона на притчата. Първо, да има сватби между обикновените хора нощем бе напълно прието в дните на Христос. Това не се практикува тук, но то беше общоприето там, поради две причини. Първата: В Средния изток, особено през някои месеци на годината е много горещо, ето защо хората предпочитаха да правят сватбите нощем, когато е хладно. Богатите биха могли да имат сватби през деня, тъй като те имаха хора, които да повяват на гостите и така да ги разхлаждат. Но бедните не биха могли да си позволят такъв лукс. Второ: Беше общоприето булката и шаферките да очакват да дойде младоженеца.

Нямаше обществен транспорт в онези дни. Младоженикът може да е произхождал от семейство живеещо на голямо разстояние. Причината да споменавам това е защото приятелките на булката, десетте девици, имаха напълно ясна представа за този факт. Имайте това предвид. Всички очакваха с нетърпение появата на младоженика, но имаха и ясна представа за забавяне, което би могло да се случи. Всички те имаха лампиq тъй като само така можеха да посрещнат младоженика. Притчата ни казва, че всички девици заспаха. Ние хората много трудно преживяваме очакването. Търпението не е наша добродетел.

#6 Спомнете си в Гетсиманската градина, какво направиха тримата ученика, докато Исус се моли в Своята агония? Матея 26:40-41
Дохожда при учениците, намира ги заспали, и казва на Петра: Как! не можахте ли ни един час да бдите с Мене? Бдете и молете се, за да не паднете в изкушение. Духът е бодър, а тялото - немощно.”

Но всички десет девици заспаха докато дойде вестта. Те имаха поставен човек, който от достатъчно разстояние трябваше да ги предупреди, че младоженеца идва. До тук, външно, нямаше никаква разлика между петте разумни и петте неразумни девици. Те всички спяха. Те изгледаха напълно еднакво. Те всички бяха облечени в еднакви униформи. Ние никога не можем да кажем кои ще бъдат способни да устоят съдейки от външния вид тъй като те всички изгледаха еднакво. Само когато изявлението бе направено и те се събудиха, ние виждаме разликата. Едините бяха предвидели да имат допълнително гориво с тях; другите не бяха. Спомнете си, че тези групи знаеха, че ще има забавяне.

Сега големият въпрос е, “Какво представлява горивото”? Болшинство хората биха незабавно казали горивото представлява Светия Дух и това е право, но контекста трябва да ни е ясен. Горивото наистина представлява Светия Дух, но тук е представено жилището на Светия Дух във нас чрез вяра. Ето два текста, които ще ни помогнат. 2 Коринтяни 4:7.
#7 “А ние имаме това съкровище в пръстни съдове, за да се види, че превъзходната сила е от Бога, а не от нас.”
Втория текст се намира в Eфесяни 3 глава. Искам да ви напомня, защо апостол Павл направи това заявление. Павел беше свидетелствувал — проповядвал в Ефес приблизително три години. Това беше най-дългото време, което той беше някога изразходвал в една област.

#8 Тогава той бе взет като затворник, не за някое престъпление, но за проповядване на евангелието на езическия свят. В това време когато бе в затвора, той написа тези думи в глава 3, с които той споделя своята загриженост за християните в Ефес. Какво бе тази загриженост?

Християните от Ефес си мислеха - “Ако Бог не може да защити големия апостол Павел, който сега е в Римския затвор, на какъво да се надяваме ние”? Така те започнаха да загубят доверие в евангелието и в Христос. Павел чу за това и той им пише за неговата загриженост в Eфесяни 3:13:


#9 “... за която причина ви моля да се не обезсърчавате от моите изпитни за вас, тъй като те са за вас слава, -“
“Моля ви не се обезкуражавайте; Аз съм в затвора тъй като Бог иска да съм там”.

Ако прочетете тази глава, вие ще забележете, че той никога не казва за себе си, че е затворник на Рим. Той казва - “затворник на нашия Господ Исус Христос”. Например, вижте следващата глава - Eфесяни 4:1:


#10И тъй, аз, затворник за Господа, моля ви да се обхождате достойно на званието, към което бяхте призовани,...”
Той не се отчайва в затвора, но от там насърчава вярващите от Ефес. Той казва в Eфесяни 3:14:
#11 “... затова, прекланям коленете си пред Отца [на нашия Господ Исус Христос], от Когото носи името си всеки род на небесата и на земята,”
Той се моли сериозно и това е неговата молитва. Стих 16:
#12 “... да ви даде, според богатството на славата Си, да се утвърдите здраво чрез Неговия Дух във вътрешния човек,...”
Това е горивото в жилището на вътрешния човек и Павловата молитва е ние да се утвърдим чрез Духа който пребивава в нас. Но следващите стихове ключовата дума е Духа на Христос. Стих 17:
#13 “... чрез вяра да се всели Христос във вашите сърца...”

За Павел Духът обитаващ и Христос обитаващ във нас е синонимен. Ние намираме това на много места, например Римляни 8:9-10.


#14 “Вие, обаче, не сте плътски, а духовни, ако живее във вас Божият Дух. Но ако някой няма Христовия Дух, той не е Негов. Обаче, ако Христос е във вас, то при все, че тялото е мъртво поради греха, духът е жив поради правдата.”
Горивото, което е Светия Дух — който представя Христос обитаващ в нас. Духът може да ви укрепи само когато Христос обитава във вас чрез вяра. Думата “обитава” на гръцки означава “постоянно местожителство — това е много важено, тъй като Павел използва термина, “да обитава постоянно”.

Библията никога не проповядва “веднъж спасен, завинаги спасен”. Такова проповядване не е основано на оправданието чрез вяра.

Идеята за “веднъж спасен, завинаги спасен” е основана на факта, че Бог предопределя някои хора да бъдат спасени, а други да бъдат изгубени. Това е голямо разминаване с оправданието чрез вяра. Христос обитава в нас чрез вяра. Възможно ли е нашата вяра да бъде унищожена? Отговорът е, “Да”. В момента, когато кажем довиждане на Христос с вашата вяра е свършено. Помнете, горивото във вас е чрез вяра.

Тъй като младоженикът се бавеше, девиците заспаха. Няма никакъв упрек в притчата срещу тяхното заспиване. Упрека е, че те нямаха гориво. Какво стана с тяхната вяра, докато те го очакваха. Ето защо ще се спрем на Матея 24:48.


#15 “Но, ако оня слуга е зъл {Гръцки: Оня зъл слуга каже.}*, и каже в сърцето си: Господарят ми се забави,...”
Тези слуги, които представляват неразумните девици казват, “Господарят ми се забави. Можем да се върнем в света, да угодим на себе си и когато чуем “Ето младоженецът иде”, ще се върнем”.

Има две неща, за които Христос е загрижен тук:

1. Неговото завръщане ще завари даже Божия народ неподготвен.

2. Само онези, чиято вяра издържи до края, ще бъдат способни да Го посрещнат .

Нашата защита се състои в това – Христос да обитава в нашите сърца чрез вяра. Искам да направя още две позовавания относно това. Матея 24 глава е в контекста на второ идване. Докато младоженика се бави, вярващите може да заспят, но дявола никога няма да заспи. Тъй като той никога не спи, беззаконието ще се увеличи и за това Исус казва в Матея 24:12:
#16 “Но понеже ще се умножи беззаконието, любовта на мнозинството ще охладнее.”
Любовта към Неговата истина, любовта към Неговото идване ще охладнее.

Другото позоваване, което също така се занимава с второто идване на Христос намираме в Лука 21:34-36:


#17 “Но внимавайте на себе си, да не би да натегнат сърцата ви от преяждане, пиянство и житейски грижи, и ви постигне оня ден внезапно като примка; защото така ще дойде върху всички, които живеят по лицето на цялата земя. Но бдете всякога, и молете се, за да сполучите да избегнете всичко, което предстои да стане, и да стоите пред Човешкия Син.”
Единствения начин да бъдем приети като достойни е само чрез вяра.

Исус казва в тази притча на всеки адвентист — помни, тези десет девици представят не само вярващите, но вярващите които очакват младоженика, те трябва да са бдителни.

Бъдете внимателни. Притчата ни казва, че и десете девици заспяха и всички бяха изненадани, но имаше разлика между петте от тях.

Думата “полунощ” тук е просто символ на “неочаквано време”. Когато четем Матея 24 глава ще забележим, че примера, които Христос използува е с крадеца. Крадецът идва в полунощ, когато сме дълбоко заспали. Когато четем в нашите Библии, че Христос ще дойде като крадец в нощта, това просто иска да ни каже, че Той ще дойде във време, когато най-малко Го очакваме .

Така, че разумните девици са гъвкави, но това не е поради знанието им за събитията и белезите за края. Въпросът е, “Когато Христос идва, пожелали ли сте да имате гориво във вашата лампа”? Позволете ми да цитирам думите на Исус Христос за себе си. Нека да погледнем в Лука 18:8. Исус казва следното:
#18 “Казвам ви, че ще им отдаде правото скоро. Обаче, когато дойде Човешкият Син ще намери ли вяра на земята?”
Христос ще намери ли вяра на земя? Бог може ли да подготви един народ, който търпеливо да го очаква?

Причината за забавянето от наша човешка гледна точка можем да открем в 2 Петрово 3:9. Петър ни казва, че ще има забавяне, не защото Бог не държи на Своето обещание - това не е причината за забавянето. Причината е:


#19 “Господ не забавя това, което е обещал, според както някои смятат бавенето, но заради вас търпи за дълго време; понеже не иска да погинат някои, но всички да дойдат на покаяние.”
Много от нашите хора казват днес. “Защо не проповядвате за второто идване по често” за да бъдем подготвени? Ние имаме нужда да проповядваме оправданието чрез вяра, тъй като това ще ни подготви за второто идване на Христос.

Искам да прибавя и още нещо тук и моля ви не ме разбирайте неправилно. Когато проповядваме второто пришествие на Христос ние не проповядваме евангелието - ние проповядваме надеждата на евангелието. Трябва да различаваме евангелието, което е добрата вест за всички хора и второто пришествие на Христос, което е добра вест само за вярващите. Ние знаем, че второ пришествие за невярващите е ден на гняв. Прочетете Откровение 6 глава. Това е деня на Божия гняв. Как да направим второ пришествие на Христос - “добра вест”? Това не е проповядване на второто идване, но проповядване на евангелието. Само когато евангелието е прието, можем да кажем на вярващите - “Вашата надежда е във второто идване на Христос”.

Вестта към вярващите е, “Бъдете търпеливи. Вие имате надеждата, но не се отказвате от тази надежда.

Ето защо в Матея 24:14, Исус казва:



#20 “И това благовестие на царството ще бъде проповядвано по цялата вселена за свидетелство на всичките народи; и тогава ще дойде свършекът.”
Това е така, защото Бог не иска никой да загине. Защо Той даде това задание за проповядване евангелието на нас. Ако някой трябва да бъде обвинен за забавянето, това сме ние. Разбира се, Бог знае деня, в който Той ще дойде. Но въпросът тук е, когато викът е даден, “Той идва”, и ни заварва всички неподготвени, ще пожелаем ли да имаме гориво в нашата лампа? Христос ще обитава ли в нас чрез вяра? Това е големия въпрос.

Ние разбрахме, че пет от тези девици бяха неразумни и пет бяха разумни. Думата “неразумен” тук означава още “нехаен” и думата “раземен” тук означава “благоразумен” или “внимателен”. Младите хора, могат да кажат: Ние имаме ясна представа, че ще има забавяне, но какво е разрешението? Можем ли да правим компромис със света, докато Той дойде? Отговорът е, “Не” и ще ви кажа защо. За нас вярващите е възможно да се молим за един на друг. Възможно е да си помагаме един на друг, да си съчувствуваме един на друг, да се съветваме един друг. Но има едно нещо, което ние не можем да направим. Не можем да предаваме вяра от едни човек към друг. Всеки трябва да има своя собствена вяра в Христос. Не може да я предавате.

Това е проблема тук. Когато тези девици се събудиха, петте неразумни откриха, че техните съдове бяха празни. Те искат от петте разумни “Дайте ни от вашето масло, защото нашите светилници угасват. Какъв е отговора? “Да не би да не стигне и за нас и за вас, по-добре идете при продавачите и си купете.”

#21 Това незабавно ни довежда до последната вест отправена към последното поколение християни Откровение 3:18. Тук Исус, Верният свидетел, казва, че нашите дела няма да ни приведат през кризата:
то съветвам те да купиш от Мене злато, пречистено с огън, за да се обогатиш, и бели дрехи, за да се облечеш, та да се не яви срамотата на твоята голота, и колурий, за да помажеш очите си, та да виждаш.”
Бих желал да спомена, че Римско-католическите учени — не всички, но много от тях — идентифицират горивото с достойнствата на светиите които те са получили през техните добри дела. Това не е библейско становище. Горивото не са нашите достойнства; това е жилището на Светия Дух в нашите сърца чрез вяра. Исус казва на последната генерация християни от Лаодикийската църква,
#22Понеже казваш: Богат съм, забогатях и нямам нужда от нищо, а не знаеш, че ти си окаяният, нещастен, сиромах, сляп и гол,
Следователно, моят съвет към вас е – “купете си злато пречистено с огън”. Какво е това злато пречистено с огън? Това е вяра която е изпитана и очистена. Това е вярата на Исус Христос. Бялата одежда на Христовата праведност.

С други думи, когато Христос идва на тази земя, желае да намери хора чийто вяра е непоклатима, чиято вяра ще издържи до край. Това е проблема. Исус казва в Матея 10:22 това, че само онези, чиято вяра издържи до края ще бъдат записани:


#23 “Ще бъдете мразени от всички, поради Моето име; а който устои до край, той ще бъде спасен.”
Желая да ви напомня качества, които ще бъдат изпитани от последното поколение християни, петте разумни девици: “Тук е търпението на светиите”.

Да, забавянето е факт, но за Бог 150 години е нищо. За Него хиляда години е както един ден, но за нас хората, 150 години е много. Но, млади хора, моля ви, няма значение, колко неправилно сме интерпретирали скорошното идване на Христос - помнете, не можем да предаваме вяра от едни човек към друг. Всеки трябва да има своя собствена вяра в Христос. Не може да я предавате.

Аз искам да приключа с един пример от Новия Завет, който ни дава идеята, какво трябва да направим. Павел пише на християните и аз искам да използувам този текст в Евреи 10 глава, за да ви убедя, че не е необходимо да правим същата грешката, каквато някои са правили. Павел описва това в Евреи 10:25:
#24 като не преставаме да се събираме заедно, както някои имат обичай да престават, а да увещаваме един друг, и толкова повече, колкото виждате, че денят наближава.
Не спирайте да идвате на църква тъй като има забавяне, особено след като осъзнаваме, че краят е близо. Трагедия е, че 50 процента от членовете не посещават нашите църкви.

Сега нека да погледнем и в Евреите 10:35:


#25 И тъй, не напущайте дръзновението си, за което имате голяма награда.
Забележете думата “дръзновение” е синонимна на “вяра”. Ще видим това, като продължим със стих 36:
#26 Защото ви е нужно търпение, та, като извършите Божията воля, да получите обещаното.
Еврейските християни, като че ли бяха “обидени” тъй като помислиха, че Христос задържа Своето идване. Павел казва тук, “Вие се нуждаете от търпение”. Стих 37:
#27 "Защото още твърде малко време и ще дойде Тоя, Който има да дойде, и не ще се забави.
Те казваха същото, което и ние казваме днес. Защо се бави Неговото идване. Но Павел казва, “още твърде малко време и ще дойде Тоя, Който има да дойде ”.

Тези думи могат да означат две неща. Те могат да означават “малко” от Божия гледна точка, или от гледната точка на човек, “малко” е също все едно - утре. Стих 38:


#28 А който е праведен пред Мене {Гръцки: Моя праведник.}†, ще живее чрез вяра; Но ако се дръпне назад, няма да благоволи в него душата Ми".
Това е ясен текст, който не ни учи, че “веднъж спасен, завинаги спасен”. Ако се отдръпнете от вярата в Христос и от надеждата в Него, Бог казва, “няма да благоволи във вас душата Ми”.

Тогава, в стих 39, апостол Павел прави следното заявление, което се надявам да бъде нашата молитва:


#29 “Ние, обаче, не сме от ония, които се дърпат назад, та се погубват, а от тия, които вярват та се спасява душата им.”
Христос идва изпълни тази молитва.
#30 Апостол Павел отделя цяла глава за различни герои на вярата с много подробности – 11 глава, но те имаха едно нещо общо. Те имали вяра, която издържала до края.
Тогава той завършва Евреи 11:39-40:
#31 “Но всички тия, ако и да бяха засвидетелствувани чрез вярата им, пак не получиха изпълнението на обещанието, да не би да постигнат в съвършенство без нас; защото за нас Бог промисли нещо по-добро.”
#32 Те не получиха изпълнението на обещанието, но вярваха в Него. Ние го получихме. Какъв трябва да е резултата? В Евреи 12:1-2 четем тези думи:
#33 “Следователно и ние, като сме обиколени от такъв голям облак свидетели, нека отхвърлим всяка тегота и греха, който лесно ни сплита, и с търпение нека тичаме на предлежащето пред нас поприще, като гледаме на Исуса начинателя и усъвършителя на вярата ни, Който, заради предстоящата Нему радост, издържа кръст, като презря срама и седна отдясно на Божия престол.”
Моля, четете текста в неговия контекст. Какво е Половото мнение тук? Павел казва, “с търпение нека тичаме на предлежащето пред нас поприще,

Какво е състезанието?


#34 като гледаме на Исуса начинателя и усъвършителя на вярата ни,...”
От началото до края, Той е моята праведност. Той е Начинателя, Усъвършителя и Източника на нашето спасение, на нашата вяра.
Който, заради предстоящата Нему радост, издържа кръст, като презря срама и седна отдясно на Божия престол.”

Павел ни казва тук, че Исус премина през всичко това, за да ни убеди в това, че желае да сме с Него във вечността.

Моля ви не Го разочаровайте. Да, Той може да забавя Своето идване от наша гледна точка, но то е гарантирано. Той ще дойде, но ще има ли хора, които да са разумни? “Тука е нужно търпението и вярата на светиите.” [13:10b на Откровението].

Това е моята молитва, “нашата вяра да издържи до края”?

Гледайте към Него! Пожелавайте си го, докато спите — това не е физиологическо спане но духовно спане — това ще ви активизира за единствената надежда, Исус Христос, и докато го очаквате Той ще ви преобрази!

Аз се моля, никога не се отказвайте от вярата си в Христос, тъй като това е нашата котва. Това е моята молитва, всички вие да бъдете между петте разумни девици, когато Христос дойде — въпреки, че са заспали, но приготвили в сърцата си дом, където Христос да обитава постоянно — за да активира вярата ни. Това е моята молитва в Исусовото име. Амин







Каталог: MEDIA%20SET -> Opravdanie -> Books -> E.H.%20Jack%20Sequeira%20Parable%20of%20Jesus
E.H.%20Jack%20Sequeira%20Parable%20of%20Jesus -> Притчата за безплодната смокиня Лука 13: 6-8
E.H.%20Jack%20Sequeira%20Parable%20of%20Jesus -> Опасностите за празното сърце
Books -> Библейски курс “Защото Бог толкова възлюби света част първа – невероятно добрата вест на Евангелието
Books -> Адвентистите от седмия ден отдавна имат трудности, свързани с вестта към Лаодикия, записана в Откровение 3: 14-22
E.H.%20Jack%20Sequeira%20Parable%20of%20Jesus -> Неблагодарният слуга Матей 18: 21-35
E.H.%20Jack%20Sequeira%20Parable%20of%20Jesus -> Скритото съкровище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница