ОН „Български език и литература“
Тема: „ Моето семейство’’
Вид на организираната форма: основна
Възрастова група: II група
Цел:
Възприемане на стихотворението ‘’ Моето семейство’’ на Ангелина Жекова
Формиране на умение за участие в диалог
5. Задачи:
- Затвърдяване на уменията за участие в диалог за интерпретиране на съдържанието и вложеното чувство-осмисляне обичта на детето към семейството.
- Осъзнаване на емоционалната връзка и привързаност между хората.
- Себеутвърждаване чрез демонстриране на положително отношение към близките и околните.
6.Очаквани резултати:
- Възприема кратко стихотворение и участва в диалог по съдържанието.
-Разбира и използва стандартни думи (пожелания, благодарности) съобразно конкретната комуникативна ситуация.
7. Педагогическа технология
7.1.Подходи: създаване на емоционална нагласа
7.2.Принципи: комуникативно-речевия принцип
7.3.Методи и похвати: онагледяване, беседа, разговор, въпроси, упражнение, илюстрации картинки.
7.4.Способи: диалог.
7.5.Средства за онагледяване: картинки, книжки.
8. Предварителна подготовка на учителя: подготовка на материали и пособия необходими за часа, заучаване на стихотворението.
9. Предварителна подготовка на децата: предварително са запознати със стихотворението.
10. Дизайн на образователната среда
Сценарий на педагогическото взаимодействие
Етапи на педагогическото взаимодействие
|
Дейност на учителя
|
Дейност на децата
|
Забележка
|
Насочване към предстоящата речева дейност
|
Днес със децата от II група ще се запознаем със стихотворението ‘’Моето семейство’’. Семейството е важна част от живота на детето за това днешната тема ще е свързана със семейството и децата.
Добър ден, деца!
Днес съм ви избрала едно много хубаво стихотворение ‘’Моето семейство’’
Сложила съм картинки свързани с днешната ни тема.
|
- Децата седят тихо, кротко и слушат учителя.
- Децата разглеждат картинките със семейства.
|
|
Съобщаване на темата
|
Сега деца ще ви прочета стихотворението ‘’Моето семейство’’
|
|
|
Конкретизиране на задачата по развитие на свързаната реч
|
- Прочит на стихотворението
Как обичам да се гушна я при татко, я при мама.
А когато съм послушна те целуват ме и двама.
‘’Слънце’’ ме нарича татко.
Мама – ‘’Месечинка ясна’’.
Толкова е мило, сладко,че не бързам да порасна.
Птицата в гнездото свое пази рожби голокрили.
Моят дом – гнездо и той е.
Дава ми любов и сили.
Деца хареса ли ви стихотворението?
Хайде сега всички заедно да го кажем още веднъж. Слушате какво казвам и след това ще го повторите.
Учителката започва да казва стихчето.
- Браво, деца!
Днес ще се опитаме да го научим.
Сега деца, всеки пред вас има книжка отворете на страница 6, там е стихотворението има една картинка със семейство. Ще гледаме картинката и ще говорим по нея.
|
- Децата с интерес слушат стихотворението.
- Да.
- А децата започват да повтарят заедно с нея.
- Децата взимат книжките и отварят на посочената страница от учителя. Виждат картинката на която е изобразено семейство.
|
|
Уточняване на основния проблем
|
Готови ли сте деца всички ли отворихте на страница 6 от книжката?
Сега всички да гледаме картината, задавам въпроси вие отговаряте.
Сега деца кажете ми майката какво прави?
Точно така!
Какво държи момиченцето?
А момченцето какво държи?
Браво!
А кой държи бебето?
Точно така!
Какъв плод има на масата деца?
Браво!
Каква закуска прави майката?
Браво, деца!
Кажете ми деца, семейството с какво ни дарява?
Точно така, деца!
Кажете ми какъв е цветът на роклята, на майката?
Браво,деца!
Учителката посочва три деца и задава въпроса, как се казва твоята майка?
Благодаря!
Учителката посочва още три деца и задава въпроса, как се казва твоят татко?
Браво, деца!
Много добре.
|
- Да.
- Закуска.
- Чаша.
- Кана.
- Бащата.
- Ябълка.
- Всички деца с усмивка казват палачинки.
- Обич,любов,
грижи, внимание и топлина.
- Децата поглеждат картинката и всички отговарят син цвят.
- Всяко от посочените деца казва името на своята майка.
- Всяко от посочените деца казва името на стоя баща.
|
|
Мотивиране на децата за разрешаване на проблема и договаряне на резултата
|
Сега отново всички заедно да кажем стихчето още няколко пъти за да го научим. И като се приберете да го кажете на вашите родите,за да и направите хубава изненада като ви чуят да го казвате.
|
- Децата щастливи и доволни казват стихотворението още няколко пъти с учителя.
|
|
Представяне на резултата и неговите елементи
|
Чудесно, деца!
Справяте се много добре.
|
- Децата се радват.
|
|
Цялостно обобщаване на събраната информация за обследвания обект
|
Хайде за последно всички заедно да кажем стихотворението.
|
- Децата заедно с учителката казват още веднъж стихотворението.
|
|
Обща преценка на активността и припомняне на задачата за споделяне на наученото вкъщи пред слушатели
|
Много съм доволна от днес,деца. Справихте се чудесно. И не забравяйте да казвате на родителите си колко много ги обичате. Когато сте заедно вкъщи им кажете наученото от днес стихотворение ‘’Моето семейство’’, сигурна съм, че много ще се зарадват.
|
- Децата щастливи и доволни от похвалата на учителя.
|
|
Сподели с приятели: |