Програмен формат на бюджет на министерство на физическото възпитание и спорта



страница1/9
Дата02.06.2018
Размер1.32 Mb.
#71711
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

ПРОГРАМЕН ФОРМАТ НА

БЮДЖЕТ НА

МИНИСТЕРСТВО НА ФИЗИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТА


  • ОСИГУРЯВАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ПРАКТИКУВАНЕ НА ДВИГАТЕЛНА АКТИВНОСТ И СОЦИАЛЕН ТУРИЗЪМ

  • РАЗВИТИЕ НА УЧЕНИЧЕСКИЯ СПОРТ И СПОРТА ЗА ВИСОКИ ПОСТИЖЕНИЯ КАТО СРЕДСТВО ЗА ПОВИШАВАНЕ ПРЕСТИЖА

НА НАЦИЯТА

  • РЕКОНСТРУКЦИЯ И МОДЕРНИЗАЦИЯ НА СПОРТНИТЕ БАЗИ И ПРИВЕЖДАНЕТО ИМ В СЪОТВЕТСТВИЕ С МЕЖДУНАРОДНИТЕ СТАНДАРТИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

  • ОБОРУДВАНЕ НА ДОПИНГ ЛАБОРАТОРИЯ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ИЗИСКВАНИЯТА НА СВЕТОВНАТА АНТИДОПИНГОВА АГЕНЦИЯ

  • ИЗГРАЖДАНЕ НА НОВИ СПОРТНИ ОБЕКТИ










София бул. Васил Левски No:75 Телефон: (02) 93-00-541

І. МИСИЯ

Министерство на физическото възпитание и спорта провежда единната държавна политика в областта на физическото възпитание, спорта и социалния туризъм. Спортната политика на Република България включва следните основни приоритети и акценти:



  • осигуряване на възможности за подобряване на здравето и физическото състояние на населението чрез системни занимания с физически упражнения, спорт и социален туризъм;

  • развитие на ученическия спорт и на спорта за високи постижения, като средство за повишаване престижа на нацията;

  • реконструкция и модернизация на спортните бази и привеждането им в съответствие с международните стандарти на Европейския съюз; оборудване на допинг лаборатория в съответствие с изискванията на Световната антидопингова агенция и изграждане на нови спортни обекти;

  • насърчаване на международния обмен в областта на спорта.



ІІ. ОРГАНИЗАЦИОННО РАЗВИТИЕ И КАПАЦИТЕТ


Министърът на физическото възпитание и спорта е централен едноличен орган на изпълнителната власт, който разработва, организира, координира и контролира осъществяването на държавната политика в областта на физическото възпитание и спорта, както и на социалния туризъм. При осъществяване на своите правомощия, министъра се подпомага от двама заместник - министри. Министърът образува на свое пряко подчинение политически кабинет, който включва началника на кабинета, заместник – министрите, съветници и парламентарния секретар и има съвещателни, контролни и информационно - аналитични функции.

Структурата на Министерство на физическото възпитание и спорта включва звено за вътрешен одит, специализиран инспекторат, осъществяващ текущ и последващ контрол върху дейността на спортните организации, инспекторат по чл. 46 от Закона за администрацията, служител по сигурността на информацията, обща администрация, организирана в три дирекции и специализирана администрация, организирана в шест дирекции.

Към министъра на физическото възпитание и спорта са определени като второстепенни разпоредители с бюджетни кредити:

1. Спортното училище "Генерал Владимир Стойчев" – София;

2. С ПМС № 232 от 11.10.2010 година - Антидопингов център, като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на физическото възпитание и спорта. Средствата за разходите по издръжка на дейността му са осигурени с извършване на корекция по бюджета на МФВС за 2011 г. С оглед кадрово обезпечаване функционирането на новосъздаденият център е увеличена числеността на персонала в системата на Министерство на физическото възпитание и спорта с 19 щатни бройки, т.е. общата численост в системата на министерството възлиза на 315 щ. бр., в т. ч. 121 щатни бройки за дейности, финансирани по единни разходни стандарти в системата на средното образование.
Предложението за актуализиране на провежданите през 2011 г. политики и програми отразява мерките, заложени в прегледа на административните структури, изготвени въз основа на Решение на Съвета за административна реформа към Министерския съвет и е разработено в съответствие с основните приоритети и акценти на политиката в областта на физическото възпитание, спорта и социалния туризъм.

В проекта на бюджет за 2012 г. и актуализираните разчети за периода 2013 - 2014 г. са дефинирани следните политики и програми:



  • Политика в областта на спорта за учащи и спорта в свободното време

Програма „Спорт за учащи”

Програма „Спорт в свободното време”

  • Политика в областта на спорта за високи постижения

Програма „Олимпийска подготовка”

Програма „Спорт за високи постижения”

  • Политика за привеждане на спортните обекти и съоръжения във вид, отговарящ на съвременните международни стандарти

Програма „Спортни обекти и съоръжения”

  • Политика в областта на „Внедряване на добри международни практики за спорта”

Програма „Изграждане на високоефективен капацитет за активно международно сътрудничество в сферата на физическото възпитание, спорта и социалния туризъм”

Програма „Администрация”
Прието е изменение на наименованието, целите и предоставяните услуги по провежданата през 2010 г. програма „Изграждане на високоефективен капацитет за предоставяне на информационни услуги в сферата на физическото възпитание, спорта и социалния туризъм” към Политика за внедряване на добри практики, медийно осигуряване и електронни услуги за спорта. Актуализацията отразява мярката от Решението на Съвета за административна реформа, свързана с преминаване на медийното осигуряване и протоколната дейност на министерството от специализираната към общата администрация. Съответно предложението за преминаване на дирекция „Инвестиционната политика и управлението на собствеността” от общата към специализираната администрация не намира отражение в програмния формат на бюджет, тъй като и през 2011 г. и през периода 2012-2014 г. дейностите са дефинирани в програма „Спортни обекти и съоръжения”. При разработването на проекта на бюджет и актуализиране на разчетите за 2013-2014 г. е отчетено въздействието на уточнените натурални и стойностни показатели и са изключени еднократните разходи по бюджета на МФВС от 2011 г.

При разработването на проекта на бюджет и актуализиране на разчетите за 2013-2014 г. са предприети действия за актуализиране и дефинираните на нови показатели за полза/ефект за обществото в рамките на провежданите политики.

При разработването на проекта на бюджет за 2012 г. са отчетени:


  • промените свързани със създадения в изпълнение на ПМС № 232 от 11.10.2010 година - Антидопингов център, като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на физическото възпитание и спорта;

  • вътрешни структурни промени в системата на Министерство на физическото възпитание и спорта;

  • предстоящите промени, свързани с преминаване на СУ „Майор Атанас Узунов” гр. Русе и СУ „Георги Бенковски” гр. Плевен от общинско към държавно финансиране, като второстепенни разпоредители с бюджетни кредити към министъра на физическото възпитание и спорта, считано от 01.11.2011 г.

При прогнозиране на приходите са взети под внимание промените в макроикономическата среда и методите за прогнозиране на неданъчните приходи на ПРБК.

При разработване на проекта на бюджет и актуализиране на разчетите за 2013-2014 г. са заложени:



  1. Запазване на разходите за заплати и възнаграждения на персонала за 2012 г. на нивото на 2011 г., при отчитане на структурните промени в системата на МФВС;

  2. Индексация на заплатите и възнаграждения с 5% за 2013 г. и 7% за 2014 г. спрямо 2013 г;

  3. Запазване на размера и съотношенията на осигурителните вноски;

  4. Запазване на размера на минималния и максималния месечен размер на осигурителния доход.

ІІІ. ПРЕГЛЕД НА ПОЛИТИКИТЕ
ПОЛИТИКА В ОБЛАСТТА НА СПОРТА ЗА УЧАЩИ И СПОРТА В СВОБОДНОТО ВРЕМЕ
Визия за развитието на политиката

Политиката в областта на спорта за учащи е насочена към децата от предучилищните детски заведения, учащите, хората с увреждания и децата в риск за създаване на условия за активен двигателен режим, здравословен начин на живот, системни занимания с физическо възпитание и спорт и създаване на максимални условия за качествено образование в предучилищните детски заведения, средните и висшите училища и възможности за спортна изява.

Политиката в областта на спорта в свободното време е насочена към постепенно приобщаване на различни социални, отраслови и възрастови групи от населението към активен двигателен режим и здравословен начин на живот, с приоритет децата и младите хора в т.ч. и хората с увреждания и децата в риск. Постигане на високо ниво на спортна подготовка и устойчиво развитие на спорта, в спортните училища и реализиране от учениците спортисти на призови класирания на държавни първенства, международни състезания - европейски, световни първенства и олимпийски игри.

Липсата или ниската двигателна активност увеличава случаите на наднормено тегло, затлъстяване и редица хронични заболявания като сърдечносъдови болести и диабет, които понижават качеството на живот, излагат на риск живота на хората.

Приоритетите на политиката в тази област са разработени, при отчитане ролята на спорта като важен фактор за човешкото развитие и необходимостта от осигуряване на възможност за избор и достъп на човека да практикува физически упражнения и спорт.

Спорта в свободното време на гражданите не предлага бърза възвращаемост на инвестициите, т.е. печелене на медали, класиране и слава от престижни международни състезания и затова не е привлекателен за политици и спортни администратори.

Към момента, в условията на финансова криза, и предвид ниския относителен дял от общия бюджет на МФВС на средствата за спорт за всички не е възможно да бъдат осигурени възможности на голяма част от населението за практикуване на спорт в свободното време.

Поради тази причина при определяне на приоритетите се налага прилагане на подход към избирателни политики и дейности, които включват разбирането, че на всички хора не могат веднага да се осигурят условия за свободно практикуване на спорт.

Програмите и дейностите, с които ще осъществяваме политиката в областта на спорта за учащи и спорта в свободното време приоритетно ще бъдат насочени към децата и младите хора в т.ч. и хората с увреждания и децата в риск.

Целите и ефектът от изпълнението на политиката ще се постигнат при оптимално осигуряване на условия и възможности за пълноценно използване на наличните ресурси - материалната база, кадри и др. за спорт и здравословна двигателна активност на децата и младите хора в т.ч. и хората с увреждания и децата в риск.

Изпълнението на политиката в тази област през 2012 г. ще се реализира чрез разработване, финансиране и реализиране на програми, които обхващат цялата страна, а именно „Спорт за децата в свободното време”, „Научи се да плуваш” и „Програма за развитие на спорта за всички”, както и координация и контрол на изпълнението на проекти свързани с развитието на спорта за учащи и спорта в свободното време.

В изпълнение на политиката за спорта за учащи и спорта в свободното време министерство на физическото възпитание и спорта през 2012 г. ще изпълнява програмите “Спорт за учащи ” и “Спорт в свободното време ”.



Стратегическа и оперативни цели

Утвърждаване на физическото възпитание и спорта, като средство за здравословен начин на живот и разширяване обхвата на учащите системно практикуващи физически упражнения и спорт в т.ч. и хората с увреждания и децата в риск;

Създаване на условия и възможности в спортните училища за провеждане на качествен съвременен и ефективен учебно–тренировъчен и състезателен процес, реализиране на спортния талант на младежите спортисти и издигане престижа на страната чрез спечелване на медали от Олимпийски игри, Световни и Европейски първенства.

Подобряване на условията за практикуване на спорта в свободното време, възможностите за изява и реализиране на лични спортни резултати и укрепване на здравето на хората чрез здравословна двигателна активност.


Оперативни цели

  • Промяна и усъвършенстване на нормативната уредба в областта на спорта за учащи с оглед балансирано обвързване на учебния процес, извънкласната и извънучилищна тренировъчна и състезателна дейност;

  • Разработване на програми и подпомагане реализирането на проекти, свързани с развитието на спорта за учащи;

  • Разработване на програми и подпомагане реализирането на проекти, свързани с адаптираната физическа активност и адаптирания спорт за хората с увреждания;

  • Разработване на програми и подпомагане реализирането на проекти, свързани с физическото възпитание и спорта за децата в риск;

  • Разработване на програми и реализиране на проекти за физическата и двигателна активност за децата от предучилищните детски заведения;

  • Разработване на програми и подпомагане реализирането на проекти, свързани с постоянен мониторинг на физическото развитие и физическата дееспособност на учащите;

  • Усъвършенстване на условията и реда за финансово подпомагане на деца с изявени дарби в областта на спорта;

  • Разработване и реализиране на програми и проекти, свързани с поетапно осигуряване с подходяща материално-техническата база и оборудване със спортни уреди, пособия и екипи на субектите изпълняващи функции в областта на спортните училища;

  • Финансово подпомагане учредяването и изграждането на спортни клубове за развитие на спорта за учащи, които да осигурят реализирането на програми и проекти;

  • Създаване на мрежа от държавни спортни училища(СУ);

  • Създаване на условия за ефективно взаимодействие на спортните училища със субектите в националната система за физическо възпитание и спорт (спортни организации) и висши училища, обучаващи спортни специалисти;

  • Създаване на условия за научнообоснован подбор и проследяване на спортното развитие на учениците от спортните училища;

  • Създаване на условия за професионална реализация на учениците, обучаващи се в спортните училища;

  • Създадаване на методики за организиране, планиране, провеждане, отчитане и контрол на спортната подготовка и комплексното възстановяване на учениците спортисти;

  • Разработване и внедряване на методи и програми за селекция от спортните клубове, които да осигуряват ефективен първичен подбор и обучение на талантливи деца.

  • Въвеждане и утвърждаване на Програмно и Проектно финансиране на дейностите на спортни организации за подпомагане развитието на учебно-тренировъчния и спортно-състезателен процес в СУ;

  • Организиране и провеждане на обучение за повишаване квалификацията на специалистите работещи в областта на спорта в СУ чрез курсове, семинари и др.;

  • Разработване на механизми за стимулиране на спортните специалисти работещи в СУ, както и в общоообразователните училища и спортните организации;

  • Подобряване на оперативното взаимодействие между държавните и общинските органи, изпълняващи функции в областта на физическото възпитание и спорта за учащи и активизиране на сътрудничеството им със спортните организации;

  • Изпълнение на утвърдените на МФВС програми, координация и контрол при реализирането на проекти свързани с развитието на спорта в свободното време;

  • Подпомагане на общественополезната дейност на национални спортни организации и многоспортови федерации, администриращи спорта на ведомствен и отраслов принцип, с оглед създаване на условия за здравословна двигателна активност и разнообразяване на спортните услуги, които гражданите ползват през свободното си време;

  • Осъществяване регионалната политика на МФВС, чрез териториалните структури.


Полза/ефект за обществото

Оптимална осигуреност на условия и възможности за двигателна активност, спорт и социален туризъм на хората с цел здравословен начин на живот, както и на възможности за изява и постигане на лични спортни резултати.

Постигане на високо ниво на спортна подготовка и устойчиво развитие на спорта, в спортните училища и реализиране от учениците спортисти на призови класирания на държавни и международни състезания - европейски, световни първенства и олимпийски игри.

Ползата /ефекта за обществото се постига чрез изпълнение на програми „Спорт за учащи” и „Спорт в свободното време”.


Взаимоотношения с други институции, допринасящи за изпълнение на политиката

Постигане на очакваните ползи са възможни благодарение на взаимодействието между институциите, имащи отношение към политиката за развитие на спорта за учащи и спорта в свободното време в страната:



  • Министерството на образованието, младежта и науката, чрез регионалните структури (РИО) – по отношение на изпълнението на проекти на спортни клубове свързани със спорта за децата в свободното време и начално обучение по вид спорт;

  • Министерство на отбраната и Министерство на вътрешните работи - по отношение на армейския и полицейски спорт и специализираната спортна подготовка на служителите в съответните ведомства;

  • Министерство на здравеопазването;

  • Министерство на труда и социалната политика;

  • Национална спортна академия „Васил Левски”;

  • Висши училища, обучаващи спортни специалисти;

  • областните и общинските администрации - по отношение развитието на спорта и социалния туризъм на всички възрастови и социални групи от населението;

  • спортните организации - по отношение развитието и популяризирането на физическото възпитание, спорта и по-конкретно осъществяването на тренировъчна, състезателна и организационно административна дейност по съответния вид спорт;

  • институции и неправителствени организации, имащи отношение към спорта за учащи, спорта за хора с увреждания, детско - юношеския спорт и спортната подготовка на учениците в СУ.

Това взаимодействие се осъществява по силата на действащата нормативна уредба и утвърдените стратегически и програмни документи.

При осъществяване на политиката в областта на спорта за учащи и спорта в свободното време са идентифицирани следните показатели за полза/ефект:



Показатели за полза/ефект и целеви стойности

ЦЕЛЕВИ СТОЙНОСТИ ПО ПОКАЗАТЕЛИТЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ

Ползи/ефекти: Оптимална осигуреност на условия и възможности за двигателна активност, спорт и социален туризъм на хората с цел здравословен начин на живот, както и възможности за изява и постигане на спортни резултати.

 

Целева стойност

Показатели за изпълнение

Мерна единица

Бюджет

2011 г.

Прогноза 2012 г.

Прогноза 2013 г.

Прогноза 2014 г.

.1.Промяна броя на обхванатите ученици в спортно състезателна дейност на общообразователните училища

 Бр.

95 000

95 000

95 000

95 000

2.Промяна броя на обхванатите ученици в спортно състезателна дейност в специализираните училища

 Бр.

315

315

315

315

3. Промяна броя на обхванатите в качествени системни занимания със спорт хора с увреждания и деца в риск.

Бр.

1 100

1 100

1 100

1100

4. Промяна броя на приетите ученици в спортните училища по утвърден държавен план - прием

 Бр.

1 260

1 260

1 260

1 260

.Относителен дял от общия бюджет на МФВС на средствата за спорта в свободното време

 

%.


 

7 %


 

7 %


 

7 %


 

7 %


6.Брой одобрени и реализирани проекти на спортни организации, свързани със спорта в свободното време

Бр.

240

250

250

250


7.Процент спортни организации, участвали с проектни предложения

%

10 %

(400)



10 %

10 %


10 %



8.Брой участници, обхванати в дейностите по проектите (спортни занимания, начално обучение)

 

Бр.


 

21 150


 

22 000


 

22 000


 

22 000


9.Брой участници/тия, обхванати в дейностите по проектите на национални спортни организации и многоспортови федерации, администриращи спорта на ведомствен и отрас. принцип (спортни състезания, прояви)

Бр.

110 000

110 000

110 000

110 000


10. Общ брой сключени договори с изпълнители на проекти



220

230

230

230


Пети показател - Относителен дял от общия бюджет на МФВС на средствата за спорта в свободното време

Шести показател - Брой одобрени и реализирани проекти на спортни организации, свързани със спорта в свободното време

Седми показател - Процент спортни организации, участвали с проектни предложения

(Процентът е изчислен по данни от Национален регистър на спортните организации, воден от МФВС.)

Осми показател – брой участници, обхванати в дейностите по проектите (спортни занимания, начално обучение)

Девети показател - брой участници/тия, обхванати в дейностите по проектите на национални спортни организации и многоспортови федерации, администриращи спорта на ведомствен и отраслов принцип (спортни състезания, прояви)

Десети показател - Общ брой сключени договори с изпълнители на проекти



(Измерва степента на готовност на спортните организации да предложат продукти и услуги, съобразени с изисквания за кандидатстване по програмите на МФВС .)
Информация за показателите

Показателите отразяват броя на участниците (деца, лица от различни възрастови, отраслови и социални групи от населението) включени в спортни занимания, начално обучение по вид спорт, в състезания и други спортни дейности и прояви, броя на реализираните проекти, дял на средствата за спорта в свободното време.

Показателите се отчитат ежегодно. Целевите групи, към които са насочени са деца и представители на различни възрастови, отраслови/ведомствени и социални групи от населението.
Информация за наличността и качеството на данните

Информация за данните по показатели се събира, обработва и обобщава от дирекции „ФВСУ” и „ФВССВ”.


ПОЛИТИКА В ОБЛАСТТА НА СПОРТА ЗА ВИСОКИ ПОСТИЖЕНИЯ
Визия за развитие на политиката

Изпълнение на заложените цели и приоритети в областта на държавната политика за развитие на спорта за високи постижения, както и подпомагане дейностите на спортните организации за реализиране на високи спортни резултати на спортистите на европейски и световни първенства и на Олимпийските игри.

Осъществяване на селективната стратегия за управление на спортната подготовка с елитните спортисти при едновременно спазване на принципа на децентрализирана подготовка /осгуряваща демократичност и равни шансове, за селекциониране и за реализиране на тренировъчния процес в спортните клубове на базата на обективни критерии – тестове, функционални показатели и спортно-технически резултати/ и принципа на централизираната подготовка /осигуряващ най-добри комплексни условия на националния спортен елит за високоефективен тренировъчен процес/.

Изпълнение на заложените цели и приоритети в областта на държавната политика по отношение на борбата срещу използването на допинг в спорта, осигуряване на хармонизирането, координирането и ефективността на програмите за тази борба и подпомагане дейността на спортните организации насочена към реализиране на превенцията и борбата срещу допинга.

Предоставяне на треньорските ръководства на обективна информация за нивото на спортната подготовка на националните и олимпийски състезатели, спомагаща за оптимално управление на тренировъчния процес. Осигуряване на възможност за максимална изява на състезателите и постигане на висок спортен резултат на всеки етап от подготовката им.
Стратегически цели
Създаване на условия за издигане спортния престиж на нацията на световно равнище, чрез селективно концентриране на материално-техническия и кадрови потенциал и създаване на оптимални условия за реализация на българските спортисти
Оптимизиране, управление и контрол на тренировъчния процес на елитните български спортисти.
Запазване на характерните ценности на спорта.

Разработване на програма за превенция на употреба на допинг в спорта.

Създаване на условия за развитие на научно изследователската дейност.

Оперативни цели

Усъвършенстване управлението на спорта за високи постижения на европейско равнище и осигуряване на тренировъчния и състезателния процес в съответствие с изискванията на международните спортни федерации

Усъвършенстване на системата за управление на тренировъчния процес;

Усъвършенстване на системата за контрол на спортната подготовка;

Повишаване ефективността на спортната подготовка;

Прилагане на ефективни методики за оценка динамиката на развитие на различните страни на спортната подготовка на елитните български спортисти;

Внедряване на нова апаратура и методики за изследване на спортно-техническите качества

Акредитиране на Антидопинговия център – дадени като стратегически

Акредитиране на допинг лабораторията.

Въвеждане в практиката на Антидопинговия център на системата АДАМС/ система за администриране и управление на антидопинговата дейност/

Приложение на Международните стандарти за лаборатории на САА.

Повишаване нивото на квалификация на служителите.

Повишаване нивото на образование и информираност по проблемите свързани с използването на забранени субстанции и забранени методи на спортистите.


Полза / ефект за обществото от политиката

В изпълнение на стратегическата цел очакваната полза/ефект за обществото е идентифицирана със следните дейности:



  • разработване на програма за олимпийска подготовка с цел попълване и подмладяване състава на проектоолимпийския отбор и оптимално осигуряване на тяхната тренировъчна и състезателна дейност;

  • усъвършенстване методологията и управлението на олимпийската подготовка;

  • взаимодействие, съгласуваност, координация и последователност в действията на институции и спортни организации при реализиране на програмата за олимпийска подготовка;

  • усъвършенстване на нормативната уредба и разработване на програма за развитието на спорта за високи постижения;

  • взаимодействие, съгласуваност и координация със спортните федерации при реализирането на програмата за детско - юношеския спорт;

  • усъвършенстване на специализираната спортна диагностика и комплексните функционални изследвания на спортистите за олимпийска подготовка;

  • внедряване на допинг контрола като част от дейността на спортните организации.

  • програмата за борба с допинга е насочена към запазване на присъщите ценности на спортта: етичност, честност, здраве, характер и образование, радост и удоволствие, работа в екип, ангажираност, зачитане правилата и законите, зачитане на собствената си личност и на другите участници, общност и солидарност

Имайки предвид, че спортът е всеобхватна дейност, практикуването му подпомага изграждането, развитието и поддържането на международните отношения. Допринася за здравето и благополучието на нацията, както и за активизирането и ангажирането на общността. Високите постижения на спортистите увличат в активни спортни занимания децата и младите хора на България. От своя страна системните занимания със спорт намаляват заболеваемостта, подобряват физическото и психично здраве, намалява риска от злоупотреба с наркотични и упойващи вещества. Всичко това косвено дава не малък икономически ефект, тъй като доброто психично и физическо здраве е предпоставка за подобряване трудоспособността и ефективността на учебната и трудова дейност.


Взаимоотношения с други институции, допринасящи за изпълнение на политиката

Важни фактори за изпълнение на политиките са българските спортни федерации и членуващите в тях спортни клубове, които чрез организирането на тренировъчната и състезателната дейност допринасят за изпълнението на стратегическата и оперативната цели, Световната Антидопингова Агенция (САА), други антидопингови организации и лаборатории, Международните федерации. Принос за постигането на целите в областта на спорта за високи постижения имат Българският олимпийски комитет (БОК) и Националната спортна академия „Васил Левски” (НСА) гр. София, която изпълнява експертни функции.


Показатели за полза/ефект и целеви стойности



ЦЕЛЕВИ СТОЙНОСТИ ПО ПОКАЗАТЕЛИТЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ

Ползи/ефекти:

 

Целева стойност

Показатели за изпълнение

Мерна единица

Бюджет 2011

Прогноза

2012 г.


Прогноза

2013 г.

Прогноза

2014 г.

1. Държавни първенства проведени по съответния спорт и възрастови групи

 Брой Държавни първенства

 436

 436

 436

 436

2. спечелени квоти за участие в олимпийски игри

 Брой квоти

 20

100

 30

 32

3. спечелени квоти за участие в параолимпийски игри

 Брой квоти

5

10

5

12



4. Световни първенства с участие на нац. отбори по съответния спорт и възрастови групи

 Брой СП

 76

 80

 82

 82

5. Европейски първенства с участие на нац. отбори по съответния спорт и възрастови групи

Брой ЕП

122

122

122

122

6. одобрени и реализирани проекти за домакинства на европейски и световни първенства и други международни състезания на територията на Република България

 Брой домакинства

 32

35

 37

 38

7. Комплексни функционални изследвания

 Бр.състезатели

 

900

 900

 900

8 . Специализирана спортна диагностика

 Бр.наблюдения

 

 20

25

30

9. Физикални възстановявания

 Бр.състезатели

 

 470

 475

 480




 

 

 

 

 



Информация за наличността и качеството на данните
Разчетеното ниво на разходните параметри по консолидираната тригодишна бюджетна прогноза за периода 2012 – 2014 г. са отразени в програмите, свързани с провеждане на политиката по отношение на спорта за високи постижения и олимпийската подготовка.

Поради спецификата на спорта няма стойностен измерител за отразяване на полза/ефект, като може да се представи за програмите – брой сключени договори и за домакинствата брой проведени състезания (Световни, Европейски и други международни състезания на територията на Република България) и брой сключени договори със съответните спортни организации.

Разчетеното ниво на разходните параметри по консолидираната тригодишна бюджетна прогноза за периода 2012 – 2014 г. са отразени в програмите, свързани с провеждане на политиката по отношение на спорта за високи постижения и олимпийската подготовка.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница