Оценяване и подбор на доставчиците



Дата11.01.2018
Размер216.46 Kb.
#42864
ИКОНОМИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - ВАРНА

КУРСОВА РАБОТА
по Логистика
на тема:
ОЦЕНЯВАНЕ И ПОДБОР НА ДОСТАВЧИЦИТЕ

Изработил: Ръководител:


2013

Въведение

Всяка една организация, която се стреми към дългосрочно запазване на своята конкурентна способност, би следвало да осъществява процеса на стратегическо планиране. Основният въпрос в този процес според Питър Дракър (1974) се състои в това, какво да се предприеме сега, за да се определят целите на бъдещото развитие на организацията. Тяхното постигане се подпомага от следващите фази на стратегическо планиране, които се състоят във формулиране на специфичните стратегии (корпоративна, бизнес и функционални стратегии); реализирането на стратегиите и оценка и контрол на стратегиите по отношение изпълнението на поставените цели.

В доклада се третират някои въпроси, възникващи в процеса на стратегическо планиране в областта на снабдяването като част от общия процес на стратегическото планиране в една организация. Основните предизвикатекства пред мениджърите по снабдяването в този сложен процес според Линдърс (1997, стр.633) са следните:


  1. Правилно интерпретиране на корпоративните цели и определяне на произтичащите от тях цели за снабдяването.

  2. Определяне на подходящ план за действие, т. е. на стратеги за постигане на желаните цели в снабдяването.

  3. Осигуряване на обратна връзка за интегриране на проблемите на снабдяването с целите и стратегиите на организацията.

Тези предизвикателства изискват осъществяване на множество взаимовръзки между отделните фази и етапи на процеса на стратеги­ческо планиране. Поставя се за цел изследването на взаимов­ръзката между конкурентните предимства на дадена организация, де­финирани чрез нейната бизнес-стратегия и критериите за избор на дос­тавчик.

Съществуването на такава взаимовръзка е подсказано в дефини­цията на Killen и Kamauff (1995) относно избора на доставчик. Те оп­ределят това основно стратегическо решение в снабдяването като , процес на създаване на добавена стойност (или оптимален микс) от взаи­мовръзките на снабдяването с цел да се постигнат конкуреятните пре­димства на организацията. Създаването на добавена стойност чрез външните връзки на организацията с нейните доставчици означава из­бор на подходящи доставчици на базата на задълбочени проучвания, анализи и не на последно място правилно подбрани критерии.

За целите на теоретичното извеждане на посочената взаимовръзка се проследяват последователно предхождащите стъпки в процеса на стратегическото планиране и съществуващите между тях взаимов­ръзки. При това се изграждат хипотези за съответствия между:


  • бизнес-стратегията на организацията и целите, произтичащи
    от нея за снабдяването;

  • целите на снабдяването и стратегиите на снабдяване;

  • конкурентните предимства и критериите за избор на доставчици.

Съответствието между конкурентните предимства на организа­цията и нейните критерии за избор на доставчик на този етап от изс­ледването е проверено в практиката чрез изследване на 31 фирми в България.

Взаимовръзки

Изследването е насочено основно към установяване на взаимовръзка и съответствия между две основни понятия: конкурентни предимства и критерии за избор на доставчик. В проучените източници в областта на стратегическото планиране и управлението на снабдяването тези понятия са дефинирани, а а взаимовръзката между тях е само загатната, но не е изследвана емпирично. Нейното по-задълбочено теоретично изследване и потвърждаване с данни от практиката би подпомогнало като цяло стратегическото управвление на взаимовръзките с доставчиците, което се оказва критично за успеха на една организация (Carr/Smeltzer, 1999).

Според някои автори (White/Hanmer-Lloyd, 1999) много фирми разглеждат избора на доставчик като възможност за създаване на отличителна и преимуществена разлика между фирмата и нейните кон­куренти, Същевременно се поставя въпросът до каква степен тази въз­можност за различаване на фирмата представлява възможност и за постигане на конкурентно предимство? Отговорът е даден от Porter (1992 в, стр.65), според който конкурентното предимство изисква съ­ществуването на отличителна и преимуществена разлика между кон­курентите, която да не може лесно да бъде имитирана или дублирана. Тази разлика или отличителна компетентност на организацията може да бъде в различни области и да се използва за спечелване на някое от следните конкурентни предимства: лидерство по отношение на раз­ходите и диференциация (Porter, 1992 в, стр.21).

Разкриването на отличителната компетентност на фирмата се осъ­ществява при анализа на външните и вътрешни фактори, въздейства­щи върху конкурентната ситуация. В резултат на този анализ организацията оценява своите силни и слаби страни, определя уникалната си силна страна или отличителна компетентност и формулира бизнес-стратегията, която би следвало да доведе до постигане на желаните цели. Логично е да се предположи, че между избраната бизнее-стратегия и конкурентните предимства би трябвало да съществува съответствие. То е разработено подробно в трудовете на Porter (1992 a, 1992 в) и е представено в най-обобщен вид в таблица 1.

По-конкретно диференцирането може да бъде постигнато чрез създаване на уникалност по отношение на качеството на продукта, и чрез признаците на продукта, елементите на обслужване на клиентите, както и чрез такива сигнални признаци като признание и имидж на фирмата, целенасочена реклам, опаковка и етикетиране, професионализъм и личности в пласментния отдел на фирмата, производствени съоръжения, информация при презентацията на продуктите, които позволяват на потребителя да направи извод за стойността, която може да създаде де дадена фирма (Porter, 1992 в, стр.188-191).



Таблица #1

Съответствие между бизнес-стратегиита и конкурентните предимства



Бизнес-стратегия

Конкурентни предимства и подходи за тяхното постигане

Лидерство по отношение на разходите

Конкурентна преднина по отношение на разходите чрез:

- контрол върху факторите, въздействащи върху разходите

- преструктуриране на стойностната верига


Диференциация

Диференциране (предлагане на по-висока стойност за потребителя) чрез дейности от стойностната верига, водещи до:

- намаляване на разходите за потребителя

- повишаване на резултатите на потребителя


Фокусиране

Постигане на горепосочените предимства в целеви пазарни ниши

Избраната бизнес-стратегия и допълнителните проучвания и ана­лиз на пазара на снабдяването са базата за формулиране на целите на снабдяването. Правилното извеждане на тези цели е от съществено значение за следващите стъпки в процеса на стратегическото плани­ране и за постигане на общите цели на организацията. Най-често пос­тавяните цели пред снабдяването на фирмите са по отношение на ка­чеството, количеството, доставките, цената, времето за изпълнение на поръчките, надеждността (Leenders/Fearon 1997, стр.635). Тези це­ли се посочват и от Monczka et al. (1998, стр.186), но в по-голяма степен на детайлност и систематизираност, като при това се добавят цели по отношение на технологията/разработването на нови продук­ти, намаляване на броя на доставчиците, реинженеринга. Между по­сочените в литературните източници цели за снабдяването и конкурентните бизнес-стратегии е потърсено съответствие, което е предс­тавено в таблица 2.

Взаимовръзката между целите на снабдяването и бизнес-стратегиите е принципна взаимовръзка и нейното осъществяване е необходимо за правилното формулиране на функционалната стратегия. Относно представените представените конкретни съответствия следва да бъдат проведени емпирични изследвания за доказване на тяхната валидност в практиката. Хипотезата за тяхното съществуване се изгражда с цел конкретизация и на следващите взаимовръзки в процеса на стратеги.



Таблица #2

Съответствие менаду бизнес-стратегията на организацията и целите на снабдяването



Бизнес стратегия (по М. Портър)

Цели на снабдяването-произстичащи от бизнес стратегията

1. Водачество по отношение на

разходите



1.1. Намаляване на общите разходи по придобиването

и използването на материалите



  1. Намаляване на броя на доставчиците

1.3. Осигуряване на необходимото количество материали

1.4. Осигуряване на качествени материали




2. Диференцирана стратегия


2.1. Осигуряване на качествени материали ~

  1. Осигуряване на надеждни източници на снабдяване

  2. Съкращаване на времето за доставка

2.4. Използване на нови технологии и материали

3. Фокусирана стратегия


Посочените по-горе цели

Таблицата е съставена на базата на следните източници: Leenders/
Fearon (1997, стр.635) и Monczka et al. (1998, стр. 186).

Постигането на посочените в табл. 2 цели на снабдяването изис­ква избор на подходяща стратегия на снабдяване. Тя трябва да бъде формулирана така, че нейното реализиране да осигури на организа­цията конкурентна способност с всяка друга организация, на всяко едно място от пазара, по всяко време и при това да се очаква получа­ването на печалба (Monczka et al. 1998, стр.181). Това означава пос­тигане на синхрон между вътрешните възможности на организацията в областта на снабдяването и конкурентните предимства, дефинирани в бизнес-стратегията (Monczka et al. 1998, стр.183).

В литературата са представени различни становища относно видовете стратегии на снабдяване. За тяхното извеждане някои автори (Kraljic, 1983; Halting, 1989) прилагат портфолио-метода. При това в 3*висимост от избраните критерии за построяване на матрицата и от степените за тяхната оценка видовете стратегии са различни. Например при портфолио „пазарна сила" (на фирмата и доставчиците) в полетата на матрицата се формират стратегиите “еманципация”, “реализиране на шансове", “търговско партньорство” и „приспособяване и селекция” и портфолио “снабдяване-продукт”-стратегиите “договаряне за цялата система”, “осигуряване на непрекъснатост на снабдяването”, “провеждане на конкурентни търгове” и “издраждане на партньорства”.
Според Leenders/Fearon (1997, стр. 643) обща стратегия на снабдяването се състои от подстратегии и най-често прилаганите сред
тях са следните видове:


  • стратегии за намаляване на разходите;




  • стратегии за реагиране на промени в общата околна среда на
    фирмата;




  • стратегии за качествено осигуряване на потребностите на фирмата;




  • стратегии за количествено осигуряване на потребностите на фирмата;




  • стратегии за печелене на конкурентни предимства;




  • стратегии за подпомагане на процеса на снабдяването.

Тези видове стратегии се предпочитат и използват като теоре­тична основа при проектирането на предстоящото изследване, тъй ка­то те са ориентирани към конкретни цели и позволяват да бъдат обх­ванати специфичните стратегии на снабдяване на фирмите, както и да са формулирани те.

Според едно изследване (Monczka et al. 1998, стр. 194) сред во­дещи световни компании стратегиите на снабдяването, които най-сил­но въздействат върху дейността на организациите, са следните:



  1. Стратегия на оптимизиране на базата от доставчици.

  2. Стратегия на тотално управление на качеството при доставчика.

  3. Стратегия на снабдяване от глобални източници.

  4. Стратегия на определяне на високи очаквания от доставчиците.

  5. Стратегия на дългосрочни взаимоотношения с доставчиците.

  6. Стратегия на формиране на многофункционални екипи.

  7. Стратегия на ранно включване на доставчиците в разработването на нови продукти.

  8. Стратегия на развитие на доставчика.

  9. Стратегия на оценяване на общите разходи по притежанието.

  10. Стратегия на тотална интеграция в стойнистната верига.

При това тяхното въздействие нараства в посочената последователност, а прилагането им зависи от фазата на развитие на функцията “снабдяване” в съответната организация.

Тези конкретно формулирани стратегии могат да бъдат отнесе ня към един или няколко от предложените от Leenders/Fearon вшове стратегии, които имат по-обобщаващ характер. Получената по този начин систематизация на стратегиите се свързва с най-често формулираните цели на снабдяването, както е представено в таблица 3. Вся­ка една от посочените цели би могла да бъде постигната и чрез стра­тегия, насочена към доставчиците. Според Porter (1992a, стр.164), ос­новните въпроси, на които би следвало да се обърне внимание при изграждането на стратегията на снабдяването са следните:



  • стабилност и конкурентна способност на доставчиците;

  • оптимална степен на вертикална интеграция;

  • разпределяне на потребностите от материали сред квалифици­рани доставчици;

  • изграждане на максимална договорна сила спрямо избраните доставчици.

Тези въпроси са свързани тясно с избора на подходящи достав­чици, а следователно и с критериите за оценка на доставчиците. Пора­ди тази причина организациите би следвало да подхождат с необходи­мото внимание и компетентност към избора на доставчиците. Ефикасното управление на взаимовръзките с доставчиците на глобална основа може да бъде източник на диференциращо предимство за ор­ганизациите (Spekman at al.,1999).

Един от критериите за избор на доставчици, който се прилага от всяка една фирма, това е цената на закупувания продукт. Този крите­рий не винаги има решаващо значение за вземането на решението. Когато фирмата се стреми да постигне конкурентно предимство чрез Управление на взаимовръзките с доставчиците, тя би следвало да раз­глежда зависимостта “разходи-стойност".

Според Spekman at al. (1999, стр-106) критериите за избор на доставчици като качество, цена, дое­йки и обслужване се отразяват на спечелената (или загубена) стойност, тъй като всеки един от тези критерии допринася за формиране на общите разходи по придобиването и използването на закупените продукти. Освен това авторите доказват в своето изследване, че водещи компании в света управляват базата си от доставчици като ресурс за издаване на стойност.

Таблица #3

Основни цели в снабдяването и съответстващи на тях стратегии на снабдяване



Цели на снабдяването

Подходящи стратегии на снабдяване




Намаляване на общите разходи по придобиване и използване на материалите

Стратегии за намаляване на разходите:

  • оптимизиране на базата от доставчици

  • общи разходи по притежанието

  • снабдяване от глобални източници

  • формиране на многофункционални екипи

  • тотална интеграция в стойностната верига




Използване на нови технологии и материали

Стратегии за реагиране на промени в общата околна среда на компанията:

  • ранно включване на доставчиците в процеса на разработване на нови продукти

  • снабдяване от глобални източници




Намамаляване на броя на доставчицита

Стратегии -ориентирани към доставчиците:




Осигуряване на качествени материали

Стратегии за качествено осигуряване на потребностите от материали:

  • тотално управление на качеството при доставчиците

  • дългосрочни взаимоотношения с доставчиците

  • развитие на доставчика

  • снабдяване от глобални източници




Осигуряване на необходимото количество материали

Стратегии за количествено осигуряване на потребностите от материали:

  • оптимизиране на базата от доставчици

  • развитие на доставчика




Съкращаване на времето за доставка на материалите

Стратегии за печелене на конкурентни предимства:

  • дългосрочни взаимоотношения с доставчиците

  • определяне на високи очаквания от доставчиците

  • тотална интеграция в стойностната верига

Осигуряване на надеждени източници на снабдяване

Стратегии подпомагащи процеса на снабдяване

  • оптимизиране на базата от доставчици

  • дългосрочни взаимоотношения с доставчиците



Таблицата е съставена на базата на следните източници: Leenders/ Fearon, 1997, стр.643 и Monczka et al. 1998, стр. 187.


Критериите качество, цена и доставки се посочват като основни критерии за първоначална оценка на доставчици и от други ав (Leenders/Fearon, 1997, стр.230; Monczka et al. 1998, стр. 249) с тях фирмите използват и други критерии, които служат за по-детайлно анализиране и прецизно оценяване на доставчиците при закупуване на критични продукти.

Такива са следните критерии: технически или инженерни-конструкторски способности, силни страни на производстаото или дистрибуцията, финансови силни страни и способности на управлението на фирмата доставчик (Leeners/Fearon, 1997 стр.252). Една обобщаваща систематизация на ключовите за фирмите критерии за оценка и избор на доставчици е представена от Monezka et ai. (I998, стр.250).

Към тях се отнасят:


  • управленски възможности на доставчика;

  • общи способности на персонала;

  • структура на разходите;

  • философията за тотално управление на качеството;

  • възможности на процеса и технологията, включително и въз­можностите за проектиране на нови продукти;

  • спазване на изискванията за защита на околната среда;

  • финансови възможности и стабилност;

  • системи за планиране и контрол на производството, включи­телно очаквано изпълнение на доставките;

  • възможности на информационните системи;

  • стратегии, политики и техники на снабдяване при доставчика;

  • потенциал за дългосрочно партньорство.

В зависимост от бизнес-стратегията, стратегията на снабдяване и изискванията за закупувания продукт фирмата може да конкретизи­ра своите критерии в рамките на горепосочената систематизация. При стратегия на лидерство по отношение на разходите от важно значе­ние са цената и общите разходи по придобиването и притежанието на продукта. При стратегия на диференциране усилията на снабдяването би трябвало да са насочени към тясно коопериране с доставчиците с цел постигане на подобрения на продукта или процеса, контрол на качеството, съкращаване на времето за изпълнение на поръчките (Weele, 1994, стр. 115).


Тези съображения и изградените по-горе хипотези за
вия позволяват да се изведе взаимовръзката между двата вида конкурентни предимства и критериите за избор на доставчици. Посочените съответствия в таблица 4 се отнасят до онези конкурентни предимства, върху които управлението на снабдяването може да окаже въздействие чрез избора неподходящи доставчици.

Таблица #4

Съответствия между конкурентните предимства и критерия за избор на доставчици



Конкурентни предимства

Критерии за избор на доставчици

Преднина по отношение на разходита

  • Цена и структура на разходите

  • Потенциал за дългосрочно партньорство

  • Технология на процеса

Деференциране чрез:

Качество на продукта



  • Kачество на материалите и компонентите

  • Технологични възможности на процеса

  • Система за контрол на качеството (вкл. TQM)

  • Способности на мениджмънта

  • Способности на персонала




Продуктови признаци

  • Технология на продукта и процеса




  • Готовност за участие в процеса на разработване на нови продукти




  • Финансови възможности

Кратко време за изпълнение на поръчките

  • Време за изпълнение на поръчките

  • Способности на персонала

  • Местонахождение

  • Стратегия и политика на снабдяване

  • Потенциал за дългосрочно партньорство

Спазване на сроковете за доставка

  • Система за планиране и контрол на производството

  • Способности на мениджмънта

  • Стратегии, политики и техники на снабдяване

Гъвкавост

  • Възможности на информационната система

  • Способности и умения на персонала

  • Технология на процеса

Висока степен на готовност за доставка

  • Система за планиране и контрол на производството

  • Възможности на информационната система

  • Технология на процеса

Следпродажбено обслужване

  • Качество на резервните части

  • Потенциал за дългосрочно партньорство

Пример: Избор на доставчици

Снабдяването допринася с предоставяне на актуална информация за развитието на пазара на снабдяване и така способства за разработване на подходяща корпоративна и бизнес стратегия на фирмата. Снабдяването е функционална стратегия на бизнес или корпоративно равнище. Разработване на политики за снабдяването е ориентир за вземане на решение т.е. тя определя насоките за основните дейности в снабдяването. Двете основни функции, които изпълняват политиките в снабдяването са следните: да се определят правилата, по които ще се осъществят взаимовръзките с другите отдели на фирмата; политиките представляват една ценна информация за служителите в отдел снабдяване т.е. те се информират чрез политиките на какво се очаква от тях при осъществяване на дейностите.

1. Снабдяване от локални или национални източници:

1.1. Съображения за избор на локален доставчик:

- локалния доставчик често предлага по-изгодни цени за малки количества закупувани материали;

- при закупуване на големи количества от даден материал, източникът на снабдяване би следвало да бъде близо до производителя, за да се постигнат максимално ниски цени и отстъпки;

- физическата наличност на закупувания материал в непосредствена близост до производителя е от особена важност;

- надеждността на доставките е по-голяма, поради по-ниската вероятност от възникване на проблеми по пътя;

- има възможност за обединяване на поръчките на няколко клиенти на фирмата-доставчик при транспортирането на поръчките до клиентите, следователно намаляват разходите;

- при локален доставчик могат да се постигнат взаимоотношения на базата на лични контакти и това води до по-добро обслужване, взаимно разбиране и разрешаване на проблемите.

- съществува възможност за споразумение, относно управлението на запасите. Тази дейност може да бъде поета от доставчика като при това фирмите клиенти са готови да заплатят за тази услуга.

- желание и от двете страни да се подпомага развитието на индустрията в съответния регион.

1.2. Съображения за избор на националния доставчик на снабдяване:

- националния доставчик в някои случаи предлага по-добро качество на обслужване на по-изгодна цена, което е свързано с икономиите от обема;

- те могат да оказват помощ на по-високо ниво;

- те разполагат с голям производствен капацитет, висока гъвкавост на производството, което им позволява да реагират бързо на промените в търсенето;

- вероятността да възникне дефицит е доста по-малка, тъй като те разполагат с доста по-широки пазари.

Необходимо е да се направи оценка на критериите за избор на доставчик. Могат да се направят на база метода на тегловните коефиценти

1. Метод на тегловните коефициенти:


  • а) определяне на критериите за избор на доставчици;

  • б) определяне на коефициента за тежест на отделните критерии, определяне на ранга на критерия;

  • в) оценяване на доставчиците по всеки един от критериите. Например: избор на система за количествено оценяване на доставчиците по критериите: по отделните функции на доставчика се дава определена оценка – удовлетворяваща, средна – адекватна или незадоволителна. За всяка функция се дават определени точки, които са обобщени в интервали, на база на които се дават оценките.

  • г) претеглена оценка на доставчиците по отделните критерии = (тегло на критерия) х (оценката на доставчика за съответния критерий);

  • д) обобщаваща оценка за доставчиците - като се сумират претеглените оценки;

  • е) определяне на най-добрия доставчик.

2. Разработване на система от общовалидни критерии за даване на обобщаваща оценка по отделните области на проучване на доставчиците – оценява се по отношение на качеството и изпълняване на функцията по 10-бална система.

3. Дърво на решенията – ако имам двама доставчици:



Схема 5



За да може снабдяването да постигне своите цели е необходимо периодично да се измерват и оценяват постигнатите резултати. Динамично променящата се среда на снабдяването и необходимостта от непрекъснато подобряване на резултатите от снабдяването води до потребност от разработване на система от измерители за тези резултати.
Етапизиране на избора на доставчици. Измерители на постиганите резултати

Етап 1

  • Надеждност: Определяне на нивото на избрания доставчик;

  • Разходи: Оценка на собствените разходи и сравнение с реалната стойност на изнесното производство; Разходи за проверки на изпълнението на изнесените дейности.

Етап 2

Изработване на планове за снабдяване

  • Надеждност: Реално изпълнение на доставките по време, количество и качество;

  • Време: Общо време за протичане на бизнес процесите; Време за обработка на документацията;

  • Разходи: Процент на разходите за снабдяване от цялостните разходи за придобиване на продуктите; Разходи за управление на документацията, контрол върху дейностите.

Етап 3

Установяване на източниците на доставка

  • Надеждност: Процент от потенциалните доставчици, които са определяни за пригодни за конкретната сделка;

  • Време за реакция: Необходимо време за идентифициране на източниците на доставка;

  • Разходи: Процент на разходите за идентифициране на източниците на доставка от общите разходи за придобиване на продуктите;

  • Активи: Стойност на активите, предоставени от доставчиците.

Етап 4

Предварителна селекция

  • Надеждност: Наличност и надеждност на информацията за доставчиците; Честота на обновяване;

  • Време за достъп до информация за доставчиците;

  • Степен на гъвкавост при събиране, сортиране, обновяване, и аналезиране на информацията с цел вземане на бързи решения.

Етап 5

Оценяване и окончателен избор

  • Надеждност: процент на договорите, отговарящи на всички целеви изисквания

  • Време за сключване на договорите

  • Разходи за избор на доставчици като процент от общите разходи за придобиване на продуктите.

Етап 6

Управление на мрежата от доставчици

  • Надеждност: резултати от представянето на доставчиците;

  • Разходи за упревление на информацията като процент от общите разходи или приходи;

Критерии за избор (преди и след 1995 година). Значимост на промените.

Критерии за избор на доставчици преди 1995 година:

  1. качество на продуктите

  2. доставка

  3. цена

  4. ниво на обслужване

  5. производствени съоръжения и капацитет

  6. финансово състояние

  7. географско местоположение

  8. сервизна поддръжка

  9. показани към момента резултати

  10. репутация в индустрията

Критерии за избор на доставчици след 1995 година:

  1. качество на продуктите

  2. спазване на договорените срокове

  3. общи разходи

  4. комуникационни възможности и координация

  5. гъвкавост, бързина на реакция

  6. възможност за развитие на нови продукти

  7. финансово състояние

  8. надеждност

  9. екологосъобразност

Промени:

  • цената - заменена е изцяло от общите разходи, включващи разходи по проектиране, поддържане на запаси, следпродажбени разходи;

  • качество – към него се добавят изисквания за сертификация и статистически контрол, тестове и експерименти;

  • доставка – включва в себе си допълнителни условия за транспортиране и общо време за доставка.

Методи за определяне значимостта на критериите

  • Проверка на надежността на анкетите посредством алфа на Кронбах (коефициентът на вътрешна консистентност алфа на Кронбах);

  • Проверка на статистически хопотези за сравнение между анализираните критерии;

  • Еднофакторен и многофакторен дисперсионен анализ;

  • Методи на Тюки и Уолър – Дънкан за множествени сравнения (Процедурата на Тюки, често наричана Т-метод или HSD-тест (honestly significant

difference).

Резултати:

Към момета, на провеждане на проучването е събрана информация относно някои въпроси на управлението на снабдяването в 31 български фирми. Тази информация позволява да се провери съответствието между конкурентните предимства на фирмите и техните критерии за избор на доставчици. Конкурентните предимства, към които които фирмите се стремят са предлагане на по-ниски цени от курентите (1), уникален продукт (2), уникално качество (3) и ниво на обслужване по някой от неговите елементи (4). При това броят на фирмите, които са се ориентирали към съответните предимства са съответно за (1)—11 фирми, за (2) - 10 фирми, за (3) – 16 фирми и за (4)-20 фирми. За всяко конкурентно предимство е потърсено съответствие с критериите на фирмата за избор на доставчици. Честотата на случаите при които е установено такова съответствие са следната: за (1)-8 пъти, за за (2) - 3 пъти, за (3) - 15 пъти. Това означава, че от посочените общо 57 конкурентни предимства при 38 от тях съществува съответствие, т. е. изградената хипотеза се потвърждава със 66,7%. Разгледан по конкурентни предимства, този процент ё най-висок при конкурентно предимство (3) и най-нисък при (2).


Критериите за избор на доставчици, които фирмите използват,
са следните: качество на материалите, цена и отстъпки, време за из­
пълнение на поръчките, надеждност на доставките, гаранционно обс­
лужване, местонахождение, финансова стабилност, производствен
опит и капацитет, имидж, технически характеристики на продукта, тър­
говска марка, гъвкавост, лоялност, технологично ноу-хау, начин на
доставка. Всички тези критерии са обхванати от систематизацията,
представена на таблица 4. Това дава основание да се счита, че тя пред­
ставлява добра база за бъдещо изследване.

Източник:

  1. “Логистиката в икономиката на преход”, Редактор: Павел Димитров, София-1999 г.

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница