Определяне на модула на юнг по метода на огъването теоретична част



Дата17.04.2017
Размер128.3 Kb.
#19396
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА МОДУЛА НА ЮНГ ПО МЕТОДА НА ОГЪВАНЕТО
Теоретична част

Всички реални тела под действието на приложени външни сили променят своята форма или обем или форма и обем едновременно. Тези промени се наричат деформации. Когато се възстановяват формата и обемът на тялото след премахване на външните сили, деформацията се нарича еластична, а когато те не се възстановяват - пластична. Дали деформацията ще бъде еластична или пластична зависи не само от материала на конкретното тя­ло, но и от големината на приложената сила. Ако силата, отнесена към единица площ, по големина не превишава определена стойност, наречена граница на еластичност - деформацията е еластична. В обратния случай се наблюдава пластична деформация.

При еластична деформация настъпва отместване на градивните частици на твърдото тяло от равновесните им места, вследствие на което в деформираното тяло възникват вътрешни еластични сили, които уравновеся­ват приложените външни сили. На фиг.1 е показана цилиндрична пръчка, единият край на която е закрепен, а към другия е приложена външна сила .

Фиг.1




































































































































































































Да прекараме мислено напречно сечение, разделящо пръчката на две части. За да бъде част 1 в покой, трябва силата F, с която ú действа другата част 2, да уравновесява външната сила , т.е. . Съгласно с третия принцип на механиката, част 1 действа на част 2 с равна по големина и противоположна по посока сила . Следователно, ако мислено разделим едно тяло на две части, те ще си взаимодействат със сили, разпределени по допирната повърхност на тези две части. Това са т.нар. вътрешни еластични сили. Еластичните сили са резултат от електромагнитните взаимодействия между атомите и молекулите.

Физичната величина σ, числено равна на еластичната сила dF, отнесена към единица площ на сечението ds на тялото се нарича НАПРЕЖЕНИЕ


 (1)

Напрежението е нормално, ако силата dF е насочена по нормалата кьм площта ds и тангенциално ако тя е насочена по допирателната към площта.


Еластична деформация на опъване (свиване). Закон на Хук
Еднородна цилиндрична пръчка, единият край на която е неподвижно закрепен, е разтегната равномерно под действието на външна сила (фиг.2). Да означим с L0 дължината на пръчката в недеформирано състояние, а с ΔL нейното удължение след деформацията. Безразмерната величина
ε =  (2)

се нарича относителна линейна деформация на пръчката.


а б


Фиг. 2
При разтягане на пръчката (фиг. 2а), относителната деформация има положителни стойности (ΔL>0 и ε>0). Еластичните сили са перпендикулярни на напречното сечение на пръчката, а съответстващите им нормални еластични напрежения се наричат напрежения на разтягане. Когато външни сили свиват пръчката (фиг 2б), относителната деформация е отрицателна (ΔL<0 и ε<0), а съответните еластични напрежения се наричат напрежения на свиване.

Английският физик Хук експериментално установявя, че напрежението на еластично деформирано тяло е правопропорционално на неговата относителна деформация (закон на Хук)


σ = k ε (3)
Коефициентът на пропорционалност k е константа, която не зависи от размерите на тялото, а характеризира единствено еластичните свойства на материала, от който тя е направена. Нарича се модул на еластичност. При разтягане или свиване модулът на еластичност се нарича модул на Юнг и се бележи с Е. За този вид деформации законът на Хук има вида
σ = Е ε (4)

Модулът на Юнг се измерва в същите единици както еластичното напрежение - N/m2 . Модулът на Юнг е числено равен на напрежението, което би възникнало при относителна деформация ε = 1. (При условие, че законът на Хук остава в сила при такива големи деформации).


При експерименталното определяне на модула на Юнг широко разпространение е получил методът на огъване на прът, фиксиран в краищата си на две опори. В средата на пръта се окачват тежести с определени маси, в резултат на което прътът се огъва. В този случай деформацията h се характеризира с преместването на приложната точка на деформиращата сила.
Нека прътът има форма на призма с правоъгълно сечение. Да изрежем от нея безкрайно малък елемент  (фиг.3а). При това условие можем да смятаме, че в резултат на огъването


а б
фиг.3
правите , ,  и всички успоредни на тях прави могат да се разглеждат като части от окръжности с центрове, лежащи на оста О, перпендикулярна на плоскостта на чертежа (фиг.3б). Тази ос се нарича ос на огъване. Частта от пръта, лежаща под линията  при огъването се удължава, а частта над линията  се скъсява. Дължината на  остава същата. Ако вземем предвид, че всеки прът може да се разглежда като съставен от такива безкрайно малки елементи е ясно, че деформацията на огъване се свежда до деформации на свиване и разтягане и следователно се характеризира с модула на Юнг.

Опитно е установено, че деформацията h на призматичен прът може да се определи по формулата



 (5)

където P е силата, предизвикваща деформацията на огъване, l е дължината на пръта между подпорните ръбове, E е модулът на Юнг, a е дебелината на пръта, а b е ширината му. От (5) може да бъде определен модулът на Юнг, ако експериментално се измерят останалите величини:


 (6)
Опитна постановка

Установката за определяне на модула на Юнг чрез еластична деформация при огъване е показана на фиг.4. Изследваната пластина 6 се поставя свободно върху острите ръбове на металните стойки 1, разположени на подходящо разстояние една от друга.Теглилките, под тежестта на които се огъва пластинката, се поставят на държателя 3. Деформацията на пластинката се мери с микрометър 4. Допирането на острието на микрометричния винт до пластинката затваря една електрична верига и стрелката на включения във веригата амперметър се отклонява. Моментът на отклонението на стрелката фиксира допиране на острието до пластинката.



Фиг.4
.
Дебелината a на пластинката се измерва с микрометър на няколко места и за а се взема средната стойност от тези измервания. По същия начин с шублер се определя ширината b на пластинката. Стойките са закрепени на разстояние около 20 cm една от друга, така че острието на микрометричния винт да бъде точно на средата между тях. Разстоянието l се мери между острите ръбове на стойките с милиметрова линийка (ролетка).

Задача: Да се определи модулът на Юнг за определен метал чрез използване на метода на огъване на пластинка от този метал и като се използва методът на най-малките квадрати.

Поставя се пластинката върху острите ръбове на стойките. Острието на винта се допира до пластинката (стрелката на амперметъра се отклонява) и се отчита началното показание n0 на микрометъра. На държателя се поставят теглилки с маса 100g, нагласява се острието на микрометъра отново да допре до пластинката и се отчита новото показание n1 на микрометъра. Опитът се повтаря при поставяне на още теглилки със същата маса. За да върви методът на най-малките квадрати са необходими поне 5 измервания (ni=1, 2, 3, 4, 5). Пресмятат се деформациите hi = | no - ni| за различните маси теглилки mi (съответно за различните сили Pi= mig ,предизвикващи деформациите). За всяко измерване от (6) следва


 (7)
където сме положили
 (8)

От (7) се вижда, че връзката между  и  е линейна ( от вида y = kx) и най-точната стойност на коефициента  може да се намери по метода на най-малките квадрати.


 (9)
Получената стойност на  от (9) се замества в (8) и оттам се пресмята модулът на Юнг Е

 (10)
Данните се нанасят в следните таблици:




n0

mm


ni

mm


hi = | no - ni|

m


mi

kg


Pi= mig

N


hi Pi

N.m


Pi2

N2



1






















2






















3






















4






















5














































l

m


a

m


b

m


c

m/N


E

N/m2




















Грешки при измерванията и представяне на крайния резултат

От (10) се извежда относителната грешка за Е


 (11)
където , ,  се определят от точността на уредите, с които са измерени съответните величини, а  се определя от израза (виж файла за линейна регресия на функция от вида y = kx):
 (12)
От (11) се определя относителната грешка  и оттам абсолютната грешка  , която определя интервала, в който лежи истинската стойност на .

Резултатът се представя във вида



N/m2


ЗАБЕЛЕЖКА:

  1. Пресмятането на най-точната стойност на коефициента с се облекчава значително, ако данните за hi (по оста y) и , които съгласно (7) са свързани с линейна зависимост, се вкарат в таблица на Excel и се зададе графично изчертаване на зависимостта. Програмата дава коефициента на пропорционалност, който в нашия случай е коефициентът с и корелационен коефициент R, който дава представа за точността на експерименталните резултати. Колкото този коефициент е по-близо до 1, толкова връзката между тези две експериментално измерени величини е по-близо до линейна ( за лабораторни измервания R > 0,95 се смята за задоволително).

  2. За облекчаване на пресмятанията на с по метода на най-малките квадрати и определяне на абсолютната грешка с (равна на средната квадратична грешка ) на този коефициент, може също да се използва и разработения регресионен калкулатор (потърсете в гугал Регресионен калкулатор » Физичен практикум - elearning-phys). Активен регресионен калкулатор има в комплекта от лабораторни упражнения за студентите.


ПРИЛОЖЕНИЕ - Описание на работата с регресивен калкулатор

Регресионен калкулатор

Предложеният тук регресионен калкулатор е разработен с Macromedia Flash. За да можете да го използвате, необходимо е вашият браузер да има инсталиран Flash Player. Той е разработен за целите на обучението по физика и позволява пресмятането на коефициентите на линейна регресия за не повече от 20 експериментални резултата.

Едновременно с коефициентите на линейна регресия  и  в общия случай се пресмята и наклонът на регресионната права  за частния случай на нулев свободен коефициент .

Ето и някои особености:



  • За да се извърши пресмятане, необходимо е да сте попълнили поне три реда с данни.

  • Можете да въвеждате данните в произволен ред. Празните редове, както и тези, в които въведените данни не са валидни числа не се вземат предвид при пресмятане.

  • Когато системата уравнения за коефициентите на регресия не може да бъде решена (например в резултата има делене на нула поради нулева стойност на дискриминантата на системата), в полетата за резултата се изписва текст "ERR".

  • Полетата с резултатите са избираеми, което означава, че можете да маркирате текста в тях и да го копирате в клипборда. По този начин можете лесно да прехвърлите резултата в други приложения.

номер

x

y

1







2







3







.







.







20







Ако линейната функция е от вида: y=ax+b , калкулаторът автоматично пресмята и показва стойностити на коефициентите a и b, както и абсолютните им грешки (средноквадратични) σa и σb .

Ако линейната функция е от вида: y=kx , калкулаторът автоматично пресмята и показва стойността на коефициента k, както и абсолютната му грешка (средноквадратична) σk .
Каталог: tadmin -> upload -> storage
storage -> Литература на факта. Аналитизъм. Интерпретативни стратегии. Въпроси и задачи
storage -> Лекция №2 Същност на цифровите изображения Въпрос. Основни положения от теория на сигналите
storage -> Лекция 5 система за вторична радиолокация
storage -> Толерантност и етничност в медийния дискурс
storage -> Ethnicity and tolerance in media discourse revisited Desislava St. Cheshmedzhieva-Stoycheva abstract
storage -> Тест №1 Отбележете невярното твърдение за подчертаните думи
storage -> Лекции по Въведение в статистиката
storage -> Търсене на живот във вселената увод
storage -> Еп. Константинови четения – 2010 г някои аспекти на концептуализация на богатството в руски и турски език


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница