Определяне на спирачните свойства на лек автомобил Ford Fiesta



Дата25.10.2018
Размер1.19 Mb.
#97164

Русенски университет “Ангел Кънчев”

Катедра:АТК


КУРСОВА РАБОТА



Тема: Определяне на спирачните свойства на лек автомобил Ford Fiesta



Разработил: Камелия Димитрова
Проверил: ………………......

/доц.Т.Тотев/


Специалност: ТТТ
Фак.№ …………., гр…….


  1. Кратка техническа характеристика на изпитваната машина.




Фиг.1. Общ вид на лекотоварен автомобил Ford Fiesta

ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
Марка Ford

Модел Fiesta

Подмодел 2008

Модификация JA8

Брой врати 5

Мощност 82 к.с.

Максимална скорост 168 км/ч

Ускорение от място до 100 км/ч 13,3 с.

Обем на резервоара 45 л.

Година на пускане в производство 2008 г.

Тип на купето Хечбек

Брой места 5

Дължина 3950 мм.

Широчина 1722 мм.

Височина 1481 мм.

Колесна база 2489 мм.

Предна следа 1473 мм.

Задна следа 1460 мм.

Разположение на двигателя Отпред, напречно

Обем на двигателя 1242 куб. см.

Максимална мощност при 5800 об./мин.

Въртящ момент 114/4200 Н*м

Горивна система Разпределено впръскване на гориво

Разположение на цилиндрите Редови

Брой цилиндри 4

Задвижване Предно

Брой скорости (мех. ск. кутия) 5

Предно окачване McPherson, стойка с двутръбни амортисьори

Задно окачване Торсионна пружина, еднотръбен амортисьор

Предни спирачки Дискови

Задни спирачки Барабанни

АБС има

Усилвател на волана Хидроусилвател

Гориво Бензин 95-98

Разход (в града) 7,5 л./100 км.

Разход (извън града) 4,6 л./100 км.

Разход (комбиниран) 5,7 л./100 км.

Собствена маса 1109 кг.

Допустима маса 1495 кг.



  1. Схема на включване на първичните преобразуватели (ПП) и описание на измервателната апаратура.

Тъй като при измерване на спирачнити свойства на ажтомобила е възможно преплъзване на колелата, а от там и получаване на гришки шри изпитването използваме ИИС с пето колело, което е буксирано на автомобила. Схемата на изпитваната машина и поставената на нея измервателна апаратура е показана на фиг. 2.





Фиг.2. Схема на разположение на измервателната апаратура в автомобила



Фиг.3. Схема на включване на ППs и тахогенератор

1 - възбудителна намотка с незвисимо възбуждане на тахогенератора, 2 - постояннотоков тахогенератор с независимо възбуждане, 3 – филтър, 4 - диференциращ контур, 5 - галванометър за запис на спирачното закъснение, 6 -галванометър за запис на скоростта.

Най-точно изминатият път се измерва със специално измерително устройство "пето колело". То се състои от пето колело (от където и уредът е наречен “пето колело”, измерителен преобразувател и измерителен механизъм.





а) б)

Фиг.4. Контактни преобразуватели на път от типа “пето колело”

а) на BOSCH; б) на Macinnis Engineering

Петото колело се състои от ходово колело, рама, двоен цилиндричен шарнир, захранващо устройство, възприемател и притискащо устройство.

Основните предимства на петите колела, поради което те се използват широко при изпитване на АТК са, че при движение те запазват постоянен кинематичен радиус, защото не са натоварени с въртящ и спирачен момент (не буксуват и не преплъзват). Те също така запазват постоянен динамичен радиус поради това, че на тях практически не влияе преразпределението на тежестта при ускоряване и спиране.

По конструкция на измерителния преобразувател петите колела биват механични, електрични, електромеханични и електронни.

Механичните пети колела (TEL, HASLER-BERN-Швейцария) имат изключително сложна кинематична схема и висока цена. Те дават възможност за определянето на пътя, скоростта и времето при изследване динамиката на АТК. Данните се получават чрез сложни и трудоемки графо-аналитични пресмятания. Поради това по-широко приложение в практиката на изпитване на АТК са намерили пети колела с електрични измерителни преобразуватели (PAISELER-Германия).

Електромеханичните пети колела (тип PAISELER и др.) обикновено регистрират резултатите от измерването. Носителят на записа се задвижва механично от ходовото колело чрез конична зъбна предавка, гъвкавия вал и многостъпалния редуктор. Електромагнитният съединител прекъсва кинематичната връзка между ходовото колело и механизма за задвижване на носителя. По този начин преместването на носителя е пропорционално на изминатия път от автомобила.

Този вид пети колела дават шифрована информация за изминатият път, скоростта и времето. За да се получат обикновените характеристики на динамиката, е необходимо допълнително графо-аналитично обработване на експерименталните данни. Както се вижда обемът на първичната информация е малък.

Съвременните методи на изпитване на АТК изискват получаването на по-голям обем информация без допълнителна обработка на експерименталните данни. В това отношение петите колела с електронен измерителен преобразувател са по-удобни (ПК-3 на катедра "Автомобили, трактори и кари при МЕИ-София). Схема на ПК-о с индукционен преобразувател е показана на фиг.4





Фиг.5. Индукционен преобразувател монтиран към ПК-о

1-индукционен възприемател монтиран неподвижно към рамата на ПК-о; 2-ходово колело; 3-назъбено колело на ППs

Първичната информация за движението на автомобила се получава от индукционен възприемател, монтиран неподвижно на рамата на петото колело. Ходовото колело, върху коего е монтирано зъбно колело, индуцира синусоидално е.д.н. във възприемателя. Броят на зъбите на зъбното колело е равен на дължината на периферната обиколка на ходовото колело. Е.д.н. се подава на електронен ИУ. Суматорът ограничава амплитудно е.д.н. и го превръща в електрични импулси, сумира тези импулси и ги подава за отчитано в цифровите индикатори или в регистратора. Чрез два диференциатора и мултиплексор се регистрира напрежение, пропорционално на скоростта и ускорението на автомобила.

Скороста на движение и закъснението и на автомобила се определят чрез тахогенератор за тази цел тахогенераторът се свързва с отделни канали на осцилографа. В случая измервателната информационна система е със съпротивление и кондензатор ( диференциращ контур). Схемата на свързване на преобразувателите е показана на фиг.2.

Чрез ППs се определя дължината на изминатия път, като в този случай първичния преобразувател е индукционно- импулсен, зъбното колело е с 90 зъба. Той се свързва към отделен канал на използвания осцилограф.





  1. Приспособления за закрепване на ПП.

При определяне на спирачните качества на автомобила към задната част на автомобила се монтира пътеизмерващо колело (пето колело). На петото колело са монтирани тахогенератор и ППs. В този случай петото колело го монтираме чрез сециална стойка, която чрез планка се боксира към задната брона на автомобила. Скица на планката е показана на фиг.6.





Фиг.6. Планка, посредством която се боксира ПК-о към задната броня на изпитвания автомобил.


  1. Методика за провеждане на измерванията. Определяне на максималната спирачна сила на задния мост.

При определяне на закъснението при спирането на автомобила към задната част на автомобила е монтирано пето колело. От едната страна на колелото е закрепен тахогенератор (преобразувател на скоростта), а от другата- преобразувател за измерване на пътя. За регистриране сигналите от тахогенератора и от преобразувателя на пътя се използва осцилограф. В този случай се налага тарировка на тахогенератора, която се провежда по следния начин. Изпитвания автомобил с пътеизмервателното колело се движи с постоянна скорост по равен хоризонтален участък от пътя. Осцилографа се включва за запис на сигналите от тахогенератора и преобразувателя на пътя. Записи се правят при няколко постоянни скорости на движение, включващи минималната и максималната скорост на изпитваната машина. След всеки запис при постоянна скорост, изпитваната машина се спира и се прави запис на нулевата линия.

Стойността на един импулс се определя по следния начин:



Където е изминатия път;

е броя на импулсите от ППs за няколко обиколки на пътеизмервателното колело .

Времето за опита се получава от осцилограмата. Изминатият път се определя по формулата:


, където

е грешката при измерване на изминатия път ( - максималната грешка при измерване на пътя по време на тарировката );

- грешка от оператора; - грешка при отчитане на осцилограмата.

При измерване на максималната спирачна сила на задния мост се използва това, че при действие на спирачната сила Fсп, която действа в противоположна посока на силата на движение Fдв задния мост е подложен на огъване и на усукване. Това се вижда от фиг.7.





Фиг.6. Действие на силите при спиране на автомобила.

Като използваме това, можем да измерим максималната спирачна сила Fсп.max, като залепим два тензопреобразувателя и ги свържем в полумостова схема. При деформация те ще отчитат тази деформация и ще може да измерим Fсп.max. За тази цел предварително трябва да сме тарирали уредбата за измерване на максималната спирачна сила за да може да отчетем от осцилографа или от съответния запис стойноста на силата.

Има два начина за отчитане на Fсп.max посредством огъващия или усъкващия момент на моста.

На фиг.8 е показанначина на поставяне на тензопреобразувателите върху моста, като ти ще отчитат Fсп.max от огъващия момент.




Фиг.8. Начин на поставяне на тензопреобразувателите, които ще отчитат огъващия момент на моста.

За предварителна тарировка на уредбата се използва специално устроиство посредством което натоварваме на огъване задния мост на изпитваната машина. Натоварването се извършва с еталонни тежести, а от осцилографа отчитаме показанията на тензопреобразувателите. С така отчетените стойности от осцилографа и като знаем теглото на тежестите построяваме тарировъчната характеристика. На фиг.9 е показано устройството за тарировка.





Фиг.9. Устройство за тарировка на тензопреобразувателите за измерване на Fсп.max.

Схемата на свързване на тензопреобразувателите, които ще измерват Fсп.max е показана на фиг.10. Тензопреобразувателите се свързват в полумостова схема към усилвател и се включват в осцилографа.




Фиг.10. Схема на свързване на тензопреубразувателите за измерване на Fсп.max.

1- тензопреубразуватели; 2- усилвател; 3- осцилограф
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница