Организация и управление на дейностите в ресторанта



страница1/2
Дата14.05.2023
Размер169.5 Kb.
#117683
  1   2
Марияна ХиР стаж
Свързани:
Algal Flour, Специализирани видове туризъм, 32186 MG, 32186 MG, Десерти, Десерти, Дипломна работа

Университет по хранителни технологии
Стопански факултет
Катедра:Хранене и туризъм

Тема 1
Организация и управление на дейностите в ресторанта

Изготвил:Марияна Георгиева
Факултетен номер:32186


  • Организация и управление на доставките;

  • Организация и управление на складовите наличности и съхранението;

  • Организация и управление при производството на кулинарна и сладкарска продукция;

  • Организация и управление на обслужването;

  • Осигуряване на качеството и безопасността при производството и обслужването;

  • Управление на човешките ресурси;

  • Маркетинг и реклама




  • Организация и управление на доставките

Снабдяване със суровини (хранителни продукти, полуфабрикати, храни и напитки).

Организация на снабдителната дейност


Важно условие за нормалното протичане на всеки производствен процес е непрекъснатото осигуряване с необходимите средства за производство. Снабдяването има техническа и икономическа цел.
Техническата цел се състои в това потребните за предприятието материали да бъдат на разположение в необходимите количество и качество своевременно на точното място. Икономическата цел изисква това осигуряване да се осъществява с минимални разходи.
Към източниците за формиране на продоволствените ресурси се отнасят: селското стопанство, предприятията и фирмите на хранителната промишленост, месното производство и внос.
Първостепенни задачи в организацията на снабдяването в ресторантьорство то са:
● правилно определяне на потребностите от суровини, полуфабрикати, материали, обзавеждане, инвентар, гориво и др.
● разработване на оптимална схема за снабдяване
● сключване на договори с доставчици
● осигуряване непрекъснато, своевременно и комплексно снабдяване
● икономично изразходване на суровини и материали за сметка на добро транспортиране, съхраняване и преработка
● своевременно приемане на суровините и материалите на материално- отговорни лица.
Отделът по снабдяването изпълнява следните функции
● съставя заявки за доставка на суровини, полуфабрикати, материали, обзавеждане, инвентар, гориво и др.
● контролира качеството на постъпилите хранителни продукти
● съставя месечни графици за доставка
● координира и ръководи работата на началник складовете по доставката и съхраняването на продуктите.
Фази на снабдяването:
● Планиране – в рамките му се определят:
* инструментите на снабдяване
* принципите на снабдяване
* потребността от материали
* размерът на поръчката
* моментът на поръчката
● Осъществяване на снабдяването – етапите са:
* събиране на предложения (оферти)
* проверка на предложенията
* избор на предложенията
* поръчка
Контрол на снабдяването – осъществява се постоянен контрол на поръчаните количества и сроковете на доставка.
Средствата, които се използват включват :
● Проучване на снабдителния пазар. – за да се вземат правилни решения, снабдителният пазар трябва да се познава добре. Задача на проучването на снабдителния пазар е събирането на информация преди всичко за продуктите, за доставчиците, за конкурентите и др. Набавянето на данни се извършва чрез първично проучване, т.е. чрез допитване и наблюдение – посещение на панаири, изложби, доставчици, събиране на информация от банки и др.
● Вторично проучване – чрез събиране на вътрешна за предприятието информация, като списък на доставчиците, складова статистика и др., или външни източници като справочници, издания на доставчици (проспекти, каталози, ценоразписи и други).
● Ценова политика на снабдяване – чрез нея предприятието купувайки, се стреми да оказва влияние в/у цената на доставките, на отстъпките, условията за заплащане, възможно предоставяне на кредит. Включва:
* пасивна ценова политика – избор на най-изгодни цени и условия от направените предложения
* активна ценова политика – произтича от силата и възможностите на купувача да въздейства в/у цените и условията на доставчика
Политика на методи на снабдяването. Трябва да се определят:
● организацията на снабдяване, т.е. централизирано (от едно място) или децентрализирано. Предимства на централизираното снабдяване: снабдяване с по-малко разходи по-големи количества, по-голяма специализация на закупчиците, по-точно наблюдение на пазара, по-голяма прозрачност, възможност за контрол. Недостатъци на централизираното снабдяване: по-слаби контакти с местата, на които стоките са необходими, по-голяма по обем работа на администрацията поради по-дългият път на поръчките.
● форма на снабдяване:
– в зависимост от това кой го осъществява: собствени за предприятието или външни звена (търговски представители, пласментно-снабдителни организации и други).
– снабдяването може да бъде директно от производителите или индиректно чрез търговската мрежа и свързания с това избор на доставчици
Предимства при закупуването на едро:
– по-ниски цени (отстъпки за количество)
– по-добри условия за плащане (по-дългосрочно плащане)
– възможно най-добри условия за доставка (безплатен транспорт)
За рационално закупуване на необходимите стоки е необходимо добро познаване на възможностите на доставчиците, м/у които се прави избор по отношение на цени, качество, условия ( на плащане, доставка и др. допълнителни услуги). Широко приложение намира картотеката на доставчиците, в която се отбелязват вид, количество, цени, условия на доставка, на плащане и др.
Складови наличности и потребности от хранителни продукти.
Планирането на снабдяването завършва със съставянето на продуктов баланс, в който се съгласуват показателите за запасяване в началото и в края на планирания период, реализацията и постъплението на стоки.
Балансът на продуктите се съставя по формулата :
З ¹ + П = ( Р+Ф) + З ²
З ¹ запаси до началото на периода
П постъпления на суровини и стоки
Р реализация на суровини и стоки
Ф фири при съхранение
З ² запаси в края на периода
В зависимост от административната си подчиненост складовете за хранителни продукти се подразделят на два основни типа : складова база на верига от заведения за хранене и складове на самото заведение за хранене.
Площта на складовите помещения, предназначени за съхраняване на хранителни продукти зависи от типа на заведението, неговата мощност и брой места за сядане в залите за хранене. При определяне площта за складиране на суровините се отчита денонощното количество преработвани суровини, срока на съхраняване на суровините в денонощия, вида на използвания амбалаж, допустимите норми за натоварване на 1 кв.м площ, площта на проходите и товарно разтоварни те операции. В зависимост от вида на съхраняваните суровини, начина на опаковане и използвания амбалаж, площта на склада се определя по габаритните размери на амбалажа или по допустимите норми за натоварване на 1 кв.м площ. При малките заведения за хранене обикновено се предвижда разтоварваща площадка и съответни подемно-транспортни механизми.
Съхраняването на основните суровини в складовите помещения се отличава със своята кратковременност. За осигуряване на максимално запазване на продуктите в установените срокове е необходимо да се създадат оптимални условия, при които качеството на продуктите не се влошава. Оптималният режим на съхраняване включва поддържане на определена температура, влажност на въздуха и краткост на обмена на въздуха с денонощие.
В хладилните камери се съхраняват еднородни по вид продукти, изискващи еднакви условия за съхраняване. В случай че се налага съхраняване на различни продукти в една камера, те се съхраняват в различни части на камерата, на различни нива, в специален амбалаж. Помещенията за съхраняване на сухи продукти са обзаведени със стелажи, етажерки, дървени скари и шкафове. Тези складове са предназначени за съхраняване на продукти с ниска влажност на въздуха – брашно, захар и др.



  • Организация и управление на складовите наличности и съхранението

СКЛАДОВИ НАЛИЧНОСТИ И ПОТРЕБНОСТИ ОТ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ.
Планирането на снабдяването завършва със съставянето на продуктов баланс, в който се съгласуват показателите за запасяване в началото и в края на планирания период, реализацията и постъплението на стоки.
Балансът на продуктите се съставя по формулата :
З ¹ + П = ( Р+Ф) + З ²
З ¹ запаси до началото на периода
П постъпления на суровини и стоки
Р реализация на суровини и стоки
Ф фири при съхранение
З ² запаси в края на периода
В зависимост от административната си подчиненост складовете за хранителни продукти се подразделят на два основни типа : складова база на верига от заведения за хранене и складове на самото заведение за хранене.
Площта на складовите помещения, предназначени за съхраняване на хранителни продукти зависи от типа на заведението, неговата мощност и брой места за сядане в залите за хранене. При определяне площта за складиране на суровините се отчита денонощното количество преработвани суровини, срока на съхраняване на суровините в денонощия, вида на използвания амбалаж, допустимите норми за натоварване на 1 кв.м площ, площта на проходите и товаро- разтоваряните операции. В зависимост от вида на съхраняваните суровини, начина на опаковане и използвания амбалаж, площта на склада се определя по габаритните размери на амбалажа или по допустимите норми за натоварване на 1 кв.м площ. При малките заведения за хранене обикновено се предвижда разтоварваща площадка и съответни подемно-транспортни механизми.
Съхраняването на основните суровини в складовите помещения се отличава със своята кратковременност. За осигуряване на максимално запазване на продуктите в установените срокове е необходимо да се създадат оптимални условия, при които качеството на продуктите не се влошава. Оптималният режим на съхраняване включва поддържане на определена температура, влажност на въздуха и краткост на обмена на въздуха с денонощие.


  • Организация и управление при производството на кулинарна и сладкарска продукция

Технология на кулинарната продукция

Въведение в кулинарната продукция
Технологична обработка е получаването на кулинарната продукция от най-различен тип асортимент в степен на трайност в ЗХР най-често се работи по рецепти на рецептурни сборници. В тях се посочва качествения и количествения състав на продуктите, използвани при приготвяне на различни ястия. Сборниците са с определено предназначение: сборник, рецепти за ЗХ, за диетични ястия, за ученическо хранене и др.
Важни документи в ЗХ и кулинарните цехове са технически спецификации и стандарти.
Нормативна база:
Като всяка стопанска дейност ресторантьорство то се регламентира от нормативни документи, които имат задължителен характер:
- Закон за туризма
- Закон за храните
- Наредба за лицензиране на туристическите дейности
- Наредба за категоризиране на туристическите обекти
- Наредба на Министерството на здравеопазването за хигиенните изисквания в ЗХ
- Норми и правила за проектиране на ЗХ
В ЗХ приготвянето на кулинарната продукция се извършва по 2 начина: децентрализирано и централизирано производство. Децентрализираното се осъществява в заведенията с пълен цикъл на производство.

Общ технологичен процес


1. Приемане и съхраняване на суровините – Всички ЗХ, които работят със суровини разполагат със складова база- охлаждаеми и неохлаждаеми складови помещения. В складове те суровините се съхраняват при определени условия и режими, които осигуряват за-пазване на трайността на консумация и преработка. Суровините трябва да отговарят на определени стандарти и технически спецификации.
2. Предварителна обработка – Суровините се подлагат на различни технологични операции, в резултат на което се получават кулинарни полуфабрикати (ПФ), подготвени за окончателна обработка. Прилагат се технологични операции, на базата на механични, хидромеханични, а по-рядко на химични и биохимични процеси.
3. Окончателна обработка и оформяне на готовата продукция – Обработените суровини се подлагат на технологични операции до получаване на готова кулинарна продукция (ГКП). Прилагат се главно – температурна обработка: варене, пържене, печене и др. Самостоятелно или в комбинация. ГП се произвежда и без температурна обработка.
4. Реализация – издаване на КП – Издаването на КП се извършва по различен начин. Чрез издаването (чрез офис, търговски щанд) се експедира до различни периферни обекти.
5. Потребление – осъществява се в търговските зали, търговските площи и в ЗХ.

Централизирано производство


Технологичният процес може да не се осъществява от 1 обект, т.е. може да се прекъсва по време и място. Възможни са 2 прекъсвания: 1- предварителната обработка да се извършва в един обект/цех за производство на ПФ с различна степен на готовност; 2- приготвянето на ястията в периферни консумативни обекти- ресторанти, столове и др.
Приготвянето на ГП да се извършва в обособени за целта обекти – кулинарни цехове, централни кухни, а реализацията – в периферните консумативни обекти.
Предимство на централизираното производство:
1. Производствените процеси се извършват при строго определени параметри, което означава получаване на ГП с постоянно и високо качество.
2. Осигурява се висок санитарен и качествен контрол през всички етапи на технологичния процес.
3. Постига се богат асортимент в периферните консумативни обекти.

Класификация и характеристика при обработка на хранителните продукти

Технологичните процеси в ЗХ са съвкупност от всички операции, с помощта на които суровините се превръщат в ПФ и ГП.

Уравнения за материален баланс на технологичния процес при производството на ястия


Съгласно закона за запазване на масата на в-вата, общата маса G1 на суровините трябва да бъде равна на масата G2 на продуктите , които се получават в резултат на обработката. ( G1=G2 )
На практика обаче има и загуби, затова масата на готовото количество П е по-малко от масата на изходните суровини: G1+G2=G-загуби.
При температурната обработка основната част от загубите се определя от количеството на изпарилата се влага. Материалният баланс на технологичния процес при производството на ястия има следния вид: G1+W1=G2+ W2+G-загуби; като W1- количеството течност в апарата, а W2 е изпарената течност.
Данните за материалният баланс се привеждат в таблици за разход и добив на продуктите (калкулационно ведомство). В процеса на производство на материалният баланс се показват непроизводствените разходи и се определя състава и качеството на различните видове отпадъци. Добивът на готовата продукция се определя като съотношение Д= (62/61+W1).100. Добивът е винаги по-малък от 100%, което се дължи на отделяне на нехранителни части или от изпаряване на вода в процеса на топлинната обработка. Колкото до-бива е по-близък до 100%, толкова по-съвършен е технологичния процес.
Видове енергия при подготовката и производството на КП

1. Топлинна енергия- при нагряване на продуктите ел. енергията се преобразува в топлинна. Тя има основно влияние в/у подготовката и преработката на хранителните продукти.


2. Химическа енергия- получава се при протичане на химически реакции (набухватели).
3. Механична енергия- използва се при извършване на механични процеси като замесване на хляб, разбиване на яйчени белтъци, начукване на месо.
4. Биохимична енергия- отделя се при производството на тесто с мая.

Механични и хидромеханични процеси в кулинарната технология

1. Механични процеси:
- сортиране- технологичен процес на разпределение на продуктите по определени качествени показатели- цвят, форма, консистенция, състояние на продукта. Чрез сортиране се създават условия за механизиране на процесите почистване, нарязване, регулиране на топлинната обработка, придаване на привлекателен външен вид на готовото ястие от едно-родна суровина. Сортирането по размер се нарича още колибриране и води до намаляване на отпадъците при предварителна обработка и едновременно достигане на продуктите до кулинарна готовност.
- пресяване- зърнени и брашнени продукти: цели се подобряване на хигиенното състояние на продукта, получаването на фракции с определена големина на частиците, подобряване на свойствата на продукта, което се постига чрез аерация и разрохкване.
- почистване- отделяне на нехранителни или малоценни в хранително отношение части или суровини и ПФ. Може да се извърши ръчно или механично. По механичен начин може да се почистят картофи, кореноплодни и др. Операцията е ръчна или механична- с машина. Химическият начин за почистване на продукта става чрез разтвор на NaOH с 3-12% концентрация. Продуктът се облива с вода и се отмива. Термичен начин- чрез огряване с пара и с горещ въздух.
- раздробяване – процес , при който материалът се разделя на части с помощта на механично въздействие. Различават се 2 вида раздробяване: рязане- едновременно с намаляване на размера се придава определена форма; смилане- когато продуктът няма опреде-лена форма.
- хомогенизиране- смилане на кашеобразни и пастеобразни продукти.
- пасиране- процес, при който обработката на продукти се притиска към перфори-рана повърхност, преминава през нея под силово въздействие- ръчно или механично (при използване на приставки към универсални машини).
- емулсиране- процес, при който една от двете неразтворими течности (дисперсна фаза) се дисперсира във вид на малки капчици в другата (нар. дисперсна среда). Различаваме 2 вида емулсии: емулсия от прав тип- вода в масло; впеняване- прилага се за увеличаване обема. Включва 2 етапа- аериране на газ в течна среда и стабилизиране на получената пенообразна структура.
2. Хидромеханични процеси
-измиване- отстраняване на различни механични примеси, част от повърхностните микроорганизми, остатъци от химични препарати. Извършва се ръчно или машинно.
-смесване и разбъркване във вода- Има за цел да се създаде по-голяма интензивност при протичане на топлинните процеси и равномерно разпределение на съставките на да-дена смес.
-филтриране- процес, при който се разделят суспензии чрез пропускане през порести прегради/тъкани/сита. Движеща сила на процеса е разликата в налягането над филтриращата повърхност/преграда и под нея.
-утаяване- отделят се твърди или течни частици от суспензии или емулсии под действието на силата на тежестта или центробежни сили. Получава се бистра течност и утайка.

Топлинни процеси в кулинарната технология


Енергия в КТ
Според първия закон на термодинамиката енергията не се създава или унищожава, а само се променя от една форма в друга. Топлината в Хр.П се предава чрез:
- топлопроводимост (кондукция)
- конвекция
- радиация
1. Топлопроводимост- предаването на Q (топлинна) настъпва за сметка на хаотичното (топлинно) движение на микрочастиците, които при това се допират една до друга.
2. Конвекция –пренасянето на топлина намира място между повърхността на твърдо тяло и обкръжаващата го среда (течност или газ).
3. Радиация (топлинно излъчване)- пренасяне на електромагнитни вълни с различна дължина. Тук настъпва превръщане на топлинна Q в лъчиста и на лъчистата в топлинна. Този начин на пренасяне на Q е възможен м/у твърди, течни и газообеазни тела.
В КТ обикновено възниква сложен топлообмен като Q се предава едновременно чрез топлопроводимост, конвекция и радиация. Времето за КО на П се определя от:
1. температурата на средата
2. време за нагряване
3. масата на продукта
Факторите, които влияят на предаването на температурата са : източник на Q, вид на функционалния съд и състав на продукта - високото водно съдържание повишава топлопроводимостта.

Микровълново нагряване


Микровълните се излъчват от генератор, който е магнетронна тръба. Представлява високочестотна радиация с дължина на вълната от 1м до 0,1мм. Този тип радиация се представя чрез милиони цикли за секунда или МΗz с честота 300-300 000 МΗz. Микровълните причиняват загряване, само когато се абсорбират. Полярните молекули на продуктите аб-сорбират микровълните и се привеждат в движение , като следват микровълните, вибриращи според честота. Това води до молекулярно триене и до нагряване на продукта. За да има микровълново нагряване е необходимо на има достатъчна полярна субстанция в хранителният продукт – това е различното съдържание на водата.
Топлинните обработки могат да се обособят в 3 самостоятелни групи: 1- основни, 2 – комбинирани, 3- спомагателни.
1. Основните топлинни обработки са варене, пържене и печене:
1.1 Варене – операция, при която продуктите се нагряват потопени в течна среда (вода, мляко, бульон или водна пара) . Съществуват различни варианти:

  • При различно съотношение продукт : вода (хидромодул)- варене в много течност хидромодул 3, варене в малка течност при хидромодул 0.2, варене в собствен сок

  • Според налягането – варене при атмосферно налягане или във вакуум

  • Вид на нагревната среда – в течност или на пара

  • Режим на нагряване

Варенето се състои от 2 фази:

    • Нагряване на течността до температура на кипене

    • Собствено варене при кипене

Съществува и начин течността да се нагрее до кипене, след което подаването на топлина се прекратява и изделието се отвежда до готовност за сметка на акумулираната топлинна енергия (Q). Варенето в много течност се прилага най-често като продуктите се поставят в гореща или в студена вода в зависимост от това дали ще се използва отварата. Варенето в много течност се прилага при продукти с високо водно съдържание. Варенето при повишено налягане се осъществява в автоклави. Налягането може да достигне 0,2 MPa, а температурата се повишава до 135 C°, вследствие на налягането. Прилага се за опреде-лени топлинни обработки.
Варене във вакуум.
Варенето в парна среда – осъществява се варене в атмосфера на влажна наситена пара при 140 – 160 C°. Процесът се извършва при парни шкафове. Парата осъществява непосредствен контакт с продукта, отделя скрита топлинна енергия на парообразуване и нагрява продукта до готовност. Тъй като варенето се извършва в течност има ограничено извличане на водоразтворими вещества, цвета и витамините на продукта се запазват по-добре.
Свръхвисока честота на нагряване
1.2. Пържене - нагряването на хранителни продукти в растителна или животинска мазнина.
Мазнините, които се използват са: рафинирано слънчогледово масло, царевично, соево, памучено, палмово и др. масла. Използват се също така и свинска мас и специални мазнини за фритюрник. Често използвана е техническата смес : свинска мас + слънчогледово масло 1:1. При пържене мазнините се нагряват до температура от 150 до 170 C°. Обособени са 2 основни начина за пържене – пържене в малко количество мазнина ( до 20% от масата на продукта), пържене в много мазнина (фритюра) – продукт: мазнина = 1:4, 1:6, 1:20 (непрекъснато пържене). Съществува и пържене в полуфритюра (1:3 продукт:мазнина). При пържене във фритюра мазнината се използва като междинен топлоносител и топлообменът се осъщесвява чрез конвекция.
1.3. Печене – изпарителен процес, при който заедно с увеличаването на сухото в-во в полуфабриката се променят както вкусовите, така и структурно-механичните му качества. За топлоносител се използват мазнини и горещ въздух или само горещ въздух. Печените ястия се приготвят и чрез радиационно печене. Печенето се разделя на няколко вида:
- кондуктивно (контактно) печене – основното количество се предава чрез контактен топлообмен м/у продукта и горещата среда – електрически скари или плочи със или без мазнина при температура от 300 до 350 C°. Кулинарната готовност на ПФ се оценява по цвета на сока, изтичащ при пробождане или при постигане на температура в центъра 75-85 C°.
- конвективно печене – като междинен топлоносител се използва горещ въздух; из-ползват се апарати с принудителна циркулация на въздуха. На обработка се подлагат предимно едри и по-рядко дребни ПФ.
- комбинирано – предаването на топлината става чрез кондукция, конвекция и излъчването се осъществява в електропарни камери или шкафове.
- печене с инфрачервени лъчи – с най-голям топлообменен ефект, инфрачервените лъчи проникват в ПФ и ускоряват топлинната обработка. Лъчевата енергия прониква на 8 -12мм. в продукта. Процесът се осъществява в скари с горно нагряване, грил апарати, апарати за дюнери и др.
1.4. Комбинирани начини за топлинна обработка:
- Запържване с варене
- запържване и запичане
- варене и запържване
- комбинирано
1.5. Спомагателни начини на топлинна обработка
- опърляне
- бланширане – въздействие за време от 1-5 мин. На продукта с кипяща вода или пара.
- запържване – продуктът се нагрява кратковременно без мазнина преди основната обработка (зеленчукови или брашнени запръжки)
- термостатиране – поддържане на К изделия в топло състояние
Охлаждане
Процес, при който температурата на П се намалява до точката на замръзване чрез отвеждане на топлината. По този начин се въздейства в/у физиохимичните св-ва и биологичните изменения в К изделия и по принудителен начин се регулират промените в тях. Забавят се процесите на разграждане на основните хранителни в-ва и се увеличава времето на съх-ранение на готовите К изделия. Използват се 3 основни метода на охлаждане: въздушна, течна среда, с лед или ледосолна смес.
1. Замразяване – процес на охлаждане на КП при температура, значително по-ниска от точката на замръзване. Основен признак на замразяването е фазовото превръщане на водата от течно в твърдо състояние. Използва се за продължително съхранение на К изделия, замразени десерти и др.
Основно технологично изискване е постигане на дребно-кристална структура, което означава, че замразяването трябва да се извърши шоково бързо.
2. Размразяване – Една част от продуктите се замразяват и подлагат на обработка – месо, риба, птици. Друга част се подлага на топлинна обработка без да се размразяват предварително. Готови замразени ястия се предлагат за консумация след размразяване и регенерация на температурата. Използват се 2 начина за размразяване:
- затопляне чрез повърхностен топлообмен със среда с по-висока температура (вода, въздушна или парно-въздушна среда)
- използване на микровълново поле

Химичните процеси се използват ограничено:


А) за да се избегне потъмняването на картофите се прилага сулфатация – обработка на клубовете с NaHSO3 0,5 р-р за 25мин. Предпазването е възможно чрез други химически обработки – с киселини, неутрални соли и др.
Б) за омекотяване на консистенцията на някои месни продукти се прилага мариноване – обработката с киселини (винена, лимонена) води до набъбване на колагеновите влакна за съединителната тъкан, което улеснява обработката.
Биохимичните процеси се използват главно при приготвяне на дрожди с тесто и различни видове туршии. Най-често срещани са алкохолната и млечно-киселата ферментация.

Изменение на основните хранителни в-ва при кулинарната обработка


І. Изменение на белтъчините
Измененията на белтъчините се наблюдават при предварителна топлинна обработка на продуктите.
1. Хидратация – процес, при който във водна среда белтъчните в-ва се обвиват с тънък слой вода, в резултат на което увеличават обема си и могат да погълнат до 300% вода спрямо първоначалната си маса. В кулинарната продукция белтъчините са под форма на концентриран флуиден р-р или като сухи белтъчини. В концентрираните флуидни р-ри белтъчините имат възможност за допълнителна ферментация. Това се използва в кулинарната практика като се добавя допълнително вода, бульон или друга течност, в резултат на което при топлинна обработка и в следствие на денатурацията се получава гел с много нежна структура, съдържащ цялото количество вода (омлет). Класически пример за хидратация е замесването на тесто и накисването на зърнени и бобови продукти. Хидратацията има голямо значение. От степента и зависят сочността, консистенцията и вкуса на готовото изделие.
2. Дехидратация – процес, при който белтъчините загубват съдържащата се в тях вода под влияние на външно въздействие. Дехидратацията бива:

Длъжностни задължения на сладкар

1. Характеристика на изпълняваната работа:
Организира, ръководи, координира, контролира и участва в процеса на приготовлението на сладкарската продукция, нейното външно оформяне и издаването й.
2. Задължения:


  • съобразява асортимента с наличните суровини и потребителско търсене; контролира доставката и съхранението на необходимите продукти по време, асортимент и количество;

  • следи за експлоатационната готовност, ефективното използване и поддържане на оборудването и инвентара;

  • контролира санитарно-хигиенното състояние на производствените помещения;

  • контролира сроковете по съставянето и представянето на първичните счетоводни документи;

  • прави рекламация на некачествените стоки и некачествено извършени услуги.

II. ОСНОВНИ ОТГОВОРНОСТИ



Отговаря за:

  • ефективното използване на суровините без да се нарушава технологията; намаляването на материалните разходи в производството без да се влошава качеството на произвежданата продукция;

  • правилното съхраняване на продуктите и готовата продукция.



  • Организация и управление на обслужването

ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОЦЕСА ОБСЛУЖВАНЕ
Процесът на обслужване на гостите в заведенията за хранене и развлечения е сложен. Състои се от отделни етапи и е изграден от много технологични операции. Реализира се в търговската зала (или на откритата търговска площ) на дадено заведение и зависи от неговия тип, категория и капацитет.
Отделните технологични операции са подчинени на съответни правила -т. нар. технологични параметри на процеса, които трябва да се спазват. Качеството на обслужването се определя от равнището на базата, от квалификацията на персонала и от културата на потребителите.
Цялостният процес на обслужване в заведенията за хранене и развлечения обхваща следните основни етапи:

  • посрещане и настаняване на гостите в търговската зала;

  • запознаване на консуматорите с асортимента на заведението;

  • вземане на поръчка;

  • предаване на поръчката за изпълнение;

  • сервиране на поръчаните храна и напитки;

  • прибиране на използваните съдове и прибори;

  • заплащане на консумацията;

  • изпращане на гостите.

Към него се включват и някои спомагателни операции – подготовка на съдове, прибори и друг инвентар за обслужването (сервирането); подреждане на масата за консумация и т.н.
Посочените етапи са различно застъпени в отделните заведения. Те зависят главно от формата на обслужване. Ползват се три основни начина:

  • обслужване със сервитьори (сервитьорско обслужване);

  • самообслужване;

  • смесено обслужване.



Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница