Особености на стиховата реч, стихосложение



страница1/5
Дата28.02.2022
Размер23.97 Kb.
#113466
  1   2   3   4   5
Особености на стиховата реч

Особености на стиховата реч, стихосложение.
Стихознанието разглежда формалните особености на стиховата реч – така е само на пръв поглед. Стиховата организация на речта, нейните своебразия, стихослож., римата, имат отнош-е към смисъла, който поетическите текстове реализират и изграждат. Когато говорим за стихова реч – първо трябва да определим обема. Стиховата реч е надродово понятие – не се свежда само до лириката /античните комедии, Шекспировите комедии, разкази в стихове – всичко това е част от разл.родова принаджлежност от лириката/.
Различията между стиховата и непрозаическата реч, Борис Томашевски вижда в две неща:

  • стиховата реч, за разлика от прозата, се члени на графически обособени и съпоставими помежду си единици-стихове. Прозата е непрекъсната реч.

  • стихът притежава обикновено своебразна вътрешна мярка /метър/ - прозата не притежава такава. Ритъмът е поставен на второ място, защото той се изразява в и чрез стиха.

Различните стихосложения по различен начин овладяват и проявяват ритъма. Самото понятие “ритъм” е сложно понятие /употребяваме го ежедневно/. Най-общо за него говорим, когато нещо се повтаря периодично и циклично; той е тип закономерна повторителност. Стиховедското зн-е на “ритъм” се свързва преди всичко със звуковата организация на стиха /без да се изчерпва само с нея/. Ритъмът в стиховата реч е също тип повторителност, която се проявява основно и главно при някои звуци. Ритъмът може да се прояви и като графична конструкция, като образно-тематичен тип повторителност; всичко, което циклично и закономерно се повтаря има отношение към стиха. Ритъмът се проявява по разл.начин в различните типове стихови организации. В Б-я са популярни три типа стихосложения:

  • силаботоническо – най-разпространено;

  • силабическо – изкл.характ. за народна песен;

  • тоническо.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница