Отчет по изпълнението на програма за управление „Велики Преслав динамична община /мандат 2011-2015 г./ за 2012 г



Дата13.10.2018
Размер201.91 Kb.
#85489
ТипОтчет
ОБЩИНА ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

ОТЧЕТ

по изпълнението на програма за управление „Велики Преслав – динамична община" /мандат 2011-2015 г./ за 2012 г.

Уважаеми господин председател,

Дами и господа общински съветници,
Във връзка чл. 44, ал.5 от ЗМСМА ви представям годишен отчет за изпълнението на програмата "Велики Преслав – динамична община 2011-2015 г.".

В началото на настоящия мандат ви беше представена Програма за управление за

мандат 2011-2015 г. съгласно моите виждания и вижданията на екипа, с който ще управлявам. Тъй като изтече 2012 година, съм длъжен да направя обобщение на започнатото и свършено от мен през изминалата година.


Продължавам да стоя зад основните принципи, залегнали в Програмата:

  • Балансирано развитие на община Велики Преслав;

  • Устойчиво развитие на община Велики Преслав;

  • Качествени услуги в публичния сектор – на делегирани от държавата услуги, до които по силата на Конституцията и законите гражданите следва да имат равнопоставен достъп, както и местни дейности и услуги;

  • Интегрирано градско развитие – насочване приоритетно към най-проблемните елементи на градската среда и включващо в себе си инженерна, социална, културна, екологична и транспортна инфраструктура.

Целите, по които работим, са:

  • Добър стандарт на градската среда;

  • Икономическо развитие на Община Велики Преслав;

  • Повече грижи за хората;

  • Развитие и подкрепа за туризма и културата във Велики Преслав.


какво постигнахме и какво не успяхме през 2012 г.
І . По цел - Добър стандарт на градската среда

През месец февруари 2013 г. ще ви бъде представен пълен отчет за изпълнение на бюджета на Община Велики Преслав, но от сега може да се направи извода, че успяхме да съхраним бюджетната дисциплина, да изразходваме средствата достатъчно рационално и да търсим допълнителни възможности за финансиране на определени дейности.

1. С бюджет 2012 г. предложихме пълна рехабилитация с подмяна на водопроводната инсталация на определени улици в гр. Велики Преслав съобразно сумите за капиталови разходи от РБ и собствени средства. След гласуване в ОбС се определи такива дейности да се извършат по част от улица „Ал.Стамболийски". С помощта на В и К дружеството и спечелилата търга фирма ЕООД "БКС" извършихме ремонта с пълна подмяна на основен водопровод, отклонения към жилищни сгради, тротоарни и противопожарни кранове, както и пълно преасфалтиране на участъка.

Средствата не бяха достатъчни за възстановяване на тротоарните настилки с нови плочи. Същата дейност започнахме с наши такива и със строителното звено към ОП „Трудова заетост” и тя ще бъде довършена през първата половина на 2013 г. Извършихме пълна рехабилитация на тротоарната настилка по улиците „Златен век„ и „Шишман” около Детски ясли, както и частична такава в централната градска част на Велики Преслав. В селата на община Велики Преслав по предложения на кметовете и наместниците предоставихме асфалтова фракция за очакаляването на определени улици.



2. Изграждане на канализация за битови и отпадни води в кв. Кирково и улици в гр. Велики Преслав

По изработения проект през 2010 г. със средства от ЕС извършихме в началото на 2012 г. 5 /пет/ ревизии съвместно с експерти от МОСВ и проектантите, които ревизии доведоха до снижаване на цената и промяна на някои видове тръбопроводи. Проектът се подписа през м. юли и вече сме стартирали процедурите за избор на изпълнители, строителен надзор, одит и др. Надяваме се през настоящата година да започнат строителните дейности - до м. май.



3. Пускане в експлоатация с акт № 16 на допълнителното водоснабдяване на селата "Драгоево – Златар – Суха река" и подготовка за проектиране свързването с МФОС „В.Преслав“ 2013-2014 г.

През 2012 г. са извършени следните дейности по обекта: Подаване заявление до МЗХ-ИАГ №13337/02.04.2012 г., №2535/30.05.2012, №5345/30.11.2012 г. с обяснителни записки, скици и др. за учредяване на сервитут върху ПИ в горски територии - държавна собственост. Преписката е върната с искане за ново искане този път пред Министъра на земеделието по новия закон за горите - чл.55, ал. 3, т.1-3. Очакваме отговор.



4. Основен ремонт на четвъртокласни пътища

  • С проект вх. №27/321/01216/17.08.2012 г. „Ремонт и рехабилитация на общинска пътна мрежа”, включващ пътните участъци между с. Миланово, Мокреш, Драгоево, кандидатствахме по ПРСР/МЗХ мярка 321. Същият е одобрен с подписан договор между страните от 27.11.2012 г. на стойност 3 409 240,00 лв. Получен е аванс в размер на 50 % от сумата. Изпратени са в Управляващия орган (УО) исканите процедури по изпълнение на договора и в началото на 2013 г. стартираме избора на строители, надзор, екипи за управление и др. До края на 2014 г. строителството трябва да бъде приключено.

5. Осигуряване на инвестиции за обновление и развитие на обществените места

  • С проект вх. № 27/322/00753/25.06.2012 г. „Рехабилитация, естетизиране и достъпност на селищната среда в Община В.Преслав”, включващ и централните части на с. Драгоево и Миланово, ОбА кандидатства по ПРСР/МЗХ по мярка 322. Същият е одобрен с подписан договор между страните от 27.11.2012 г. на стойност 1 563 366,00 лв. Получен е аванс в размер на 50 % от сумата. Изпратени са в УО исканите процедури по изпълнение на договора и в началото на 2013 г. стартираме избора на строители, надзор, екипи за управление и др. До края на 2014 г. строителството трябва да бъде приключено.

  • 6. Усъвършенстване схемата за организирано сметосъбиране и сметоизвозване в града и селата.

  • С Решение № 172 по протокол №16/16.12.2008 г. Общински съвет Велики Преслав прие „Програма за управление на отпадъците на община Велики Преслав”. През 2012 г., ограничена от наличния финансов ресурс, Общинска администрация продължи работата си по осъществяване на мерките, заложени в разработения към Програмата план за действие. Изпълнените стъпки в процеса на управление на отпадъците на местно ниво позволиха да бъде поддържано оптимално желаното качество на услугите, свързани с третиране на генерираните отпадъци. Постигнатото през 2012 г. може да се обобщи както следва:

  • Всички населени места на територията на общината са обхванати в системата за организирано сметосъбиране и сметоизвозване, която през 2012 г. работи ефективно, без сериозни отклонения от утвърдените графици и повторяемост на извършване на услугите;

  • Проведена е процедура по реда на ЗОП за възлагане на обществена поръчка за услугите по организирано събиране и транспортиране на битовите отпадъци от територията на община Велики Преслав до Регионално депо за ТБО кв. Дивдядово, гр. Шумен, поддържане чистотата на площите за обществено ползване, зимно поддържане и снегопочистване на уличната мрежа в гр. Велики Преслав. Сключен е договор № 190/16.08.2012г. между Община Велики Преслав и ЕООД „БКС” гр. Велики Преслав за възлагане изпълнението на дейностите;

  • Актуализирани са границите за предоставяне на услугата по сметосъбиране и сметоизвозване, както и маршрутните графици за извършване на дейностите. И през 2012 г. се работи със сезонен график на обслужване на съдовете в селата на общината, като през летните месеци честотата на обслужване на съдовете се завишава. Изключение прави само село Суха река, за което финансовият ресурс не позволява обслужване на съдовете повече от два пъти в месеца през цялата година.

  • През 2012 г. съгласно сключен договор с Община Шумен за приемане и обезвреждане на регионално депо за неопасни отпадъци в кв. Дивдядово на битовите отпадъци от територията на Община Велики Преслав са депонирани 3 537 тона битов отпадък. Заплатени са дължимите средства, свързани с депониране на всеки тон отпадък, както и средствата за двете отчисления (по чл.71е и чл. 71а от ЗУО), които се заплащат от общините. Увеличаването на разходите по дейностите за сметосъбиране и депониране на отпадъците се запазва като тенденция и за 2013 г.

  • Закупени са 15 бр. нови съдове за смет тип „Бобър”, които веднага влязоха в употреба;

  • Закупените 35 бр. градински кошчета за отпадъци бяха разположени в града, а част от старите, но годни за употреба кошчета, се разположиха по общинските пътища, около крайпътни заведения, туристически и археологически обекти;

  • През годината са почиствани от отпадъци няколко локални сметища, а с цел предотвратяване и недопускане образуване на нерегламентирани и криминални сметища фирма "Щит 3" ООД извършваше периодични обходи на територията на общината;

  • През годината беше изготвен нов, актуализиран "Работен проект за закриване на съществуващото депо за твърди битови отпадъци на гр. Велики Преслав", който е внесен в ПУДООС за одобрение и финансиране. Размерът на средствата, за които общината кандидатства, са 1 295 795,50 лв.

Целта на проекта е да се извърши закриване и рекултивация на действалото от 1975 г. сметище на град Велики Преслав.

С изпълнението на проекта се цели намаляване на вредното въздействие върху околната среда на натрупалите се за много години отпадъци.



  • 7. Приемане програма за екологично развитие на община Велики Преслав – 2012 - 2013 г.

  • С приемането на новия Закон за управление на отпадъците (ЗУО), обн. в ДВ бр.53 от 13 юли 2012г., се въведоха редица нови задължения в областта на разделното събиране на отпадъци и поетапно постигане на целите по рециклиране и оползотворяване на битовите отпадъци. Съгласно изискванията на чл.20, ал.1 от ЗУО предстои кметът на общината да сключи актуализиран договор по чл.20, ал.1 от ЗУО с „Екоколект” АД гр. София (организация по оползотворяване на отпадъци от опаковки), която в момента е изградила система за разделно събиране на отпадъци на територията на общината, като в договора се обърне внимание и акцентира на следните условия:

  • ангажимент за съвместно разработване на програма за разделно събиране на отпадъци от опаковки, включваща конкретния начин на организация на разделно събиране;

  • срокове за разполагане на елементите от системата за разделно събиране;

  • кратност на обслужване на съдовете за разделно събиране;

  • мерки за недопускане на посегателства и кражби на отпадъците от съдовете за събиране на отпадъци от опаковки;

  • С цел оптимизиране на работата на системите за разделно събиране се въведе изискване търговските обекти, производствените, стопански и административни сгради да бъдат обслужвани от изградената система, като тези обекти сключат договори с организацията по оползотворяване на отпадъци, която е изградила и обслужва системата в общината.

8. Актуализация на общинската транспортна схема и поддържане на вертикалната и хоризонтална пътна маркировка, обособяване на пешеходни зони.

По предложение на Общинска администрация и с решение № 164 по протокол № 17/04.09.2012 г. започна обособяването на система от паркинги в централната градска част и изграждане на платени паркинги и паркоместа за юридически и физически лица, като вече първите платени зони за паркиране са факт - обособен джоб пред бирария „Гинес” с 5 броя паркоместа, обособен паркинг до старото читалище на ул. „Б. Спиров” - 5 броя паркоместа, ул. „Б. Спиров” от № 58 до № 76. Основната ни цел е намаляване движението на МПС по централната част на града, освобождаването и за пешеходци, както и допълнителни приходи в бюджета. Вече имаме заявени и платени паркоместа и от физически и юридически лица. През 2013 година ще предложим разширяване на платените паркоместа. Платеното паркиране обхваща времето от 08.00 часа до 17.00 часа всеки делничен ден. Отрегулирано е движението, както и паркирането на МПС в районите на учебните и детски заведения и периодично по наше искане се правят проверки от органите на КАТ. Два пъти се подновява хоризонталната маркировка, а вертикалната периодически се допълва или подменя.



9. Основен ремонт на представителен общински имот обект „Спортна база“ 2013-2014

С проект вх. № 27/321/01244/ 17.08.2012 г. „Преустройство, реконструкция и модернизация на Спортна зала - В.Преслав” ОбА кандидатства по ПРСР/МЗХ мярка 321. Същият е одобрен с подписан договор между страните от 27.11.2012 г. на стойност 902 992,00 лв. Получен е аванс в размер на 50 % от сумата. Изпратени са в УО исканите процедури по изпълнение на договора и в началото на 2013 г. стартираме избора на строители, надзор, екипи за управление и др. До края на 2014 г. строителството трябва да бъде приключено.



10. Актуализиране и въвеждане надеждна вътрешна система за финансово управление и контрол в общината

Във връзка с настъпили промени в републиканското законодателство, проведен мониторинг на вътрешните нормативни актове и промени в структурата на организацията, през 2012 г. се измениха, допълниха и актуализираха вътрешните актове, касаещи системите за финансово управление и контрол, със следните заповеди:



  • Заповед № 220/15.06.2012 г. – утвърждаване на инструкции за управление и контрол на общинския бюджет, за отдаване под наем и аренда на земеделски земи и отдаване под наем на общинско имущество, счетоводна политика.

  • Заповед № 265/16.07.2012 г. и № 320/20.08.2012 г. – Вътрешни правила за обществени поръчки, изменение и допълнение на Устройствения правилник, структура на общинска администрация, Харта на клиента и други, свързани с промени в структурата.

Тези промени се наложиха с цел повишаване контрола във връзка със законосъобразното, ефикасно и ефективно изразходване на средствата от общинския бюджет, в това число и на средства по програми и структурни фондове на ЕС. Смятам, че има изградена добра система за финансов контрол в общината. През 2012 година в нея са направени необходимите промени за усъвършенстването й.

11. Максимални усилия за изпълнение на Стратегията и програмата за управление на общинска собственост и имущество – 2012-2015 г.

  • Отчетът за изпълнение през 2012 г. на програмата за управление на общинската собственост беше представен и приет от Общински съвет през м. януари 2013 г., а така също и програмата ни за 2013 г.



  • ІІ. По цел - Икономическо развитие на община Велики Преслав

1. Представяне и рекламиране на възможностите на града и общината. Осигуряване информацията за възможностите относно финансиране на идеите и целите на бизнеса. Публикуване в електронен вид чрез Интернет на регистъра на общинската собственост.

На сайта на община Велики Преслав в раздела за общинска собственост е представена информация за наличната общинска собственост - публична или частна с влезли в сила актове. Информацията се актуализира периодично и при извършване на промяна – продажба, придобиване или отдадена под наем.



2. Подпомагане и насърчаване на инициативите на граждани за финансиране на техните начинания по "Програмата за развитие на селските райони 2007 - 2013 г.". Обезпечаване с необходимата информация всички земеделски производители и желаещите да се занимават със земеделие.

В началото на 2012 г. по наша инициатива се проведе обща среща със земеделски производители от Община Велики Преслав и такива наели общинска земя. На срещата им се предостави възможност за запознаване с всички налични свободни земеделски земи, пасища и мери за отдаване под наем, аренда, продажба или едногодишно ползване. Смятаме, че срещата имаше ползотворен характер, което впоследствие се отрази при провеждането на редица търгове през 2012 г. за обработка на земеделска земя. Няма земеделски производител, на когото да е отказана помощ или информация, свързана с общински поземлен фонд, както и съдействие /при законови основания/ за промяна на начина за трайно ползване на земи, административна подкрепа и подпомагане създаването на нови масиви с трайни насаждения, както и начинания по "Програмата за развитие на селските райони 2007 - 2013 г.". Срещите ще продължат и през 2013 г.



3. Създаване на консултативен съвет и изработване и приемане на статут и Правилник за дейността на консултативния съвет по икономическо развитие – срок 2012 г.

Нямаме все още изграден консултативен съвет по икономическо развитие.



4. Направа на маркетингов профил на община Велики Преслав, съдържащ информация, необходима за потенциалните инвеститори. Създаване на база от данни за свободни терени и сгради (публични и частни).

Има събрана и представена информация за свободни терени и сгради, представляващи интерес за инвеститори. Към настоящия момент определен интерес са заявили няколко фирми за създаване на промишлено и селскостопанско производство - предложени са им терени № 5822.4291.1, 5822.430.2 в град Велики Преслав /промишлена зона/, кв. 105 и 107 от 25 бр. парцели с обща площ 22,329 дка, кв. 57, 59 – 13 парцела с обща площ 11,944 дка в землището на с. Златар, както и свободни общински сгради в цялата община.



5. Административна подкрепа и подпомагане създаването на нови масиви с трайни насаждения - 2011 - 2015 г.

  • На всеки земеделски производител, потърсил помощ от ОбА, е оказано съдействие.

6. Съвместно със служба „Земеделие и гори” създаване и реализация на програма за влизане във владение на собствениците с възстановени земи по параграф 4 от ЗСПЗЗ – 2011-2015 г.

През 2012 г. с отпуснати средства по ЗДБ 2012 г. чрез Областен управител на област Шумен започна процедурата за влизане във владение на собственици с възстановени земи по параграф 4 от ЗСПЗЗ в м. Дервиша. Към настоящия момент е изработена карта на новообразуваните имоти и тече срокът за обжалване от страна на заявителите - собственици. В края на м. януари 2013 г. предстои разглеждане от специална комисия, назначена от областния управител на подадени жалби по кадастралната карта и издаване заповед за влизане в сила на картата. Общо количество на възстановените земи ще бъде в размер на приблизително 310 дка за до 30 хил. лв. Процедурата като държавна отговорност вероятно ще продължи и през 2013 г. с нови земи за възстановяване.



  • Общинска администрация оказва пълна подкрепа на всички желаещи да се занимават със земеделие и животновъдство. Провели сме срещи по браншове и сме уточнили исканията и възможностите за помощ от наша страна. Предложени са всички подходящи терени за пасища и по-голямата част от тях са отдадени под наем. От проведените разговори с тях сме останали с впечатление, че селскостопанските производители и животновъди познават и използват възможностите на програмите за временна заетост, мерките на Агенция по заетост за подпомагане на тяхната дейност чрез наемане на работна ръка и ги използват при възможност.

7. Разработване и въвеждане на контролни мерки за текущ мониторинг върху управлението и отчетността на общински търговски дружества и предприятия.

В началото на 2012 г. на територията на Община Велики Преслав осъществяват дейност следните търговски дружества: ЕООД „БКС”, „МБАЛ В. Преслав”, „МЦ - І Велики Преслав” ЕООД, „Седмица” ЕООД. До м. юли 2012 година всичките те извършваха дейността, за която са създадени.

В най-добро финансово състояние вкл. и с помощта на ОбА и ОбС остана ЕООД „БКС”.

Без задължения, но с невъзможност да упражнява дейността си поради липса на специалисти, остана „МЦ- І Велики Преслав” ЕООД. Това доведе до предложение и решение за извършване на ликвидация на дружеството. Тя вече е факт, а активите на дружеството са прехвърлени на МБАЛ.

„Седмица” ЕООД, макар че приключи 2011 г. с положителен резултат, преустанови дейността си и натрупа задължения от близо 7000 лв. Последва оставка на управителя, избор на нов, несправяне със задълженията и нова оставка. Към м. януари 2013 г. дружеството не функционира. Има заведено дело от бившия управител срещу него, заради неизплатени трудови задължения. Смятам, че има няколко варианта за продължаване на дейността – ликвидация на дружеството, преструктурирането му като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити по закона за общинските предприятия или създаване на общ информационен център в сградата на общината съвместно с общински радиовъзел и продължаване на издаването на вестника като общински.

МБАЛ е необходимо да продължи да съществува, като община В. Преслав трябва да продължи нейното подпомагане. Що се отнася до ЕООД "БКС" моето виждане е, че то трябва да разшири дейността си – освен в сметопочистването, но и в сферата на поддръжката на уличното осветление, строителството, а защо не и в издаването на в. "Седмица". Не е изпълнена програмата на дружеството в частта за възстановяване на оранжерийното производство на разсад за цветя.

Общинските търговски дружества и предприятия са едни от най-проверяваните институции, както от ОбА, така и от ОбС.
ІІІ. По цел – Повече грижи за хората

1. Допълнително повишаване сигурността на територията на Община Велики Преслав - съвместно с компетентните органи

Водени са предварителни разговори с кметове по населени места за създаване на доброволчески формирования за подпомагане опазването на обществения ред, но все още не можем да намерим подхода за мотивиране на доброволци. Няма създадени такива доброволни отряди. Функционира обществен съвет на жители в кв. Кирково за решаване на някои неотложни задачи.



2. Управление на общинските ресурси в образованието и текущ ремонт на Детските ясли 2012 - 2013 г. със средства от общинския бюджет за окончателно приключване на системата за енергийна ефективност, започната през 2010 година.

През 2012 година процесите в общинската образователна система и тази на ЦДГ и ДЯ бяха много динамични. Като цяло тя съществуваше без промени, но и с достатъчно финансови лишения и финансово подпомагане /особено за ОУ в с. Драгоево и Златар, СОУ/ от общинския бюджет. Тенденцията за намаляване броя на децата в учебните заведения се запазва по ред причини /ниска раждаемост, миграция/. Със средства от дейността за ДЯ се извърши основен ремонт на помещенията на две от яслените групи, за да може тя да функционира след изпълнение на дейностите по саниране на градината по европейски проект. Приблизителната стойност на ремонта е 45 х. лв. По решение на ОбС с 28 х.лв. е извършен основен ремонт на сервизни помещения в ЦДГ „Снежанка”. Община Велики Преслав е изготвила и представила в МОМН проект за съществуващите детски градини, където е включен и определен, частичен ремонт на съоръженията. С бюджет 2013 г. ще се представят и други наши виждания. Окончателно са завършени ремонтните работи по изпълнение на европейските проекти за ОУ „Св.Св.Кирил и Методий” и СОУ „Черноризец Храбър” Велики Преслав и тече 5-годишния период на устойчивост на проектите. Двете общински училища и ДЯ са под постоянно видеонаблюдение и охранявани от охранителна фирма.

Намаленият брой на децата в ученическа възраст в общинските и професионални училища вероятно от средата на 2013 г. ще доведе до определено преструктуриране на броя на училищата и паралелките в тях.

3. Повишаване на нивото на социалните услуги

Тенденцията по разширяване на дейностите, свързани със социалните услуги, се запазва през 2012 година. Проект „Алтернативи” по програма за РЧР и с наше съгласие е удължен до м. март 2013 г. През този период ще стартира проектът „Помощ в дома” по ОПРЧР, договорът за който Общината подписа през м. ноември 2012 г. Той до голяма степен ще замести стария проект и ще увеличи броя на обслужваните лица, имащи нужда от обгрижване в цялата община - на близо 70 души от 40 лица, които ще ги обслужват. Общинска служба ДСП продължава доставянето на храна според наредбата на МТСП на среден брой лица между 150-180 души месечно в града и селата Имренчево, Кочово и кв. Кирково. При заявено желание и от други населени места може да се организира хранене.

През 2012 година е създаден Семейно-консултативен център за подпомагане на родители и деца в риск и предоставяне на помощ с цел предотвратяване на изоставяне на деца в специализирани заведения. Проектът е съвместен с УНИЦЕФ и успешно продължава с осигурено финансиране и през 2013 г. Разкрити са 8 работни места.

Домът за деца лишени от родителски грижи през 2012 г. обгрижва 60 деца, с тенденция те да спадат до окончателно затваряне и реорганизиране на заведението. Функционира и защитено жилище за деца. През 2012 г. ОбА разработи и проект за наблюдавано жилище на лица от Дома, навършили 18 години, и център за социална рехабилитация на инвалиди деца и възрастни. Чакаме решение на оценяващата комисия през 2013 г.



4. Достъпно медицинско обслужване – финансово подпомагане на „МБАЛ В. Преслав“ за покриване на натрупани стари задължения, специфично внимание към профилактиката и пълно съдействие на общопрактикуващите лекари в тяхната дейност.

Медицинското обслужване на населението през 2012 г. се запазва на същото ниво в сравнение с предходни години. ОбА и ОбС продължават да оказват пълно съдействие на МБАЛ вкл. и финансово. Задълженията на МБАЛ макар и малко намалени, се запазват в критично ниво за нея. Недостатъчен е броят на личните лекари в Общината – 4 от необходимите 8-9 лекари. Няма заявен интерес и към специализираните медицински заведения. Апаратурата, доставена за практиките, в много населени места не се използва. Специалисти за извънболнична помощ и стоматолози има достатъчно.



5. Преглед на общинския жилищен фонд, на сгради в режим на етажна собственост, съгласно ЗУЕС, подкрепа на граждани и граждански сдружения за подготовка на проекти за въвеждане на мерки за енергийна ефективност по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007 – 2013 г.

През 2012 г. се сформира комисия със задача за преглед на общинския жилищен фонд. Такъв преглед е извършен, като заради неплащане на дължимите наеми и разходи от наемателя един апартамент е освободен принудително. Всички други отдадени апартаменти са с платени наеми и стопанисвани в добро състояние. Проблемни са 2 сгради - къщи, които като парцели са обявени за продаване на търг, но все още не са освободени от обитаващите ги от лица.

Съгласно нормативните разпоредби към края на годината 60-70 % от етажната собственост в града имат регистрация и избрани домоуправители. Останалите са процес на създаване. Няма заявено желание от представители на собствениците за въвеждане на мерки за енергийна ефективност по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007 – 2013 г.

6. Разработване програма за ремонт и изграждане на нови детски и спортни площадки – 2012 - 2013 година.

В бюджет 2013 г. ще бъдат предложени инициативи в тази насока.

7. Премахване на формирани микросметища на територията на Общината и почистване на коритото на река Дервишка и селските реки.

С проект, спечелен по линия на комисията към МВР за предотвратяване на стихийни бедствия и аварии, през 2012 г. се извърши довършване на заустването на р. Дервишка при изхода на гр. Велики Преслав за Шумен за сумата от 234 х. лв. Цялото корито на реката, преминаващо през града, е основно почистено. С подобен проект, но по ОПРР е изградено 600 м бетоново корито на р. Драгоевска и основно почистване още 200 м в южна посока. Почистване се извърши и по река Троишка с. Троица и тази в с. Кочово, както и по р.Камчия. В ход по разпореждане на областната комисия за предотвратяване на бедствия и аварии е почистване на проходимостта на коритата, отвеждащи водите при изпускане на общинските язовири.



8. Административно обслужване, укрепване административния капацитет на общинска администрация, гарантиращ компетентност и ефективност.

През годината служителите от Общинска администрация са предоставили на граждани и фирми 12 286 броя услуги, от които:



  • 190 по регистрационни режими,

  • 80 разрешения,

  • 10 017 удостоверения,

  • 49 съгласувания и

  • 1750 услуги с друг характер.

Служителите в административния център – гр. Велики Преслав са извършили 8018 бр. услуги, а тези в селата на общината – 4268 бр.

Най-често исканите услуги през годината са за издаване удостоверения за наследници – 1647 бр., удостоверения за адресни регистрации – 1357 бр. и данъчни оценки – 2720 бр. В селата най-извършваната услуга са нотариалните заверки – 2080 броя.

За някои от услугите (основно в ГРАО) се работи в режим на експресно извършване, като на практика услугата се предоставя веднага на клиента.

За поддържане и подобряване нивото на административното обслужване служителите на администрацията ежегодно повишават квалификацията си чрез вътрешни обучения и участия в семинари.

Кметовете на Кочово, Мостич и Троица и кметския наместник на с. Осмар посетиха курс на НСОРБ в учебната база в с. Гергини за правомощията на кметовете, кметските наместници и за проблемите на нотариалното удостоверяване.

Всички секретари и кметски наместници преминаха курс на обучение по издаване удостоверения за наследници и по прилагане на новите наредби в областта на административното обслужване по гражданско състояние.

През последните няколко години не е доставяна нова офис техника за Центъра за информация и услуги във Велики Преслав и за кметствата, което в близко време ще се превърне в проблем.

За 2013 г. сме закупили и планираме инсталиране на ПОС терминално устройство в ЦИУ, чрез което гражданите, които желаят, ще могат да плащат данъците и таксите си към общината по електронен път.

На интернет сайт на общината периодично се публикува обща информация за общината, информация за работата на Общински съвет и Общинска администрация, нормативни документи, новини и съобщения за предстоящи събития и др. данни в услуга на гражданите. Чрез него те подават сигнали към администрацията за нередности и правят предложения. Сайтът непрекъснато се обновява, надгражда и усъвършенства.

Смятаме, че поетите от настоящия екип на Община Велики Преслав ангажименти към жителите на общината по отношение на обхвата, стойността и качеството на публичните услуги за гражданите, съкращаване срока за обслужване и извършване на услуги, осигуряване на по-голяма достъпност на предлаганите услуги чрез поетапно внедряване и прилагане на цялостната система за интегрирано обслужване се изпълняват и непрекъснато усъвършенстват.


ІV. По цел – Развитие и подкрепа за културата и туризма във Велики Преслав и общината

През първата пълна година от управленският мандат 2012 г. в областта на развитието на културата и туризма няма съществена промяна от традиционните културни събития в общината и региона. Успешно се приключи приетият културен календар за 2012 г., финансиран от общинския бюджет. От набелязаните събития и предложени проекти успяхме да:

- Подготвим /частта за Община Велики Преслав/ заданието за проект „Корените на България” и съвместно с общини Шумен и Каспичан да го подадем и спечелим. Реализацията му е в ход и е свързано с междуобщинската стратегия и маркетинг на туризма и създаването на обща туристическа дестинация между двете стари столици Плиска и Преслав, култовото селище Мадара и Шумен.

В същата насока е и проведената през м. Х 2012 г. среща на територията на В.Преслав с министъра на финансите, представители на БАН, медиите, туроператори и граждани от Област Шумен и Търговище.

Във връзка с направените предложения на срещата Общинска администрация разработи и представи на Министерството на финансите 2 проекта за финансиране – готов, разработен и съгласуван с актуални строителни разрешения проект част от „Векът на цар Симеон оживява”, както и идеен проект за социализация на Кръглата /златна/ църква и т. нар. Южен площад с фиалата на дворцовия комплекс. Представени са и разчети по искане на министерството на финансите за разработване на работни чертежи и проектиране на отделните обекти. Очакваме становище на МФ.

В края на 2012 г. след приключване на процедурите по обжалване избора на строител на 28.12.2012 г. се подписа договор с фирмата изпълнител на КРР по проект „Векът на цар Симеон оживява”, с което фактически стартира неговото изпълнение. Основните дейности ще се извършат през 2013 г.

Смятаме, че по раздела за проектни инициативи ОбА и аз като кмет през 2012 г. сме изпълнили почти на 100% от предложените ви за одобрение от ОбС проекти по ОПРР, ПРСР, ОПОС, РЧР - „Алтернативи”, „Помощ в дома”, „Развитие”, „Нов избор - ново начало” и др.

Очакваният ефект от тяхното изпълнение и заложените резултати в тях очакваме през 2013 и следващите години до 2015 г.



кмет

община велики преслав

александър горчев



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница