Отчет за дейността на читалището през 2016 година



Дата10.02.2018
Размер244.1 Kb.
#57672
ТипОтчет
Народно читалище “Виделина-1928” село Войводиново

Община ”Марица”
ОТЧЕТ

За дейността на читалището през 2016 година
Нашето читалище е в навечерието на своята деветдесетгодишна история, изпълнявайки своята мисия – да пази и популяризира българските традиции, песни и танци. Усилията на Настоятелството са насочени към укрепването и развитието на Читалището като основен център с културно-просветни, информационни, социални и граждански функции в с.Войводиново. Осъществяване на дейности за подпомагане и насърчаване на децата, ангажиране и участие на младите хора в традиционните читалищни дейности. В реализирането на нашите цели са застъпени три основни дейности- библиотечна, културно-масова и художествено творческа.
І. Библиотечна дейност
Тя е насочена към въвеждане на нови форми и информационни източници в библиотечното обслужване. Стремим се да повишим ефективността от възпитателната роля на библиотеката като място за социално общуване и задоволяване постоянно растящите интереси и търсения на читателите. Търсим възможности и средства за набавяне на повече нова литература.Провеждаме тематични беседи и уроци с учениците от начален курс и среден курс. Изложби посветени на бележити дати и годишнини: 3 –ти март-Националния празник на България,В деня на Левски 19 февруари с децата от училището прожектирахме филм“Нека носим Левски в сърцата си“, За празника на мама- 8-ми март, Деня на детето – 1 юни, Деня на будителите – 1 ноември. Приятни за децата са посещения на библиотеката от началните класове и детската градина.

През 2016, са закупени 57 броя нови книги.
- Библиотечен фонд наброява общо 8350 библиотечни документа

-записаните читатели са 209, а раздадената литература е 2799 броя.

- Средства за нова литература – 560.13лв.

През годината направихме прочистване на фонда на библиотеката и отчислихме 87 книги,остарели по съдържание и физически негодни.

ІІ. Любителско-художествено творчество
В нашето читалище развиват своя талант и умения над 140 деца и възрастни в седем художествени колектива и клуб за изучаване на народни танци. Самодейците от Ансамбъл „Войводинци“ са основни участници в провеждането на културните прояви и събития от празничния календар на читалището, както и този на община Марица.

Нашите самодейци са превърнали принадлежността си към читалището от занимание в кауза.Те безрезевно, всеотдайно, от душа и сърце посвещават таланта, силите и времето си в името на благородната цел- да популяризират фолклор и да радват хората, като в същото време се забавляват, защото това им носи радост и удовлетворение.

През отчетната 2016 има нови попълнения, както във всички детски групи, така и в големите състави.От тази година се сформира група за начинаещи към фолклорния клуб.Есента поставихме началото на нова форма, като сформирахме театрален състав от различни възрасти.

Фолклорният ни Ансамбъл”Войводинци”включва:

три детски танцови формации на възраст от 4 до 14 г.- 86 деца



  • два младежки танцови състава- 43-ма човека

  • женска певческа група за народни и стари градски песни – 12 жени

  • мъжка певческа група- 14 човека –това са самодейци от двете младежки групи.

  • фолклорен клуб, в който се преподават хора за удоволствие- 42 участника.

Организирахме лятна занималня по английски за деца от началния курс –ІІ-ІІІ клас.

Всички самодейни състави от Ансамбъл “Войводинци” участват целогодишно в регионални и национални фестивали, концертни програми, изяви с благотворителна цел и инициативи на читалището. Тези участия мотивират самодейците и допринасят за съпричастност в работата на Ансамбъла.

По традиция, всяка година откриваме тържествено новия творчески сезон.Запознаваме всички групи с предстоящите участия, концерти и фестивали. Филмов разказ за изявите на Ансамбъла през изтеклия творчески сезон.

Ансамбъл “Войводинци” е емблематичен за Войводиново през изминалите 15 години. Като доказателство за високото художествено качество на нашият репертоар и изпълнение, можем да изброим множеството участия през 2016 година:

    • Едно от най-значимите събития е участието на Представителен фолклорен ансамбъл“Войводинци“ в ХХ-я юбилеен Старопланински събор „БАЛКАН ФОЛК 2016“ гр.Велико Търново, където получихме своето заслужено призвание - първа награда и почетна купа в категорията“Световен шампионат по фолклор“.

    • През годината осъществихме две задгранични участия в Международни фолклорни фестивали. През м. март в Будапеща-Унгария с групите „ Теменуга“ и „Авлига“ и м. юли с „Иглика“, „Здравец“ и „Божур“ в Прага, Чехия.

    • По случай Тодоровден,детските състави взеха участие в официалното откриване на празника.

- През месец април момичетата от детските формации лазаруваха из селото.

  • В Деня на детето 1-ви юни се включихме в благотворително събитие „Парад на хвърчилата – Панагюрски колонии 2016“ за деца в неравностойно положение от центрове и социални домове на територията на Пловдивска и Пазарджишка област.

  • През м.април посрещнахме холандска група, която изучава българските фолклорни традиции. Гостите от Холандия се запознаха с работата на самодейците от читалището.Като завършек на гостуването и светлия празник -Великден, ансамбъл“Войводинци“ изнесе концерт в читалището.

  • По повод 100 години от създаване на читалището в село Отец Кирилово и традиционния събор в с.Бабек, ансамбъла изнесе самостоятелни концерти.

  • детската група Кокиче, взе участие в националния фолклорен фестивал в с.Костандово, област Пазарджик на 21 и 22 май.

  • По случай Събора на селото Спасовден, самодените състави се включиха в Празничния концерт.

  • През м.март и юли Ансамбъла и фолклорния клуб участваха в фолклорния фестивал „Хопни ми тропни ми“ гр.Пловдив.

  • По повод тържественото откриване на бюст -паметник на Христо Ботев във Войводиново, участвахме в художествената програма.

- На Общинския празник „От извора“в с.Труд на 3-ти септември, се представихме с децата от група Теменуга.

  • Младежките формации се включиха в няколко благотворителни, юбилейни и сватбени тържества.

  • През м.октомври, фолклорен клуб „Войводинци“ участваха във втория фолклорен фестивал „Сандански пее, заиграва – Пирина разлюлява!“и завоюваха специалната награда на журито за най-добре изпълнено автентично пиринско хоро.

  • За първа година организирахме съвместно с училището, Кметството и детската градина -Празник на производителя „Войводиново-2016“ с художествена програма и богата кулинарна изложба на местни ястия.

  • Тръжествено отбелязахме Деня на будителите-1 ноември с художествено-музикална програма. Поканихме бивши самодейци и художествени ръководители на читалището, които споделиха вълнуващи спомени и преживявания, свързани с живота и дейността на читалището.

  • Тази есен чествахме рожденния ден на Ансамбъла с общо веселие.

  • По традиция всяка година организираме Празничен коледен концерт, който се превръща в истински спектакъл, наситен с хумор, песни и танци.

- Като завършек на 25 декември, момчетата -танцьори, коледуваха из селото.


ІІІ. Културно-масова работа
Наред с богатата художествена самодейност и творчески изяви, работим усилено за утвърждаване на традициите и празниците в нашето село.Читалището е основен организатор на културно-масовите и развлекателни мероприятия, ритуали и чествания:

  • Коледуване

  • Лазаруване

  • Бабинден

  • Тодоровден

  • Спасовден- традиционния събор на селото

  • Националния празник- Трети март

  • Деня на самодееца - Първи март

  • Празника на жената- 8-ми март


За постигане на нашите цели, създаванетo на условия за творческо реализиране на младите хора и съхраняване традиционните християнски ценности, разчитаме на подкрепа от страна на родители, местната власт и партньорство с представителите на местния бизнес.

Трябва да изкажем благодарност към фирмите :Анастасия 13, Ланстар, Мигтон нет,Колос 2000, Рачич.

През изминалата 2016 г. читалището работи по утвърдени субсидии, отпуснати от държавния и общински бюджет и финансови постъпления от такси, членски внос, наеми и услуги.

от наеми на залата – 300 лв.

наем земеделска земя -720 лв.

членски внос – 488 лв.

Такси – 4311 лв.

от услуги – 300 лв.

Заседанията на Настоятелството се провеждат редовно. Има нужната инициативност, екипност и подкрепа. Усилията на ръководството са насочени към решаване на въпроси, свързани с материалната база, художествените състави и техните изяви през годината, финансовата стабилност, както и увеличаване на приходите.

Читалищното настоятелство продължава да работи за укрепване на читалищната дейност в търсене на възможности за кандидатстване по проекти и програми. Можем да бъдем силни и полезни само когато сме обединени и заедно милеем за читалището.
IV. Материално техническа база
Във връзка с поддържане и подобряване на читалищната материална база тази година освежихме събликалните. За детските състави по решение на Настоятелството направихме 20 броя нови тракийски сукманчета за 1900 лв. и четири мъжки комплекта -риза и потур на стойност- 384лв. Като дарение от групите Божур и Иглика, яха изработени четири мъжки тракийски комплекта -елек и риза и нови пирински кърпички, на стойност 438 лева. Освен това се закупиха материали за изработването на три пристилки, три фусти и три кърпи за танца „Пирински игри“ на стойност 58.94лв. като дарение от група Божур.
Ние сме убедени, че самодейците от ансамбъла ще продължат да съхраняват и предават на поколенията местните, фолклорни традиции и обичаи.

В заключение пожелавам на всички много позитивни емоции!


Изготвил: Румяна Костадинова

Секретар на НЧ “Виделина-1928”с.Войводиново


У С Т А В
на Народно читалище “Виделина - 1928 г. село Войводиново”

Община “Марица”, област Пловдив

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С този устав, съобразен със Закова за народните читалища се уреждат основните положения на вътрешно нормативната уредба на читалището в зависимост от специфичните условия, при които се развива неговата дейност.

Чл. 2. /1/. Народно читалище”Виделина – 1928г. с. Войводиново е традиционно самоуправляващо се българско сдружение в с.Войводиново, което изпълнява и държавни културно-просветни задачи. В неговата дейност могат да участват всички физически лица без оглед на ограничения: възраст, пол, политически и религиозни възгледи и етническо самосъзнание.

/2/. Народно читалище “Виделина – 1928г.” е юридическо лице с нестопанска цел със седалище с. Войводиново, област Пловдив, Община „Марица” и адрес на управление – ул.”Христо Ботев”50.



/3/ Читалището е вписано в регистъра на Министерство на културата под № 229 / 30.05.2005 г.

Чл. 3 Наименованието е Народно читалище “Виделина -1928г.- с.Войводиново”, което се изписва и само като Читалище “Виделина”

Чл. 4 Читалището работи с тясно взаимодействие с учебните заведения, културните институти, църквата, обществени и стопански организации, фирми и други, които извършват или подпомагат културната дейност.

Чл. 5 Читалището поддържа най-тесни връзки за сътрудничество и координация на културната дейност, организирана от общината и участва активно в организацията и провеждането на общински, и местни прояви. Съобразява своята дейност със стратегията на общината в областта на културата.
ГЛАВА ВТОРА

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
Чл. 6 Основната цел на читалището е да задоволява потребностите на населението, свързани с:

  1. развитие и обогатяване на културния живот, социалната и образователна дейност в населеното място – с. Войводиново.

  2. запазване на обичаите и традициите на населението в с.Войводиново;

  3. разширяване знанията на гражданите и приобщаването им към ценностите и постиженията на науката, изкуството и културата;

  4. възпитаване в дух на демократизъм, родолюбие и общочовешка нравственост;

  5. възпитаване и утвърждаване на националното самосъзнание;

  6. осигуряване на достъп до информация.


Чл. 7 За постигане на целите по чл.6 читалището извършва основни дейности като:

  • уреждане и поддържане на общодостъпни библиотеки, читални , фото-, фоно-, филмо и видеотеки, както и създаване и поддържане на електронни информационни мрежи;

  • развиване и подпомагане на любителското художествено творчество, чрез създаване на колективи и изпълнители в различните жанрове на изкуството , за които има необходимите условия;

  • организиране на школи, кръжоци, курсове, клубове, кино и видеопоказ,празненства, концерти, чествания и младежки дейности;

  • организиране на изложби на отделни или групи художници във фоайетата на читалището;

  • събиране и разпространяване на знания за родния край;

  • създаване и съхраняване на музейни колекции съгласно Закона за културното наследство;

  • предоставяне на компютърни и други интернет услуги.


Чл. 8 Читалището може да развива и допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната му дейност, в съответствие с действащото законодателство, като използва приходите от нея за постигане на определените в устава му цели. Читалището не разпределя печалба.
Чл. 9 Читалището няма право да предоставя собствено или ползвано от него имущество възмездно или безвъзмездно:

  1. за хазартни игри и нощни заведения;

  2. за дейност на нерегистрирани по Закона за вероизповеданията религиозни общности и юридически лица с нестопанска цел на такива общности;

  3. за постоянно ползване от политически партии и организации;

  4. на председателя, секретаря, членовете на настоятелството и проверителната комисия и на членовете на техните семейства.



Чл. 10 Читалището може да се сдружава с други читалища за постигане на своите цели, за провеждане на съвместни дейности и инициативи при условията и по реда на Закона за народните читалища.
ГЛАВА ТРЕТА

УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 11 /1/ .Членовете на читалището са индивидуални, колективни и почетни.

/2/ . Индивидуалните членове са действителни и спомагателни. Те са български граждани и са длъжни да спазват устава на читалището, да опазват имуществото на читалището, да участват в читалищната дейност според възможностите си и да не извършват действия , уронващи доброто име на читалището.



  1. Действителните членове са лица навършили 18 години, които участват в дейността на читалището, редовно плащат членския си внос и имат право да избират при условие, че са си платили членския внос поне последната година предшестваща годината на отчетно-изборното събрание. Действителен член може да бъде избиран в изпълнителните органи на читалището, ако е платил членския си внос две последователни години преди отчетно- изборното събрание.

  2. Спомагателните членове са лица под 18 години , които нямат право да избират и да бъдат избирани, те имат право на съвещателен глас.

/3/ Колективните членове съдействат за осъществяване на целите и задачите на читалището , подпомагат неговата дейност, поддържат и обогатяват материалната му база и имат право на един глас в общото събрание.

Колективни членове могат да бъдат :



  1. професионални организации;

  2. стопански организации;

  3. търговски дружества;

  4. кооперации и сдружения;

  5. културно-просветни и любителски клубове и творчески колективи.

/4/ Почетни членове могат да бъдат български и чужди граждани с изключителни заслуги към читалището.

/5/. Членовете на читалището са длъжни:

- да спазват устава на читалището

- да плащат редовно и доброволно годишния си членски внос

- да опазват имуществото на читалището

- да участват в дейността на читалището, според възможностите си

- да не оронва доброто име на читалището

/6/ Членуването в читалището е доброволно. Кандидата подава писмена молба до Настоятелството, в която декларира, че е запознат с Устава и го приема. Кандидатите юридически лица представят освен молба за членство и преписи от документите си за регистрация, както и решението на управителния си орган за членство в читалището.

/7/ Членските права и задължения на индивидуалните членове са непрехвърляеми и не преминават върху други лица.

Чл.11.А. Прекратяване на членството:


  1. По собствено желание чрез подаване на молба до Настоятелството на читалището, която се разглежда в едномесечен срок.

  2. При неплащане на членски внос за срок по-дълъг от две календарни години

  3. При неспазване Устава на читалището и оронване на доброто име на читалището

  4. При смърт

  5. С прекратяване на юридическите лица при колективните членове

Чл. 12 Органи на читалището са : Общото събрание, Настоятелството и Проверителната комисия.

Чл. 13 /1/ Върховен орган на читалището е Общото събрание.

/2/ Общото събрание се състои от всички членове, имащи право на глас.



Чл. 14 /1/ Общото събрание:

  1. изменя и допълва устава

2. избира и освобождава членовете на настоятелството, проверителната комисия и председателя;

3. приема вътрешните актове, необходими за организацията на дейността на читалището.

4. изключва членове на читалището;

5. определя основни насоки на дейността на читалището;

6. взема решения за членуване или за прекратяване на членството в читалищно сдружение;

7. приема бюджета на читалището;

8. приема годишния отчет до 30 март на следващата година ;

9. определя и приема размера на годишния членски внос по предложение на Настоятелството;

10. отменя решения на органите на читалището;

11. взема решения за откриване на клонове на читалището след съгласуване с общината;

12. взема решение за прекратяване на читалището;

13. взема решение за отнасяне до съда на незаконосъобразни действия на ръководството или отделни читалищни членове.

/2/ Решенията на общото събрание са задължителни за другите органи на читалището.

Чл. 15 /1/ Редовно общо събрание на читалището се свиква от настоятелството най-малко веднъж в годината , като на 3 /три/ години е Отчетно-изборно. Извънредно общо събрание може да бъде свикано по решение на настоятелството, по искане на проверителната комисия или на една трета от членовете на читалището с право на глас. При отказ на настоятелството да свика извънредно общо събрание , до 15 дни от постъпване на искането , проверителната комисия или една трета от членовете на читалището с право на глас могат да свикат извънредно общо събрание от свое има.

/2/ Поканата за събрание трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото на провеждането му и кой го свиква. Тя трябва да бъде получена срещу подпис или връчена не по-късно от 7 /седем/ дни преди датата на събранието. В същия срок на вратата на читалището или на други общодостъпни и видими места в населеното място , трябва да има окачена покана за събранието.

/3/ Общото събрание е законно , ако на него присъстват най-малко половината от имащите право на глас членове на читалището. При липса на кворум събранието се отлага с 1 /един/ час . Тогава събранието е законно, ако на него присъстват не по-малко от една трета от членовете при редовно общо събрание и не по-малко от половината плюс един от членовете при извънредно общо събрание.

/4/ Решенията по чл. 14, ал.1 т.,4, 10, 11 и 12 от Устава се вземат с мнозинство повече от половината от присъстващите членове.

/5/ Две трети от членовете на общото събрание на читалището могат да предявят иск пред окръжния съд по седалището на читалището за отмяна на решение на общото събрание , ако то противоречи на закона или устава. Искът се предявява в едномесечен срок от узнаването на решението, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението.

Чл. 16 /1/ Изпълнителен орган на читалището е Настоятелството .То се състои най-малко от 5/петима/ членове, избрани за срок от 3 /три/ години . Същите да нямат роднински връзки по права и съребрена линия до четвърта степен.
/2/ Настоятелството :


  1. свиква общо събрание;

  2. осигурява изпълнението на решенията на общото събрание.

  3. подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет на читалището, утвърждава щата му и годишната програма за културна дейност;

  4. подготвя и внася в общото събрание отчет за дейността на читалището ;

  5. назначава секретаря на читалището и утвърждава длъжностната му характеристика;

  6. Приема нови членове на читалището въз основа на подадена молба;

/3/ Настоятелството провежда най-малко 4/четири/ заседания годишно

/4/ Настоятелството взема решения с мнозинство повече от половината на членовете си.

/5/ На първото заседание се избира заместник-председател и се разпределят отговорностите между членовете по отделните направления на дейността.



Чл. 17 /1/ Председателят на читалището е член на настоятелството и се избира от общото събрание за срок от 3 /три / години.
/2/ Председателят

1. организира и ръководи дейността на читалището съобразно закона, устава и решенията на общото събрание;

2. представлява читалището;

3. свиква и ръководи заседанията на настоятелството и председателства общото събрание;

4. отчита дейността си пред настоятелството;

5. сключва и прекратява трудовите договори със служителите съобразно бюджета на читалището и въз основа решение на настоятелството.


Чл. 18 /1/ Секретарят на читалището :



  1. организира изпълнението на решенията на настоятелството включително решенията за изпълнението на бюджета;

  2. организира текущата основна и допълнителна дейност;

  3. отговаря за работата на щатния и хонорувания персонал;

  4. представлява читалището заедно и поотделно с председателя.

/2/ Читалищният секретар не може да е в роднински връзки с членовете на настоятелството и на проверителната комисия по права и по съребрена линия до четвърта степен , както и да бъде съпруг /съпруга на председателя на читалището.

Чл. 19 /1/ Проверителната комисия се състои от 3 /трима/ члена и се избира от общото събрание за срок от 3 /три / години .

/2/ Членовете на проверителната комисия не могат да бъдат лица , които са в трудовоправни отношения с читалището или са роднини на членове на настоятелството , на председателя или на секретаря по права линия, съпрузи, братя, сестри и роднини по сватовство от първа степен.

/3/ Проверителната комисия осъществява контрол върху дейността на настоятелството , председателя и секретаря на читалището по спазване на закона, устава и решенията на общото събрание.

/4/ При констатирани нарушения , проверителната комисия уведомява общото събрание на читалището , а при данни за извършено престъпление и органите на прокуратурата.


Чл. 20 Не могат да бъдат избирани за членове на настоятелството и на проверителната комисия, и за читалищни секретари , лица , които са осъждани на лишаване от свобода за умишлени престъпления от общ характер.

Чл. 21 Членовете на настоятелството , включително председателят и секретарят подават декларации за конфликт на интереси при условията и по реда на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси. Декларациите се обявяват на интернет страницата на читалището.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

ИМУЩЕСТВО И ФИНАНСИ
Чл. 22 Имуществото на читалището се състои от право на собственост и от други вещни права, вземания, ценни книжа, други права и задължения.
Чл. 23 /1/ Читалището набира средства от следните източници :

  1. членски внос;

  2. културно-просветна и информационна дейност;

  3. субсидия от държавния и общинския бюджет;

  4. наеми от движимо и недвижимо имущество;

  5. дарения и завещания;

  6. други приходи

/2/ Сумите от дарения се изразходват според волята на дарителя или по решение на настоятелството , ако няма изрично изразена воля на дарителя.

/3/ Читалищното настоятелство може да награждава изявили се читалищни служители, читалищни деятели и самодейни колективи , допринесли за обогатяване на читалищното дейност и популяризиране името на читалището и общината на регионални и национални конкурси, фестивали и прегледи.



Чл. 24 Читалището не може да отчуждава недвижими вещи и да учредява ипотека върху тях. Движими вещи могат да бъдат отчуждавани , залагани, бракувани или заменени с по-доброкачествени само по решение на настоятелството.

Чл. 25 Читалищното настоятелство изготвя годишния отчет за приходите и разходите , който се приема от общото събрание. Отчетът за изразходваните от бюджета средства , заедно с отчета за дейността, се представя в Община „Марица”.

Чл. 26 /1/ Председателят на читалището ежегодно в срок до 10 ноември представя на кмета предложение за своята дейност през следващата година.

/2/ Годишната програма за развитие на читалищната дейност в Община „Марица” , приета от Общински съвет , се изпълнява от читалището въз основа на финансово обезпечени договори , сключени с кмета на Общината.

/3/ Председателят на читалището представя ежегодно до 31 март пред кмета на общината и общинския съвет доклад за осъществените читалищни дейности в изпълнение на програмата по ал.2 и за изразходваните от бюджета средства през предходната година .

Чл. 27 Счетоводната отчетност се води в пълно съответствие със Закона за счетоводството и приложимото действащо законодателство.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗРПОРЕДБИ


  1. Читалището има кръгъл печат, в средата с разтворена книга , с надпис около нея: Народно читалище “Виделина - 1928г.- с.Войводиново”

  2. Празникът на читалището е 24 май

Този устав е приет на редовно общо събрание на читалището проведено на 29.01.2010 година, съобразно параграф 34 от ПЗР на ЗИД на Закона за народните читалища , обн. ДВ бр.42 от 2009г. и отменя Устава на читалището , приет от Общото събрание, проведено на 20.03.1997г.


Същият е подписан в 2 /два/ екземпляра от присъстващите действителни членове на читалището, съгласно приложения списък , представляващ неразделна част от Устава.

НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ВИДЕЛИНА – 1928”

С.ВОЙВОДИНОВО, ОБЩИНА „МАРИЦА”
Основни насоки за дейността на читалището през 2017 година
Повече от осемдесет и осем години нашето читалище изпълнява своята мисия – да пази и популяризира българските традиции, песни и танци с помощта на формите на любителското художествено творчество. В своята бъдеща работа читалищното настоятелство ще продължава да работи за утвърждаване ролята на читалището като културно-просветен и информационен център, отговарящ на съвременните изисквания.

За постигане на нашите цели, ще разчитаме на подкрепа от страна на родители, местната власт и партньорство с представителите на местния бизнес.



Дейността ни през 2017 г. ще бъде естествено продължение на задачите за създаване условия за творческо реализиране на младите таланти, насърчаване на децата и съхраняване на традиционните християнски ценности.


  1. Библиотечна дейност

  1. Читалището да продължава да бъде общодостъпен център за библиотечно и информационно осигуряване, като в дейността му се използват съвременни информационни източници, с които разполага.

  2. Системно обогатяване на библиотечния фонд с нова литература, книги, периодика и други носители на информация.

  3. През пролетта да се подготвят „Дни на читалищата библиотека”. Тематични уроци с началните класове, маратон на четенето, изложби и конкурси в библиотеката, посветени на юбилейни дати и годишнини.

  4. Извършване на цялостна инвентаризация на библиотеката, съгласно Наредбата за опазване на библиотечните фондове.

  5. Предаване на отчислените библиотечни документи на „Вторични суровини”.

  6. Провеждане на тематични беседи с учениците, в помощ на учебната програма и интерактивни уроци върху приказки с децата от начален курс, както и обучение за ползване на библиотеката.




  1. Културно-масова дейност

  1. Читалището е основен организатор на културно-масовите прояви, ритуали и чествания в селото: Бабин ден, 3-ти март, 8-ми март, Тодоровден, Лазаруване, Спасовден, - традиционния събор на селото, Коледуване, Празничен коледен спектакъл. Съвместно с детската градина и училището да се отбележи празника на детето – първи юни с развлекателни прояви, Празник на производителя както и първи ноември – Деня на будителите.

  2. Читалищното настоятелство да направи организация по събиране и разпространение на знания за родния край и материали за историята на селото ни.

  3. Организиране на курсове и клубове по интереси – ателие „Сръчни ръце”, „Рисувай с мен” и школи по тамбура и китара, съобразно условията и възможностите на читалището. Откриване на лятна занималня по английски за децата от начален курс.

Основен елемент при реализацията на целите ни представлява целенасоченото разработване и изпълнение на проекти и програми, съответстващи на целите и задачите на читалището и интересите на общността. В тази връзка беше изготвен проект „Корени”, с цел подготовка и осъществяване на родов празник в селото.


  1. Художествена самодейност

  1. Участие на самодейните състави от Ансамбъл „Войводинци” в общински, национални и международни фестивали, концертни програми и инициативи на читалището и общността.

  2. Като текуща дейност през целия период, да полагаме усилия за:

- полагане усилия за укрепване и поддържане на новосъздадения театрален колектив към читалището

  • продължаване на творческите контакти с читалищни колективи от други фолклорни области;

  • посрещане на чуждестранни групи, любители на българския фолклор, което включва провеждане на съвместни репетиции и изнасяне на концерти;

  • обновяване на костюмната база, реквизита и репертоара на съставите от Ансамбъла, свързани с множеството наши местни, регионални, национални и международни изяви.



  1. Материално – техническа база

Във връзка с поддържане и подобряване на читалищната материална база е необходимо:

  1. Изготвяне на проект за енергийна ефективност на читалищната сграда.

  2. Изграждане на напоителна система за прилежащите зелени площи и закупуване на косачка за поддържането им.




  1. Финансово – стопанска дейност

  1. Строго спазване на финансовата дисциплина и целесъобразно изразходване на средствата.

  2. Отговорност за цялостното състояние на материалната база, читалищното имущество и реквизит.

  1. Организационна дейност

  1. Провеждане на редовни заседания на читалищното настоятелство и общи отчетни събрания на членовете.

  2. Поддържане на партньорски отношения с местните институции – училище, детска градина, местна власт и представители на местния бизнес.

  3. Точно, вярно и в срок подготвяне и изпращане на поискана отчетна, статистическа, финансова и друга информация за читалищната дейност.

На базата на основните насоки читалищното настоятелство се задължава да разработи годишен и оперативен план за работа.
Изготвил: Румяна Костадинова – секретар на читалището.

НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ ”ВИДЕЛИНА - 1928”С.ВОЙВОДИНОВО

ОБЩИНА МАРИЦА
КАЛЕНДАРЕН ПЛАН
НА КУЛТУРНО-МАСОВИТЕ ПРОЯВИ ПРЕЗ 2017 ГОДИНА

1. Ритуал и забавно увеселение – Бабинден.

08 януари

2. Участие на група „Иглика“ в Новотел Пловдив.

22 януари
3. “Да носим Левски в сърцата си” –музикално- поетичен рецитал, съвместно с училището. Филм за Васил Левски.

19 февруари


4. Тържествено честване на Националния празник – 3 –ти март и

Деня на самодееца. Полагане на венци пред паметника на загиналите с тържествен молебен.

1 март
5. Вечер на българската народна носия с ревю на костюми от колекцията на Ваня Велкова -“Българка на годината -2016“ и участието на Представителен ансамбъл „Войводинци“ в Исторически музей гр.Пловдив.

7 април
6.Обичай “Лазаруване”из Войводиново –детско-юношеските танцови формации.

8 април

7.Записи във Фолклор ТВ - Групи „Иглика“ и „Здравец“ -

23 април


8.Участие във Фолклорен фестивал „Златна гега“ в НУФИ „Филип Кутев“ гр.Котел – Танцов клуб „Войводинци“ 29 и 30 април

9.Гостуване на холандска група „Хоратравъл“.Показни репетиции на Ансамбъла.

Изучаване на българските фолклорни традиции и опознаване с работата и

самодейците от читалището. Пролетен концерт на Ансамбъл “Войводинци”.

03, 04, 05 май
10. Събор на селото - Спасовден. Празничен концерт с участието на всички

самодейни състави към читалището.

27 май

11. Отбелязване Деня на детето – 1-ви юни, съвместно с училището и детската градина.

1 юни

12. Откриване на лятна занималня по английски за деца от началния курс –ІІ-ІІІ клас.

Юни

13. Ансамбъл“Войводинци“ на Фолклорен фестивал „Оро се вие, цървули се кинат“ в с.Първомай -Петричко

3 и 4 юни

14. Участие в Международен фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“ гр.Китен – Групи „Теменуга“ и „Иглика“

7 до 11 юни

15. Участие в Детски фолклорен фестивал „Раховче“ гр.Горна Оряховица -Група „ Кокиче“.

24 и 25 юни

16. Участие на група „Божур“ в международен фолклорен фестивал в гр. Батуми, Грузия

м. юни

17. Фестивал на старата градска и шлагерна песен – гр.Чепеларе – Група „Нежни чувства“ 1 и 2 юли
18.Тържествено честване на 180-та годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски.

18 юли

19.Участие на ФК Войводинци в събора на село Бабек.

28 август

20. Посещение на библиотеката от третокласниците в нашето училище. Беседа за начина на подреждане на фонда на библиотеката, как можеш да станеш читател и какви са правата и задълженията му.

септември

21. Откриване на художествено-творческия сезон в читалището. Запознаване на всички групи с предстоящите концерти и фестивали, в които Ансамбъл ”Войводинци” ще участва през 2018 год. Филмов разказ за изявите на Ансамбъла през изтеклия творчески сезон.

октомври

22. Съвместен концерт на ансамбъла с гайдарски състав „Родопчани“.

октомври
23. Празник на производителя „Войводиново 2017“ съвместно с детска градина, училище, пенсионерски клуб и Кметството. Участие на Ансамбъла в празничната програма.

октомври

24. Отбелязване Деня на будителите.

1 ноември

25.Честване на рождения ден на Ансамбъла с общо увеселение.

м. ноември
26. Празничен коледен спектакъл. Преставление на театралния състав към читалището

21 декември
27. Ритуал “Коледуване” с участието на мъжката певческа група и танцьори

из село Войводиново.

25 декември


съставил: Румяна Костадинова

Списъчен състав на читалищното настоятелство


  1. Татяна Диянова Русенова – председател

  2. Румяна Атанасова Костадинова – секретар

членове:

  1. Катя Цилова Проданова

  2. Мария Костадинова Оджакова

  3. Галина Тодорова Петрова

  4. Михо Рангелов Лазаров

  5. Стела Кирилова Александрова


Списъчен състав на проверителната комисия:


  1. Звезделина Георгиева Събева – Филчева – председател

членове:

  1. Мария Божинова Василева

  2. Петьо Запрянов Георгиев

Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница