Отчет за дейността на сдружението през 2014 г. Клуб „Приятели на рем пловдив работи активно вече 8 години



Дата08.05.2018
Размер39.37 Kb.
#68479
ТипОтчет
СДРУЖЕНИЕ „КЛУБ ПРИЯТЕЛИ

НА РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ”

ГОДИШЕН ОТЧЕТ

за дейността на сдружението през 2014 г.

Клуб „Приятели на РЕМ – Пловдив” работи активно вече 8 години.


Членство – състояние

Понастоящем списъчният състав на членовете на Клуба е 91 души, като от тях се считат за редовни 58, тези, които са платили чл. внос за 2014 г. и 2015 г.

Нови членове през 2014 г. са шестима души. В Клуба членуват Приятели на музея от Пловдив, Асеновград, Раковски, Смолян, Пазарджик, Казанлък, Перник, София, Добрич, както и от Холандия и Англия.

Повече от 2 години не са плащали членски внос 9 души, поради което съгласно Устава на Клуба те се самоизключват автоматично. Поради това актуализираният членски състав на Клуба е 82 човека.



Приходи:

За изтеклата 2014 г. от членски внос са събрани общо 640.00 лв.



Наличност в касата към 31.12.2014 г. – 728.85 лв.

Дейност

През изтеклия период бяха проведени две заседания на УС и едно общо събрание, визиращо въпросите по предстоящата годишна дейност. Предмет на обсъждане бяха нови форми на съвместната дейност между Клуба и музея, подготовка и откриване на временни изложби в музея с участието на приятелите от Клуба, предстоящи събития и тържества.

Както всяка година, така и през изминалата 2014 г. с подкрепата на приятелите бяха реализирани изложби, превърнали се в място за контакти и приятни срещи.

През м. март бе представена изложбата „Съзидателят Божидар Здравков”. С помощта на неговият внук и наш приятел Божидар Здравков кметът бе представен обективно и цялостно с неговите безспорни приноси за запазване на къща Куюмджиоглу и създаване на музея.

През м. май за Нощта на музеите и галериите, благодарение на новоприетия член на Клуба Апрахам Саркисян, беше представена изложбата „Съкровищата на арменската църква „Сурп Кеворк”. Всички посетители се докоснаха до невиждани светини за християните – мощи на различни светци, потири, плащеници, обкови и др.

Благодарение на приятелите Георги и Галина Георгиеви музеят върна гостуващата изложба „Кукерландия” на Художествената галерия в Ямбол.

И през изминалата година част от изложбите, експонирани в залите на музея и в двора, целяха да представят таланта и майсторството на приятелите на музея:

• В края на юни в двора на музея майстори от цялата страна демонстрираха уменията си в занаята на поредната „Седмицата на занаятите” – един незабравим празник на майстори, приятели на музея, туристи и гости на града. Една седмица, в която музеят се изпълва с живот. И тази година всеки от дните бе определен за представянето на различен занаят. Благодарение на Венцислава Еленска (приятел на музея) по време на занаятчийската седмица всички гости ежедневно имаха възможността да се докоснат до автентичния български фолклор с изпълненията на децата от Центъра за работа с деца в Пловдив.

В рамките на Седмицата на традиционните занаяти в музея работиха занаятчийски работилници „Майсторски приноси”, където всеки желаещ можеше да бъде обучен в първите стъпки на занаята под вещото ръководство на майстор. Занаятчийското изложение беше съпроводено с много изненади, с пресъздаване на обичаи, обредни песни и танци.

• Изложба-базар „Видяно на сън” на Елена Драмова (Пловдив) и Стоян Маринов (Добрич) – поредната от тематичните авторски изложби (м. юли);

• За музея беше чест да бъде домакин на юбилейната изложба „85 години скулптура” на приятеля на Клуба Тодор Азманов. Неговото представяне продължи три месеца (от юли до септември) в двора и очарова всички посетители. Тодор Азманов дари на музея три свои скулптури, за което сърдечно му благодарим.

• През м. септември приятелите на Клуба Стойка Попова и Ани Драганова, заедно с колектив „Росица Чуканова” към НЧ „Алеко Константинов”, представиха в изложбената зала на музея „Шевицата – съкровище старо и безценно”. Майсторските произведения сякаш не бяха сътворени от човешка ръка.

• Във връзка с Еснафския празник „Св. Спиридон”, освен традиционното шествие бе подредена изложба „Дар от сърце – съхранено за векове” с произведения на стари майстори, които са работили с метал и са дарили свои вещи в музея.

Чакана и желана от всички нас е ежегодната традиционна среща на приятелите на Св. Варвара през м. декември. Тази година тя бе под надслов „Душата с песен отпусни”. Всеки от приятелите, който желаеше, запя любима си песен – акапелно или с озвучаване от страна на DJ. Любомир Петов остави без дъх присъстващите със своите изпълнения. Благой Стефанов и Костадинка Романова ни върнаха към старите градски песни. Приятелите на музея Пенка Земярска и Галина Георгиева заедно със своите деца поднесоха на публиката вълнуващи изпълнения. Още много приятели се включиха с вокални изпълнения, хора и усмивки в празника.

Благой Попов пръв се включи в обявената от музея дарителска акция за събиране на вещи, свързани със сватбените обреди в града с цел организиране на изложба „Любовта и още нещо”. Акцията продължава и през 2015 г. като предметите могат да бъдат дарени, откупени или върнати на собствениците им след приключване на изложбата, която ще се открие в Нощта на музеите и галериите през идващата есен.

След традиционната томбола веселбата продължи с песни и танци, веселие и забава.

Организирани и провеждани с активното участие на Приятелите на музея, тези срещи се превръщат в желан и чакан празник.

Очакваме нови идеи и инициативи от приятелите, които ние от УС с радост ще подкрепим. Съвместната работа на музея и Клуба безспорно е ползотворна. Надяваме се през настоящата година музеят да се радва на активността на Приятелите, както и обратното – музеят винаги е готов да подпомогне дейността и инициативите на членовете на Клуба.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница