Предмет: Управленският процес и екипната дейност



страница1/5
Дата26.10.2023
Размер75.37 Kb.
#119080
  1   2   3   4   5
Ustoichivo razvitie





Нов Български Университет


Предмет:
Управленският процес и екипната дейност
Казус:
Представете ситуация от реалната практика за работа в екип на консултантска основа



Изготвил:

Задал:
доц. д-р Кристиян Хаджиев



София 2023

За целите на курсовата работа ще бъде разгледана компанията Кока-Кола (The Coca-Cola Company). Тя е най-големият производител, дистрибутор и търговец на безалкохолни напитки, концентрати за производство на безалкохолни напитки и сиропи в света. Една от най-големите компании в Съединените американски щати. Управлението на компанията се намира в град Атланта, щата Джорджия. Компанията, заедно с бутилиращите си партньори наброява повече от 700 000 служителя в световен мащаб. От тази огромна екосистема фокусът ще бъде съсредоточен в развоен център за информационни технологии намиращ се в България.


Сформиран през 2018 г. подразделението бързо се превръща в глобален център за разработване и предоставяне на ИТ услуги, подпомагащи цялостния жизнен цикъл на предлаганите продукти. Броя на служителите в София е приблизително 240 души. Организационната структура на управление е представена на фиг.1



Фигура 1
Длъжностите в конкретен отдел разглеждан в тази курсова работа са:

  • Мениджър отдел разработки на облачни услуги и поддръжка – отговаря за глобалната сървърна инфраструктура за хостинг на публични и корпоративни софтуерни системи.

  • Ръководител екип – отговаря за тясно профилиран екип съсредоточен в предоставянето на инфраструктура за хостинг на публични промоции

  • Архитект – отговаря за проектирането и изграждането на облачни решения.

  • Специалист – отговаря за поддръжката и автоматизацията на изградената инфраструктура

Подходът за справянето с конкретна задача варира според изискванията и спецификите на зададения проект. В голям процент от случаите се използва Agile методологията. Тя представлява гъвкав модел на работа, най-често използван при разработката на софтуер. Гъвкави методологии (на английски: agile methodologies) за разработка на софтуер са набор от методологии и програмни техники при програмиране, софтуерна разработка и управление на софтуерни проекти. Както подсказва и името (на английски:agile: able to think and understand quickly, able to move quickly and easily), във фокуса на гъвкавите методологии е идеята, че разработката на софтуер е продължителен, понякога доста динамичен процес, в който дългосрочното планиране има желаната ефективност. 1
Всеки нов проект започва с фазата на планиране където се изясняват конкретните цели, бюджет, време, рискове и др. Организацията протича по следния начин. Управителят свързва мениджър на отдел със съответните стейк холдъри и играе ролята на медиатор в идейната фаза на първоначалните разговори. След, като се изяснят основните цели мениджър на отдел събира архитектите, специалистите и ръководителите на екип за да ги запознае с текущия проект и да сформират работен екип. На този етап всеки от членовете бива запознат с модела на работа, като се определят правилата на работния процес – дължина на всеки спринт, кратки ежедневни работни срещи, краен срок за изпълнение и други.
На първата работна среща се разпределят ролите на всеки член на базата на неговата експертиза, като се следи за балансирането на задачите и възможността за препокриване на роли, ако това е възможно. Задължително условие е на всеки спринт, когато се представя напредъка на проекта, членовете да присъстват физически на срещата (обикновено на всеки две седмици).
Различните роли предпочитат и различен модел на работа:

  • Архитектите се събират в общо работно помещение и обсъждат идеи за най-ефективните инфраструктурни решения които трябва да бъдат използвани

  • Софтуерните разработчици предпочитат да работят сами или от вкъщи, фокусирайки се върху конкретните изисквания на софтуерния продукт

  • Ръководителя на екип следи ежедневно за напредъка на всеки компонент от продукта, като това може да бъде постигнато и чрез хибриден модел на работа.

  • Мениджъра следи напредъка на всеки 2 седмици, като непрестанно събира новите изисквания идващи от бизнеса и приоритизира новопостъпилите промени. Той е и основната връзка на екипа с бизнеса.

Друго задължение на екипа и неговия ръководител/мениджър е непрекъснатия самоконтрол. Рисковете на всеки проект не се свеждат само до изпълнението му в даден срок, но и следенето на текущите разходи, релевантноста на разработения софтуер, релевантноста на крайната цел в момента на проверката и други.
Конкретния екип разполага с нужните ресурси за постигането на всички поставени задачи. Членовете на екипа, от архитектите до специалистите, разполагат с широк набор от знания в областта на компютърните и облачни технологии, придобити по време на дългогодишния си стаж в тези сфери. За пример може да бъде взет най-младият член, който има 12 години стаж в тази област.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница