Приложение №2 към чл. 6 Информация за преценяване на необходимостта от овос



Дата20.08.2018
Размер155.04 Kb.
#81508
Приложение № 2 към чл. 6

Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС



I.

Информация за контакт с възложителя:

 




1.

Столична Община район „Лозенец” гр. София

2.

Бул.”Васил Левски” № 2

3.

Телефон – 02/865 67 09

факс – 02/865 66 04

e-mail – office@lozenets-sofia.org


4.

Лице за контакти.

 

 Димитър Асенов еколог район”Лозенец” d.asssenov@gmail.com


II.

Характеристики на инвестиционното предложение:

 

 

1.

Резюме на предложението.

Инвестиционното предложение предвижда изграждането на ново ОДЗ в прилежащ терен на район”Лозенец” предвиден за детско заведение. Сградата на ОДЗ ще е с начупена форма и чрез фуги ще е разделена на три блока. Тя е двуетажна с две стълбища и частичен сутерен.

На площадката са ситуирани 6 броя детски площадки по 120 кв. м. разположени в югозападната част на парцела; стопански двор с паркинг, разположени в северната част на имота и подземен резервоар за дъждовна вода , също в северната част на имота. При проектирането са спазени изискванията на ЗУТ, Наредба 7 за правила и нормативи за устройство на територията и другите действащи строително-технически, санитарно-хигиенни и противопожарни нормативни документи.

Строежът е четвърта категория, буква „б”, т.3 според Наредба №1/30.07.2003 г. за номенклатурата на видовете строежи – сгради за обществено обслужване с РЗП от 1000 до 5000 м² или капацитет от 100 до 200 места за посетители.



Новата сграда се изгражда в парцел УПИ II, за детска градина с площ от 3778 м2. На север граничи с ул.” Борис Руменов”; на изток - с ул. „ Сашо Николов – Сладура ”; на юг – с УПИ VIII1293 и на запад – с УПИ I 2205 и XII 2206.









2.

Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.
Информацията за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционното предложение „ОДЗ” на територията на район”Лозенец” е изготвена от възложителя в съответствие с Приложение № 2 към чл. 6 от Наредбата „За условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда” ( ДВ бр.25, 2003., посл.изм. ДВ бр.3 от 2006 ) и изискванията на чл.81, ал.1,т.2 на Закона за опазване на околната среда (обн. ДВ, бр.91/25.09.2002 г., посл.изм. бр.52 от 06.06.2008 г ).

3.

Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.


  • Обектът ще бъде самостоятелен и не е свързан с други планирани дейности.



4.

Подробна информация за разгледани алтернативи.


  • Площадката на инвестиционното предложение е предвидена за детско заведение (ОДЗ). Площадката е подходящо избрана от гледна точка на местоположението и в района и връзката и със съществуваща инфраструктура, подходите към терена и лесния достъп на гражданите в района. В тази връзка не са търсени други варианти за решение.



5.

Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.



  • Проектът ще се реализира в рамките на УПИ II кв. 35, м. „Кръстова вада”, гр. София, район Лозенец, отреден за изграждането на ОДЗ. Не се предвижда използването на допълнителна площ за временни дейности.




6.

Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.


  • Предвижда се цялостно изграждане на ново ОДЗ. Новото ОДЗ ще бъде с обща площ 3778 м2 от които 720 кв. м. са предвидени за детски площадки, 1330 кв. м. са предвидени за озеленяване, застроена площ на сградата - 1038,00 кв.м., РЗП 1827,00 кв.м. Предвиден е и паркинг за 6 бр. автомобили. Необходимия брой за паркоместа са определени в съответствие с чл.24. (1), т. 35 от Наредба №2 от 2004 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии – 1бр. на 20-30 деца, т.е. 6 броя.

  • В приложение №1 и №2е даден ситуационен план и план схеми на детското заведение.




7.

Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.


  • Не се предвижда съшествена промяна на съществуващата пътна инфраструктура, с изключение нова организация за достъп до паркоместата за МПС.




8.

Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.


  • Очаква се проектът да се реализира в рамките на 24 месеца. На първи етап обектът ще бъде завършен изцяло. На втори етап ще бъдат добавени допълнителни соларни панели, увеличаващи енергийната ефективност.

9.

Предлагани методи за строителство.


  • Строителството ще бъде монолитно с ръчни и машинни довършителни работи.




10.

Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.


  • При строежа ще се използват стандартни широко използвани в съвременното строителство материали: бетон С-25, армировка, тухли, газобетон, минерална вата, облицовки и др.

По време на строителството на обекта се предвижда максимално използване на вода 150 л/ден.

11.

Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране.


  • По време на строителството на детското заведение и почистването на площадката ще се генерират следните отпадъци:


По време на строителството

Отпадъци от строителството ( код 17 )


  • Тухли 12 м³ (код 17 01 02)

  • Дървен материал (17 02 01) – 0,5 м³

  • Стъкло (17 02 02) – 0,01 м³

  • Метали (код 17 04 05) – 0,02 м³

  • Бетон (код 17 01 01) - 10 м³

  • Изолационни материали (код 17 06 04) – 1,3 м³

  • Пластмаси „ламинат” (код 17 02 03; 20 01 39) – 0,01 м³

  • Смесени битови отпадъци (код 20 03 01) – около 5кг/ден

  • Хартия картон (код 19 12 01) - 5 м³

  • Опаковки (код 15 01 00) - 3 м³

  • Общо 33,84 м³

По време на експлоатация на обекта


  • Смесени битови отпадъци (код 20 03 01) от служителите и децата в детското заведение около 14кг/ден;

  • Отпадъци от пазар(код 20 03 01) – около 10кг/ден;

  • Битови отпадъци, включително разделно събирани фракции (код 20 00 00) – около 5кг/ден;

  • Опаковки (код 15 01 00), хартия и картон (код 19 12 01), пластмаси(код 20 01 39) – очаквано количество около 3кг/ден

Отпадъците които ще се генерират по време на изграждането и експлоатацията на детското заведение по своя състав, количество и начин на събиране не изискват издаването на специално разрешително.

По време на експлоатацията на детското заведение се предвижда организирано разделно събиране на отпадъците, което дава възможност за прилагане и на друг начин на обезвреждане освен депониране.

Основната част от отпадъците генерирани от детското заведение ще се обезврежда чрез депониране на определеното за целта място. Транспортирането на отпадъците и тяхното депониране ще се извършва от фирма притежаваща разрешително за извършване на дейности с отпадъци по Чл.37 от ЗУО.


Отпадъчни води

Отпадъчните води, които ще се генерират на територията на детското заведение са битово-фекални води. Отпадъчните води ще се отвеждат в канализационната мрежа на града. Предвижда се дебитът на битово-фекалните води да бъде максимално 1,2 L/s.

Дебитът и съставът на отпадъчните води няма да се отрази негативно върху нормалната експлоатация на канализационната система на града.


12.

Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.
Мерките за ограничаване на вредното въздействие върху околната среда ще бъдат насочени към осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, липса на аварийни ситуации по време на изграждането и експлоатацията на детското заведение, осигуряване на пожарна безопасност, спазване на хигиенните изисквания, правилно събиране, съхраняване и транспортиране на отпадъците, контрол върху количеството и състава на отпадъците и отпадъчните води.


13.

Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).
В етапа на изграждане на новото детско заведение се предвижда свързване с градската водопреносна мрежа, както и сключване на договор с „ЧЕЗ Разпределение България” АД.

14.

Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
Няма да се яви необходимост от други разрешителни, произтичащи от действащата нормативна уредба, касаеща опазването на околната среда.

15.

Замърсяване и дискомфорт на околната среда.
Обектът по своя характер не предполага замърсяване на околната среда над фоновото – типично замърсяване в урбанизираните райони. Няма данни от реализирани проекти от такова естество в страната и Европа за замърсяване и дискомфорт на околната среда.


16.

Риск от инциденти.
Основно рискове от инциденти могат да възникнат по време на строителните дейности. За предотвратяване на тези рискове към инвестиционния проект се изготвя План за безопасност и здраве съгласно изискванията на Наредба №2 за минимални изисквания за здравословни и безопасни условия на труд.

Не се очаква инцидентно замърсяване на територията на детското заведение с отпадъци или опасни вещества, тъй като ще се осигурят подходящи съдове за събиране на отпадъците и не се очаква генериране на опасни вещества.

Не се очакват инцидентите по време на строителните дейности и експлоатацията на детското заведение да са с характер и честота предизвикващи замърсяване на околната среда.


 

 

III.

Местоположение на инвестиционното предложение

 

 

1.

План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.ю
Районът на инвестиционното предложение е урбанизиран и в близост няма елементи на националната екологична мрежа. Площадката на инвестиционното предложение е в границите на УПИ II кв. 35, м. „Кръстова вада”, гр. София, район Лозенец, отреден за изграждането на ОДЗ. (Приложение №1).

 2.

Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.
Обектът е собственост на Столична Община район „Лозенец” водещ се респективно като ползвател и бъдещ ползвател предвид предназначението на новата сграда за ОДЗ намираща се в УПИ II кв. 35, м. „Кръстова вада”, гр. София, район Лозенец, отреден за изграждането на ОДЗ с обща площ 3778 м2 от които 720 кв. м. са предвидени за детски площадки, 1330 кв. м. са предвидени за озеленяване, застроена площ на сградата - 1038,00 кв.м., РЗП 1827,00 кв.м.

 3.

Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.
Архитектурно-функционалното решение ще осигурява разделянето на общата площ предвидена за целите на ОДЗ от складовите и санитарни зони, като децата и посетителите на детското заведение няма да имат достъп до по специалните зони предвидени за складови помещения и санитарно хигиенни-помещения.

Няма да се използват допълнителни площи за други дейности. Предвижда се и изграждане на паркинг за 6 автомобила.




4.

Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.
Съгласно Наредба № 7, Чл. 5 за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда обектът не изисква определяне на хигиенно-защитна зона.

Бъдещето детско заведение не попада в националната екологична мрежа и в близост не са разположени нейни елементи.




4а.

Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.
Реализирането на инвестиционното предложение няма да окаже влияние върху качеството и регенеративната способност на природните ресурси.


5.

Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.
Местоположението на площадката на инвестиционното предложение е избрано като са взети предвид следните изисквания:

  • Съобразяване на местоположението на обекта с подробния устройствен план на града.

  • Ползване на изградена инфраструктура: електроснабдяване, водоснабдяване, канализация, удобна връзка с регионалната пътна мрежа.

  • Спазване на нормативните уредби по опазване на околната и работната среда.

Пред вид предимствата, които дава местоположението на площадката за изграждането на ново ОДЗ, не са търсени алтернативни местоположения.



 

 


IV.

Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

 

 

1.

Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.
Тъй като в района на инвестиционното предложение няма обекти или дейности свързани промишлеността, транспорта и интензивното селско стопанство, то анализа на влиянието на основните природни показатели е извършен въз основа на техния естествен фон характерен за района. Разгледани са само факторите, които могат да касаят обекти от типа „Обединено детско заведение”.

Направен е преглед на евентуалното въздействие на инвестиционното предложение върху следните компоненти на околната среда – КАВ, геоложка основа и релеф, почви, флора и фауна, ландшафт, културно наследство, възможни източници на шумово замърсяване, вибрации, радиация и отпадъци, както и здравето на хората и санитарно-хигиенните условия на околната среда.


Въздух
Оценката на въздействието на строителството на Обединеното детско заведение върху качеството на атмосферния въздух е извършена въз основа на следните критерии:

  • Териториален обхват – с малък радиус на действие

  • Степен на въздействие при отчитане на съществуващия фон – под ПДК

  • Вид на въздействие – няма

  • Честота на въздействие – няма

  • Вероятност на поява на въздействие – няма


Геоложка основа и релеф

Реализирането на инвестиционното предложение няма да повлияе върху геологията и релефа на района.


Почви

Преобладаващия тип почви в Софийското поле са смолниците (черни смолници и кафяви горски почви). Тези почви са с високо съдържание на глина и по своя характер се водят „тежки почви”. Те са средно богати почви с неблагоприятен водно-въздушен режим и лоши физико-механични свойства.

На терена на инвестиционното преобладават анропогенни почви пред вид характера на местоположението.

Не се очаква при строежа на новата сграда на ОДЗ да се унищожат ценни и плодородни почви.


Води
Реализирането на инвестиционното предложение няма да има негативно въздействие върху качеството на повърхностните и подземните води в района. На територията на обекта потреблението на вода ще бъде организирано – захранване с вода от близко разположен клон на „ВиК” и отвеждане на отпадъчните води в канализационната система на града.

Дебитът на отпадъчните води няма да превишава 4,3L/s.



Растителен и животински свят, защитени територии
В района на инвестиционното предложение – район „Лозенец” м.”Кръстова вада” на гр. София естествената растителност и животинския свят са значително повлияни от човешката дейност. Естествени съобщества на практика няма.

Площадката на инвестиционното предложение не е в близост до територии със специален режим на ползване.


Ландшафт
Реализирането на инвестиционното предложение няма да окаже отрицателно въздействие върху отделните компоненти на околната среда и не се очаква негативно въздействие върху ландшафта в района.
Културно наследство
В района на инвестиционното предложение няма исторически, археологични и архитектурни паметници, които да бъдат засегнати от изграждането и експлоатацията на Обединеното детско заведение.

Отпадъци
Подробно видовете отпадъци, които ще се генерират по време на изграждането и експлоатацията на обекта са описани в II.,11.


Рискови енергийни източници – шум, вибрации, радиация
Като цяло района е чист от страна на шумово и вибрационно замърсяване, както и от страна на вредно топлинно, йонизиращо и радиационно излъчване.

Изграждането и експлоатацията на детското заведение не е свързано с вибрационно и радиоактивно замърсяване, освен шумово по време на строителните работи, което ще е в рамките на законоустановеното време и граница по НАРЕДБА № 1 за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична община и Наредба № 6 от 26 юни 2006 г. за показателите за шум в околната среда,отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.


Здраве за хората, санитарно-хигиенни условия на околната среда
От реализирането на инвестиционното предложение не се очакват промени в санитарно-хигиенните условия на околната среда. За този тип обекти не се изисква определяне на санитарна зона.

2.

Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.


  • Местонахождението на обекта и самия обект няма да окажат негативно въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа. В близост няма разположени такива.



3.

Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).


  • Временно в периода на изграждане.



4.

Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.).


  • Малък в границите на обекта.



5.

Вероятност на поява на въздействието.


  • Малка вероятност за поява на въздействие.



6.

Продължителност, честота и обратимост на въздействието.


  • Въздействието е временно и обратимо.




7.

Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.
Предвиденото за изграждане ново Обединено детско заведение с паркинг за 6 автомобила няма да бъде източник на замърсители на околната среда над пределно допустимите норми. Всички евентуални отрицателни въздействия биха могли да се предотвратят с недопускането на аварии и осигуряване на безопасни условия на труд.


8.

Трансграничен характер на въздействията.


  • Изхождайки от местоположението, предназначението и капацитета на бъдещия обект, той няма да оказва негативно влияние върху биотичните и абиотични компоненти на околната среда и върху здравето на хората живеещи в района.

 

 

Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница