Проект! Утвърдил: декан Дата



Дата05.03.2018
Размер247.24 Kb.
#60709


ПРОЕКТ!
Утвърдил: …………………..

Декан

Дата .............................

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет: Педагогика


Специалност: (код и наименование)



























....................................................................................



Магистърска програма: (код и наименование)




























...................................................................................................................................................

УЧЕБНА ПРОГРАМА

Дисциплина:

(код и наименование) Личностно консултиране

Преподавател: проф. дпн Яна Рашева-Мерджанова


Асистент: доц. д-р Моника Богданова


Учебна заетост

Форма

Хорариум

Аудиторна заетост

Лекции

30

Семинарни упражнения

30

Практически упражнения (хоспетиране)




Обща аудиторна заетост




Извънаудиторна заетост

Реферат




Доклад/Презентация

20

Научно есе




Курсов учебен проект

20

Учебна екскурзия




Самостоятелна работа в библиотека или с ресурси

20






















Обща извънаудиторна заетост

60

ОБЩА ЗАЕТОСТ

120

Кредити аудиторна заетост

2

Кредити извънаудиторна заетост

2

ОБЩО ЕКСТ

4



Формиране на оценката по дисциплината1

% от оценката






Workshops {информационно търсене и колективно обсъждане на доклади и реферати)

20






Участие в тематични дискусии в часовете

10






Демонстрационни занятия








Посещения на обекти

10





Портфолио

40





Тестова проверка








Решаване на казуси

20





Текуша самостоятелна работа /контролно
































Изпит







Анотация на учебната дисциплина:




Идейни акценти: Последните години на глобализация и на граничност на икономическия и на обществения живот; на изключително динамично развитие и на консолидация /автономизация на регионалните специфични култури; на резки обрати в националните и международно стопанства, проблематизират както никога до сега професионалната и цялостна жизнена реализация на човека. На първо място, изборът на професия, на социална и гражданска позиция, на личен старт, се оказват само началото на редицата от решения с различен характер, които определят динамиката и посоката на жизнения път на личността. Оформят се проблемите на непрекъснатото личностно консултиране. На второ място, професията се оказва само едно от направленията на кариерното развитие в цялостния жизнен план на личността и в променящата се социална среда. Оформят се групата проблеми на ситуационното и мултикултурално личностно консултиране. На трето място, интеграцията между различните сфери на стопанския и обществен живот; разпростирането на реалностите извън времето и пространството на тясната професионализация оформят проблемите на координацията и управлението на факторите за професионално и кариерно, за личностно, за формално и неформално развитие на личността. На четвърто място, в съвременна България младите хора са перманентно в категорията “рискови”. Това определя особената и остра значимост на проблематиката – общосоциална и професионална като базов компонент от подготовката на социалния работник.
Съдържателни особености: Първо, програмата е конструирана съобразно разбирането на консултирането като по- общо явление от ориентирането според класическата европейска традиция и модерните практики. Второ, след теоретчния обзор и представянето на основните методи, се разгръща поетапно личностната (индивидуална и групова) консултация като утвърдена форма на дейност в тази сфера. В нея се полагат всички конкретни методи и се акцентира върху уменията и техниките за провеждане на интервю. Трето, програмата има три части – въвеждаща (базовотеоретична), методическа и практическа. Всеки въпрос от теоретичната част има корелат, разработен чрез конкретни инструменти на методическо (2 част) и на практическо (3 част) равнище в различна среда. Четвърто, третата част представя едни от най- честите и нови проблеми в практиката на консултирането. Те са проблем навсякъде по света и по всяко време на живота заради все по- ранното отпадане и напускане на училищната институция от млади хора и тяхното включване в света на възрастните, заради разгръщащите се системи на продължаващо професионално обучение и подготовка, и провокират професионализма на бакалаврите.

Методически програмата е разработена на теоретично и на практическо равнище. Теоретическото равнище има за задачи да развие способности на студентите да познават, да сравняват, да правят обоснован избор на подходи и методи в полетата на консултирането и на професионалисти, и на безработни граждани, и на учащи. Практическото равнище упражнява и консолидира в цялостни ситуации тези способности. Целта е както да се систематизира информационната култура на бакалаврите, така и да се изградят и стабилизират компетенции за проектиране, изграждане и ръководство на социалното стабилизиране на хората съобразно техните лични жизнени приоритети и проекти и съобразно обективните реалности.






Очаквани резултати:

Компетентности на базово теоретично равнище като аргументиране и анализ на съществуващите практики за консултиране и ориентиране; компетентни на методическо равнище като избор, използване и оценяване на приложимостта на основни методи и техники по личностно консултиране; компетентни на практическо равнище (работа на терен) в отделните среди.

Начин на оценяване и обратна връзка:

Ключови задания и разработки:

  1. Критическа аналитична разработка на базов подход в личностното консултиране.

  2. Професионален профил на специалист от професия по избор.

  3. Есе на тема «Аз и личностното консултиране» - в началото и в края на семестъра; второто есе включва и: няколко основни термини и понятия в обогатения професионален речник на автора; няколко нови методи и техники на личностно консултиране; няколко имена на автори и книги; промяната в отношението.

  4. Матрица на консултантско взаимодействие по определен казус по избор.

Текущи задания и разработки – презентирани и дискутирани по време на семинарни занятия:

  1. Представяне на базовия подход.

  2. Личен ценностен профил.

  3. Базови и майсторски умения за личностно консултантско интервю.

Учебно съдържание




Тема:

Хорариум

1.

Утвърждаване на личностното консултиране:

-Исторически аспект: предпоставки и възникване, етапи.

-Теоретически аспект – основни понятия и определяне; базови теории – психоаналитична, когнитивна / афективна – рационалноемотивни импликации, поведенческа, динамична (Adller, Z. Freud, Fr. Parsons, J. Holland, D. Supar, C. Rogers, E. Krumboltz, J. Atkinson, J. Morris, D. Bruverman, R. Menackar).

-Социалнопрактически аспект - водещи подходи и съвременни модели на консултиране. Развитие на личностно-центрирания подход на С. Rogers.

-“Модели на здравата личност”.




2.

Професията “социален работник” днес – възникване и еволюция, професиограми; професионален профил на консултанта/на личността; функционални продукти - квалификацонни и професионално длъжностни характеристики; регулиране на професията.



3.

Личностното самоопределение като предмет на консултантската дейност:

- Сфери на самоопределение: социално самоопределение и социален избор; професионално самоопределение и професионален избор; личностно самоопределение и личен избор – същност, детерминанти и фактори; характеристики; противоречия.

- Основни личностни конструкти: потребности – мотиви – интереси – цели// заложби – наклонности – качества – способности – компетентности // насоченост (специална и обща) – ценности – приоритети.


2ч.

4.

Жизнената кариера като продукт на консултантската дейност: съвременни разбирания за кариерата, сфери, жизнени роли, хармонизация, личен кариерен проект.



5.

Основни принципи, основни дейности, методи и форми на личностно консултиране.




6.

Развитие на стила в методиката на личностното консултиране.



7.

Диагностични методи и процедури:

-Обща и специфична диагностика на личността;



-Диагностика на социалната, професионална и лична жизнена среда;

-Проблемът за диагностика на ценности, на жизнени приоритети;

-Диагностика на специални проблеми.




8.

Информационни методи – съдържание, средства и процедури:

-Видове източници на информация;

-Събиране, обработка, анализ и оценка, използване на информацията от консултанта – техники и инструменти, средства, ресурси;

-Събиране, обработка, анализ и оценка, използване на информацията от клиента – техники и инструменти, средства, ресурси.




9.

Консултацията като основна форма на консултантската дейност:

-индивидуална консултация – личностно центриран подход, етапи, методи;



-групова консултация (създаване на мрежа) – етапи, методи (упражнение за ефективна обратна информация, рисково поведение в групата);

-други форми.





10.

Интервюто като основен метод на консултация – видове, етапи, задачи, съдържание. Други методи.



11.

Провеждане на динамично интервю:

-Етапи – начален (договаряне на целите); междинен (идентифициране и фокусиране); заключителен етап;

-Техники - предизвикателство с разбиране, изразяване на внимание, “отворено” консултиране (отворени и затворени въпроси), окуражаване, съветване, парафразиране, отражение на чувства, рефлексия за доверие, противопоставяне, предизвикателство, психодраматични техники, резюмиране, обобщаване;

-Позиция на клиента – развитие на умения за личностно самоподпоматане;

Приключване на консултанското взаимодействие – основни моменти, оценяване и самооценяване;

-Консултиране “по случай” - специфика, съдържание, типизиране.



12.

Проектиране и реализиране на програми (индивидуални “по случай” и групови) – планиране, етапи, участници, позиция на клиента, ход на програмата, резултати и отчитане.



13.

Професионален профил на консултанта:

-Професионални компетентности (общосоциални, общопрофесионални, специфични, водещи, кариерни); професионални роли; професионални компетенции;



-Умения за консултантска дейност – спрямо клиента, спрямо метода, спрямо колегите, спрямо информацията, спрямо себе си;

-Умения за провеждане на интервю – базови и майсторски.





14.

Консултиране на лица със специални потребностириск и рискови различия; култура и културни различия: консултантски стратегии.



15.

Консултантът като посредник и координатор на различните фактори на социално развитие на личността.

-Структура на мрежата от фактори – институции; социални партньори; неформални посредници; медии и информационни технологии; субекти.



-Аспекти на координацията – на интересите; на целите и задачите, на функциите и дейностите; на информацията; на отговорностите; на ресурсното осигуряване; на реализацията; на резултатите; на оценяването.



16.

Проблемът за професионалната идентичност на консултанта – професионална територия и своеобразие на професионалната практика.

-личностно консултиране в училище;

-личностно консултиране в агенцията;

-частна консултантска практика.





17.

Етичен професионален кодекс на консултанта



18.







Упражнения



Тема:

Хорариум

1.

Теоретични подходи и съвременни модели на консултантската практика – сравнителен анализ и симулиране. Модели на здравата личност.



2.

Професионален профил.



3.

Работа с различни диагностични инструменти.

2ч.

4.

Интервю – организация, провеждане.

- начален етап на договаряне;

- основен етап на реализация на целите и задачите;

- заключителен етап на приключване на консултирането;

- упражняване на някои специфични техники и оценяване на тяхната приложимост.




5.

Личностно консултиране в училище – специфика и методи. Наблюдаване на терен.



6.

Работа по случай.

- решаване на казуси, инциденти, разиграване;



- наблюдаване на терен.



7.

Групово и индивидуално проектиране – работа с матрица.



8.

Работа върху есе.



9.

Личностно консултиране на лица в риск и специални потребности – наблюдение и участие на терен.



Библиография

Основна:

  1. Барет, Д. Професионални тестове за самооценка на вашите способности. С., 2000.

  2. Богданова, М. Изоставянето на деца – превенция и алтернативи. С., 2009.

  3. Богданова, М. Не-желаното майчинство във фокуса на социалната работа. С., 2010.

  4. Василев, Д., Я. Мерджанова. Теория и методика на професионалното ориентиране. С., 2003.

  5. Въведение в професионалното консултиране. С., НИО, 2000.

  6. Гроф, Ст. Психологията на бъдещето. С., 2000.

  7. Димитров, Ив. Увод в класическата психоанализа на развитието. С., 2002.

  8. Зиновиева, И. Личност и индивидуалност. С., 2011.

  9. Зиновиева, И. Смисъл и смислова регулация на поведението. С., 2010.

  10. Мерджанова, Я. Наръчник по професионално консултиране. С., 2001.

  11. Мерджанова, Я., Б. Господинов. За професионалния профил на социалния работник. Стратегии на образователната и научната политика. 2003, 1, 20-32.

  12. Мерджанова, Я. Афористично възпитание – няколко въпроса и няколко отговора. Стратегии на образователната и научната политика, 2004, 4, 67-77.

  13. Минчев, Б. Психология на човешкото развитие. С., 2010.

  14. Рашева-Мерджанова, Я. Генеалогично (пара)консултиране. С., 2007.

  15. Рашева-Мерджанова, Я. Живот в есета. С., 2011.

  16. Радославова, М., Карабельова. Методи на психодиагностика. С., 2005.

  17. Стаматов, Р., Б. Минчев. Психология на човека. С., 2003.

  18. Паси, И. Мотиви на човешкото поведение. С., 2003.

  19. Психологически тестове. Енциклопедия. Състав.: Касянов, С. (превод от руски), С., 2003.

  20. Стоева, Т. Емоцията и когницията в психологическата терапия и консултация. С., 2003.

  21. Стоилова, М. Ценностната система на съвременния българин. С., 1994.

  22. Шулц, Д. Психология на развитието. Модели на здравата личност. С., 2005.

Допълнителна литература:

  1. Дако, П. Фантастичните победи на модерната психология. 1995.

  2. Деларош, П. Юношеството. С., 2005.

  3. Дракър, П. Избрано от П. Дракър. С., 2004

  4. Еренрайх, Б., А. Хохшилд. Глобалната жена. С, 2004.

  5. Илиева, Г. За обучението по професионално ориентиране в средното училище. Юбилеен годишник на НИО. С., 2000.

  6. Квинн, В. Н. Прикладная психология. Питер-Санкт Петербург-Москва-Харков-Минск, 2000.

  7. Кипър, Д. Теория и практика на психодрамата. С., 2001.

  8. Мерджанова, Я. Митове и реалност на пазара на труда. Педагогика, 2001, № 3.

  9. Мерджанова, Я. Професионално решение в контекста на кариерата. Педагогика, 2001, № 6, 44-58.

  10. Терминологичен минимум по професионално ориентиране и трудова заетост. Център по информационна и издателска дейност. С., 2001.

  11. Темков, Ив., Хр. Попов. Стрес и кризи на личността. С., 1987.

  12. Уилкс, Фр. Интелигентните емоции. С., 2003.

  13. Фройд, З. Отвъд принципа на удоволствието. С., 1992.

  14. Фройд, З. Нови уводни лекции. С., 1993.

  15. Arthur, M., K. Inkson and J. K. Pringle. The new Careers. Individual Action and Economie Change. SAGE Publication, 1999.

  16. Atkinson, J.W. Motivational determinants of risk-taking behavior. Psychologycal Review, 1957, 64, 359-372.

  17. Brouverman, D.M. Generality and behavioral correlats of cognitive styles. Journal of Consulting Psychology, 1964, 28, 487-500.

  18. Brown, D., L. Brooks et coll. Career Choice and Developpment. San Francisco, Jossey-Bass Publichers, 1984.

Дата: 10.12.2012

Съставили: проф.дпн Яна Рашева-Мерджанова

Доц.д-р Моника Богданова

Матрица за консултантско взаимодействие
Да се има предвид разликата и съответствието между:

  • цели и резултати – трансформации и постижения в личностното развитие на клиента;

  • дейности и продукти – направеното и произведеното, което осигурява горното.

Чрез дейностите се реализират целите, продуктите обективират резултатите. Продуктите позволяват на клиента да се убеждава непрекъснато в резултатността и успехите си по пътя на своето развитие.



Етапи

Цели

Принципи

Субекти и фактори

Дейности

Методи

Техники и инструменти

Резултати

Продукти

Ресурси

Начален – рамки нва услугата
Основен – на кои основни въпроси ще трябва да отговори, за да фокусира (установи) същинския проблем
Заключителен
В рамките на една консултация или на цялата програма

За консултанта


За клиента

В резултат на фокусирането на проблема



Кои са водещите и при постигане на кои цели и чрез кои дейности се реализират

Значимите с техните роли във взаимодействието – на кой етап ще бъдат привлечени и защо

За консултанта – съответни на целите; по отношение на цялата система фактори

За клиента – съответни на целите; по отношение на цялата система фактори


Диагностични
Анкетни
Наблюдение

Ситуационни и ролеви

Проективни
Тренингови
Обучителни
Диалогови – интервю, разговор, беседа
Работа с и-зточници на информация
Други

В кой етап, съответно на коя цел, на кой метод, очакван резултат – т.е. какво реализират

Съответни на поставените цели

Сответни на извършените дейности и обективиращи постиженията на клиента

Личностови на клиента

На средата

Материално-технсически

Информационни

Финансови




Основни принципи на личностно консултиране:

  1. Конфиденциалност и доверителност – в зависимост от естеството на проблема и необходимостта от включване на други значими фактори и лица в разрешаването му, но гарантиране на сигурност и използване на информацияга само за разрешаване на проблема и в интерес на клиента и обществото – диалогови методи, наблюдение, проективни методи и техники за установавяне на режим на доверие и конфиденциалност.

  2. Обективна рамка на отношенията – още в самото начало се договарят клиент и консултант приблизително точно каква услуга, за какъв период от време, с какъв точно резултат и продукт, с каква цел ще се опитват да постигнат, кой точно проблем като най-спешен и важен за клиента ще решават – това стимулира личната отговорност и ангажименти на клиента, което е водещо в съвременното кориерно консултиране – личната активност и отговорност за промените в личния кариерен план; личностноориентирано кариерно консултиране – чрез интервюго и разговори, упражнтение договаряне със себе си; изработване списък на очаквания и лични цели от клиента; диатностични методи за установяване на определени способности, интереси, психични състояния, социални ситуации и вазимоотношения;.

  3. Емпатия и позитивност – готовност и нагласа да се откриват и установяват ресурсите и положителните, силтите страни на личността и нейната среда (емпатия) и работа, консултиране за развитие на тези силни страни – консултациите и решенията се опират на предимствата, а не на дефицитите, фокусира се предимно и винаги положителната база, на която да се опре всяка компенсация и „поправка“ на ситуациите – умения за позитивно интерпретиране и конструкивна критика на всички резултати и данни при използване на методите.

  4. Приоритетност – колкото и проблеми да се фокусират и установяват, консултантът подпомага клиента да определи най-спешните и най-значимите за него в момента и започва да се работи от тях, учи клиента да формира у себе си умения за живот според приоритети и в различни варианти – проективни методи.

  5. Вариативност – изработват се винаги повече от един варианти на бъдещо поведение и решения, иначе рано или късно човек се озовава в задънена улица – диагностични и проективни методи; въпрос на интерпретация на данни, диалогови методи; практически методи за опитване на различни дейности; упражнение за мотивираниш умения.

  6. Оценностяване – консултирането е насочено винаги към установяване, формиране, вербализиране, онагледяване, реализиране, обективиране на пценностна значимост и смисъл на нещата за клиента, обвързване в цялостния жизнен контекст, значими хора, значими цели, значими постижения, значимост за социума. Само тогава нещо остава трайно в поведението на личността – екстраполиращи методи – въображаеми пътувания, проектиране на бъдещето, анализ от гледна точка на смисъла и обвързаността на нещата, аналитични методи.

  7. Експертност – при необходимост консулатнтът насочва клиента и съм други експерти за подпомагане на решававане на опрделени аспекти на проблема и на определена негова фаза, както и сам се свързва с тях – обучители (в училище, по езици, за развитие на различни компетентности; медицински лица и специалисти; юристи, от полицията, психолози, треньори – и после при определянето на цялата гама необходими методи на консулртиране, не се притеснявайте, че самите вие не можете да обучавате и да тренирате някои необходими качества и способности на хората, че не можете да ги излекувате, че не можете да предприемете необходимите правни или стъпки за опазване на сигурността и реда на и около клиентите – има си хора за това и вие работите с тях като в екип – разполагате и изграждате през годините този свой професионален екип и мрежа с други типове специалисти, с които работите и търсите при нужда – това е професионалната инетрдисциплинност и интерекипност. Като консултант вие фокусирате проблема заедно с човека, който ви има доверие и се е обрнал към вас и го насочвате и подпомагате да вземе своите решения за по-нататъшните си активни действия, с които да си помогне всъщност сам – диалогови, тренингови, проективни, обучителни методи, практически методи за работа в екип, работа по проекти; .

  8. Работа в мрежа със значимите фактори около личността – връзка с подхода на Холанд за взаимодействе личност-среда и на екологичния модел за вземане на кариерни решения – това са значимите други около човека – родители, колеги, приятели, партняори, деца, работодатели и т.н., на определен етап и с негово съгласие, както и по преценка на консултанта, той ги включва за решаването на проблема. Принципът означава, че консултирането не е насочено директно и предимно към промяна на личността, а по-скоро към промяна на начина й на контактуване и комуникация в неговата среда, към оптимизиране на взаимодействието й с нея – това е едно екологично консултиране, насочено към оптимизиране и хармонизиране на инетгрирането и живеенето на човек в професионалната и социална среда – всички видове методи.

  9. Перспективност – проблемите се решават от гледна точка на бъдещето, а не на миналото и настоящето – когато се изработва рещение, му се предвиждат последиците и варианитте в бъдеще, за да може клиентът да съпостави тези последици със своите очаквания и намерения и с оглед на тези бъдещи ефекти да направи своя избор, а не от гледна точка на компенсации и равнши на миналото – това е много важен принцип и изисква изработване на варианти и бъдещи проекции на последиците и ефектите от определено кариерно решение и с оглед на него – вземане на окончателно такова от клиента – проективни методи – лични кариерни планове; оценка на риска и шансовете на средата; упражнения за професионални цели, проектиране на бъдещата работа – Моята иеална работа.

  10. Превантивност – консултантът се опитва да насочи клиента към предусещане и предвиждане на бъдещи проблеми в работат и в живота и да се подготви за тяхното решаване или предотвратяване, решения се вземат и планиране на кариерата да се прави от гледна точка на превенция , а не на поправяне и преодоляване на минали проблеми – в процеса на интервюто; индивдуалната психографска карта – биографични методи, анализ на ресулрсите и оценката им в средата около личността; аспекти на другите вметоди в етапа на тяхната оцента и анализ на резултатите – от гледна точка на бъдещето.


Според спецификата на решавания проблем едни или други принципи се оказват водещи и решаващи за успеха и ефективността на консултирането – всички са валидни по принцип, но във Вашата матрица някои ще бъдат приоритетни и това пък определя по-нататък основните дейности и основните методи и инструменти, които се използват, съответно на наличните ресурси, с които се разполага – клиент, ситуация и среда около него, самият консултант. Така че важното за една консултантска матрица е съответствието мужду всички параметри и компоненти на консултантското взаимодействие – по тези колони. Това е логичното и подходящо за специфичния проблем консултиране.

Критерии

за оценяване на разработката и презентацията на подход по избор от спектъра на класическите базови подходи
Критерии за добър 4.00


  1. Мотивация и аргументация за избор на подхода/проблема – професионална, от съвременна гледна точка, лична

  2. Автор(и) на подхода и практиката – накратко, от гледна точка на обяснение на зараждане и утвърждаване на подхода

  3. Същност на подхода/проблема – „вход“ към личността; работа с личностните структури, цел и резултат на консултацията

  4. Методика – основни методи и техники, етапи, контингенти, с които се работи, приоритетни проблеми за подпомагане; специфика – най-отличителна емблема на подхода

  5. Информацията в презентацията и разработката да е йерархизирана и добре структурирана, ясно поднесена, с акценти на основните моменти, ясно отграничени

  6. Онагледяване – с понятийна схема, таблица, фигура, модел на подхода, нетова евристична схема – дефиниция, приложение, предимства, функции; може да се направи SWOT analys, ако искате.

  7. Презентация на основния „език“ на подхода – открояване на основните категории и понятия и разясняватне на аудиторията.

  8. Вместване във времето – 20-30 мин.

  9. Присъствие и участие в дискусиите по критериите и показателите на колегите.


Критерии за 5.00-5.50

  1. Сравняване с други подходи – в соц. работа, консултантски или от спектъра на изучаваните, с други автори. Лична позиция и критично оценъчно отношение – предимства, ограничетия според вас.

  2. Приложение, според вас, в социалната работа и/или в медицина и/или в спорт и/или в неформални услуги и/или ... – къде бихте го използвали, защо


Критерии за 5.50-6.00

  1. Комуникация по време на презентацията с аудиторията – контакт, увереност, че сте разбрани, обратна връзка, поставяне на задачи, допълнитгелна информация и литература за подхода

  2. Стил, реч, правилност, естетика на текста и на презентацията

  3. Открити въпроси, които поставя/оставя подходът; на вас какво не ви е ясно или недостатъчно

  4. Способност за самооценка – конкретна и аргументирана по горните показатели и критерии



1 В зависимост от спецификата на учебната дисциплина и изискванията на преподавателя е възможно да се добавят необходимите форми, или да се премахнат ненужните.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница